گزارش بازارشنبه ۲۹ شهریور ۹۳

گزارش بازارشنبه ۲۹ شهریور  ۹۳

خواب است و بیدارش کنید …

گزارش بازار بتاسهم ۱۷:۳۵ : امروز شنبه ، ۲۹  شهریور ماه ، بازار سرمایه خواب بود  . خواب خواب . خر و پف او هم  به اسمان  بلند  بود  انقدر این  صدای خرپف های او  بلند  شده  که  صدای اعتراض وزیر را هم  دراورده است که این چه وضعی است  . بازار امروز را اگر از بلوک ها خالی کنیم  شاید به  زحمت  ۴۰  تا۵۰  میلیارد بشود  . تازه  می گوییم  به  زحمت  . و البته طبق روال  معمول با  چند بلوک  وضعیت  شاخص کمی بهبود داشت تا حداقل منفی نشود  . واقعاً وضعیت  بازار بد است  . بازاری که حجم نداشته  باشد  منتظر است  . این  انتظار یعنی می تواند  به سمت خوب  و یا  بد  ماجرا  سر بخورد ولی طی ۹ ماه  گذشته هر بار حجم  کم  شده  متاسفانه  بعد  ان  حرکت  به  سمت  بد  داستان  رواج داشته است .

به هر حال  بازار امروز منتظر است  تا از نیویورک  خبرهایی را  بگیرد  که  بتواند  با ان  دستاویزی برای رشد باشد  ولی این  طور که  به نظر میرسد حتی اگر خبرهای مثبت هم  برسد  تا  بیس ۱ نقدینگی و  ۲ اقتصادی را نداشته  باشد  به نظر موقتی  و کوتاه مدت خواهد بود .

باید این  روزها  را تحمل کرد  . باید این  شرایط سخت  را نیز دید و در روزهای خوب به  فکر بد  بازار بود منتهی درد ما این  است که  روزهای خوب بازار نمیرسد . واقعاً امروز بازار خواب بود و اکثر فعالان  پای سیستم  چرت می زدند این روزها  همه  بیش ازان که دنبال  خبرهای بورسی باشند  دنبال  تحولات  سیاسی هستند .

اما روز چهار شنبه هم  گفتیم  اگر این  خبرهای سیاسی برای بازار ابی گرم نشود به نظر بازار موقتاً دچار یک  چالش شده  تا خبرهای جدیدی برسد که نرخ  سود و و به خصوص گزارش های ۶ ماهه از مهم ترین انها هستند  . به نظر برای بازار باید صبور بود  . نه  فروش در این  رنج ها  منطقی است و نه خرید با پول سنگین  شاید درست کردن  قیمت  تمام  شده در این  لحظات  اقدام  بدی نباشد  .

و اما  واقعاً مانده ایم  چه  بگوییم  چشم  به مذاکرات  و نیویورک  داریم  می ترسیم  ما  را  به  جایی نرسانند . ولی از سهامداران  می خواهیم  برای حداقل تحمل راحت تر این  وضعیت  خود را  برای ۱ ماه  رکود دیگر اماده کنند  که اگر از نیویورک  خبرخاصی نرسید  سرخورده  نشوند . و البته  توصیه دیگر ما  هم  این  است  که  از این  فرصت  استفاده  کرده و کمی به خود و خانوادتان  برسید  . بهترین  استراتژی دور بودن  موقت از بازار است  .

و اما در بازار امروز چه خبر بود  . تقریباً هیچی جز دقایق پایانی که  برای مثبت کردن  شاخص چند بلوک  زده  شد و البته  چند رنج مثبت  که اخر وقت  برای مثبت کردن  شاخص شکل گرفته  بود  بحث دیگری بود  .

برای فردا  وضع همین  است  و بهتر از امروز نیست بدتر از امروز هم  نیست  . جو فردا  نیبز تا  رسیدن  خبرهای مثبت  سیاسی به همین  شکل است  . برخی می گویند  تا  زمانی که روحانی نرفته و برنگشته است  وضع  به همین  شکل است  .

و اما در شاخص امروز لب مرز بود و با ۱ واحد  رشد در محدوفده  قبلی قرار گرفت  . ۷۱۴۴۵ محدوده شاخص امروز بود که غدیر و فارس  و صندوق منفی کننده ان  بودند و خودرو ف کگل و کچاد  کمی اثر مثبت گذاشتند ولی در نهایت همه چیز در محدوده  روز قبل بود تا  شاخص نیز ایستا  باشد  .

