گزارش بازارشنبه ۱۷ آبان ۹۳

گزارش بازارشنبه ۱۷ آبان  ۹۳

گردنه های حساس سیاسی …

گزارش بازار بتاسهم ۱۵:۴۰ : امروز شنبه  بازار در گردنه  حساس پر پیچ و خم  سیاست  قرار داشت  . بازار کم کم  به  مرز عمان  نزدیک  می شود  . جایی که  از فردا  چشم ها و گوش ها  به ان  دوخته  شده است  . از فردا  قرار است  دور جدید مذاکرات  اغاز شود و بازار که موج اولیه ان  را پیش خور کرده  بود از امروز تصمیم  گرفت  بیشتر بیننده  باشد  تا  عمل کننده . بازار از امروز به  چند دلیلی روی موج  فروش بود  . دو دلیل عمده  برای ان  یک  در سود  بودن  در خیلی از سهم ها  ان هم  بازدهی رویایی بعضاً ۲۰ تا۳۰% در مدت  ۲ الی ۳ هفته و عامل دوم  جو خاص مذاکرات  و ترس از عدم  اقبال  و نتیجه  گرفتن  در ان  است . امروز حتی خود ما نیز به کاربران  توصیه کرده  بودیم در فروش برخی از سهام ها  کمی فعال تر باشند  . عیناً متن جمله ای که  امروز اوردیم  را  ذکر می کنیم  و به  سراغ  نتیجه گیری می رویم  :  بازار تقریباً ۳هفته ای است  که  بازدهی های خوبی را داده است و در برخی سهم ها  این  عدد  بیش از ۳۰% بوده است  . به نظر میرسد یک  استراتژی مناسب برای بازار این  است که  با هیجان  وارد  مذاکرات  نشویم  . درست است که  ۸۰% معتقدند مذاکرات  موفقیت  امیز خواهد بود ولی وزن  ان  ۲۰% و رویدادهای پس از ان  کم نیست . در یک  استراتژی بهتر است  تا  نزدیک  شدن  به مذاکرات  کمی از پرتفوی خود را نقد کنید .

ببنید  بازار نیز درست  رفتار می کند و سعی می کند  پس از یک  دوره  ۹  ماهه  رکود و بد بینی کمی از سود های ایجاد  شده  لذت  برده و انها  را  سیو کند  به خصوص این  موضوع  برای حقوقی ها  بیشتر به  چشم می اید  ولی این  رفتار در صورتی در بازار با  علائم و نشانه هایی همراه می شود می تواند تغییرات  جالب بعد  از ان  را  رقم  بزند  .

به نظر بازار هر طور شده  فردا  را حداقل یک  استراحت  کوتاه  دارد اگر جریان  ورود پول به  بازار ادامه داشته  باشد  و این  منفی با  شدت  خرید شود  یک  اتفاق بزرگ رخ می دهد و ان  این  است  که کف بازاردر این نقاط بسته می شود و این  یک  اتفاق خوب برای کل بازار است ولی اگر فردا  با هر ریزشی جریان  پول نیز خرید های خود  با به تعویق بیاندازد  رفته  رفته  با  نزدیک  شدن  به  پایان  ماه و تا  مشخص شدن  مذاکرات در گیرو دار همین  خرید و فروش ها خواهیم  بود  .

مشخص است  که  بازار فردا نیز با عرضه های بسیار زیاد دست و پنجه نرم می کنداما پیش بینی حقیر این است  که منفی ها  جمع می شود و از فردا  بازار منتظر سیگنال می ماند  . دقت  کنید  از فردا نیز مذاکرات  سه  جانبه و پس از ان  مذاکرات  اصلی اغاز می شود و بازار منتظر یک  سیگنال  قوی از این  دور مذاکرات  است  . شک  نکنید  بازار دل به  خرید سنگین نمی زند و هر موج مثبتی ممکن است موقتی باشد  تا  نتیجه مشخص شود  . و بازهم  می گوییم  اگر بازار به این  نتیجه  برسد  که  جو مثبت است  و سیگنال  توافق قوی شک  نکنید  شروع  به خرید می کند و درست  برعکس  . مثلاً فرض کنید  در اغاز مذاکرات  از وزرا  خواسته  شود  به عمان  بیایند  درست  انچه در ژنو رخ داد در این  صورت می توان  به  وضع  بازار امیدوار بود  . ولی در نقاطه  مقابل خدای نکرده اگر اتفاق بدی رخ  دهد هر انچه  بازار در این  چند روز رشته  بود پنبه می شود و تمام  داشته  های بازار به  یک  چیز گره می خودرو  ان  تحولات  داخلی است  که  نرخ  سود و کاهش ان می تواند مهم ترین ان  باشد  که  بعید است در فضایی که  چشم  انداز توافق مبهم  است  کاهش نرخ  سود  صورت  گیرد  .

کار واقعاً سخت و حساس شده است  .چشم  امید  همه  به این  مذاکرات  است و بازار تا  به این  حد در این  منقطه  به این  مووضع  وابسته نشده  بود و به نظر فردا و روزهای بعد  این  وابستگی  و دو دلی در خرید را  شاید بتوان  قوی تر در بازاردید . ولی یک  احتمال اگر دیدید  در بازار منفی و یا  حتی صف ناگهان  جریان  برخی پول ها  میل به  سمت خرید دارد  شک نکنید  برخی از این  پول های هوشیار از ما  با خبر تر هستند و می توان  از ان  به عنوان  یک  سیگنال  استفاده  کرد  .

اما اگر اصرار بر سهم  بودن و نقد نبودن در بازار دارید  حداقل سعی کنید  سراغ  سهم هایی بروید  که  از توافق سود می کنند و از عدم  توافق ریزش های سنگین  را  ندارند  .

و اما  به  سراغ بازار امروز برویم که  شاید در نیم  ساعت اول جو خیلی مثبت  بود ولی موج عرضه در ان  مشهود بود و به همین  دلیلی بود که عرضه ها  اغاز شد و تقریباً از ساعت  ۱۰  به  بعد  اکثر بازار به  جز چند  نماد  با عرضه های جدی مواجه  شده  بودند  ۳ گروه  خودرو  بانک و  برق که  در روزهای قبل لیدر بودند  امروز با  شدت  عرضه  بالایی مواجه  شدند .

