گزارش بازار سه شنبه 13 اسفند92

گزارش بازار سه شنبه 13 اسفند92

اين اخرين تلاشمه …

گزارش بازار – بتاسهم –15:05  امروز سه شنبه ، بازار پر خبري را داشتيم  . ديگر بورس هر چه در چنته  داشت  رو كرده  بود تا  بازار را  مثبت  كند و در واقع زور اخر خود را  براي مثبت كردن  بازار بزند . از سوي ديگر هر خبر منفي كه در دل ان  بود  سعي كرد  بيرون  بريزد كه بازگشايي پتروشيمي ها  با  صفوف فروش ناشي از همين  امر بود . باز كردن  اعتبارها و محدود كردن  فروش يعني اين كه غول عرضه  را  چشم و دست بسته  به ميدان  نبردي بفرستيم كه مدام  به مبارزه  كننده ها اضافه مي شود . جالب اين است كه هنوز هم  نتوانستيم  غول عرضه  را مغلوب كنيم  .

اما  امروز با  روزهاي قبل فرق داشت  چند اتفاق مثبت در بازار امروز رخ داد كه ما  را اميدوار كرده  بود  . بازار به خوبي پي برده  كه واقعاً منفي برخي سهم ها جذاب است و اقدام  به خريد مي كرد حتي صفوف خريد برخي سهم ها  را داشتيم  . از سوي ديگر تلاش بسياري مي شد  كه منفي ها  جمع و جور شوند و حتي پتروشيمي ها نيز صف فروش انها  يا جمع  شد يا بقاياي ضعيفي را داشت  .

البته  بازار امروز ابستن  تحولات  متفاوتي بود كه از ديروز عصر برنامه  ان چيده  شده  بود اما  بازهم  در برگشت  بازار ناموفق بوديم . البته  نه اين كه خيلي هم ناموفق بوده  باشد  اما به هرحال  بازهم  نماگر منفي بود . اما  اين  بار با  روز هاي قبل متفاوت  بود  . پتروشيمي ها كه لولوي بازار شده  بودند امدند و رفتند و زهر انها نيز ريخته  شد .

اتفاق خوبي كه  بازار با ان مواجه است  اين  بوده كه ديگر خبر منفي خاصي نيست كه  بازار بخواهد  ان  را لحاظ نكرده  باشد  البته  بازگشايي چند سهم  ديگر نظير مپنا و پارسان  نيز در اين وضعيت مي تواند موثر باشد اما  تقريباً 95% خبرها و عواملي كه مي توانست منفي كننده  بازار باشد امده و رفته و حالا  ما مانديم  6 روز كاري كه  از قبل هم  صحبتش را كرده  بوديم كه از  10  روز مد نظر 4 روزش گذشته و فردا نيز روز 5 مي گذرد و سپس هفته  بعد  آغاز مي شود كه  موج  فشار فروش كاهش مي يابد و از سويي ريزش قيمت ها ، خبرهاي منفي و همه چيز به پايان  راه  رسيده و  كفگيرش به ته ديگ خورده و كم كم  افراد اميدوار تر مي شوند .

نه اين  كه  بگوييم  بازار از فردا مثبت مي شود خير ولي شتاب و ضرب اهنگ  منفي ها رفته  رفته  گرفته شده و حتي اواسط هفته  بعد و اواخر ان وضعيت  بهتر از امروز خواهد بود .

اما قبل از اين  كه به  سراغ بازار برويم كمي از شرايط كلي بازار صحبت  كنيم كه چه رويدادهايي را داريم  . امروز در حالي بازار را  آغاز كرديم كه از يك  سو رشد 60 توماني قيمت دلار در يك  روز همه  را  شوكه  كرده است  . ديروز دلار تا  3135 رفت و البته  امروز كمي كاهش داشت اما رشد ان  جالب بود . خبر بازشدن  اعتبارها  و 10  برابر شدن  ان  يك  نكته  بود و خبر ديگر بحث گزارش هاي پتروشيمي ها  بوده  كه  زمينه  ساز بازگشايي هاي امروز انها  شد و تقريباً بازار را وارد فاز جديدي كرده است  .

فازي كه ديگر خبرمنفي انچناني را  روي سر خود ندارد .