و اما در حاشیه  بازار چه خبر بود…

بازار خوش حاشیه ای را داریم  خبرها در نیویورک و تهران  توفان می کند . ولی هنوز بازی اصلی مانده است . بازی اصلی زمانی است که  روحانی در خاک  امریکا  از پلکان  هواپیما  پیاده  شود . امروز بیش از هر زمان  دیگری خبرهای سیاسی مهم  شده است  و همه  گوش به  این  خبرها  به خصوص مذاکرات  دور جدید  و تحولات  نیویورک  می دهند  .

دیشب مذاکرات  به  طور رسمی تری آغاز شد  . نشست افتتاحیه هفتمین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ به ریاست ظریف و اشتون بعد از ۴۰ دقیقه پایان یافت و در حال حاضر رایزنی های دوجانبه در جریان است..جمعه- مقر سازمان ملل متحد میزبان هفتمین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ درباره راه حل جامع هسته ای بود. همچنین نشست دوجانبه ایران و فرانسه به ریاست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی و نیکلا دو ریویر نماینده فرانسه در گروه ۱+۵ برگزار شود. در روزهای گذشته  سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه کشورمان با ویلیام برنز قائم مقام وزیر خارجه آمریکا و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا به مدت ۲ ساعت و نیم در هتل میلینیوم شهر نیویورک به گفت‌وگو پرداختند.

در بین  خبرها  داشتیم  که امریکا  پیشنهاد جدیدی به ایران  داده است .  ایده جدیدی که از سوی آمریکایی‌ها مطرح شده این است که ایران بپذیرد بخش عمده‌ای از لوله‌های رابط میان سانتریفیوژهای خود را ـ که در کار غنی‌سازی اورانیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد ـ حذف کرده و ارتباط میان سانتریفیوژ‌ها را از میان ببرد. به این ترتیب، ایران می‌تواند بر حفظ سانتریفیوژهای کنونی خود و از میان نبردن آن‌ها باقی مانده و این درخواست محقق شود.

از سوی دیگر ظریف نیز حرف ظریفی زده و طی مصاحبه ای تلویزیونی با شبکه ی پی بی اسگفت که ایران قول باراک اوباما برای لغو تحریم ها را در مذاکرات هسته ای قبول می کند.

در حوزه  مذاکرات معاون وزیر خارجه روسیه روز گذشته تاکید کرد که آینده راکتور آب سنگین اراک هنوز یکی از موانع اصلی در مذاکرات هسته‌ای بین تهران و گروه ۱+۵ به شمار می‌رود. مشکل سانتریفیوژهای هسته ای ایران نیز هنوز از موضوعات نگران کننده باقی مانده است. این دیپلمات ارشد روسی افزود: در جریان دورهای قبلی مذاکرات هسته ای ایران، مذاکره کنندگان به این توافق دست یافته اند که ایران ظرفیت غنی سازی خود را به ۵ درصد محدود کند.معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که نشست های متعددی بین اعضای ۵+۱ و طرف ایرانی برگزار شده است. نشست هماهنگی بین گروه ۵+۱ شامل چین، فرانسه، آلمان، روسیه، آمریکا و انگلیس با ایران اواخر روز گذشته در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای برگزار شده است. این  برای اولین  بار است که  کسی از توافق در غنی سازی صحبت  می کند  . در همین  راستا و درست قبل از مذاکرات آژانس اعلام  کرده است : ایران به مفاد توافق موقت هسته‌ای با ۱+۵ متعهد مانده است.آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماهانه خود گفته که اقدامات ایران در راستای مفاد توافق موقت هسته‌ای با ۱+۵ بوده است.

