گزارش بازارشنبه 10 خرداد 93

گزارش بازارشنبه 10  خرداد 93

روزهای سرنوشت ساز…

گزارش بازار بتاسهم :15:15  امروز شنبه ، بازار سرمایه  یک  روز بد  را داشت . روز بد را  باید تعریف کنیم  . روزی که  بازار با  امید  مثبت  بودن از خواب بیدار می شود  و با منفی به کار خود پایان  می دهد  روز خوبی برای بازار نیست  . روزی که بازار باید در خبرهای مثبت  سیاسی و اقتصادی  و بورسی واکنش نشان  می داد  اما این  طور نشد و با این  که  اول کار وضعیت  کمی مثبت  بود اما  رفته  رفته کار بدتر شد  و بازار نیز منفی شد .

قصد نداریم  ایه  یاس باشیم و ولی مجبوریم  بازهم  هشدار بدهیم  . برای چندمین  بار تکرار می کنیم که  این  وضعیت  کسل کننده  بازار از منفی بودن  خطرناک  تراست  . با این  که حقوقی ها  خرید می کنند اما  بیشتر ماهیت  انها  اصلاح  پرتفوی است  . این  وضعیت  هم  ورود  پول را  مختل کرده است و هم  خروج  پول را  تسریع  ، و این  به نفع  بازار نیست . باید فکری به حال  این  رکود شود  . البته  این  واقعیت  اقتصاد ماست  که  بورس هم  همان  را نشان  می دهد  در اقتصاد  هنوز رونقی را نداریم اما هنوز هم  تاکید می کنیم  چشم  انداز بازار مثبت است و به خصوص برای حوزه نرخ تورم و افزایش پی به ای بازار نکات  مهمی وجود دارد … امار ها  کم کم منتشر می شود و پیش بینی مدت ها  قبل ما  که  باید به نرخ تورم  دقت  بیشتری کرد تا  از روند  برخی چیزها  غافل نبود محقق می شود . مرکز آمار ایران نرخ تورم اردیبهشت ماه سال جاری را با 1.8 درصد کاهش 28.4 درصد و تورم نقطه به نقطه را با 0.2 درصد کاهش نسبت به ماه قبل 17.2 درصد برآورد کردشیب نرخ تورم  نزولی بوده است و به نظر میرسد حتی با وجود هدفمندی شرایط متفاوت  است   و این  نرخ  رشد نکرده است  . تصور این  را داشته  باشید  که  نرخ  تورم  برای 6 ماهه  دوم  سال  به زیر 20% برسد  . ان  وقت چه  اتفاقی رخ خواهد داد  . برای سال های بعد  نرخ  سود  بانکی بالا  فراموش می شود کاهش نرخ  سود  بانکی همگام  با کاهش تورم  امری اجتناب ناپذیر است . شاید این جا  گفتن  این پیش بینی درست نباشد  اما  نرخ  سود  بانکی به  سمت  15% سوق  خواهد  یافت و در ان  جالب است که پی به ای بازار به  سمت  7 و 8 میل کرده و بازار رونق  خواهد گرفت .

به  وضعیت  خودمان  باز می گردیم … در شرایط فعلی بسیاری از افراد و کارشناسان  براین  عقیده اند که  بازار در یکی از حساس ترین  نقاط خود  قرار گرفته است  . در جایی که  باید تعیین تکلیف کند  . کاسه  صبر سهامداران  در حال  لبریز شدن  است  . بسیاری از تکنیکالیست ها  نیز معتقدند  شاخص به  خط حمایت  200  روزه خود  رسیده است و گذر کردن  این  این  خط  و نفوذ به  زیران  عواقب سختی برای بازار دارد  . در واقع  دو روز اتی تمام  نیروهای خریدار و فروشنده  مقابل هم  صف می کشند  تا  تکلیف بازار را  روشن کنند  . نکته  مهم  اینجاست  اگر شکل بازار فردا و پس فردا  منفی و ریزش ان  بیش از 300  واحد  باشد شک نکنید  چارتیست ها  برای فروش ترغیب می شوند و عدم  بازدهی کم کم  بنیادی کار ها  را نیز ترغیب به  فروش می کند  . یعنی فردا و پس فردا نیز باید همه  به  فکر باشند  که کجای این  بازی قرار داریم  .

