گزارش بازارشنبه ۱۹ مهر ۹۳

گزارش بازارشنبه ۱۹ مهر ۹۳

ریزه های سبز فلفلی …

گزارش بازار بتاسهم ۱۸:۰۰ :امروز شنبه ، بازار بازهم جای جولان سهم های ریزو کوچک و فلفلی بود که با عمق رکود در بازار مورد توجه فعالان و نوسان گیران قرار گرفته است . امروز بازار روند جالبی را داشت . قبل از هر چیز باید اذعان داشت که بازار امروز فروشنده خاصی نداشت . هیجان خوبی داشت و طراوت نیز به بازار برگشته بود از نظر تعدادی ، تعداد مثبت های بازار بالا بود ولی از نظر وزنی بزرگان بازار منفی بودند و ریزش منفی شاخص نیز به همین دلیل بود .جالب است که این رفتار کم کم جدی تر می شود و اگر جلوی ان گرفته نشود و یا به نوعی ذائقه بازار تغییر نکند تقریباً رفتار فعلی نهادینه می شود . البته بازار در نبود خبر خاص و جریان نقدینگی هدف ساز به چنین شرایطی رسیده است و مجبور است از این محل ارتزاق کند .

اما بازار چند خصیصه مهم دارد . اول این که در شرایط فعلی بازار کم کم از فشار فروش فاصله می گیرد . واقعاً فروشنده های بازار بسیار کم شده اند و یک جرقه کوچک خبری می تواند توفان به پا کند . نکته بعد این است که عمق نقدینگی و خبری بازار ضعیف است و همین امر باعث شده تا حضور روی سهم های کوچک و مبهم تر قوی تر شود .

نکته بعد قرار گرفتن شاخص از نظر تکنیکالی است که بسیاری معتقدند کف شاخص بسته شده ولی مسیر پیش روی ان باز است . درست شبیه مقاله امروز دنیای اقتصاد که از ۹ تا ۳۵% بازدهی را پیش بینی می کرد ولی خبری از زیان نبود . و نکته اخر که چند روزی است تکرار می کنیم جریان ورود نقدینگی به بازار است که شتاب گرفته است و اگر این مضوع به هر دلیلی با یک خبرخوب اقتصاد و سیاسی عجین شود شتابی که تا به امروز نرم بوده و هیجان ایجادنکرده است می تواند موج های بلند و قوی را ایجاد کند . موج هایی که گذر از ۷۲۴۰۰ را و پرش به سمت ۷۷ و۷۸ هزار را میسر می کند . و در مجموع باید گفت جایی قرار داریم که افت بیشتر معنی و مفهموی ندارد شاید رشد هم نداشته باشد ولی منفی بیشتر نیز معنا ندارد .

نمیخواهیم مثالی این چنینی را بیاورریم ولی حکایت بازار امروز درست شبیه مغازه دار پولداری است که بوتیک لباس می زند و با هزار جور تبلیغ و برو بیا و اجاره بهترین مغازه در بهترین نقطه نیاوران بازهم فروشش از یک دوره گرد میدان امام حسین کمتر است ! حکایت بازار ما شده این که بزرگ های بازار فقط ویترین قشنگی دارند و داخل مغازه خبری از مشتری و فروش نیست و کسی انها را تحویل نمی گیرد .

به هر حال بازار امروز نیز از این موضع مستثنی نبود و بازار شرکت های بزرگ تا حدودی خوابیده و کوچک تر ها مثبت بودند و جالب است هر سهمی ابهام و شایعاتش بیشتر می شود فشار خریدش هم افزایش می یابد . این دیگر برای بازار نوبر است .

برای بازار فردا به نظر شرایط کمی پر عرضه دنبال شود دامن یک روز تعطیل وسط هفته بازار فردا را تیز اسیر خود می کند و البته بازی روی سهم های کوچیک با همین شدت و موج می تواند فردا نیز ادامه داشته باشد .

برای بازار ، این روزها شاخص جالب شده .زمانی بود بازار منفی و شاخص مثبت میشد و حالا بزرگان بازار مانع از رشد شاخص می شوند . امروز برعکس بود و شاخص با منفی نماد هایی مانند امید ، مپنا تاپیکو و مس منفی بود و البته معادن و فخوز نیز موثر بودند و در ان سو کگل و وبانک با بلوک ها کمی به عدم افت شاخص کمک کردند ولی در مجموع شاخص با افتی ۱۱ واحدی مواجه شد . نکته مهمی که تقریباً به همه پرسی شاخص تبدیل شده گذر از ۷۲۴۰۰ است که باید بگذرد و بعد نتیجه گرفت .

