گزارش بازارشنبه ۱ آذر ۹۳

گزارش بازارشنبه ۱ آذر  ۹۳

چشم یک بازار به وین …

گزارش بازار بتاسهم ۱۶:۱۰ :امروز شنبه ، کسی از بازار انتظار نداشت که مثبت  باشد  و یا  حتی منفی سنگین  باشد  . امروز و فردا  و حتی دوشنبه  روز تردید  است  . در فضایی که تردید  وجود  دارد  یعنی هوا  مه الود  است  هر حرکتی موجب لغزش می شود  . راننده ای که  قرار است در هوای مه  الود  رانندگی کند سرعتش را  کم می کند  فلاشر می زند   سعی می کند  ارام  تر حرکت  کند  . همین جا  قضیه  را  نگه دارید تا  به  یک  نکته  مهم  برسیم  . این  که  چنین  رفتاری داشته  باشیم  ماهیت  احتیاط هر راننده ای است  . حالا  تصور کنید  یک  عده بازهم  با  رفتار غضنفر گونه مدام در گوش همه  بخوانند  که  اقایان  تند  بروید  . این  مه موقتی است و الی اخر … چه می شود  یا  جایی جاده می پیچد و ما  نمی پیچیم  و یا برعکس … واقعاً هنوز بزرگان  این  کشور نمی دانند توافق می شود  یا نمی شود  برخی برای سود  ونفع  شخصی به  دل ساده  بازار خط می دهند  . دقت  کنید  بازار اگر جنبه  واقعی و تحلیلی را  به دور از هیجان  دنبال  کند  شک  نکنید  می تواند  به  جای خوبی برسد ولی ورود  هیجان و این  که  آااای مردم بخرید که امروز شیرینی می دهند و فردا  پارچه می چسبانند  و گوسفند قربانی می کنند به نظر به  سود  بازار نیست  .

هیچ  کس از توافق ناراحت  نمی شود و همه ی ما ارزو  داریم  این  اتفاق رخ دهد ولی نباید در این  فضای مه الود  با  سرمایه  های خرد و کلان  بازار بازی کرد  که موجب یاس  و سرخوردگی و بدتر از همه  بی اعتمادی می شود  .

و حالا  به  سراغ  بازار می رویم  . نه خبری شده  که  بازار اول وقت  مثبت  بود و نه  خبری شده  بود که اخر وقت  منفی شود . به نظر رفتار بازار فشار خرید فروش در هاله ای از تردید  است  . وقتی بازار نمی تواند  تصمیم  گیری کند هر فشار فروشی باعث منفی تر شدن می شود . البته  اخر وقت  شایعاتی از یک  توافق ضعیف باعث این  رفتار شده  بود . توافقی که  گویا  مورد  نظر بازار نیست  . ولی توصیه ما  به عزیزان  این  است  که  این  ۸  ماه اول سال  را هم  صبور بودید این  چند روز هم  روش !

و اما  سری به  احتمالات و سپس چشم انداز و بعد  بازار امروز بزنیم  .

در مورد  احتمالاً به نظر ۴ احتمال  وجود دارد  . احتمال  اول این  است  که مذاکرات  شکست  بخورد  . به نظر حقیر این  احتمال  از کمترین  درصد  ممکن  برخوردار است  چرا  که در طرفین  هیچ  یک  از این  مواردی که  حاکی از شکست  باشد  دیده نمی شود ولی حتی اگر این  احتمال  را  ۱۰% در نظر بگیریم  با  این  شکست  چهره  بازار تغییر کرده و ریزش در اکمثر سهم هایی که  با  جریان  پول در بازار حرکت  می کردند  شکل میگیرد  و سهم های بنیادی کمتر لهمی شوند  .

احتمال  دوم  یک  تمدید  است  . در این  حالت  اگر تمدید  کوتاه مدت  باشد  مثلاً ۲ یا  سه  هفته  بازار خیلی هم  منفی نمی شود ولی یک  تمدید  بلند مدت  قطعاً به  بازار ضربه می زند اما  شدت  ان  بسته  به نوع  تفاهم  نامه ای است  که در تمدید  می نویسیند .

و اما  حالت  سوم  که  حقیر بیش از همه  به این  حالت  معتقد است  این  است  که  مذاکرات  در دقیقه ۹۰  با  یک  توافق خوب شکل بگیرد توافقی که همه چیز نیست  ولی مثبت  است  و یک  توافق نیم  بند  است و البته ماجرای ان  هنوز ادامه دارد  . این  که در این  توافق چه مواردی مثبت و چه مورادی منفی و تحریم ها  به  چه شکل برداشته می شود  مهم ترین عامل تاثیر گذار بر بازار است  . ولی به هر شکل حقیر این  احتمال و وقوع  ان  را  بیش از ۵۰% می دانم  .

و اما  حالت  چهارم  یک  توافق کامل است که همه چیز برای همیشه  خاتمه می یابد و همه  ی تحریم ها  لوغ می شود . این  بهترین  خبربرای بازار است ولی به نظر میرسد  این  اتفاق برای بازار رخ نمی دهد . در مجموع  هر چه  باشد پس از توافق شاید ۳۰% احتمال  ریزش در بازار پس از توافق باشد و ۷۰و ۶۵% احتمال  رشد است ولی بازار با  هیجان  بازار را  دنبال  می کند و البته توصیه اول وقت  ما هم همین  بود که  فقط نظاره  گر باشید  نه خرید سنگین معقول است و نه  فروش در این  لحظات  .

