گزارش بازارشنبه 8شهریور 93

گزارش بازارشنبه 8شهریور  93

دریای سرخ …

گزارش بازار بتاسهم 16:55 :امروز شنبه ، بازار عهد  شکنی کرد  . همیشه یکشنبه ها  بازار را  باید منفی میدیدم ولی امروز همان  اول هفته   جو تغییر کرد  . اما  شاید اگر یک  اتفاق رخ نمی داد جو بازار بهتر بود  . روز چهار شنبه  خیلی اوضاع  بد نبود  .  با حمایت  قاطع  رهبری از دولت  مواجه  بودیم  به خصوص از وزاری اقتصاد  و بهداشت  ، پس از ان  خبر کاهش حجم مبنا و افزایش دامنه نوسان  را داشتیم ، پس از ان صورت وضعیت پرتفوی شرکت ها  منتشر شد  که نشان  می داد  در ماه  اخیر تقریباً بیکار بودند  . رفته  رفته  جلوتر رفتیم  موج خبرها  خوب بود  . خبر خاصی که  بخواهد  بازار را برای امروز منفی کند  وجود نداشت تا  این که  ناگهان  یک  خبر عجیب و شوکه  کننده در دقایق اخر به  بازار رسید  که  امریکا  ایران  را  مجدداً تحریم  کرده  . اتفاق عجیبی است  . در استانه  رفتن  به نیویورک  این  تحریم  صورت  گرفته است  . این از طرفین  بعید  بود ولب شد  و شاهد  ان  بودیم  و همین  روحیه  بازار را تضعیف کرد  . برخی معتقدند  اعلام  دوشنبه عرضه اولیه موثر بوده ولی به نظر ان  طو رنیست . البته  برخی دیگر مشکل را در ذات  ساختاری بازار می دانند . نبود پول  و شفاف نبودن  سیاست ها  باعث شده  تا  بازار حقیقی  و حقوقی در ان  فعالیت  کمتری داشته  باشد  . البته  حقوقی که  دل را  به دریا  زده و روی سهم های کوچک  کار می کند  ولی حقوقی فقط نشسته و نظاره می کند  .

و اما  روی صحبتمان  این  بار با مدیران  است . و البته  همه  فعالان  بازار قطعاً این کشتی طوری است  که همه سوار ان  هستیم و همه  با هم  همسفریم  . ما  به خوبی می دانیم  که  همه چیز در دستان  بورس نیست  و در واقع  بازار هم  چوب سیاست های اقتصادی  و رکود فعلی کشور را می خورد ولی کم کم  باید مراقب بود  .

ببنید  هشدار همیشه هست  ولی برخی اوقات  باید این  نخ  محکم  را  سفت و سخت تر چسبید تا  رشته ان  از دست خارج  نشود  . هم  از نظر بنیادی  و هم  تکنیکالی شاخص الارم  های خوبی نمی دهد  . بازارهم  همینطور به نقطه جوش رسیدیم  . سهامداران  ناامید  شده اند  . خبرهای سیاسی کم کم  نگران  کننده تر می شوند  . دیر بجنبیم و حرکتی نکنیم و استین  بالا  نزنیم  افسردگی که  به  سراغ  بازار امده می تواند نهادینه  شود و ان وقت  است که این  بیمار با هیچ  جیز نمی خندد  . اگر هم می خواهید  فکری کنید  سریعتر دست  به کار شوید  .

اما  نمی دانیم  دولتمردان می خوانند  یا نمی خوانند . ولی فکر می کنم  سر شوخی را  با بازار سرمایه  باز کرده اند !! رییس جمهور می آید  از بازار سرمایه می گوید  ، در طرح  خروج از رکود  از بازار سرمایه  صحبت می شود  . از محلی برای تامین مالی ، از ریشه های کمک  به تامین مالی در بازار سرمایه  ! در بازار فعلی لیدر بازار وقتی کفپارس باشد  تکلیف تامین مالی مشخص است  . بیشتر شوخی با  بازار است که تامین  مالی از این  طریق باشد  .