به نظر وضع  ابتدای وقت  بازار فردا  کمی سخت تر است  . در ابتدای بازار فردا  جو منفی و شدت  عرضه ها  نیز بالاست  چرا که  قیمت های اخر معامله از قیمت های پایانی کمتر است و از همین  رو این  جو به  فردا  منتقل می شود ولی پیش بینی می شود  این  جو  انقدرها نیز دوام  نداشته  باشد و از میانه های بازار بازار به  سمت  تعادل پیش رود  و در مرز خرید های بیشتری قرار گیرد از همین  رو فروش در منفی های فردا  به هیچ وجه توصیه نمی شود مگر خبر منفی از راه  رسیده  باشد  .

فردا  کمی باید صبرو  تحمل ما و بازار بیشتر باشد .

و اما در حوزه  شاخص جو امروز با کمک  اخابر  و چند تن  از پتروشیمی ها و چند  نماد  دیگر مثبت  بود و در نهایت  با  رشدی ۲۵۳  واحدی در محدوده ۷۶۴۲۰ واحد  قرار گرفت  . امروز تاپیکو  و مخابرات  بیشترین  اثر مثبت  را در شاخص گذاشته و از ان  سو ملت و صادرات نیز اثر منفی داشتند و البته  فملی نیز بی اثر نبود  . به نظر شاخص دیر یا  زود  به  نزدیکی ۷۸ هزار میرسد  و در ان نقطه است  که دل دل کرده  تا  حرکت  بعدی به  سمت ۸۳ هزار را داشته  باشد  یا خیر . به نظر گذر از مرز ۷۸  هزارو حرکت  به  سمت ۸۳ فقط با  چاشنی توافق تمام  عیار رخ می دهد .

و اما  سری به  حاشیه های بازار بزنیم  . امروز در خبرهای داخلی داشتیم  که رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی آقای محمد سرافراز را برای یک دوره پنجساله به ریاست سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند. جالب است  صدا و سیما  اخیراً مطالب تندی را  علیه دولت  منتشر می کرد و در بحث هسته ای نیز سیاست  های جالبی در نظر گرفته نمی شد .

در خبرهای خارجی نیز لاوروف گفته است آمریکا و روسیه مصمم هستند هر آنچه برای توافق تا ٢۴ نوامبر لازم است انجام دهند و حالا  با این  اظهار نظرها  چشم همه  به عمان  است  .

عمان  در حالی میزبان  این  دور است که  خود  به خود  یاد توافق ۵۹۸ می افتیم  که نقش عمان در ان  برجسته تر بود  . سخنگوی پیشین وزارت خارجه با اشاره به برگزاری مذاکرات ایران و ۱+۵ در مسقط، پایتخت عمان اظهار کرد که برخی معتقدند مذاکرات هسته‌ای از چندماه قبل از شروع به کار دولت یازدهم در عمان شروع شده و قرار است در عمان هم ختم شود. در همین  راستا  برگزاری نشست گروه ۱+۵ برای رایزنی پیرامون توافق هسته ای را مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون چندی پیش اعلام کرد. وی گفت که مسوول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا ابتدا روز ۷ نوامبر به وین سفر خواهد کرد تا با رهبران سیاسی گروه موسوم به ۱+۵ دیدار کند و سپس به مسقط پایتخت عمان خواهد رفت.دیروز در بین  خبرها  یک  خبر بسیار مهم  وجود  داشت و ان  نامه نگاری اوباما  به  رهبری بود  که  خبر ان  نقل محافل شده  بود  .

در سوی دیگر عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با تأکید بر اینکه هیچ کس خواستار بازگشت به شرایط قبل از توافق ژنو نیست اظهار داشت این امر برای همه، یک سناریوی خطرناک خواهد بود.عباس عراقچی روز شنبه در مصاحبه با شبکه العالم گفت: مسلما توافق هسته ای به نفع هر دو طرف و به نفع منطقه خواهد بود و این نکته را طرفین مذاکره درک می کنند. هیچ کس خواستار بازگشت به شرایط قبل از توافق ژنو نیست؛ زیرا این برای همه، یک سناریوی خطرناک خواهد بود.عراقچی در برنامه “من طهران” شبکه العالم اظهار داشت: برای همین است که ما این جدیت را داریم و این جدیت را در طرف مقابل هم می بینیم. هم ما و هم آن ها به دنبال توافق هستیم و توافق هم در دسترس ماست و رسیدن ِ به آن، خیلی هم دشوار نیست.عراقچی تأکید کرد: البته ما اصولی داریم که باید رعایت شود و تصور من این است که اگر طرف مقابل، با حسن نیت بیشتری در مذاکرات شرکت کند و خود را از توهمات مربوط به break out و سلاح هسته ای و این گونه مسائل، نجات دهد و واقعیت جمهوری اسلامی ایران را بهتر بشناسد، رسیدن به توافق بسیار نزدیک خواهد بود. ما احتیاج داریم که طرف مقابل حسن نیت به خرج دهد و با دست کشیدن از توهمات، نگاهی واقعی به ایران و برنامه هسته ای ایران داشته باشد تا ان شاء الله توافق حاصل شود.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال مدعی شده است که رئیس جمهور آمریکا درباره مقابله با داعش بصورت مخفیانه به مقام معظم رهبری نامه نوشته است.وال استریت ژورنال با استناد به اشخاص مطلع در این زمینه نوشت: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در اواسط ماه گذشته بصورت مخفیانه نامه‌ای برای رهبر معظم ایران نوشته و در آن به شرح و توصیف منافع مشترک ایران و آمریکا در زمینه مقابله با داعش در کشورهای سوریه و عراق پرداخته است.این روزنامه آمریکایی در ادامه هدف اوباما از ارسال این نامه را جلوگیری از پیشرفت داعش و جلب رضایت رهبر ایران برای دستیابی به توافق هسته‌ای دانسته است.رئیس جمهور آمریکا در این نامه تاکید داشته که هرگونه همکاری در زمینه مقابله با داعش تا حد زیادی مشروط به رسیدن ایران به توافق جامع با قدرت‌های جهانی تا ۲۴ نوامبر است.وال استریت ژورنال در ادامه نوشت که این چهارمین باری است که باراک اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا به رهبر معظم ایران نامه می‌نویسد و در این نامه اوباما بر اهمیت ایران برای مقابله نظامی و سیاسی با داعش تاکید کرده است.این در حالی است که سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به خبرنگاران درباره صحت ارسال این نامه به مقام معظم رهبری گفته است که نمی‌تواند آنرا تایید کند.

