گزارش بازار شنبه ۱۲ مهر ۹۳

گزارش بازار شنبه ۱۲  مهر  ۹۳

بازار قربان زده …

گزارش بازار بتاسهم ۱۷:۵۰ :امروز شنبه به نظر بازار در بین  تعطیلی ها  روز بدی را نداشت  . روز خوبی هم  نبود  نه این  که خیلی مثبت  باشد  ولی منفی نبودن  ان نیز بد نبود  . در بازار امروز چند  نکته  بیش از بازار ذهن همه  را  مشغول کرده  بود . اولین  ان  را  باید کاهش قیمت  نفت دانست  که بیش از همه ذهن  بازار را در گیر خود  کرده است  . با این  قیمت  نفت  به نظر بودجه  در محدوده  ۸۰  دلار باشد  و بی شک  قیمت دلار در بودجه  بالا  خواهد بود  . از سوی دیگر این  ترس همیشه  بوده  وقتی قیمت نفت کاهش می یابد  بازار واکنش خوبی را ندارد و تا  به  امروز نشده  روزی که  قیمت  نفت  نزولی باشد و  بازار روندی معکوس در پیش بگیرد  . نکته  بعد  بابای پولدار یعنی دولت با کاهش قیمت  نفت  درامدش کم می شود ان وقت است  که به  سمت  سایر صنایع  دست می اندازد و این  کمی ذهن  بازار را ازار  خواهد داد . البته  امروز اقدام  جالب بانک مرکزی در کاهش نرخ ها نیز جالب بود و این نشان  می دهد شرایط خیلی خاص است  .

امروز بازار به این  چیزها خیلی فکر نمی کرد  بازار میان مدت نگاه نمی کند  بلکه  یومیه  شده و فردا و پس فردای خود  را نگاه می کند . در کوتاه  مدت  بازار باید دید  شرایط چه  طور پیش می رود  به خصوص در کدال  البته  امروز که همه چیز تعطیل بود ولی در هفته  اتی با  روز دوشنبه  باردیگر چشم بازار به کدال  خواهد بود  .  او فعلاً به  نفت و این  رویداها حتی فکر هم نمی کند  و بیشتردیدش به  روند کوتاه  مدت  بازار است  .

و اما  یک  نکته  بسیار مهم در مقدمه  بازار …

در روزهای گذشته  تقریباً دو هفته ای است که  فشار فروش به حداقل ممکن خود  رسیده است  و فشار خرید کمی بیبشتر شده ولی نه  به اندازه ای که  هیجان  ایجاد کند  . بازار هنوز از نبود  پول پر هیجان  سود می بردو  بیشتر پول تحلیل گر  و به  نوعی اگر نخواهیم  این  لفظ را  بکار ببریم  اسمارت  مانی است که در حال خرید است  البته  کمی هم  صبر را چاشنی خود می کند  . ولی ۲ هفته ای است که  جریان  پول کمی بهبود  داشته و این در کنار یک  سری اخبار می تواند  مفید واقع  شود  این  نکته  بسیار مهمی است که  باید در روزهای اتی مورد توجه  قرار گیرد  . این  جریان  پول معمولاً شجاع تر است و سریعتر حرکت  می کند و می تواند  مورد توجه  باشد  . به هر حال  انچه در بازار مهم  است این  است  که  به  زودی شاهد  حرکات  بهتری در بازار خواهیم  بود که  به نظر به مدد  گزارش ها  این  موضوع  حاصل شود ولی این  طور که  به نظر میرسد خیلی موج  بلندی  نخواهد داشت  .

نکته  اخر از شرایط خاص تحرکات  برخی حقوقی ها  باید گفت  که  اخیراً به  فکر خرید افتاده اند  هر چند  نرخ  سود کاهشی نیست  ولی چشم  انداز به  افق اتی بیشتر است  . در مورد  بازار باید این  نکته  را نیز در ذهن داشته  باشید  پرش اساسی بازار به مانند همه چیز به خبرهای سیاسی گره خورده است  .

