گزارش بازارشنبه ۲۴ آبان ۹۳

گزارش بازارشنبه ۲۴ آبان  ۹۳

روزی که  بازار ترسید اما  …

گزارش بازار بتاسهم ۱۶:۳۰ : امروز شنبه ، قبل از هر چیز جا دارد  یک  باردیگر تسلیت  عرض کنیم  درگذشت مرتضی پاشایی عزیز را که  یکی بود و دیگر نیست ! واقعاً عمر خیلی کوتاه است  . عزیزان  بورسی قدر سلامتی خود را  بدانید . واقعاً شرایط سخت  است  قدر این  زندگی را  بدانید . قدر روزهای خوب … بی دلیل  برای هیچ چیز حرص نخورید  و ناراحت نشوید  . مال دنیا  ارزش این  همه حرص و جوشی که ما  بورسی ها می خوریم  را ندارد . پاشایی یکی از بهترین  خواننده های کشور بود که  با  صدای او  بعضی روزها  به خصوص روزهای منفی بازار خوش بودیم  … ولی رفتن  او نشان  داد زندگی ارزش هیچ چیز را ندارد . عمر ساحلی است  که می تواند توفان حوادث  یک  شبه ان  را ویران  کند و به پایان  برساند  . بگذریم  …

بازار به معنی واقعی کلمه ترسیده  بود . امروز انچیزی که در بازار حکمرانی می کرد ترس بود . در بازار امروز چند عامل باعث شده  بود  تا  فشار فروش سنگین  شود و البته  این  فشار از روزهای قبل مشخص بود  . بازر از عمان  انتظاری داشت  که  براورده  نشده  بود و طبیعی بود که  بخشی از مسیری را  که  رفته  بود  برگردد . امروز قبل از بازار نوشتیم  که  جو مشخصاً منفی است  . معاملات  روز چهار شنبه نیز این  را  فریاد می زد ولی از یک  جریان  مستقل به نام  جریان  پول هم  صحبت  شد  . جریانات  مختلف با هم  درگیر هستند  . از یک  سو  خبرهای سیاسی خیلی مثبت  نیست  . ان  انتظاری که  بازار از عمان  داشت و چشم  انداز روشن و جو مثبت  محقق نشده است  . از سوی دیگر تکنیکالیست ها  برای اکثر بازار استراحت  را  پیش بینی می کنند و درسوی دیگر نیز اعتباری ها  موج  تسویه  را  نیز دارند  . این عوامل باعث شد تا  بازار امروز منفی باشد که  البته  بیشتر سیاسی است و اهرم ان قوی تر است ولی در کنار این  شرایط یک  عامل در بازار امروز مشهود و بود و به نظر این عامل کمی برای بازار تعیین  کننده  باشد  . و ان  جریان  پول است اگر واقعاً جریان  نقدینگی به  سمت  بازار اماده  باشد  که  معتقدیم امده  امروز به خوبی خود را نشان  میداد  . این  جریان  خود می تواند  مهم  باشد به  قول برخی پول به  بازار دروغ نمی گوید پول خوبی به  بازار امده است  و امروز هم دیدیم  که چطور بی رحمانه  به  صفوف فروش حمله می کردند  . کسی انتظارش را نداشت  که  امروز این  طور در بازار خرید صورت  گیرد  ولی به هر حال  انجام  گرفت و یک  رویداد خوب است  .

دو نکته در باب بازار . یک  اینکه  افرادی که  بازار را  نگاه می کردند  این  چند روز یک  رفتار بیش از همه  به چشم می امد . ببخشید راحت  حرف می زنیم  ولی رفتار برخی نشان  می دهد  بحران و رکود و ریزش اخیر رفتار برخی را اصلاح  نکرده  است  . همچنان  روی موج  فروش می فروشند و روی موج خرید می خرند  صف نشینی شده  رفتار برخی از عزیزان  . این نشان  می دهد  بازار هنوز در بستر صفوف خریدو فروش گرفتار است  و به نوعی از گذشته درس نگرفته است  . حداقل کسانی که  سنگ  تحلیل را  به  سینه می زنند  بهتر است  دقیق تر عمل کنند .

و اما  نکته  دوم  جریان  پول است و رابطه  ان  با  یک  رویداد  . شک  نکنید  . تاکید می کنم  شک  نکنید پول های جدی و البته  اگاه  به  سمت  بازار امده است  . این  پول یا  اطلاع قوی دارد و یا مشاوران  قوی که این  طور می خرد در هر دو حالت  نتیجه  یکی است  . مگر غیر از این  است  که  مذاکرات  رو به  جلوست . این  پول ۱۰  و ۲۰  میلیاردی برای ۲ ماه و ۳ ماه  به  بازار نیامده  امده از این  بازار بیش از ۱۰۰% بگیرد و برود و نگاهش کوتاه مدت  نیست  . این  یعنی افق  و چشم  انداز سیاسی و اقتصادی را انقدر مثبت دیده است  که  به این  شرایط رسیده و حرکت  می کند . یعنی این  افرا د به این  باور رسیده اند  که  مسیر رو به  پیشرفت  است  . اما در بازار ما چه خبر است  . فقط در بازار فعالان  نوسان گیربورسی هستند که همه چیز را  به  صورت  افراطی نگاه می کنند هنوز هیچ چیز نشده  اشتون و ظریف را دست  در دست هم  تجسم می کنیم  و با این  مفروضات  تا خرخره  سهام می خرد . و با  یک  سرما و ابهام  همه چیز را تمام  شده و خراب شده می بیند و در صف فروش گیر می کند  . خب این  وسط افراد  صبور و مطلع و کمی با تجزیه و تحلیل قوی تر موفق تر عمل خواهند کرد  .

و اما نیم  نگاهی هم  به  برداشت خود از مسائل سیاسی بیاندازیم و به  سراغ  بازار برویم  …

نه می خواهیم  ناامیدانه  صحبت  کنیم  و نه مانند برخی دوستان  همه چیز را  تمام  شده  بدانیم . منطقی  و به  دور از هر گونه بحث . ولی به نظر اوضاع  بد نیست  مثبت است  ولی نه خیلی . توافق نصف و نیمه  داریم  ولی نه جامع . هنوز تا توافقنامه جامع زمان  داریم  ممکن است مذاکرات آذر ۴ ماه تمدید شود و نهایتا توافقی جدید ایجاد شود که جامع و کامل نیست ولی این  بار کمی از تحریم ها  با  جدیت و قطعیت  بیشتری برداشته می شود . . به نظر در این  چند روز رفت و امد  به خصوص از چین  به عمان و… نشان  می دهد در مذاکرات عمان پیشرفتهای خوبی حاصل شده ولی هنوز به نتیجه  نرسیده است . از نقش روسیه نیز غافل نشوید ایران با  سفر صالحی نشان  داد  اورانیوم غنی شده را به روسیه ارسال می کند و برای همین قرارداد چند نیروگاه جدید را با روسیه امضا  کرد  و بعد  کری و  لاوروف ان  بیانیه  را دادند . در مجموع  منفی نیستیم  ولی خیلی هم  مثل قبل خوش بین  به توافق نهایی نمی توان  بود  . ولی بازار هفتهر قبل همه چیز را  ۱ میدید و حالا  صفر . ولی در دنیای سیاست  صفر  و یک  وجود ندارد  .

