گزارش بازارشنبه 18 مرداد 93

گزارش بازارشنبه 18 مرداد  93

بازار و فقدان پسرشجاع !

گزارش بازار بتاسهم 17:25 : امروز ، درست  در چله تابستان وقتی که هوا  گرم و و فضای خبرها  گرم تر است  شاهد  یک  روز سرد معاملاتی در بازار بودیم  . این  شرایط درست در روزی تکرار می شود  که خبرهای اقتصادی داغ داغ است و در دنیای سیاست هم خبر بدی به  گوش نمیرسد ولی بازار با  رونق مواجه  نیست .

قبل از این که  به  سراغ  بحث های مقدماتی برویم نکته ای پس از اعلام  امار ها  توسط دولت  ذهن  را مشغول می کرد برای اولین  با در 17 سال  گذشته نرخ  پایه  پولی منفی بوده است  . می دانید  به چه معنی است  ؟ همان  بحث همیشگی که  دولت  خود را  مقید کرده  تا  پول چاپ نکند .فکر کنید  پسری که  بابا ی پولداری داشته  هر روز هر غذایی که می خواسته  برای او  فراهم  بوده  حالا  پدر تصمیم میگیرد تغییر رویه  بدهد ! او از پسر می خواهد  رژیم  بگیرد  . او تاکید می کند از این  پس هر چقدر خود پسر پول در بیاورد می تواند  برای خود غذا  بخرد . این  رژیم  سفت و سنگین  بی شک  سخت خواهد بود  . دولت  به معنای واقعی کلمه چاپ پول را متوقف کرده و دستگاه های مختلف را که تا پیش ازاین عادت  به  گرفتن  بودجه  کرده  بودند حالا  مکلف کرده  منابع خود را  کم کم  ازاد کنند . این  سیاست انقباضی نه تنها  به  کل کشور سرایت  کرده  بورس را هم  دچار مشکل کرده است  . بسیاری از حقوقی های بازار به  فکر جور کردن  پول برای پرداخت های دیگر هستند  . برخی مجموعه ها  که تا دیروز سهم می خریدند  امروز فروشنده  هستند  تا  پول جور کرده و بدهی ها  را  بدهند  . به هر حال  این  موضوع در حقوقی ها موثر بوده است .

از سوی دیگر در حقیقی ها نیز پسر شجاعی دیده نمی شود که  در بازار خرید کند  . حقیقتاً بازار سیگنال های قوی خبری دارد  که می تواند  رشد کند  . دولت در 2 چیز مصمم است  یکی کاهش نرخ تورم و دیگری خروج از رکود که هر دو موضوع  به  سود بازار سرمایه  است از سوی دیگر چشم  انداز توافق نیز وجود دارد ولی هنوز دست و دل حقیقی ها  به خرید نمی رود  . درست  است  بازار حرفی برای گفتن در کوتاه مدت  ندارد  و از روزهای قبل هم  گفتیم  شاید مرداد و شهریور و تا  قبل از توافق وضع همین  باشد  اما  رفته  رفته  فشار فروش کاهش یافته و بهبود  بازار را  فرامیگیرد  . حقیرو بسیاری از کارشناسان دیگر به  اینده  بازار بسیار خوش بین هستند  . به نظر بازار سرمایه از نیمه  دوم  امسال  به  خصوص 3 ماهه  اخر ان  رشد خوبی را تجربه خواهد کرد  .

بهتر است در بازار با  علم  سرمایه  گذاری کنید . بارها  بازار به  نوسان  گیران  که  روی سهم های بی پشتوانه کار می کنند  درس عبرت  خوبی داده است  پس بهتر است  کمی دیدگاه خود را  به  بازار تغییر داده و با دید میان مدت تری کار کنید  .

بازار این  روزها  پسر شجاع می خواهد که  با  همان چوب همیشگی دل به  رودخانه  بزند و حرکت  کند . پسر شجاعی در بازار نیست  ولی رابطه ها در بازار زیبا  تر شده است  . ببنید  مگر می شود  این  همه خبر از چشم  انداز اقتصادی شنید  و بی تفاوت  بود دولت علناً از کاهش نرخ تورم ، رشد سرمایه  گذاری و حمایت از بازار می گوید . می رود ودر سوئیس معاون وزیر خارجه  ما  با  برنز قهوه می خورد  ولی کسی به این  رفتار پی به ای نمی دهد درست شده  زمان قبل از توافق که  روحانی می گفت بازار خوب است و بازار با خوب او  برداشت عالی می کرد و پی به ای  را به  اوج می رساند   اما حالا  همه چیز برعکس است  . نمی دانیم  واقعاً پسر شجاع  کجاست  ولی بهتر است  اگر هم  سهم می خرید دید  میان مدت  داشته  باشید . واقعاً افق اقتصادی و سیاسی روشن  است و می توان  خوش بین  بود ولی نبود  پول باعث شده  جو خوش بینی نیز کاهش یابد  .