و اما سری به حاشیه های بازار بزنیم که در این چند روز بسیار پر حاشیه دنبال شد . قبل از هر چیز اخرین سخنان طرف های امریکایی جالب بود .ماری هاف گفته است که به نفع همه است که به توافق هسته‌ای برسیم؛ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد:‌ به نفع همه است که تا ضرب‌الاجل ۲۴ نوامبر به توافق جامع دست پیدا کنیم تا موجب رفع نگرانی‌های جامعه بین‌الملل در خصوص برنامه‌ هسته‌ای ایران شویم .

ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ آمریکا روز جمعه در نشست خبری خود ضمن تاکید بر وجود زمان کافی برای حصول توافق نهایی میان ایران و ۱+۵ گفت: به نفع همه است که تا ضرب‌الاجل تعیین شده ۲۴ نوامبر به توافقی نهایی دست پیدا کنیم که به جامعه جهانی اطمینان دهد برنامه هسته‌ای ایران ماهیت کاملا صلح آمیز دارد .

ماری هارف افزود: ما معتقدیم که زمان کافی و مناسب برای کار روی این مساله و رسیدن به توافق نهایی تا ضرب‌الاجل ۲۴ نوامبر وجود دارد .بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی وزارت خارجه آمریکا هارف یادآور شد: هفته آینده قرار است وزیر امور خارجه با محمدجواد ظریف همتای ایرانی‌اش و کاترین اشتون دیداری سه جانبه داشته باشد. همچنین یک روز پیش از این نیز دیداری دو جانبه میان جان کری و ظریف برگزار خواهد شد .وی تصریح کرد:‌ ما می‌دانیم که مسائل باقی‌ مانده است اما زمان کافی است و این مسیر پیش روی ما قرار دارد و تنها باید از آن استفاده کنیم .اما این تنها حاشیه سیاسی مهم بازار نیست .

در بحث هسته ای مایکل مان سخنگوی اشتون از دیدار ظریف و اشتون در سه شنبه و ظریف و کری در چهارشنبه ۱۵ اکتبر ۲۳ مهر خبر داد… فرارو- جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، محمد جواد ظریف، همتای ایرانی او و کاترین اشتون، مذاکره کننده اتحادیه اروپا، هفته آینده در شهر وین دیدار می ‌کنند.

همچنین عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران از مذاکره سه‌جانبه چهارشنبه آینده میان ظریف، اشتون و کری در وین خبر داد و گفت: احتمال تمدید مذاکرات وجود دارد. این مذاکره در ارتباط با موضوعاتی مانند تحریم و چگونگی رفع تحریم و غنی‌سازی صورت می‌گیرد که امیدواریم مسیری برای حل مشکلات فی ما بین ایران و ۱+۵ باشد. در کنار ان اتحادیه اروپا نیزتحریم شرکت ملی نفتکش ایران را لغو کرد و همزمان با او شرمن، برنز و سالیوان ۲۲ مهرماه به صورت دوجانبه نشستی با ایران خواهند داشت

در حالی که قرار است دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ هفته آینده در وین برگزار شود، آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه ای را درباره گفت و گوهای اخیرش با ایران بر سر جنبه های فنی برنامه هسته ای منتشر و اعلام کرده که نتوانسته در مذاکرات اخیر در زمینه افزایش بازرسی ها از برنامه هسته ای ایران موفقیتی داشته باشد.در سوی دیگر یک دور مذاکره مثبت نیز صورت گرفته است . خبرگزاری «رویترز» با اشاره به بیانیه ای که آژانس درباره مذاکرات اخیرش با ایران منتشر کرده، می نویسد به نظر می رسد که آژانس نتوانسته در مذاکرات اخیر در زمینه افزایش بازرسی ها از برنامه هسته ای ایران موفقیتی داشته باشد.

به نوشته این خبرگزاری، در بیانیه آژانس که در پی مذاکرات دو روز گذشته با ایران منتشر شده، آمده است که گفت و گوها میان دو طرف ادامه خواهد یافت. اما در بیانیه مذکور تاریخ دقیقی برای ادامه گفت و گوها تعیین و اعلام نشده است. در این بیانیه آمده است که در مذاکرات اخیر دو طرف گفت و گوهایی را درباره اجرایی کردن دو گام عملی مربوط به مسائل مورد توجه آژانس انجام داده اند و مذاکرات در این زمینه در آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد.در این بیانیه همچنین آمده است: «در جریان دیدار اخیر در تهران، ایران هیچ ساز و کار جدیدی را [برای موضوع بازرسی ها] پیشنهاد نکرد. ایران و آژانس توافق کردند که بار دیگر و در زمانی که اعلام خواهد شد، با یکدیگر دیدار کنند». در همین حال، رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت و گوهای اخیر را «بسیار سازنده» خوانده است.در سوی دیگر طزف مقابل هنوز امیدوار است . واشنگتن: هنوز زمان کافی برای توافق با ایران وجود داردسخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آستانه آغاز دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، گفت واشنگتن معتقد است با وجود اختلافات موجود، هنوز زمان کافی برای دستیابی به توافق جامع با ایران وجود دارد. –

هر چند اوباما در حضور نتانیاهو چیزهای دیگری هم گفت .

