گزارش بازارشنبه 25 مرداد 93

گزارش بازارشنبه 25 مرداد  93

مهمانی خرچنگ ها !

گزارش بازار بتاسهم 16:15 : امروز شنبه  ، 25 مرداد  ماه در حالی تابستان  داغ ایران  را  پشت  سر می گذاریم  که یک نفس این  مدت  زیر فشار رکود  کمر سهامداران  شکسته است . البته  اگر باقی بازارها  رونق  و اینجا  رکود  بود حسرت  هم  به ان اضافه می شد حداقل در حال حاضر فقط تحمل است و حسرت را نداریم  . البته  تفاوت  بازار بورس  و مسکن و بانک  این  است که در ان  دو افت  قیمت کم است و یا اصلاً نیست ولی اینجا  مثل برف دارایی سهامداران  اب می شود  .

و اما  امروز می خواهیم چیزی بنویسیم ولی زبان  ما  قفل و قاصر از این که واقعاً در مورد بازار چه  باید گفت  . نگاهی به  شاخص می کنیم وضعش این  است ، حجم ها افتضاح  تر  و وضعیت  بازرار نیز این  چنین که همه  سراغ  نوسان  گیری و سهم  بازی های کوچک  امده اند  . واقعاً قرار است  بازار سرمایه نقشی در تامین  مالی داشته  باشد  ؟ واقعاً قرار است  اینجا  نقش سواپ  مالی را  ایفا  کند  ؟ شما  از یک  بازار در  و پهلو  شکسته  چه  انتظاری دارید  . به  شب نشینی خرچنگ های مردابی چگونه  رقص کند  ماهی زلال پرست  .؟ این  بازار می خواهد  افزایش سرمایه  شرکت های بزرگ  را همراهی کند  بازاری که  حجم  ان  روزانه  به  80  میلیارد رسیده  چطور می خواهد  چند هزار میلیارد تومان  موثر باشد . همه  قبول داریم  بورس نشان  دهنده  بخش واقعی اقتصاد  کشور است و اقتصاد ما نیز در حال حاضر درگیر رکود ولی به هر حال  باید تلاش هایی بشود  .

اما دو نکته  مهم  اول این  که  امروز بازار تلاش کرد تا  مثبت  شود . رفت و رفت  و رفت تا خود را  به  مثبت ها  برساند  برای دقایقی خوب عمل می کرد ولی پول نداشت و در نهایت  بی پولی به او  اسیب زد و در 1 ساعت  اخر یک  فشار عرضه که  البته  برخی ان  را ناشی از اعتبارها می دانند بازار را منفی کرد  . اگر هم  برفرض بحث اعتبارها  جدی باشد  چقدر بازار ما کم عمق شده  که  با  یک  پخ فروش اعتباری ها  این  طور منفی می شود !

البته  برخی این  منفی را در نیمه  دوم  ناشی از اعلام  خبر بانک  مرکزی مبنی بر عدم  سریع  کاهش نرخ  سود  می دانستند  . ولی در کنار این  خبرهای بد و جو سنگین  رکود حقیر همچنان  اینده  را  به خصوص 3 الی 4 ماه  اخر سال  را  روشن می بینم  چرا که اقدامات  دولت کم کم  نتیجه های جدی تری رابروز می دهند  .

البته  باید این مدت  تحملمان  بیبشتر باشد . ببنید در روزهای قبل گفتیم  که  2 عامل بازار را  بهتر می کنند  یکی نرخ  سود و دیگری بحث توافق هر دو امروز با  یک  سری چالش هایی مواجه  شدند  که  بازار کمی اطمینان  خود را نسبت  به  تحقق این دو از دست داده است  و واکنش امروز نیز منطقی بود البته  برخی افت دلار را دلیلی اصلی می دانند ولی او نیز انقدر جدی نیست .

در مجموع  بازار با  یک  سری دسته عوامل مواجه است  که باعث این  شرایط شده و تا  برطرف نشود وضع  بازار همین  است  شاید تا  نیمه اول شهریور نیز وضعیت  بازار همین  بود هر چند  واکنش امروز 1 ساعت اخر کمی نگران  کننده  بود  .  به نظر میرسد فردا کار سختی را در مواجه با  بازار داریم و فشار فروش برخی چارتیست ها و نمودار گراها  بیشتر شود .

