گزارش بازارشنبه ۳ آبان ۹۳

گزارش بازارشنبه ۳ آبان  ۹۳

باران گزارش …

گزارش بازار بتاسهم ۱۶:۴۰ : امروز شنبه ، بازار یک  روز سخت  را در پیش داشت  . روزی که چارتیست ها  با توجه  به  برخی نمودارها  ان را پر عرضه می دیدند و از سوی دیگر بنیادی ها نیز با درگیر شدن در گزارشات  شرایط را خاص می دیدند که  البته در بین  این دو دیدگاه  این که  امروز بازار توانست  خوب بایستد بحث دیگری بود  . چند  موضوع  مهم  امروز هم مطرح می شود  بازار به خوبی پر حجم  شده و پر هیجان است ورود  پول به  بازار  به  طور کامل مشهود  است  . البته  انگیزه  ورود  پول نیز مهم  است  . برخی معتقدند این  پولی که وارد  شده است  برای افراد  عادی نیست  . این  پول افرادی است که از یک  سری اطلاعات  خاص مطلع هستند . این  اطلاعات  خاص هم  اقتصادی  و هم سیاسی است  ولی بیشتر معتقدند  که  پولی است  که جریانات  سیاسی خاصی را پشت  سر خود دارد  .

همین حالا  برخی معتقدند  توافق تمام  شده و هماهنگی های اخر ان در حال  انجام  است و این  ورود  جریان  پول هم  پیش لرزه های ان  است . اما  روی جریان  پول و این  گزارشها  باید دقت  کرد  . ببنید گزارشات  ۶ ماهه  تقریباً واضح و روشن به ما می گوید  که در شرایط فعلی و با  ثبات  نسبی دلار وضع  شرکت ها  چگونه است  . ببنید جریان  پول را  دقت  کنید  به  کدام  سمت  می رود . به وضوح  مشخص است  که این  پول برای نوسان  گیری به  بازار ما نیامده است  هدفمند و با  تحلیل سهم می خرد  . به  سراغ  سهم هایی می رود که  اینده دار هستند از طرح و توسعه  بگیر  تا  سهم هایی که می توانند  سود های خوبی را  بسازند  سراغ  سهم های کوچک  نمی رود چرا  که از وضعیت انها  پیش از گزارش ها  اگاه  است  . در بازار به وضوح مشاهده  کردیم  که  اکثر قریب به اتفاق سهم های کوچک  چیزی در دل خود نداشتند . البته  ما  منکر عدم  بازی سهامداری نیستیم  به هیچ  وجه ولی می گوییم  باید مسیر این  جریان  پول را  به خوبی شناخت و در مورد ان  دقیق تر صحبت  کرد  .

در واقع  تمام  صحبت  ما این  است که  با علم  به این  گزارش ها  به خصوص سود عملیاتی شرکت ها ، چشم  انداز طرح و توسعه و شرایط بازار به  خرید سهم  دقت  کنید . بازار هر مقطعی برای خود  بازی خاصی دارد . مقطعی بازی سهم های کوجک  بود با  پول کم می توانستید  بازی خوبی را  روی سهم های کوچک  بگیرید  ولی حالا  به نظر به دلیلی گزارش های نه چندان  جالب توجه و حرکت  جدید نقدینگی بازی روی شرکت های بزرگتر و  البته  با  فاند  قوی اغاز شده است . مهم  نیست که در گزارش فعلی تعدیل ندارد بلکه دید روی ان  مثبت  است و تحول و رشد را در سود عملیاتی شرکت ها  می بینیم  .

یک  نکته دیگر در مورد گزارش ها … بسیاری از افرد  به  سود  نهایی شرکت ها  نگاه می کنند در حالی که معتقدیم  باید یک  مقایسه  جدی صورت  گیرد  . مقایسه اول بین عملکرد  شرکت  در واقعیت  یا  پیش بینی است  . مقایسه دوم  بین  عملکرد  امسال  با  سال  قبل است  چه در فروش  و چه در سود عملیاتی  . اما  مقایسه  سوم  بین  سود  و فروش کسب شده در دوره ۳ ماهه اول با  ۳ ماهه  دوم  است  . و اما مقایسه  چهارم  که  بسیاری از ان  غافل اند  این است که خب حالا  این  سود محقق شده و عملکرد هم  مثبت  بوده است  . ایا  قیمت  متناسب با این موضع  رشد کرده است  یا نکرده  ؟۱ نکته  جالب این  است که  اکثر قیمت ها  پیش خور شده اند و این  ان چیزی است که  افراد  لحاظ نمی کنند  .  به نظر قیمت  بسیاری از این  شرکت ها در نقطه ای است  که  با گزارش ها  همخوانی ندارد و این  می تواند  کمی برای بازار خطرناک  باشد  . بهتر است  سراغ سهم هایی بروید که  حداقل سود خوبی را دراین مدت  محقق کرده  باشند  که  با  قیمت همخوانی داشته  باشد  تاکید می شود همخوانی با  قیمت  بسیار مهم  است .

و حالا  با این  شرایط به  سراغ  بازار امروز می رویم که اتش گزارش ها  کمی سردش کرده  بود ولی می توانست  داغ تر هم  باشد  . امروز یک  چیز در بازار مهم  بود و ان  شجاعت در خرید بود  شاید اگر جو قبلی بود  امروز بازار با  سرعت  می ریخت ولی شجاعت و پول های مناسب عاملی برای حرکت  بازار شده است  که می تواند  در مقابل این  بحث ها  واکنش خوبی را نشان  دهد  .

برای بازار فردا  به نظر موج  عرضه  فعلاً بازار را رها نمی کند  به خصوص این که  برخی افراد  تازه  با گزارش ها  انس می گیرند و بیشتر مطالعه  می کند ولی به نظر به  زودی دور یا نزدیک یک  چرخش تمام  عیار در ذائقه  بازار خواهیم  داشت که موج  اشتی جریان  پول  با  برخی از سهم ها در ان  شکل میگیرد  .

و اما در کنار این  حاشیه ها  بحث شاخص مهم  است که  امروز با وجود  این  که  به  ۱۴۰  واحد رشد هم  رسیده  بود  با کاهش مواجه  شد و در نهایت  با  رشد ۱۹ واحدی به  کار خود پایان  داد  که شاراک ، غدیر  و کچاد از شرکت های موثر در این  کاهش بودند و از ان  سو فملی  و پاسارگاد  جز سهم های موثر در رشد شاخص .

و اما  سری به  حاشیه های بازار بزنیم که  لحظه  به  لحظه  به  خبرهای توافق نزدیک  تر می شویم  هر چند امرو عراقچی با  قدرت  ان  را رد کرد ولی علائم و نشان ههای خوبی بروز کرده است  . امروز در خبرها  داشتیم  که  معاونان وزرای خارجه ۵+۱ این هفته در شهر لندن برای بررسی آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران گردهم می‌آیند.