واقعاً سهم ها از نظر بنیادی به نقاطی رسیده اند  که  افت دیگر معنی ندارد  اما  انگیزه  نیز برای رشد نیست  . بازار دچار یک چالش اساسی شده  نمی داند  باید نوسان  بگیرد  و یا سهم  بنیادی بخرد . بازگشایی های این  چند روز اوج  ناامیدی بازار را  نشان  می داد به خصوص روی نماد هایی مانند  فارس  و وبانک  که  عملیاتی هم بوده اند و غیر عملیاتی نیست  . به نظر این  وضعیت  تا  زمان  انتشار گزارش های 3 ماهه  با  بازار همراه خواهند بود و ان وقت  است که همه با  دیدن  گزارش ها  شرایط را رصد کرده و قیمت هایی که  سود نقدی از ان  کم  شده و پی به ای های معقولی گرفته اند  همراه  با کاهش تورم و چشم  انداز کاهش نرخ  سود  با روند بهتری  مواجه می شود  .

نکته  اخر در روزهای گذشته  برخی مدام  تاکید می کنند  ریزش 2 هزار واحدی در انتظار بازار است . حقیقت  امر این  است که این  ریزش در چهره  بنیادی بازار دیده نمی شود اما وقتی موج  به  راه می افتد  همه  مسائل بنیادی را  فراموش می کنند  پس هر چیزی ممکن و محتمل است  .

و اما در مورد  شاخص …

شاخص امروز با  افت 380  واحدی به 75687  واحد  رسید . در ریزش بازار امروز فارس، صندوق، شبندر، ومعادن  شبریز  و خیلی از سهم های دیگر موثر بودند . بسیاری بر این  عقیده اند که ممکن است  شاخص تا  74600  که  کف قبلی بوده  افت کند و برخی دیگر ان  را  73 هزار می دانند . مهم  این  است که در این  روزها  کسی به حال  این  بازار امیدوار نیست  با این که  هر چه خبر مثبت  است  سر بازار خراب شده …

و حالا  سری به این حاشیه ها  بزنیم  .

و اما  به  سراغ  خبرها  می رویم  که امیدواری در خبرهای سیاسی  و اقتصادی چه  در داخل  و چه خارج  موج می زند  . یکی از مهم ترین خبرها  را  باید اظهار نظر های الن  ایر و به خصوص اوباما در این مدت  دانست که  بازار را حسابی امیدوار کرده است . رییس جمهور آمریکا بار دیگر ضمن دفاع از مسیر دیپلماسی و مذاکره با ایران گفت : برای نخستین بار در طول 10 سال گذشته توانستیم به یک راه حل پایدار برای حل مناقشات هسته ای با ایران دست یابیم .   حالا فرصتی به دست آمده که اختلافاتمان را با ایران به صورت صلح آمیز حل کنیم، و هنوز هم همه گزینه ها برای جلوگیری ایران از دسترسی به سلاح هسته ای روی میز می باشد، ولی فرصت به دست آمده فرصتی استثنایی می باشد.

الن  ایر هم  تاکید کرد که  در حال حاضر به سخت ترین مرحله مذاکره یعنی نوشتن پیش نویس توافق نهایی و جامع رسیده ایم، اظهارکرد: در آخرین دور مذاکرات مشخص شد که میان دو طرف شکاف های بزرگی وجود دارد اما نیت دو طرف این است که روی این مساله کار کنند.

در سوی دیگر وزیر امور خارجه کشورمان با تأکید بر اینکه ملت ایران زیر بار تحریم‌ها و تهدیدات نمی‌رود، گفت: حل موضوع هسته‌ای ایران به کابوسی برای جنگ طلبانی تبدیل شده که منافع آنها در ایجاد تنش، درگیری و ایجاد رعب و وحشت بوده است

در کنار این خبرها  اعتراف های جالبی را می شنویم … روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» با اشاره به مذاکرات در جریان ایران و گروه 1+5، نوشته است که بعد از بیش از یک دهه، تجار آمریکایی در حال رایزنی برای بازگشت احتمالی به بازار ایران هستند.

