گزارش بازارشنبه 1 شهریور 93

گزارش بازارشنبه 1 شهریور  93

شهریور امد !فصل جبران

گزارش بازار بتاسهم 16:15 : امروز شنبه ، اولین  روز از اخرین  فصل تابستان  است . شهریور …

حس نوستالژیک  شهریور جالب است . هیچ  یک از افرادی که در بازار بورس کار می کنند  قطعاً به دلیل هوش زیاد جز این  دسته نیستند  ولی حتمان  به  یاد  دارند که در دوران  مدرسه  ماه  شهریور ماه درس خواندن  تجدیدی ها  بود  . ماهی که  باید جبران  می کردند تا  به  مرحله  بعد  بروند  . چه  جالب که  شهریور بازار ما و شهریور مدرسه موشها ! با هم  یکی شده  . حالا  بازار سرمایه  باید جبران  کند  . بایددوران  مردودی 8 ماهه خود را  جبران  کند وگرنه کسی  به ان  اعتماد  نمی کند  . نه این که  شهریور اخربن  مهلت  باشد خیر ولی رویدادهایی نظیر تعیین  نرخ  سود و اتفاقات  سیاسی در مهر و شهریور رخ می دهد  که  بازار را حساس کرده است و از امروز که  آغاز شهریور است  تا  پایان  مهر بازار یک  2 ماه  پر خبر ، حساس  و سرنوشت  ساز را دارد . از گزارشات  6 ماهه  بگیریت  تا  کاهش نرخ  سود و تعیین  تکلیف بازارها ، طرح  خروج از رکود ، قوانین  جدید ، بودجه و از همه مهم تر خبرهای سیاسی که می تواند هر یک  سرنوشت  بازاررا تغییر دهد  . به هر حال  باید نیم نگاهی به  حوادث و پیرامون  بازار داشته  باشیم ولی تا ان  مقطع  یک  قاعده در بازار همچنان  دیده می شود  . بازار ریزش ندارد ولی انگیزه  رشد او کم است  .

بازاری که  کف های محکمی برای خود ایجاد کرده است . کاهش قیمت  انچنانی ندارد ولی رشد قیمت  ان هم  دیده نمی شود چرا چون در کوتاه مدت رشد بازاردر نبود عوامل بنیادی نیازمند پول است و وقتی پول نیست بازار قدرتی برای حرکت  ندارد . درست  به مانند امروز که بازار مثبت  بود و هیجان خوبی داشت اما در چنین  روزهایی به واسطه موج ها  یعنی موج اول موج دوم و موج  سوم  سهم  ها  حرکت می کرد در بازار این  روزها  فقط نیم موج می بینیم و موج های بعدی را که  باید جریان  پول به  راه  بیاندازد  خبری نیست و این می شود که  بازار بازهم می رود  سراغ  لقمه ای که اندازه  دهنش باشد  پول کم  سهم کوچک می طلبد مهم نیست  بنیادی باشد  یا نباشد  و بازار می شود این  است که می بینیم  . البته کسی این  را در نمی کند  نوسان  است و کسب سود از هر راهی معقول ولی کمی این  خاک بازی برای رسیدن  به ماهی کم کم دارد دردسر افرین می شود .

و اما  به  سراغ  بازار برویم  که  امرز از چند جهت  انتظار مثبت  بودن  او را داشتیم  از یک  سو  خبرها و صحبت های مثبت  سیاسی را داشتیم  از این که  ظریف می گوید متن  پیش نویس اماده است  ، از سوی دیگر نرخ سود  بانکی کوتاه مدت  10% شد ، از سوی دیگر قیمت های جهانی و صعود  رشد نرخ های جهانی را داشتیم  . این دلایل برای رشد در یک  روز عادی کافی بود ولی بازار فقط 1 ساعت اول واکنش نشان  داد و بعد  از ان  با  کمی دل دل کردن در خودرویی ها  بازهم  عقب نشست  . فردا  یکشنبه است و ترس یکشنبه بودن  همیشه همراه  بازار وجود دارد ولی بازار فردا  بعید است دندان  گیر مثبت  باشد  ولی منفی نیز نخواهد بود  .

برای بازار باید خبر قوی برسد  که هنوز نرسیده است  البته  وقتی به  بررسی شاخص هم  رسدیم  نظرات  تکنیکال  عزیز را هم  با هم  مرور می کنیم  . یک  نکته دیگر از بازار کمی ریزش دلار ما  را نگران  کرده است  با این  که دولت  روی دلار 3100  مانده  بود ولی می خواهد کمی ضرب تورم  را  با  افت  دلار تا  3000 کنترل کند  . ببنید  دلار 3000  هم  برای بازار خوب است  خیلی 3100 و با  3000 فرقی نمی کند  این که  ضرب تورم  گرفته  شود و نرخ  سود  کاهش یابد خبرمهم تری برای بازار است  . بازار از این  به  بعد  سود ها و تعدیل های نجومی ندارد و باید پی به ای بگیرد  .