اما  امروز عراقچی بیشتر صحبت  کرد و گفته هایش از نگفته ها  بیشتر بود . معاون حقوقی و امور بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان فضای حاکم بر مذاکرات جاری در نیویورک را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: اختلافات ما در موضوعات وجود دارد ولی هم فضا خوب و سازنده است و هم اراده و جدیت لازم در همه طرف‌ها وجود دارد. در این نشست همچنین طراحی هایی صورت گرفت که جلساتی به صورت دو جانبه داشته باشیم و بعد که موضوعاتی مشخص شد، کارشناسان فنی تیم ها در آن خصوص بحث و مذاکرات را شروع کنند. خبرنگاری از عراقچی پرسید شما قبل از اینکه به نیویورک بیائید، زیاد خوشبین نبودید ولی بعد از دیدارها احساس ها بهتر شد و خانم وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا هم گفته است که شما مصمم تر بودید، آیا اتفاقی در این دیدارهای دو جانبه افتاد که فکر می کند کمی به خوشبینی ها اضافه شده است؟ عراقچی پاسخ داد: می توانم بگویم در مجموع فضای بسیار خوبی بر مذاکرات حاکم است، اختلافات ما در موضوعات وجود دارد ولی هم فضا، خوب و سازنده  است و هم اراده و جدیت لازم در همه طرف ها وجود دارد. اگر بحث ها پیشرفت خوبی داشته باشد، ممکن است آخر این هفته بتوانیم جلسه وزیران را هم داشته باشیم ولی این مورد منوط به این است که در مذاکرات پیشرفت خوبی داشته باشیم.

اما  تمام امید  بازار به  دیدار روحانی و اوباماست  . در مورد  دیدار های پیش رو یک مقام ارشد آمریکایی گفت که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برنامه ای برای ملاقات با حسن روحانی در نیویورک ندارد، اما همچنان آماده ی انجام چنین دیداری است. به گفته ی این مقام ارشد آمریکایی که خواستار عدم افشای نامش بود، جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز احتمالا دیداری دوجانبه با محمدجواد ظریف وزیرخارجه ایران در مورد برنامه هسته ای و دیگر مسائل خواهد داشت.همچنین  یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا از دیدار دو جانبه محمدجواد ظریف و جان کری در نیویورک خبر داد. این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ اظهار کرد: ما فکر می‌کنیم دیپلماسی بهترین راه‌حل به سرانجام رسیدن پرونده هسته‌ای است.

در یک  خبر قابل توجه  شعبه بدوی دادگاه اتحادیه اروپا در حکم خود تاکید کرد: قرار گرفتن نام بانک مرکزی ایران در فهرست تحریم‌ها، اقدامی نادرست و توجیهات ارائه‌شده از سوی اتحادیه اروپا، «به روشنی ناکافی» است. در ماه‌های اخیر دادگاه‌های اروپا در چند مرتبه تحریم‌های وضع‌شده علیه بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی را غیرقانونی و نادرست اعلام کرده‌اند. این مساله به چالشی برای اتحادیه اروپا بدل شده و بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) تلاش می‌کند، تا راه گریزی برای دور زدن این احکام، بیابد.

یک  نکته جالب دیگر این  بود  که واشنگتن پست نوشته است  هتل های ایران پر از سرمایه گذاران غربی است ، که منتظر تمام شدن تحریم ها هستند. این هم  یک  تحلیل خوب در یک  مقطع  خوب است  .

 

در خبرهای بورسی افت بازار سرمایه کشورمان در ماه‌های اخیر، انتقاد شدید طیب نیا را هم در پی داشت و وزیر اقتصاد خواستار حل و فصل مشکلات و ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاران شد تا در نهایت بتوان به ریزش‌ها و افت‌های بورس پایان داد.در سوی دیگر جهانگیری از بازار حمایت  کرد ولی با حرف چیزی درست نمی شود  . در عمل نیز مصوباتی شکل گرفته  که  ۴ مورد  مهم  ان  این  بود که  ممنوعیت قیمت‌گذاری کالاهایی که قیمت‌گذاریشان از طریق بورس کالا و انرژی ممکن است، پیش فروش فرآورده‌های نفتی به صورت سلف در بورس‌های انرژی و کالا، تشکیل و عرضه واحد صندوق‌های پروژه نفتی با رعایت قوانین مربوط، تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری ارزی و حل موانع پیش روی سرمایه‌گذاری خارجی در تعامل سازمان بورس از مواردی است که در مصوبه جدید دولت برای خروج از رکود، آمده است.البته  این مصوبات  فقط شاید اولی کمی برای بازار مهم  باشد  . در دیدار حهانگیری  و بورسی ها و اقتصادی ها  معاون اول رئیس‌جمهور، گفت: در سال جاری اولویت نخست خروج از رکود این است که شبکه بانکی سرمایه در گردش بنگاه‌ها را تامین کند و بازار سرمایه منابع بنگاه‌های بزرگ را برای سرمایه‌گذاری تامین کند. همچنین  گفته است  معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ممکن است برخی تصور کنند که مسئله تورم با افزایش واردات قابل حل است تاکید کرد: ما هیچگاه به چنین سیاستی روی نخواهیم آورد زیرا معتقد هستیم همواره باید از تولید داخلی کشور حمایت شود.دکتر جهانگیری یکی از بخش‌های پیشران اقتصاد را صنعت پتروشیمی دانست و افزود: در اینکه این صنعت می‌تواند هم در داخل کشور رشد بالایی را تجربه کند و هم یکی از بازارهای مهم صادراتی ایران باشد کمترین تردیدی وجود ندارد.در پایان  هم  برای دلخوش کردن  بورسی ها  گفته  شده  که  :دکتر جهانگیری با تاکید براینکه دولت کمترین تردیدی در حمایت از بازار سرمایه ندارد افزود: البته جهت‌گیری ما این است که بازار سرمایه بتواند منابع مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری بنگاه‌های بزرگ را تامین کند و رشد بازار سرمایه همچنان استمرار داشته باشد.به واقع خود ما  که مانده ایم  که کدام  حرف را  باور کنیم  .