اما همین  جا  بسیار سر بسته و در بسته  بحثی را  مطرح  کنیم  که  البته  شرایط کشور همخوان نیست ولی ترس برخی در دل بازار است . برخی معتقدند  بازار که  به  سیاست های هسته ای دلخوش کرده است تا  با  رفع تحریم ها رونق بیگرد  سیگنال هایی را  طی روزهای گذشته دریافت کرده است که خبری از تحریم ها و رفع  ان نیست و با همین  فرمان  باید پیش برویم  . این  باعث شده  تا  برخی که  به این  امید  سهم می خرند  حداقل یا دیگر خرید نکنند و برخی دیگر از دلواپسان  سیاسی نیز فروشنده  باشند  . به هر حال  این  مورد  نیز موثر است  .

اما در بازار امروز چه خبر بود  .

در بازار امروز وضعیت از همان  ابتدا  راکد  آغاز شد و برخی شرکت های کوچک و قطعه  سازها  رونق گرفتن  اما خیلی زود ضعف تقاضا و نبود پول گریبان  بازار ار گرفت و او را منفی کرد  .

در بازار فردا  به نظر روز سخت تری داریم از قضا  فردا  یکشنبه است !! همیشه  یکشنبه ها  برای بازار در این  مدت اخیر روزهای سختی بوده  واقعاً از ته دل می خواهیم  فردا  بازار منفی نباشد ولی شاید فردا  باید تحملمان از امروز بیشتر باشد . امیدوارم  حداقل طی ساعات  باقی مانده خبرهای مثبتی برسد  که  البته  کمی بعید است  .

در مورد  شاخص امروز شاخص خلف وعده  کرد و در 1 ساعت  اخر بیش از 200  واحد  کاهش یافت تا  افت  شاخص به 312  واحد  برسد  و شاخص در محدوده  74051 واحد  قرار گیرد  . فردا  کار شاخص برای حفظ 74 هزار بسیار دشوار است  . اگر 74 هزار از دست  برود  ممکن است  بازار با  یک  چالش و دور منفی موقت مواجه  شود  . امروز تقریباً 7  نماد  بزرگ  بازار یعنی فارس، پاسارگاد، فولاد، رمپنا،تاپیکو ، خودرو و پارسان  در ریزش شاخص موثر بودند  و عمده این  رفتارها در 1 ساعت  اخر رقم خورد .

و اما  سری به حاشیه های خاص بازار بزنیم  که  سیاست در ان  نقش اول را  بازی می کند و البته خبرهای اقتصادی هم  هست ولی  نه خیلی به  شدت  و مثبت  بودن  هفته  قبل .

بهتر است  یک  باردیگر با خود  فرمایشات  رهبری را  مرور کنیم  . به نظر ایشان  بازهم  به مذاکرات  به خصوص این دور اخر خوش بین نبوده و این  طور اظهار نظر کردند  تا  نارضایتی خود را  بروز دهند  . شاید خیلی فکر می کردیم در نیویورک  این  بار دیداری صورت  می گیرد ولی  به نظر دیدار احتمالی اوباما و روحانی به  کل منتفی شده است  . ایشان فرمودند  که رابطه با امریکا و مذاکره با این کشور به جز در موارد خاصی برای جمهوری اسلامی نه تنها هیچ نفعی ندارد بلکه ضرر هم دارد و کدام عاقلی است که دنبال کار بی منفعت برود؟!عده ای اینجور وانمود می کردند که اگر با امریکایی ها دور میز مذاکره بنشینیم بسیاری از مشکلات حل می شود، البته ما می دانستیم اینجور نیست اما قضایای یک سال اخیر برای چندمین بار این واقعیت را اثبات کرد. این نشانه خوبی برای بازار نیست و باید در محاسبات  خود کمی به  بحث عدم  توافق و ادامه تحریم وزن  بیشتری بدهیم  .

ایشان ادامه  دادند در گذشته میان مسئولان ما و مسئولان امریکا هیچ ارتباطی نبود اما در یک سال اخیر بخاطر مسائل حساس هسته ای و تجربه ای که مطرح شد انجام بشود، بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه تماسها، نشستها و مذاکراتی داشته باشند اما از این ارتباطات نه تنها فایده ای عاید نشد بلکه لحن امریکایی ها تندتر و اهانت آمیزتر شد و توقعات طلبکارانه بیشتری را در جلسات مذاکرات و در تریبونهای عمومی بیان کردند. این  یعنی ایشان از مذاکرات  راضی نیستند و حداقل ما نیز که تا دیروز بیشتر جنبه  مثبت  را بررسی می کردیم  با این  فرمایشات  باید در تحلیل های خود  موارد قوی تری را نیز لحاظ کرد  .