اما  یک  مووضع حائز اهمیت است و ان هم بحث انتخابات  امریکاست  . شک  نکنید  روی کار قرار گرفتن  یک  جمهوری خواه  کار را  دشوار می کند. در همین  راستا باراک اوباما ضمن اعلام رضایت از عملکرد «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق دولت خود، وی را گزینه‌ای بسیار مناسب برای تکیه بر مسند ریاست جمهوری آمریکا در انتخابات سال ۲۰۱۶ دانست . در مورد  انتخابات ایران هم  برادر احمدی نژاد  تاکید کرده  که محمود در راه  است !! داود احمدی نژاد در واکنش به این سئوال که آیا احمدی نژاد و مشایی برای انتخابات مجلس فعال شده اند گفت: من خبری نشنیده ام، اما بعید است که هیچ کاری نکنند. افراد سیاسی که در کار اجرایی نیز بوده اند همیشه به دنبال رسیدن به مجلس و سپس ریاست جمهوری هستند.وی در پاسخ به سئوال خبرنگار «انتخاب» در مورد احتمال حضور احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری آینده بیان داشت: بله، احتمالش خیلی زیاد است.داود احمدی نژاد در ادامه  اقبال مردم به برادرش را محتمل دانسته و گفت: با روندی که آقایان فعلی در پیش گرفته و اوضاعی که درست کرده اند، مردم در حال گرایش به احمدی نژاد هستند.این موارد که  عرض شد مهم  ترین  خبرهای سیاسی بودند  اما در کنار ان  خبرهای اقتصادی جذاب تر است .

حسن روحانی تاکید کرده است  که  آثار خروج اقتصاد کشور از رکود و حرکت به سوی رونق اقتصادی قابل لمس است برنامه های اقتصادی دولت در سال ۱۳۹۳ در عین ادامه سیاست های کنترل تورم عمدتا در راستای ایجاد رونق و رشد اقتصادی و توسعه و اشتغال خواهد بود.

در 3 حوزه نفت  ، برق و پتروشیمی خبرها خوب است  …

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با تشریح آخرین وضعیت صادرات نفت ایران به ترکیه از صدور روزانه 110 هزار بشکه طلای سیاه به این کشور همسایه خبر داد و اعلام کرد: ترکها قراردادهای نفتی با ایران را تمدید کردند.

در حوزه  پتروشیمی  و گاز هم اکنون روزانه 12 میلیون متر مکعب گاز در فاز 12 پارس جنوبی تولید می شود که با راه اندازی مرحله (ترین) دوم این فاز در خرداد ماه امسال این میزان به 25 میلیون متر مکعب در روز می رسد.

در برق نیز صادرات برق ایران به کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، ارمنستان و ترکیه در روز چهار شنبه یک هزار و 723 مگاوات و مجموع واردات برق از کشورهای ارمنستان و ترکمنستان به میزان 396 مگاوات ثبت شد.

اما  امار گمرک  برای پتروشیمی ها  مهم  بود . براساس این گزارش، «پروپان مایع شده» به ارزش 375 میلیون دلار، «متانول» به ارزش 253 میلیون دلار و «بوتان مایع شده» به ارزش 247 میلیون دلار ازعمده‌ترین اقلام صادراتی در این مدت بوده‌اند.یعنی پتروشیمی پارس  و متانول فروش ها در صدر هستند  . البته  ورود  ماشین و تجهیزات خودرویی نیز چشم  گیر بود .

اما در سوی دیگر وزیر اقتصاد در گفتگو با روزنامه ایران: در خصوص نقل و انتقال پول اگر چه رسما اتفاق خاصی رخ نداده است ولی شاهدگشایشهای معنی داری در این بخش هستیم. خوشبختانه در عرضه نقل و انتقال پول مشکلات در حال حل شدن است و مبادلات پولی با همه کشور ها امکانپذیر شده است.