و اما  به  سراغ  بررسی بازار برویم  که  امروز بازار از همان  ابتدا منفی سنگینی را  داشت در عرض چنددقیقه  ۲۰۰ واحد  منفی شد تا  فشار فروش در بازار بالا  رود . اما از ساعت  ۱۰  به  بعد  بود که جریان  تقاضا در بازار شدت  گرفت و تقریباً اکثر صفوف فروش جمع  شد و حتی تا  ساعت  ۱۰:۳۰  بازار روند خوبی را  گرفته  بود . اما در نیم  ساعت اخر بازهم  موج  عرضه  بیشتر بود  تا  فروشندگان  را در بازار خالی کنند . ببنید  بازار در این  مواقع که  غافلگیر می شود  یک  زهر فروش دارد . به نظر امروز فردا  زهر فروش بازار گرفته می شود .از نیمه  دوم وقت  فردا می توان  به  بازار امیدواری بیشتری داد . امروز اگر صفوف فروش باقی می ماند بازهم  سنگین می شد  و سنگین تر کمی نگران  کننده  بود  ولی به هر حال  جریان پول در بازار خودنمایی می کند .

فردا هم  به نظر روز حساسی است ولی بعید است  شدت  منفی ان  مثل امروز باشد  .

و اما  شاخص را هم همین جا  بررسی کنیم که  در تحلیل های مختلف می گوید  یک  اصلاح  نهایت  ۶۰۰  واحدی دیگر را داشته  باشد و لب مرز ۷۵ هزار واحد شاخص برگشت  تمام  عیاری را  تجربه می کند  . این  رویدادی است که  همه منتظر ان هستند ولی به هر دلیلی شکست  بیش ازاین  در شاخص خبرخوبی برای بازار نیست . در جریان معاملات اولین روز هفته، شاخص کل بورس با افت ۶۴۲ واحدی به ارتفاع ۷۵ هزار و ۹۴۶ واحد عقب گرد کرد. شاخص ۳۰ شرکت بزرگ ۵۱ واحد،آزاد شناور هزار و ۷۲ واحد، بازار اول ۶۲۵ واحد، بازار دوم ۲۶۴ واحد و شاخص صنعت ۳۱۳ واحد با افت مواجه شدند. در بازار امروز ۴ بانک  ملت ق صادرات، تجارت و پاسارگاد  به همراه  مخابرات و مپنا  بیشترین  تاثیر را در ریزش شاخص داشتند .

و حالا  با این  مقدمه  سری به  بازار و خبرهای مهم  ان  بزنیم  .

امروز حاشیه های خبرهای سیاسی بیشتر در محدوده خبرهای خاص این  چند روز است  .

امروز واکنش امریکا  به  کنگره نیز جالب بود . ربایکف هم  تاکید کرد که  هیچ وقت  انقدر به هم  نزدیک  نبودیم و المان هم  مثبت  صحبت  کرده و خلاصه  کمی فضا  عوض شد ولی از همه  بهتر صحبت های جین ساکی بود . وزارت خارجه آمریکا کنگره را از سنگ اندازی در برابر توافق هسته ای با ایران برحذر داشت و اعلام کرد: آخرین مراحل برای به نتیجه رسیدن مذاکرات تا ۲۴ نوامبر جریان دارد.به گزارش ایرنا، در آستانه مهلت سوم آذرماه برای توافق هسته ای میان گروه ۱+۵ و ایران، ‘جن ساکی’ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی.ان.ان گفت: ‘آخرین مراحل در جریان است.جن ساکی با طرح این موضوع که توافق بالقوه کنونی بهترین فرصت برای شقاف سازی در باره رویکرد برنامه هسته ای ایران است، اظهار کرد: در مذاکرات جدی، اغلب تصمیم های جدی هم اتخاذ می شود و ما امیدواریم که اینطور باشد. با این حال تلاش می کنیم که تا موعد مقرر ۲۴ نوامبر به نتیجه برسیم.ساکی درباره ادعای تندروها در کنگره آمریکا مبنی بر این که ایران از یک توافق هسته ای ضعیف به عنوان سرپوشی برای اقدام در جهت دستیابی به سلاح استفاده خواهد کرد، گفت: از تمامی اعضای (کنگره) می خواهیم منتظر جزییات نهایی بمانند. مطالب را تنها براساس تیتر و عنوان آنها قضاوت نکنید، بلکه مضمون را در نظر بگیرید و سپس درباره آنها نظر دهید.