و اما  سری به بازار بزنیم . و قبل از ان  شاخص که  تا  120 واحد رشد هم  پیش رفت ولی اخر بازار و 1 ساعت اخر ان  با ریزش مواجه  شد  .تحلیل گران  معتقدند  شاخص اگر ٧٤٢٦٠ را بشكند الگوي سر و شانه مناسب تایید ميشود  می توان  اهداف قوی تری را  برای شاخص ذکر کرد  .ولی واقعاً جو نشان می دهد  که  شکستن این  عدد کار دشواری است  . برخی معتقدند  که اگر شخص از این  مرحله  عبور کند  حرکت  به  سمت  76 و 77 هزار به  راحتی امکان  پذیر است . برخی نیز هفته  بعد  را مقطع  مناسبی برای رشد شاخص می دانند .  امروز شاخص با  ریزش در نهایت  به محدوده 73868 واحد  رسید  و این  افت  37 واحدی را  نتوانست  جبران  کند  تازه  فارس کمی به داد او رسید و  با  بلوک  جبران  کرد وگرنه شاخص افت  بیشتر و حتی بیش از 80  و90  واحدی را  تجربه می کرد  .

به هر حال  در بازار امروز شرکت های خودرویی  و فارس  اثر مثبت و اکثر فولادی ها و شرکت های پتروشیمی اثر منفی داشتند  .

و حالا  سری به  حاشیه های بازار بزنیم  .

امروز خبرهای سیاسی جالب است  . مجلس استیضاح  روز چهارشنبه را عملی کرد  ، پس از ان نیز رییس جمهور محترمانه  واکنش نشان  داد .  لحن  رییس جمهور ارام  بود و گفت  همه  باید احترام  بگذاریم  و البته  نجفی را  معرفی کرذ  که فردی سیاست مدار تر است  !! البته  صحبت های خطیب جمعه  تهران  مبنی بر حمایت  اقا  از دولت نیز مهم  بود  . امروز روحانی  صحبت های مهمی را داشت  . رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در زمینه مسائل اقتصادی دولت اولویت خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی را دنبال می‌کند و ما امیدواریم خروج از رکود و شروع رونق اقتصادی را امسال به خوبی تجربه کنیم. ضمن این‌که شاهد خواهیم بود که تا پایان امسال رشد اقتصادی بعد از دو سال مثبت خواهد بود و البته همچنان دولت برای کاهش تورم به راه خود ادامه می‌دهد.رییس جمهور خاطرنشان کرد: طبق آخرین آمار بانک مرکزی تورم نقطه به نقطه در حال حاضر 14.6 و تورم دوازده ماهه 25.3 است، به این معنی که ما به آنچه قول داده بودیم تا پایان امسال برسیم، هم‌اکنون رسیده‌ایم و تا پایان سال جاری تورم کمتر از 20 درصد را تجربه خواهیم کرد.روحانی با موردتوجه قراردادن برنامه‌های دولت یازدهم در زمینه سیاست خارجی اظهار کرد: در این زمینه همان راه موردنظر را ادامه می‌دهیم و مذاکراتمان با دنیا براساس منطق، حقوق و تعهدات بین‌المللی جدی خواهد بود و امیدواریم موفقیتی به دست بیاوریم که به نفع ایران،‌منطقه و جهان باشد. ما در این راه همه توانمان را به کار گرفته‌ایم و به کار خواهیم گرفت.وی همچنین گفت: در زمینه مسائل دیگر همچون مسائل فرهنگی، بیمه و تامین سلامت مردم نیز قدم‌های خوبی برداشته شده است.وی با اشاره به وجود ثبات و آرامش در کشور در شرایط کنونی و در حال حاضر خاطرنشان کرد: احترام به اخلاق، آزادی و آزادی نقد و انتقاد را مورد توجه قرار داده‌ایم و دولت و رییس جمهور همواره تا پایان به حول و قوه الهی به منتقدین احترام خواهد گذاشت اما هرگز این دولت در برابر تهدیدگران نظام ساکت نخواهد ماند.

در حوزه دیگر بازهم  شاهد  آغازدر جنگ  غزه  بودیم  . که  خبر خوبی نیست و بار دیگر موج های منفی آغاز شده است .

در سوی دیگر شاهد سفیر ایران در مسکو اعلام کرد که وزیر خارجه هفته آینده به روسیه سفر می‌کند. آقای ظریف روز جمعه 7 شهریور در مسکو با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و برخی مقامات دیگر ملاقات و موضوعات روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی را موردبحث و بررسی قرار خواهند داد.  گویا  روحانی 7 روز در روسیه  با  کشور های قدرتمندی دیدار می کند .

امروز یک  خبر خوب از روابط ایران و امریکا  این  که  واشنگتن پست مدعی است آزادی عکاس – خبرنگار این روزنامه که بنا به درخواست خانواده اش نمی تواند نام او را عنوان کند،روز چهارشنبه و با سپردن قرار وثیقه بوده است. واشنگتن پست می نویسد : دولت آمریکا موضوع دستگیری  رضاییان را در مذاکرات اخیر دو جانبه با ایران در ژنو، مطرح کرده بود.در همین  راستا  پنتاگون با وجود جوسازی‌های رسانه‌های صهیونیستی مبنی بر این که برنامه نظامی ایران تهدیدآمیز است، در گزارشی اعلام کرد دستاوردهای نظامی ایران برای اهداف دفاعی است.در سوی دیگر امام جمعه موقت تهران خطاب به آمریکا، غرب و 1+5 گفت: نصحیت ایران را بپذیرید زیرا پیشنهاد ایران برد – برد است یعنی به نفع منطقه، غرب و البته به نفع ایران است.