در حوزه سیاسی رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری فارس، اعلام کرد یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین الملل انرژی اتمی و حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان روز یک شنبه آینده دیدار می‌کنند. آقای آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با ادامه همکاری های بین ایران و آژانس در قالب «چارچوبی برای همکاری» که سال گذشته امضا شد به ایران سفر می کند.

ماری هارف نیز به حرف امده و از مذاکره  با ایران  می گوید . انتظار می‌رود ایران و ۱+۵ یش از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد نشستی داشته باشند. هارف افزود: احتمال دارد که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل یک نشست دیگر میان ایران و گروه ۱+۵ این بار در سطح وزرا برگزار شود.

وزیر امور خارجه ایران هم  گفت: اگر در مذاکرات ایران و 1+5 به توافق کلی در موضوعات مختلف برسیم، باز هم نیاز به زمان است تا جزییات مذاکرات نیز انجام شود، بنابراین بعید می دانم زودتر از مهلت چهارماهه در مذاکرات به نتیجه قطعی برسیم.

در کنار انها  برخی اظهار نظر کرده اند که  این  دور مذاکرات نیز بی نتیجه است ولی بهتر است  زود  قضاوت  نکنیم  .

از سوی دیگر کابینه دولت سوئیس اعلام کرد که این کشور تعلیق تحریم‌های ایران در زمینه فلزهای گران بها و محصولات پتروشیمی را تا 12 دسامبر ادامه خواهد داد. همچنین این کشور محدودیت ها در زمینه مبادلات محصولات پتروشیمی، نقل و انتقال محصولات نفتی و پتروشیمی و پوشش بیمه محموله های ایران را کاهش داده است. بر اساس این گزارش، همچنین این کشور سقف نقل و انتقالات بانکی برای ایران را به چند برابر افزایش داده بود. این خبر و اتفاق خوبی برای گروه  پتروشیمی  و طلا  خواهد بود  .

اوضاع در عراق کم کم ارام می شود و حالا  همه علیه داعش دست  به  کار می شوند  . نخست‌وزیر کنونی عراق در نطق تلویزیونی از پیش ضبط شده، رسما کناره‌گیری خود را از تصدی مجدد پست نخست‌وزیری به سود «حیدر العبادی» مامور تشکیل کابینه جدید، اعلام کرد. گویا گفته می شود  ایران نیز از شخص فعلی حمایت  قاطعی کرده است  .

اما خبرهای اقتصادی جالبی را داریم  :

با وجود تغییرات اخیر سود سپرده و تسهیلات در یکی دو ماه گذشته در روزهای اخیر بود که رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد از کاهش مجدد سود سپرده‌ها و تسهیلات خبر دادند. بر همین اساس ولی الله سیف با اشاره به بازنگری در نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات گفت: مسلما با توجه به روند کاهشی تورم نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات نیز رو به پایین است. با توجه به کاهش معنی دار نرخ تورم در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد و شاهد کاهش مجدد نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات خواهیم بود. البته  امروز اظهار نظر دیگری هم  از بانک مرکزی بیرون  آمد  که معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه نمی‌توان تنها تورم نقطه به نقطه را مبنای تعیین نرخ سود قرار داد، گفت: بانک مرکزی برای تعیین نرخ سود، تورم میانگین، نقطه به نقطه و ماهانه را مبنا قرار می‌دهد.

همچنین  در پایان خرداد ماه امسال مجموع اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به 29 هزار و 82 میلیارد تومان رسید که در مقایسه با اسفند سال گذشته 13.3 درصد کاهش نشان می‌دهد. این نکته  عجیبی است  دقت  کنید  رقم ها  کاهشی بوده است  .

اما  نکته ای که از رسوب سنگین  پول در بانک ها  حکایت  دارد . در فصل بهار امسال مانده سپرده‌های بخش غیردولتی 4.9 درصد رشد داشت که از این میان سپرده‌های دیداری منفی 0.5 درصد، سرمایه‌گذاری مدت دار6.6+ درصد و سایر 6.8+ درصد بوده است. – مجموع مانده سپرده‌های بخش غیردولتی در 12 ماه منتهی به خرداد ماه امسال با 32.5 درصد افزایش به 589 هزار و 2 میلیارد تومان رسیده است. در 12 ماه منتهی به خرداد حجم سپرده‌های دیداری 7.6 درصد، سرمایه‌گذاری مدت‌دار 41 درصد و سایر 5 درصد افزایش داشته است.