و اما  به  سراغ  بازار امروز برویم  که در بازار با  شرایط مثبتی مواجه  بودیم حجم  بد نبود ولی جو بین  تعطیلی نیز وجود داشت  برای روز دوشنبه  به نظر خبرهای مثبت در بازار می تواند  سر و شکل قشنگ  تری را  به  بازار بدهد  .

در مورد  شاخص رشد ۲۹  واحدی را در شاخص داشتیم  که شاخص به  ۷۱۷۶۰  واحد  رسید  . در بازار امروز غدیر، خارزم ،شخارک ، کگل  و برخی دیگر تاثیر مثبت  گذاشتند  که شرایط جالبی را  رقم  زده است  . امروز البته  فملی تنها  سهمی که  جز ۷ الی ۸ سهم  موثر تنها  سهمی بود  که  تاثیر مثبت داشت  .

و اما  به  سراغ  بازار امروز برویم و حاشیه ها  که  روز کم خبر تری را داشت  .

اعضای کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، سقف بند “ق ” تبصره “٢ ” بودجه ٩٣ را برای تبدیل به قانون دائمی مناسب ارزیابی نکردند، ۵ درصد تخفیف در خوراک، شامل واحدهای پالایشی می‌شود که در تولید شاخصهای کیفی وزارت نفت را احراز می‌کنند.جعفر قادری، رئیس کمیته اقتصادی و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با خبرنگار شانا درباره مصوبه‌های کمیته متبوعش اظهارکرد: در جلسه پیشین کمیته، مصوبه‌ای گذاشته شد مبنی بر افزایش ١٠ درصدی نرخ نفت گاز و صرف منابع حاصل از آن برای توسعه خطوط ریلی کشور، بنابراین مصوبه فوق مشروط کرده است که راه‌آهن تا ۵ سال نمی‌تواند حق استفاده از زیرساخت را افزایش دهد. این  خبر برای ذوب  و بالاس نیز جالب بود  .

امروز خبرهای سیاسی چه داخلی  و چه  خارجی کمتر است  .

اما در یکی از خبرها و در یک اظهار نظر منتشر شده  اطلاعات علنی منتشر شده از سوی امریکایی ها نشان دهنده این است که بر خلاف آنچه به طور عمومی در فضای رسانه ای گفته می شود پیشرفت های مهمی در مذاکرات نیویورک رخ داده است.

علی شاهدیان، ایران هسته ای- اطلاعات علنی منتشر شده از سوی امریکایی ها نشان دهنده این است که بر خلاف آنچه به طور عمومی در فضای رسانه ای گفته می شود پیشرفت های مهمی در مذاکرات نیویورک رخ داده است.

ایران  نیز گویا  علاثه  ای به نشر این  اطلاعات  ندارد . گفته می شود  شنبه  هفته  بعد یعنی کمتر از یک  هفته  بعد  شرایط برای مذاکرات  فراهم می شود  .

نماینده ایران در آژانس از ادامه گفت‌وگوها میان ایران و آژانس درباره همکاری‌های دو طرف در هفته آینده خبر داد. و حتی گفته می شود نماینده  آژانس به  تهران  می اید  .

اما داعش امروز یک  انگلیسی دیگر را  سر برید  تا  تلاش برای حمله  و از بین  بردن  این  گروه  جدی تر شود  . همچنین  گفته می شود نیروهای داعش در آستانه اشغال شهر کوبانی سوریه هستند. شهر کردنشین کوبانی سوریه ۵۲ هزار نفر جمعیت دارد و در فاصله دو کیلومتری مرزهای ترکیه قرار دارد. این شهر هم اکنون در محاصره نیروهای داعش است و هر لحظه امکان سقوط این شهر به دست داعش وجود دارد. ممکن  است به زودی ترکیه نیز وارد کارزار داعش شود  . منابع آگاه میدانی و محلی کُرد ساکن شهر «عین‌العرب» خبرهای منتشره در برخی پایگاه‌های خبری و صفحات اینترنتی درباره سقوط این شهر بدست «داعش» را تکذیب، اما تأیید کردند این گروه تکفیری در ۲ کیلومتری عین‌العرب است.