به گزارش فارس، معاونان وزرای خارجه  ۵+۱ روز دوشنبه و سه شنبه این هفته در شهر لندن برای بررسی آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران در نشستی با حضور کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گردهم می‌آیند.قرار است جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هم در همین راستا یک روز پس از پایان نشست معاونان وزرای خارجه ۵+۱ راهی لندن شود تا درآنجا با کاترین اشتون دیدار و گفت‌وگو کند.این مذاکرات در شرایطی برگزار می‌شود که مذاکرات میان ایران و ۵+۱ وارد مرحله حساسی شده و همزمان با نزدیک شدن به پایان مهلت برای رسیدن به توافق جامع این مذاکرات از فشردگی و پیچیدگی بیشتری برخوردار شده است.

امروز یک  خبر جالب را نیز داشتیم  که  تشکل های مردمی از مذاکرات  حمایت  کرده  بودند .

به گزارش مجله ‘نیشن’، در بخشی از نامه یاد شده که از طرف ۳۷ سازمان مردم نهاد تهیه و تنظیم شده، با اشاره به اینکه میلیون ها شهروند آمریکایی خواستار استفاده از دیپلماسی برای رسیدن به توافق هسته ای با ایران هستند، آمده است: ‘ما این نامه را می نویسیم تا نگرانی عمیق خود را از سخنان نادرست و ناسازنده برخی اعضای کنگره درباره نتیجه احتمالیِ گفت و گوهای کنونی با ایران ابراز کنیم.’

واقعاً شرایط سخت  شده است .  همه چیز باردیگر به  بحث ها هسته ای گره خورده است . هم خبرهای مثبت  داشتیم و هم  منفی … سفیر فرانسه در آمریکا که پیشتر یکی از مذاکره کنندگان هسته‌ای با ایران بوده پیش‌بینی کرد که مذاکرات شش کشور با ایران ۳ تا ۶ ماه دیگر تمدید شود. پبه نقل از بلومبرگ، “جرارد آرود” سفیر فرانسه در آمریکا در نشستی در واشنگتن گفت: توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران احتمالا تا ۲۴ نوامبر (۳ آذر) حاصل نخواهد شد و این بدان معناست که توافق موقت تمدید خواهد شد تا بتوان فشار بیشتری بر ایران برای امتیازدهی بیشتر اعمال شود.سفیر فرانسه در آمریکا گفت: آخرین پیشنهاد ایرانی‌ها این بوده که تعداد کنونی سانتریفیوژهای خود را که حدود ۱۹ هزار عدد بوده و هم اکنون نیمی از آنها در حال کار هستند، حفظ کند البته ایران می‌خواهد این حق برایش محفوظ بماند که در آینده برای برنامه انرژی هسته‌ای خود در مقیاس صنعتی نیز تعداد بیشتری سانتریفیوژ اضافه کند، موضعی که برای جامعه بین‌الملل غیر قابل قبول است.

روحانی نیز تاکید کرده است  که امکان توافق در زمان باقیمانده وجود دارد.او  گفت دربسیاری از مسایل مهم به نقطه نظرات مشترک رسیدیم.بازهم تکرار میکنم به شرایط گذشته باز نخواهیم گشت و شرایط ما و دنیا اینگونه نیست و دنیا هم نمی خواهد.اما  یک  سیگنال  جالب دیروز از سوی رییس سازمان  میراث فرهنگی بود که  رئیس سازمان تأکید کرد: در چند هفته آینده زمینه حفظ حقوق هسته‎ای فراهم خواهد شد و پایه‎های تحریم‎های ظالمانه فرو خواهد ریخت.

از سوی دیگر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این که رییس جمهوری این کشور بدنبال یافتن راهی برای برداشته شدن تحریم های ایران است، گفت: تعلیق تحریم ها برای پیشبرد روند مذاکرات هسته ای لازم و ضروری است. مشروح نشست خبری کری و اشتاین‌مایر درباره ایران اشتاینمایر: می‌توانستیم خیلی زودتر با ایران به توافق برسیم و ابراز امیدواری کری برای کاهش شکاف‌های موجود در مذاکرات جالب بود  . کری گفت در خصوص تحریم‌ها ما فقط به افراد گفتیم، همانطور که در جلسات عمومی و گفت‌وگوهای خصوصی گفته بودیم، در وهله اول، ما به دنبال تعلیق تحریم‌ها هستیم که رئیس‌جمهور می‌تواند آن را انجام دهد زیرا تعلیق تحریم‌ها راه ضروری برای ادامه مذاکرات است اما این مسئله به هیچ عنوان کنگره را کنار نمی‌گذارد یا اینکه به این مفهوم نیست که کنگره در خصوص این موضوع حق رأی‌ ندارد. قرار است جلسات استماعی برگزار شود و به دنبال تعامل جدی و عمیق با کنگره در اینباره هستیم . در سوی دیگر باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا در حال بررسی گزینه ها و شرایط برای تعلیق برخی تحریم ها علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران است. لاورووف هم  روی مذاکرات  مثبت  است  .  بر اساس خبری که در خبرگزاری ریانووستی منتشر شد، این دو دیپلمات ارشد در مذاکره تلفنی با یکدیگر روابط دوجانبه و مذاکرات ایران و ۱+۵ بر سر پرونده هسته‌ای این کشور را مورد بررسی قرار داده‌اند. وزارت خارجه روسیه پس از این مکالمه تلفنی بیانیه‌ای منتشر کرده و گفته که کری و لاوروف «به این مطلب اشاره کردند که مذاکرات برای حل اختلافات موجود بر سر برنامه هسته‌ای ایران، شانس واقعی برای رسیدن به توافق واقعی را دارد که البته در این راه باید تلاش بیشتری به کار بسته شود.در ان  سو تلاش برای توافق در زمینه سطح  کارشناسان  نیز صورت  می گیرد . بعیدی‌نژاد: بحث‌های انجام شده برای اخذ تصمیمات سیاسی مفید بودسرپرست تیم کارشناسی مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان گفت: به اذعان همه اعضا بحث‌های انجام شده در وین برای اخذ تصمیمات سیاسی مفید بود. رئیس هیأت کارشناسی ایران با ۱+۵ پس از ۱۰ ساعت مذاکرات دیروز و امروز در وین گفت: بحث کارشناسی درباره برخی موارد اختلافی خیلی صریح و جدی بود و به اذعان همه اعضا، بحث‌های انجام‌شده برای اخذ تصمیمات سیاسی مفید بود.

در سوی دیگر مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته “در گام‌های آخر مذاکرات هستیم که بسیار مهم و حساس و سخت است” و از طرف های ایران در مذاکرات اتمی خواسته از بیان “موضوعات مذاکره در سطح رسانه‌ پرهیز کنند.”مذاکرات کارشناسان اتمی ایران و گروه ۱+۵ به مدت دو روز از امروز در وین آغاز شده و به گفته خانم افخم قرار است طی آن “جزئیات طرح‌های ارائه شده مورد بررسی قرار گیرند.” سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سئوالی درباره اظهار نظر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا که گفته بود “لغو تحریم‌ها بدون نظر کنگره صورت نمی‌گیرد” گفته “این مسائل از موضوعات داخلی آمریکاست و آنها باید این موضوعات را در خود حل کنند، برای ما آنچه در توافق جامع نهایی می‌شود مهم است.” او بار دیگر تاکید کرده که “بر مبنای توافق ژنو تحریم‌ها باید لغو شوند نه تعلیق.”