یک  نکته  را نیز اضافه  کنیم در بودجه  بازهم  باردیگ  تحولات  دارد  طوری دنبال  می شود که  نگران  کننده است نمایندگان دست از سر خوراک  پتروشیمی ها  بر نمی دارند . به نظر این موضوع  برای بازار مهم خواهد بود و ایتم  مجلس را  باید لحاظ کرد  . به خصوص در دلار  و همین مصوبات  .

و اما  در بازار امروز جو ابتدا  مثبت  بودو  حتی داشت  به  ست  ثمبت تر شدن  هم  پیش می رفت اما  نیروی خریدار باتری تمام  کرد و بازار باردیگر شارژش کم  شد . رفته  رفته افت د ربازار اغاز شد  و در یک  ساعت  اخر شدت  این  افت  بیشتر هم  شده  بود  . به نظر برای بازار فردا نیز ما  جو را  منفی اغاز می کنیم ولی رفته  رفته  بهود می یابد  . دقت  کنید خبرهای امروز عصر در وضعیت  بازار بسیار تاثیر گذار است  . در واقع  چشم  یک بازار و گوش یک  ملت  بورسی به  وین و سخنان  طرفین  جلب شده است .

و اما در شاخص …

در شاخص امروز با کاهشی ۲۰۵ واحدی مواجه  بودیم  که  لب مرز ۷۵ هزار شاخص ایستاد  . بسیاری معتقدند  شاخص در ۷۵ هزار حمایت های جانانه ای دارد که گذر از ان  سخت  است  . ولی اگر شکسته  شود  ۷۴۷۰۰ و سپس ۷۳۸۰۰  نقاطی است  که  لمس می کند  . امیدواریم  همین  فردا  با خبرهایی سفت و سخت  مثبت  فضا  تغییر کند و شرایط به  سمت  مثبت  شدن  سوق پیدا  کند  . امروز نماد هایی مثل کگل، پارسان، فولاد، فارس،کچاد و شیران در این  روند موثر بودند  .

جالب است  هر چه نما د بزرگ  است در شرایط فعلی بازار تیشه  به ریشه  شاخص و بازار می زند .

قبل از هر چیز در مورد  نماد های بزرگ  بازار یک  نکته  را  باید یاداور شد  . نماد های بزرگ  برای حرکت  به دو چیز نیازمندند . یکی انگیزه و دیگری پول . جریان  انگیزه  را  می توا ن با توافق ۱+۵ به  بازار بخشید   ولی جریان  پول را  فقط زمانی می توان  مثبت دید  که پول سنگین  وارد  بازار شده  باشد  . این  نماد ها  با پول های فعلی تکانی نمی خورند  پول بزرگ  است  که  باید انها  را حرکت  دهد .

و حالا  سری به  حاشیه های بازار بزنیم  …

امروز موج  خبرهای مثبت و منفی در کنار  هم  قرار گرفت  . در یک  خبر خنثی وزیر امور خارجه آمریکا و مذاکره کننده ارشد آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای ایران، مشاور اسبق کاخ سفید را برای جلب رضایت کنگره در جهت توافق احتمالی با ایران دعوت کرد.

اما  امروز در یک  خبر عجیب معاون وزیر خارجه روسیه گفته است  مذاکرات به امضای توافقنامه منجر نمی‌شودمعاون وزیر خارجه روسیه، نتیجه مذاکرات جاری بین ایران و گروه ۱+۵ را در جهت ترسیم برنامه عمل مشترک دانست. معلوم نیست  قرار است  پس انجا  چکار کنیم  ؟!! یک پایگاه آمریکایی  نیز گزارش داد که اسرائیل در حال ارائه مشاوره به اعضای ۱+۵ بوده و این مشاوره‌ها بر ابعاد توافق نهایی تاثیر خواهند گذاشت. به نقل از روزنامه صهیونیستی هاآرتص، دپارتمان تحقیقات نظامی اسرائیل معتقد است که توافق دائمی درباره موضوع هسته ای ایران تا قبل از ۲۴ نوامبر غیرممکن است.به گفته یک مقام ارشد اسرائیلی که به شرط ناشناس ماندن صحبت کرده؛ ارزیابی این است که حتی اگر یک توافق تا روز دوشنبه حاصل نشود ایران و ۶ قدرت جهانی مذاکرات را به پایان نمی‌رسانند و در عوض احتمال بسیاری وجود دارد که آن را دوباره تمدید کنند.یک روزنامه آمریکایی همزمان با مذاکرات هسته‌ای در وین در رستای فضاسازی علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شد که توافق هسته‌ای با ایران در تهران به مشکل برخواهد خورد.نیویورک تایمز در این گزارش با اشاره به این توافق در تهران منتقدان بسیاری دارد تاکید کرد که در صورتی که توافقی حاصل شود این توافق در تهران با مشکل مواجه می‌شود.