اما خبری امروز در لابلای جو منفی بازار گم  شد . بزرگ‌ترین هیات اقتصادی امارات بعد از 8 سال امروز وارد تهران می‌شود. این هیات که در قالب گروه‌های پنج‌گانه نفت و گاز، بانکداران، صنایع غذایی، تجار خودرو و شرکت‌های سرمایه‌گذاری به ایران سفر می‌کنند می تواند بسیار حائز اهمیت  باشد   ولی کسی به ان  توجه نکرد .

دولت  روی برخی اقلام مهم  اقتصادی تصمیماتی را گرفته است .

روی بانک ها افزایش سرمایه بانک ها با استفاده از ابزارهای قانونی و اقتصادی به نحوی که منجر به افزایش واقعی قدرت مالی بانک ها برای حمایت از سرمایه گذاری های زیر بنایی و طرح های اقتصادی به ویژه توسط بخش خصوصی و تعاونی شود

از سوی دیگر بحث مدت ها  قبل نهایی شد . با تصویب هیات وزیران، سود و کارمزد پرداختی واحدهای تولیدی به موسسات مالی و اعتباری غیر بانکی که به موجب قانون خاص و یا با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نمایند، به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی می‌گردد

در سوی دیگر رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت در دو ماه اول امسال ۲۴۰۰ میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی واگذار شده و سهام عدالت نیز به شرط تصویب دولت تا سه ماهه سوم سال جاری آزاد می‌شود.

در گروه  ساختمان  خبر اخیر خبر بدی نیست . آئین‌نامه اجرایی قانون پیش فروش ساختمان نیز از دیگر مصوبات جلسه امروز هیات دولت بود. در این آئین‌نامه به مسائلی از قبیل نحوه تنظیم قرارداد، نحوه محاسبه نهایی مساحت و قیمت ملک پیش فروش شده ترتیبات پیش خرید یک واحد توسط چند نفر ، تکالیف شهرداری و سایر مراجع قانونی هنگام صدور پروانه ساخت، تکالیف مهندس ناظر در مراحل پیشرفت عملیاتی ساختمانی، تکالیف پیش فروشنده در خصوص بیمه حوادث، نحوه فسخ قرارداد پیش فروش چگونگی واگذاری ملک پیش فروش شده، نحوه محاسبه ماخذ حق‌الثبت و ضمانت اجرای تخلف از تعهدات پرداخته شده است

در سوی دیگر مرکز آمار ایران نرخ تورم اردیبهشت ماه سال جاری را با 1.8 درصد کاهش 28.4 درصد و تورم نقطه به نقطه را با 0.2 درصد کاهش نسبت به ماه قبل 17.2 درصد برآورد کرد که این  نیز در کاهش نرخ  سود و رشد پی به ای بازار موثر است  .

در بازار دلار روند  دلار با  ثبات بوده و به 3275  رسید . همین  که  دلار بین  3200 و 3300  در نوسان  است و با  ثبات  نسبی در این  قیمت ها  قرار دارد  خبرخوبی برای بازار ماست  . اما در مورد بازارهای جهانی

طلا در 1251 به  ثبات  نسبی رسیده است افت  40  دلاری ان  را در این  مدت  شاهد  بودیم  . در سایر کالا  ها نفت  در 103 دلار قرار دارد و کمی افت  کرده است  . خبر بد امروز مس سقوط مجدد مس از مرز 7000 برای فلز مس است و مس در 6940 دلار قرار داشت  . از سوی دیگر روی نیز در حالی 2058 است که  تلاش او برای رسیدن  به 2100  بی فایده  بود . رشد قیمت  گاز  و بنزنی نیز دیگر خبر خاص و مثبت  بازار است  . قیمت اوره نیز به  315 دلار بازگشته و مثبت  شده است .

و به  سراغ  بازار برویم …

ساختمانیها اوج میگیرند!!!

در نمادهای ساختمانی شاهد اوج گیری نمادهای این گروه در بازار امروز بودیم . البته  این  اوج  خیلی زود  فروکش کرد ولی چند روزی است حجم در گروه  ساختمان  بالا  رفته و ریزش ها  به  زحمت رخ می دهد .