اما  فارغ از این  مسائل احتمال  تمدید  نیز هست  . قبل از هر چیز رویترز یک  پیش بینی کرده  که به نظر می تواند  به واقعیت  نزدیک  باشد  . او گفته ایران و ۱+۵ احتمالا توافق موقت جدیدی امضا می‌کنند واحتمال تمدید مذاکرات تا اسفند ماهخبرگزاری رویترز به نقل از منابعی گزارش داده است که حصول توافق هسته‌ای تا روز سوم آذر بعید است و طرفین احتمالا توافق موقت جدیدی مشابه توافق ژنو امضا می‌کنند. رویترز نوشت: منابع آگاه دست یابی به توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ در مهلت تعیین شده را بعید دانستند و گفته اند به احتمال زیاد مذاکرات هسته ای تمدید می شود.ایران و گروه ۱+۵ هم اکنون در حال مذاکره برای دست یابی به توافق جامع و نهایی بر سر مسئله هسته ای تهران هستند. دو طرف قبل از این مهلت ۴ ماهه ای را برای دست یابی به وافق تعیین کرده اند که این مهلت در روز ۳ آذر ماه آینده به پایان می رسد.مقامات غربی و ایرانی به رویترز گفته اند که دو طرف به توافق موقت دیگری اکتفا خواهند کرد که بر کاهش محدود تحریم ها علیه ایران تاکید دارد تا بتوانند در چند ماه آینده برای حل اختلافات خود گام بردارند.یک مقام غربی هم اظهار داشت: ممکن است چارچوب توافق نهایی را در روز ۲۴ نوامبر (۳ آذر) ببینیم اما احتمالا خود توافق را نمی بینیم.یک مقام ارشد ایرانی هم گفت: به احتمال زیاد به توافقی شبیه توافق ژنو دست می یابیم که نسبت به آن، مفصل تر است. برخی دیپلمات ها هم گفته اند که صرف تمدید مذاکرات، امکان پذیر است. یک مقام ارشد ایرانی هم اظهار داشت مذاکرات میان ایران و ۱+۵ تا ماه مارس آینده تمدید می شود.مسؤولان غربی و ایرانی همچنین گفتند که شکست مذاکرات بعید است زیرا دو طرف خواهان پایان یافتن این نزاع ۱۲ ساله است.رویترز ادامه داد: نقاط اختلافی باقیمانده در مذاکرات شامل تعداد سانتریفیوژهایی است که ایران می تواند بعد از توافق جامع داشته باشد و دوره زمانی برداشتن تحریم ها علیه صادرات نفت، بانک و بیمه ایران است.آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان می گویند که تعداد سانتریفیوژهای فعال ایران نباید بیش از چند هزار دستگاه باشد اما ایران خواهان تعداد بیشتری از سانتریفیوژهای فعال در توافق جامع و نهایی است.ایران هم اکنون حدود ۱۹ هزار دستگاه سانتریفیوژ است که حدود ۱۰ هزار دستگاه آن فعال هستند.همچنین از دیگر ایده های مطرح در مذاکرات، انتقال بخشی از اورانیوم غنی شده ایران به روسیه برای ذخیره سازی است. یک مقام ارشد آمریکایی هم گفت: بخش اعظم پیوست های فنی توافقنامه، تکمیل شده اند و دیپلمات های ایران و گروه ۱+۵ هم اکنون در حال کار بر روی سند سیاسی توافق هستند.یک مقام اروپایی هم گفت ایران از تاثیرپذیری دولت آمریکا از انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در زمینه دست یابی به توافق هسته ای نگران است.هم اکنون جمهوری خواهان کنترل کامل کنگره را در دست گرفته اند. پیش بینی می شود آنها شیوه جدی تری را در برابر ایران در پیش می گیرند.

در کنار این  رفتن  تیم  مذاکره  کننده نیز مهم  بود  . یک عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد: هفته آینده ۲۷ آبان مذاکرات ایران و ۱+۵ در وین با ناهار کاری وزیر خارجه کشورمان و نماینده گروه ۱+۵ در مذاکرات با ایران آغاز و احتمالا تا سوم آذر به طول می انجامد.به گزارش ایسنا، هیات مذاکره کننده هسته ای ایران صبح سه‌شنبه راهی وین می شود.آخرین دور از مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در چهارچوب مذاکرات جامع در حالی از ۲۷ آبان تا ۳ آذر در وین برگزار می شود که تمدید این مذاکرات نیز مورد نظر است.سید عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان بعد از مذاکرات سه جانبه کری اشتون ظریف در مسقط گفت: این که تا سوم آذر به نتیجه برسیم واقعا کار دشواری است و فرصت واقعا کم است، ولی ما ناامید نیستیم، احتمالش هست که حداقل در کلان مساله و در موضوعات اساسی به یک تفاهم برسیم، احتمال این مساله وجود دارد و امیدواریم اما خوشبین نیستیم.

اما در این  بین روز پنج  شنبه  رفتن  دوباره  کری به  عمان  جالب بود برخی می گویند یک  تیم  از ایران  نیز به  عمان  رفته اند  . برخی حتی شایعه  کردند ولایتی به  عمان  رفته است و برگشته  .

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد پنج‌شنبه اعلام کرد هواپیمای «جان کری» وزیر خارجه این کشور برای سوخت‌گیری در فرودگاه مسقط به زمین نشسته و در این فرصت کری با وزیر خارجه عمان دیدار کرده است.به گزارش فارس،‌«مری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد پنج‌شنبه اعلام کرد هواپیمای «جان کری» وزیر خارجه این کشور برای سوخت‌گیری در فرودگاه مسقط به زمین نشسته و در این فرصت کری با وزیر خارجه عمان دیدار کرده است.

یک  صحبت  دیروز کری هم  مهم بود  .

جان کری گفت ما به فتوای رهبر مذهبی ایران احترام می گذاریم. جان کری گفت ما الان در حال کار کردن روی فتوای مقام رهبری ایران هستیم تا اون رو به یک سند حقوقی تبدیل کنیم. وی گفت اگر این فتوا تبدیل به یک حکم حقوقی شود اعتماد ما به ایران بیش از پیش افزایش یافته و روند حل مساءل هسته ای تسریع خواهد شد

بﻪ ﮔﺰﺍﺭﺵ ﺧﺒﺮﮔﺰﺍﺭﯼ ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ ، ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻣﮑﺎﻟﻤﻪ ﺁﻗﺎﯼﻻﻭﺭﻭﻑ ﻭ ﮐﺮﯼ ، ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺍﻣﻮﺭ ﺧﺎﺭﺟﻪ ﺭﻭﺳﯿﻪ ﺩﺭ ﺑﯿﺎﻧﯿﻪﺍﯼ ﺍﻋﻼﻡ ﮐﺮﺩ ﮐﻪ ‏« ﺿﺮﻭﺭﺕ ﺩﺳﺘﯿﺎﺑﯽ ﻫﺮ ﭼﻪ ﺳﺮﯾﻊﺗﺮﺑﻪ ﯾﮏ ﺗﻮﺍﻓﻖ ﺟﺎﻣﻊ ﺑﺮﺍﯼ ﻋﺎﺩﯼ ﮐﺮﺩﻥ ﻭﺿﻌﯿﺖ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﻫﺴﺘﻪﺍﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﺎﯾﯿﺪ ﺩﻭ ﮐﺸﻮﺭ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪﺍﺳﺖ این  یک  خبر جالب بود ولی چند  ساعت  بعد  گزارش دیگری از روسیه  به  گوش میرسید  .