در داعش کسی به فکر کوبانی نیست هر چند انجا مقاومت خوبی ازخود نشان داده است . سری به داعش بزنیم که کوبانی را تقریباً محاصره کامل کرده و اماده تصرف کامل این شهر است هر چند از هوا به او حمله می شود ولی نتیجه بخش نیست .

 

خبرهای اقتصادی را با صحبت های طیب نیا پی میگیریم . وزیر اقتصاد در اجلاس پاییزه صندوق بین‌المللی پول با اشاره به اینکه اقتصاد ایران در مسیر درستی قرار گرفته است، در انتقاد از بانک جهانی گفت: متأسفانه بانک جهانی با اتخاد رهیافت‌های سیاسی در قبال ایران اعتبار خود را از دست می‌دهد

او همچنین در زمانی که در ایران بود در نشست خبری جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران افزود: این امر سبب می شود تا متغیرهایی همانند نرخ سود و دستمزد با کاهش مواجه شود زیرا با نرخ انتظاری تورم ١۴ تا ١۵ درصدی مواجه خواهیم شد. وی گفت: امیدواریم در آینده ای نزدیک از ظرفیت های خالی مانده اقتصادی استفاده مناسب کنیم. نرخ سود تسهیلات و سپرده ها کاهش می یابد وزیر اقتصاد با اشاره به کاهش نرخ تورم گفت: انتظار داریم نرخ سایر متغیرهای اسمی نیز در راستای کاهش نرخ تورم با افت مواجه شود زیرا وقتی نرخ تورم پایین می آید متغیرهای اسمی نیز کاهش می یابد. وی با بیان آنکه در حال رصد شرایط بازار هستیم تصریح کرد: با کاهش محسوس نرخ تورم، نرخ سود سپرده ها و تسهیلات کاهش می یابد و این امر در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفته است. طیب نیا با اشاره به تخلف برخی از موسسات غیرمجاز در تعیین نرخ سود سپرده های بانکی گفت: برخی از موسسات غیرمجاز نرخ سود تعیین را رعایت نمی کنند و به همین دلیل بانک مرکزی متمرکز با ساماندهی آنها شده است. به گفته وی موسساتی که نرخ سود غیرعادی پرداخت می کنند باید مشکلی داشته باشند زیرا با کاهش نرخ تورم نمی توان نرخ سودهای بالا و غیرمتعارف را ارائه کرد. نرخ رشد ۴.۶ درصدی تولید سه ماهه اول سال ٩٣ نسبت به تولید سه ماهه اول سال ٩٢است این عضو کابینه دولت یازدهم درخصوص انتقادهای اعلامی برخی از نمایندگان مجلس نسبت به نرخ رشد اقتصادی ۴.۶ درصدی اظهار داشت: محاسبه رشد تولید امری تخصصی است که نهادهای مربوطه آن را انجام می دهند که یکی از این نهادها مرکز آمار و دیگری بانک مرکزی است. وی ادامه داد: بانک مرکزی از سال های دور و از زمان تاسیس این ماموریت را بر عهده داشت و امسال با روش های همیشگی و استانداردهای بین المللی که در مجموعه سازمان ملل مورد تفاوت قرار گرفته نرخ رشد اقتصادی را برآورد کرده است. وی با تاکید بر اینکه منتقدان نرخ رشد اقتصادی اعلامی گزارش بانک مرکزی را به تفصیل ندیده است، گفت: نرخ رشد ۴.۶ درصدی اعلامی تولید سه ماهه اول سال ٩٣نسبت به تولید سه ماهه اول سال ٩٢ است.

یکی از بحث های مهم بحث امار است .

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری را در تابستان امسال با ۱٫۲درصد کاهش نسبت به فصل گذشته ۹٫۵ درصد اعلام کرد.به گزارش ایسنا، براساس اعلام این مرکز نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر کشور ۳۷٫۲ درصد این گروه اعلام شده است. یعنی ۳۷٫۲ درصد از جمعیت در سن کار (۱۰ ساله و بیشتر) در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. به نظر اتفاقات روی کاغذ خوب است ولی در عمل خیر .

در سوی دیگر در خبرهای اقتصادی رفه تحریم نفتکش ها بسیار مهم است . مدیر عامل شرکت ملی نفتکش ایران با تاکید بر اینکه در صورت لغو تحریم‌های عمومی آماده از سرگیری فعالیت کشتی‌های نفتکش ایرانی در بنادر نفتی کشورهای اروپایی هستیم، اعلام کرد: نفتکش‌های ایرانی از بالاترین ظرفیت ایمنی و استانداردها برای حمل نفت، فرآورده نفتی و گاز مایع در جهان برخوردار هستند.