البته  در این  بین  برخی هم  اتش بیار معرکه ای شدند  که  با پرتفوی خود و درجه  نقد و سهم  بودن  بالا و پایین می شود . اگر روزی بازار خوب باشد  و انها  سهم خریده  باشند  دولت  روحانی بهترین  دولت  ظریف و طیب نیا  اسطوره های او می شوند و وقتی نقد باشند  بازار انواع  ریسک های سیستماتیک و غیر سیستماتیک  را دارد . بهتر است  مدیریت  اقتضایی را  کنار گذاشت و واقعی به  شرایط نگاه  کرد  .

و اما  به  سراغ  بازار برویم  که  امروز بازار ابتدای وقت  با  رونق برقی ها  بازار را  روشن  کرد  اما دیری نپایید  که  همه  فهمدیند  جیب بازار خالی است و کسی رنج  مثبت نمی کشد و خبری از پول های سنگین  نیست با این  شرایط درست  است  که  فروشنده کم  بود و خبری از فشار فروش بالا نبود اما نبود خریدار نیز باعث می شود تک  مضراب های فروش کم کم  برخی سهم  ها  را  به  منفی بکشانند  .

برای بازار فردا  باید خبر خاصی برسد  وگرنه  بازار فردا نیز دست کمی از امروز ندارد و حتی ممکن است  منفی تر باشد  . فشار فروش اخر وقت دست از سر بازار بر نمی داشت و بازهم  تاکید می کنیم  باید شوک  مثبت خوبی برسد  وگرنه  خبری از بازار نیست . به نظر بازار تا  روز سه  شنبه کمی صبرمی کند تا  روشن شود  در همایشی که  قرار است در مورد  اقتصاد  صحبت  شود چه  رویدادی رخ می دهد  .

و اما پس از این مقدمه  به  سراغ  شاخص میرویم  که  امروز از مثبت ها  به  منفی رسیدو  در نهایت  با افتی 215 واحدی به 74398 واحد رسید  . شاخص کم کم  به جای خطرناکی می رسد  و باید واکنش نشان  دهد  . شاید تکاپوی اکثر مدیران  بورسی برای نجات بازار و جلسه گذاشتن  های پی در پی نیز بابت  همین  فرار از بحران کوتاه مدت  احتمالی و یا جلوگیری از ان  باشد  . در بازار امروز بانکی ها  اثرات  منفی بالایی داشتند  . مخابرات ، پاسارگاد، پارسیان ،وبصادر  اثر منفی داشته و اندک  اثر مثبت  رمپنا و تاپیکو را  زیر سوال  بردند  .

 

و اما  به  سراغ  حاشیه های بازار میرویم . حاشیه ها  به  دو بخش تقسیم می شود  یکی سیاسی و  دیگری اقتصادی . امروز جز معدود  روزهایی است  که  هر دو حاشیه  پر بار و البته هر دو هم  مثبت هستند  .

امروز کمی خبرهای سیاسی و  اقتصادی زیاد است  . از یکی از مهم ترین خبرها  یعنی داعش و  غزه  آغاز می کنیم  . در پی ادامه  وحشی گری های داعش اوباما، دستور حمله هوايي به مواضع داعش در عراق را صادر کرد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفت که در پی درخواست دولت عراق، او مجوز حملات هوایی ارتش آمریکا علیه داعش در شمال عراق را صادر کرده است. علاوه بر این با دستور اوباما،‌ کمک های انسان دوستانه شامل آب و غذا نیز از راه هوا برای مردم در محاصره شمال عراق فرستاده می شود.هم اکنون شمار زیادی از مسیحی ها و اقلیت مذهبی ایزدی ها در محاصره نیروهای داعش در شمال عراق قرار دارند و به دلیل گرسنگی و تشنگی در معرض مرگ هستند.تا  به  حال  چند  حمله  صورت  گرفته است و به نظر اگر ادامه  یابد حاشیه  داعش کم  رنگ و کم رنگ  تر می شود  .

در غزه  باردیگر حمله  اسرائیل به  غزه  شدت  گرفته است و البته  گفته می شود  طرفین  قصد دارند  یک  اتش بس 72 ساعته  دیگر را تمدید  کنند  .

در بحث هسته ای نیز مذاکرات  بی سر و صدا  بین  ایران و امریکا در جریان  بود . گفت‌وگوهای دوجانبه هسته‌ای ایران و آمریکا در سطح معاونان وزرای خارجه با هدف ادامه رایزنی درباره موضوعات مورد اختلافات و بررسی نحوه نزدیک کردن دیدگاه‌های طرفین برگزار شد. در این مذاکرات که به ریاست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان محمدجواد ظریف و ویلیام برنز قائم مقام و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا در شهر ژنو برگزار شد، کارشناسان مرتبط 2 کشور از جمله حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه و رئیس هیأت کارشناسی ایران، جیک سولیوان، جیمز تیمبی مشاور ارشد «وندی شرمن» در امور کنترل تسلیحاتی و منع تکثیر سلاح‌های اتمی، رابرت مالی و پاول ایروین نیز حضور داشتند.  مقامات ایران و آمریکا گفتگوهای سازنده ای در مورد برنامه هسته ای در ژنو داشتند. مری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران در واشنگتن گفت: مذاکرات سازنده ای بود اما وارد جزئیات نمی شویم. این مذاکرات بر اساس اعلام سید عباس عراقچی با هدف ادامه رایزنی‌ها از مذاکرات وین 6 درباره موضوعات مورد اختلاف و نیز بررسی نحوه نزدیک کردن دیدگاه‌های دو طرف برگزار شد.