خبری مهم  برای برخی پتروشیمی ها  که  توسعه فاز 17 و18 پارس جنوبی هم اکنون با پیشرفت بیش از 90 درصدی روبرو است که با تولید گاز از این فاز خوراک 4 مجتمع پتروشیمی تامین خواهد شد. بر اساس اعلام شرکت ملی صنایع پتروشیمی با راه اندازی فازهای فازهای ١٥ تا ١٨ پارس جنوبی در مجموع در هر ساعت حدود ١٨٠ تن اتان تولید خواهد شد که این میزان اتان می تواند خوراک خوبی برای واحدهای پتروشیمی باشد. این خیر خوبی برای مجموعه های جم  پارس مارون و برخی دیگر است  . هم اکنون پتروشیمی های کاویان، مروارید، جم و آریاساسول به دلیل کمبود اتان در کشور با ظرفیت کامل فعالیت نمی کنند.

و اما  در دلار امروز دلار به  3112 هم  رسید  و نرخ  خرید در 3100  بود  . فاصله  مبادله ای و ارز ازاد کمتر می شود و با اظهار نظر های متفاوت  به نظر نرخ  بودجه یز حتی برای سال 94 می تواند  به  بالای 3000 برسد  .

و اما در بازارهای جهانی افت و خیز خاصی را شاهد نبودیم و بیشتر به  سمت ثبات و البته  با  افت  قیمت  سوق داشتیم  . طلا در بازار ها  به 1305 دلار رسیده است و نفت  باردیگر به  97 دلار بازگشت . قیمت  مس در یک  قدمی هزار هزار دلار است و به  6910  دلار رسیده است  . روی هم  به  2280  دلار رسیده و اتفاق مثبت و خوبی است  . سرب هم  در 2210  دلار قرار دارد . اما الومینیوم نیز در 1950 دلار است  . در قیمت  اوره  اتفاق مثبت  این  است که  در دومین  هفته  پیاپی صعودی بوده و به  350  دلار رسید  .

پتروشیمی ها و فرصتهای طلایی!!!

در نمادهای پتروشیمی شاهد فرصت طلایی هستیم فرصت خرید سهام این گروه با دید گزارشات  6ماهه میتواند سود خوبی به همراه داشته باشد افزایش تولید و فروش در کنار افزایش قیمت فروش میتواند گزارشات مثبتی را برای پتروشیمی ها رقم بزند. در گروه  پتروشیمی صادرات  مناسب متانول  و اوره در مدت  اخیر بد نبوده است و به نظر این  گروه ها  کمی رونق بگیرند  البته  برای متانولی ها  وضع  بهتر است  .  البته  بازار به دلیل ابهاماتی که  روی این  گروه دارد کمی محافظه  کارانه عمل می کند  به هر قیمتی سراغ انها نمی رود  به خصو ص این  که نوسان هم نمی دهد .

جم این روزها انصافا با حمایتهای خوبی همراه و نوسانات مثبت خوبی را تجربه میکند ظاهرا این سهم خیلی زود قصد رسیدن به قیمتهای 980-1000 تومان را دارد جمی که حمایت حقوقیها از این سهم نشان از پتانسیل بالایش در تعدیل مثبت عایدی دارد

یک منفی دیگر از شازند این سهم را به قیمتهای جذاب 760 تومانی برایخرید خواهد رساند شازندیکه پتانسیل تعدیل مثبت عایدیش با توجه به افزای شقیمت فروش داخلی محصولاتش در عملکرد 6 ماهه قطعی شده و به نظر میرسد خرید سهم در قیمتهای منفی فعلی با دید میان مدت موقعیت سوداوری خوبی را ایجاد خواهد کرد

شیران با نوسانات منفی امروز به حمایت 720 تومانی رسید به نظر نمیرسد کاهش قیمتی چندانی از این سهم از سطوح قیمتی 720 تومانی شاهد باشیم سهمی که جای یک تعدیل مثبت دیگر را داشته و با رفع مشکلات صادرات محصولاتش میتواند سود بهتری در گزارشات بعدی به همراه داشته باشد تنها نکته منفی سهم عدم حمایت حقوقیها از سهم و دامنه نوسان پایین میباشد .

در این  گروه  روی زاگرس و خارکم  با این  گزارش امار گمرک  باید بیشتر تمرکز کرد .

استارت خودروییها خراب است!!!