و اما  به نظر یک  چیز بیشتر به  گوش میرسد  و ان هم  توافق روی کلیات و بحث در ادامه  برای جزئیات  است  . امروز رادیو فرانسه نیز نکات  جالبی را  بیان  کرد  . رادیو بین‌المللی فرانسه امروز طی گزارشی از سختی گفت‌وگوهای سه روز باقیمانده تا ضرب‌الاجل تعیین شده خبر داد و هدف نهایی را یافتن چارچوبی کلی برای توافق جامع و گفت‌وگو درباره جزئیات آن طی هفته‌های آتی اعلام کرد.  اختلافات میان طرفین مذاکرات هسته‌ای ایران همچنان باقی است اما در نهایت هدف یافتن چارچوبی کلی برای توافق است؛ چارچوبی که طرفین بتوانند به واسطه آن طی هفته‌های پس از ضرب‌الاجل درباره جزئیات توافق جامع مذاکره کنند.

ایران با صرفنظر از برنامه غنی‌سازی خود مخالف است و خواستار جدول زمانی دقیق لغو تحریم‌هاست؛ بنابراین طی سه روز باقیمانده تا مهلت ۲۴ نوامبر گفت‌وگوهای سختی برای دستیابی به توافق حداقلی پیش رو خواهد بود چرا که شکست مذاکرات پیامدهای سنگینی برای طرفین به دنبال خواهد داشت.همچنین خبرگزاری کیودوی ژاپن به نقل از منابع حاضر در مذاکرات وین گزارش داد که تمرکز مذاکره کنندگان بر روی حصول یک چارچوب توافق تا ۲۴ نوامبر است. در کنار ان یک منبع نزدیک به هیأت ایرانی در مذاکرات هسته‌ای وین اعلام کرد که مذاکره‌کنندگان به دنبال توافق بر یک چارچوب کلی هستند و بعد از آن می‌توان جزئیات توافق را به دقت تنظیم کرد.

اما در مورد  رفت و امد وزرا  طبق برخی خبرها لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه وین را ترک کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که وی فردا به وین باز می گردد. یک دیپلمات روس از سفر احتمالی وزیر خارجه روسیه به وین و پیوستن وی به تیم مذاکره‌کننده ایران و ۱+۵ خبر داد و گفت با توجه به ماندن وزرای خارجه آمریکا و ایران در وین، احتمالاً این مذاکرات موفقیت‌آمیز بوده است. اما  یک احتمال  بسیار مهم  این  است که یک منبع نزدیک به هیأت ایرانی در مذاکرات هسته‌ای وین اعلام کرد که مذاکره‌کنندگان به دنبال توافق بر یک چارچوب کلی هستند و بعد از آن می‌توان جزئیات توافق را به دقت تنظیم کرد.

دیروز هم  خبرها  بد نبود  . ظریف هم در جمع خبرنگاران گفت: بحث های مهمی انجام شده ولی پیشنهاد قابل توجهی نبود که به تهران ببرم.با این حال هنوز مشخص نشده که ظریف آیا به تهران سفر خواهد کرد یا از وین با مقامات ارشد ایرانی از طریق تلفن مشورت خواهد کرد.از سوی دیگر جان کری هم که قرار بود به همراه فابیوس امشب راهی پاریس شود، سفرش را لغو کرد تا برای انجام مذاکرات بیشتر در وین بماند.  در عرصه رسانه‌ای نیز چندین پایگاه خبری از جمله، رویترز، ایتارتاس و وردویو از ارائه پیشنهاد جدیدی به ایران در مورد نحوه لغو تحریم‌ها خبر داده‌اند هرچند این خبر ساعتی پس از انتشار توسط مرضیه افخم تکذیب شد و وی تاکید کرد که پیشنهاد جدیدی به هیئت ایرانی ارائه نشده استیک مقام ایرانی به خبرنگار تلویزیون العربیه گفته است که تهران تنها خواستار توافق جامع است و به دنبال تمدید مذاکرات نیست. در سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه مدعی شده است که وزیران خارجه ایران و آمریکا در حال کار بر روی ایده‌های تازه‌ای هستند تا آن‌ها را به پایتخت‌های خود ارائه کنند.

اما  اظهارات  سفیر فرانسه  نیز جالب است  . به نظر حقیر بورسی ها  باید این  اظهارات  را  بیشتر بخوانند  . ایشان  گفته  بودند با توجه به صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران، احترام به تعهدات بین‌المللی و الزام آور بودن فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی، دیر یا زود، پرونده هسته‌ای بسته خواهد شد. – در خصوص برنامه هسته‌ای ایران، با توجه به ماهیت کاملاً صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران، تعهد ما به ان.پی.تی (پیمان منع اشاعه هسته‌ای) و همچنین اهمیت الزام آور بودن فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی – که سلاح هسته‌ای را ممنوع کرده است – و حتی این فتوا از سوی رئیس جمهور اوباما مورد استقبال قرار گرفته است، این پرونده، دیر یا زود بسته می‌شود و تحریم‌ها را پشت سر خواهیم گذارد، لذا منافع مشترک ملت ایران و فرانسه، در همه زمینه‌ها، اعم از منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین نقش تعیین کننده دو کشور در حل بحران‌های منطقه‌ای و مبارزه با معضل تروریسم، آنچنان اهمیتی خواهد داشت که مقامات، مسئولین و اندیشمندان دو کشور نمی‌توانند نسبت به آن بی تفاوت بمانند.