خیلی خبر خاصی درز نکرده است و البته  این خود  یک  نشانه  مثبت است که  بدون جار و جنجال این  گفتگوی دو طرفه  پیش می رود  . البته  امروز مذاکره‌کننده ارشد ایران افزود: «از هم اکنون تا برپایی مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر شهریور یکسری جلسات دوجانبه برگزار خواهد شد و پس از آن امیدواریم که نتیجه این رایزنی‌های دوجانبه به برگزاری دور دیگری از مذاکرات در حاشیه مجمع عمومی با اعضای گروه 1+5 منجر شود.» در طول توافق 6 ماهه توافق ژنو، ایران و 1+5، 6 دور مذاکرات در وین داشتند، اما موارد اختلافی که شامل غنی‌سازی، تاسيسات آب سنگين اراک، سايت غني‌سازي فردو، مدت زمان توافق جامع و برخی موارد دیگر است بین طرفین پابرجا باقی مانده، با این وجود دو طرف اعلام کرده‌اند که بر روی پیش‌نویس متن توافق تا حدود 65 درصد پیشرفت داشته‌اند.

مشاور تیم مذاکره کننده آمریکا گفته  که تمدید برای ۱+۵ سودمندتر از ایران است .مذاکرات در مسائل عمده پیشرفت خوبی داشته است. شاید مهم‌تر از همه این نتیجه باشد که این تمدید به ‌طرف‌ها مجال نگاه به گذشته و تفکر بر روی انتخاب‌های سختی که در ماه‌های آینده پیش رو خواهند داشت را، می‌دهد. همه طرف‌ها در اظهارنظرهای عمومی خود گفته‌اند که مذاکرات در مسائل عمده، در هفته‌های اخیر، پیشرفت خوبی داشته است. به‌طور خاص، بنا بر گزارشات، مذاکره‌کنندگان بر روی طرح تعدیل راکتور اراک، که اساساً تولید پلوتونیوم ایران را کاهش خواهد داد و فرصت‌های گریز هسته‌ای را از بین خواهد برد، مذاکره کرده‌اند. بحث‌هایی نیز پیرامون نحوه تغییر کار سایت غنی‌سازی زیرزمینی فردو، برای به حداقل رساندن بیم‌ها از استفاده احتمالی از برنامه هسته‌ای برای مقاصد تسلیحاتی، در جریان بوده است. اما وقتی‌که سخنگویان دولت‌های همه طرف‌ها از شکاف‌های عمده باقی‌مانده سخن می‌گویند، آن‌ها درواقع همچنان از تمایز مهم میان ۱+۵ و ایران – و به‌خصوص بین واشنگتن و تهران –در خصوص مسئله ظرفیت غنی‌سازی که ایران مجاز است تا ذیل یک توافق داشته باشد، سخن می‌گویند.

صادق زیباکلام نیز در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز دیدگاه اعضای تیم هسته‌ای کشور مبنی بر حتمی بودن دستیابی به توافق هسته‌ای در پایان آذرماه را تایید کرد و گفت: با رصد کردن اظهارات و دیدگاه‌های مقامات ایرانی و غربی و اعضای تیم 1+5 به این نتیجه می‌رسیم که روزنه امیدی در تونل بن بست هست‌ای کشور گشوده شده است.

در خبرهای سیاسی اقتصادی قرارداد  با  روسیه نیز حاشیه  ساز شده است  . این قرارداد در صورت در حال نهایی شدن است که هر دو کشور با تحریم کشورهای غربی مواجه شده اند. این مذاکرات برپایه این است که ایران دودرصد محصولات سالیانه نفتی اش را به روسیه دهد و در عوض از همسایه شمالی اش کالا دریافت کند. البته  امریکا نیز نسبت  به این  قرارداد  هشدار داده است  .

اما  صحبت های رئییس جمهور نیز حائز اهمیت  بود  . رئیس جمهور در نشست خبری ‌در فرودگاه شهرکرد:‌

ایران از رکود اقتصادی خارج شد و رقم جدید تورم را سه‌شنبه ‌اعلام می‌کنم . رئیس ‌جمهور کشورمان با تشریح اقدامات دولت در بخش اقتصادی گفت: با اقدامات صورت گرفته خوشبختانه کشور از رکود خارج شد و هفته آینده بسته خروج از رکود اقتصادی رونمایی می‌شود. او همچنین  ضمن  انتقاد  های تند و تیز نسبت  به  برخی مخالفان اظهار داشت  که  از سال ۸۶ تا ۹۱ یک اشتغال خالص نداریم. اشتغال خالص داشته ایم به همان نسبت عده ای بیکار شده اند و آمار به ما می گوید اشتغال صفر بوده است.