در کنار ان تلاش شرمن برای موافقت منتقدان توافق با ایران..وال استریت ژورنال روز ۵شنبه درتحلیل سخنرانی امروز شرمن نوشته که این آغاز تلاش کاخ سفید برای راضی کردن منتقدان داخلی به توافق با ایران است..در سوی دیگر عامل ریزش  قیمت  نفت مشخص شده  گویا  مسئولان  عربستانی اطمینان  یافته اند و به  صراحت  می گویند آمریکا و غرب می خواهند به هرقیمتی با ایران توافق کنند. شرمن گفته  بود .  پاییز گذشته، رییس جمهوری ایالات متحده و رهبران ایران تصمیم گرفتند امکان برقراری مذاکرات مستقیم را بر سر مساله هسته ای بیازمایند. هر دو بخاطر برداشتن چنین گام جسورانه ای با مقاومت و انتقاداتی روبرو شدند. با این وجود، هردو تصمیم گرفتند که خطرات دیپلماسی را در مقابل مجهولات بزرگتر سایر گزینه ها متقبل بشوند.» معاون وزیر امور خارجه، وندی شرمن در ادامه سخنانش به شعری از سعدی، شاعر ایرانی اشاره کرد و گفت: حدود ۸۰۰ سال پیش نصیحت شاعر ایرانی، سعدی به مردم این بود: پس از دشواری آسانیست ناچار / ولیکن آدمی را صبر باید. شرمن  نیز زبان  باز کرده  بود  به  فارسی شعر هم  می گفت  . به  قول اکیر عبدی با  ان  لهجه  شیرین  شاعوووری هم  می کنه !

در خبرهای اقتصادی گویا  نفت  ۷۰  دلاری قرار است در بودجه نهایی شود و این  خبر خاصی برای بازار است  که می تواند  چالش افرین  باشد  . در حوزه نرخ  سود نیز گویا هنوز هیچ  تصمیمی اخذ نشده است .

اما  چند  خبر مهم اقتصادی و بیشتر سیاسی اقتصادی …

به گزارش رویترز بوئینگ می گوید که امکان دارد در آینده قطعات را به ایران بفروشد اما جزییات بیشتری ارائه نکرد.

معامله بوئینگ با ایران باعث ایجاد ۱۲۰ هزار دلار دآمد و حدود ۱۲ هزار دلار سود برای این شرکت در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۴ شد که در مقابل در آمد ۲۳.۷ میلیارد دلاری این شرکت در آن سه ماه ناچیز است.

بوئینگ بعد از ۳۵ سال اولین معامله با ایران را انجام دادبه گزارش خبرگزاری رویترز که این خبر را منتشر کرده این اولین معامله میان این شرکت هوافضای آمریکایی با ایران از زمان ماجرای گروگانگیری سفارت آمریکا در تهران است.بوئینگ گفت که دستور عملکرد، نقشه ها، نمودارهای ناوبری و داده هایی را به شرکت هواپیمایی ایران فروخته تا به بهبود ایمنی صنعت هوانوردی غیرنظامی ایران کمک کند.

در حوزه  نفت  دور جدید مذاکرات نفتی وزرای ایران و عراق به عنوان دو قطب تولید نفت جهان و اوپک در حالی پشت درهای بسته در تهران به منظور مدیریت و ثبات بخشیدن به قیمت نفت در بازار جهانی انجام شده است که گزارش رسانه‌های سعودی از احتمال برکناری قریب الوقوع وزیر کهنه کار نفت عربستان حکایت دارد.

در حوزه نفت  موسسه اعتبارسنجی مودیز، پیش بینی کرد که قیمت نفت ممکن است در چند ماه آینده به ٧٠ دلار در هر بشکه سقوط کند. اما با وجود عرضه روبه رشد نفت خام، به ویژه از سوی آمریکا و به دلیل رشد تقاضای جهانی نفت خام، میانگین قیمت ها در درازمدت، بالای ٨٠ دلار در هر بشکه باقی می ماند.

در خبرهای بورسی مدیر امور بورس‌های سازمان بورس‌ با اشاره به اینکه حجم و ارزش معاملات بازار سهام با رونق شکل گرفته در نقطه تاریخی قرار دارد، گفت: خوش‌بینی از وضعیت آتی مذاکرات، سیاست‌های مدیریتی، اعتمادسازی و تحقق بودجه صنایع از جمله عوامل رونق بازار است.

در بازار این  روزها  دلار متعادل شده و در سطوح ۳۲۴۰ و ۳۲۳۰  در نوسان  است  ولی بعید است  از قیمت های ۳۲۰۰  کمتر شود  . امروزهمانطور هم  شده و دلار به  این  محدوده  واکنش داده و به  سطح  ۳۲۲۰  بازگشت  .

در سوی دیگر باازرهای جهانی کمی بهتر بودند ولی روند نفت همه  را  نگران  کرده است .  نفت بازهم  ارزان  شد  و. در قیمت های ۸۰ و ۸۱ دلار درجا  می زد . طلا  هم در محدوده  ۱۲۳۱ دلار بود  که  ریزش طلا  در این  مدت  امروز بر بازار داخلی طلا  موثر است  . قیمت  مس و روی هم  کمی دچار پاشنی رشد شده است  . مس در محدوده ۶۷۵۸ دلار قرار دارد  و روی در محدوده ۲۲۴۸ است  که می تواند جالب باشد  . البته  در بین  این  فلزات  رشد قیمت  الومینیوم  نیز جالب است که  به ۱۹۱۷ دلار رسیده است  . در مجموع  حاشیه های بازار کم  شده و به نظر باردیگر چشم  ها  به سیاست  است  به خصوص به این دور اخر که  برخی همه چیز را  تمام  شده می دانند .

ابهت بانکها هم ریخت!!!

امروز شاهد ریخته شدن ابهات بانکیها با فشار عرضه های سنگین بودیم بالاخره حقوقیهای بانکیها انقدر عرضه ها را افزایش دادند تا بانکها را به ورطه منفی بکشانند کاملا در گروه بانکی روند عمدی عرضه حقوقیها برای جلوگیری از رشد سهام این گروه مشهود میباشد

بانک سینا امروز با فشار عرضههای سختی همراه شد عرضه هایی که نشان می دهد احتمالا فردا روز متعادل شدن این سهم بانکی باشد سینایی که در گزارش ۶ ماهه اش اثری از جهش مطالباتش نبوده و گزارش نسبتا مثبتی داد به نظر میرسد این سهم ارام ارام در سنوات اتی بتواند در صورت مثبت بودن جو بازار تا قیمتهای ۲۰۰ تومان رشد نماید

بانک صادرات هم در قیمتهای ۸۶ تومان با فشار عرضه ها به تعادل رسید از این سهم بانکی به خصوص با توجه به برنامه گسترده فروش داراییهایش نباید به سادگی گذشت امری که سوداوری صادرات را متحول خواهد کرد به نظر میرسد تا پایان سال شاهد برگشت قیمت این سهم به قیمتهای اسمی باشیم صادراتی که گزارش ۶ ماهه اش نیز بسیار مهم خواهد بود

امروز حقوقی بانک ملت در کنار سهامداران حقیقی خریدهای بهتری در بانک ملت داشت این سهم بانکی که فعال شدن مجدد معاملات ارزی تاثیر بسزای یدر سوداوریش داشته و شنیده میشود تراز ارزی بسیار مثبتی نیز دارد همین شایعه کافیست تا روندش در بازه میان مدت صعودی شود فعلا قیمتهای ۲۲۰ تومان اولین هدف وبملت است

در نماد  انصار انتظار سود  ۵۴ تومانی و  گزارش عملیاتی مثبت  هم  موثر نبود  . به نظر در این  گروه وکار گزارش بدی نداده ولی بازار نگاه دیگری به  سهم دارد  .