و اما  در مورد  داعش پیشروی داعش برای به تصرف دراوردن  یکی از بزرگترین  شهرهای عراق اغاز شده و به نظر نبرد  سختی در جریان  است که  به  مذاکرات  نیز مربوط می شود  . و اما حرف اخر …

پیش بینی آیت اله هاشمی رفسنجانی ازمذاکرات را  داشته  باشیم  : فرماندهان سنگردیپلماسی ٬ پیروزی جاودانی رانصیب مردم ایران خواهندکرد.  

واقعاً جو عجیبی است  سرگیجه ای از اخبار را داریم  که واقعاً همه  را  سردرگم  کرده است  . نمی دانیم  جو مثبت  است  با منفی ولی بهترین کار این  است  که  منتظر بمانیم  .

تقریباً بازار خبرهای اقتصادی تعطیل است جز چند  خبر مربوط به  بودجه  که  شایعه  دلار ۳۰۷۰  تومانی در بودجه  شنیده می شود . البته  امروز شایعه  شد  دلار ۲۹۰۰ در بودجه  وجود دارد و برخی نیز از ارائه  بودجه  برای ۱۵ اذر به  مجلس خبر می دهند  که  البته  گویا  کلیات  بودجه  فردا در هیئت  دولت تصویب می شود . و اما  دلار …

دلار امروز  تا  ۳۲۴۰ حرکت داشت . واقعاً بازار دلار نیز مانده است  که  چه کند ولی همین  که  دلار صعودی نیست  نشانه خوبی برای بازار است  .

و اما در بازارجهانی تحولات  جین و کاهش نرخ  بهره  موجب رشد بازارهای جهانی شده است.

نفت در محدوده ۷۷ دلار قرار دارد  و در کنار ان  طلا  نیز در قیمت های ۱۲۰۲ امروز کمی بهتر رفتار کرد  . اکثر فلزات  اما  افزایشی  بودند. قیمت  مس در محدوده ۶۷۶۲ دلار قرار گرفت و روی ۲۲۸۵ دلار بود  . سرب ۲۰۵۵  و الومینیوم  ۲۰۰۴ است  . قیمت اوره نیز با  ۲ دلار کاهش به  ۳۱۸  دلار رسیده است  . متانول نیز از ۴۰۰  گذشته است و خبر بدی نیست  .

و اما  به  سراغ  بازاری برویم  که  امروز در حاشیه  بود و متن  اصلی مذاکرات  بود  …

وامی طلایی!!!

خبر افزایش وام مسکن مهر که برخی از شرکتهای بورسی درگیر پروژه های ان میباشند خبر خوبی برای مثبت شدن جو ساختمانیها بود ساختمانیهایی که  میتوانند با این افزای شوام نقدینگی بهتری به دست اورند و بازار فروش پروژه های مسکن مهرشان داغتر شود

ا س پ با صفخرید و اقبال بازار به سمت قیمتهای ۲۰۰ تومانی حرکت میکند این سهم ساختمانی که با خبر افزایش وام مسکن مهر میتواند حتی در صورت پایدار ماندن جو مثبت ساختمانیها میتواتد قیمتهای ۲۲۰ تومانی را هم به خود ببیند

در این گروه همچنین سرمایه گذاری شاهد تحت تاثیر اخبار مثبت از عمران شاهد از شرکت های زیر مجموعه و خبرهای یدر خصوص فروش برخی زمین هایش در اطراف تهران که ارزش افزوده بالایی پیدا کرده است با رونق و صف خرید به سمت قیمتهای ۱۸۰ تومانی در حال حرکت میباشد

گزارش بدون تغییر سود بودجه سال ۹۴ سرمایه گذاری مسکن انتظارات بازار را براورده نساخت بازار انتظار رشد عایدی ۱۰-۱۵ درصدی را برای سال مالی ۹۴ از این غول ساختمانی را داشت سرمایه گذاری مسکنی که فعلا هدف قیمتی ۲۰۰ تومانی را برایش انتظار داریم. به نظر جز سهم های کم ریسک بازار باشد .

در این  گروه خبرها و شایعات  از یک  افزایش سرمایه  سنگین  ۳۰۰% در ثباغ  خبر می دهند  که  البته هنوز مورد تاییئد نیست ولی به  طور جدی شنیده می شود  . در کنار ان  ثغرب نیز شاهد  تحقق ۷۹۹ ریال  یا  به  عبارتی ۸۰۰ ریال  سود  رد شرکت هستیم  و به نظر سهم  در قیمت های ۴۰۰۰ ریال  نیز قبل از مجمع می تواند  قرار گیرد . احتمال  یک  رشد نوسانی در ثغرب محتمل است . در این  گروه  ثمسکن  در قیمت های اصلاح  شده  گزینه  بدی نیست  .  امروز ثشاهد  نیز واقعاً خوب معامله  و در نهایت  صف شد  . ریسک وساخت و ثنوسا کمی در این  قیمت ها  بالاست ولی به نظر اگر تحرک خوبی را در این  شرکت ها از نظر جریان  سرمایه ای داریم

 

در انتظار وین!!!