اما در ان  سو امروز جز معدود  روزهايي بود كه حجم و ارزش معاملات  نيز رشد كرد و اين نشان  از نيم نگاه  برخي افراد  به  بازار بود . مثبت  شدن  بازار و برگشت ان  يك  فرايند  است و اشتي سهامداران  با بازار يك  فرايند  است  كه  بايد طي شود . قبل از هر چيز بايد اين خبرهاي منفي كم  شود  و شوك  منفي به  بازار وارد نشود و برعكس شوك هاي خبري مثبت وارد  شود .

دوم اقناع  قيمتي است كه  به نظر اين موضوع عارض شده و تقريباً همه  به اين نتيجه  رسيدند  قيمت ها جذاب و مناسب است و سوم تحليل گران تكنيكال هستند كه  البته  درست است برخي از انها به  ريزش تا 74 هزار معقتدند  ولي خيلي ها نيز شاخص 76 و 77 را  نقاط پاياني اين  اصلاح مي دانند كه منجر به پايان مسير و بهتر شدن امور مي شود .

در مجموع در يك جمله  بخواهيم  خلاصه  كنيم  جو اميدواري بهتر شده است  .

حالا  با اين  شرايط به سراغ  بررسي بازار مي رويم كه امروز منفي آغاز كرد اما  رفته  رفته شرايط بهتر شدو  حتي در دقايقي بازار به  سمت مثبت  شدن  پيش رفت اما  بازگشايي پتروشيمي ها و صفوف فروش انها  كار را كمي دشوار كرد و بازهم خريداران  پا پس كشيدند . اما  بازهم  قيمت ها  طوري نبود كه منفي كامل شود . اين خود نشانه خوبي بود كه  بازار از منفي كامل به مثبت ها  رسيدو  باقي ماند .

اما  براي بازار فردا  همين  انتظار را داريم كه از منفي به مثبت ها  برسد  . نبايد براي برگشت  بازار عجله  كرد . حتي بورس بهتر است  فردا مپنا و پارسان و خارك  را هم  باز كند تا ديگر حرف و حديث باقي نمانده  باشدو انگاه  با هر خبر بخشي از بازار رشد مي كند . اين  بهترين  سناريو است كه مي تواند  براي بازار باشد  و بازهم  تاكيدمي كنيم  نبايد براي برگشت  بازار عجله كرد  .

اما در حاشيه  بازار چه خبر است  …

امروز عراقچي بابت توضيح در مورد  مذاكرات  در خبرگان صحبت كرد و كه  البته  غير علني و محرمانه  بود . اما در بخشي از ان گفته  شده كه غنی سازی 3 و نیم درصد را تثبیت کردیم و این برای ما موفقیت است. غنی سازی 20 درصد را هم که متوقف کردیم، به آن نیاز نداشتیم.در خبرهاي سياسي و اقتصادي هم  داشتيم  كه  امروز هم  رسيده و پول هاي ايران پرداخت نشده است اما  گويا اين  موضوع به  زودي حل وفصل مي شود .

در روسيه و اوكراين نيز فضا تند  شده است . رهبران اتحادیه اروپا خواهان برگزاری نشست فوق‌العاده این اتحادیه طی روز پنجشنبه شدند تا به بررسی اقداماتی علیه روسیه بپردازند که شامل توقف آزادی روادید و مذاکرات همکاری‌های اقتصادی می‌شود؛ البته در صورتی که مسکو درصدد فرو نشاندن بحران در شبه جزیره کریمه نباشد.

در بحث هسته اي شايعه مطرح  شده  بود كه مذاكرات  ايران و 1+5 شش ماه ديگر تمديد ميشود . نماینده ایران در آژانس اظهارات منتسب به وی درباره تمدید 6 ماهه مذاکرات ایران و 1+5 را تکذیب کرد. رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با ایسنا با تکذیب اظهارات منتسب به وی مبنی بر این که مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 برای شش ماه دیگر تمدید خواهد شد توضیح داد: در نشست غیرمتعهدها در آژانس که پشت درهای بسته انجام شد در تشریح تحولات اخیر در بحث هسته‌ای گفتم که “مذاکرات در ابتدا برای شش ماه است ولی در توافق ژنو پیش‌بینی شده که در صورت دست نیافتن به توافق طی 6 ماه امکان مذاکره برای 6 ماه دیگر وجود دارد”.