عقب نشنینی داروییها!!!

دارویی ها با توجه به گزارشات نه چندان چشمگیر خود از مواضع خود عقب نشینی کردند داروییهایی که بازار از انها انتظار افزایش سود یا حداقل پوشش های بالای بودجه را در نیمه اول سال را داشت

گزارش  ۶ماهه جابر ان چنان گزارشی که بازار انتظارش را میکشید نبود جابری که به نظر میرسد تا قیمتهای ۸۲۰ تومان باید پایین بیاید این سهم همچنان در قیمتهای ۸۲۰-۸۷۰ تومان در نوسان خواهد بود

دارویی ابوریحان گزارشی بسیار عالی را منتشر کرد شرکت با فروش کمتر از ۴۰ درصدی بودجه ۵۰ درصدی را محقق کرده است و این امر حکایت از پتانسیل تعدیل مثبتخوبی در دابور دارد بهخصوص اینکه شرکت در برخی از اقلام دارویی خود با رشد قیمتی خوبی نیز همراه شده است به نظر میرسد تثبیت این سهم در قیمتهای بالای ۲۰۰۰ تومان بتواند راه رشد قیمتی تا سطوح ۲۲۰۰ تومان را هموار سازد

دارویی امین را حتی در این قیمتها نیز نمیدهند و عرضه کننده ای ندارداگر جه برخی ها شایعه سود ۶۰ تومانی را مطرح میکنند اما حتی با فرض صحت این شایعه باز هم قیمت سهم و پی بر ای ان بالا میباشد مشخص نیست برنامه پشت پرده امین چیست

میخ های که چرخ خودروییها را پنچر کرد!!!

گزارش قطعه  سازها  خوب نبود و سایپا  نیز گزارشش چنگی به دل نمی زد نه این  که منفی باشد  نکات  مثبت هم در دل او  بود ولی مثبت انچنانی نبود  .

خودرو  امروز بست و به نظر سود خود را امشب به  بازار می فرستد  از خودرو  خبر می رسد ۳۲۰  تا  ۳۵۰ ریال سود  احتمالی است  .

در سایپا  بخواهیم  بیشتر بگوییم  باید گفت  که سایپا در گزارش دهی بسیار از ایران خودرو  عقب افتاده است  . در ۳ ماهه اول سود  سایپا  همان ۹  ریال  بود و زیان  ۳ ماهه ۸۴ ریال  بود  . در ۶ ماهه نیز پیش بینی سود شرکت همان  ۹  ریال و زیان محقق یافته  ۹۰ ریال محقق شده است  . این  سهم  گزارش دهی خوبی ندارد ولی سری به  روند  تولید و فروش بزنیم  . در ۳ ماهه اول ۱۱۴۰ میلیارد تومان  فروش داشته و سود  عملیاتی وجود نداشته و زیان ۱۴۴ میلیارد ریالی وجود داشته است  . در ۳ ماهه  دوم وضعیت  فرق کرده است   و فروش تقریباً۵۰% رشد کرد و ۱۶۳۱ میلیارد تومان  شد  . اما  نکته  بسیار مهم  در سود عملیاتی است  . در ۳ ماهه دوم  سود  عملیاتی به ۱۷۷  میلیارد تومان  رسیده است یعنی ۱۷۷ به اضافه  ۱۴  یعنی ۱۹۱ میلیارد تومان  در ۳ ماهه  دوم  سود  عملیاتی ساخته است  و می تواند  سود را در ۶ ماهه  دوم  افزایش دهد  . گزارش خساپا در ظاهر و نگاه اول خوب نیست ولی نشان میدهد  خساپا  رفته  رفته  دارد از ضرر خارج می شود  . به نظر اگر سهم  اصلاح  شد  و در قیمت های مناسبی قرار گرفت  برای خرید بد نیست  .

خمحرکه نیز گزارش بدی نداده ولی در فروش رشد داشته در سود خیر .

خشرق هم  گزارشش بد نبود ولی خارق العاده نبود  . در گزارش این  شرکت ها  بهبود  فروش چشم  گیر است . در ۳ ماهه اول فروش خشرق ۳۸۱ میلیارد ریال و در ۳ ماهه  دوم  به  ۶۰۰ میلیارد ریال  رسیده است  . این  نکته  بسیار مثبتی برای سهم  است  . سود عملیاتی ۳ ماهه اول ۱۹۳ میلیارد ریال و برای ۳ ماهه  دوم  با  ۱۵% افزایش ۲۳۸ میلیارد ریال  بوده است  . در نهایت  نیز از سود  ۱۸  به  ۵۱ ریال  رسیده است ولی تحول در شرکت  رخ  نداده است  . ببنید وقتی بازار شرکتی را  ۲۵۰۰  ریال  می خرد  انتظار ۵۰۰ ریال  برای سود را دارد ولی این  شرکت  تحولی را در سود  شاهد  نیست  . گزارش از نظر فروش و عملیاتی خوب است ولی این خوبی پیشخور شده است . به نظر رشد بیش از قیمت های ۲۳۰۰ و ۲۴۰۰ ریال  برای سهم  منطقی نیست . البته  سهم  یک  نکته  مثبت  دارد  که از برنامه تولید ۱۰ تا۱۵% جلوتر است ولی با این حاشیه  سود  به جایی نمی رسد  .

گزاشرات سایپا و سایپا دیزل چندان مناسب نبود وعده گزارشات منفی سایپا و شرکتهای زیر مجموعه اش را از مدتها پیش داده بودیم به نظر میرسد دو غول خودروسازی یعنی ایرانخودرو و سایپا از نظر عملکردی در دو سوی متفاوت از هم قرار گرفته اند

 

زامیاد هم از ترس گزارش ضعیف به ورطه صف فروش کشیده شد زامیادی که رشد تولید و فروشی نداشته اما در کنترل هزینههایش موفق ترین شرکت گروه سایپا محسوب میشود گزارش ۶ ماهه روند این سهم را مشخص خواهد کرد

همانطور که انتظارش میرفت گروه بهمن نتوانست از سد قیمتی ۱۸۰ تومان عبور نماید رشد یا عدم شد قیمتی این سهم طی روزهای اتی بستگی به ماهیت و جو عمومی بازار به خصوص شرکتهایی دارد که خبهمن سرمایه گذاری های خوبی در این شرکتها کرده است .ولی خبهمن  بازهم  یک  مسیر رشد را در اتی دارد .