در همین  بین  به نظر تحولات  نرخ  تورم  نیز بسیار مهم  است  . گفته می شود  سه شنبه  نرخ  جدید  تورم  که  برخی ان  را  20% و  برخی دیگر 18% می دانند  اعلام می شود  . روشن است مسیر آتی تورم طی ماه‌های آتی به برآیند نیروهای عمده موثر بر نرخ تورم (شامل هدفمندی یارانه‌ها، نرخ ارز و نرخ رشد نقدینگی) وابسته است. در شرایط فعلی انتظار نمی‌رود که باقیمانده اثرات تورمی اجرای فاز دوم هدفمندی عامل مهمی در تغییر مسیر تورم طی ماه‌های آینده باشد. کاهش محدود نرخ رشد نقدینگی در سال 1392، اگرچه به کاهش نرخ تورم کمک کرده است، اما انتظار نمی‌رود چنین نرخ رشد نقدینگی نیروی لازم برای کاهش بیشتر نرخ تورم از سطوح فعلی را فراهم کند. بر این اساس همچنان نرخ ارز در کوتاه‌مدت عامل تعیین‌کننده مسیر نرخ تورم است. پیش‌بینی می‌شود ثبات نرخ ارز تا پیش از مذاکرات آتی هسته‌ای ادامه یابد. بنابراین می‌توان انتظار داشت که برآیند نیروهای موثر بر نرخ تورم طی چند ماه آینده، نه نیروی لازم برای کاهش بیشتر نرخ تورم (نقطه به نقطه) را فراهم خواهد کرد و نه موجبات افزایش آن را ایجاد خواهد کرد. در نتیجه پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم نقطه به نقطه طی چندماه آینده در محدوده 13 تا 15 درصد در نوسان باشد. البته این موضوع بیانگر این امر است که روند نزولی نرخ تورم میانگین همچنان ادامه خواهد یافت، به‌نحوی‌که می‌توان در مهرماه از کاهش نرخ تورم میانگین به سطوح کمتر از 20 درصد رونمایی کرد. اما دستیابی به نرخ تورم تک رقمی تا پایان سال نیازمند نیروی قوی در جهت کاهش تورم است. در شرایط فعلی، تنها حصول توافق هسته‌ای در فصل پاییز می‌تواند از مسیر ثبات نرخ ارز و تک نرخی شدن آن و تعدیل قابل‌توجه انتظارات تورمی، این نیروی کاهنده برای نزول نرخ تورم به سطوح تک رقمی را فراهم کند. در صورت بروز این سناریو، انتظار می‌رود نرخ تورم تک رقمی (نقطه به نقطه) در زمستان رونمایی شود و نرخ تورم میانگین به سطوح کمتر از 15 درصد تا پایان سال کاهش یابد. البته در این سناریو، دستیابی به نرخ تورم تک‌رقمی به‌صورت پایدار در سال 1394 و در سایه تداوم سیاست پولی و مالی محافظه‌کارانه قابل‌تحقق خواهد بود. دوستان  این  بدین  معنی است که  به  زودی شاهد  نرخ  سود های کاهشی در بازار خواهیم  بود  .

همچنین  امروز در خبرها  داشتیم  که دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفته  نرخ خوراک پتروشیمی ها و بهره مالکانه معادن را وارد بسته خروج از رکود می کنیمو همچنین  برای حمایت از بازار سرمایه، صندوق پروژه با نظارت سازمان بورس تاسیس خواهد شد. این  رویداد خوبی است . امروز نجفی نیز در مصاحبه  خود  نکات  جالبی را آورد  . آنچه در بسته آمده تقاضای موثر در بخش مسکن بوده که این ایجاد تقاضا از طریق تشکیل صندوق‌های مسکن با همکاری بانک مرکزی خواهد بود تا بتوان به متقاضیان تسهیلات ارائه کرد. وزارت راه مجموعه‌ای از سیاستهای این بخش را پیشنهاد کرده که در بسته نرسیدیم جمع‌بندی کنیم اما در بسته تکمیلی ارائه خواهد شد. او در مورد  نرخ  رشد اقتصادی در سال جدید نیز گفت  که برای این موضوع در حال بحث و بررسی هستیم و اکنون نمی‌توان محاسبات دقیق ارائه کرد، امیدواریم دو رشد اقتصادی 2 و 4 درصدی در سال 93 و 94 به ارمغان آید . در بسته خروج از رکود امکان تسهیلات دهی بانک‌ها پیش‌بینی شده است که 60 درصد کل منابع بانک‌ها برای سرمایه در گردش واحدهای صنعتی اختصاص یابد و در نیم‌سال دوم 93 مشکل سرمایه در گردش به شدت کاهش خواهد یافت. -

امروز در یک اقدام  مهم در خبرها داشتیم  که  طیب نیا، وزیر اقتصاد با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تنی چند از مدیران ارشد این وزارت خانه و رییس سازمان بورس در دفتر خود دیدار می کند. گویا مدیران اکثر شرکت های سرمایه  گذاری بازنشستگی حضور داشتند  .  گفته می شود  درخواست  برای کاهش نرخ  سود از مهم ترین این  رویداد ها  بوده است  .