این روزها تا خودروییها میروند جانی بیگرند فشار ها و حرف و حدیث ها از سوی مجلس و این طرف و ان طرف باعث میشود سرعت خودروییها گرفته و شاهد فشار فروش در نمادهای این گروه باشیم

ایرانخودرو شاید تنها سهمی باشد که در گروه خودرو از حاشیه  امینت بهتری برخوردار باشد. در مورد  این  سهم  باید گفت  ایرانخودرو در گزارش 3 ماهه دوم میتواند حتی کل سود اعلامی خود را پوشش داده و یک تعدیل مثبت بدهد اما  بازار به هوای سود های بیشتر از این  به  سراغ  سهم  رفته است  .  این سهم خریدش در قیمتهای 240 تومان خالی از لطف نیست

علی رغم حمایتهای حقوقیها از گوه بهمن این سهم میرود تا با شکست حمایت سرسخت 160 تومانی تیر خلاص را بر پیکره سهامداران خود بزند خبهمن سهمی است که بر خلاف پتانسیلهای بنیادیش اصلا حال و روز خوبی نداشته و روند فرسایایشی کل سهامدارانش را خسته کرده است

وضعیت بنیادی نامناسب پارس خودرو همانطور که بارها هشدار دادیم این سهم را با صف فروش به قیمتهای زیر 80 تومان رساند پارس خودرویی که به نظر میرسد امسال را نیز مهمان زیان بوده و نتواند با این رشد هزینه ها از زیاندهی خارج شود . سرمایه این  شرکت  ثبت  شده است و باید بسیار مراقب بود چرا که  فشار عرضه  بیشتر می شود  .

امروز قطعه  سازها  به خصوص 3 شرکتی که  بیشتر در دید  هستند  یعنی خشرق، خمهر  و خکار مورد  توجه  بودند . چند روزی است  که  بازار روی قطعه  سازها نیز مثبت  شده است و به نظر میرسد  می توان  روی اتنها نیز برخی نوسان  گیری ها  را  شاهد  بود و در این  گروه  3 شرکت خمهر ، خکار و خشرق را  زیر نظر داشته  باشید  . به نظر خشرق  و خمهر شرایط بهتری را برای نوسان  کوتاه مدت  داشته  باشند  . امروز گزارش خمهر امد و رشد 3 برابری فروش  و رشد سود عملیاتی به وضوح در وضعیت  شرکت مشخص بود  . هر چند  اخر وقت هم  او و هم  خشرق هر دو در بازار با  شدت  بالایی عرضه  شدند  .

معدینها در حال ریزش!!!

معدنیها این روزها حال و روز خوشی ندارند انگاری ستون معدنیها در حال ریختن است معدنیهایی که پتانسیلهای بنیادی خوبی داشته اما این روزها به دلیل رکود کسی سراغشان را نمگیرد

فشار فروش در ملی مس به حقوقیها نیز رسیده و اثار سو مدیریت و مشکلات در شرکت به حدی است که حقوقیها نیز در حال فروش روزانه سهم میباشند ملی مسی که به نظر نمیرسد تاپ ایان سال جاری امید چندانی به سهم باشد

کالسیمین امروز مهمان قیمتهای منفی بود سهم در حال حاظر در قیمتهای 380-420 تومانی در نوسان بوده و بریا رشد بیشتر نیاز به یک تعدیل مثبت جانانه در گزارش 6 ماهه دارد فاسمینی که با این قیمتهای جهانی سرب و روی تا پایان سال جرفهای زیادی در صورت ثبات شرایط فعلی برای گفتن خواهد داشت

فراوری هم با نوسانات منفی سنگین به سمت حمایت 580 تومانی میرود این سهم فعلا با شایعه سود 60 تومانی مواجه میباشد اما تاپ ایان سال به نظر میرسد در صورت برطرف شدن مشکلات خاک معدنیش سهم بتواند به سود 80 تومانی برسد اما با سود 80 تومانی هم قیمتهای فعلی رشد قیمتی برای سهم نشان نمیدهد

 

فولادیها اسیر رکود!!!

فولادیها امروز اسیر رکود بازار شدند رکودی که باعث شده تا فولادیها نتوانند انطور که باید و شاید چه از لحاظ تولید و فروش محصولات خود و جه از لحاظ افزایش قیمت در موقعیت خوبی قرار بگیرند

فولاد مبارکه این غول مسی پس از افزایش سرمایه حال خوبی ندارد سهم به کف قیمتی 260 تومان رسید سهمی که با افزایش تولید و فروش میتواند به سود خوبی برسد اما فعلا به دلیل رکود سنگین بازار اهن کمی این امر با ابهام همراه و حتی خرید سهام فولاد چهارمحال نیز نتوانست تغییری در روند سهم ایجاد نماید . امروز گزارش هرمزگان هم  رسید  که خوب بوده ولی کار فولاد ازاین حرف ها  گذشته است  .