در سوی دیگر موعد قسط چهارم از مرحله دوم آزادسازی دارایی های بلوکه شده در حالی امروز جمعه سررسید شد که هنوز بانک مرکزی خبری مبنی بر دریافت قسط سوم منتشر نکرده است.این خبر کم کم مشکوک می شود .

اما روحانی در مورد بورس هم صحبت کرده بود. رییس جمهوری در نشست مشترک دولت و مجلس گفت : کاهش تلاطم در روابط خارجی و ایجاد ثبات در اقتصاد داخلی وضعیتی را به وجود آورد که همان نقدینگی که قبلا صرف خرید ارز و طلا می‌شد و بانک مرکزی را به پایگاهی برای تولید و عرضه سکه تبدیل کرده بود، این بار به سمت بازار بورس و سپس بانکها گردش کنند و این سرآغاز گشایش در اقتصاد کشور بود.

اما جنگ نفتی اغاز شده و این جنگ تبعات خاصی برای بازار دارد . شک نکنید این جنگ به زودی در بازار سرمایه اثرات خود را به نوعی نشان می دهد . به دنبال اقدام عربستان در کاهش قیمت نفت خود در بازار آسیا ایران نیز قیمت انواع نفت خود در آسیا برای تحویل در ماه نوامبر از ۱۰ سنت تا یک دلار کاهش داد. این مطلب را داشته باشید سراغ بحث دیگری می رویم .

این اخرین نکته را بیان کرده و به دلار می چسبانیم که اگرچه مدت‌ها بود که تراز تجاری ایران مثبت شده بود و بالاخره پس از سال‌ها، صادرات برای مدت مدیدی از واردات پیشی می‌گرفت اما آنگونه که آمارهای تجارت خارجی کشور در نیمه اول سال جاری نشان می دهند، کابوس تراز منفی در تجارت خارجی، باز هم بازگشته و واردات کشور از صادرات پیشی گرفته است. آمارهای رسمی دولت در نیمه اول سال جاری نشانگر این است که میزان صادرات کشور در این مدت، از مرز ۲۳٫۵ میلیارد دلار عبور کرده و در مقابل، آمار واردات هم به ۲۶ میلیون دلار رسیده است؛ یعنی ۲٫۵ میلیارد دلار تراز تجاری منفی برای ایران.

این یعنی به این راحتی ها ما شاهد کاهش قیمت ارز نیستیم . تازه با این نرخ نفت و بودجه فعلی به نظر مسیر دلار نرم نرم به سمت ۴۰۰۰ طی یک سال اتی میل می کند . چاره ای جز این نیست .

در بازار شنبه دلار تا ۳۲۵۰ هم رشد کرد و به نظر این رشد در مسیر مثبت خوبی قرار گرفته و می تواند به بازار کمک کند . در بازارهای جهانی صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد چین با پیشی گرفتن از آمریکا به بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا تبدیل شد . از سوی دیگر کل دنیا متوجه جنگ نفت ایران و عربستان شده است . به نظر قیمت نفت تا زیر ۸۰ دلار سقوط می کند . در بازارهای جهانی طلا باردیگر به ۱۲۲۴ دلار رسید و در نهایت با قیمت یاد شده کار را تمام کرد . در نفت قیمت نفت در محدوده ۸۵ دلار است که توضیح دادیم . قیمت گاز هم صعودی شده است . در این مسیر مس در قیمت ۶۷۱۵ دلار قرار دارد و روی در ۲۳۱۰ دلار است . الومینیوم نیز در ۱۸۸۰ بازی می کند که در مجموع اوضاع جهانی کمی افول داشته است .

و اما در بازار چه خبر بود …

خیزش خودروییها!!!

امروز شاهد خیزش در نمادهای خودروی بودیم خودروییهایی که همچنان جو عمومیشان به واسطه در پیش بودن گزارشات مثبت ۶ ماهه مناسب بوده و میتوان در صورت انتشار گزارشات مثبت ۶ ماهه انتظار رشد قیمتی خوبی را از سهام جنجالی بازار را داشت

زامیاد در قیمتهای بالای ۱۴۰ تومانی تثبیت شده است این سهم در صورت ادامه یافتن جو مثبت میتواند تا قیمتهای ۱۶۰ تومان هم رشد نماید زامیادی که عمده دلیل اقبال بازار شایعه افزایش سرمایه ۲۰۰-۲۴۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی داراییها میباشد

معامله بلوکی ایرانخودرو باعث تثبیت این سهم در کانال ۲۶۰ تومانی شد ایرانخودرویی که میتواند قیمتهای ۲۸۰ تومان را هم به خود ببیند میزان اعلام سود جدید و تعدیل مثبت میتواند راهگشای این سهم خودرویی باشد ایرانخودرویی که پیشبینی میشود بهترین گزارش را در گروه خود داشته باشد

در نماد سایپا همچنان بازار به دیده تردید به این سهم مینگرد مسئولان سایپا رسیدن به سود این شرکت را تایید اما همچنان از زیان تلفیقی در این سهم خودرویی صحبت میکنند عدم رشد تولید و فروش و سبد نه چندان پراقبال و با کیفیت محصولات سایپا باعث شده تا این سهم از قافله خودروییها عقب بماند .