در سایر خبرهای اقتصادی درحالی که رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از لغو تعلیق موقت فاینانس چین خبر داده بود، یک مقام ارشد بانک مرکزی به تسنیم تأکید کرد : “هنوز فاینانس چین برقرار نشده و در حال مذاکره با طرف چینی هستیم. یعنی خبر هفته  قبل تا  حدودی به  شکل نیم  بند  تکذیب شد  .

در خبری جالب طرح  اقتصادی دیگری نیز رونمایی شد که خبر مهمی در دل ان  برای بازار است  . براساس طرحی که دولت در دست تصویب دارد، هر بنگاه تولیدی که از آورده ای به غیر از بانک در تامین مالی خود استفاده کند، از مالیات معاف خواهد شد. این  یعنی شرکت ها  به  سمت  افزایش سرمایه  از محل مطالبات  رو می اورند  .  این  با  مسیری جز از طریق بازار سرمایه  محقق نمی شود  . بر این اساس، تامین مالی بخش تولید از بازار سرمایه و حتی نقدینگی های خردی که مردم در اختیار دارند، در دستور کار قرار گرفته است و این در حالی است که برآوردها حکایت از آن دارد که سرمایه های خرد در اختیار خانوارها، حجم نقدینگی مناسبی را تشکیل می دهد که هدایت آن به بخش تولید، می تواند برای حل مشکل تامین نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، کارساز باشد.

درخبرهای سیاسی اقتصادی بر اساس توافق ایران و گروه 1+5 مبلغ 550 میلیون دلار بابت بدهی‌های کشور هند در قالب قسط هشتم، از طریق بانک مرکزی امارات دریافت و به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منظور شد. -

در حوزه  پارس جنوبی نیز پسشرفت ها  جدی بوده است . فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی این ظرفیت را دارند که با تصمیم گیری مدیریتی درنیمه نخست سال ٩٤ به تولید زودهنگام برسند.معاون امور مهندسی وزیر نفت با اشاره به این که فازهای ٢٠ و ٢١ پیشرفت خوبی دارند، به خبرنگار شانا گفت: با توجه به پیشرفت کنونی این فازها، انتظار می رود آنها اوایل سال آینده به تولید زودهنگام برسند.سید عماد حسینی درباره پیشرفت این فازها گفت: طبق گزارش پیمانکاران این طرح، هم اکنون پیشرفت این فازها نزدیک به ٧٠ درصد است البته میزان پیشرفت دریا جلوتر از خشکی است.وی افزود: حفاری این فازها نسبت به برنامه زمانبندی عقب است اما انتظار می رود این فازها در سال آینده به تولید زودهنگام برسند.

در خبر دیگر داشتیم که ﻣﺮز ﺳﻮﻣﺎر ﺑﺎزﮔﺸﺎﯾﯽ ﺷﺪ ﻧﻤﺎﯾﻨﺪه ﻣﺮدم ﻗﺼﺮﺷﯿﺮﯾﻦ، ﺳﺮﭘﻞ‌ذﻫﺎب و ﮔﯿﻼن‌ﻏﺮب در ﻣﺠﻠﺲ ﺷﻮرای اﺳﻼﻣﯽ ﮔﻔﺖ: ﻣﺮز ﺳﻮﻣﺎر ﭘﺲ از ﺳﺎل‌ﻫﺎ اﻧﺘﻈﺎر، ﺑﺎ ﺣﻀﻮر اﺳﺘﺎﻧﺪاران .ﮐﺮﻣﺎﻧﺸﺎه و دﯾﺎﻟﯽ ﻋﺮاق ﺑﺎزﮔﺸﺎﯾﯽ ﺷﺪ. این نیز خبرخوبی برای غرب کشور برای صادرات  است  مثل پتروشیمی کرمانشاه ،سیمان  غرب  و …امروز همچنین  وزیر تجارت و گمرکات ترکیه روز جمعه از اعزام یک هیات بلندپایه اقتصادی و بازرگانی این کشور با حضور سه وزیر به ایران در هفته آینده خبر داد.