معدنیها و راه اشتباه!!!

معدنیها علی رغم گزارشات مثبتشان روند منفی به خود گرفته و راه را اشتباهی میروند معدنیهایی که با توجه به شرایط فعلی توانستند شرایط خود را در بازار تثبیت کرده و قطعا بازار به انها توجه بیشتری نشان خواهد داد

گلگهر علی رغم تعدیل مثبت عایدی و اخبار خوبی که از سهم شنیده میشد به دلیل نسبت پی بر ای بالایش نتوانست رشد قیمتی قابل توجهی داشته باشد و همچنان در سطوح قیمتی ۵۶۰ تومانی گیر افتاده است کگلی که برای رشد قیمتی نیاز به خبرهای از افتتاح طرح های توسعه ایش یا رشد قیمت محصولاتش دارد

این روزها بازار حسابی خریدار ملی مس است این روزها مس به طلا تبدیل شده و بازار به ارزش سهمی که مدتها رو به افول بود پی برده با برطرف شدن مشکلات صادراتی شرکت و انعقاد قرارداد صادراتی بلند مدت با یکی از شرکتهای ترکیه ای بازار به سمت ملی مس رویکرد مثبتی نشان میدهدبه نظر میرسد فعلا بتوان به قیمتهای ۲۸۰ و در صورت رشد بیشتر سطوح قیمتی ۳۰۰ تومان برای سهم دل بست .گزارش های فملی  را دیدیم  که  بسیار خوب و فراتر از حد  انتظار بود و حالا  حتی برخی از قیمت های بیش از ۳۰۰۰ ریال  صحبت  می کنند ولی امروز سهم  عرضه های سنگینی را  داشت و در این  عرضه  البته  سربلند  بیرون  امد و دوباره  صف شد  . به نظر هدف مس تثبیت  بالای ۳۰۰۰ ریال  است .

در این  گروه کنور هم  گفته می شود  متوقف شده و به نظر ومعادن نیز کم کم  اغاز کند .

شرایط گروه  روی هم  خاص است  . در گروه  روی روی فاسمین و باما  نیز جو مثبت  است  هر چند  به نظر باما  قوی تر از فاسمین می رسد  اما اگر قیمت  روی رشد کند  و مشکل صادرات  حل شود  فاسمین  قدرت  رشد بهتری دارد  . این  شرکت در ظاهر تعدیل سود ۹% را  زده است  . رشد سود  را داشتیم  . سود ۵۲۹  ریالی را  به سود ۵۷۴ ریال  افزایش داده است  . قبل از هر چیز باید اذعان  داشت در سود تلفیقی نیز سود  شرکت  ۵۲۷ ریال و تحقق بودجه ۲۶۷ ریال  است  فقط  نکته  مهم  که کسی به ان  توجه نمی کند  این  است که در مجموعه  کالسیمین  باید حدود ۶۰  هزار تن  روی تولید شود  . در ۶ ماهه  ۲۶ هزار تن  تولید شده ولی فقط ۱۴ هزار تن  ان  فروش رفته  یعنی شرکت  با  یک  سوم  ظرفیت  به این  سود  رسیده است و این  نکته خوبی برای سهم  است  . تغییرات درهزینه های عملیاتی مربوط به هزینه های جذب نشده کالای درجریان ساخت پودرروی می باشد که در شش ماهه دوم کاهش یافته است. شایان ذکر است پیش بینی سود هر سهم سال مالی ۹۳ با فرض نرخ LME برای سرب و روی به ترتیب به مبلغ ۱۰۰ر۲ دلار و ۰۵۰ر۲ دلار به ازای هر تن و نرخ تسعیر ارز به مبلغ ۵۰۰ر۲۸ ریال در ۶ ماهه باقیمانده سال می باشد و فروشهای خارجی صورت گرفته در ۶ ماهه ابتدای سال نیز با نرخ متوسط ۱۳۵ر۳۲ ریال به ازای هر دلار تسعیر شده است.فاسمین در ۳ ماهه اول ۶۶۲ میلیارد ریال  فروش داشت و در ۳ ماهه  دوم  این عدد  به ۳۳۸ میلیارد ریال  رسیده یعنی اگر نگوییم  نصف شده  کاهش فروش چشم گیر است . سود  عملیاتی ۳ ماهه اول ۲۶ میلیارد تومان  بوده و برای ۳ ماهه  دوم  ۱۴ میلیارد رسیده است . در نهایت  اما  رشد سود و پوشش سود  ۴۰% عملیاتی را داریم  . اما وقتی در خود  شرکت  ریز می شویم می بینیم  ۱۷ هزار تن  شمش روی تولید داشته ولی ۱۰  هزار تن  فروخته است در واقع اگر بخواهیم  دقیق خدمت  شما  عرض کنیم  در ۳ ماهه اول ۷۶۰۰ تن  فروش رفت و در ۳ ماهه  دوم  به  ۳۰۰۰ تن  نمیرسد  . این  یا مشکل فروش است و یا  تمایل یه  عدم  فروش ولی اگر تمایل به عدم  فروش برای نرخ های بیشتر باشد  به نظر خرید فاسمین  در این  قیمت ها  منطقی است  چرا که  به  راحتی سهم  ۸۰۰ ریال  سود  را می سازد . البته  به شرط همین نرخ  دلار ۳۲۰۰  به  بالا و روی ۲۲۰۰  در بازارهای جهانی  . به نظر گزارش فاسمین  برای فروش خوب نبوده ولی اگر نرخ  ها  بالا  رود شک  نکنید  وقت  خرید فاسمین  است  .

اما  به نظر وضع  باما  بهتر باشد  . هر چند  باما همیشه  نفر دوم  است  … یکی از بهترین  سهم ها در گروه  روی باما  بوده ولی چون  بازی ندارد  و همیشه  نفر دوم  گروه است  کسی به ان  توجه نمی کند  ولی چراغ خاموش بازدهی های خوبی را داده است  . به نظر گزارش باما از فاسمین  بهتر است  . اول این  که  باما  سود  ۱۵۴۹ ریالی را  به  ۱۵۶۲ ریال  افزایش داده است  . کمی بیشتر روی گزارش شرکت  زوم می شویم که  در ان  ۵۲% از فروش  و ۶۶% از سود عملیاتی را  پوشش داده است ولی به دلیل وجود  درامد های غیر عملیاتی پوشش در نهایت  ۴۶% بوده است .  فروش شرکت در ۳ ماهه اول ۲۰ و در ۳ ماهه دوم  ۲۳ میلیارد تومان  بوده و سود عملیاتی در ۳ ماهه اول ۵۶ و در ۳ ماهه  دوم  ۶۷ میلیارد ریال  شده است .