در بحث هسته ای نیز خبرها  متفاوت  است  . باراک اوباما گفته است  که  درصورت «توافق خوب» با ایران، کنگره را متقاعد می‌کنیم باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در مورد تسلط جمهوریخواهان در کنگره و تأثیر آن بر مذاکرات اتمی با ایران گفت: “اگر بتوانیم با ایران به توافقی خوب برسیم که بتواند جهان را متقاعد کند که ایران توانایی تولید سلاح اتمی را نخواهد داشت، آنوقت با کنگره وارد مذاکره می شویم و آنها را هم متقاعد می کنیم. اما این نیازمند یک توافق خوب استآقای اوباما گفت که کنگره قوانینی تصویب خواهد کرد که او قادر به امضای آنها نخواهد بود، از طرف دیگر دولت کارهایی انجام خواهد داد که با مخالفت کنگره روبرو خواهد شد. در اخبار دیگر اوباما همچنین از ارائه چارچوبی به ایران توسط گروه ۱+۵ برای تامین صلح آمیز انرژی مورد نیازش خبر داد و تاکید کرد که همچنان بین ایران و آمریکا دیوار بی اعتمادی پابر جا است. آسوشیتدپرس نیز به نقل از رئیس جمهوری آمریکا مذاکرات هسته ای انجام گرفته تا کنون را “سازنده” دانست. این در حالی است که “جان کری” وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در دیدار با همتای فرانسوی اش بر حق ایران برای دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته ای صحه گذاشت. به گفته وی اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران به جهان بسیار آسان است. کری در عین حال گفت واشنگتن برای تمدید مذاکرات هسته ای آمادگی ندارد. جان کری  نیز گفته است  . معتقدیم که به دلایل متعدد، ضروری است که این کار (توافق) انجام شود. او  همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با شکست دموکرات‌ها در انتخابات سنا و تأثیر آن در سیاست خارجی، گفت: «آمریکا همچنان در رابطه با سیاست خارجی، متحد مانده و صدایی قدرتمند خواهد داشت… فارغ از اینکه کنترل سنا به دست کیست، فکر نمی‌کنم بچ هیچ وجه تغییری ایجاد کند، ضمن اینکه قدرت اقلیت را نیز نباید نادیده گرفت.»

اما  شاید تنها خبر کمی مردد  کننده  برای بازار بحث گزارش اژانس بود  .

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود مدعی شده است که ایران به پرسش‌های آژانس در زمینه تحقیقات ایران پیرامون ساخت بمب اتمی پاسخ نداده است.آژانس در این گزارش آورده است که با پاسخگو نبودن ایران، تحقیقات این مرکز در زمینه ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران پیشرفتی نداشته است.با این حال مطابق این گزارش محرمانه، ایران به تعهدات خود برای کاهش ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌اش عمل کرده است.خبرگزاری آلمان نیز گزارش داده است، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که روز جمعه (امروز) منتشر شد اعلام کرد که ایران هنوز هیچ توضیحی که بتواند مسائل معوقه را برای آژانس روشن کند نداده و هیچگونه پیشنهاد عملی ارائه نکرده است.یوکیا‌آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز اخیرا گفته بود ایران دو اقدام عملی را که می بایست در ماه اوت انجام می داد هنوز اجرا نکرده است.گزارش آژانس در‌عین حال می گوید ایران غنی سازی اورانیوم را افزایش نداده و تجهیزات عمده ای در تأسیسات آب سنگین اراک نصب نکرده است.گزارش فصلی آژانس کمتر از سه هفته پیش از موعدی منتشر می‌شود که ایران و ۱+۵ برای رسیدن به توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران تعیین کرده‌اند. بنا بر اعلام آقای آمانو، در سه ماهه اخیر میزان ذخایر اورانیوم با غنای ۵درصد ایران، افزایش یافته و به بیش از ۸ تن رسیده است. این رقم در گزارش پیشین مدیر کل، ۷۷۶۵ کیلوگرم بود و نسبت به گزارش پیش از آن، کاهش یافته بود.مدیر کل در گزارش جدید با بیان اینکه دو اقدام عملی از سومین گام چارچوب همکاری هنوز اجرایی نشده، نوشته است که ایران و آژانس توافق کرده‌اند تا بعد از تاریخ ۲۴ نوامبر (سوم آذر) یعنی ضرب‌الاجل توافق موقت ژنو، در سریعترین زمان ممکن، دیداری فنی داشته باشند. همچنین آژانس قرار است سوالات بیشتری در رابطه با اقدامات عملی باقی‌مانده، به ایران ارائه دهد.آقای آمانو در این گزارش بار دیگر تائید کرده است که تهران به طور کامل به مفاد برنامه مشترک اقدام که سال گذشته در شهر ژنو سوئیس میان ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) به دست آمد و در پایان تیر ماه تمدید شد، به طور کامل پایبند بوده است.مدیر کل آژانس در بخش دیگری از این گزارش بار دیگر به تکرار ادعاها در مورد ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران پرداخته و خواستار ارائه اطلاعات بیشتر در این رابطه شده است.

انگلیس هم  کم کم  به  فکر ارتباط قوی تر افتاده است  . نمایندگان پارلمان انگلیس روز پنج‌شنبه با حضور در نشستی با موضوع روابط با ایران، در مورد مسائل مختلف از جمله تحریم‌ها، مذاکرات هسته‌ای، بازگشایی سفارت، حقوق بشر، باج‌خواهی آمریکا و اثرات انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره صحبت کردنداستراو در پایان اظهاراتش به مسئله بازگشایی سفارت در تهران پرداخت و خواستار تسریع این روند شد. وی در این مورد گفت: «آنطور که من فهمیدم، به تعویق افتادن این امر (بازگشایی) نه به خاطر دلایل عملی، بلکه به دلیل خودداری وزارت کشور از راه‌انداز مجدد روند صدور ویزا بدون کسب اطمینان از وضعیت بازگشت اتباع از ایران، رخ داده است. ایران در مسئله کسانی که بیش از مهلت مقرر در کشور اقامت می‌کنند یا به صورت غیرقانونی در کشور حضور دارند، سخت‌گیر است، اما این تنها ایران نیست و چین، هند، نیجریه و بسیاری دیگر از کشورها نیز وضعیتی مشابه دارند.»

وی سپس ابراز امیدواری کرد که هم وزارت خارجه انگلیس و هم وزارت کشور، برای بازگشایی سفارت در تهران، دست به کار شوند.المان  نیز نمیخواهد  عقب بیافتد . مارتین شفر’، روزجمعه درنشست خبری سخنگویان دولت آلمان با ناامید کردن خبرنگار رویترز ازدریافت پاسخی که انتظار آن را داشت، با اشاره به افزایش ۳۳درصدی تجارت اقتصادی آلمان با ایران دریکسال گذشته، خاطرنشان کرد:ما درمرحله بسیار تعیین کننده ای قرارداریم ودرصورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای تا ۲۴ نوامبر بیش ازاین شاهد گسترش روابط اقتصادی و تجاری با ایران خواهیم بود.