در حوزه  دلار …

امروز  دلار با ثبات  نسبی به  3130  نزدیک  شده است  . به نظر این  حرکت  میلمتری یک  نوید  خوب برای دولت  است  که کم کم  نرخ  دلار رسمی  و غیر رسمی را  به هم  نزدیک  کند  .  البته دقت کنید در حال  حاضر نرخ  مبادله ای روی کاعذ 2650  است و عملاً 2950  نرخ  واقعی تمام  شده  دلار خواهد بود  . امروز به نظر اواخر وقت تمایل به  فروش دلار بیشتر شده  بود  .

اما  بازارهای جهانی را داشتیم  که  کار خود را  به  پایان  بردند  که  عامل مهمی برای بازار بود و البته  بیشتر نقش کاهشی داشت  . این  بازارها  در این  چند روز خوب عمل نکردند  . نفت  به  97 دلار رسیده  وطلا البته  با  رشد نسبتاً بالایی نسبت  به  روز چهارشنبه در 1310 معامله می شد  . در فلزات  روی با  کاهش قیمت  در 2288 دلار قرار دارد . سرب نیز در 2236 دلاراست  . در الومینیوم 1974 دلار معامله  شده  به نظر قیمت  الومینیوم بر خلاف همه  رشد داشته است ومس نیز در قیمت های 7014  قرار دارد که در مجموع  روند  کمی نزولی بوده است  .  در اوره  نیز قیمت  با  رشد چند دلاری به 348  دلار رسید . در مجموع  بازار های جهانی رکود نسبی با  کاهش را  نسبت  به  چهار شنبه  داشت .

بازار حرف خاصی برای گفتن ندارد  . اکثر سهم ها  متعادل  و رو به  منفی بودند و خبرخاصی نیز در دل سهم ها نبود  .

سراشیبی بانکها!!!

این روزها سراشیبی بانکیها پایانی نداشته و همچنانشاهد افت قیمتی و سقوط ازاد در بانکیها هستیم بانکهایی که رکود شدید دامان انها را هم گرفته است. این  گروه با  توجه  به خبرهای رسیده  کمی گیج  شده است و البته از نظر بازاری  حسابی زمین  گیر شده و کسی به ان  توجه نمی کند  . در روزهای قبل گفتیم  که  از نظر قیمتی شاید صادرات و تجارت  به  محدوده ای رسیده اند  که دیگر جای افت  بیشتر برای انها  غیر منطقی است    . از نظر گزارش دهی نیز به نظر ملت و پاسارگاد  گزارش های خوبی را  روانه  بازار کرده اند  . خرید های ملت در 2100 و کمتر بد  نیست  . در پاسارگاد خبر تحقیق و تفحص کمی سهم  را  به هم  ریخت ولی جمع  آوری امروز صف فروش در روحیه  سهم  مناسب است  . بانک پاسارگاد امروز به دلیل نسبت پی بر ای بالا با صف فروش همراه بوداگر قیمتهای 180 تومانی نتواند مانع افت بیتشر قیمتی سهم شود شاهد قیمتهای یک  شکست  موقت  قیمتی می شود وپاساری که با پتانسیل تعدیل مثبت همراه میباشد اما فعلا بازار توجهی به این پتانسیل ندارد. مجلس بدجوری پا روی دم  این  شرکت  گذاشته است  .

بانک صادرات یک گام بیشتر تا قیمتهای 80 تومانی فاصله ندارد قیمتهایی که شاید کمتر کسی تصورش را میکرد اما با توجه به فشار عرضه های سنگین در این سهم ما این هشدار را در خصوص صادرات داده بودیم سهمی که تنها امیدش کی خبر مثبت بنیادی یا تغییر و تحول برای رهایی از این وضعیت میباشد

بانک سینا قیمتهای 200 تومانی را شکست این سهم اگر به سطوح قیمتی بالای 200 تومان بازنگردد وضعیت خوبی نخواهد داشت سینایی که پتانسیل تعدیل مثبت و رشد عایدی را داراست اما جو منفی گروه باعث افزایش فشار فروش در این سهم شده است

فشار داروییها افتاد!!!

امروز فشار داروییها هم افتاده وسهام داروییها که اغلب با پتانسیل تعدیل مثبت و رشد عایدی برای نیمه دوم سال همراه بوده و با گزارشات 3 ماهه مثبت زمینه گزارشات مثبت 6 ماهه را فراهم ساخته اند نیز امروز را با نوسانات منفی پشت سر گذاشتند

در نماد دارویی جابر شاهد صف فروش این سهم بودیم باز هم جابر قصد اصلاح قیمتی تا سطوح 760 تومانی را دارد سهمی که خریدش در قیمتهای 760 تومانی با هدفقیمتی 800-820 تومان میتواند گزینه مناسبی باشد

دارویی سبحان در قیمتهای 680 تومانی فروشنده چندانی ندارد سهمی که جای رشد قیمتیخوبی داشته و پتانسیل های بنیادی خوبی در گروه دارویی داشته شنیده میشود سبحان قصد افزایش سرمایه به منظور شرکت در افزایش سرمایه شرکتهای زیر مجموعه را دارد

بازار در انتظار گزارش کی بی سی میباشد سهمی که روندش بستگی به گزارش 3 ماهه دارد شایعاتی در خصوص پوشش متعادل سهم وجود دارد اما بازار انتظار تعدیل مثبت و رشد عایدی را از این سهم را دارد

خودروییها بدون زاپاس!!!