وزیر هم  صحبت هایی کرد ولی راه حلی که  وزیر می دهد  بلند مدت و نشان  می دهد دست او برای کوتاه مدت  خالی است

صالح  ابادی هم  صحبت هایی را داشت  . رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: به دنبال پررنگ تر کردن نقش بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه های اقتصادی هستیم. البته  نکته ای که در بورس نیز جای تقدیر دارد  نکته مهمی است . صالح آبادی با بیان اینکه ما به دنبال مرتفع کردن ابهامات موجود در صنایع مختلف هستیم گفت: دولت به دنبال آن است تا فضای سرمایه گذاری را برای فعالان اقتصادی شفاف کند که آنان به دور از ابهاماتی که در بخش های مختلف صنعت وجود دارد سرمایه گذاری ها را دنبال کنند.

دلار اخر وقت  امروز   ۳۱۸۵  هم  سقوط کرد ولی در روز پنج  شنبه  بازهم  در ۳۲۰۰  بازی می کرد   . حالا  با  افت  قیمت  نفت  شرایط تغییر می کند .   برخی معتقدند  افت قیمت  نفت یعنی رشد دلار  که  دولت  باید این افت  را با این  رشد جبران  کند  . برخی نیز دلایل جالب دیگری را  ذکر می کنند  که ظاهرا ىکى از بانکهاى چىن به دیل بازرسى داخلى حسابهاى ایران را  متوقف کرده و این عامل رشد دلار بوده است . در مورد  دلار به نظر فعلاً در همین  نقایط بازی داشته  باشیم ولی افت  طلا  جدی تر شده است  .

در بازارهای جهانی وضعیت  بد نیست ولی خوب هم نیست  در بین خبرها امار مصرف کننده  امریکا  جالب نبود  .  نفت  که کمی ریزش داشت  در بازار دیشب تا  صبح ریزش اخیر خود  ۹۲ و ۹۱   دلاری قرار گرفت  . طلا  نیز سقوط بدی را داشته و به ۱۲۱۶ دلار رسید  . که از چهار شنبه  تا  امروز ۲۰  دلار کم  شده است  . مس هم  به  قیمت های ۶۸۹۸ دلار رسیده است که  کاهش ۷۰  دلاری داشته است    . در این  گروه  روی در محدوده ۲۲۶۷ است  و سرب ۲۰۷۲ دلار قرارداشت . البته  الومینیوم  نیز در ۱۹۲۸ دلاری قرار گرفته است  که  او نیز کاهش داشته . اوره نیز در ۳۵۰  دلار قرار گرفته است و کاهش داشته است  . بازارهای جهانی اخر هفته  سختی را داشته  به خصوص در نفت و طلا  .

دارویییهای تخت نشین!!!