و اما در خبرهای اقتصادی  وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به امکان مدیریت ۵۱ درصدی سرمایه گذاران خارجی بر واحدهای خودروسازی در ایران گفت: در این شرایط حداقل ساخت داخل می تواند ۴۰ درصد باشد به شرط اینکه صادرات در برنامه قرار گیرد.  اما  یک  خبر نه چندان  جالب شنیدیم  . در اخرین خبرهای اقتصادی محمدرضا نهاوندیان در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه آیا دولت با افزایش قیمت آب و برق در سال آینده موافقت می‌کند یا خیر،‌گفت این موضوع باید در فاز بعدی اجرای هدفمندی یارانه‌ها بررسی شود که این مهم حتما در دستور کار دولت قرار می‌گیرد.بر اساس این گزارش کمبود اعتبار از گلایه های همیشگی مسئولان صنعت آب و برق است و امیدوارند بخشی از آن با اصلاح و افزایش قیمت آب و برق تامین شود. این  یعنی صنایع  انرژی بر در بودجه  با  رشد هزینه ها  مواجه هستند و از سوی دیگر در سمت  فروش رکود دارند  .  البته این  خبر برای رمپنا و برخی برقی های دیگر خوب است  . خبر مهم دیگر هفته گذشته، به بحث تصویب لایحه خروج از رکود دولت با اصلاحیات مفصلی در کمیسیون مشترک اقتصادی مجلس برمی گردد. در این مصوبه با کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای حاصل از صادرات نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده های نفتی وهم چنین تسعیر بدهی دولت به بانک مرکزی مخالفت شده است پیش از این دولت پیشنهاد داده بود که با افزایش صوری قیمت ارز ۴۰ هزار میلیارد تومان از بدهی های خود را تسویه نماید. علاوه بر این دولت قصد داشت سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای صادرات نفت و گاز را در سطح بیست درصد ثابت نگه دارد.نکته جالب توجه اصلاحات این کمیسیون است. چرا که ۳۵ بند به این طرح افزوده است. عضو کمیسیون مشترک اقتصادی درباره تصویب این طرح گفت:« درلایحه مصوب، شیوه های متنوع تری از تامین منابع مالی بنگاه های اقتصادی مورد توجه قرار گرفته و هم چنین معافیت های مالیاتی برای سرمایه گذاری خارجی کشور و مناطق محروم، شهرک های صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی دیده شده است

در یک  خبرخوب دیگر …

۵۰۰میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده به حساب بانک مرکزی واریز شد . قسط‌ چهارم از دور دوم آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران به حساب بانک مرکزی واریز شدبه نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار براساس توافق ایران و گروه ۱+۵ بابت بدهی کشور هندوستان در قالب قسط چهارم از طریق بانک مرکزی امارات دریافت و به حساب بانک مرکزی ایران واریز شد.با احتساب واریز قسط چهارم ، مبلغ ۱.۹ میلیارد دلار از کل مبلغ ۲.۸ میلیارد دلار به حساب بانک مرکزی واریز شده است.همچنین طبق این توافقات، در مرحله اول ۴.۲ میلیارد دلار دیگر از درآمدهای نفتی طی ۸ قسط دریافت شده بود.

در بازار ارز قیمت  دلار سینه خیز به  سمت  ۳۳۰۰  حرکت  می کند و در محدوده  ۳۲۵۰  تقریباً چسبیده  شده و دولت نیز اجازه  افت  قیمت  را  به دلار نمی دهد و نشان می دهد  برای بودجه خواب هایی دیده است  . امروز هم  دلار در مرز ۳۲۵۰  بود  .

بازارهای جهانی نسبتاً مثبت  به  کار خود  پایان  داد  و البته  صعود  طلا  را  به واسطه  اخبار امریکا  داشتیم  . اخبار اشتغال آمریکل به شکلی دو گانه اعلام شد ، نرخ بیکاری ٠.١٪ بهتر از پیش بینی ها اعلام شد ، اما non farm payroll ٢١٠٠٠ نفر افت داشت نسبت به پیش بینی ها در عین حال اصلاحیه دوره قبل رشد ٨٠٠٠ شغلی را نشان میدهد ،. در ابتدا این اخبار موجب تضعیف دلار شد ، اما اکنون مجددا دلار در حال تقویت است و دوگانگی اخبار در نوسانات قیمتی بازارها هم کاملا مشهود است ولی در مجموع دیشب شاهد رشد این  بازارها و رشد قیمت  نفت هم  بودیم  . … خبرگزاری رویترز از دبی، یک مسئول بخش نفت عربستان گفت این خط لوله برای انتقال گازوئیل نه نفت خام مورد استفاده قرار می گرفت.انتشار خبر وقوع این حادثه موجب شد بهای هربشکه نفت خام بیش از یک دلار افزایش یابد.

در نفت  که  تا  ۷۶ دلار نیز افت  کرده بود  قیمت  به  ۷۹ دلار رسیده است  .

قیمت  جهانی طلا نیز در ۱۱۷۸  دلار است و رشد خوبی داشت  . در سوی دیگر مس با  کمی رشد به ۶۷۶۷ دلار رسیده است  و روی ۲۲۳۶ دلار است . الومینیوم  البته  بالای ۲۰۰۰ دلار است ولی در مجموع  قیمت ها  نه خیلی کاهشی و  نه  به  شدت  افزایشی بوده اند. در پتروشیمی ها  . البته  گفته می شود  متانول سی اف آر چین ۳۳۵ دلار بوده و اوره پریل فوب خیلج فارس ۳۲۸ دلار گویا اوره گرانول فوب خلیج فارس ۳۱۸ دلار است  .

 

دست انداز بانکی ها !

امروز روز عرضه های سنگین بانکیها بود بانکهایی که امروز پس از روزها روند صعودی و رشد قیمتی به تعادل رسیدند انتظار یک اصلاح قیمتی و سپس باز لیدر شدن بانکیها انتظار دور از ذهنی نمیباشد  . امروز البته  خبر تحریم  مجدد  بانک  سینا  که  خبر عجیب و مجهولی بود بر این  گروه موثر بود ولی با این  حال  مقاومت و ایستادگی ۳ نماد تجارت  ، وکارو انصار جالب بود  .