در توضیحات  شرکت  امده است که  افزایش فروش در مقایسه با پیش بینی قبلی به میزان ۵۴۰۱۶ میلیون ریال ناشی از کاهش مقدار فروش به میزان ۸۳۳۰ میلیون ریال و افزایش نرخ فروش ۶۲۳۴۶ میلیون ریال  همچنین  افزایش بهای تمام شده در مقایسه با پیش بینی قبلی به میزان ۴۴۳۶۳ میلیون ریال بابت افزایش نرخ ( افزایش هزینه های استخراج )به میزان ۵۴۶۲۰ میلیون ریال و کاهش مقدار فروش ۱۰۲۵۷ میلیون ریال  است  .  البته از حق نباید گذشت که  در سولفور سرب کمی از موجودی فروخته است  . در مجمو ع  اما جو روی باما مثبت  است  . به نظر به  سود  ۱۸۰۰ ریالی می تواند  برسد  و قیمت نیز به  زودی به و تا  شب مجمع در مرز ۱۲۰۰۰ ریال  است  .

 

سرمایه گذاری های خوش شانس!!!

در بین نمادهای سرمایه گذاری برخی از نمادهای اینگروه به دلیل صورت هایمالی میاندوره ای مثبت و برخی دیگر به دلیل شایعات افزایش سرمایه وضعیت بهتر و مثبتی داشتند

حتی تایید افزایش سرمایه ۲۵۰ درصدی در واتی همنتوانست منجر به روند صعودی پایدار در این سهم سرمایه گذاری شود واتی قطعا در نیمه دوم سال پتانسیل لازم برای رشد قیمتی و سوداوری را پیدا خواهد کرد و به ارزش های واقعی خود خواهد رسید

وصنعت که به زودی به استقبال افزایش سرمایه خود خواهد رفت امروز به سختی خود را به قیمتهای ۲۴۰ تومانی رساند تثبیت این سهم در سطوح قیمتی بالای ۲۴۰ تومانی اهداف قیمتی ۲۶۰ تومانی را برای این سهم سرمایهگذاری که دارای ارزش ان ای وی بالایی میباشد را رقم خواهد زد

در این  گروه  وتوسم  سود  ۱۰۷  تومانی ناشی از برزیل را اورد و با این  قیمت  به نظر بایددبالای ۴۰۰ باشد ولی بازار به ان  بی توجه  بود و مدام  نیز صف از سوی وبانک  عرضه میشد  .

چهارگوشه بازار!!!

گزارش پتروشیمی شازند به دلیل اورهال اصلا خوب نبود اما دیگر تا این حد گزارش ضعیف از سهم بعید بود شازندی که البته تاکید کرده به بودجه خود خواهد رسید اما پتانسیل تعدیل مثبت سهم کم رنگ شده است شازندی که عملکرد ۳ ماهه سوم سالش بسیار مهم و حیاتی خواهد بود به نظر نمیرسد سهم از قیمتهای ۷۰۰ تومان پایینتر بیاید . در این گروه  بر خلاف شازند مارون و جم  گزارش های بهتری دادند  . به خصوص مارون  که توفان  کرد  . جم و مارون  گزارش های بهتری را  منتشر کردند و البته  انتظار از این دو نیز بالا  بود . شرکت ۸۹۴ ریال  سود  را در گزارش ۶ ماهه  داشته است  که عدد  بدی نیست و با  توجه  به  بودجه  شرکت  به نظر سود  ۱۸۰۰ ریالی که  بارها در مورد  جم  ذکر می شد می تواند  محقق شود  . سهم نزدیک  به  ۶۰۵ سود عملیاتی را  پوشانده است و تعدیل حداقل تا  ۱۸۰۰ ریالی برای سهم  منطقی است  . این  در حالی است که  به نظر در گزارش های ۹ ماهه و ۱۲ ماهه وضعیت  شرکت  بهتر می شود  .

ولی فعلاً برای جم  کف قیمتی سهم  ۸۸۰۰ و سقف ۱۱۰۰۰ ریال  است  .

اما در مارون  …

مارون در ۳ ماهه اول به دلیلی تعمییرات  در گزارش ضعیف عمل کرد  . به  طوری که  کل فروش ۶۷۰  میلیارد تومان و سود  عملیاتی ۲۷۳ میلیارد تومان  سود و در مجموع ۷۶۸  ریال  تحقق سود داشت  . اما در ۳ ماهه  دوم و در ۶ ماهه در حالی فروش به ۲۰۸۷ میلیارد  تومان  رسید  که تقریباً فروش شرکت در این  ۳ ماه  ۲ برابر ۳ ماه اول است . سود عملیاتی نیز ۱۱۷۲ میلیارد تومان  به  عبارتی ۵ برابر ۳ ماهه  اول است که  تا  بدین جا  بهترین  گزارش پتروشیمی هاست  . در مجموع  بخواهیم  با درامد  غیر عملیاتی حساب کنیم  شرکت ۳۶۴ تومان  سود محقق کرده است و حداقل سود ۷۰۰۰ ریالی برای سهم  منطقی است و پوشش ۶۰% برای شرکت  جالب است  .

به نظر امسال  مارون  به  سود  ۹۰۰۰ ریالی میرسد

در متانول سازها  شرایط کمی بهتر است ولی بازار به  قیمت های انها  بی اعتماد  است  به خصوص با  این  قیمت  نفت  اعتماد  به  متانول را از دست  داده  . درحالی قیمت نفت  رو به  نزول گذاشته  که اوره نیز ۲ دلار و متانول چند دلار بیشتر کاهشی شده اند  . اما  بودجه های متانولی ها  تا  بدین  جای کار بد نبوده است  . زاگرس که  ۴۰۱۰  ریال  سود  اعلام کرده است و پی به ای حدود  ۵ دارد  در گزارش ۶ ماهه ۲۲۵۳ ریال  سود  اعلام کرده  که  قبلاً هم  گفته  بودیم  که کمی افول داشته است در این  ۳ ماه  اخیر . ولی با این  حال  همچنان  سود  ۵۰۰۰ ریالی برای زاگرس می تواند  رخ  دهد  و قیمت ها نیز هدف همان  ۳۰۰۰۰ ریال  است  .   زاگرس در ۲۱۰۰۰  و ۲۰۰۰۰ بعید است  که  کمتر شود و قیمت های کمتری را  لمس کند  . در ان  سو  گزارش شفن  جالب بود  . شرکت پیش ازاین  ۴۴۴۱ ریال  سود  پیش بینی کرده  بود که  به سود ۴۶۲۳ ریالی رسیده است  . یکی از نکات  مه م شرکت  وجود  ۸۰ هزار موجودی متانول در شرکت است که می تواند در دوره  بعد  به  سود  شرکت و رشد ان  بیانجامد . پوشش ۶۸% سود  عملیاتی  و در مجموع  پوشش ۶۲% سود نشان  می دهد تعدیلات  بازهم در مسیر شفن است و همان  سود ۶۰۰۰ ریالی باید محقق شود  . البته هر طور نگاه  می کنیم  با  سود  ۶۰۰۰ ریالی نیز قیمت های فعلی برای شفن همین  است  . پس فعلاً صعود نداریم و ممکن است درجا  بزند .