در قطعه سازی ها همچنان روی منفی های خکار و ختور و خمحرکه مثبتیم . در بین قطعه سازها منفی خمحرکه ، خشرق و ختور و خکار بد نیست و خمهر هم تعدیل می دهد . اما از خرینگ این خبر مهم میرسد که به زودی یک افزایش سرمایه سنگین در شرکت رخ می دهد .

 

قندیها در انتظار شیرینی!!!

همچنان قندیها در انتظار تایید نهایی افزایش نرخ ۳۰ درصدی میباشند قندیهای یکه اینده اشان به این افزایش نرخ بستگی و در صورت عدم افزایش نرخ به دلیل افزایش هزینه ها با مشکلات زیادی همراه خواهند شد

قند اصفهان امروز بر سطوح مقاومتی ۴۸۰ تومانی قرار گرفت وضعیت این سهم قندی به نسبت سایر قندیها به دلیل بازار مصرف مناسبتر میباشد همچنین شایعاتی در صادرات پارت های ۵۰۰ تنی شکر توسط این شرکت قندی شنیده میشود قصفهای یکه افزایش نرخ شکر میتواند شدیدا تاثیرات مثبتی بر بودجه این شرکت داشته باشد

قند هکمتان فعلا نتوانسته از سطوح مقاومتی ۳۲۰ تومانی عبور نماید این سهم قندی برای شکستن این قیمتها نیاز به تعدیل مثبت و تعدیل پی بر ای نسبتا بالای خود دارد گزارش پیش روی قهکمت میتواند روند سهم را مشخص نماید اگر چه انتظار بالای یاز این سهم نداریم

قند پیرانشهر فعلا در سطوح قیمتی ۵۴۰-۵۶۰ تومانی در نوسان خواهد بود این سهم قندی که وضعیت بنیادی خوبی در گروه خود داشته و با طرح های افزایش ظرفیت و تامین مناسب چغندر قند حتی میتواند با رشد سوداوری همراه شود تنها نیازمند افزایش نرخ فروش میباشد قپیرا سهم بنیادی گروه است و به این نام معروف میباشد و در این گروه قند قزوین نیز به نظر برخی نموداری ها الگوی کاپ قوی داشته و مسیر خوبی را دارد .

معدنیها و ۶ ماهه های سرنوشت ساز!!!

معدنیها جز گروهی هستند که گزارشات خوبی از عملکرد ۶ ماهه خود خواهند داشت همین امر سبب رونق و توجه بازار به نمادهای معدنی خواهد شد گزارشاتی که سرنوشت تک تک سهام معدنی را روشن خواهد کرد

امروز کالسیمین که باشایعه تعدیل مثبت خوبی نیز همراه میباشد به سطوح قیمتی ۴۰۰ تومان رسید همانطور که بارها در گذشته اشاره کردیم این سهم در کانال قیمتی ۳۸۰-۴۲۰ تومان در نوسان بوده و اتفاقا نوسانات بسیار خوبی نیز نصیب سهامداران خود میکند

ملی مس چندان اقبالی را از بازار شاهد نبوده و همچنان سیر نزولی این سهم ادامه دارد به نظر میرسد فملی قصد رسیدن به قیمتهای ۲۲۰ تومانی را دارد این سهم معدنی به نظر نمیرسد گزارش ۶ ماهه خوبی را ارائه دهد به همین دلیل نیز بازار رویکرد مثبتی به این سهم نشان نمیدهد

ساختمانیها در انتظار سود!!!

ساختمانیها با پایان سال مالی از یک سو و اخبار مثبت از پوشش مناسب سودشان در عملکرد های ۱۲ ماهه با توجه به پی بر ای پایینشان مورد توجه بازار قرار گرفته اند. گروه ساختمان این روزها خوب حرکت می کند . اتش این گروه تند شده است . ثاخت و ثفارس با خبرهای جالبی مواجه هستند و بهتر است هر دو به خصوص برای نوسان ثفارس را زیر نظر داشته باشید . در این گروه باید دقت داشت که ثفارس با شایعات جالبی مواجه شده از تعدیل ولی کمی خطرناک است .

در این گروه امروز وساخت بازهم عرضه شد ولی اخر وقت صف شد برخی به الگوی دبلیو در وساخت معتقدند که همچنان برای او صعود را پیش بینی می کند . در این گروه ثشاهد خبر افزایش سرمایه ۵۰% را تایید کرد و گویا به زودی به مجمع می رود . این سهم ۲۹ مهر برای مجمع فوق العاده افزایش سرمایه و بحث افزایش سرمایه ۵۰% تصمیم گیری خواهد کرد . برای میان مدت ثشاهد بد نیست امروز خوب هم معامله شد ولی ثشاهد همیشه نشان داده سهم بی وفایی است .