پایگاه اینترنتی صدای روسیه امروز پنجشنبه در گزارشی در مورد پرونده هسته ای ایران و تمایل میانجی گران بین المللی به لغو تحریم ها بر ضد ایران نوشت: در بحبوحه مذاکرات درباره پرونده هسته ای ایران، مسئله چگونگی لغو تحریم های بین المللی بر ضد تهران همچنان یکی از مسائل اصلی حل نشده است. ایران می خواهد که این تحریم ها در روز انتشار توافقنامه، لغو شوند. اما از نظر شرکت کنندگان در این مذاکرات، این امکان، عملی به نظر نمی رسد.مذاکرات درباره مسئله هسته ای ایران به خط پایانی خود رسیده است. به این علت است که این روزها شدت آن به طور چشمگیری افزایش یافته است. طی چند روز گذشته، طرف های مذاکره تقریبا ۲۴ ساعته در حال رایزنی بودند.مذاکره کنندگان تا ۲۴ نوامبر مهلت دارند تا در مورد سندی که ماهیت صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تأیید می کند و در ازای آن تحریم های وضع شده بر ضد این کشور لغو می شود، به توافق نهایی برسند.
با این حال، اخبار ضد و نقیضی در ارتباط با تدوین یک توافقنامه پیش از مهلت تعیین شده وجود دارد. بیشتر ناظران تصور می کنند که موانع اصلی بر سر راه توافق نهایی رفع شده و تنها مسئله مورد مذاکره، تعداد سانتریفوژهای ایران است. آمریکا با کاهش تعداد سانتریفوژها تا بین پنج هزار تا شش هزار سو موافق است، اما ایران بر تعداد کنونی سانتریفوژها که ۹۴۰۰ سو است، تأکید دارد. از نظر دولت ایران، این حداقل تعداد سانتریفوژ مورد نیاز نیروگاههای هسته ای کشور است که می تواند اورانیوم غنی شده به اندازه کافی تولید کند.اکنون برای حل « مرحله به مرحله » این مسئله، دو سناریو مطرح است : طبق سناریوی اول، لغو تدریجی تحریم ها به گزارش های ماهیانه آژانس بین المللی انرژی اتمی وابسته است. در سناریوی دوم نیز در هر مرحله از مذاکرات با مسئولان، بخشی از تحریم ها لغو شود.شرکت کنندگان در این مذاکرات و همچنین دیگر کشورهای جهان مدت هاست که می خواهند مشکلات مربوط به مسئله هسته ای ایران حل و فصل شود و تمایل دارند که این مسئله نه تنها از لحاظ سیاسی بلکه از لحاظ اقتصادی نیز حل شود. جامعه بین الملل امیدوار است که این مذاکرات حرفه ای به نتیجه برسد و پس از ۲۴ نوامبر دیگر تنش‌هایی بین ایران و کشورهای غربی وجود نداشته باشد. ایران و گروه ۱ + ۵ آخرین دور از گفت و گوهایشان را از هجدهم نوامبر(۲۷ آبان) در وین آغاز خواهند کرد. دو طرف باید تا سوم آذر ماه یا توافق جامع را تنظیم کنند و یا به توافق موقت دیگری را  بررسی کنند  که این  نقطعه عطف خبرهای هفته  بعد  است  .

و اما  یک  خبر جالب را هم  داشتیم  … آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه اعلام کرد که در محاسبه اورانیوم های غنی شده ایران دچار اشتباه شده است و با انتشار بیانیه ای رسمی، برآورد سابق خود را اصلاح کرد.به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس اعلام کرد که ذخایر گاز ‘اورانیومِ کم غنی شده’ در ایران هشت هزار و دویست و نود کیلوگرم، یعنی یکصد کیلوگرم کمتر از برآورد پیشین این سازمان است.در گزارش جمعه گذشته آژانس، میزان ذخایر گاز اورانیوم کم غنی شده در ایران، ۸٫۴ تن و افزایش آن نسبت به گزارش پیشین، ۶۲۵ کیلوگرم عنوان شده بود.هنوز دلیل این اشتباه آژانس اعلام نشده است. جمهوری اسلامی ایران بارها از آژانس خواسته است تا بازرسانی بی طرف را به ایران اعزام کند. برخی از اطلاعات دانش هسته ای ایران پس از بازرسی نمایندگان آژانس به صورت تحریف شده و اشتباه در رسانه های غربی منتشر شده است.

ناکامی جمهوریخواهان در به رای گذاشتن لایحه ای در مورد تحریمهای ایران یک  خبر خوب دیگر بود که در این  روز اخر به  سهامداران منتظر رسید  . خبرگزاری رویترز گزارش داد: قانونگذاران جمهوریخواه روز پنجشنبه سعی کردند کنگره را مجبور به رای گیری در مورد لایحه تشدید تحریم ها علیه ایران در صورت عدم دستیابی به یک توافق هسته ای بکنند ولی در این زمینه ناکام ماندند.این خبر گزاری افزود: سناتورهای امریکایی ‘ لیندزی گراهام ‘ و ‘ باب کورکر ‘ خواستار اجماع بر سر رای گیری شدند ولی سناتور دمکرات کریس مورفی به این درخواست آنها اعتراض کرد.  این اقدام حامل پیام عدم همراهی کنگره با رئیس جمهوری در مورد ادامه مذاکرات است.

و اما در خبرهای اقتصادی یک  پیش بینی مهم  امده  بود  و ان پیش‌بینی اکونومیست درمورد اقتصاد ایراناکونومیست پیش بینی کرد رشد اقتصادی ایران در سال میلادی آینده به ۲ درصد و نرخ تورم ایران در این سال به ۱۵.۵ درصد برسد. واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست پیش بینی کرد اقتصاد ایران در سال آینده میلادی که کمتر از دو ماه دیگر آغاز می شود رشد ۲ درصدی داشته باشد. نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۵ نیز به ۱۵٫۵ درصد خواهد رسید.اکونومیست همچنین پیش بینی کرده است دولت ایران با کسری بودجه در سال ۲۰۱۵ مواجه شود. رقم کسری بودجه دولت در این سال معادل ۱٫۳ درصد تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده است.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، تولید ناخالص داخلی سرانه ایران بر اساس قدرت خرید نیز در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۴ هزار و ۱۶۰ دلار خواهد بود. همچنین جمعیت ایران در پایان این سال به ۷۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر خواهد رسید . این  تورم  ۱۵٫۵ درصدی عدد  بسیار جالب  و مهمی است  .

از سوی دیگر در پایان نیمه اول سال جاری در بین ۱۵ شاخص اصلی اقتصادی ۹ شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد همراه بود و اسناد برگشت خورده بیشترین افزایش را به خود اختصاص داد.به گزارش ایسنا، بررسی آخرین آمار بانک مرکزی از شاخص های ماهانه اقتصادی در شهریور ماه سال جاری نشان می‌دهد که درصد تورم نقطه به نقطه در اسناد برگشت خورده در اتاق پایاپای تهران با ۳۰٫۵ درصد بیشترین رشد را دارد هر چند که تورم ماهانه این شاخص نسبت به ماه قبل ۳٫۴ درصد کاهش یافت.