داروییها به لیدران بلامنازعبازار تبدیل شده اند داروییهایی که پتانسیلهای بنیادی خوبی نظیر تعدیل مثبت عایدی و افزایش برخی از اقلام دارویی را دنبال میکنند

کیمیدارو با صف خرید به استقبال قیمتهای ۷۲۰ تومانی میرود سهمی که عبور از قیمتهای ۷۲۰ تومانی میتواند سطوح قیمتی ۷۶۰ تومانی را برای این سهم به ارمغان بیاورد دکیمی در صورت افزایش قیمت دارو جای رشد سوداوری را هم خواهد داشت

دارویی زهراوی در سطوح قیمتی بالای ۴۸۰۰ تومان تثبیت شد احتمال تعدیل مثبت این سهم باتوجه به ماهیت گزارش ۳ ماهه بالا میباشد زهراوی که عمده تعدیلش را در نیمه دوم سال رو خواهد کرد فعلا سهم مصاف سختی با قیمتهای ۴۸۰۰ تومانی خواهد داشت

قطار اسوه سوت زنان به پیش میرود اسوه ای که پی بر ای بالایش در گروه دارویی به دلیل انتظارات اتی بازار از تعدیل مثبت این سهم میباشد شایعاتی در خصوص سود ۲۴۰-۲۵۰ تومانی در این سهم شکل گرفته است اسوه ای که قیمتهای ۱۴۰۰ تومانی را پیش رو دارد .

در این گروه کارخانجات داروپخش نیز جالب است  . دپارس  و دکوثر به  دلیل سهامداری در دامین  نیز می توانند در روزهای بعد  صعودی باشند .

ذامروز از کی بی سی  و دتولید  هم  گفتیم  . از دسبحا نیز غافل نشوید  که  به  زودی از نظر سود تلفیقی پی به ای سهم  زیر ۴  خواهد امد  .

ساختمانیها برمیخزند!!!

ساختمانیها در بازار امروز مثبت بودند ساختماینها در کف قیمتی هم از لحاط تکنیکالی و هم بنیادی قرار گرفته و به همین دلیل با نوسانات مثبت همراه میشوند ولی برای رشد دلیل می خواهند . اگر دلیلی نرسد  به نظر رشد فعلی نز نوسان  مقطعی  خواهد بود  . امروز پور ابراهیمی حرف های جالبی می زد .او در مورد  بحث مالیات  روی خرید  و فروش مسکن معتقد بود  پایه مالیاتی برای اولین بار در اقتصاد کشور اجرایی خواهد شد که مالیات ناشی از تفاوت قیمت زمان خرید و فروش مسکن است و آنچه دنبال آن هستیم، ایجاد کمترین فشار در فضای اقتصادی است.عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: این مالیات به شکلی اجرا خواهد شد که فضای اقتصادی دچار چالش نشود و به تدریج عملیاتی شده تا موجب کنترل بازارهای موازی شده و نیز از سفته‌بازی جلوگیری شود.وی با اشاره به اینکه تغییراتی در این پایه مالیاتی اعمال شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود، این مالیات فشار روی املاک و مستغلات داشته باشد، اما با تغییرات این مباحث را تعبیر کردیم و همچنین با بخش خصوصی و انبوه‌سازان مشورت شده است.به گفته پورابراهیمی اکنون در این اصلاحیه نرخ تورم را در عایدی مسکن محاسبه می‌کنیم، تا متناسب با فضای اقتصادی پس از اعمال تفاوت مالیات بر مبنای نرخ تورم این پایه مالیاتی دریافت شود.
در این  گروه شنیده میشود در مجمع مسکن زاینده رود سود ۶۰ تومانی تقسیم خواهد شد مضافا اینکه برخی از پروژه های مهم شرکت در استانه فروش قرار گرفته و سال مالی جاری و پیش روی شرکت نیز سال خوبی برای شرکت از نظر سودسازی خواهد بود این سهم میتواند قیمتهای ۴۰۰ تومانی را هم به خود ببیند . البته  این  سهم  را  می شود در منفی های بیشتر نیز خرید  .

باغمیشه با صف خرید فردا به هدف قیمتی ۲۲۰ تومانی خود خواهد رسید این سهم در صورت عبور از قیمتهای ۲۲۰ تومانی تا سطوح قیمتی ۲۴۰ تومان جای رشد را خواهد داشت ثباغ به دلیل نسبت پی بر ای پایین خود مورد توجه بازار میباشد

در نماد ا س پ شنیده میشود شرکت پروژه خاوران خود را برای فروش اماده کرده است سهمی که پی بر ای پایین و مجمع پیش رویش این سهم را به لیدر تبدیل خواهد کرد فعلا سهم تلاش دارد تا در قیمتهای بالای ۱۶۰ تومان تثبیت شود .

در این  گروه  ثاخت هم  بد نیست .

سیمانیها در انتظار ۶ ماهه ها!!!