باغمیشه اگر بودجه خود را بدون کاهش پوشش دهد میتواند رشد قیمتی خوبی را تجربه نماید خرید این سهم در قیمتهای ۲۰۰ تومان به نظر گزینه مناسبی در گروه ساختمان محسوب میشود

مسکن تهران خود را به قیمتهای بالای ۲۲۰ تومانی رساند این سهم ساختمانی میتواند در صورت پابرجا ماندن جو مثبت ساختمانیها تا سطوح ۲۴۰ تومان رشد نماید ثترانی که با شایعه فروش پروژه های ساختمانی خود در خیابان جمهوری مواجه میباشد

 

این سرمایه گذاری های طلایی!!!

امروز برخی از نمادهای سرمایه گذاری به دلیل اخبار و شایعات مثبت مورد توجه بازار قرار گرفتند سرمایه گذاریهایی که گزارشات ۶ ماهه شرکتهای زیر مجموعه اشان تاثیر بسزایی بر بودجه انها خواهد داشت .

سرمایه گذاری صنعت و معدن با دریافت مجوز افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی جان تازه ای گرفته و. با صف خرید قیمتهای ۲۲۰ تومان را درنوردید . همانطور که عرض شد امروز در بین سرمایه گذاری ها وصنعت صف خرید بود و به نظر البته فردا سهم متعادل شود . وصنعت افزایش سرمایه ۱۰۰% می دهد و سرمایه خود را به ۳۰۰ میلیارد خواهد رساند که تقریباً ۵۵% از محل انباشته است و باقی اورده و مطالبات سهامداران . به نظر یک اتفاق جالب رخ می دهد سهم پس از افزایش سرمایه در قیمت های ۱۲۰۰ ریال باز می شود ولی خیلی زود قیمت کم خود را جبران می کند .

شایعه افزایش سرمایه وبشهر از یک سو و شایعه احتمال افزایش ۱۰-۱۵ درصدی نرخ فروش روغن نباتی از سوی دیگر باعث تشکیل صف خرید سنگین در وبشهر شد این سهم سرمایه گذاری سطوح قیمتی ۳۲۰ تومانی را پیش روی خود دارد ولی واقعان به دلیل سابقه قبلی بد کمی بایدروی او مراقب بود .

اتیه دماوند که قصد فروش دو شرکت دیگر از شرکتهای غیر بورسی خود را دارد و این روزها شایعه تعدیل مثبتش نیز شنیده میشود در قیمتهای بالای ۳۶۰ تومان با نوسانات ارامی همراه میباشد این سهم سرمایه گذاری میتواند قیمتهای ۳۸۰ و سپس ۴۰۰ تومان را در صورت ارائه گزارش مثبت از شیران را به خود ببیند

چهارگوشه بازار!!!

ایرانترانسفو امروز به دلیل برگشت سهام به شرکت سینا فرایند نیرو و قعال شدن مجدد قراردادهای صادراتی این شرکت که از طریق سینا فرایند نیرو اخذ شده بود با صف خرید سنگین همراه شده اما ماجرای بترانس موارد مهم دیگری است . سهم خوب معامله می شود و به نظر دلیل معامله سنگین این سهم مشخص شد . مدیرعامل سینا فرایند با اشاره به نحوه بازگرداندن مالکیت ۳۲ درصدی به پرتفوی شرکت متبوعش گفت: بعد از گذشت نزدیک به ۲ سال سازمان بورس رأی به عدم تحقق معامله ایران ترانسفو از سوی سازمان خصوصی‌سازی داد. حالا بازی جالب تر شد و بانک ملی که ۳ سیت را در اختیار داشت باید تلاش کند تا ان را حفظ کند . سهم دیگر فروشنده ای ندارو اتفاقاً خریداران در بازار بیشتر می شوند . به نظر سینا فرایند برای حفظ کرسی ۳ سیت باید در بازار دست به کار شود .

کمباین ایران همچنان با صف خرید به سمت قیمتهای ۸۵ تومانی پیش میرود این سهم با شایعه تعدیل مثبت خوبی به دلیل افزایش تولید و فروش همراه میباشد تکمبایی که به نظر میرسد سود ۵-۶ تومانی را در این مرحله به ازای هر سهم اعلام نماید . این سهم البته خوراک بازی نوسان گیران است .