والیبال  سیاسی جالبی را  شاهدش بودیم  .

و در اخر بخش سیاسی این  گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد ایران به تعهدات هسته ای اش در چارچوب توافق با گروه 1+5 پایبند است. جدیدترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد ایران اقدامات لازم را برای اجرای تعهداتش در قالب توافق تمدید 4 ماهه مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 در پیش گرفته است. رویترز این گزارش آژانس را مثبت توصیف کرد و نوشت: این گزارش قبل از ازسرگیری مذاکرات هسته ای میان ایران و 1+5 منتشر می شود.قرار است مرحله جدیدی از مذاکرات ایران و گروه 1+5 بر سر برنامه هسته ای تهران در اوایل ماه سپتامبر آینده برگزار شود . جمع  بندی صحبت های بالا  است  بود  که در یک  سخرانی ظریف اعلام  کرد  پیش‌نویس متن توافق با1+5آماده است . این  یعنی به توافق بسیار نزدیک  شده ایم  و این  هم  خبر خوبی است .

 

در حوزه  های اقتصادی

به نقل از خبرگزاری رسمی چین شینهوا واردات نفت چین در ماه جولای نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته بیش از 40 درصد رشد داشته است. با افزایش تولید نفت در ایران، چین می تواند رقم واردات نفت خود را از این کشور به میزان قبل از اعمال تحریم‌ها برساند. قبل از اعمال تحریم‌ها ایران روزانه نزدیک به 4 میلیون بشکه نفت تولید می کرد که بیش از یک میلیون بشکه نفت این مقدار تولید نفت به کشور چین صادر می شد.

در سوی دیگر معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه بسته خروج از رکود دولت بدون تورم طراحی شده است، از الزام دستگاه‌ها به همکاری در اجرای بسته بر اساس دستور معاون اول رئیس جمهور خبرداد و گفت: علاوه بر پایش اجرای بسته، ضمانت‌های اجرایی هم اعمال خواهد شد.

در سوی دیگر وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن ابلاغ سند راهبردی بانک‌های دولتی برای اجرا، آنان را به افزایش نسبت دارایی‌های مولد (درآمدزا) به کل دارایی‌ها، افزایش رضایت مشتریان حقیقی و حقوقی، کاهش اضافه برداشت از بانک مرکزی، تکمیل سامانه بانکداری یکپارچه، افزایش نسبت درآمد عملیاتی به هزینه عملیاتی، کاهش نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات مکلف کرد..

در صنعت  پتروشیمی خبرهای در سطح  کلان  بسیار مهم  است  . معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از باز شدن ال سی ٢ میلیارد یورویی فاینانس چین در طرحهای جدید صنعت پتروشیمی خبر داد. عباس شعری مقدم در گفتگو با خبرنگار شانا با بیان این که در مجموع، صنعت پتروشیمی حدود ١٠ میلیارد یورو از فاینانس کشور چین، سهمیه خواسته است، گفت: تاکنون از این میزان حدود دو میلیارد یورو برای طرحهای جدید پتروشیمی، شامل، سبلان، بوشهر، مسجدسلیمان و لردگان موثر شده است. پس از یک وقفه ٨ ساله، قرار است تولید روزانه گاز ایران از محل فازهای اولویت اول (١٢، ١٥ و ١٦ و ١٧ و ١٨) حدود ١٠٠ میلیون متر مکعب در روز افزایش یابد؛ بسیاری از کارشناسان صنعت نفت ایران معتقداند تحقق این امر می تواند تحولی بزرگ در همه بخشها به ویژه تامین خوراک مجتمعهای پتروشیمی کشور ایجاد کند، مجتمع هایی که هم اکنون به دلیل کمبود خوراک با حداکثر ظرفیت کار نمی کنند.

و اما مهم ترین خبر که در مورد ان  بازهم  صحبت  می کنیم  نرخ  سود  بانکی است . بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه‌‌ای به همه بانک‌ها و موسسات اعتباری تحت نظارت خود اعلام کرد از تاریخ 1/6/1393 نرخ های سود سپرده‌های کوتاه مدت روزشمار 10 درصد است. بانک مرکزی در این بخشنامه از اعضای هیات مدیره بانک‌ها، مدیران عامل و معاونان مدیرعامل هر بانک خواسته است در رعایت نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار نهایت دقت و همراهی را به عمل‌ آورند. در این موضوع  مفصل صحبت  می شود  ولی ایتم بسیار مهمی برای بازار است  .