سرمایه گذاری ساختمان تحت تاثیر شایعات تعدیل مثبت سنگین بانک اقتصاد نوین سعی دارد با رشد قیمتی همراه شود اما قیمتهای 340 تومانی مانع از رشد قیمتی سهم میشوند وساختی که به نظر میرسد یک تعدیل مثبت دیگر به همراه داشته باشد اما در سود تلفیقی سهم  است و در سود  اصلی نیست  .

سرمایه گذاری شاهد با فروش سهام بیمه اسیا با تعدیل مثبت خوبی همراه خواهد شد مضافا اینکه تا پایان ماه جاری باید اخبار افزایش سرمایه 50 درصدی شرکت نیز منتشر شود هدف نهایی شاهد سطوح قیمتی 240 تومان میباشد

ا س پ در قیمتهای 200 تومان با فشار فروش همراه شده و در این سطوح مقاومت جانانه ای را از خود برای عدم کاهش قیمتی نشان میدهد سهمی که شنیده میشود از فروش برخی از پروژه هایش سود خوبی در انتظارش خواهد بود و احتمال رشد عایدی این شرکت بعید نمیباشد

خودروییها جا ماندند!!!

امروز شاهد معاملات منفی درنمادهای خودرویی بودیم خودرویی هایی که بازار در انتظار مشخص شدن فرمول چدید نرخگذاری خودرو توسط شورای رقابت میباشند . در گروه خودرو همانطور که پیش ازاین  هم  گفتیم  برخی از کسانی که  با سابقه مشخص سرنوشت  این  صنعت  را  به  شواری رقابت  گره  زدند  حالا  زمین  گیر شدن  صنعت خود را  شاهد  بودند . جایی که  گویا  دولت  به  شدت  با  بحث افزایش نرخ  مخالفت  کرده است و امامی نیز این  مسائل را تایید کرد . امروز خساپا  با  وجود خبرهای خوب از سراتو و تولید تیبا دو منفی بود . ورنا  صف فروش  و ایران خودرو  نیز منفی بود . به نظر این  گروه  برای رشد و کنده  شدن از این  قیمت ها  کار بسیار سختی را دارند .

ایرانخودر که این روزها به عنوان لیدر گروه مطرح میباشد امروز شروعی مثبت اما پایانی منفی به همراه داشت ایرانخودرویی که درصوت کنترل هزینه های مالیش پتانسیل های بهتری در گروه خواهد داشت اما  حتی با  تحلیل برخی از سود  600  تا  650  ریالی قیمت های بیش از 3200  برای او مبنای ارزش بنیادی ندارد مگر برخی در پی جو سازی روی سهم  باشند .

شنیده میشود سایپا قصد صادرات 20 درصد از محصولاتش را دارد سایپایی که خبر کاهش احتمالی پراید و جایگیزین این خودرو با سایر خودروهای تولیدی سایپا طی چند سال اتی سهامداران این سهم را نگران کرده است پراید به دلیل مصرف سوخت پایین از محصولات پرفروش سایپا میباشد سایپایی که فعلا در قیمتهای260-280 تومانی در نوسان خواهد بود

زاماید با مشکل فروش همراه میباشد این امر باعث شده تا زامیاد با کوچکترین فشار فروش در گروه خودرئ مهمان صف فروش شود زامیادی که وضعیت بنیادی و سود اندکش وضعیت بهتری را در گروه به ارمغان اورده اما بازی جریانهای نوسانگیری بر روی این سهم نبوده و زامیاد با نوسانات اندکی همراه میباشد . یکی از راه  های این گروه  افزایش حجم معاملات  است  باید حجم های سنگین فروشنده دراین  نقاط خالی شده و افراد  تازه  نفسی سوار شوند و بعد  سهم  حرکت  کنند  و البته لیدر گروه نیز ایران خودرو  خواهد بود .