در سوی دیگر بایدن با اشاره به اینکه آمریکا می خواست از مخالفان میانه رو حکومت سوریه پشتیبانی شود، توپ حمایت از گروه های افراط گرا و تروریستی را کاملا به زمین متحدان منطقه ای واشنگتن از جمله عربستان، ترکیه و قطر انداخت.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری امیر قطر درتماس تلفنی با رئیس جمهور کشورمان، عید سعید قربان را به دولت و ملت شریف ایران تبریک گفت.در این تماس تلفنی که جمعه شب انجام شد، حجت‌الاسلام حسن روحانی و تمیم‌بن‌حمد بن خلیفه آل ثانی به رایزنی در خصوص آخرین تحولات منطقه بویژه جنایات گروه‌های تروریستی و کشتار مردم بیگناه پرداخته و ابراز امیدواری کردند درآستانه این عید سعید، خونریزی‌ها متوقف و شرایط برای امنیت منطقه آماده شود

در مهم ترین  خبرهای اقتصادی داشتیم  که  :

در خبرهای سیاسی و  اقتصادی اگرچه لغو تحریم‌های ایران به خصوص در مورد مسائل بانکی، هنوز شکل عملیاتی به خود نگرفته و انتظار به سرانجام رسیدن مذاکرات نوامبر را می‌کشد، اما تجار ایرانی می گویند که سفرهای رئیس کل بانک مرکزی به کشورهای مختلف از جمله چین و هند برای گشایش نقل و انتقالات ارزی موثر بوده و به زودی ولی الله سیف، سفری را به هند خواهد داشت تا بتواند گام جدیدی را برای سهولت تجارت ایران با دنیا بردارد. این خبر دبی نیست  ولی باید دید به  کجا میرسد  .

در سایر خبرها  به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگازاری فارس،  به نقل از پرس تی وی،ایران درمدت ۶ ماه از  ۲۱ مارس تا ۲۲ سپتامبر سال ۲۰۱۴ میعانات گاز طبیعی به ارزش ۶ میلیارد و ۵۱۴ میلیون دلار صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۵ درصد افزایش دارد.یک  خبر خوب برای پالایشگاه داران  این  که  با اجرای طرح بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس ظرفیت تولید روزانه بنزین معمولی ۲٫۵ میلیون لیتر، بنزین سوپر ۳٫۵ میلیون لیتر، گازوئیل هشت میلیون لیتر و گوگرد گرانول ۲۵۰ تن افزایش می یابد .پالایشگاه نفت بندرعباس سومین پالایشگاه کشور پس از پالایشگاه های آبادان و اصفهان است.

وبگاه خبری بیزینس اینسایدر در گزارشی نوشت که در صورت لغو تحریمها سیل سرمایه ها و شرکتها به سمت ایران سرازیر خواهند شد