به هر حال  اگر فکری به  حال بازار نکنید با  ریزش فردا  تکنیکالیست ها  جو را تغییبر می دهند  چرا  که از نظر انها  جو بازار کاملاً تغییر کرده و ریزش و  افت  جدی تر شده است و احتمال  افت  با  شکست  برخی خطوط محکم  تر  .

بازار چیزی برای گفتن ندارد  . حرفی هم  برای شنیدن  نیست  فقط و فقط باید امیدوار بود  . البته  با تمام  این موارد به  چشم انداز بلند مدت  بازار همچنان  امیدواریم  .

برای بازار امروز که جو جالب نبود  چیزی نداریم  برای امروز بگویم حتی امروز سهم های کوچک هم  در بازار نمی توانستند  نفس راحتی بکشند  و فشار منفی بالا  بود  اما  شاید فردا  این  فشار را نداشته  باشیم  به چند دلیلی این که  قیمت ها  واقعاً  برای کاهش منطقی نیست و نکته  بعد  این  که  زهر منفی شاخص  و بازار گرفته  شده است  .  نکته دیگر نیز در مورد  دلار است . شاخص ما  با دلار رابطه مستقیم  دارد و رشد امروز دلار تا  3160 و 3170  می تواند  فردا در بازار موثر تر باشد  .

بازار برای خروج از این  شرایط به  یک  شوک  قوی نیاز دارد  که  در شرایط فعلی بازار بیشتر شوک های منفی دیده می شود  تا  مثبت . امروز شایعه  داعش امده  بود و فردا معلوم  نیست  سر از کجا دراورده  باشیم  .

و اما  امروز در شاخص یک اتفاق تلخ  رخ داد  . شاخص روند  صعودی بلند مدت  خود را در تایم فریم  روزانه  شکسته و نفوذ بدی کرده است . این  الارم بسیار بدی برای چارتیست هاست  . البته اگر کمی خوش بین باشیم در تایم  فریم  هفتگی هنوز نفوذ کامل نشده یا  باید  چند  هفته  این  منفی ادامه داشته  باشد  و یا  باید برگشت  بزند  . به نظر مسیری خطرناکی را در پیش داریم  . امروز با منفی فعلی حداقل 2 چرخ  ما  ازاد شده و روی دره دارد می چرخد  خیلی باید  شانس بیاوریم  که  با این  راننده  که هر لحظه  یک تصمیمی میگیرد  به  ته  دره  سقوط نکنیم  . البته  انصاف بدهیم  ره هم هموار نیست  …

در شاخص امروز با کاهشی 370  واحدی مواجه  بودیم  که تقریباً همه  بزرگان  بازار زیر این  نشان  سینه می زدند از فارس و پارسان  تاپیکو  بگیر تا  ریز و درشت  باقی شرکت ها .

با این  ریزش شاخص 73 هزار را از دست داد و به  دره  72941 واحد  سقوط کرد  . بازهم  می گوییم  بسیاری از چارتیست ها  نگران  شده اند و این  خود  فشار فروش را می تواند افزایش دهد و دقیقاً فشار فروش اخر بازار ناشی از همین  امر بود  .

و اما  با این  مقدمه  سری به  حاشیه های تلخ  بازار بزنیم  که  داعش سر تیتر خبرها  بود  . شایعه در بازار مطرح  شد  که داعش با ایران  درگیر شده  همه جوره این موضوع  تکذیب شد ولی بازار دست  بردار نبوده است . البته خبر تحریم مجدد ایران  به نظر تلخ تر بود  .

 

امروز مصاحبه  مطبوعاتی رییس جمهور را داریم  که بسیار مهم  است .رییس مرکز ارتباطات، اطلاعات و تبلیغات نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه نشست خبری رییس جمهوری در هشتم شهریور برگزار می شود،

فرمایشات  رهبری در حمایت از دولت  نیز بسیار مهم  بود  .

امروز رئیس جمهور تاکید کرد  که خود  عنان  کار هسته ای را در دست  می گیرد و این می تواند  ناشی از این  باشد  که در نیویورک خبرها  و مذاکرات  توسط شخص رییس جمهور اداره می شود  . وزارت خارجه روسیه طی بیانیه ای آورده است: باتوجه به روند دشوار مذاکرات، احتمال برآوردن تمام حقوق ایران به عنوان عضو پیمان منع گسترس سلاح هسته ای از جمله غنی سازی اورانیوم و لغو تحریم ها بوجود آمده است.