و اما گزارش اژانس خبرخوبي براي بازار بود .

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که تاسیسات هسته‌‌ای ایران که تحت نظارت ما قرار دارند، ماهیت صلح آمیز دارند.

اقداماتی که ایران تاکنون آن را انجام داده و تعهدات مضاعفی که تقبل کرده است، گامی مثبت رو به جلو محسوب می شود، با این حال کارهای زیادی وجود دارد که برای حل و فصل تمامی مسائل باقیمانده باید انجام شود. نماينده کشورمان در آژانس بين المللي انرژي اتمي با اشاره به بيانيه امروز مديرکل آژانس درباره برنامه هسته اي کشورمان گفت: از نکات قابل توجه بيانيه امانو مي توان به تاکيد وي بر همکاري کشورمان با آژانس و گام هاي مثبت ايران براي حرکت به جلو اشاره کرد.

و در پايان  دور جديد مذاكرات  ايران و 1+5 كه مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 به مدت سه روز از چهارشنبه در وین پایتخت اتریش برگزار می شود.

دلار اين  روز ها چالش بازار شده است  . ديروز دلار تا  3135 رفت و باز عقب نشيني كرد  و امروز در 3095 دلار قرار داشت . اين  كه  دولت در حال  بالا بردن  دلار براي جور كردن  پول شبد عيد است مي تواند  يك  سناريو باشد . اما  بايد واقعيت هاي اقتصادي را نيز در نظر گرفت  . اول از همه  تقاضاي نرمال عيد ها عاملي براي رشد دلار بود  اما  200  تومان  رشد نمي تواند  فقط به اين  خاطر باشد . عوامل ديگري هم  وجود داشته  كه دلار ديروز در 3130 و حتي بيشتر قرار گرفت  و. برخي معتقدند طبق آمار گمرک طی ده ماهه منتهی به دیماه 92 تراز ارزی کشور بدون نفت 3808 میلیون دلار منفی بوده در حالی که در بهمن ماه به تنهایی 1625 میلیون دلار به این تراز منفی افزوده شده این امر در کنار افزایش تقاضای اسفند ماه منجر به رشد نرخ ارز شده است. يعني كاهش تحريم ها  منجر به  رشد صادرات نشده و برعكس عمل كرده و واردات  را افزايش داده است . در شرايطي كه نفت ما خوب فروش نمي رود اين  رشد دلار را  رقم  زده است . به نظر خيلي بعيد است كه دلار با اين  سياست ها ارام گيرد اما مسير ان كم كم با  ثبات  بيشتري دنبال  مي شود اما بالاي 3000 تا خواهد ماند البته  با  فروكش كردن جئ تعطيلات  رفته رفته  قيمت ارز نيز كاهش مي يابد .

خبرها در حوزه  اقتصاد هم  كم نيست دولت  بالاخره نرخ برق را  رسماً اعلام كرد . گفتعه مي شود  معاون اول رئیس جمهور مصوبه هیات دولت در مورد افزایش قیمت فروش هر کیلووات ساعت توسط وزارت نیرو را برای اجرا به وزارت نیرو و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ابلاغ کرد كه متوسط قیمت فروش هر کیلووات ساعت بدون تغییر ساختار تعرفه از ۴۳۰ ریال به ۵۳۳.۲ ریال افزایش می‌یابد. اين يكي از نگراني هاي بسيار عمده  بازار بود كه برطرف شده است  .

در بودجه  اكثر شركت ها  اين  رشد ديده  شده است .

از سوي ديگر ظرف ده روز آینده توزیع فرم‌های خوداظهاری شروع می‌شود و این کار به صورت اینترنتی خواهد بود. علی طیب نیا، افزایش قیمت حامل های انرژی در سال 93 را با شیب “بسیار محدود، ملایم و تدریجی” اعلام کرده است. سناریوی بنزین سهمیه‌ای 700 تومانی و آزاد 1050 تومانی محتمل‌ترین گزینه در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها عنوان می‌شود اما  گفته مي شود حتي زمزمه بنزين  بالاي 1000 تومان نيز رد شده است  .