این روزها خودرویهیا بی یار و یاور مانده اند دیگر از ان ذوق و شور بازار در سهام این گروه خبری نیست و مجلس هم دو دستی  بر این گروه و اصلاح قیمت فروش دست گذاشته و این ابر شوم باعث شده تا جریانهای پولی فعلا قید خودروییها را بزنند

ایرانخودرو امروز نشان داد به دلیل وضعیت بنیادی بهتر مقاومت خوبی در بازارهای منفی میکند سهمی که اینده و چشم انداز خوبی در صورت عدم کاهش نرخ خودرو داشته و میتواند به عنوان لیدر گروه بیشترین توجه  را از سوی سهامدارانش داشته  باشد . ایرانخودرویی که به نظر بهترین  قیمت  برای شکار ان  محدوده 2400 و کمتر است .

زامیاد در قیمتهای 120 تومان با نوسانات منفیهمراه میباشد تا زمانی که کف قیمتی 120 تومانی در این سهم خودرویی شکسته نشده انتظار افت قیمتی خاصی را نداریم زامیادی که رشد قیمیت چندانی هم نداشته و فعلا نوساناتاش در کانال 10 درصدی جریان دارد

پارس خودرو امیدش به تولیدات جدیدش در نیمه دوم سال و افزایش تیراِ تولید برای رهایی از زیاندهی میباشد سهمی که به نظر نمیرسد گزارش 6 ماهه چندان مثبتی داشته و تنها تولیدات جدیدش در صورتی که در نیمه دوم سال عرضه شود میتواند وضعیت این شرکت را بهبود ببخشد .

در این  گروه 3 گزینه و 3 قیمت  این  که خودرو  به نظر در 2300 و 2400  ، ورنا  1120 و 1110  ریالی  و گروه  بهمن  1600  ریالی برای خرید جالب است  . البته  فقط با دید  نوسان  . هر چند  گروه  بهمن خبرهای جالبی را در دل خود دارد که  بازارسازی جالب این  سهم از نکات  خوب ان  است  . اگر طی هفته های اتی شنیدید  که  دامنه نوسان  روی چند  سهم  بزرگ  بازار به جای 4% 8% است  تعجب نکنید که  خبهمن نیز جز ان  است  .

 

ستون معدنیها در حال لززیدن!!!

ستون معدنیها همچنان در حال لرزیدن میباشد معدنیهایی که پتانسیلهای بنیادی خوبی داشته اما بازار این روزها باز هم نسبت به معدنیها به خصوص انهایی که با قیمتهای جهانی سر و کار دارند کم لطفی میکند

باما با صف فروش همراه شد بامایی که حمایت 1050 توماین سوطح مهمی برایش میباشد سهمی که اگر در قیمتهای فوق به تعادل نرسد تا سطوح 1000 تومان جای اصلاح را خواهد داشت این روزها شایعاتی در خصوص مشکلات تولید در این شرکت باعث شده تا جو روانی منفی در باما شکل بگیرد البته کاه نسبی قیمتهای جهانی روی نیز در این امر بی تاثیر نبوده است . هنوز هم  معتقدیم  باما  شرکت  خوبی در تولید  و فروش محصولات  خود  است  .

چادرملو امروز قیمتهای 600 تومان را هم به خود دید جالب است که در این قیمتهای نازل حتی حقوقیها نیز فروشنده سهم میباشند کچادی که به نظر نمیرسد جای افت زیادی داشته باشد البته خبر معافیت این شرکتها از پرداخت بهره مالکانه در سال جاری میتوانست روند سنگ اهنیها را بهبود ببخشد که این خبر مهم نیز تاثیری در روند انها نداشت . در این  گروه واقعاً کچاد  شادی روزی این  قیمت ها  برایش خنده  دار شود  . با این  شرایط دیگر کچاد هیچ  ریسکی را ندارد  .

کالسیمین امروز مهمان صف فروش سنگینی بود و این صف فروش نشان میدهد این سهم حداقل تا قیمتهای 380 تومانی با کاهش همراه خواهد شد کالسیمنی که پتانسیلهای بنیادی خوبی داشته اما فعلا فازش اصلاحی میباشد . بازار خیلی زود  این  گروه  را  با  نرخ  جهانی مقایسه می کند  . هنوز باما و فاسمین  برای میان مدت ها در منفی فردا  گزینه های خوبی هستند  .

فشارهای مصنوعی!!!