مأموریت ظریف در اروپا، ماموریت سرنوشت سازی برای ایران خواهد بود. سفر محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به مسکو از اهمیت خاصی برخوردار می گردد. طرفین باید درباره فهرست طولانی مسائل سیاسی، اقتصادی، مالی و احتمالا نظامی به گفتگو بپردازند که مسکو و تهران در رفع آنها ذینفع هستند. سفر وزیر امور خارجه ایران به مسکو پایه و اساس خوبی فراهم خواهد کرد تا تمام برنامه های ماه سپتامبر با شرکت روسیه و ایران به موفقیت بیانجامد.
مسأله هسته ای برای ایران اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل، در آستانه مذاکرات 1+5 و ایران که در آستانه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، 16 ماه سپتامبر در نیویورک برگزار خواهد شد ، ظریف اول ماه سپتامبر در بروکسل مذاکراتی با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهد داشت.هدف اصلی این نشست در بروکسل بحث در باره مکانیزم ادامه مذاکرات و رفع اختلاف نظرات برای دستیابی به موافقتنامه قابل قبول برای همه در باره برنامه هسته ای ایران خواهد بود. بدون وجود چنین سندی نمی توان در باره لغو نهایی تحریم های مالی – اقتصادی علیه ایران صحبت کرد. اما به عقیده کارشناسان سیاسی ، شانس رسیدن به توافق هسته ای و رهایی تهران از تحریم ها وجود دارد.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با ابراز امیدواری نسبت به اینکه مذاکرات تا ۲۴ نوامبر سال جاری به نتیجه برسد، تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران متناسب با میزان حسن نیت طرف مقابل در مذاکرات، رفتار خواهد کرد. –

و اما تا  بدین  جا خبرها  بد نبود  .ولی ناگهان  خبر تحریم ها  پای بازار را  سست  کرد  .

آسوشیتدپرس نوشت: آمریکا روز جمعه اعلام کرد که بیش از 25 شرکت، بانک و فرد را که مظنون به همکاری در جهت توسعه برنامه هسته ای ایران هستند را تحریم کرد.دیوید کوهن معاون وزیر خزانه داری آمریکا گفت: تصمیم واشنگتن علیه بیش از 25 شرکت و فرد که مظنون به همکاری در جهت توسعه برنامه هسته ای و کمک به دور زدن تحریم ها توسط ایران هستند، نشان دهنده ی تداوم عزم ما در جهت اقدام علیه هر کسی، در هر جایی که تحریم ها را نقض می کند است.در نتیجه ی این تحریم ها، امریکایی ها از انجام معاملات مالی با این افراد و شرکت ها منع شده و تمامی اموال شرکت ها و افراد تحریم شده در امریکا مصادره می شود.از جمله شرکت‌ها و موسسه‌هایی که به لیست تحریم‌ها افزوده شده‌اند؛ بانک آسیا، شرکت پشتیبانی هوانوردی آسیا، خطوط هوایی کاسپین، بانک قرض الحسنه رسالت (تمام شعب در جهان)، بانک قوامین (تمام شعب در جهان)، موسسه مالی «گلدن تکس»،شرکت جهان تک رویان پارس، بانک خاورمیانه بانک بین المللی کیش، شرکت ماندگار بسپار کیمیا، خطوط هوایی معراج، موسسه علوم هسته ای و تحقیقات فناوری،” شرکت سازه مرکب “و سازمان نواری و تحقیقات دفاعی از جمله شرکت‌هایی هستند که به لیست جدید تحریم‌های وزارت خزانه داری اضافه شده اند.این اقدام آمریکا در حالی صورت می گیرد که دور جدید مذاکرات ایران و پنج بعلاوه یک تا چندین هفته ی دیگر در نیویورک برگزار می شود.

در همین  راستا معاون اروپا و امریکای وزیر امور خارجه به اقدام دیشب امریکایی‌ها در اعمال تحریم‌های جدید به‌ شدت اعتراض کرد و گفت: در حال بررسی این موضوع هستیم و امروز سخنگوی وزارت امور خارجه موضع ما را اعلام خواهد کرد.