و اما درباره آخرین وضعیت طرح توسعه فاز 12 به عنوان بزرگترین فاز در دست اجرای پارس جنوبی گفته مي شود  تولید زودهنگام گاز طبیعی از فاز 12 پارس جنوبی آغاز شده است. كه اين هم خبرخوبي براي بازار است  .

و اما بازارهاي جهاني را  با كاهش طلا پس از صلح نسبي در اوكراين  شاهديم …

اتفاقات اوكراين  باعث رشد قيمت  طلا و نفت  و گاز شده بود  اما  با ارم شدن وضعيت  كمي فروكش كرد . طلا  با كاهش در اين  لحظات در قيمت هاي 1340 دلار در هر اونس است و نفت نيز در نزديكي 103 دلار معامله مي شود   .

و اما در ساير كالاها و به خصوص فلزات… مس با رشد در ساعاتي قبل مجدد  قيمت  به 7066 دلار رسيده است و روي با  كمي افزايش  در محدوده 2120 است . سرب نيز در قيمت هاي 2098 دلار قرار دارد . الومينيوم هم  با  كاهش به  1681  دلار رسيده است . به نظر تحولات مثبت خوبي را داريم .

و اما  امروز شاخص با  بازگشايي پتروشيمي ها  با  افت 446 واحدي مواجه  شد كه در اين  روند كه  باهث شد شاخص تا 78072 واحد  سقوط كند غدير،شفن، تاپيكو، فارس بيشترين اثر را داشتند و از ان سو اگر بانك ملت و پاسارگاد نبودند  افت  شاخص و ريزش بازار سنگين تر مي شد  .

اگر قرار باشد  فردا نيز نماد هايي باز شوند و جو كمي پرفروش باشد به نظر افت  300  تا400  واحدي ديگر را در شاخص شاهديم …

قبل از بررسي بازار بايد اذعان داشت كه شرايط خاصي را در اعتباردهي ها داريم و به نظر ميرسد حقوقي هايي كه تمايل به جمع  اوري بازار دارند  با اين شرايط كمي بهتر شده اند . اين خبرخوبي براي بازار بوده و مي تواند از روزهاي بعد بازار را به رونق نسبي برساند .

تيم پتروشیمی ها بازگشت!

امروز شاهد بازگشایی نمادهای پتروشیمی گازی پس از ارائه بودجه هاي سال 93 بودیم اين خصوصيت  عمومي بودجه  فعلي پتروشيمي هاي زير مجموعه  پارسان  است كه  بودجه  سال 93 را  به دليل عدم  افت جدي تا حدودي دست  بال و خالي از محافظه  كاري بسته اند .

 هر چند در سوي ديگر سكه بودجه ها نشان داد انقدرهایی هم که بازار بر روی این نمادها حساسیت نشان میداد کاهش سوداوری نصیب پتروشیمی های نشده و حتی در برخی از شرکتها این کاهش در حد 20 درصد یا کمتر بوده و که با افزایش ظرفیت تولید و صادرات به خصوص با رفع تحریمها این امر نیز تا حدودی جبران خواهد شد . البته در اوره  سازها اين نكته  بايد مورد  توجه  باشد  كه  قيمت اوره نيز از 6120  به 8740 ريال افزايش يافته است  .

امروز تلاش فراوانی شد تا صف فروش شپدیس جمع اوری شود اما همچنان این سهم با صف فروش به کار خود پایان داد در صورتی که شرکت بتواند موفق به فروش محصولات داخلی خود با نرخ های جدید در سال 93 شود و سودش در سطوح بالای 400 تومان تثبیت شود میتوان به اینده این سهم خوشبین بود. اين  شركت كه  سال مالي متفاوتي دارد در 2 ماه اخيراز مشكل توليد  و فروش رنج مي برده. سود  شركت  بر اثر افزايش نرخ گاز از 4511 ريال  به 4025 ريال  رسيده  و در ازاي ان پرديس نرخ كود اوره  را افزايش داده است   و به  874 تومان  رسانده است و گرنه  امروز سود پرديس در محدوده  3650ريال  بود . سهم  با اين  افت  محدود و با  صف فروش باز مي شود . اما  نگاهي به جزيئات  بودجه  شركت داشته  باشيم  .

به نظر گزارش پرديس چيزي براي رشد سود باقي نگذاشته  مگر نرخ اوره ناگهان  رشد كند .