و اما  در دلار نرخ در بازار با  کمی کاهش  به  کمتر از 3090  رسید تا  بازار کمی بترسد  . شایعه  شده  نرخ  ارز بودجه  امسال  نیز 3070 و 3080  محاسبه می شود  . و حتی برخی از 3000 می گویند.

اما در بازارهای جهانی همچنان رشد  قیمت ها  را  شاهدیم  طوری که نفت  با رشد 1 دلاری به  اخر هفته خود  پایان  داد و به  رقم  93 دلار رسیده است که البته  برخی معتقدند چشم انداز ورود  نفت  ایران  به  بازار عامل کاهش می شود  . ریزش قیمت  نفت اصلاًبرای بازار خبرخوبی نیست  . برخی حتی صحبت از قیمت های کمتری می کنند  که  درست است  که روی نمودار است ولی با  توجه  به  رفع  تحریم ها می تواند محقق شود  .

طلا در 1281 دلار قرار گرفت کخ  افت  سنگینی را داشته  است  . مس ، روی و  سایر کالاها رشد داشته  اند .. مس در قیمت های 7054 و روی در 2344 است  . البته  روی رشد داشت . در ان  سو الومینیوم  نیز از 2000 گذشته  و 2013  دلار است .

گفته می شود پیش بینی ها  مثبت  است به خصوص این  که امریکا  تصمیمات  خود را در مورد  اقتصاد  بر مبنای ادامه  سیاست های فعلی گذاشته است  ولی به طور کلی افت  طلا و رشد بازارها  نشان  می دهد  اقتصاد ان  طرف کم کم در حال خروج از رکود  است .

اما در بازار امروز خبرنرخ  سود  مظلوم  واقع  شد هر چند امروز هم  مراجعه  شد و دیده می شود خصوصی ها  بازهم  نرخ های بالاتر را در دستور کار گذاشتند  . خبر نرخ  سود بسیار صریح و روشن بود   . چه  سپرده های قبل  و چه  سپرده های فعلی با نرخ  روز شمار 10% از این  پس … بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه‌‌ای به همه بانک‌ها و موسسات اعتباری تحت نظارت خود اعلام کرد از تاریخ 1/6/1393 نرخ های سود سپرده‌های کوتاه مدت روزشمار 10 درصد است. بانک مرکزی در این بخشنامه از اعضای هیات مدیره بانک‌ها، مدیران عامل و معاونان مدیرعامل هر بانک خواسته است در رعایت نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار نهایت دقت و همراهی را به عمل‌ آورند. در این موضوع  مفصل صحبت  می شود  ولی ایتم بسیار مهمی برای بازار است  . نکته اول رعایت  این بخشنامه  است اگر این  موضوع  رعایت  شود به واقع  شک  نکنید خروج  پول را داریم  این  اتفاق خوبی برای کل بازار است . کم کم  باید شاهد کاهش نرخ  سود  سپرده ها نیز باشیم  که  از 22% به  18% احتمالاً کاهش خواهد یافت  . این موضوع  علاوه  بر ورود  پول به  بازار باعث رشد پی به ای بازار می شود  که در محاسبات  بسیار مهم  است . درواقع  عملی شدن  این  رویداد گام  مهمی در بهبود  بازار است  . به نظر خبر بسیار خوبی بود که  رسیده  و حالا  باید ابعاد عملی ان  روشن  شود  . در مورد  اثر این  مصوبه  بر بانک ها در کوتاه  مدت  این ر مصوبه  اثر روانی خبوی ندارد ولی شک  نکنید  هزینه  پول را  کاهش می دهد و در بلند مدت  نکته  مثبت  بانکی ها می شود  . امروز هم دیدیم  که  جو روانی اکثر بانک ها  منفی بود ولی نه خیلی .

خیال خودروییها راحت شد!!!

در بازار امروز کاهش تنها 3-4 درصدی خودروها باعث شد تا حدودی خیال خودروسازان از کاهش قیمت خودرو و فشار مجلس راحت شود پیش از این فشار برای کاهش 10-15 درصدی قیمت خودرو مطرح بود که کاهش تا ان حد وضعیت خودروییها را بغرنج میکرد . البته  جو مثبتی از تولید  و فروش روی خودرویی ها  شکل گرفته است  . معاون فروش ايران خودرو همچنين با اشاره به رشد 3 برابري توليد ايران خودرو در سال جاري گفت  از ابتداي سال جاري تاكنون و همزمان با رشد توليد در شركت ايران خودرو حدود 222 هزار و 475 دستگاه خودرو تحويل مشتريان شده است اين در حالي است که در سال گذشته تنها 370 هزار خودرو تحويل مشتريان شده که به نسبت 12 ماه سال گذشته ميزان عرضه خودرو در 5 ماه اخير رقم بسيار بالايي را نشان مي دهد. همچنین  گفته می شود با تعداد 2455 دستگاه خودرو در روز چهارشنبه 29 مرداد رکورد تیراژ خودرو در ایران خودرو ارتقا یافت. در بین خودرویی ها  به نظر خبهمن  به  زودی راه خود را جدا  کند  . گزارش بسیار خوب کیا مهستان و پوشش سود  مناسب و همچنین  کف قیمتی  و حمایت های ساتا از سهم در خبهمن  موثر باشد  . در نماد گروه بهمن حمایتهای ساتا بالاخره توانست کمی وضعیت معاملات این سهم را بهبود ببخشید فعلا سهم در انتظار حمایت برای قرار گرفتن در سطوح قیمتی بالای 160 تومان میباشند  بدی سهم  عرضه  زیاد  توسط حقوقی هاست  . خبهمن  را  زیر نظر داشته  باشید  می تواند در مدت  کوتاه  بازدهی بی دردسری را  بدهد  . در این  گروه  شنیده می شود ورنا  با کاهش سود  آغاز می کند البته هنوز دقیق مشخص نیست  .