در نمادهای پتروشیمی فشارهای مصنوعی فروش ادامه داشت پتروشیمی هایی که پتانسیلهای بنیادی خوبی به خصوص با توجه به ازاد سازی نرخ فروش محصولات داخلیشان برایشان به وجود امده دارند

افت قیمتی شازند حتی منجر به شکستن قیمتهای 780 تومانی در این سهم شد شازندی که وضعیت بنیادی خوبی در گروهخود داشته و میتواند با دید میان مدت با رشدعایدی رشد قیمتی خوبی به همراه داشته باشد قیمتهای منفی فعلی میتواند شکار خوبی را نصیب سهامداران در گروه پتروشیمی نماید

بازاری که پتروشیمی زاگرس را با این پتانسیلهای بنیادی در جهات رشد عایدی و پی بر ای معقول و اینده روشن نمیخرد مشخص است با فشارهای احساسی همراه میباشد گزارش 3 ماهه زاگرس اگر هر چه زودتر منتشر شود تکلیف این سهم را مشخص خواهد کرد زاگرسی که در قیمتهای 2200 تومانی گیر افتاده است .

امروز در بازار شایعه  شده  بود  که اقلام عمده صادرات غيرنفتي در مدت ياد شده هم شامل پروپان مايع شده، متانول و بوتان مايع شده که این  خبر یعنی فارس و  متانول سازها و به خصوص خارک می توانند  قابلیت های بالایی را  برای رشد داشته  باشند  .

در این  گروه  امروز رنج های محدودی را از تاپیکو شاهد  بودیم  ولی به نظر ادامه دار نباشد اما در مجموع در کلان  سهم  به  سمت  6000 ریال  تا  قبل مجمع  سوق می کند  .

در مجموعه  پارسان نیز به نظر تا چند وقت دیگر رخداد های تغییر سال  مالی را  شاهد  باشیم  .

چهارگوشه بازار!!!

تعدیل منفی کاشی سینا به عنوان پرچم دار گروه کاشی و سرامیکم و گزارشات نامناسب کاشی سازان باعث شد تا سهام کساوه امروز را مهمان صف فروش بوده و به فاز اصلاحی برود فعلا به نظر میرسد تا بهبود وضعیت این گروه شاهد اصلاح کساوه و کل گروه کاشی و سرامیک باشیم. تا  وقتی ساختمان  رشد نکند خبری از تغییر فاز بنیادی این  گروه نیست  .

همانطور که در گزارشات هفته گذشته اشاره داشتیم قندیها مشکلات فراوانی داشته و تا زمانی که افزایش نرخ درست و حسابی برای سال 93 نگیرند نمیتوان امیدی به بهبود مستمر روند این گروه داشت در این گروه قند پیرانشهر با فشار عرضه ها به قیمتهای منفی رسید قپیرایی که بهترین وضعیت را در گروه خود دارد. در این  گروه  قلرست  افزایش 900% دارد  و به نظر میرسد شاید تنها  گزینه ای باشد  که  بتوان  به او  بیشتر توجه  کرد  .

نشت خبری مسئولان ذوب اهن و وعده ذوب طلایی برای سال 94 باعث شد تا این سهم امروز را در مقابل فشار بازار منفی مقاومت نماید ذوبی که برای سال 93 هم افزایش ظرفیت و تولید محصولات جدید مانند ریل قطار با حاشیه سود بالا را خواهد داشت و هم کاهش بهای تمام شده که میتواند سود این شرکت را دگرگون سازد اما  بعید است  امسال نیز تغییر کند  . زمزمه هایی شنیده می شود که  سهم روی 3000 ریال  بازارگردانی می شود  .

در روز های قبل گفتیم  که برخی نوسان  گیران  روی بیمه ها  فعال  شدند  .و جالب است  برای پیشبرد  اهداف خود  شایعه  فروش دارایی و  زمین را  مطرح می کنند  که حتی مدیران  خود  شرکت ها نیز از ان  بی خبر هستند !!   امروز اکثر این  شرکت ها  منفی و عرضه  شدند  .

امروز برقی ها  بازهم  مثبت  بودند  بترانس ، کنتور ، بسویچ و پادشاه  برق بازار مپنا  . به خصوص پس از قیمت  گذاری های اخیر مپنا  رونق دیگری گرفته است ولی ممکن است  نرسیده  به  8000 فعلاً متوقف شود  . در این  سهم  شایعاتی از افزایش سرمایه  شنیده می شود  .

امروز شایعاتی از حمایت  بنیاد از حفاری شمال  باعث صف خرید سهم  شد  . سهمی که  مدت ها  بود این  رشد را تجربه نمی کرد . به واقع  تکنیکالیست ها  معتقدند  که  5040 و 5050  ریال  برای حفاری نقطه حساسی است که  شاید رد کند  به  5400  فکر کند  .

بازار واقعاً حرف خاصی ندارد . می خواهد  رشد کند توان ندارد. پول نیست  . ما مانده ایم و چند نماد  راکد و معاملات  چند صد میلیونی و نه میلیاردی که  روزی خوراک  دقیقه های بازار بود  نه  ساعت ها  …

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

18 مرداد 93

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.