به نظر قيمت هاي 16500 و 17000 ريال  براي سهم منطقي است . به نظر فردا ديگر كسي براي فروش در منفي ها  اقدام سنگين نكند .

امروز پتروشیمی زاگرس با دامنه نوسان باز و با افت قیمتی حدود 7 درصدی به بازار بازگشت زاگرسی که به نظر میرسد افت قیمتی بیشترش بعید میباشد و فردا در صورتی که افت بیشتر قیمتی را تجربه نماید کف قیمتیش سطوح 2200 تومان میباشد . اين  سهم نيز به مانند  پرديس نرخ خوراك و گاز را مجزا  كرده و با كمي دست كاري در مقدار توليد و فروش و نرخ متانول و دلار شرايط را طوري رقم  زده است كه  سود  شركت معادل 4010 ريال  بوده و افت 30% را داشته و البته  نامحدود  بازمي شود .

1-پيش بيني توليد وفروش متانول به مقدار2500هزار تن بوده وهمچنين نرخ فروش متانول صادراتي 390دلار بر تن در نظر گرفته شده است كه ازاين نظر محافظه كارانه ديده است . البته اگر واقعاً تحريم ها نباشد زاگرس 2.8 ميليون تن هم مي تواند  صادر كند .

به نظر با اين مفروضات بودجه  زاگرس محافظه كارانه نيست اما خيلي هم خوش بينانه نيست . براي سهمي كه  4800  ريال  مي تواند  در خرداد تقسيم كند و سود  4000 ريالي را دارد . به نظر قيمت هاي 22000 ريال  ديگر منطقي ترين و كمترين قيمت ها مي تواند  باشد.

مارون در قیمتهای 3200 تومان با حمایت خوبی مواجه شد مارونی که در کف قیمتی قرار داشته و انتظار کاهش قیمتی بیشتری را برایش متصور نیستیم مارون نیز میتوان با افزایش ظرفیت تولید و فروش بخشی از کاهش قیمیت سال 93 خود را جبران نماید . در اين گروه توجه  به  شازند و جم  نيز مي تواند مهم  باشد اما  شازند  گزينه  قوي تري است .

اما خراسان امروز حتي مثبت  باز شد ! گزارش محافظه كارانه تري را از خراسان  شاهد  هستيم  . شركت  سود خود را  براي سال 92 با كمي افزايش به 2148 ريال  رسانده است و در سال 93 اين عدد  به 1812 ريال  رسيده  .

در توضيحات  مفروضات بودجه  شركت  بايد گفت كه طبق توافق صورت گرفته با ساير توليدکنندگان کود و بدليل افزايش نرخ خوراک (گاز طبيعي ) ، فروش اوره به شرکت حمايتي کشاورزي هرتن 330 دلار و با نرخ تسعر 26500 ريال مطابق قيمت گذاري در بورس کالا و فروش هاي صادراتي هر تن 330 دلار و با نرخ تسعير 29000 ريال محاسبه گرديده است .يعني قيمت  870 تومان  و رشد 50% نسبت  به دوره سال مالي 92 در نظر گرفته  شده است  .

محاسبه قيمت خوراک براي هر متر مکعب 13 سنت با نرخ تسعير 26500 ريال طبق بودجه مصوب کشور براي سال 93 مي باشد .

يک در صد فروش بابت عوارض آلايندگي در سرفصل هزينه هاي عمومي ، اداري و توزيع و فروش منظور شده است  كه البته اين  بند خود جاي تعديل شركت  را بسيار باز مي گذارد .

نرخ گاز مصرفي سوخت براي سال 1393 با در نظر گرفتن نرخ سال قبل (803ريال بدون ماليات بر ارزش افزوده) با پيش بيني افزايش 25%  بر اساس هر متر مکعب معادل -/1,004ريال طبق نظر هيات مديره شرکت در نظر گرفته شده است.     نكته  مهم  اين است كه خراسان 50-50 خوراك و سوخت دارد .

بودجه خراسان منطقي ترين بودجه  موجود است و البته  سود او نيز خيلي كم نشده  اگر قيمت اوره  رشد نمي كرد  سود 1670 ريالي نيزمي توانست  محقق شود  . البته دست  شركت  براي فروش اوره  و رشد قيمت جهاني و رشد دلار همچنان  باز است . او فعلاً تا 9450 و 9500  ريال مي تواند  رشد كند و كمي در اين نقاط درجا  بزند اما واقعاً قيمت منطقي دارد .