در کنار ان  بحث بودجه  را  داریم  که کاتب با بیان اینکه تصور ما این است که قیمت بین ۷۵ تا ۸۰ دلار برای قیمت نفت در بودجه ۹۴ مناسب است، گفت: در مجلس یا دولت توافق کردیم،  تحت عنوان حکم جدید برای اجرای مراحل بعدی قانون هدفمندی یارانه‌ها ارائه نکند چون در حال حاضر در حال رسیدگی به احکام هستیم

در حوزه نفت و انرژی به گزارش ایرنا از روابط عمومی وزارت نفت، حمیدرضا عراقی افزود: با توجه به ورود تولیدات فاز ١٢ و ١٨ پارس جنوبی تا یک ماه آینده به شبکه توزیع، ظرفیت تولید گاز کشور ۵٠ میلیون متر مکعب افزایش می یابد و به بیش از ۶۵٠ میلیون مترمکعب در روز می رسد.وی افزود: بخشی از گازی که تا ماه آینده به ظرفیت تولید اضافه می شود، به بخش نیروگاهی تحویل و محدودیتهای سال گذشته در این بخش کاهش می یابد.همچنبن یک  خبرخوب بورسی اقتصادی هم  شنیده می شود  که با پیشنهاد سازمان بورس، تأیید سازمان مالیاتی و موافقت وزیر اقتصاد؛

استهلاک کسر اوراق بهادار به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی شناخته شد . هزینه مالی یا سود تخصیصی اوراق بهاداری که به کسر در بازار سرمایه منتشر می شود، از مجموع سود علی الحساب نقدی و استهلاک کسر اوراق تشکیل شده است که براساس قانون، سود علی الحساب نقدی، تا پیش از این نیز جزو هزینه های قابل قبول مالیاتی محسوب می شد، اما درخصوص استهلاک کسر اوراق ابهام وجود داشت که با تصمیم اخیر، ابهام مذکور برطرف و استهلاک کسر اوراق نیز به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی شناخته شد، بنابراین از این پس مجموع هزینه مالی اوراق بهاداری که به کسر در بازار سرمایه، منتشر و معامله می شوند، جزو هزینه های قابل قبول مالیاتی محسوب خواهد شد. این هم خبر مثبتی است  .

در دلار در بازار دلار بین  ۳۲۵۰ و ۳۲۴۵  معامله میشد و به نظر با این  ابهامات  قیمت خیلی اهل ریزش نباشد  .

و اما  بازارهای جهانی که هم  با  خبرهای امریکا و هم  اروپا  مثبت  بودند و مثبت  تمام  کردند  .

در بازارهای جهانی هم  طلا  با  رشد اغاز کرد ولی در مجموع در ۱۱۸۹ دلار قرار گرفت  . نفت و سایر فلزات  صعودی بودند  . نفت  البته در نهایت در ۷۶ دلار قرار گرفت ولی دیروز وضع  او بدتر بود و افت  بیشتری را داشت  . مس هم  کمی رشد کرده و به ۶۷۷۰ دلار رسیده است و روی نیز به ۲۲۵۸ دلار امده  . الومینیوم  همچنان در ۲۰۰۰ دست پا می زند  . برخی می گفتند  قیمت  محصولات  پتروشیمی با  نفت  کم می شود اما  می بینیم  این  طور نیست قیمت اوره  پس از چند بار کاهش امروز به  ۳۲۰  دلار نزدیک  شده است . همین  که  افت جدی را ندارد  خود عامل مهمی برای بازار است  .

سراشیبی سرد …

در نمادهای خودرویی اخبار نه چندان دلچسب از مذاکرات هسته ای باعث برکشت روند سهام این گروه شد خودروییهایی که در صورت توافق هسته ای میتوانند حضور جدی خودروسازان خارجی را حتی در ترکیب سهامداری خود تجربه و به کلی وضعیتشان با تحول همراه شود .ولی نکته  بسیار مهم  این  بود که اکثر صفوف فروش در بازار جمع  شده  بود و اکثر صفوف را  خوب می خریدند  . هر چند  اخر وقت  ورنا و ساپا و خگستر  و خساپا  صف بودند  ولی مهم  این  بود که خوب خرید شدند  . به نظر فردا  روز اخر منفی این  گروه  باشد .

سایپا به کانال قیمتی ۱۴۰ تومانی بازگشته تا با اصلاح قیمتی به سوی حمایت ۱۴۰ تومانی گام بردارد البته انصافا امروز بازارسایپا را بسیار خوب خرید خریدی که حقوقیها نیز پای ثابتش بوده و حدود نیمی از خرید امروز را به خود اختصاص دادند سایپایی که با خریدهای امروزش به نظر میرسد جای افت بالایی نداشته باشد

در ایرانخودرو حتی خرید حقوقیها بیشتر از حقیقی ها بود ایرانخودرویی که قیمتهای ۳۰۰ تومان مصادف است با سد روانی سهم و افت بیشتر کمی بعید به نظر میرسد این سهم خودرویی میتواند با شکستن رکورد تولید و فروش تعدیلات دیگری را نصیب سهامداران خود نماید

تکذیب افزایش سرمایه زامیاد و مشکلاتی در خصوص زمین های شرکت باعث شد تا امروز صف فروش سنگینی را در زامیاد شاهد باشیم زامیاد افزایش سرمایه دارد اما نه ۲۲۰ درصد و به نظر میرسد افزایش سرمایه زامیاد ۱۰۰ درصدی بوده و کمی هم تجدید ارزیابی داراییها با توجه به مشکلات اسناد زمین های شرکت طولانی شود

به نظر ورنا  فردا  برای نوسان  خوب است  . همچنان  خگستر و وساپا  را نیز زیر نظر داشته  باشید ولی شاید ورنا  قوی تر بازگردد  .

 

دست خالی مذاکرات!!!

دست خالی مذاکرات هسته ای بانکها را که به غولهای بازار تبدیل شده بودند به زیر کشید بانکیهای یکه جز اولین گروه هایی هستند که از رفع تحریم ها نفع خوبی میبرند . هنوز هم  معتقدیم  که  در گروه  بانک نباید به این  راحتی فروشنده  بود و البته  حجم خرید های بازار نیز نشان  میداد  که امیدواری به این  گروه در بازار چقدر جدی است  .