ایرانخودرو همانطور که مدتهاست به ان اشاره میکنیم فعلا با کف قیمتی 250 و سقف قیمتی 280 تومانی مواجه میباشد وضعیت تولید و فروش در این شرکت رو. به رشد بوده و با ورود محصولات جدید قطعا وضعیت بهتری در انتظار این شرکت خواهد بود سهامداران خودرو در انتظار گزارش تعدیل مثبتعایدی ایرانخودرو میباشند تا شاید به واسطه ان گزارش شاهد شکست مقاومت سهم باشند

سایپا امروز با نوسانات مثبت همراه شد خبر صادرات تیبا 2 به اذربایجان و ورود محصولات جدید به سبد سایپا میتواند وضعیت این شرکت را نیز بهبود ببخشد البته این امر منوط به کنترل هزینه ها در این شرکت میباشد .

در قطعه  سازها  به نظر باید شرکت هایی نظیر خمهر ، ختور، خکار، خشرق  و برخی دیگر را  زیر نظر داشت . خمحرکه نیز به نظر از نظر بنیادی شرایط خوبی برای رشد دارد .

 

پتروشیمی های کف نشین!!!

برداشته شدن بخشی از تحریمها به خصوص تحریم پتروشیمی ها باعث شده تا وضعیت پتروشیمی ها روز به روز بهتر شود شکار سهام پتروشیمی کف نشین این روزها فرصت مناسب و کم ریسکی محسوب میشود . امروز توقف خارک  شوک  خبری خوبی برای بازار بود  .

در نماد پتروشیمی شازند شاهد نوسانات منفی بودیم شازندی که باز به سمت قیمتهای 760 تومانی میرود شازند میتواند با برگشت قیمت به سطوح 820 تومان نوسان مثبت خوبی بدهد

مارون ارام ارام به سمت قیمتهای 2600 تومانی میرود روند این سهم صعودی اما بسیار ارام میباشد مارونی که باید دید گزارش 6 ماهه را چگونه خواهد داد گزارشی که قطعا با رشد تولید و فروش پس از اورهال و افزایش نرخ فروش داخلی محصولاتش گزارش مثبتیخواهد بود

زاگرس قصد تثبیت در قیمتهای بالای 2300 تومان برای رشد قیمتی تا سطوح 2400 تومانی را دارد زاگرسی که میتواند با تعدیل مثبت عایدی همراه و سود خوبی اعلام نماید اما بازار همچنان در انتظار گزارش 3 ماهه و میزان تعدیل مثبت و سود جدید این شرکت متانول ساز میباشند . توقف خارک خبرخوبی برای زاگرس است ولی بازار بی توجه  به  سهم  . به نظر اکمار صادرات  زاگرس در 2 ماه  اخیر خیره  کننده  بوده است .

 

سرمایه گذاریها در انتظار سیگنال!!!

در نمادهای سرمایه گذاری شاهد انتظار و روند خنثی سهام این گروه بودیم بازار مثبت شود و شاخص بتواند روند صعودی بهخود بگیرد سیگنال مثبتی برای سرمایه گذاری ها محسوب خواهد شد

پارسان تنها یک گام تا قیمتهای 760 تومانی فاصله دارد کف قیمتی که میتوان مجددا انتظار برگشت روند قیمتی این غول پتروشیمی را داشت پارسان همچنان در گیر عدم افزایش قیمتا اوره اوره سازان و ابهام پالایشی های زیر مجموعه خود میباشد

امروز ترمزرشد قیمتی وسپه با شفاف سازی در خصوص عدم صدور مجوز تفکیک زمینهای شرکت در لواسان کشیده شد زمینهای یکه اگر مجوز تفکیکش صادر شود و شرکت قصد فروش انها را داشته باشد ارزش افزوده بالایی برای سهم ایجاد خواهد کرد. در این  گروه  وسپه  زمین های لواسان  را  از این  که  تفکیک  شده  تکذیب کرد ولی وقتی گفته می شود  46 هزار متر یعنی بیش از 100 میلیارد تومان  ارزش این زمین ها خواهد بود و این می تواند  نکته  مهمی باشد .

سرمایه گذاری بیمه این سهم جنجالی بازار پس از رشد خیره کننده اخیر نتوانست از مقاومت 160 تومانی عبور نماید روندی که بیشتر به دلیل حمایت حقوقیها ایجاد شده بود و امروز مسئولان شرکت اهار داشتند فعلا با توجه به رکود شدید بازار ملک فروش پروژه گلستان شرکت کمی مشکل میباشد.