دارویی جابر خیال اصلاح قیمتی ندارد این سهم دارویی تولید کننده انتی بیوتیک های پرصرف و با قیمت بالا میباشد که به دلیل کیفیت بالای محصولات خود بازار خوبی نیز دارد دجابری که شایعه رشد ۱۰-۱۵ درصدی عایدی را هم به همراه داشته و شنیده میشود افزایش قیمت دارو میتواند تاثیرات مثبت خوبی بر رشد سوداوری این سهم داشته باشد برگشت قیمتی این سهم به سوطح ۸۲۰ تومان فرصت خرید خوبی خواهد بود. اگر یک گزارش خوب دارویی برسد شرایط این گروه تغییر می کند .

سمگا این روزها شده حاشیه بازار یکی از هتل او حرف می زند و دیگری از شرایط حبابی بودن ان ولی واقعاً در این قیمت ها خیلی برای خرید منطقی ندارد . حرکت روی وگردش به نظر قوی تر است و بازی روی سمگا را باید تمام شده فرض کرد . واقعاً ما هم ماندیم برخی می گویند سمگا هفته بعد یک سود عجیب را به بازار اعلام می کند ولی واقعاً پیش بینی حرکات بازار سخت است . بازهم می گوییم باز ریسک وگردش کمتر از سمگا ست .

یک خبر مثبت رسیده است که مصوبه هیات وزیران در مورد کاهش سهمیه بیمه اتکایی اجباری برای اجرا ابلاغ شد.به نظربسیاری از فعالان بیمه ای این خبر برای بیمه ها مناسب است . به خصوص برای انها که بیمه عمر بیشتری می فروشند خبر بهتر و انگیزه ای برای جذب بیمه عمر بیشتری است . واقعاض جالب است در گروه بیمه دو سهم بیمه دی و میهن رشد می کنند که از نظر بنیادی در رده های اخر هستند . اگر بخواهیم اولویت بندی کنیم شاید البرز در بازار اصلی و بپاس و همچنین بیمه کارافرین و کوثر گزینه های بدی نباشند .

در گروه شیشه ای ها کرازی این سهم که زمانی بازار را به اتش می کشید در شرایطی اعلام کرده فروش نرخ ارز اندک تاثیری بر سود داشته سود شرکت را ۳۰ ریال افزایش داده است . به نظر بازی روی سهم به دلیل سرمایه کم شکل میگیرد و خیلی به تحولات بنیادی مربوط نیست .

 

غپاک این روزها در گروه غذایی حسابی جولان می دهد چند بار سهم را معرفی کردیم و صحبت کرده بودیم . به نظر کم کم وقت فروش است . دعوای سهامداری باعث حرکت سهم شده است و البته گفتیم که باید باید ۶ میلیون دیگر از سهم بخرد . شاید تازه به ۵۰۰ هزار سهم رسیده باشند . از نظر نموداری به نظر قیمت های ۷۲۰۰ و ۷۳۰۰ ریال عرضه های جدی دارد بهتر است برای نوسان گیری هم شده بخشی از این سهم را در این قیمت ها بفروش برسانید .

غمارگ نیز برخی نوسان گیران معتقد به رشد تا ۴۲۰۰ و ۴۳۰۰ ریال هستند .

اما در گروه پتروشیمی همه چیز ساکت و ارام است و امروز با این که خبرها از این گروه بد نبود ولی خبری امد که نرخ خوراک زیر ۱۳ سنت نیست و کار را کمی خراب کرد .

در این گروه یعنی پتروشیمی ها و پالایشی ها خبر متفاوت است . مسولان وزارت نفت به طور جدی تری با قضیه خوراک برخورد می کنند . طی یک سال گذشته قیمت خوراک پتروشیمی ها به گونه ای بود که مصرف کنندگان و سرمایه گذاران از آن رضایت نداشتند؛ در هیچ کجای دنیا قیمت خوراک یک ساله تعیین نمی شود، زیرا این موضوع سبب کاهش امنیت سرمایه گذاری می شود. منصور معظمی با بیان این که از این پس قیمت گاز مصرفی واحدهای پتروشیمی (با مراعات مواردی) توسط وزارت نفت تعیین می شود، گفت: تعیین فرمول قیمت خوراک پتروشیمی ها در اختیار وزارت نفت خواهد بود. فرمول قیمت خوراک پتروشیمی ها برای حداقل ١٠ سال تغییر نخواهد کرد، از این رو قیمت خوارک این واحدها تابع فرمول است.

بر اساس توافقهای انجام شده با وزیر نفت و مدیران ارشد صنعت پتروشیمی فرمول ماهانه قیمت گاز خوراک پتروشیمی ها بگونه ای تنظیم شده که در هر زمان تابعی از قیمت منطقه ای محصولات خواهد بود؛ از این رو قیمت گاز خوراک پتروشیمی ها ماهیانه تعیین خواهد شد. خبر بدی نیست و باید امروز در مجمع غدیر زیر و بم خبر گرفته شود که می تواند مهم باشد .

در این گروه افت قیمت اوره به ۳۲۶ دلار خبرخوبی نیست . افت قیمت نفت هم در مجموع جالب نیست ولی با فصل سرما شرایط بهتر می شود در این گروه کم کم گزینه ها محدود تر می شود ول ی به نظر روی جم و زاگرس می توان از حالا مانور بیشتری دارد .