ذوب فعلا در سطوح قیمتی 300 تومان در حال مقاومت جلوی سیل فروشندگان میباشد سهامداران ذوب فعلا با توجه به اظهارات مدیرعامل این شرکت انتظار خاصی جز افزایش سرمایه از سهم ندارند همین امر باع شده تا این روزها نوسانات اندکی را از این غول فولادی شاهد باشیم

فولاژ 300 توماین موقعیت خرید خوبی خواهد داد سهم کوتاه مدت هدف قیمتی 320-330 تومان و در بازه میان مدت بازدهی 20 درصدی و هدف قیمتی 360 تومانی را خواهد داشت به خصوص اینکه وضعیت بنیادی این سهم از سایر فولادیها یک سر و گردن بالاتر میباشد.

فایرا  را  امروز خوب رنج  کشیدند  . امروز سهم  برای دقایقی صف خرید هم  شد  . بارها در همین  ستون عرض شد  که  گزارش های فایرا مشکلات  زیادی دارد و این  حق سهامداران  را می تواند ضایع  نماید  . چه در تسعیر ارز در گزارش ها و چه حالا که  ناگهان در بورس کالا  قیمت  شمش الومینیوم  از 6800 به  7600  رسیده است  . جالب است  که  بودجه  فایرا روی 6600 بسته  شده است . به نظر اگر قیمت  در 7600 باقی بماند فقط از همین  یک  قلم  قابلیت  رشد 300 ریالی سود در فایرا  وجود دارد  .

امروز کمس باهنر نیز شایعه  فروش دارایی های ثابت  را دارد که  به نظر 100 ریال  روی سود  بگذارد و سهم  را تا  نزدیکی های 2800  سوق دهد .

 

سیمانیها و چوب بی اعتمادی!!!

سیمانیها این روزها چوب بی اعتمادی بازار را میخورند انقدر جو این گروه به دلیل مشکلات صادرات برخی شرکتها و رکود بازار و خبرهایی در خصصو دپوی سنگین سیمان توسط این شرکتها سنگین شده است که بازار حتی با پی بر ای 4 هم نگاهی به این گروه نمیکند

سیمان تهران رفته رفته به سمت قیمتهای 380 تومانیمیرود این روزها ظاهرا سیمانیها حمایتها را یکی پس از دیگری شکسته و این غول سیمانی که به واسطه افزایش نرخ سیمان و نداشتن مشکل فروش موقعیت بهتری دارد هم ایر جو منفی گروه خود شده است

به نظر میرسد تردیدهای یدر سیمان غرب به دلیل کاهش صادرات به وجود امده است شنیده میشود تا اینجا سیمان غرب با کاهش صادرات 20-30 درصدی سیمان همراه شده که در صورت فروش این سیمان در بازارهای داخلی تردیدهای یدر خصوص پوشش بودجه اش به وجود خواهد امد همین امر باعث شده تا سغرب با پی بر ای محدوده 4 مرتبه هم خریداران چندانی نداشته باشد

چهارگوشه بازار!!!

امروز خدمات بندری سینا پس از افزایش سرمایه با بازدهی خوبی بازگشایی شد همچنان بازار اعتقاد دارد به واسطه قراردادهای جدید این سهم میتواند تعدیلات مثبت خوبی ارائه دهد بهخصوص اینکه با به بهره برداری رسیدن پایانه نفتی شرکت نیز سود شرکت به  صورت تصاعدی رشد خواهد کرد این سهم که جز سهام پرریسک بازار طبقه بنده میشود این روزها در کانون توجه بازار قرار گرفته است ولی واقعاً این  قیمت ها  برای سهم  کمی پر ریسک  است  . زمزمه واگذاری بندر انزلی به  حسینا  بالا  گرفته است . از سوی دیگر رئیس سازمان بنادر با بیان اینکه تفاهمنامه‌ با کشور چین و مذاکره با سرمایه‌گذاران هندی برای حضور در بنادر ایران داشته‌ایم، از فراهم‌سازی مقدمات برگزاری مناقصه جذب اپراتور بندر شهید رجایی برای سال 94 خبر داد و گفت: قطعاً سال آینده دو شرکت اپراتور بندر شهید رجایی خواهند بود. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در حال حاضر شرکت‌های سینا و بتا اپراتور‌های این بندر کانتینری کشور هستند، تأکید کرد:‌ قطعاً سال‌آینده هم دو شرکت اپراتور بندر شهید رجایی خواهند بود. – روی حسینا  حرف و حدیث زیاد است اما در نهایت  با  کمی تعدیل سود هر سهم  رشد کرده است  و با  سرمایه  جدید به 3449 ریال  رسیده است . با توجه  به  برخی صحبت ها  شاید رسیدن  به  سود  4300 و 4400  ریال  نیز مقدور باشد بازهم  تاکید می کنیم  سنگین وارد  سهم  نشوید  .