در گروه  سرمایه  گذاری امروز وصنعت  کمی مثبت  بود اما پا  پس کشید  . سهم  از نظر روانی به  گروه  سیمان  گره  خورده است  چون  در این  گروه  پرتفوی خود را متمرکز کرده البته  در شرکت هایی مانند خودرو  سفارس ، ولصنم  و شکلر نیز حضور قوی تری دارد  . این  سهم  با  کاهش اخیر کمی از ارزش ذاتی ان  کاسته  شده است  ولی  چند  نکته  مهم  وجود دارد  اول این که  ارزش ویژه  شرکت 2620  ریال  است و ارزش ذاتی نیز 4000 ریال  پس نشان می دهد  وصنعت  زیر ارزش های واقعی خود د رحال  معامله است  . شناسایی 450  ریال  سود نیز ناشی از همین  روند  است . بازهم  تاکید می کنیم  شرکت  به  سیمان  گره خورده و این مانع از رشد سهم  است .

 

ساختمانیهای زیر پوستی!!!

این روزهازمزمه هایی برای افزایش وام خرید مسکن به سطوح 80 میلیون تومان در جریان میباشد البته افزایش وام خرید مسکن نیاز به تامین منابع داشته فعلا در هاله ای از ابهام میباشد وام مسکنی که شاید بتواند باعث تحرکات مثبت و رونق بازار مسکن شود .  در گروه  ساختمان  خبرهای خوب و بد کنار هم  چیده  شده است  . گفته می شود  وام  80  میلیونی نهایی شده و به  زودی امور ان  ابلاغ و انجام می شود  . این  تنها خبر خوب بازار مسکن بود .  اما  گفته می شود  دولت  دست  روی مالیات  گرفتن  از بخش مسکن گذاشته  است  تا  سفته  بازی را هر طور که  شده  کنترل کند  . بازار مسکن بازاری است که دولت  قصد حرکت  دادن  ان  را دارد ولی نمی خواهد تورم  سنگین در ان  ایجاد شود  و سفته  بازی روی ان  شکل بگیرد که  بحث مالیات ها از همین نوع است . در بسته مالیاتی برای کنترل سوداگری مسکن تا ۶۰ درصد قیمت خانه دوم به بعد به عنوان مالیات گرفته می‌شود. معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی بیان داشت:‌ به منظور کنترل فعالیت‌های نوع اول سوداگری، مالیات بر انجام معاملات مکرر زمین و مسکن و به منظور کنترل فعالیت‌های نوع دوم سوداگری مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) پیشنهاد می‌شود که در آن درصدی از افزایش ارزش املاک از سوی دولت به عنوان مالیات در هنگام نقل و انتقال اخذ می‌شود.. صرفاً تقاضاهای سوداگرانه در بازار زمین و مسکن را هدف قرار می‌دهد، به این معنی که در بسیاری از موارد مسکن اول و مصرفی خانواده‌ها معاف از مالیات است، اما در مورد مسکن‌های دوم و بالاتر مالیات حتی تا 60 درصد افزایش ارزش ملک اخذ می‌شود.

در مجموع به نظر ساختمانی ها  کمی ارام  گیرند ولی ثفارس با  شایعه  فروش یک  پروزه  صف خید است  . گفته می شود از محل این  فروش 700  ریال  سود  کسب می کند  . البته  بیشتر شایعه  است  .او امروز برای اعلام  سود  سال 94 متوقف شد  که  شنیده می شود  کاهشی است  .  ولی دراین  گروه  ثشرق ،ثتران ، ا س  پ و وساخت  گزینه های بدی نیستند  . ثباغ  نیز بدون  تعدیل مشخصی سود  سال  بعد  را اعلام  کرد  تا  نشان  دهد  تحول خاصی در انتظار گروه  نیست  . ثغرب نیز سود خود را  با  9% افزایش داد  . وساخت  شایعه  شده  سود  سال 93 را  با افزابش  و 94 را  با کاهش جدی اعلام می کند  .

گزارشخوبیاز مسکن شمالشرق شاهد بودیم این شرکت ساختماین سود سال 94 خود را با رشد همراه ساخته و نشان داد پتانسیلهای بنیادی خوبی دارد سغربی که پی بر ای پایینی داشته و میتواند تا قیمتهای 320-330 تومان رشد قیمتی را تجربه نماید

سرمایه گذاری شاهد که با پتانسلی افزایش سرمایه 50 درصدی از محل سود انباشته و برگزاری مجمع همراه میباشد به حمایت 200 تومانی بازگشت ثشاهدی که در قیمتهای بیار نازلی قرار داشته و قطعا میتواند تا شب مجمع رشد خوبی را تجربه نماید

امروز ا س پ سعی داشت به سطوح قیمتی بالای 160 تومانی بازگردد ا س پی که وضعیت معاملاتش چندان مناسب نبوده اما وضعیت بنیادی و سودسازی خوبی داشته و میتواند در صورت جو مثبت گروه سریعا با رشد قیمتی همراه شود.