مپنا همچنان تلاش دارد تا از سد قیمتی ۷۶۰ تومانی عبور نماید مپنایی که جای رشد قیمتی خوبی به دلیل افزایش سود نیروگاه هایش از یک سو و قراردادهای جدید تبدیل نیروگاه های گازی به سیکل ترکیبی را دارد به نظر میرسد در صورت مثبت شدن شرایط کلی بازار و ادامه داشتن گردش نقدینگی سنگین در بازار سرمایه مپنا جز سهام مورد توجه قرار بگیرد. در مورد مپنا و بمپنا  خبرهای خوبی میرسد  . به نظر میرسد به  زودی و در سال  ۹۴ خبرهای نیروگاهی با  شدت و غلظت  بیشتری دنبال  شود  . امروز در خبرها  داشتیم  که وزیر نیرو در ادامه از انعقاد قرارداد برای احداث ۸۰۰۰ مگاوات بخش بخار نیروگاه‌های گازی خبر داد و در مورد بدهی وزارت نیرو به بخش خصوصی در حوزه آب و برق گفت: براساس اجرای سیاست های اصل ۴۴ و قانون برنامه پنجم توسعه، قانون گذار وظیفه دارد در صورتی که دولت بنگاه اقتصادی را مکلف به عرضه محصول با قیمت کمتر می کند مابه التفاوت قیمت را بپردازد اما این مساله در بودجه سال های گذشته مغفول مانده بود.چیت‌چیان تصریح کرد: با دستور معاون اول رییس جمهور این موضوع در بودجه سال ۱۳۹۴ نیز در نظر گرفته شده است . به نظر این  خبرخوبی هم  برای مپنا و هم  بمپنا ست  که می تواند  تاثیرات خوبی را داشته  باشد  .در این مراسم قائم مقام وزیر نیرو نیز از درخواست وزارت نیرو برای تعدیل تعرفه های آب و برق خبر داد و گفت: می خواهیم که در راستای تغییر در نظام تعرفه گذاری سیاست گذاری‌های لازم انجام شود چرا که خواستار تغییر تعرفه در آب و برق هستیم. معاون اول رئیس ‌جمهور با بیان اینکه باید دستورالعمل دقیق و کاملی برای صادرات برق تهیه شود تا مبادا برق ارزان نسبت به قیمت گاز خام به کشورها صادر نشود، گفت:‌ وزارت نیرو باید فکری برای بالا بردن راندمان نیروگاه‌ها صورت دهد.  به نظر بمپنا و خود  رمپنا  برای کسانی که  قصد حضور میان مدت و بلند مدت در بازاری را دارند  جذاب است  .

در حوزه ریلی به نظر تحولات خوب باشد از همین  رو بالاس هم  جز گزینه هایست  هر چند  گزارش شرکت  انگار با خط کش ۵۰% را نشانه  و اندازه  گیری کرده است  . در این  گروه ترویل نیز شرایط بدی ندارد منتهی زمان می خواهد . این  شرکت  به  زودی افزایش سرمایه  ۲۹۰% را که از محل اورده است  اعمال  می کند و می تواند  برای بلند مدت ها  یکی از گزینه های جالب بازار باشد  . تعدیل نرخ  قراردادها  نیز عاملی بود که نامه  زده  شد و خبر ان  رسیده است اما اثر ان  خیلی بالا  نیست و از ۶۴۱  به ۶۸۰  ریال  رسیده است  .

امروز شاهد  توقف نماد  بارز در بازار بودیم  . این  سهم در حالی نزدیک  به  ۲۰۰۰ ریال  سود  را  اعلام  کرده است که در شرایط فعلی گزارش ۶ ماهه  شرکت  حاکی از ان  است که می تواند  به  سود های قوی تری نیز دست  یابد  .  قبل از همه  باید گفت در گزارش تلفیقی شرکت  ۱۱۵۴ ریال  سود  محقق شده است  . گفته می شود  برخی از سود های بیش از ۲۲۰۰ ریالی صحبت  می کنند  .

گزارش پاکشو اگر چه با رشد اندک سود همراه بود اما عملکرد ۶ ماهه شرکت چندان تعریفی نداشت پاکشویی که به نظر میرسد فعلا جای رشد قیمتی بالایی نداشته باشد و روند نوسانی ارام را در پش بگیرد

امروز بازگشایی کربن  همه  را  شوکه  کرد . سهم  در حالی که تعدیل منفی سنگینی زده  بود پس از ریزش دوباره  صف شد  . از یک  سو  شدوص و  برخی شرکت های دیگر نیز گزارش های جالبی را  نداده اند . به نظر وپترو  نیز  گزارش های زیر مجموعه های وپترو نشان  می دهد شرایط برای رسیدن  به  سود های اعلام  شده  کمی سخت  است و از همین  احتمال  این  که  با  کاهش سود در برخی از این  شرکت ها  مواجه  شویم.

امروز به واسطه  حرکت خوب بانکی ها و خبرهای نیروگاهی خارزم  کمی مثبت  بود  . گفتیم  که  شرایط شرکت  طوری است  که از نظر ارزش ذاتی  و سود تقسیمی می تواند  در محدوده  ۲۲۰۰ و ۲۳۰۰  ریال  نیز قرار داشته  باشد ولی در حال حاضر با این حجم  عرضه  کمی حرکت  سریع و تند  سهم  بعید است ولی دقت  کنید  بالای ۱۶۰۰ و ۱۷۰۰  قیمت  تمام  شده خیلی از افراد  به  سود میرسد و بی شک  فشار عرضه  بیشتر می شود  .

در گروه ک  کم کم  بازار عقلانی تر رفتار می کند همین  که  امروز کخاک و کهمدا  صف بود  نشان  دهنده وزن  بنیادی گروه است  . در نماد های کهمدا و کخاک  به نظر گزارش ها  جالب بوده  به خصوص کهمدا  که  با  پوشش سود  ۲۷% مواجه  بوده و از سوی دیگر از نظر فروش  و سود عملیاتی نیز از هر نظر مثبت  عمل کرده است  . به نظر در کهمدا  امسال  حداقل می توان  به  سود  ۱۴۰۰  ریالی فکر کرد  و برخی معتقدند  که  با  سود  ۱۴۰۰ ریالی قیمت های ۷۵۰۰و ۷۶۰۰ تازه  کف اوست و هدف بیش از ۹۰۰۰ ریال  است  . در این  سهم  امروز سهم  صف و مثبت  بود . در کخاک  قبل از هر چیز شاهد  تعدیل سود هستیم  که  سود  شرکت  از ۱۲۱۶ ریال  به  ۱۳۴۰  ریال  افزایش یافته  که عدد معقولی است  . البته  شرکت دلیل این  رشد سود  را  غیر عملیاتی می داند  نه عملیاتی ولی به نظر بازی تا  ۱۴۰۰ و کمی بیشتر ادامه دارد  .