سری به  دلار بزنیم  که   دلار شرایط خاصی به  خود  گرفته در حالی که پنج  شنبه در ۳۲۴۰  بود  امروز در قیمت های ۳۲۳۰ و ۳۲۴۰  بود  . تحول مهم در بازارهای جهانی است جایی که  با امار اشتغال  امریکا  در ۵٫۹% یک  اتفاق مهم  رخ داده و دلار امریکا  تقویت  شد . خبر های مثبت  برای اقتصاد  امریکا  طلا  را  طوری زمین  زد  که در قیمت های زیر ۱۲۰۰  قرار گرفت  . البته  کار وقتی خطرناک  شد  که  قیمت  نفت  نیز سقوط کرد  . به دنبال کاهش نگرانی از تهدید داعش، توافق آتش بس بین روسیه و اوکراین، کاهش تقاضای جهانی و افزایش عرضه و نیز آغاز جنگ قیمتی عربستان با رقیبان خود، قیمت نفت به کمترین میزان طی ۲۷ ماه گذشته رسید. این  اتفاق خوبی نیست  . در بازارهای جهانی طی دیشب  قیمت ها  نزول کرده اند  . الومینیوم  در قیمت های ۱۸۶۴ دلار است  و روی در ۲۲۶۱ دلار قرار گرفته است  که  روی چسبندگی خوبی را د این  چند روز داشته  است  . مس نیز با  کاهش در ۶۷۰۱  دلاراست . که او نیز خوب مقاومت کرد  . اما  مهم ترین تحولات در طلا و نفت  رخ می دهد  .  نفت  به ۸۹ دلار رسیده است   و طلا در ۱۱۹۱  دلار قرار دارد که  البته  برخی برای هر دو کاهش را پیش بینی می کنند  .  ممکن است  طلا  تا  ۱۱۸۵ نیز نزول کند ولی کاهش بیش ازاین  بعید است  .. با این  قیمت  نفت  به نظر دلار بودجه  قطعاً بیش از ۳۰۰۰ است .

در اوره و متانول بهبود  را  داشتیم  . در این  شکی نیست  به خصوص در متانول که  امار دو ماه  اخیر صادرات  بیش از ۶۰۰ هزار تن  متانول است  که عدد بالایی است  . در مورد  اوره نیز کم کم  امار ها  مثبت  شده است  . اوره در مرداد ۲۲۴ و در شهریور ۲۵۰ هزار تن  صادرات  داشته است  . صادرات پروپان و بوتان  به ترتیب ۱۲۶و ۸  هزار تان  بوده  که  نسبت  به  دوره  قبل کاهش داشته است  . رشد مناسبی را در شهریور ماه در صادرات  قیر داشتیم  و ۱۸۲ هزار تن  صادرات  انجام  شده است  . در پلی اتیلن نیز ۱۲۸ هزار تن صادرات  داشتیم  . در سنگ  آهن  بیش از ۱ میلیون  تن و در فولاد  ۷۶ هزار تن  صادرات  کرده ایم  . در شهریور ماه  سیمان  ۸۲۲ هزار تن  صادرات  داشته  که کمی از امار مرداد بیشتر است  . در مجموع  به نظر امار گمرک  برای گروه  متانول  و اوره  سنگ آهن  بد نیست  .

 

معجزه ای به نام افزایش نرخ!!!

خبر افزایش نرخ ۳۰ درصدی شکر و اجرایی شدن ان باعث شد تا بازار امروز روی خوشی به قندیها نشان دهد افزایش نرخی که باید در انتظار جزییات ان ماند تا دید ایا با موافقت دولت بوده است یا خیر گفته می شود سرانجام پس از برگزاری جلسات متعدد میان انجمن قند و شکر و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در نهایت افزایش ۳۰ درصدی نرخ فروش محصولات قندی حاصل شد و توافقات فوق در راستای بررسی بیشتر به سازمان تنظیم بازار ارسال گردید. باید  بررسی کرد و دید  که با توجه به رکود تورمی فعلی افزایش نرخ اخیر میتواند محرکی برای خالی شدن انبارهای قندیها باشد یا همچنان شرکتهای قندی با مشکل فروش دست و پنجه نرم خواهند کرد . البته  به این  رشد نباید خیلی هم  دلگرم شد و بی گدار به  اب زد .

شکر شاهرود امروز به سختی و با فشار عرضه ها به قیمتهای بالای ۲۰۰ تومان رسید قشکر برای رشد قیمتی بیشتر تا هدف ۲۲۰ تومان نیاز به تثبیت شرایط مثبت قندیها دارد قشکری که شنیده میشود علی رغم مشکلات فروش محصولات خود قراردادهای خوبی برای تصفیه شکر خام دریافت کرده است

شنیده میشود قند اصفهان به دلیل واقع شدن در مرکز کشور مشکلی در زمینه فروش محصولاتش پیدا نکرده و افزایش نرخ میتواند تاثیر مثبتی بر رشد سوداوری این شرکت داشته باشد قصفهایی که با صف خرید سه سمت سطوح قیمتی ۵۰۰ تومانی حرکت میکند

قند لرستان در استانه قیمتهای ۳۰۰۰ تومانی قرار گرفت هدف نهایی قیمت این سهم سطوح ۳۲۰۰ تومان میباشد قلرستی که پتانسیل افزایش سرمایه باعث شده تا در کانون توجهات قرار دارد .