اما داعش بحران  بعدی است  . رئیس جمهور فرانسه در بخش دیگری از سخنانش گفت که از اعضای شورای امنیت و کشورهای منطقه ای از جمله ایران و اعراب می خواهد که علیه گروه شبه نظامی داعش وارد عمل شوند. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر پنجشنبه با مشاوران و تیم امنیت ملی خود در باره  راه های مقابله با پیشروی داعش در عراق و سوریه  به تبادل نظر پرداخت. اوباما گفت از جان کری  وزیر امور خارجه خواسته است برای کمک به تشکیل ائتلافی علیه داعش به خاورمیانه برود و نیز،  چاک هیگل وزیر دفاع را مامور کرده است مجموعه ای گزینه  برای مقابله  با  داعش تهیه کند.
اوباما گفت جامعه بین المللی  می تواند در حمایت هوایی از نیروهای نظامی عراق و نیز  در زمینه آموزش و  تأمین تجهیزات  نقش ایفا کند.

در خبرهای اقتصاد  داریم به نقل از رویترز،‌ مشتریان بزرگ آسیایی خرید نفت از ایران را به میزان 29.4 درصد افزایش دادند. البته چین،‌ هند ،‌ ژاپن و کره جنوبی در ماه گذشته میلادی در کل، روزانه یک میلیون و 29 هزار بشکه نفت از ایران خریداری کردند. این رقم نسبت به ماه قبل از آن نشان دهنده کاهش است.

در بحث داخلی مسیر متفاوت  است  . وزیر اقتصاد با بیان اینکه سیاست‌های خروج از رکود یکی پس از دیگری در حال اجراست، گفت: راه‌اندازی صندوق‌های پروژه مانند زمین و ساختمان خروج از رکود را تسریع می‌کنند.در حوزه  بورس خبر اخیر بخشنامه  کاهش حجم مبنا و نوسان  قیمت نیز مهم  است .اما در مورد  افت  قیمت ها  آخرین وضعیت متوسط نسبت قیمت به درآمد (P/E) بورس تهران نشان می‌دهد که این نسبت مهم از ابتدای سال تاکنون 21 درصد کاهش یافته و به محدوده 5.6 مرتبه رسیده است.

و اما  در دلار نرخ در بازار  امروز تا 3160 3170 هم  رشد کرد  به نظر امروز رشد دلار به  بالای 3180  را داریم  .

و اما در بازارهای جهانی کار مثبت تمام شده  نفت  به 96 دلار نزدیک  شده است  و اما  طلا  صعودی بوده و به  1288  دلار رسیده است  . در سایر فلزات  روند  مس نزولی بوده و به  7034 دلار رسیده است  ..  روی نیز در 2363 دلار قرار دارد  وتغییر نکرده است  . الومینیوم  نیز در 2046 قرار دارد  که قیمت خوبی است .

و حالا  سری به  بازار بزنیم  .

بانکهایی به رنگ خون!

امروز رنگ معاملات بانکیها به رنگ خون بود بانکهایی که وضعیت خوبی نداشته و روز به روز معاملات منفیتری را تجربه میکنند به حدی که نسبت پی بر ای بانکیها به پایینترین سطح خود رسیده است

بانک انصار با پی بر ای باورنکردنی 4 مرتبه به قیمتهای 220 تومانی نزدیک میشود انصار به دلیل فعالیتهای ساختمانی وضعیت خوبی داشته و به نظر میرسد حتی بتواند با رشد عایدی همراه شود امااین روزها کسی به سهام بانکی و این سهم توجهی ندارد

شایعاتی در خصوص سود 18 تومانی بانک صادرات برای سال جاری شنیده میشود اما قیمت سهم بر خلاف شایعات مثبتش نزولی میباشد شنیده میشود افزایش سرمایه اخیر بانک صادرات تاثیرش را برای سال جاری گذاشته و این امر در کنار افزایش سود عقود مبادله ای باعث رشد سوداوری صادرات خواهد شد . البته  زمزمه ای هم  در وبصادر هست که منابع و مصارف بانک  با هم  همخوانی ندارند  .