در این  گروه  خبهمن  شرایط خاصی دارد . سهم  در قیمت های بیش از 2400  ریال  عرضه  کننده های جدی دارد  چه حقیقی  و چه حقوقی اما  رشد سود  زیر مجموعه ها  واقعاً جالب توجه است  . بهمن  از شرکت هایی که نام  برده می شود خیلی سود  شناسایی نکرده و پیش بینی نیز نکرده است . بهمن  دیزل در حالی به کار خود  در سال 92 پایان  داده که  367 میلیارد ریال  سود  شناسایی کرده است. در سیباموتور این عدد  از 16 میلیار ریال  سال  91 به 216 ریال  در سال  92 رسیده است  عدد  بسیار قابل توجهی است . در شاسی ساز نیز 156 میلیارد ریال  سود محقق شده است  . واقعاً اعداد  قابل توجه است و همین چند  قلم  اید 60  میلیارد تومان  سود  بهمن  را  افزایش دهد . البته  بهمن  اعلام  کرده  سیاست  تقسیم سود این  شرکت ها  10% است و فقط روی سود تلفیقی موثر است  و اندکی روی سود  اصلی تاثیر دارد  اما  احتمال  تعدیل بهمن در 12 ماهه  بسیار زیاد است  . هر چند  سهم  در 2400  ریال  عرضه  کننده های بسیار بالایی دارد .

 

داروییها و شایعات مثبت!!!

شایعه کاهش هزینه های شرکتهای دارویی در سال 93 از بابت کاهش پرداخت ال سی و بهبود واردات مواد اولیه دارویی و احتمال تعدیلات مثبت در گزارشات 3 ماهه داروییها باعث نوسانات مثبت در داروییها شد. البته از گروه دارو  انتظاری نیست  . امروز شنیده می شود قرار است  دو بحث افزایش نرخ دارو و افزایش چتر هزینه های بیمه ای را  همزمان  به  هئیت دولت  ببرند  تا در مورد  ان  صحبت  شود  .

امروز کی بی سی با خبرهای مثبت صف خرید شد خبرهایی در خصوص واردات داروهای خاص و قرارداد با چند شرکت دارو معتبر برای واردات داروهای پرمصرف این شرکتها برای سال 93 باعث چو مثبت بر روی کی بی سی شد سهمی که البته چند حقیقی در ان  فعالیت جالبی دارند .

پی بر ای 4 مرتبه ای تولید دارو باعث توجه بازار به سهم شده است تولید دارو البته جای رشد قیمتی بالایی ندارد  اما خریدش در سطوح قیمتی 1000 تومان بهع منظور استفاده از نوسانات کوتاه مدت گزینه کم ریسکی محسوب میشود

در نماد دارویی جابر وضعیت همچنان ارام دنبال میشود مقاومت 920 تومانی سد محکمی بر سر راه این سهم میباشد دجابری که در صورت ارائه گزارش 3 ماهه مثبت میتواند با شکست مقاومت 920 تومانی تا قیمتهای 1000 تومانی رشد نماید

 

پتروشیمی ها خلاف جریان اب!!!

امروز خبرهای مثبت خوبی از نمادهای پتروشیمی منتشر شد اما پتروشیمی ها به این اخبار واکنشی نشان ندادند ظاهرا پتروشیمی ها انتظار گزارشات 3 ماهه را برای تعیین روندشان میکشند

مارون با قیمتهای 3900 تومانی به مجمعی رفت که تقسیم سود 800 تومانی با پرداخت بسیار سریع را برای سهامدارانش خواهد داشت با فرض سود900 تومانی برای سال اینده و پی بر ای متوسط5 مرتبه به قیمتهای 4500 تومان برای این سهم میرسیم که با سود تقسیمی 800 تومانی مجمع بازدهی مناسبی و بدون ریسکی در انتظار سهامداران مارون میباشد

شازند 720 تومانی میتواند بازدهی بسیار خوبی داشته باشد تنها نکته منفی در شازند تعمیرات اساسی میباشد که باعث کاهش تولید و فروش مقطعی میباشد درغیر اینصورت هم قیمت ارز و هم قیمت جهانی و داخلی محصولات شازند در سطوح بالایی قرار دارد در صورت تعدیل مثبت در گزارش 3ماهه میتوان بازدهی 10-15 درصدی را از شازند انتظار داشت

افزایش صادرات متانول هم نتوانست وضعیت زاگرس را بهبود ببخشد وضعیت بازارهای جهانی متانول بسیار خراب میباشد و همین امر پتانسیلهای تعدیل مثبت زاگرس را کم رنگ کرده است اگر قیمت جهانی متانول با رشد و بهبود همراه نشود فعلا نمیتوان رشد قیمتی چندانی از این سهم متانولی را انتظار داشت

جذابیتی که کاهش یافت!!!