گزارشات ۶ ماهه سیمانیها میتواند تاثیر بسزایی در روند اتی انها داشته باشد گزارشاتی که اخرین وضعیت و چهره سیمانیها را رقم زده و پدیدار خواهد کرد

سیمان کارون با پی بر ای ۴ گزینه بسیار عالی در گروه سیمان محسوب میشود سهم سیمانی که جای رشد عایدی اندکی را هم در صورت تحقق بودجه تولید و فروش خود خواهد داشت این سهم سیمانی قیمتهای ۶۴۰-۶۵۰ تومان را خواهد دید

در نماد سیمان داراب با پی بر ای زیر ۴ مرتبه در انتظار گزارش ۶ ماهه خود خواهد بود اگر بودجه شرکت با پوشش خوبی همراه شود میتوان شاهد افزایش نسبت پی بر ای و افزایش ۱۰-۱۵ درصدی قیمت سهم باشیم

سیمان تهران در بین شرکتهای سیمانی ظاهرا با تولید و فروش بهتری در ۳ ماهه دوم سال همراه شده است بازار تنها در پوشش و تحقق سود شرکتهای زیر مجموعه که تاثیر بسزایی در بودجه شرکت دارد تردید دارد که این امر در گزارش ۶ ماهه میتواند رفع ابهام شود

 

بانکها چشم انتظار مذاکرات!!!

در نمادهای بانکی شاهد انتظار نمادهای این گروه در خصوص مذاکرات هسته ای هستیم تنها عاملی که میتواند سبب تغییر ۱۸۰ درجه ای جو روانی سهام اینگروه شود توافق هسته ای میباشد و تا ان زمان فعلا سهام بانکی به مانند نهنگهایی هستند که در برکه بی نقدینگی بازار گیر افتاده اند

شنیده میشود بانک انصار پس از افزایش سرمایه میتواند با تعدیل مثبت همراه شود همین امر تعدیل مثبت در این سهم بانکی را جداب کرده است انصاری که میتواند تا قیمتهای ۲۴۰ تومانی نیز رشد نماید

بانک صادرات امروز توانست مجددا سطوح قیمتی ۸۰ تومان را بازپس بگیرد باید توجه داشت فروش بلوکی سهام غدیر میتواند تعدیل مثبت بسیار عالی را برای سهم به ارمغان بیاورد که این تعدیل مثبت غیر عملیاتی در کنار احتمال تعدیل مثبت عملیاتی این بانک میتواند شرایط صادرات را بهتر و حتی دگرگون سازد

بانک سینا به سطوح بسایر نازلی رسیده است با توجه به گزارش ۳ ماهه این سهم بانکی جایتعدیل مثبت را داشته و با دید میان مدت میتواند مجددا به قیمتها و ارزش واقعی خود بازگردد سینا این روزها مورد بی مهری شدید بازار قرار گرفته است

پتروشیمی ها نفس میخواهند!!!

پتروشیمی ها این روزها نفس میخواهند افزایش تولید و فروش از یک سو و افزایش نرخ فروش داخلی محصولات پتروشیمی در ۳ ماهه سوم قطعا گزارشات خوبی را برای سهام این گروه به ارمغان خواهد اورد

شازند در کف قیمتی ۷۲۰ تومانی قرار دارد سهمی که جای افتی ندارداما در مقابل چشم اداز صعودی خوبی دارد شازندی که در این قیمتها میتواند خرید خوبی بریا سهامداران صبور تا پااین سال تلقی شود

مارون فعلادر سقف قیمتی قرار دارد این سهم نمیتواند فعلا گزارش تعدیلی با توجه به اورهال در عملکرد ۳ ماهه اش بدهد مارونی که نیمه دوم سال به خصصو ۳ ماهه اخر سال مالیش میتواند بهخودنمایی و رشد بیشتر فکر نماید

جم پوشش مناسب سودش  مثبتش قطعی بوده و به نظر میرسد بتوان به رشد مجدد قیمتی سهم به سطوح ۱۰۰۰ تومان خوشبین بود این سهم بازدهی ۱۰ درصدی را طی یک ماه اینده به ارمغان خواهد اورد جمی که پتانسیل بنیادی خوبی در مقابل ریسک پایین را دارد.

در این  گروه  شنیده  شده  شفن و زاگرس هر دو گزارش خوبی می  دهند .

چهارگوشه بازار!!!