 

بانکها یک بام و دوهوا!!!

در نمادهای بانکی شاهد یک بام و دو هوای سهام این گروه بودیم از یک سو دستور بانک مرکزی برای یکسان سازی نرخ سود سپردهای قدیم و جدید بانکهابا نرخ 10 درصد و از طرف دیگر دور زدن قوانین پرداخت سود توسط بانکها باعث شده تا بانکها سیاست یک بام و دو هوا را در پیش بگیرند

اوضاع بانک صادرات اصلا خوب نیست با این فشارهای فروش و نوسانات منفی روزانه بعید نیست حمایت 80 تومانی نیز در سهم شکسته شود ظاهرا این روزها بانک صادرات هیچ کف قیمتی نداشته و حتی شایعه تعدیل مثبت 20 درصدی سود سال 93 هم نتوانسته کمکی به بهبود شرایط سهم نماید

بانک ملت نیز زیر تیغ عرضه قرار دارد رسیدن سهم به قیمتهای 200 تومانی میتواند فرصت خرید خوبی در بین بانکیها محسوب شود بانک مبت به دلیل نوسانات اندک و عدمتا کنترل سهم توسط گروه مالی ملت با فشار فروش و بی میلی سهامداران همراه شده است

چهارگوشه بازار!!!

وضعیت بازار فولاد چندان مناسب نبوده و فولاد مبارکه هم به دلیل رکود و ترس بازار در خصوص عدم توان شرکت در فروش محصولاتش باعث شده تا این سهم اینروزها بیشتر مهمان نوسانات منفی باشد فولادی که به نظر نمیرسد از قیمتهای 240-250 تومان افت قیمتی بیشتری را تجربه نماید . شایعه  شده  طی ماه های اخیر بین 80 تا 90  میلیون دلار صادرات توسط فولاد  صورت  گرفته است  که  نکته  بسیار مهمی است .

صندوق بازنشستگی برای سال 94 بودجه کاهشی را پشبینی کرده است اگر چه انتظار سود 80-90 تومانی را برای سال اینده این شرکت داشته و طبق معمول شرکت بودجه محطاطنه ای را پشبینی کرده است اما درنهایت به نظر میرسد جو منفی باعث نوسانات منفی وصندوق شود سهمی که فعلا در قیمتهای 380-420 تومان در نوسان خواهد بود. البته  تعدیل خارک  بر این  سهم نیز می تواند  موثر باشد  . وصندوق ممکن است در نهایت تا 3700 ریال هم  افت  کند ولی واقعاً سهم  ارزنده ای است  .

چادرملو با این پی بر ای شاید سبابقه نداشته باشد کچادی که وضعیت بنیادی بدی نداشته و شاید توان رشد سوداوری را نداشته باشد اما کاهش سوداوری را هم نخواهد داشت سهمی که قیمتهای 560 تومان کف قیمتیش میباشد.

در یک  گزارش سیمانی عمق مشکلات  صادرات  به  عراق آشکار شده است  که سیمان  ایلام  که  با کاهش اندک  سود و پوشش ضعیف سود  عملیاتی  و پایانی مواجه است دلیل این  پوشش را این  طور عنوان  کرده است که  در بودجه ساليانه اين شرکت سهم عمده اي از فروش  مربوط به پيش بيني صادرات به کشور عراق بوده است . در این  گروه  سیلام سود خود را  کمی کاهش داد  و سفارس نیز تغییراتی را در سود خود  رقم  زده است . سفارس نیز گزارش جالبی را ارائه  نکرده است . البته  سفارس گفته  شده  برای اعلام  سود  سال  بعد  بوده  ولی گویا  کاهش سود تلفیقی دلیل اصلی این  تعدیل بوده است  . شرکت  سود خود را  مبلغ 510 ريال اعلام نموده بود که مطابق صورت‌هاي مالي حسابرسي نشده مبلغ 518 ريال محقق گرديد.  همچنین  شرکت  سود تلفیقی خود را مبلغ 566 ريال اعلام نموده بود که مطابق صورت‌هاي مالي حسابرسي نشده مبلغ 539 ريال محقق گرديد.  البته  تا  بدین  جای کار تعدیل بالای 20% مشاهده نمی شود  ولی در مجموع  سفارس نیز با این  شرایط ته  رشد قیمت  او 3000 است  مگر خبرها  تغییر کند  . فعلاً خیلی نباید سراغ  گروه  سیمان  رفت  .

افست امروز صف بود  . سهم  سود  سال 94 خود را  با  12% رشد به  2330 ریال  افزایش داد . سهم  با  شایعه  اتش سوزی مواجه  ولی خیلی زود تکذیب شد  . کارهای عجیبی توسط برخی در بازار صورت  میگیرد  که این  بحث اتش سوزی یکی از انهاست .

امروز بازهم  بشهاب مورد  توجه همه  بود  . حقیقت  امر این  است که  بشهاب گزارش خوبی نداده  و رشد قیمت  فعلی او  بیشتر بازی است  . اما در نقطه  مقابل ابسال  گزارش خوبی داده است و می تواند  در قیمت های 4800 و 4900 ریال  مورد  توجه  باشد  . برای نوسان  گیران  بهتر است  ابسال  را  زیر نظر داشته  باشید  .