بانک انصار نتوانست ۳۰۰ تومانی شود انصاری که رشد قیمتی خوبی تجربه کرده و بازدهی خوبی را نصیب سهامدارانش کرد البته بازار اعتقاد به قیمتهای ۴۰۰ تومانی انصار در صورت توافق هسته ای دارد انصاری که حتی جای رشد سوداوری را هم داراست

عرضه های سنگین در نماد بانک صادرات قیمت سهم را با کاهش جدی همراه ساخت صادراتی که بازار سعی دارد تا در مقابل عرضه های سنگین خریدار این سهم باشد برای سال ۹۴ تخمین سود ۲۰ تومانی برای این سهم زده میشود البته با روند فروش داراییها اینده روشنی در انتظار بانک صادرات است به خصوص اینکه اگر این امر با توافق هسته ای نیز همراه شود که نورعلی نور در بانک صادرات خواهد بود . وبصادر حرکت بعدی خود را  فقط با  توافق می تواند  اغاز کند  .

خصوصی سازی امروز منکر عرضه در بانک ملت شد بانک ملتی که از سوی حقوقیهای خود حسابی بازارگردانی و به عبارت دیگر نوسانگیری میشود گروه مالی ملت در قیمتهای پایین شکارچی سهم و با کمی رشد قیمتی شیر عرضه را در این سهم باز میکند اما همچنان انتظار داریم در بازه میان مدت قیمتهای خوبی در انتظار ملت است . در قیمت های فردای منفی سهم  وبملت  را بخرید  و نگه  دارید  .

در وتجارت  سهم در ۱۱۳۰  ایستادگی خوبی داشت به نظر شرایط برای این  سهم  و رشد ان  فردا  با  کمی دل دل کردن  فراهم می شود به نظر تجارت  را می توان در ۱۳۰۰  ریال نیز فروخت  .

در این  گروه خارزم  با  گروه  بانک  بالا و پایین می شود و به نظر نبض این  سهم نیز فردا  کند می زند  ولی خارزم  زیر ۱۵۰۰ ریال  بسیا ر بعید است  سقوط کند  .

فشار داروییها بالا رفت!!!

امروز فشار داروییها بالا رفته و سبب عرضه های سنگین در گروه دارو شد گروهی که چشم انتظار افزایش نرخ دارو و رونق به واسهط افزایش نرخ دارو هستند. بازار روی دارویی ها  اشتباه  می کرد  .گزارش انها  بد نبود . دارویی ها همیشه ۹ و ۱۲ ماهه خوبی داشتند و به نظر امسال  این  گزارش های ۹  و ۱۲ ماهه  بهتر از سال  های قبل است  . در این  گروه  اکسیر افتضاح  بود و امروز با  افت  ۱۵% به  بازار امد  فعلاً سراغ  سهم  نروید تا  ببنیم  واقعاً چرا این  رفتاردر سهم  سر زده است  . در دامین  فلش افزایش سرمایه  ثبت  شده است و این  یعنی به  زودی موج عرضه می تواند  در این  سهم  اغاز شود . شیفت از دامین  به  سمت  دکوثر منطقی تر است  . امروز نیمچه عرضه هایی در دامین صورت  گرفت و این  می تواند  اغاز یک  حرکت  باشد  .

در این  گروه   به نظر دفارا ، اسوه ، دتماد گزارش های خوبی را دادند و می توانند در ۶ ماهه  دوم  جالب باشند  . دکیمی نیز یکی از خوب های گروه است   .  ابوریحان نیز دیگر سهمی بود که از نظر گزارش جالب بود   و این  شرکت از نظر فروش مشکلی ندارد  . امروز دسبحان پر حجم  بود  . در ۳ نماد  سبحان ، کی بی سی  و دتولید  با این  که  انتظارات  بیشتر بود ولی به نظر هر سه موجبات  رشد قیمتی  و افزایش سود  تلفیقی دسبحا  را  رقم می زنند  .  در این گروه تیپیکو را نیز نباید فراموش کرد  که  امسال  سود تلفیقی بالایی را خواهد داشت  .

کی بی سی را با توجه به گزارش ۶ ماهه و پوشش مناسبی که داشته بازا انتظار توقف نماد و تعدیل مثبتش را دارد سهمی که نهایت رشد قیمتیش میتواند سطوح قیمتی ۸۰۰-۸۲۰ تومانی باشد .

به روند و سیکل نوسانی ایران دارو توجه ویژه ای داشته باشدی سهم در یک سیکل نوسانی ۱۰ درصدی نوسانات خوبی میدهد امروز باز سهم به مقاومت ۷۲۰ تومانی رسید دیرانی که قطعا گزارش ۹ ماهه بهتری خواهد داشت اما فعلا روند نوسانی باب میل سهامدارانش شده است

داملران سهم کوچک داروهای دامی با خطوط تولیدی جدیدش سهامدارانش امید بالایی به سهم دارند اما باید توجه داشت خطوط تولیدی جدید عمدهتاثیر خود را در سود سال ۹۴ خواهند گذاشت و امسال نهایتا میتوان به تعدیل مثبت ۱۰-۲۰ درصدی در این سهم دارویی خوشبین بود که ان هم با پی بر ای بالای ۷ مرتبه ای سهم خنثی خواهد شد ددام سهم مناسبی با دید سال ۹۴ میباشد

معدنیها و اصلاح!!!

معدنیها هم امروز مهمان اصلاح قیمتی بودند کاهش شدید قیمت نفت معدنیها را برایکاهش قیمت فروش محصولاتشان به خصوص انهایی که به بازارهای چهانی وابسته هستند نگران گرده است

ملی مس نتوانست از قیمتهای ۳۰۰ تومانی عبور نماید و راه برگشت را در پیش گرفته است فملی که جای تعدیل مثبت را در صورت ادامه یافتن روند مثبت فعلیش در نیمه دوم را هم خواهد داشت به خصوص اینکه افتتاح دو خط تولید ۱۵۰ هزارتنی کنسانتره تا چند ماه دیگرجو روانی خوبی در سهم رقم خواهد زد . در این  سهم  اگر در ۲۶۰۰ و ۲۵۰۰  ریال  قرار گرفت  برخی حقوقی ها  دوباره  روی سهم  فعال می شوند  .