بانکها همچنان در انتظار نشت مذاکرات هسته ای در وین میباشند نشستی که فردا و پس فردا به اوج خود رسیده و باید دید نتیجه نهایی به کجا حتم خواهد شد. در گروه  بانک  به نظر تنها  مذاکرات  است که جذاب  خواهد بود  و این  گروه  را از زمین  بلند می کند . بانک ها در محور مذاکرات  پیش قدم  هستند  . به نظر تجارت و ملت و صادرات  پیش قدم می شوند  . تجارت  ۱۰۹۰  ریالی به نظر حتی با  وجود  شکست  نیز دیگر ریسکی ندارد  . در این  گروه  قوام  برای میان مدت و نگهداری و رفتن  به  افزایش سذمایه  برای ریسک  پذیر عها خوب است  . البته در قیمت های زیر ۳۰۰۰ ریال  . برای میان مدت  انصار وکار و به خصوص بانک  ملت عالی است  . در بازار فردا اگر حکمت  منفی بود  به نظر برای نوسان  بد نست  به خصوص اگر مذاکرات  مثبت  باشد  سهم  راحت  رشد می کند .

بانک صادرات ۹۰ تومانی فرصت خرید خوبی در این سهم بانکی میباشد خبرهای مثبت هسته ای میتواند سریعا سهم را به قیمتهای ۱۰۰ تومانی بازگرداند صادراتی که شنیده میشود تعدیل مثبت عایدی عملیاتی و غیر عملیاتی خوبی را در نیمه دوم سال به بازار اعلام خواهد کرد

حمایت حقوقیها باعث شد تا بانک ملت با نوسانات ارام مثبت همراه شود بانک ملتی که با توجه به خبرهای مثبت از فروش داراییهایش میتواند در نیمه دوم سال به سهم برتر گروه بانکی تبدیل شود این سهم برای رشد قیمتی مناسب نیازمند خبر توافق هسته ای میباشد

در نماد  تجارت  زمزمه و شایعاتی از فروش یکی دیگر از دارایی ها  یعنی نیروگاه  های شرکت  به  گوش میرسد که می تواند  مهم  باشد  . در وبصادر نیز اگر شرکت  نیشکر در بورس و عمده مشتری برایش پیدا  شود  یک  اتفاق  خاص و  مهم  خواهد بود .

 

سرمایه گذاری ها در انتظار!!!

سرمایه گذاری ها با روند ابهام امیز بازار درمعاملات خود نیز با روند نوسانی ارام همراه شده اند سرمایه گذاری هایی که پتانسیل های بنیادی خوبی داشته اما فعلا به مانند کلیت بازار در انتظار تعیین و تکلیف نهایی شرایط بازار هستند

معادن و فلزات حتی با خبر افزایش سرمایه ۴۰ درصدی هم نتوانست اوضا خوبی را تجربه نماید فعلا زیر مجموعه های ومعادن به خصوص سنگ اهنیها رشد قیمتی نداشته و همین امر باعث شده ومعادن نیز به همین سبب زمینگیر شود به نظر میرسد نوسانات ارام قیمتی را فعلا در این غول معدنی شاهد باشیم.

رشد قمتی و صف خرید مارگارین هم نتوانسته توسعه صنایع بهشهر را با اقبال همراه سازد بهای تمام شده این سهم روغنی و فاصله بالا با قیمت تمام شده وبشهر باعث شده فعلا بازار روی خوشی به این هلدینگ غذایی نشان ندهد و این سهم در سطوح قیمیت ۲۷۰-۲۸۰ تومان در نوسان باشد

امروز خارزم  ابتدای وقت  کمی مثبت  بود ولی شدت  عرضه ها  او را نیز زمین  گیر کرد  . شرکت  ساختمانی خارزم در ۱۲ ماهه موفق به تحقق بیشاز ۲۶ میلیارد تومان  سود  شده  بود که خیلی عدد خوبی بود و حالا در ۶ ماهه  اول سال ۹۳ موفق شده ۲۵ میلیارد تومان  محقق کند و این هم  یک  خبرخوب دیگر است  .

در بین  سایر سرمایه  گذاری ها  وتوصا نیز منفی بود  . این  سهم احتمالاً در مجمع  ۳۰۰  ریال  تقسیم  کرده  و از اسفند  ماه نیز سود  را پرداخت  می کند  . افزایش سرمایه نیز دارد و در مجمع تاریخ ۱۰ اذر افزایش سرمایه نیز می دهد  . نکته  مهم  این  است که  به روند  رو به  رشد فایرا  اعتقاد  دارید یا خیر اگر معتقید به نظر قیمت های ۲۲۰۰  ریال  وتوصا عالی است  . سهم  را  کمی در این  قیمت ها  بیشتر زیر نظر داشته  باشید  می تواند  بازدهی خوبی را در میان مدت  نصیب شما  کند . خرید سهم  با دید  میان مدت  برای افراد  صبور بد نیست  .

وتوسم  هم  واقعاً در این  قیمت ها  جذاب است  و به نظر میرسد رفتن  به  مجمع می تواند  برای این  شرکت  مناسب باشد  .

این روزها کسی به دو غول پتروشیمی غدیر و پارسان توجهی نمیکند دو سهمی که با احتساب سود مجامع خود و پتانسیلهای ینظیر افزایش سرمایه همچنان نتوانسته اند توجه بازار را به خود جلب نمایند به نظر میرسد زمانی این دو غول از این روند رها خواهند شد که تکلیف پتروشیمی ها روشن و صنعت پتروشیمی به مدار صعودی خود بازگردد.

تهدید جدی پتروشیمی ها!!!