شایعاتی در خصوص احتمال فروش سهام الومینیوم ایران توسط توسعه صنعتی مطرح شده است شایعاتی که اگر صحت داشته باشد این سهم رامیتواند به قیمتهای بالای 200 تومان برساند فعلا سهم با مقاومت 180 تومانی مواجه بوده و باید ایا ایا این سهم قادر به شکست این مقاومت و رشد بیشتر قیمت خواهد بود یا خیر

غدیر نتوانست به قیمتهای 720 تومان برسد غدیری که رشد بیشتر قیمتیش نیاز به یک خبر بنیادی یا تغییر و تحول در خصوص افزایش سرمایه میباشد فعلا غدیر روند نوسانی داشته و بین سطوح قیمتی 680-700 تومان در نوسان میباشد

ساختمانی ها  هم  امروز فرود  امدند . در این  گروه  فقط وساخت مثبت  شده  که  شایعه  فروش سنوین او  به تحقق پیوست و اعلام کرده است که  140  ریال از این  محل تعدیل دارد  . سهم خیلی زود متعادل شد  و البته  تلاش هایی برای مثبت  شدن داشت ولی بدون  صف بسته  شد  . حتی اخر وقت  شدت  عرضه ها  او را  کلافه  کرد و البته  جز  ثغرب  و ثشرق  و ثفارس باقی اکثراً منفی بودند   . اما در حوزه  کلان  برخی اتفاقات  خاص را در این  صنعت داریم  . در حوزه  مسکن  طبق اخبار برای اولین  بار یک  اتفاق مهم  رخ داده است . در اقتصاد کشور بعد از حدود 60سال تعداد واحدهای مسکونی از تعداد خانوار بیشتر شده است. پیش بینی میشود در پایان امسال تعداد واحد مسکونی حدود 24 میلیون و تعداد خانوار 21 میلیون بوده  که مازاد عرضه  را  رقم می زند  . باتوجه به کاهش تعداد ازدواجها و کاهش رشد جمعیت نیاز سالیانه کشور کمتر از 1 میلیون واحد برآورد میشود.بنابراین بیش از 2 سال زمان برای فروش این واحدها مورد نیاز میباشد. پس بنظر نمی رسد که ما شاهد جهش قیمتی شدید در نرخ مسکن طی 2 سال آینده باشیم. و درحالت خوشبینانه قیمت مسکن به اندازه تورم رشد خواهد کرد.اطلاعات تکمیلی: تعداد کل واحدهای مسکونی کشور 21.6میلیون واحد و تعداد خانوارساکن درکشور 21 میلیون خانوار (درسال1390) میباشد.باتوجه به تکمیل قابل توجه واحدهای مسکن مهر دربازه 91 تا 93 تعداد واحدهای مسکونی از خانوارها خیلی بیشتر شده است. بعلاوه اینکه کاهش سالیانه تعداد ازدواج ها و پایین بودن قدرت خرید باعث عدم رشد قیمت مسکن خواهد شد.دیروز هم  عیده  تاکید کرد درخواست وزارت راه و شهرسازی افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن تا 80 میلیون تومان بود اما ظاهر بانک مرکزی رقم 60 میلیون تومان را پذیرفته است.  دولت علاقمند به ایجاد تحرک در بخش مسکن ارزان قیمت است. در واقع دولت علاقمند است شرایط خانه دار شدن زوج های جوان و یا افرادی که دارای وضعیت نامناسب مسکن هستند را تسهیل کند. این نشان می دهد  بخش خانه های متوسط حتی فعلاً بعید است  با حرکتی مواجه  باشد  . از نظر بنیادی باید در خارج از تهران  وضعیت  کمی بهتر شود و با افزایش وام  شرایط خوبی را  شاهد  باشیم ولی در تهران این وام کمکی نخواهد کرد  . تکنیکالیست ها  معتقدند  ساختمان  و نمودار ان  از روند نزولی خارج  شده و یک  اتفاق مثبت  رخ داده است  . ما هم  گفتیم  کوتاه  مدت  بفروشید ولی میان مدت  نگاه  دارید .  در این  گروه همچنان  بر این  عقیده ایم  که وساخت ، ثتران  و ا س پ  را درسعی کنید  بیشتر زیر نظر داشته و یکی از این  3 را در پرتفوی خود داشته  باشید   . البته اگر دید  میان مدت و صبوری دارید .