پاسارگاد به دو دلیل همچنان در حال کاهش قیمتی و رسیدن به کف قیمتی 160 تومانی میباشد اول پی بر ای بالاتر به نسبت سایر نمادهای بانکی و دوم تحقیق و تفحص مجلس از این بانک در خهصوص سرمایه گذاریهای خارجی این بانک که باعث شده همچنان جو روانی منفی باعث کاهش بیش از پیش این سهم شود

روزگار سخت فولادیها!!!

این روزها فولادیهای روزگار سختی را میگذرانند ثبات قیمت محصولاتشان و افزایش هزینه ها و رکود بازار و مشکلات فروش محصولات در برخی از این شرکتها باعث شده تا همچنان شاهد کاهش قیمت و افت پی بر ای در گروه فولاد باشیم  . البته در بورس لندن  سیگنال هایی از رشد قیمت  فولاد  رسیده  بود ولی بازار بی اعتناس.

امروز پی بر ای فولاد به سطوح زیر 5 مرتبه نفوذ کرد فولادی که مشکل فروش نداشته و تنها پتانسیل رشد سوداوریش به دلیل افزایش هزینه ها و عدم افزایش قیمت ورق کاهش یافته است فولادی که گزارش 6 ماهه اش اگر مثبت باشد میتواند باعث بهبود روند معاملات این غول فولادی و جلوگیری از کاهش قیمتیش شود

فولاد ارفع تحت تاثیر روند حمالیتی به قیمتهای 400 تومانی رسید همانطور که بارها عنوات کردیم ارفع در قیمتهای 380-400 تومان و حتی تا مقاومت 420 توماین نوسانات خوبی میدهد سهمی که نشالن داد در صورت حمایت از یک سهم حتی در بازار منفی نیز سهم نه تنها افتی نمیکند بلکه بازدیهای نوسانی خوبی میدهد

ذوب به زودی به سطوح قیمتی 380 تومانی میرسد افت بیشتر قیمتی ذوب بعید و به نظر میرسد از همین سوطح شاهد برگشت روند قیمتی سهم باشیم ذوبی که فعلا به مانند اتش زیر خاکستری در انتظار یک باد بریا شعله ور شدن میباشد

خودروییها بر خلاف جهت اب!!!

خودروییها در سرایشیبی سقوط قرار گرفته و به سمت حمایتهای قوی خود در حال حرکت میباشند خودروییهایی که خبرهای رشد تولید و فروششان و رکورد شکنیهای پی در پی در زمینه تولید خودرو هم نتوانسته تاثیری در روند انها داشته باشد

امرزو صف فروش زامیاد به نظر میرسد این سهم را به قیمتی های 110 تومانی برساند خرید زامیاد در سطوح قیمتی 110 تومان میتواند گزینه مناسبی باشد احتمالبرگشت زامیاد به قیمتهای 120 تومان وجود داشته و بعید نیست

ایرانخودرو بالاخره قیمتهای 250 تومان را شکسته و به قیمتهای کانال 240 تومان وارد شد اما انصافا حجم خرید و حمایت حقوقیها از این سهم جالب توجه بوده و نشان از این دارد که در صورت برگشت جو بازار خودرو سریعا میتواند رشد قیمتی را تجربه نماید. مجلس تعطیل شده و خودرو  3 هفته  ارامش دارد  . رهبری هم  بر کنترل واردات  خودرو خارجی تاکید داشتند  .  اما  طی روزهای گذشته  با  برخی مدیران خودرویی صحبت های مفصلی را داشتیم  . از خطرات  افزایش تولید  بی رویه  بگیرید  . تا هزینه های مالی  .  به نظر تحول در گروه خودرو و قطعه  ساز آغاز شده . همواره  روی همان  قطعه  سازها تاکید می کردیم  که  با  پرس  و جوی بنیادی نیز اکثر انها  شرایط خوبی دارند  .

ایران خودرو  از 4 ماه اخر رو به  فروش قسطی می اورد  و شرایط برای فروش بهتر می شود  . در حال حاضر 3 هفته اس فروش کم حجم  شده است  .