شایعه احتمال کاهش نرخ ۱۰-۱۵ درصدی برخی از اقلام پتروشیمی داخلی که محصولاتشان در بازارهای خارجی با کاهش نرخ همراه شده است باعث شده تا بازار دید خود را به نسبت این گروه منفی تر نماید . از سوی دیگر اعمال نرخ  ۱۵ سنتی برای خوراک  پتروشیمی ها  نکته  بسیار مهم  این  بخش بود  . نرخ  ۱۵ سنت  برای متانولی ها  جالب نیست ولی برای اوره ها اگر از او سو تخفیف محصولات  بگیرند  بد نخواهد بود  . هر چند  باردیگر نرخ  خوراک و سوخت  از هم  جدا می شوند .

شیران به سمت کف قیمتی ۸۰۰ تومانی در حال حرکت میباشد شیرانی که پتانسیلهای بنیادی خوبی هم جهت تعدیل مثبت سود سال جاری و هم سود سال اینده را دارد به نظر میرسد سود سال اینده شیران هم در سطوح ۲۰۰ تومان قرار بگیرد اما بازار نگران کاهش قیمت محصولات شرکت بوده و همین امر سبب کاهش قیمتی سهم شده است

جم درقیمتهای ۹۰۰ تومانی برای جلوگیری از افت بیشتر قیمتی مقاومت میکند جمی که پتانسیل تعدیل مثبت عایدیش با تعمیرات واحد تولیدش کم رنگ شده و در عین حال ترس بازار از کاهش قیمت محصولات شرکت نیز به ان اضافه شده است

شازند با افت قیمیت به سد روانی ۷۰۰ تومانی رسیده است بیاد توجه داشت شیب نزولی قیمت نفتا که مواد اولیه اصلی شرکت است به نسبت قیمت محصولات شرکت کاهش شدیدی داشته و در نیمه دوم سال به خصوص گزارش ۱۲ ماهه شاهد تاثیر گذاری این کاهش قیمت خواهیم بود

در این  گروه  کمی باید صبر کرد تا  تکلیف نرخ خوراک  روشن  شود  . به نظر حتی اگر جریان  هسته ای نیز مثبت  باشد بعید است  برخی از اعضای این  گروه  رشد چشم گیری را داشته  باشند  .

جاده تردید خودروییها!!!

در نمادهای خودرویی همچنان نمادهای این گروه در انتظار توافق هسته ای میباشند توافق هسته میتواند پای خودروسازان بزرگ به کشور را باز و باعث تحول در خودروسازان شرکت هم از نظر مالی و هم تولید و فروش شود.

فشار سنگین در نماد زامیاد به نظر این سهم را فردا در استانه قیمتهای ۱۸۰ تومانی به تعادل برساند زامیادی که برای عبور از قیمتهای ۱۸۰ تومانی نیازمند حمایت و خبرهای خوب سیاسی میباشد

شنیده میشود با افزایش تولید سایپا دیزل سعی دارد تا رکود تولید کامیون های سنگین را در کشور بشکند شنیده میشود در نیمه دوم سال شاهد جهش تولید و فروش در این شرکت بوده و همین امر باعث شکل گیری جو روانی در سایپا دیزل شده است سهمی که به شدت در این قیمتها ریکش افزایش یافته و به غیر تولید شرکت باید به فکر کنترل و کاهش هزینه های مالی خود نیز باشد

شنیده میشود پارس خودرو موفق به احذ دو قرار داد جدید شده است اولی افزایش ظرفیت تولید تندر ۹۰ با افزای شارسال قطعات به این شرکت و دوم فعال شدن مجدد خط تولید مگان و واردات ۱۰ هزار قطعه منفصله از ترکیه برای تولید این خودروی لوکس که میتواند در نیمه دوم سال باعث کاهش زیان شرکت شود این روزها بازار پارس خودرو را خوب خریده و باید دید ایا قیمتهای اسمی مورد نظر فعالان این سهم محقق میشود یا خیر . ولی بهتر است  فردا در منفی۴% این  سهم  را خرید که  به نظر قیمت  جذاب تری می باشد  .

در گروه خودرو  واقعاً پیش بینی سخت  شده است  . رویداد  اول به  شرایط کلی گروه خودرو  باز می گردد  که  به نظر همه  دنبال  گزینه  خوبی در این  گروه هستند  که  با  سرعت  رشد کند  . ببینید  بهمن  هم  سود تلفیقی دارد و انتشار گزارش زیر مجموعه ها  بازار را امیدوار تر می کند  . به عنوان  مثال  شاسی ساز ۶ ماهه  ۶ میلیارد تومان  و یا  سیبا  موتور ۶ ماهه  ۲۶ میلیارد تومان  سود داشته  است  . رشد سود  سیبا ۵۰۰% بوده است  . این  موارد  برای خبهمن کم  نیست  . خبهمن مدت ها بود که از مثلث  و مربع  خودرویی ما  حذف شده  بود ولی با این گزارش ها کم کم وارد  کادر می شود . به نظر قیمت های ۱۷۰۰  برای سهم  جذاب است  . برای نوسان  بیشتر روی دو گزینه  وساپا و ورنا  زوم  باشید و برای نگهداری  شاید خگستر  بهتر باشد  . خودرو  فقط برای نوسان  مناسب است وگرنه  قیمت ها  طوری شده  که برای میان مدت  شاید خیلی جذاب نباشند . البته  فردا  یک  خبر مهم  از خودرو  منتشر می کنیم  که می تواند  بسیار مهم و موثر باشد  . و همچنین  از یک  قطعه  ساز وابسته  به ان  .