در گروه  شوینده ها  شرایط برای پاکشو  با خرید  یک  سهامدار جدید  خاص شده است  . شرکت  حقوقی ارین  مشغول جمع  کردن سهام  پاکشو  در بازار است و تا  به  امروز 1% را از بازار جمع  کرده است  به نظر باید مراقب خرید های این  سهم  بود و می تواند برای بازار مهم  باشد  . البته  ادامه  روند خرید ها در این  سهم و خرید های ادامه دار باعث می شود  سهم در قیمت های 8900و 8800 ریال  به  اصطلاح  خشک  شده و با  یک  تلنگر مسیر صعودی را در پیش بگیرد  . البته  فعلاً بازار به  پاکشو  هم  اهمیت نمی دهد .

گروه کانی های غیر فلزی مورد توجه  قرار گرفتند  البته  انها نیز در اخر وقت  عرضه  شدند  بید این  گروه این  است که در بد بازار نوسان  گیران  امان نمی دهند  چون  برای بنیادی سهم نخریدند  که حالا  سهم  نگه دارند  . در این  گروه  از کهمدا  می توان  مطمن  بود  سهم  مجمع در پیش دارد و با توجه  به  سود  فعلی حتی قیمت های 8500 و 8600   ریال نیز می تواند  برای کهمدا  محقق شود  . در این  گروه از کگاز یا همان  شوگا  برخی از سود  1150  ریالی برای سال 93 خبر می دهند  که  به نظر این  سهم  برای سال  بعد  نیز شرایط خوبی خوبی خواهد داشت  . در کگاز این  قابلیت هست  که  قیمت در 6600 و 6500  ریال  قرار گیرد  . اگر قرار است در این گروه نوسان  گرفت و البته  باید مراقب حرکات  بسیار خاص برخی سفته  بازان  بود ولی در مجموع  بنیادی ترین  سهم  ها  را  باید انتخاب کرد  . در کنار این  شرکت ها  روی وپترو  نیز برخی نوسان  می گیرند  به نظر سهم  برای نوسان  بد نیست چرا  که  برنامه  فروش دارایی دارد .

امروز فارس و  پارسان هر دو منفی بودند . گفته می شود  یک  کاهش کوچک در سود پارسان و فارس برای سود  سال 93 این  شرکت ها و کاهش سود  ناشی از عدم  تقسیم بالای پارس رخ می دهد  که  البته هنوز مشخص نیست  . ولی ممکن است  فعلاً هر دو درجا  بزنند  . البته پارسان  با  ثبت  سرمایه  افزایش عرضه های جدی را دارد  . اما  با این  همه  با توجه  به تقسیم  سود  احتمالی 1650  ریالی در مجمع قیمت های 7600 و 7650  ریال  برای پارسان قیمت های بسیار منطقی است  . برای فارس فعلاً باید صبور بود . با این  شرایط بعید است  رشد قیمت  سنگینی را  شاهد  باشیم  . البته  حل و فصل جریان  پالایشی ها و خرید بلوک  شبندرو  تغییر سال  مالی نکات  مثبت پارسان  است  .

امروز صف خرید وصنعت  را  شاهد  بودیم و البته  وتوصا  نیز با ایعه  فروش بلوک  فایرا  مثبت  است  . گزارش وصنعت  454 ریال  سود  را نشان  می دهد و این  می تواند  زمینه  سازی برای رسیدن  به  سود های بیشتر برای سهم  باشد  . برخی معتقدند  که  ارزش ذاتی وصنعت  بیش از 4000 ریال  است و با  توجه  به این  سود که تحقق سود  650  تا 700  را  برای سهم  رقم می زند  می توان  به  رشد قیمت های سهم  امیدوار بود  .

این  روزها  دارویی ها  کمترین منفی را دارند و البته  می توانند  مورد توجه  قرار گیرند  . دیناروند در بخشی از صحبت‌های خود در مورد افزایش قیمت داروها در نیمه دوم سال گفت نیمه اول امسال افزایش قیمت نداشتیم اما سیاست ما این است که تولید داخل با توجه به تورم ضربه نخورد بنابراین قیمت‌ها برای نیمه دوم سال اصلاح می‌شود.وی یادآور شد: اصلاحات طوری انجام می‌شود که به مردم و بیمه‌گر فشار وارد نشود ضمن اینکه تولید کننده نیز با تولیدات دارو ضرر نکند. در گروه دارو  از مدت ها  قبل لیست  شرکت های خوب را  گفتیم و به نظر بهتر است  تا  20% پرتفوی را در گروه دارو داشته  باشیم  .

 

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

25  مرداد 93

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.