بانک انصار امروز روند برگشتی را تجربه و به زیر سطوح قیمتی ۳۰۰ تومان نفوذ کرد قیمتهای منفی می تواند مناسب باشد به خصوص اینکه افزایش سرمایه سود آوری نیز در انتظار این سهم بانکی است انصاری که توافق هسته ای قیمتهای ۴۰۰ تومانی را برایش رقم خواهد زد

در گروه بانکی بانک ملت ۲۲۰ تومانی با توجه به اخبار و شایعات فروش گسترده داراییهای شرکت و احتمال دست یابی به سود ۶۰ تومانی میتواند گزینه کم ریسک و مناسبی باشد تنها ریسک شرکت فشار عرضه های سنگین توسط حقوقیها و بازیگران سهم در روند های صعودی می باشد.

امروز تجارت  را نیز خوب خریدند ولی منفی شد . نکته  مهم در انتشار صورت های مالی ۶ ماهه  تجارت که  چنگی به دل نمی زد ولی رشد ۵۰% درامد های بانک  را  شاهد  بودیم  که  البته  با  رشد بیش از ان در هزینه ها و سود پرداختی به  سپرده ها  باعث کاهش سود شده  بود و در نهایت  حدود  ۵۸  ریال  تحقق سود  ۶ ماهه  شرکت  است و اگر تلاش کند  به  سود  ۱۲۰  ریالی میرسد . اما نکته  بسیار جالب در مورد  این  شرکت  این  است که ارزش ترازنامه ای تحارت  در گزارش فعلی ۶ ماهه  معادل ۱۴۵۰  ریال  است  . دقت  کنید  کم  پیدا می شود  سهمی که ارزش بازار  و ارزش ویژه  سهم  با هم  این  مقدار اختلاف داشته  باشند .

به نظر گزارش تجارت  بیش از هر چیز دیگری نشان  می دهد کاهش سود قریب الوقوع است . همچنان  کف سهم در ۱۱۰۰ ریال  بسته و هدف سهم  را  ۱۳۰۰  ریال  می دانیم  منتهی در بازار مثبت  .

اقتصاد نوین با حمایت ۲۶۰ تومانی همراه میباشد شایعات اجرای مرحله دوم افزایش سرمایه تا سطوح ۲ هزار میلیارد تومان باعث جلب نظر بازار به این سهم بانکی شده است اقتصاد نوین به نظر نمیرسد تعدیل مثبتی داشته باشد اما به واسطه اخبار وشایعات افزایش سرمایه میتواند تحرکات مثبتی به همراه داشته باشد . وکار نیز حتی می تواند  بهتر از ونوین  باشد  .

منفی این گروه نمی تواند  انقدر باشد  ولی دقت  کنید  مثبتش با  توجه  به مذاکرات جدی تر است  . از همین  رو  توصیه  به  نگهداری می شود  .

در بین  بانکی ها  حکمت  را عجیب می خرند  . به نظر سهم  با خبرهایی از افزایش سرمایه و گرفتن  برخی از زمین ها و پادگان های داخل شهر از جمله  پادگان  پاسداران می تواند  بیشتر مورد  توجه  قرار گیرد . به نظر تا  ۱۳۰۰ و ۱۳۵۰  ریال  می توان  سهم  را دید  ولی با این  حجم  عرضه  سرعت  سهم  کمی کند می شود  .

 

زلزله در معدنیها!!!

در نمادهای معدنی شاهد زلزله سهمگینی بودیم معدنیها امروز را مهمان روند منفی و اصلاحی بودند سهامی که عمدتا این اصلاح امروزشان به دلیل جو بازار بود

روند اصلاحی ملی مس کماکان ادامه دارد این سهم با شکست قیمتهای ۲۸۰ تومانی به سمت سطوح قیمتی ۲۶۰ تومانی در حال حرکت میباشد سطوحی که برای خریداران با دید میان مدت در گروه معدن خرید مناسب و کم ریسکی محسوب خواهد شد

امروز حقوقی کالسیمین تلاش داشت تا با جمع اوری سهم این شرکت از بازار مانع از تثبیت کالسیمین در قیمتهای کمتر از ۳۸۰ تومان شود کالسیمینی که امید به گزارش ۹ ماهه و فروش موجودی شمش روی خود و تعدیل مثبت دارد اما فعلا نمیتوان به سود بیشتز از ۷۰  تومانی برای سهم خوشبین بود

 

ضربه فنی شاخص سازان!!!

ضربه فنی شاخص سازان یا همان سرمایه گذاری ها در راستای افت شاخص صورت گرفت افت سه رقمی شاخص در کنار جو منفی و اصلاحی بازار باعث اصلاح قیمتی اجباری سرمایه گذاری ها نیز شد.

این  روزها  سرمایه  گذاری ها  منفی هستند ولی خوب معامله می شوند  . وبانک  فردا  با  عرضه  سیدکو که  البته  اگر موفق باشد می تواند  بیش از ۵۲ ریال  سود  شناسایی کند و امروز هم  با  تعدیل کرمان  هم  ارزش ذاتی اش بالا  رفت و هم  ۳۰  ریال نیز از این  محل سود می سازد . در وبانک  با  خبر افزایش سرمایه  نیز مواجه ایم  که  این  خبر نیز مهم  است  و شنیده می شود وبانک  ۲۰۰۰ تایی می شود  . اما در دیگر شرکت ها  گزارش امید  در پوشش بد نبود . ولی بازار بی توجه است  .

در سوی دیگر غدیر قرار دارد  سهمی که  ۴ ماه  دیگر به  مجمع  می رود و حداقل ۵۰۰  ریال در مجمع  تقسیم می کند  . با  غدیری مواجه ایم  که در ۳۳۰۰ ریالی قرار دارد . سود سال  بعد  او  ۱۴۰۰  ریال  می تواند  باشد  و  و به نظر وقتی سهم  با  تقسیم  ۵۰۰  ریال  و قیمت  فعلی محدوده  ۲۸۰۰ ریال  است  یعنی پی به ای ۲!! بازار منتهی به این  چیزها  فعلاً توجهی نمی کند مثل زمانی که  بانک  ملت  در ۱۹۰۰  می فروخت در ۲۳۰۰  طلا  شده  بود ! به هر حال  کمی زمان  لازم  است  تا  غدیر مورد  توجه  قرار گیرد ولی ۳۳۰۰ برای او  کف قیمتی جدی است  .

جو منفی بانکیها باعث برگشت روند قیمتی سرمایه گذاری خوارزمی شد وخارزمی که رشد اخیر قیمت سهام بانکها باعث رشد ارزش ان ای ویش شده است . خارزم  به نظر اگر دیدگاه  مثبتی به  مذاکرات  داشته  باشیم  هم  در برق ، هم در بانک و هم  پتروشیمی سرمایه  گذاری کرده  پس می تواند  قابلیت های رشد را داشته  باشد . کوتاه می گوییم  قیمت های ۱۵۰۰  تا ۱۵۵۰ ریال  برای خارزم می تواند  قیمت  مناسبی جهت  ورود  باشد  و با  شرایط بازار نیز همخوانی  خواهد داشت  .