چهارگوشه بازار!!!

افت شدید قیمتهای جهانی سنگ اهن به سطوح ۷۰ دلار باعث روند منفی و صف فروش صبانور شده است اوضاع سنگ اهنیها به خصوص صبانور که صادرات سنگینی دارد خوب نبوده و حتی احتمال تعدیل منفی بعید نمیباشد دوقلوهای سنگ اهنی چادرملو و گلگهر نیز به دلیل رکود بازار فولاد و کاهش ارام قیمت محصولات فولادی اوضاع خوبی نداشته و در نهایت بتوانند بودجه های پیشبینی شده را پوشش دهند همین امر باعث شده فعلا بازار دید خوبی به سنگ اهنیها نداشته باشد . دقت  کنید  کچاد  و کگل صادرات  انچنانی ندارند ولی به هر حال اثر روانی روی انها خواهد داشت  .

شایعات خوبی از روغنی ها شنیده میشود که مهمترین انها کاهش قابل توجه قیمت روغن خام میباشد این امر سبب شده تا در غیاب صنعتی بهشهر مارگارین صدر نشین و با صف خرید به روند صعودی خود ادامه دهد مضافا اینکه شنیده میشود شاید در ۳ ماهه چهارم سال نیز شاهد افزایش نرخ ۱۰ درصد یقمت محصولات این شرکت ها باشیم اما ظاهرا بازار بیشتر توجه به کاهش قیمت روغن خام و پتانسیل تعدیل مثبت سنگین روغنی ها از این محل را دارد

قیمت مواد اولیه  ایرانول کاهش خوبی یافته است از طرفی قیمت محصولات این شرکت کاهش جدی پیدا نکرده است شرانلی که برای نیمه دوم سال باز جای تعدیل داشته و در صورت پایدار ماندن شرایط فعلی بودجه خوبی هم برای سال ۹۴ خواهد داشت سهمی که با این پی بر ای و پتانسیلهای یاد شده جای حداقل رشد ۱ واحد پی بر ای را خواهد داشت اینده خوبی در انتظار این سهم است

و اما در مورد  برخی سهم های بازار که  امروز متوقف شدند  غبشهر یکی از انها  بود . برخی اعلام کردند  که  برای اولین  بار غبشهر از بودجه نویسی محافظه کارانه  فاصله  گرفته وبرخی حتی از اعلام  سود  ۱۷۰۰  ریالی برای سال  جدید  یا د کردند ولی تا  منتشر نشود  نمی توان  چیزی گفت  . گفتیم  سابقه  ۳ سال  گذشته  اعلام  سود  غبشهر خوب نیست ولی امسال  به دلیل تغییر ساختار شاید کمی بهتر عمل کند  . دیگر سهم  متوقف بزرگ  بازار غدیر بود  که  گویا او  نیز ۷۰۰  ریال  اعلام کرده  یعنی با  سرمایه  قدیم  سود  غدیر ۱۴۰۰  ریال  است  دقت  کنید  اکثر این  سود عملیاتی است  و این  یعنی غدیر ۳۲۰۰ و ۳۱۰۰  ریالی با  توجه  به  مجمع  پردیس  و پارسان  پیش رو  به نظر غدیر در این  قیمت ها می تواند  جذاب شود ولی صبر بالایی می طلبد  .

امروز واتی نیز سود خود را  اعلام کرد  واتی ۶۳۴ ریال  سود  اصلی برای سال ۹۴ و تلفیقی ۱۱۸۳  ریال  اعلام  کرده است . . سود  شیران  را  ۵۰% دیده  است  فرض کنید  سود  شیران  به  ۲۲۰۰ و تقسیم  سود ۱۷۰۰ ریال  باشد  سود واتی قابلیت  رشد ۱۰۰% را دارد .  هر چند امروز سهم  منفی بود ولی همه منتظر تحولات  سود  تقسیمی  و افزایش سرمایه  هستند  .

در گلتاش این  سهم  نیز امروز باید سود  سال  ۹۴ خود را  اعلام  کند  که  شایعه  تعدیل سود ۲۰% در سهم  شنیده می شود . به نظر شگل را  زیر نظر داشته  باشید در این  قیمت ها  شرایط خوبی دارد  .

در مورد توریل حرف و حدیث زیاد است  . برخی نوسان  گیران  روی سهم  فعال  شده اند  شایعاتی از تعدیل در این  سهم  حکایت  دارد توریل را  برای نوسان  در نظر داشته  باشید

شرایط برای کرمان در بازار جالب است  . برخی معتقدند  کرمان و وسنا  با  این  حجم  سرمایه گذاری در نیروگاه ها  باید مورد  توجه  باشند ولی بیش از هر چیز جران  پول است که  سهمی مانند  کرمان  را حرکت  می دهد  وگرنه مپنا  حی و حاضر کسی او را  نگاه نمی کند حالا  حضور در ترکیب زیر ۳۰% در یک  نیروگاه  که  طرح است  چرا  باید این  طور سهم  را  پر هیجان  بالا  ببرد . به نظر بیشتر ماجرای کرمان  نبود  سهام  شناورو بازی سهامداری روی سهم  است . البته  کسی منکر این  نیست که  سهم  دارایی ندارد ولی ارزش بازار بیش از ۲۰۰  میلیاردی نیز کمی برای حال  حاضر سهم  بالاست  . توصیه ای به حضور و یا عدم  حضور نداریم ولی ریسک  سهم  کمی بالا  رفته است و باید مراقب بود  . البته  امروز سهم  صف خرید بود و عرضه خاصی ر انیز نداشت .