در بحث تولید در حداکثر طرفیت تولید  هستند  .

در هزینه های مالی اقدامات  زیادی انجام  شده است  . همچنین  فروش دارایی های بیشتری  در دستور کار است . به نظر گزارش 6 ماهه نیز تغییرات  هزینه های مالی را نشان  نمی دهد ولی از گزارش 9  ماهه  کم کم  بروزمی کند  .  طبق براورد مدیران  گزارش 9  ماهه خودرو  مناسب است و اوج  زمان  سو د اوری شرکت  را  نیمه  دوم  سال 94 ذکر کردند  .

در نماد گروه بهمن امروز شاهد رسیدن این سهم به قیمتهای 150 توماین بودیم خبهمن اخرین فرصتش برای مقاومت در راستای عدذم افت قیمتی بیشتر میباشد سهمی که فعلا بازار روی خوشی به ان به خصوص با توجه به ابهامات سهم در خصوص تبدیل شدن به هلدینگ و گزارش ضعیف 3 ماهه نمیدهد

د این  گروه  زیان  17 میلیارد تومانی ورنا  جالب بود که شناسایی کرده  بود که  البته از محل فروش ورق چهارمحال بود .

پتروشیمی ها هم کم اوردند!!!

در بازار امروز نمادهای پتروشیمی که از هر سو جای رشد عایدی و تعدیل مثبت را دارند نیز اسیر جو منفی بازار و کاهش قیمتی شده و به عبارتی جلوی جو بازار کم اوردند

شازند 760 تومانی فرصت ایده الی برای یک خرید سوداور حتی با دید کوتاه مدت و میان مدت میباشد از فرصت نوسانگیری این سهم کمال استفاده را نموده و با خیال راحت اقدام به خرید شازندی نمایید که اینده درخشانی پیش رو داشته و روزی به ارزش های واقعی خود خواهد رسید

اما امروز زاگرس هم منفی شد برخی از منابع حتی وعده سود 600 تومانی زاگرس برای سال جاری و قیمتهای 3 هزار تومان تا 3200 تومان را تا پایان سال میدهند به دور از هر گونه خوشبینی زاگرس جای رشد عایدی و رشد قیمتی خوبی در بازه میان مدت و تا پایان سال را خواهد داشت . در گزارش جدید گمرک  به نظر بازهم  متانول سرنوشت  ساز باشد .

امروز در بازاری منفی مارون همچنان مثبت و به قیمتهای 3600 تومانی نزدیک شد این سهم را از قبل مجمع معرفی کرده و کم کم به قیمتهایی مارون نزدیک میشود که قبل از مجمع بوده و وسد 800 تومانیمجمع دراین بازار خراب برای سهامداران سود 20 درصدی را به ارمغان اورده است

سم شاخص در سرمایه گذاری ها!!!

سم شاخص امروز سرمایه گذاری ها را فلج کرده و شاهد افت شدید قیمتی سهام این گروه در راستای افت شاخص بودیم سرمایه گذاریهایی که برخی به قیمتهای میرسند که ورود به انها یک نوسان شیرین را به همراه خواهد داشت

تاپیکو در بازار منفی در حال نزدیک شدن به قیمتهای 500 تومان میباشد قیمتهایی که قطعا باعث برگشت این سهم به سطوح 520 توماین خواهد شد تاپیکو به زودی با برگزاری مجمع و خبرهای مثبت مجمعخود روح دوباره ای در معاملاتش خواهد دمید

پارسان به نظر نمیرسد افت قیمت بالایی را تجربه نماید به خصوص اینکه شایعاتی در خصوص تعدیل مثبت 5 درصدی این شرکت شنیده میشود پارسانی که اگر مشکل قیمت فروش اوره سازان حل شود رشد قیمتی خوبی داشته و میتواند خواب سرمایه سهامداران خود را جبران نماید .

در این  گروه وسپه، وصنعت ،اتی  و خارزم  کم کم  به  قیمت های 50 تا60% ارزش ذاتی می رسند  . واقعاً بازار کجا می رود و چطور حساب می کند  .

چهارگوشه بازار!!!