سرمایه گذاری توسعه صنعتی باز روند برگشتی را به خود گرفته امروز قیمتهای ۲۰۰ تومانی را فتح کرد این نکته مهم نباید فراموش شود این سهم مدتی است در سطوح قیمتی ۲۰۰-۲۲۰ تومان نوسانات خوبی داده و فعلا منتظر تعدیل مثبت فایرا برای تثبیت روند خود میباشد

فشار فروش امروز سرمایه گذاری صنعت و معدن را هم با کاهش قیمتی همراه ساخت وصنعت بر سر حمایت ۲۶۰ تومانی خود قرار گرفته است سطوحی که باید دید ایا باعث عدم افت قیمیت بیشتر سهم میشود یا شاهد ادامه کاهش قیمتی وصنعت خواهیم بود

سیمانیهای سرفراز!!!

سیمانیها در بازار منفی امروز حسابی سرفراز بودند سیمانیهایی که روی به صادرات کلینکر اورده و در حال گسترش بازارهای صادراتی خود هستند . فردا  جو عرضه  سیدکو باید طوری باشد  که  توسط بازار جذب شود  . در واقع  سیدکو باید طوری جو سیمانی ها  مثبت  باشد  که  این  سهم نیز جذب بازار شود ولی به نظر عرضه  بالا  فردا  کل گروه  را  به هم  میریزد  . و در عوض عرضه موفق وصنعت و سفارس را  مثبت می کند . به نظر ۲ الی ۳ روز گروه  سیمان  مثبت است و شاید بهترین های گروه  سفارس،سکارون ، سهگمت،سخاش و کرمان  باشد . ستران  را در ۳۸۰۰ ریال  زیاد معرفی کردیم ولی فعلاً قیمت  رشد بالایی داشته است و کمی  دور تر ان  را  بررسی می کنیم  و به  سراغ  گزینه هایی می رویم  که  رشد کمتری را داشته اند  . به نظر سیمانی ها  یک  نوسان  ۲ الی ۳ روزه  را می توانند  داشته  باشند  .

سیمان فارس و خوزستان با تثبیت در سطوح قیمتی بالای ۳۰۰ تومان راه را برای رشد قیمتی تا سطوح ۳۲۰ تومان هموار ساخته است سفارسی که شایعاتی در خصوص تعدیل مثبتش به دلیل افزایش ظرفیت تولید در سیمان ابیک شنیده میشود

سیمان سپاهان براحتی جای رشد قیمتی تا سطوح ۲۲۰ تومان را خواهد داشت سودس ال مالی ۹۴ شرکت بسیار محطاطانه دیده و به نظر میرسد برای سال اینده سود ۳۵-۴۰ تومانی در انتظار این سهم سیمانی میباشد سپاهانی که این روزها خبرهای خوشی از رکورد صادرات محصولاتش به خصوص کلینکر به عراق به دلیل کیفیت بالای محصولاتش شنیده میشود

پی بر ای پایین سیمان کارون همچنان صف تقاضای خرید را در این سهم رقم میزند سکارونی که ارزش ذاتی ۸۲۰ تومانی داشته و باید پی بر ای خود را افزایش دهد به خصوص اینکه با احتمال تعدیل مثبت ۱۰ درصدی نیز تاپ ایان سال همراه میباشد

چهارگوشه بازار!!!

مدیران قاسم ایران به قیمتهای بسیار بالاتر این سهم اعتقاد دارند قاسم ایرانی که با صف خرید سنگین و عدم عرضه همراه میباشد شنیده میشود تا پایان ماه قسمت دوم ۵ درصدی سهام قاسم ایران عرضه خواهد شد سهمی که باید دید تا چه قیمتهایی بازار برایش دست و پا خواهد شکست

شنیده میشود کی بی سی تعدیل مثبت ۳۰-۴۰ درصدی را در پیش رو دارد سهم دارویی که میتواند حتی با توقف نماد همراه شود تنها مکل سهم گزارش دهی ضعیف و با تاخیر میباشد کی بی سی که به سمت هدف قیمتی ۸۲۰ تومانی خود رفته و برای رشد بیشتر قیمتی نیاز به مشخص نمودن وضعیت و میزان تعدیل مثبت خود دارد

شایعات در نماد سرمایه گذاری صنعت نفت سوخت جت را برای این سهم سرمایه گذاری فراهم اورده است ظاهرا این شرکت در حال عقد قرارداد با بانک پاسارگاد برای دریافت وام۱۲۰ میلیون دلاری صندوق توسعه ملی میباشد امری که میتواند به تسری اجرای پروژه قشم شرکت کمک شایانی نماید البته سطوح قیمتی ۳۲۰ تومان را نباید دست کم گرفته و باید جدال دیدنی ونفت با این سطوح را دید

امروز گروه  قند کمی مثبت بود ولی بیتر جو نموداری و  بتا  منفی بودن  در ان  موثر بود . در بازار خبر رسیده  است که  قیمت  شکر به  ۲۳۰۰  تومان  رسید  . اول این که خبر هنوز تایید رسمی نشده است . دوم  این که  بعید است  به این  راحتی اجازه  دهند ولی امار جذب چغندر نیز بد نبوده است  . اما  دقت  داشته  باشید  بر فرض قیمت  ۲۳۰۰  شد . مدت هاست  که  شرکت های قندی بودجه  ۶ ماهه  دوم خود را  ۲۳۰۰ و ۲۳۵۰  گرفته اند به نظر خیلی نباید سراغ  این  گروه  رفت  .

در حالی که ارزش بازار قاسم  ۳۶۰  میلیارد است  ارزش بازار پخش البرز نصف ان هم  نیست  به نظر تلاش هایی صورت  گیرد تا  با  توجه  به وضعیت  بنیادی جالب و بهتر پخش این  شرکت نیز ۴۴۰۰ و ۴۵۰۰  را  لمس کند هر چند  او نیز امروز کار بسیار سختی را در مقابل عرضه ها داشت  .