در گروه  بیمه  فکر می کردیم  امروز البرز صف شود ولی نشد  . در مورد  گزارش اسیا  روزهای قبل  صحبت  کردیم و البته در مورد  قیمت  های البرز و اسیا  که  در قیمت های نرمالی هستند و احتمال  رشد بالا . اما  یکی از بهترین  گزارش های این گروه در اختیار البرز بود . واقعاض البرزو و اسیا  با این  حجم دارایی نبایددراین  قیمت ها  باشند .

بازار به  گروه دارو بی اعتماد  شده  انتظار گزارش های بهتری از گروه دارو می رفت ولی این  طور نشد  . یکی از گزارش های خوب در گروه دار و نصیب دفارا  شد . البته از نظر بازار همین  که  تعدیل نداشت  گزارش خوبی نبوده و سبب عرضه های بالا در سهم  شد . سهم  روی همان  سود  ۱۸۸۶ ریالی تاکید  کرد در حالی که در مجموع ۴۲% از سود  را محقق کرده  بود . ولی در سود  عملیاتی این  عدد  و ضریب تحقق ۶۰% بود که عدد بالایی است  . این در حالی است که  فروش شرکت در ۳ ماهه  دوم  رشد ۲۰۵ را داشته و شرکت معمولاً در ۶ ماهه  دوم  فروش می کند  . سهم  امروز صف فروش بود و به نظر زیر ۱۱۰۰  برای خرید میان مدت عالی است  .

امروز وقتی مطلب حفاری را می نوشتیم  یه  یاد  کامنت  یکی ازعزیزان  بودیم  که  فحش و بد بیراه می گفت  که چرا  حفاری تکان نمی خورد  . واقعاً هم حق داشتند  سهم از نظر بنیادی هیچ حرفی نداشت ولی بازار تازه  متوجه  حرکت  ان  شده است . این  سهم  همیشه مظلوم  واقع  شده و در بازار حرکت کندی را دارد . ولی این  بار با  توجه  به موج  گزارش خود  به نظر وضعیتش بهتر می شود  . شرکت در حالی سود  ۹۳۵ ریالی را  به ۹۴۹  ریال  رسانده است که در گزارش از پوشش مناسب سود و فروش حکایت  دارد و در نهایت  با  همان وضعیت  به  پوشش ۵۵% سود  رسیده است  . امسال  واقعاً حفاری ۱۲۰۰ ریال  سود  را دارد  و جالب این  است  که  همین  عدد کمی کمتر را تقسیم می کند از همین  رو رفته  رفته  به  سمت  قیمت های ۷۰۰۰ ریال  سهم  سوق خواهد  یافت  .

 

امروز رانفور را  برای لحظه ای دادند و دوباره  صف شد  . فرصت خوبی برای سهم  بود  . یکی از بهترین  گزارش های بازار در رانفور است  که  سود  عملیاتی را  با پوشش مناسبی مواجه  ساخته و تعدیل زد  . در تلفیقی شرکت  ۱۹۴۷ ریال  سود پیش بینی کرده است که عدد  بالایی است  . در در سود  اصلی نیز سود شرکت  از ۱۳۵۶ ریال  به ۱۵۵۹  ریال  رسیده است که  به نظر این  تعدیلات  می تواند  بازهم  ادامه داشته  باشد  به خصوص این که  سود عملیاتی نسبت  به دوره  قبل چند  برابر شده است  . سهم  واقعاً گزارش خوبی را منتشر کرده و به نظر حداقل قیمت  ۱۲۰۰۰ ریال  برای سهم  به  دست می اید .

گزارش ولساپا  امروز خوب نبود  همین  عاملی برای صف فروش شد و به نظر با  یک  اصلاح  جدی در ولساپا  مواجه ایم  هر چند  سهم  طرفداران  خاص خود را دارد و در ۲۲۰۰  ریال  برخی دوباره در سهم  حاضر می شوند .

امروز بترانس هم  منفی شد  . در این  سهم  شایعه شده  بلوک  باردیگر واگذار می شود و  روی تابلو  م یاید و این می تواند کنترل قیمت  سهم  را داشته  باشد  . اما  سری به  گزارش شرکت می زنیم  . در ۳ ماهه اول بترانس ۴۸۱ میلیارد ریال  فروش  و ۱۰۷  میلیارد ریال  سود  عملیاتی داشت  . در ۳ ماهه  دوم  این عدد  به ۱۱۱۶ میلیارد ریال  رسیده است و سود  عملیاتی نیز ۱۶۰  میلیارد ریال  بوده و رشد ۶۰۵ را داشته است  . این  برای شرکت  بسیار مهم  است  . از سو ی دیگر ما هنوز شاهدیم در پیش بینی ها از بودجه  عقب تریم  و این  نکته خوبی نیست  . در واقع بترانس در سود عملیاتی نسبت  به  ۳ ماهه اول خوب کار کرده ولی نسبت  به  پیش بینی ها عقب تر است .

در گروه  تجهیزاتی ها  تپمپی را  زیر نظر داشته  باشید  به نظر یکی از رویدادهای خاص دراین  سهم  هم  عملیاتی و  هم  غیر عملیاتی است  که می تواند  عاملی برای رشد سود در شرکت  شود و البته  قیمت  را نیز به  ۵۰۰۰ ریال  برساند  . در این  گروه از فاذر یک  تعدیل و در فاراک  نیز خبرهای افزایش سرمایه  جدی شده است ولی بازی هر دو نوسانی است  به خصوص فاذر  .

این  روزها  عروس معاملاتی بازار ونفت  است  . سهم در یک  پروژه  به نام  مخزن  سازی در قشم  خلاصه  شده  که اگر به  بهره برداری برسد  سالی ۲۰۰  میلیارد برای شرکت  سود  دراد ولی تا  ان  زمان  هنوز زمان  زیادی باقی است و البته  پروژه  به  نقدینگی زیادی نیاز دارد  که پاسارگاد  به همین  دلیل وارد  شده است  . از نظر عملیاتی  و بنیادی سهم  در این  قیمت ها  با دید  ۱ یا  ۲ ساله  بد نیست ولی از نظر سهامداری نفت رو بازی نمی کند  گفته می شود نفت در این نماد  فروشنده است ولی سهم  خریداران سمج و خاصی دارد  .

افزایش قیمت قند و شکر موضوعی است که تولیدکنندگان این صنعت در سازمان حمایت مصرف‌کنندگان دنبال می‌کنند، اما با توجه به عدم حصول نتیجه در جلسات، فعلا این امر منتفی است. گزارش قندی ها  هم  اکثراً منفی بوده است یا  کاهش سود داشتند و یا  منفی و زیان  نشستند که  کار را خراب می کند  .

امروز خبر رفتن  اقای دقیقی از ساتا  باعث شده  بود  تا  غدیر زمین  گیر شود  . شخص جدید اقای اثباتی است که  به نظر می تواند  مدیریت خاصی را داشته  باشد  . در مورد  تغییرات  احتمالی در زیر مجموعه ها نیز بعید است  تغییرات  گسترده  باشد  . در مجموع  غدیر و پارسان  می توانند  تحرکات  جدیدی را  شاهد  باشند  زیر مجموعه های انها  هیچ  کدام  از بودجه عقب نبودند  .

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

۳ آبان ۹۳

 

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.