امروز شيراز نيز بازشد كه او ينز بدون  طرح و توسعه  فقط با افزايش قيمت اوره داخلي نرخ  را جبران كرده است  .

امروز شفن هم  منطقي بازشد . انتظار ها از شفن  بيشتر بود ولي او  تقريباً محافظه كارانه ترين گزارش ممكن  را  روانه  بازار كرده است .

شرکت اولين پيش بيني سود هر سهم سال مالي 93 را مبلغ 4324  ريال اعلام نموده است كه نسبت  به  بودجه  سال 92  حدود 30% كمتر است  . اين  شركت متانول را در بودجه  370و البته دلار را  2650 در نظر گرفته است كه همين حالا  يك  تعديل 30% از محل رشد نرخ ارز دارد . سياست تقسيم سود  را 10% در نظر گرفته است  كه جاي سوال است و خبرخوبي براي صندوق و تاپيكو نيست . او در 28000 ريال بعيد است كمتر شود اما مي تواند كمي سرعت  رشد ان  با  توجه  به تحولات كند تر باشد  .

در مجموع گروه  پتروشيمي نرخ خوراك  را نيز پشت  سر گذاشت هر چند كه  امروز زمزمه هايي مي شنيديم كه دولت از ترس رشد قيمت اوره  قصد تخفيف بيشتر به نرخ گاز را دارد .

بانکیهای ارزنده!

امروز بانکها با بهبود روند معاملات همراه شدند همانطور که عنوان شد بانکیها جز نمادهای ارزنده بازار بوده و به نظر میرسد در کف قیمتی قرار داشته و در این قیمتها نیز ریسکی نداشته باشند به خصوص اینکه نسبت پی بر ای برخی از نمادهای این گروه به سطوح 6 مرتبه و حتی کمتر نیز کاهش داشته است

امروز بانک ملت که دیروز بر ارزنده بودنش تاکید داشتیم با صف خرید سنگینی و میلیونی همراه شد به طوری که حتی عرضه های سنگین نیز نتوانست این سهم را متعادل نماید بانک ملت با پی بر ای بسیار نازل 5 در حالی که سودسال اینده اش نیز 10 درصد بالاتر میباشد و پتانسیلهای بنیادی خوبی هم برای سال 93 دارد باید حداقل قیمتش240-250 تومان باشد

شایعه ارسال درخواست افزایش سرمایه 500 درصدی پست بانک به سازمان بورس باعث شده تا این سهم جنجالی این روزها با صف خرید سنگین و رشد قیمتی به کار خود ادامه دهد .

بانک تجارت در سطوح قیمتی بالای 360 تومان تثبیت شده تا ارام ارام راه خود را برای رسیدن به سطوح قیمتی 380 تومانی هموار سازد تجارتی که پتانسلی تعدیل مثبت عایدی خوبی داشته و افزایش سرمایه پیش رو هم باعث افزایش جذابیت سهم شده است . نكته  مهم اين  است كه  گفته مي شود رضوي ديگر تا  پايان  سال  روي تجارت و ملت فروشنده  نيست  . تجارت چند روز ديگر بيشتر مهمان  بازار نيست  .

در اين  گروه پاسارگاد نيز با حمايت  قاطع سهامدار عمده خود در جهت حمايت از سهم  برامده است .

سرمایه گذاریهای مقاوم!

امروز برخی از نمادهای سرمایه گذاری که افت قیمتی حسابی ارزنده اشان کرده بود با اقبال بازار مواجه و معاملات مثبتی را در پیش گرفتند سرمایه گذاریهایی که پتانسیلهای بنیادی خوبی با توجه به افت قیمتی اخیرشان داشتند

گروه توسعه ملی که بر ارزندگیش و عدم توجیه پذیر بودن افت قیمتیش در روز بازگشایی تاکید فراوانی داشتیم با رشد قیمتی امروز به سمت سطوح قیمتی از دست رفته اش بود وبانکی که بااین سود اعلامی برای سال 92 و 93 جای رشد قیمتی تا سطوح 700 تومان را خواهد داشت . البته  اين  سهم  بسيار كند و كند حركت مي كند . در كنار او  وتوسم  را داريم كه  به نظر با تعديل رازك شرايط خوبي را خواهد داشت .