صبح  بود که در مورد  فاسمین  صحبت کردیم و امروز حتی تا  صف خرید نیز سهم  را  پیش بردند  . فاسمین این  روزها  خوب معامله می شود  . به نظر گوشه ای از پرتفوی خود  این  سهم  را داشته  باشید  . فاسمین  دست  به  کار جالبی زده است  . سهم  تولیدات  خوبی را  داشته است و ۱۷۶۰۰  تن  شمش روی تولید کرده است ولی گویا  حدود  ۷  هزار تن  ان را  انبار کرده است  که در قیمت های بهتری بفروشد  .  اگر قیمت  جهانی روی رشد کند این  اتفاق تاثیر بسزایی بر روند  فاسمین  دارد  . به نظر ۳۸۰۰ و ۳۹۰۰  ریال  برای فاسمین  ریسکی ندارد  . برای نوسان هم  هدف را  ۴۴۰۰ و ۴۵۰۰  ریال  بگذارید  . کالسیمین همچنان در قیمتهای ۳۸۰-۴۲۰ تومانی در نوسان میباشد سود ۷۰ تومانی را بریا سال جاری این سهم انتظار داریم اگر چه انتظارات بازار بالاتر بوده و به سود بالای ۸۰ تومانی در این سهم فکر میکنند .

 

مقاومتی که شکسته نشد!!!

در بیمه ایها مقاومتهای سنگین پیش روی سهام این گروه پس از یک رالی صعودی شکسته نشد بیمه ای هایی که رشد قیمتی بسیار خوبی را برای سهامداران خود به ارمغان اوردند

بیمه البرز که در فکر فتح قیمتهای ۱۴۰ تومانی بود در این امر ناکام مانده و با برگشت روند قیمتی تا استانه صف فروش هم پیش رفت البرزی که به نظر میرسد اصلاح قیمتیش تا قیمتهای ۱۲۵ تومان ادامه داشته باشد این سهم با شایعه تعدیل مثبت مجدد ۲۰ درصدی همراه میباشد

بیمه پارسیان که به زودی به استقبال افزایش سرمایه برای رساندن سرمایه خود به سطوح ۲۰۰ میلیارد تومانی میرود امروز را با نوسانات منفی همراه شد رشد بیشتر قیمتی پارسیان نیازمند پتانسیل بنیادی یا جو مثبت گروه میباشد

بیمه اسیا در این بازار پرعرضه حتی عرضه سهام به میزان حجم مبنا را هم تجربه نکرد اسیایی که به نظرمیرسد با این صفخریدس نگین اهدافقیمتیخوبی را نشانه رفته است  و به نظر در همین  هفته  سهم  به  گره می رود .

سیل در خودروییها!!!

امروز سیل عرضه در گروه خودرو جاری شده و برخی از سهام این گروه در مقابل این سیل مقاومت کرده و برخی دیگر حتی تن به معاملات منفی دادند

اگر چه خبرهای تعدیل منفی را برای پارس خودرو شاهد بودیم اما ظاهرا قرارداد جدید رنو با پارس خودرو و ورود جدی این خودروساز فرانسوی به ترکیب پارس خودرو با خرید سهام از سایپا باعث شده تا سایپا این روزها امیدوارتر از روزهای قبل به روند صعودی خود ادامه دهد سهمی که امروز علی رغم عرضه های سنگین و کمر شکن باز هم با صف خرید به کار خود پایان داد . در روزهای قبل نیز یک  تحلیل از شیفت از خودرو به  سمت  خساپا  داشتیم  که  روز یکشنبه  هفته  قبل مطرح  شد . در نماد خاور زیان  را شاهدیم و البته  با  بحث افزایش سرمایه نیز مواجه است  . ولی مجبوریم  شفاف سخن  بگوییم  تمام  این حرفها از صورت های مالی خاور را  کنار بگذارید  . سهم  را  قرار است  حرکت  بدهند  . همچنین  شرکت  اعلام  کرده است که هیئت مدیره تصمیم به افزایش سرمایه به میزان ۳۲% از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران دارد که با این افزایش ، سرمایه شرکت از مبلغ ۴,۹۸۹ میلیارد ریال به ۶,۵۸۵ میلیارد ریال افزایش می یابد . به نظر قیمت های ۸۰۰ ریال  برای نوسان می تواند  بسیار جالب توجه  باشد  .بازهم  می گوییم  داخل سهم  از نظر بنیادی خبری نیست ولی بازی قیمتی طور دیگری است   در مورد  مثلث  و مربع  معرفی سهم ها  همیشه از خودرو ، ورنا، خبهمن و خگستر گفتیم  . از هفته های قبل استراتژی تغییر کردو  البته  مورد  انتقاد  شدید  دوستان هم  بودیم که چرا  خساپا  را جای خودرو  نشاندیم . ببنید  به نظر پتانسیلی که خساپا  می تواند  ازاد کند در رشد قیمت بهتر از خودرو  خواهد بود در ثانی اختلاف قیمت  این دو از نظر روانی باید جبران  شود  . از همین  رو  توجه  به خساپا  به نظر بیش از خودرو  خواهد بود که  روز چهار شنبه  بخشی از ان  را دیدیم  . به نظر هدف کوتاه مدت  او  ۱۸۰۰ ریال  می تواند  باشد  . از این پس خساپا،ورنا، خگستر  و وساپا  می توانند  گزینه های جدید  حرکت در گروه خودرو  باشند .خودرو  نه این  که  رشد نکند ولی سرعت  رشد خودرو از خساپا در این مقطع ممکن است  کمتر باشد  .  ایرانخودرو را امروز حقیقی عرضه و حقوقی بسیار عالی خرید حقوقی که به قیمتهای ۴۰۰ تومانی برای ایرانخودرو معتقد است سهمی که شاید پس از کمی اصلاح قیمتی و رسیدن به سطوح ۳۰۰ تومان باز مورد توجه بازار قرار بگیرد.

 

گروه بهمن همانطور که انتظارش میرفت با افت قیمتی و حتی صف فروش همراه شد خبهمنی که حمایت ۱۸۰ تومانی را پیش رو داشته و انتظار میرود در همین قیمتهای نیز رنگ تعادل را به خود ببیند فعلاً ۲۰۰۰ ریال  برای خبهمن  سقف است  .

در قطعه  سازی ها  به نظر فردا  خمهر و خشرق در منفی ها  بد نباشند  .

در گروه خودرو  در نماد های ورنا و وساپا  شیوه  معاملات در چند وقت اخیر مشکوک  بود و به نظر خبرهایی دردل هر دو سهم  است  . شنیده می شود وساپا  قصد واگذاری بلوک ورنا  را دارد  . به نظر ورنا تا  قیمت های ۱۶۰۰  ریال  نیز می تواند  رشد کند ولی در این  قیمت ها  و به خصوص نزدیک  به  ۱۴۰۰  عرضه های بسیاری دارد  . هر دو سهم  چه ورنا و چه وساپا  با خبرهای سود اور شدن  خساپا و خودرو  رشدشان  بیشتر می شود   . در وساپا نیز خبر های واگذاری خپارس  و واگذاری ورنا  اگر صحت داشته  باشد قیمت  سهم دراین  منطقه  نیست  . به نظر رشد وساپا از ورنا  شارپ  تر باشد  .