در این  گروه  بنیادی ترین  عضو گروه  قپیراست  که  شرایط جالبی را در بازار دارد و می تواند  مورد توجه  قرار گیرد .

مقاومتی فولادی!!!

در نمادهای فولادی بازار به سهامی که پتاسنیل رشد سوداوری و وضعیت بنیادی بهتری دارند روی خوش نشان میدهد به طور کلی مقاطاع کاران و تولید کنندگان فولادهای ساختمانی مشکل داشته و با رکود همراه میباشند و بقیه فولادیها در این خصوص چندان مشکلی ندارند

فولاد مبارکه تلاش دارد تا در قیمتهای بالای ۲۶۰ تومان تثبیت شود این سهم فعلا به مانند کشتی بزرگ لنگر انداخته و نتوانسته رشد قیمتی چندانی را تجربه نماید فولادی که انتظار گزارش ۶ ماهه مثبت با پوشش سود بالای ۶۰ درصدی را انتظار داریم

در نماد فولاِژ که بارها بر پتانسیلهایش تاکید داشتیم و توصیه به خریدش کرده بودیم این سهم با صف خرید و عرضه اندکی همراه شد . این  روزها  صف محکمی را دارد . دلیل صف خرید فولاژ ۳ عامل است  . اول دریافت وام  ارزی با  نرخ  ۶% است . دوم  قرارداد  جدید شرکت  با  برخی مشتریان  برای فروش است  که  به  طور جدی روی ان  بحث شده و می تواند اثرات  بلند مدت خوبی را نیز داشته  باشد  . سوم  اما خبرها وشایعاتی از تعدیل سود است که به  سود سهم  تمام  خواهد شد و حتی شایعه  توقف نما د را جدی تر کرده است .

در مجموع  سهم در این  قیمت ها  نباید باشد  و به  زودی به  بالای ۴۰۰۰ ریال  میرسد .

ذوب امروز کمی مثبت بود اما گزارش ۶ ماهه نه چندان جالب شرکت مانع از رشد قیمتی سهم خواهد شد ذوی که شنیده میشود پوشش ۴۰-۴۵ درصدی را در عملکرد ۶ ماهه خواهد داشت و با کاهش فروش نیز همراه شده است

خودرو در انتظار!!!

خودروییها در انتظار گزارشات ۶ ماهه میباشند خودروییهایی که پتانسیل های بنیادی خوبی در زمینه انتظار گزارشات خود دارند البته شنیده میشود گروه ایرانخودرو به دلیل رشد تولید و فروش تصاعدی وضعیت بهتری دارد

شایعه شده ایرانخودرو سودش را به بالای ۳۰ تومان خواهد رساند اما سود ۴۰ تومانی تایید نشده است ایرانخودرویی که وضعیت تولید و فروشش همچنان مساعد و مثبت بوده و جز سهام برتر گروه خودرویی میباشد. در این  گروه  خبهمن شرایط جالبی را دارد . به نظر با  توجه  به  بحث های مطرح  شده  سهم  پایا ن سال  سود  ۴۵۰  تا۵۰۰  ریالی را  اعلام می کند و پس از ان  برای قیمت های بیش از ۲۰۰ تومان  باید اماده  شد  .