در نمادهای بانکی کاهش نرخ سود بانکی باعث کاهش سپرده گذاری و کاهش جذب منابع در بانکها و نگرانی بازار شده است البته گزارشات 12 ماهه  و روشن  شدن  تکلیف انها میتواند تاثیرات مهمی بر روند بانکها داشته باشد

حقوقی بانک پاسارگاد با تمام قوا اقدام به حمایت از سهام این بانک میکند اما فروشنده ها انقدر در این سهم زیاد هستند که این سهم نمیتواند روند صعودی مناسبی به خود بگیرد روند فرسایشی چند ماه اخیر در گروه بانک باعث عرضه و خروج سهامداران حقیقی از این گروه شده است

بانک صادرات به کف قیمتی 90 تومانی نزدیک میشود این سهم تا پتانسیل بنیادی برایش فراهم نشود جای برگشتی نخواهد داشت در صورت برگشت هم سد قیمتی 100 تومانی مانع محکمی بر سر راه این سهم بانکی میباشد صادراتی که این روزها در زیر قیمتهای اسمی وضعیت خوبی را تجربه نمیکند

چهارگوشه بازار!!!

در نماد سیمان تهران و کل گروه سیمان همچنان عدم مشخص بودن زمان و میزان افزایش نرخ سیمان باعث شده تا سهام این ژروه با روند فرسایشی منفی همراه شوند سترانی که پتانسلی تعدیل مثبت عایدی را در عملکرد 12 ماهه و در صورت افزایش نرخ سیمان در سال 93 را خواهد داشت. تعدیل مثبت تجارت الکترونیک پارسیان تقریبا قطعی میباشد و احتمال دارد این تعدیل مثبت به دلیل افزایش قابل توجه تراکنش ها در عملکرد 3 ماهه اعلام شود . به نظر تحولات در گروه  رایانه نیز قوی تر خواهد بود . در این  گروه  رکیش و  به خصوص رتاپ نیز می توانند  شرایط جالبی را داشته  باشند  . برخی نوسان  گیران  روی رتاپ فعال  شده اند  . به نظر هر دو سهم  رتاپ و رکیش این  قابلیت را  برای نوسان  دارند . در رانفور با  این  که  سهم امروز شفاف سازی داد  و تاکید کرد  خبری از افزایش نرخ  تراکنش ها  نیست  بازهم  جو تغییر نکرد  و شرایط برای عرضه  ابتدا  کمی پیش رفت و بازهم  سهم  با  صف خرید باقی ماند  تا  نشان  دهد  قابلیت های خوبی برای رشد دارد . رانفور نشان  داد  که هر سهمی که به  افزایش سرمایه می رود و می آید  خیلی هم  برای خرید بد نیست  .

گروه صنایع بهشهر که مالکیت خوبی در بانک اقتصاد نوین دارد با صف خرید همچنان به پیشتازی خود تحت تاثیر خبر تعدیل مثبت سنگین ونوین ادامه میدهد وصنایی که به نظر میرسد رشد قیمت او از وبشهر بیشتر باشد.

شرایط در پاکشو  می تواند  بهتر شود . منفی های سهم  در قیمت های فعلی  و 1130 تومان قیمت هایی است که  با توجه  به  تقسیم  سود  1500  ریالی در مجمع  قیمت  مناسبی است سود  سال 93 شرکت نیز به  بیش از 1900 ریال  رسیده است . به نظر کف قیمتی این  سهم  با هر شرایطی 10500 ریال  است و از همین  رو منفی های جدی  و بالایی نخواهد داشت . در این  سهم و گلتاش شنیده هایی بنیادی نیز شنیده می شود که  می تواند  شرایط خوبی را تجربه  کنند  .