هلدینگ پتروشیمی قدر بازار یعنی غدیر امروز با حجم معاملات بسیار بالا سعی داشت تا صف فروش خود را جمع اوری نماید غدیری که احتمالا فردا دل به تعادل داده و متعادل خواهد شد خرید بلوک پتروشیمی پارس سرنوشت سهم راتغییر خواهد داد

پس از عدم انجام معامله بلوکی هلدینگ خلیج فارس شاهد نوسانات منفی سهم در کف قیمتی 1600 تومانی بودیم فارسی که پتانسیلهای بنیادی خوبی داشته اما فعلا حمایت خوبی از سهم به عمل نمی اید و خريداران  قبلي نيز ان  را موقتاً رها كرده اند . در سال 93 ورود  دو شركت  به فرابورس و تعديل پارس خبرهاي مهم سهم خواهند بود .

در اين  بين خارزم نيز با  رونق بانكي هامثبت  شده و نوسان گيري روي حق تقدم  ان  شدت  گرفته است  .

واکنش معدنیها به دلار

این روزها رشد قیمت محصولات فلزات در بازارهای جهانی از یک سو و افزایش قیمت دلار به سطوح بالای 3 هزار تومان از سوی دیگر بالاخره امروز تاثیرش را گذاشت امری که اگر در بازاری متعادل و غیر احساسی روی میداد صفوف خرید را در معدنیها به خصوص رویی ها را رقم میزد.

ديروز كچاد  به  زير 8000 ريال هم  رسيد . تصور كنيد سهم در گزارش 12 ماهه  تعديل مي دهد  و در خرداد ماه  900 ريال  تقسيمي دارد در بدترين  شرايط سود هر سهم  اين شكت  1400 ريال  است و اين  يعني پي به اي زير 5 براي كچاد ! كگل نيز همين  شرايط را دارد و حتي سرعت  رشد كگل مي تواند در قيمت هاي زير 9800 ريال  بيشتر باشد . به نظر اگر با ديد ميان مدت  سهم مي خريد كچاد  و كگل واقعاً افت  قيمت هاي جذابي كرده اند. رونق معاملات در بورس كالا در شمش بيلت عاملي براي توجه  به  گروه  سنگ آهن خواهد بود .

ملی مس همچنان با کاهش قیمتی امروز به سطوح قیمتی 340 تومانی رسید ملی مسی که به سطوح قیمتی بسیاز نازلی رسیده و با توجه به پتانسیل رشکت در رشد سود سال 93 میتواند با دید 6 ماهه گزینه کم ریسکی محسوب شود

اما کالسیمین در گروه روی که پتانسیل تسعیر ارز صادراتی خود با قیمتهای ازاد را براي  سال 93 و تعدیل مثبت سنگین سود سال 93 را دارد براي افزايش سرمايه متوقف شد . در مورد  سهم  در روز هاي قبل زياد صحبت  شده  بود .با ديد  ميان مدت خوب بود و البته  حتي امروز براي دقايقي گارد صف خريد نيز گرفت .

در اين  گروه  بلند مدت ها  روي كنور حسابي دقت  كنند كه مي تواند  يكي از سهم هاي خوب بازار باشد . تعديل احتمالي در فاسمين و فراور  براي كروي نيز خوب است اما  بهتر است اين دو را مستقيم داشته  باشيم  .

در فولادي ها  فخوز كفش بسته  شده و فولاد نيز واقعاً در اين  قيمت ها  مفت مفت است  .