حسینا  همچنان  یکه تاز سهم های پر ریسک  بازار است  . در این  سهم  خبرهای جالبی از قرارداد های جدید میرسد  ولی ریسک  سهم  بسیار بالاست . دوستان  بسیاری از سهم  در سایت می پرسند  دقت  کنید  شادی خرید در منفی ها  بد نباشد  ولی شرایط این  سهم  بسیار پر ریسک و پر نوسان  است  . شایعه  شده  برخی مجدداً در حال کار کردن  روی این  سهم هستند. امروز حق سهم  نیز باز شد  . واقعاً خرید حق در این  قیمت ها می تواند  یک  ترشح ادرنالین قوی برای بدن باشد  !!

گروه  شوینده  به واسطه  خبر تایید افزایش نرخ  15% از مهر ماه  مثبت  بود  . از اواسط هفته  قبل خبری رسیده  بود  که  افزایش نرخ  15% به  گروه  شوینده داده  شده است  . خبری که  به دلیلی رشد قیمت  مواد اولیه  این  گروه  بوده است . گفته می شود  این  خبر برای شرکت هایی نظیر پاکشو ، گلتاش  و پاکسان  بد نیست  . پاکشو را  یکی از زیر مجموعه های اقتصاد  نوین هم می خرد  . به نظر بهترین های این  گروه همان  گلتاش  و پاکشو هستند  که  گزارش گلتاش  و روتین  بودن  پاکشو نکات  مهم  هر دو سهم هستند  .امروز هم  پاکشو   و هم  گلتاش مثبت  بودند  .

 

بازی مداران  بعد  ازاین می تواند  جالب باشد  . بلوک  شرکت در قیمت های 2100  به  فروش  رسید  و اگر سیاست  سهامدار عمده اضافه  کردن  سهم باشد می تواند خبرخوبی برای این سهم  باشد  . به نظر بانک  سهم  را در راستای اهداف کاری خود  به  کار میگیرد  و اگر حاکمیت  شرکتی برخورد کند شرایط خوبی  خواهد داشت  .

گروه  فلزات  امروز منفی بود ولی نه خیلی . البته  تحولات شکل گرفته در بازار را  می توان به  بازارهای جهانی هم  نسبت  داد . در روز های گذشته  شاهد  رشد قیمت  روی  و مس بودیم . الومینیوم  هم  رشد .این گروه  یعنی گروه  فلزات  مدت هاست که درجا  زده و حالا  با  یک  حرکت ادامه  دار مثبت در بازارهای جهانی مواجه  است بد  نیست در پرتفوی خود  انها  را داشته  باشید  . برای بلند مدت  فملی بد  نیست  گفته می شود  2 ماه  اخر سال  طرح  جدید کنستانتره  سازی فملی به  تولید شرکت اضافه می شود قیمت  بالای 7000 هم  برای او  نعمتی است  . کافی است  تحریم ها  برداشته  شود  رشد سود فملی انفجاری  خواهد شد . . برای میان مدت  فاسمین و باما  و برای نوسان  فسرب  و فایرا  مناسب هستند  . فایرا  البته  برای میان مدت  هم  می تواند  یکی از بهترین  گزینه ها  باشد  . در مجموع  بیشتر هوای فاسمین و فایرا  را  داشته  باشید  . هر چند  فایرا  امروز منفی شد  .

لیزینگی ها نیز با  خودرویی ها  رشد کردند . در این  گروه از ولساپا  خبرهای خوبی میرسد  و به نظر گزارش 6 ماهه  متفاوتی را  راهی بازار می کند  . در این  گروه هوای ولساپا و وایران در این  قیمت  ها  را داشته  باشید  . امروز ولساپا  صف شد  اما  سهم  عرضه  شد  .

به  گروه  قند  خیلی اعتماد نکنید  مثبت های این گروه  جای تعجب دارد  . در این  گروه  شایعه  کاهش سنگین  سود  سال  بعد  قنیشا  به  گوش میرسد  که  ممکن است  به  سایرین  هم  سرایت  کند  .

در گروه  بیمه  نوسان گیران  حسابی جولان می دهند حواستان  باشد درست است  بیمه ها دارایی محور هستند اما از سود در دل انها خبری نیست  .

امروز حپترو  بازهم  صف خرید بود و این  سهم  به نظر فردا نیز می تواند مثبت  باشد  و بهتر است  بعد از ان  موقتاً برای شناسایی سود  پیاده  شوید  .

نکته اخر این که  اکثر بازار در قیمت های بسیار جذابی است ولی انگیزه و البته پول کافی برای حرکت دادن  به  بازار نیست  . درست  است  که  امیدواری به  بازار بیشتر است ولی تا جریان جدید پول نرسد  خبری نیست .

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

1شهریور 93

 

۱ پاسخ

  1. وسپه با 40 تومن سود 6 ماهه حسابرسی شده واقعا برای رسیدن به 300 تومن نیاز به زمین نداره

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.