کالسیمین امروز تا استانه صف خرید پیشروی کرد سهمی که از یک سو شایعه تعدیل مثبت به دلیل افزایش قیمتهای جهانی سرب و روی را دارد و از سوی دیگر با شایعه منفی مشکل تامین خاک معدنی مورد نیاز و پر عیار همراه میباشد سهمی که فعلا در قیمتهای ۳۸۰-۴۲۰ تومان در نوسان میباشد . البته  او نیز شایعاتی از تعدیل دارد  او به همراه  کروی می توانند نوسان  چند روزه  را  بدهند  .

گروه بهمن امروز معاملات متفاوتی داشت خبهمنی که امروز با کمی حمایت توانست قیمتهای مثبت را به خود دیده و معاملات خوبی را به ارمغان بیاورد خبهمن در کف قیمتی قرار داشته و به نظر نمیرسد از قیمتهای ۱۴۰ تومان افت قیمتی بیشتری را تجربه نماید

حفاری شمال قیمتهای ۵۰۰ تومانی را ژشت سر گذاشته تا به سمت سطوح قیمتی ۵۲۰ تومانی گام بردارد سهمی که نوسانات بسیار عالی را همانطور که اشاره داشتیم در سطوح ۴۸۰-۵۲۰ تومانی میدهد سهمی که وضعیت بنیادی بسیار ایده الی داشته و جز کم ریسکهای بازار میباشد

امروز کچاد هم مثبت بود  . گفته بودیم  که  تولید  گندله  شرکت  رشد خوبی داشته و گزارش خوبی در انتظار سهم  است  . گفته می شود کمیسیون فرعی شورای اقتصاد تعیین عوارض برای سنگ آهن را نپذیرفته و این  خبرخوبی برای گروه است  . فردا  ومعادن نیز می تواند جالب باشد .

در مجمع  تاپیکو  گویا  ۷۰۰ تقسیم  شده و ۵۰۰ ریال  هم  سهم  جایزه و به نظر میرسد سیاست تقسیم  سود مناسب برای تیپیکو نیز در پیش گرفته  شود  .

در گروه  رایانه  مداران  افت  کرد ولی رانفور دیگر در این  قیمت ها  فروشنده ای ندارد .

سراغ  بیمه ها  فعلاً نروید  که  وضع  انها  خیلی جالب نیست .

در گروه  لیزینگ  شرایط بد نیست و همچنان  معتقدیم  که ولساپا  قیمت های خوبی را دارد .

در خودرویی ها  اخر وقت  بازهم  صندوق توسعه  برای رنج دادن  به  بازار خودرو  را می خرید . دقت  کنید  خودرو  گزارش ۶ ماهه  خوبی دارد ولی در ۶ ماهه  دوم  مشکل فروش بروز می کند  . حساب کنید  که  امسال خودرو  همان  سود  ۴۵۰  ریالی را  بتواند محقق کند  . در این  گروه  خمحرکه  و خمهر  و ختور هم  می توانند  مثبت  باشند . همهر با  سود غیر عملیاتی ۵۰  ریال  می تواند  به  سود خود  اضافه کند  .

انصافاض هر چه می گردیم  نکته خاصی در بازار پیدا کنیم  می بینیم  بازار به نکته و اتفاق احتیاج ندارد  بازار شوک می خواهد  تا  جریان ساز شود .

 

یک  نکته  را  بیان  کنیم و برویم  …

می توانید  دهان خود را  ۳ ساعت  باز نگاه  دارید ؟! نه  قطعاً ۵ دقیقه ان  هم  شما  را  خسته می کند ولی گفته می شود تمساح یکی از صبور ترین حیوانات  است که حاضر است  ۳ ساعت  مدام  دهان خود را  باز نگاه  دارد  و پس از ان  برای رسیدن  به  شکار خود  ۳متر بپرد . تصورش سخت  است  ولی صبر  و تلاش  او برای رسیدن  به هدف  و شکار را نشان می دهد البته  صبر ۹  ماهه  ما در بازار کمتر از باز بودن  دهان  ۳ ساعته  یک  تمساح  نیست ولی می خواهیم  بگوییم در چرخه  نظام طبیعت  برای رسیدن  به  شکارهای خوب باید صبرخوبی را نیز داشته  باشیم  …

این  را نوشتیم  که  بگوییم  هنوز هم  میتوان  امیدوار بود …

 

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

۲۹شهریور ۹۳

 

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.