پکویر بازهم  منفی بود . در مورد  این  سهم  بازها و بارها  مطلب نوشتیم  دیدیم  که  گزارش سود  سال  ۹۴ نیز با  وجود  تمام  محافظه  کاری ها  مثبت  بود . اما خبر جدید  این  است که  پکویر درخواست  افزایش سرمایه  ۲۰۰% را داده است  که به نظر به  زودی خبر ان  منتشر می شود  . البته  گویا  این  افزایش سرمایه  با  مجمع همراه است  ولی به نظر خبر بدی نیست  .

 

 

امروز تایرا  صف خرید بود  . یکی دیگر از سهم هایی که در گروه  تجهیزات  تا  سال  بعد  بازدهی جذابی را می دهد  تایراست  که  او نیز سود تلفیقی خوبی را می تواند داشته  باشد  . تراکتور سازی کردستان از زیر مجموعه های سهم  در سال  قبل در حالی ۲۲۰  میلیون  سود داشت  که امسال در ۶ ماهه ۴۴ میلیارد ریال  سود دارد . یعنی بتواند  ۱۰  میلیارد تومان  سود  بسازد  ۱۰  تومان  به ازای هر سهم  تایرا  می شود . به نظر کمی باید با  تایرا  همراه  بود ولی سهم  یک  مشکل دارد  . شرکت  اذین خودرو که  ۳۶ میلیون  سهم  دارد عرضه  کننده  سهم  است  . گفته می شود  این  سهم  امروز یک  سوم  از موجودی خود را  فروخت و به نظر میرسد شرایط جالبی را دارد .

در گروه  چینی نکته  جالب روی کچینی بود  که این  شرکت  با  تعدیل منفی سود خود را  اعلام  کرده است و به نظر فردا  باید خدا  به داد  سهامداران  این  شرکت  برسد  . البته  نکته مثبت  و قوت  سهم  کساوه است که  شاید نجات بخش شرکت  باشد  .

مپنا  یکی از سهم هایی است  که اگر توافق صورت  گیرد  رشد جهشی خواهد داشت . جالب این است که مپنا نیز تلفیقی دارد و گفته می شود  از اخر هفته  گزارش زیر مجموعه  ها  به  بازار می اید . از نظر نموداری نیز سهم  در قیمت های ۸۰۰۰ در نقاط خوبی است . این  موارد  گفته  شد که  سهم  را  زیر نظر داشته  باشید  شک  نکنید  اگر توافق ها  صورت  گیرد یکی از برجسته ترین سهم  های بازار است  .

امروز در گروه  رایانه  رانفور مثبت و رتاپ منفی بود . در این  گروه  البته  روی رتاپ  تاکید زیادی بود  . در رانفور یک  خبر مهم در راه  است و ان  انتشار گزارش سود  زیر مجموعه هاست  که همیشه  با انتشار ان  خود سهم  حرکت  کرده است  . گزارش ۳ شرکت  زیر مجموعه  رانفور به  خصوص انفورماتیک کیش تاثیر بسزایی در سهم  دارد  و موجب روند  حرکتی در سهم می شود  . بارها  گفتیم  برای میان مدت  رانفور  و برای بلند مدت  رتاپ  را از دست  ندهید  .

در گروه  فولاد  انتشار گزارش فولاد  هرمزگان و امکان  تحقق بیش از ۲۸۰  میلیارد تومان  سود  از نکات  مهم  این  سهم  بود هر چند  خود  ولاد  کاهش ۳۰  ریالی سود  را  داشت و این  برای بازار جذاب نیست  .

و اما  بازار فردا  را  باید به خبرهای مثبت  امروز گره  زد همین چند  لحظه  ای که  در خدمت  شما  هستیم  خبرهای مهمی رسیده است  که در ادامه  با هم  میخوانیم …

وزیر امور خارجه کشورمان با همتای آلمانی خود ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه به وقت محلی دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

رویترز:۱+۵ سندی حاوی اصول بنیادین توافق را به ظریف ارائه کرده‌ است

خبرگزاری تسنیم: یک منبع نزدیک به مذاکرات هسته‌ای به رویترز گفته است که ظریف سندی را از سوی قدرت‌ها (۶ گانه) دریافت کرده است که در آن اصول بنیادین یک توافق ممکن درج شده است.

جان کرى از وین، وزراى خارجه ۴ شیخ نشین خلیج فارس شامل کویت، قطر، بحرین و امارات را تلفنى در جریان آخرین هاى مذاکرات هسته اى با ایران قرار داد.

وزیر خارجه آلمان برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای وارد وین شد

 

در حالی که  شما این  گزارش را می خوانید  ممکن است  هر لحظه  خبر خاص دیگری از راه  برسد  .

 

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

۱ آذر ۹۳

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.