در حوزه پالایشی ها اما خبرها کمی نگران کننده بود . مسئولان وزارت نفت گفتند این یک برنامه زمان‌بندی شده است و تکلیف کرده‌ایم که همه شرکت‌های پالایشی در یک بازه زمانی مشخص باید فرآیند‌ها و طرح‌های توسعه‌ای را اجرا کنند تا حداقل به استاندارد یورو ۴ برسند.معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد: این ابلاغیه از اول سال جاری اعمال خواهد شد و شرکت‌های تولید کننده فرآورده بی‌کیفیت دیگر از نفع و مزیت اضافه‌ای که تاکنون از آن بهره می‌بردند بهره‌مند نخواهند شد. این یعنی کیفی سازی برای سال ۹۳ اجرایی می شود ! البته باید دید در مجموع نتیجه چه می شود . اما یک خبر جالب برای تاپیکو این است که اواسط سال ۹۴ فاز اول ستاره خلیج فارس و سپس فاز ۲ و ۳ آن وارد سرویس می‌شود، همه محصولات ستاره خلیج فارس به جای صادرات وارد بازار داخلی می‌شود. مجتمع تولید بنزین ستاره خلیج‌فارس قطعا زودتر از ۳ سال آینده تکمیل خواهد شد و با ورود آن به بازار داخل کشور عملا برای بنزین بی‌کیفیت پالایشگاه‌ها بازاری وجود نخواهد داشت. البته سهم می تواند صادراتی هم باشد ولی با توجه به افق ۳ ساله دقت کنید یک شبندر با ابعاد بزرگتر در دل تاپیکو به وجود می اید . در حال حاضر سود شرکت به ۶۰۰ و ۷۰۰ ریال می رسد در نظر داشته باشید در مقطه ۲ یا ۳ سال بعد سود شرکت با احتساب وارد مدار شدن حداقل به ۱۱۰۰ ریال می رسد . اگر فرض کنیم پی به ای بازار نیز در ان مقطع ۶ باشد سهم حداقل ۶۶۰۰ و ۷۰۰۰ ریال است . تازه این وسط طی ۲ سال حداقل ۱۵۰۰ ریال سود گرفته ایم . یعنی با یک دید ۳ ساله به نظر بازدهی سهم بیش از ۳۰۰% خواهد بود . این همان صبری است که حقیقی ندارد و حقوقی بعضاً دارد .

این روزها مپنا ذلیل و خوار به گوشه ای افتاده است واقعاً این سهم از اصل خود دور شده و مدیران شرکت باید فکری به حال لیدر پیر بازار کنند .

شایعاتی از تعدیل رکیش و حرکت برخی سفته بازان شناسنامه دار !! روی این سهم باعث شده تا شرایط کمی مثبت شود . فراغ از هر گونه جهت گیری تغییر و تحولات خاصی در انتظار گروه انفورماتیک است ولی نباید هیجانی با سهمی برخورد شود .

امروز همراه خوب معامله شد .شایعه شده سهم امسال ۷۵۰۰ ریال سود می سازدبا این سود قیمت قبل از مجمع همراه بی شک کمتر از ۴۰۰۰ تومان نیست یعنی او اوراق مشارکت سیار است !

در بازار امروز توقف حتوکا که گفته می شود برای تعدیل است باعث توجه به توریل شد و به نظر وتوکا را نیز تحریک می کند .

در کنار گروه خودرو همیشه لاستیکی و لیزینگی ها را مطرح کردیم . امروز در ولساپا رنج های مثبتی کشیده میشد که جالب بود . برخی معتقدند که امار لیزینگ ولساپا در ۶ ماهه جالب است که این باعث توجه به شرکت شده است ولی گفته می شود قرارداد با اموزش و پرورش باردیگر به جریان افتاده است .

جالب بود امروز فاسمین در دقایق پایانی بازار در حال صف خرید شدن بود . در فولاژ که بارها براو تاکید کرده بودیم به نظر به زودی برای تعدیل تا دوبرابر کردن سود خود پیش برود . این روزها فروس هم صف شده و روی این سهم نیز صحبت شده بود . این سهم نیز بازی جالبی را دارد منتهی حجم مبنای فروس کمی بالاست . در فروس و فولاژ باید کم کم به فکر گره معاملاتی بود .

امروز فاذر یک نقطه دیگر رسید و درجا زد. به نظر فاذر پس از یک استراحت باردیگر به مسیر رشد خود تا ۲۳۵۰ و ۲۴۰۰ ریال ادامه می دهد .

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

۱۹ مهر ۹۳

 

 

۱ پاسخ

  1. سلام فکرمی کنید فاذر کیه به قیمت ۲۴۰ می رشد

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.