خودروییها کوتاه میایند؟؟؟

در بازار امروز جو منفی یکسره در گروه خودرو ادامه داشت البته حجم معاملات خودروییها امروز افزایش داشت که میتواند نشانه بهبود وضعیت خودروییها در بازار فردا بشاد اما همچنان بازار به این گروه بی اعتماد میباشد

صف فروش ایرانخودرو در استانه قیمتهای 260 توماین جمع اوری شد خودرویی که از قیمتهای محدوده 400 تومان تا 260 تومانی فعلی ضرر و زیانهای بالایی را نصیب سهامداران خود کرده و این روزها با تاخیر در ارائه بودجه سال 93 اش این ضرر و زیانها را بیشتر میکند

اگر گروه بهمن فردا به سطوح قیمتی زیر 210 تومان برسد شکار خوبی خواهد بود سهمی که با دید میان مدت جای برگشت خوبی داشته و قطعا اصلاح بودجه سال 93 و گزارش 12 ماهه سال 92 میتواند کمک شایانی به رشد قیمتی این سهم نماید

کف قیمتی 160 تومانی سطوح حمایتی قوی در سایپا میباشد که نزیدک شدن به ان میتواند حجم خریدها را افزایش دهد سایپایی که برای سال 93 پیبشینی سود 11 ریالی را داشته و پیشبینی نسبتا خوشبینانه ای میباشد  .

دراين گروه افت  قيمت خوبي نصيب برخي سهم ها  شده است  كه  عامل خوبي براي اصلاح قيمت شده و مي تواند  با يك  خبر به برگشت كمك كند . ديروز خبر افزايش نرخ 25% بهره بانكي براي خودرويي ها  خبرخوبي نبود .

چهارگوشه بازار!!!

امروز عرضه های سنگین مپنا در نماد برق عسلویه یک لحظه سهم ا به تعادل رساند اما همچنان حجم درخواست خرید در این سهم بالا میباشد . در مورد  بمپنا گفته مي شود فردا  مي خواهد  با خودمپنا  را همراه كند . امروز صبح در مورد  اين  سهم  گفتيم  كه سهم  طرفداران زيادي دارد و اگر عرضه  شد در فروش ان  عجله نكنيد . البته  اگر براي نوسان  گيري در فكر خريد هستيد شايد گزينه پر ريسكي باشد  اما  مي تواند  براي نوسان  جالب توجه  باشد امروز اكثراً سهم  را حقيقي ها خريدند ولي به نظر فردا نيز مي تواند مثبت  باشد  .

اين  سهم  جان پناه  مپناست و به نظر تا  وقتي اين  سهم يعني مپنا  وارد  بازار نشود  عسلويه  را مثبت  نگاه مي دارند .

خبر ارائه سود مناسب ذوب برای سال 93 باعث شد تا این سهم با نوسانات مثبت همراه شود در صورتی که شایعه سود بالای 50 توماین شرکت صحت داشته باشد میتواند بهرشد قیمتی سهم تا سطوح 440-460 تومانی خوشبین بود ذوبی که این روزها در سطوح 400-440 تومان نوسانات خوبی هم ارائه میدهد

امروز شبندر همانطور که انتظارش میرفت در قیمتهای 1400 تومان به تعادل رسید شبندری که پتانسیل تعدیل مثبت عایدی سود سال جاری را داشته و فعلا در قیمتهای 1400-1550 تومان در نوسان میباشد شکار سهم در کف قیمتی 1400 تومان مناسب به نظر میرسد

امروز پاسا نيز باز شد  و صف خريد نسبي داشت  . سود  سال 92 پاسا  با  رشد مواجه  شده و از 2757 ريال  به 3500  ريال  رسيده است  . و سود  سال 93 اين  شركت نيز با 8% كاهش از 3500  به 3210 ريال  رسيده است اما در مجموع همه چيز براي پاسا  خوب است و اين  اثر خوب و البته اندك نيز بر وصندوق خواهد داشت .

در گروه  ساختمان جو مثبت بود اما عزيزان  دقت كنيد  با وجود  اين كه  برخي از انها  پي به اي خوبي دارند اما جو نوساني برخي از انها مانع از اقبال  بنيادي كارها  به  گروه  شده و كمي بايد از ان  فاصله  گرفت  .

در بيمه اي ها نيز مراقب باشيد كه  ممكن است  اعلام  نرخ ديه طي هفته  بعد شوك بالايي به اين گروه وارد كند .

امروز يك  بلوك در همراه اول زده شد و به نظر كف سهم  بسته  شده است اما اخابر منفي بود .

در گروه كاني به نظر كرازي  و كهمدا  با حمايت بانك  سامان  كمي نوساني و به سمت مثبت  شدن  سوق داشته  باشند .

گروه تحلیل گری بتا سهم

13 اسفند 92

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.