حفاری شمال که در وضعیت بنیادی ایده الی قرار داشته و با شایعات مثبت هم همراه میباشد مجددا اسیر روند منفی شده و با کاهش قیمتی به سمت کف قیمتی 480 تومانی گام برمیدارد حفاری که شنیده میشود امسال بهسود بالای 100 تومان یدست یافته و اهداف قیمتی میان مدت خوبی دارد

مپنا هم علی رغم قرار داد جدید و خبرهای یدر خصوص وصول مطالباتش در حیطه ساخت نیروگاه از دولت و احتمال اعلام سود 60 تومانی باز هم با نوسانات منفی به سمت قیمتهای 680 تومانی گام برمیدارد مپنایی که پتانسیلهای خوبی داشته اما این روزها چندان مورد توجه بازار نیست

غول مسی بازار به قیمتهای باورنکردنی 240 تومانی رسید این سهم چشم انداز خوبی دارد پتانسیلی برای  توقف روند نزولیش هم  موجود  است  ولی با این  حجم  خبرهای سیاسی منفی تا توافقی صورت نگیرد  کسی سراغ  مس نمی رود  .  فعلا انتظار داریم همچنان فشار فروش و روند خروج سهامداران حقیقی  از این سهم مسی کماکان ادامه داشته باشد. فاسمین و باما  هم  همچنان  مورد  توجه هستند  .

از فایرا نیز نباید غافل شد  . قیمت  الومینیوم در بورس کالا  به  8هزار نزدیک می شود . قیمت  جهانی به  2100  و نرخ دلار نیز صعودی است . بودجه فایرا  زیر 6800  است  . به این  سهم  باید بیشتر دقت  کرد و ان  را  زیر نظر داشت  . به دلیلی تقاضا  بالا  برای کابل الومینیومی تقاضا  برای شمش الومینیوم  رشد کرده است .

امروز مداران  با مصاحبه مدیرعامل منفی شد  و حتی به  صف رفت  . همکاران  با  شایعه  افزایش سرمایه  30% از محل انباشته می تواند  باز هم  رشد کند  .

نکته ای جالب است  که  امروز کفپارس صف خرید داشت  . در مورد  سایر هم  گروه ها  جو ارام است  ولی او  با  حمایت و نوسان  گیری گروه های مختلف در حال پرواز است .

امروز در بازار زمزمه افزایش نرخ  روغن  موتورها  شنیده  شد  که هنوز مورد تایید نیست . در سوی دیگر باردیگر بحث افزایش نرخ  گلتاش  و پاکشو  جدی شده است  .

در گروه  پتروشیمی اگر خبر نرخ اوره درست  باشد  خراسان  را  باید زیر نظر داشت  .

واقعاً بهتر است  فقط بازار را نظاره  کنیم چون حرفی برای گفتن ندارد .

اما  یک نکته  با مدیران  بورسی :  ببنید  هیچ  کس نفی نمی کند  که  صندوق زمین و مسکن  بحث بدی است  . اتفاقاً ابزار مثبتی است  ولی ایا  اولویت  رکود  زدایی از بازار مهم تر نیست  ؟ عزیزان  شک  نکنید  اگر رونق در بازار حاکم  باشد  این  گونه  طرح ها  بیشتر موفق می شود و به  جای 3 میلیارد 10  میلیارد پول جمع می شود ولی حالا  همین نیمچه پول را نیز از بازار کشیدند  .

نمی دانیم  انشالله  که  مسیر درست  باشد  .

در بازار خیلی حرفی برای گفتن  نیست …

یادش بخیر با دیدن فیلم  تبلیغاتی روحانی ذوق زده  می شدیم …

سخن بسیار است و مجال اندک، چه بهتر که سخن را کوتاه کنیم و پای در راه نهیم.که دراز است ره مقصد و من نوسفرم

گروه تحلیل گری بتا سهم

8شهریور 93

۱ پاسخ

  1. با سلام بر بتها سهم عزیز
    من خبر قطعی از افزایش قیمت 12 درصدی روغن موتورها دارم که تایید شده است. قرار است این افزایش از صبح روز سه شنبه 6/11 اعمال شود.

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.