چهارگوشه بازار!!!

تراکتورسازی هم تیمش صدر نشین لیگ برتر میباشد و هم خودش در بازار سرمایه با اقبال و طرفداران زیادی همراه شده است تراکتوری که امروز با صف خرید و حجم معاملات سنگین قیمتهای ۵۲۰ تومانی را هم پشت سر گذاشت به نظر میرسد احتمال رسیدن به سود ۹۰-۱۰۰ تومانی توسط این شرکت باعث اقبال بازار به تایرا شده است. در نماد  تایرا  حضور برخی نوسان  گیران و در سهم  شرایط را  تغییر داده و صف را  رقم  زد  . به نظر تایرا  را  اگر زیر مجموعه های بیمه ملت و سایپا عرضه  نکنند  می تواند  جز گزینه های نوسانی بازار شود  . در این  گروه از قیمت های ۱۰۵۰ و ۱۱۰۰  به نظر عرضه های تکمبا  بسیارتشدید  شود  . امروز با  رشد تراکتور  و برخی هم  گروه ها توجه  به  سهم های این  گروه  زیاد شد  . در این گروه  لخزر امروز صف شد  . در نماد  لخزر شایعه  افزایش سرمایه  این  شرکت  جدی تر شده است و گویا  خبر ان  به  زودی به  بازار میرسد  . همانطور که  واتی در بازار حرکت کرد و برخی را  جا  گذاشت  همین  حس به وتوشه نیز وجود دارد و به نظر می تواند  یکی از سهم هایی باشد  که بازدهی خوبی را داشته  باشد  . در این  گروه  شایعه  شده  طرحی در اداره  گاز شهرستان ها  برای تفکیک  کنتور  در جریان  است  که  به  شدت می تواند بر روند  خرید محصولات  بوتان  موثر باشد  .

سیمان  شبیه  ستاره های ۲ روزه است  که  متولد می شود  ۲ روز چشمک می زند و بعد دیگر حرکتی از خود  بروز نمی دهد  ولی امار این  چند وقت  صادرات  سیمان  اگر مثبت  باشد  جو خوبی به  گروه  منتقل می شود . به نظر فردا  این  گروه  در بازار عرضه  شود به خصوص حالا  که دوباره  بحث افزایش هزینه ها  در این  شرکت ها  مطرح  شده است  . سیمان تهران در استانه قیمتهای ۴۴۰ تومانی با فشار عرضه ها به تعادل رسید این سهم سیمانی هر بار به دلیل پی بر ای پایین خود در گروه سیمان مورد توجه قرار میگیرد اما فشار عرضه ها و سد قیمتی ۴۴۰ تومانی مانع از رشد قیمتی جدی سهم میشود . شاید اگر فردا  هم  مثبت  باشد  فروش در مثبت  فردا  برای نوسان  گیرانی که از ۳۸۰۰ و ۳۷۰۰  ریال  با  سهم  همراه  بودند  بد نباشد  .

در مورد  مپنا  فردا  گفته میشود همایش برق و انرژی است  که  فعالان  حوزه  بورس در ان  حضور پر رنگی دارند و می توانند  برای بازار این  موارد  جالب باشد  . در گروه  برق امروز کنتور نیز صف خرید شد  و مثبت  بود  . به نظر با این  شرایط فردا  منفی فردا  برای خرید رمپنا  و نوسان و فروش در نزدیکی های ۹۰۰۰ ریال  بد نباشد  .

امروز بترانس کمی عرضه  شد تا حجم  بخورد  . در این  سهم  دعوای سهامداری اغاز شده است  . به  زودی شاهد  برگزاری مجمع  فوق العاده  برای انتخاب اعضای هیئت  مدیره هستیم  که  ۲ سیت  باردیگر به  سینا  فرایند  می رسد  . گویا  بانک  ملی را  خاطر جمع  کرده  بودند  که  بلوک  باردیگر عرضه می شود ولی خبر عدم  عرضه  و توافق روی همه چیز باعث شده  همه  برای سهم  بازار بجنگند . به نظر حرکت  جالب توجهی  و خرید های قبل از مجمع نیز از همین  بابت است  . ولی بعد  از مجمع  خرید ها  کند می شود  . در بترانس باید اذعان  داشت جز معدود  سهم هایی است  که  با  رفع  تحریم ها و ازاد شدن واردات  ورق هسته  شرایط خوبی را  برای تولید  پیدا خواهد کرد  .  به نظر اگر سهم  عرضه  شد  برای خرید با دید  نوسان  بد نیست  .

امروز صدرا  تا مرز ۳۰۰۰ ریال هم  رفت  سهمی  که جز خاطرات  بد چیزی در ذهن  ۱ سال  اخیر سهامدارانش نقش نبسته است  . این  سهم در بازار پایه  فرابورس است ولی ممکن است  باردیگر با مطرح  شدن  این  که  صدرا  به  فرابورس برگردد  مواجه  باشیم  . سهم  پس از سال ها در اولین  گزارش خود سود  شناسایی کرده و البته  با کمک  رشد درامد های عملیاتی سایر به  سود ۷۷ ریالی رسیده است  . به نظر قیمت های ۳۰۰۰ برای سهمی که نصف قیمتش زیان دارد منطقی نیست .

 

 

در گروه  رایانه  حجم ها  کمی بیشتر شده است  . بارها  روی ۳ گزینه  اصلی در این  گروه  صحبت  کردیم  . رتاپ، سیستم و رانفور . هر ۳ از نظر بنیادی بسیار خوب عمل کرده اند  . و بارها در مورد  انها  حرف زدیم  . سیستم  قرارداد با  فارس را  تمام  کرده است با  رایتل  و اتکا نیز قرار داد جدید بسته است و تعدیل او  حتمی است . در رتاپ  نیز معاملات  بسیار جدی است . در رانفور نیز انتشار گزارش های ۶ ماهه  زیر مجموعه ها دید  بازار را  نسبت  به  سهم  تغییر می دهد  . برای نوسان  شاید سیستم ولی برای میان مدت  رتاپ و رانفور گزینه های بهتری هستند  .