امروز وبانک  بد  باز شد  و در قیمت های زیر 8000 ریال  قرار گرفت  . ممکن است  این  سهم  بازهم  تعدیل را  رو  کند . به نظر این  سهم  قابلیت  تعدیل تا  1900 ریال  را نیز خواهد داشت  چرا که از ونوین خبرهای خاصی به  گوش میرسد که  تعدیل قابل توجه از محل تسعیر ارز می تواند  بخش مهمی از درامد های این  مجموعه ها  را افزایش دهد اما  باید دید  این  سود ها  عملیاتی و قابل تقسیم خواهند بود  یا  خیر .

گروه  سنگ آهن این  روز ها  درگیر کاهش قیمت  سنگ  اهن  است  . در این  بین  کگل کمی بهتر است و سهم  19  خرداد  به  مجمع می رود  . سود  را نیز از تیر ماه  برای حقیقی ها تقسیم می کند  اما  بازهم  مورد توجه  بازار نیست . طبق برخی شنیده ها  سهم در حالی 1313 رال  سود محقق کرده است  که  1200 ریال  ان  را تقسیم می کند  . با توجه  به این  رخداد ها به نظر قیمت های 8000 و 7800 ریال  برای کچاد  واقعاً ریسکی نداشته . البته در گروه  سنگ آهن  شرایط طور دیگری رقم  خورده است   و این  گروه نیز شرایط منفی دارد و به نظر قیمت های پس از مجمع  کچاد  و کگل اگر بازار به همین  وضعیت  باشد  جذاب  خواهد شد .

 

امروز رنج های مثبتی در بمپنا و رمپنا  زده  شد  و برخی ان  را  به  صندوق توسعه  ملی مرتبط می دانستند  اما  گویا  بازار هنوز به این  دو سهم  اعتقاد  قلبی پیدا  نکرده است  .

در گزارش فارس سود  پترول 44 تومان  لحاظ شده بود  اما  سریعاً رد  شد  و خبر دیگری امد که  مربوط به  دو سال  مالی است  چرا که  گویا  قرار است  سال  مالی پترول به پایان  اردیبهشت تغییر کند  .

تایرا هم  امروز ابتدا مثبت و سپس منفی بود . سهم  با  شایعه  تعدیل سود  تا  600 ریال  مواجه است . البته صف خرید و فروش ان  عرضه می شود  اما  قیمت های 3300 و 3400ریالی تایرا  را زیر نظر داشته  باشید  . امروز این  سهم  نیز مثبت  بود اما با عرضه های جدی او  نیز منفی شد  .

در گروه  لیزینگ وایران در مجمع  295 ریال  تقسیم  کرد . با این که مجمع خوبی بود اما  برخی مدیران  شرکت  معتقدند  بودند که  خود ایران خودرو و سایپا تمایل بیشتری به  فروش خودروهای خود به  صورت اقساط و شرایطی  هستند .

امروز نفت سپاهان  حتی با  صف 1 میلیاردی هم  مواجه  شد اما خیلی زود جایگاه خود را کاهش شده و تعدیل شده  یافت  . آتش سوزی انبار روغن شرکت نفت سپاهان که صبح چهارشنبه اتفاق افتادحجم وسیعی از انبار روغن در آتش سوخته و عمده کالاها نیز از بین رفته است. بر اساس این گزارش، شرکت نفت سپاهان انواع روغنهای صنعتی و خودرو را تولید می کندو این  حرکت  روند  تولید را در شرکت  کند می کند  . با این  که  شرکت  بیمه دارد  ولی این  حرکت  روند  فروش را کند می کند  .چرا که  باید تجهیزات  جدید را  ثبت  سفارش و وارد کند و این  زمان  بر است  . در مورد  این  سهم به نظر فردا  فشار فروش با  شناسایی 8% سود ناخالص از سوی برخی بیشتر می شود  . واقعاً بازی صندوق نفت  روی این  سهم  بسیار حساس و  مهم  است  .

در پایان  باید از فارس گفت  که به نظر قابلیت های خاصی برای رشد دارد اما  بازار امانش نمی دهد  سهم  با  وجود  این  تعدیل امروز در همان  قیمت ها در جا  زد و حتی کاهشی بود . فارس همچنان  برای نوسان  خوب نیست اما  مهریه  بی بی است  که  روزی خود را  نشان  می دهد  …

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

10 خرداد 93