امروز والبر هم  با  فروش یک  دارایی می توانست  تا  کمتر از ۱۰  ریال  تعدیل بدهد که خبر مهمی بود  . در این  گروه  دقت کنید  گزارش های ۹ ماهه  روند  خوبی را  برای کل گروه  رقم می زند ولی در حال  حاضر اصلاح  دارند  . در این  شرایط همچنان  روی داسوه و دفارا  مثبت  هستیم  . در کنار ان  گزارش تیپیکو هم  امد  که  خیلی مثبت  نبود ولی نکته  خاص ان  سود  ۱۲۲۸  ریالی تلفیقی شرکت  بود که  نشان  می دهد  این  سهم  از نظر بودجه ای  و واقعی در پی به ای ۴ قرار دارد  . تازه  این  قبل از تعدیل شرکت های زیر مجموعه است  . قبل از سال  مالی به نقل از داخل شرکت  سود تلفیقی ۱۴۰۰ ریال  شنیده میشد و به نظر این  صحیح  تر باشد  . سال  بعد  همین موقع اگر نرخ  سود  ۱۷و یا ۱۵% باشد و سود تیپیکو نیز ۱۴۰۰ واقعاً فکر می کنید  سهم  در ۵۰۰۰ ریال  می ماند . به نظر اگر سهم  دچار افت  شد خرید با دید  بیش از ۱ سال و بازدهی بیش از ۵۰% بد  نیست

 

در بین حمل و نقلی ها  شرایط برای توریل بد نیست  . در منفی ها  حواستان  به این  سهم  باشد  . به نظر توریل در قیمت های منفی می تواند  مورد توجه  بازار قرار گیرد  . شاید سهم  برای یک  حرکت  نوسانی بد نباشد و از همین  رو برای کوتاه  مدت  ان  را در نظر داشته  باشید  .

پارس پامچال  را  که از مدت ها  قبل در نظر داشتیم این  سهم  به نظر مسیر رشد را طی می کند و می تواند  صعودی باشد در بازار امروز شگل هم  صف خرید بود  . این  سهم  یعنی شگل سهمی است که  شنیده می شود  سود  سال  بعد  با  رشد اعلام  شده و حتی احتمال  توقف نماد نیز در این  شرکت  وجود دارد  .گفته می شود  به  زودی این  سود  اعلام می شود  .  به نظر هدف میان مدت  شگل حرکت  به  سمت  ۱۶۰۰ تومان  است  که تا  قبل مجمع  به دست می اید  . در شیران و اتی با  رشد سود عملیاتی شیران  پنهان  کرد  سود کار دشواری است  . احتمالاً هر دو شرکت  شیران و اتی نیز برای تعدیل سود متوقف شوند  . البته  ممکن است  گزارش شیران به مانند  سال  قبل باشد  و توقف منتفی شود ولی به نظر نمیرسد  مانند  سال  قبل سود کاهشی اعلام  شود .

پکرمان  امروز در بازار بسیار خوب و قیمت  بسیار خوبی باز شد . روی سهم  بسیار مثبت  بودیم  هم  کرمان و هم  پکویر  که  کرمان  فعلاً تعدیل خود را  رو کرده است  و سود جدید اعلامی ۲۶۳۸ ریال با ۴۲درصد تعدیل اعلام  شده  است که  به نظر با این  تعدیل قیمت  باید بالای ۱۲۰۰۰ تثبیت  شده و کم کم  به  سکمت  ۱۶۰۰ می رود   . تلفیقی شرکت نیز ۲۶۵۵ ریال  اعلام  شده و پوشش خوبی دارد  . به  وضوح  مشخص است که  گرفتن  افزایش نرخ  و روند  کاهشی نرخ  کائوچو در این  روند موثر بوده  هر چند  شدت  تعدیل پکویر از این  محل کمتر است  . پکویر نیز امروز بودجه خود را  ۴۲۱ تومان  اعلام  کرد  به نظر پکویر نیز قبل از مجمع  بین  ۲۳۰۰ و ۲۴۰۰  است و از همین  رو امروز سهم  را خوب می خریدند .

در گروه  انفور ماتیک  رتاپ اگهی دعوت  به  مجمع  زده  که  برای بلند مدت هت عالی است  . امروز مداران  هم  باز شد . جالب است که مداران  تعدیل زده ولی بازهم  امروز محدود  بازشد و البته باز نشد بلکه  صف نشسته  بودند  . اول این که  شرکت  تعدیل مثبت  زده و سود خود را از ۱۷۲ ریال  به ۲۱۷  ریال  رسانده است  . پوشش سود خود را نیز از ۴۶ ریال  به  ۲۰۵ ریال  رسانده است  . دو نکته  مهم  گزارش در نظر گرفتن ۴۲۰۵۹  برای تاخیر جریمه  قرارداد ها و در نظر گرفتن  درامد  ۱۱۱۴۵۵ در مورد  سود  متفرقه  که  به  این  سهم  رسیده است  . گزارش شرکت در مقایسه  ۳ ماهه و ۶ ماهه  بسیار جالب است  که ناشی از قراردادهای جدید  شرکت است  . رشد و محقق شدن  ۱۰  میلیارد تومان  سود عملیاتی در ۳ ماه  اخیر . ۳۰ میلیارد تومان  درامد  در حالی که در ۳ ماه اول ۱۸ میلیارد بوده است  . این  موارد  نکات  مثبت  است و به نظر گزارش مداران  نشان  می دهد  حتی اگر بگویند  ۵۰۰  ریال  نیز سود محقق می شود می تواند  قبول کرد  . به نظر اهداف خوبی برای سهم  متصور است  .

گروه  لیزینگ  بهمن  را  پیش انداخته و دنبال  صف کردن  ولساپاست  . برخی می گویند ولساپا  ۳۲۰۰ و ۳۲۵۰  را هدف گرفته است . در این  شرکت  شاهدیم  که  شرایط قیمتی  و سود  و خبرها  طوری هماهنگ  شده  که همه سمت  سهم  هجوم  بردند  . شایعه  قطعی شده  افزایش سرمایه  ۱۰۰%  و تعدیل سهم ، اختیار فروش ۳۰% خساپا  به ولساپا و خبرهای جدید  باعث توجه  به این  سهم  شده است  . ولی مهم  این  است  که در ولساپا  پول خوبی در جریان  است  .

امروز اسیا و دانا  را نیز خوب خریدند  واقعاً این  دو فراتر از تصور ما  هم  عمل کردند ولی اگر اسیا و دانا  را این  طور می خرند به نظر البرز مستحق تر از دانا  برای رشد باشد  .

در گروه  پتروشیمی امروز قیمت  اوره  خوب خود را تثبیت  کرد ولی به نظر همه چشم  به  مجلس دوخته اند  که اگر این  طرح تصویب شود یک  اتفاق مثبت  برای این  گروه خواهد افتاد  که  اغاز مسیر رشد و صعود  گروه  پتروشیمی  خواهد بود .

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

۲۴ آبان ۹۳

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.