امروز در گروه  ساختمان  نیز موج عرضه دست بردار این  گروه نبود  . درست است  که وام  ۵۰  میلیونی قبلاً بحث شده  بود و ابلاغ  شده است ولی حالا  با  شرایط جدیدی مواجه ایم و این  وام  رسماً ابلاغ  شده است و از این  پس حتی می تواند  پرداخت  شود  . البته  قطعاً به  سپرده  گذاری نیاز دارد و شاید قیمت اوراق تسه  را نیز افزایش دهد  . دقت  کنید  ۵۰  میلیون هم  برای جو فعلی خیلی بالا  نیست و جوابگوی تهران نخواهد بود . ولی در مجموع  برای مسکنی ها  خبرخوبی است  . در این  گروه  ثشرق و سغرب  و ثمسکن  از این  خبر بیشتر تاثیر می گیرند . روی ثباغ  و اس پ نیز اثر مثبت  دارد  . امروز در این  گروه  شاهد  عرضه های جدی بودیم ولی به نظر جو  همچنان  مثبت  با عرضه های شدید  همراه است  .

با  قاطعیت می توان  گفت که  گروه  پتروشیمی تنها  گروه  بازار است  که  گزارش های خوبی دارد ، پی به ای نرمالی دارد ولی به دلیلی بحث نرخ خوراک  رشد نمی کند  . امروز البته  یک  چشمه در تاپیکو را  شاهد  بودیم  ولی به  کل گروه  منتقل نشد  . نکته  بسیار مهم  گفته می شود طرح ی است  که  فردا قرار است در مجلس در قالب طرح  بودجه تصویب شود و اگر این موضوع تاییئد شود نرخ خوراک  با همان  شرایط و ۱۰  سال تعیین می شود و بازدهی ۲۵% لحاظ می شود و به  نرخ محصولات  گره می خورد و و از سال  اتی نیز مورد  استفاده  قرار میگیرد . اما در بازار امروز جو کمی مثبت  بوده و  فارس  در قیمت های بالای ۱۳۰۰  قرار گرفت  . قیمتی که  به نظر با  بهبود  شرایط زیر مجموعه ها  رونق سهم  را  رقم می زند  . به  زودی گزارشی از فارس منتشر می شود  که می تواند  بر سهم  موثر باشد  . در روزهای گذشته  خبری منتشر شد  که  چهار شرکت پتروشیمی تابع هلدینگ خلیج فارس که پیشتر زیان ده بودند به سود دهی رسیدند. مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس اظهار کرد: با برنامه ریزیهای انجام شده، چهار شرکت پتروشیمی اروند، تند گویان ،پازارگاد و ره آوران فنون پتروشیمی که پارسال در میان شرکتهای ضررده قرار داشتند امسال به سوددهی رسیده اندودر وضع مطلوبی قرار دارند. گفته می شود  فارس با  تعدیل از محل رشد نرخ  ارز نیز مواجه است  چرا که ارزش فروش محصولات این شرکت در سال ۱۲ میلیارد دلار است. در پارسان  نیز شرایط خوب است و به  زودی خبر افزایش سرمایه  ۱۰۰% نیز به  بازار می اید  . هم  مثبت  بودن  مذاکرات و هم  عدم  رشد می تواند  عواملی برای توجه  به این  سهم  های بنیادی در بازار شود  .

اما در مورد  برخی زیر مجموعه های مهم  این  گروه هنوز بازار به نظر شیران  را درک نکرده است  . سهم  می تواند  بازهم  مثبت  باشد  . در وپترو شایعه  فروش وساختش بسیار جدی شده است  . اما  امروز مارون و شازند نیز در کانون توجه  بودند  . استدلال  همه  این  است  که  قیمت نفت  کم  شده و قیمت  محصولات  پتروشیمی در بازار کاهش خواهد  یافت  . قیمت  متاتول که  کم  نشده است  . اوره نیز به  ۳۱۸  دلار رسیده و از اوج  ان  یعنی ۳۲۶  به  ۳۱۸ رسیده است  که ۵% هم نمی شود  . جالب این  است در بورس کالا  قیمت  محصولات  شازند و مارون  صعودی بوده است  . به نظر این  شرکت ها  ریسک  قیمت  خوراک  را نیز ندارند و می توان  گفت که در قیمت های فعلی برای گزارش های ۹ و ۱۲ ماهه  مارون و به خصوص شازند جز گزینه های جالب توجه  بازار  خواهند بود  .

در بازار این  روزها  تقریباً هر سهمی معرفی کردیم  به نوعی رشد کرد البته جو بازار نیزموثر بود  . در این  بین ومعادن  تنها  سهمی بود  که  فعلاً در جا  زده است  . به نظر او با شرایط فعلی برای یک  رشد خوب می تواند  یکی از کاندیدای قوی بازار باشد  .

شرانل را خوب میخرند  . کاهش بهای تمام  شده  شرکت های روغن  موتور عاملی برای رشد حاشیه  سود  انهاست  . در گروه نفت ونفت  پر حجم است ولی به نظر در منفی ها و به خصوص ۲۶۰۰  ریال  می تواند  جالب توجه  باشد  .

امروز بازار یک  نکته  جالب را  در نظر داشت  فخوز پس از مدت ها  مثبت  شده  بود  .

گویا هفته  بعد در چنین  روزی و یا  روز یکشنبه  عرضه  قاسم  را داریم  که  گفته می شود از نظر روانی بر گروه مینو در بازار موثر است  .

در پایان  یکی از معجزات  بازار ام روز صف شدن  اخابر بود  به نظر قیمت های ۳۲۰۰  ریال  برای اخابر سقف قیمتی است  و فعلاً در این نقاط می ایستد .

در زمانی که  گزارش را  تمام  می کردیم  خبر جالبی منتشر شد  :

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درپاسخ به سوالی درباره تحریم ها علیه ایران و برچیده شدن آنها گفت: در بحث تحریم ها، چهار مسیر تحریم وجود دارد و به اعتقاد ما، هرچهار مسیر باید باز شود. این چهار مسیر، مسیر تحریم های شورای امنیت، تحریم های اتحادیه اروپا، تحریم های کنگره آمریکا و نیز تحریم های رئیس جمهور آمریکا است یعنی؛ همان تحریم هایی که براساس دستورات اجرایی رئیس جمهور وضع شده اند.

وی افزود: چهار مسیر تحریمی علیه ایران وجود دارد و به اعتقاد ما، هرچهار مسیر باید باز شود. این نکته ای است که در مذاکرات مدنظر ما است و هیچ توافقی که این چهار مسیر را باز نکند، طبعا مورد رضایت ما نخواهد بود. اینکه این مسیرها چگونه باز خواهند شد، طبعا نیاز به مذاکرات بیشتری دارد ولی یقینا بدون باز شدن این چهار مسیر، توافقی صورت نخواهد گرفت.

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

۱۷ آبان ۹۳

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.