اما سایپا نه رشد تولید قابل توجهی در ۳ ماهه دوم داشته است نه در فروش محصولات خود توفیق چندانی کسب کرده است شنیدهمیشود سود شرکتهای زیر مجموعه نیز چندان جالب توجه نبوده است همین امر باعث خواهد شد روند سایپا با فشار عرضه ها همراه شود

اوضاع زامیاد به دلیل شایعه افزایش سرمایه بالای ۲۰۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی داراییها و حمایت حقوقیها مناسبتر دنبال میشود زامیادی که ظاهرا قیمتهای ۱۴۰ تومانی را هدف قرار داده است ولی هر لحظه در معرض تکذیببه خبر افزایش سرمایه  قرار دارد  .

 

داروییها به کجا میروند!!!

داروییها امروز نیز چندان روز خوبی نداشتند تنها گزارشات ۶ ماهه میتواند بهبود جدی در روند این شرکتها و برکشت قیمتی را برایشان به ارمغان داشته باشد

کیمیدارو در قیمتهای ۷۴۰ تومان قرار گرفت رشد بیشتر قیمتی این سهم منوط به تعدیل مثبت در گزارش ۶ ماهه میباشد دکیمی که بعید است با توجه به عمده فروشش در نیمه دوم سال در گزارش ۶ ماهه تعدیلی ارائه دهد

دارویی کوثر در سقف قیمتی قرار دارد تعدیل مثبت شرکت قطعی میباشد اما پی بر ای سهم رشد بالایی را داشته که تعدیل مثبت صرف اصلاح نسبت پی بر ای این سهم خواهد شد کوثری که فعلا شایعه تعدیل مثبت و اعلام سود ۸۰ تومانی محتملترین شایعه اش میباشد . البته  به دکوثر باید فرصت داد تا در قیمت های زیر ۵۰۰۰ ریال  اصلاح  شود  .

در اولین گزارش دارویی دالبر پوشش مناسب سود ی را داشت  هر چند  تعدیل نزد ولی به نظر نشان  می دهد  در تحقق سود خود  نسبتاً موفق عمل کرده  واقعاً این درجه از شفافیت در دالبر بسیار قابل توجه است  .

شایعه شده ایران دارو سود ۱۲۰-۱۲۵ تومانی را اعلام خواهد کرد کف قیمتی سهم سطوح ۶۸۰ تومان میباشد دیرانی که فعلا در سطوح ۶۸۰-۷۲۰ تومان در نوسان است.

در این  گروه  به  زودی سبحان نیز با  توجه  به  شرایط خاص خود  به مجمع می رود  که  برای میان  مدت  گزینه  بدی نیست  .

بانکهای کف نشین!!!

بانکیها این روزها کف نشینان بازار شده اند گزارشات ۶ ماهه بانکیها نیز نکات مثبت قابل توجهی نخواهد داشت بانکهایی که تنها توافق هسته ای میتواند به کمکشان بیاد

انصار باز هم به حمایت ۲۲۰ تومانی رسید شنیده میشود گزارش انصار گزارش خوبی میباشد و شرکت در افزایش سرمایه اش نیز سود اور میباشد اما فعلا خواب بانکیها انقدر زیاد شده است که کسی تمایلی برای سرمایه گذاری در نمادهای بانکی ندارد

عدم حمایت از بانک اقتصاد نوین و تکذیب شایعه رشد عایدی در این بانک باعث شکل گیری روند فرسایشی و افت قیمتی سهم به سوی سطوح قیمتی ۲۰۰ تومان شده است ونوینی که فعلا انتظاری از سهم نمیرود

در نماد بانک ملت اما حمایتهای صندوق کارکنان این بانک باعث شده تا کمی روند سهم بهبود یابد اما این سهم نیز به مانند قایقی سرگردان بر روی اب بوده و نمیتوان انتظار رشد قیمتی چندانی از سهم را داشت

چهارگوشه بازار!!!

بیمه دی پس از مدت ها توقف امروز با بازدهی منفی ۱۹ درصدی بازگشایی شد وضعیت بنیادی این سهم بیمه ای چندان مناسب نبوده و مشکلات زیادی گریبانگیر بیمه دی میباشد مشکلاتی که از سوی سهامدار عمده اش وعده برطرف شدنش را با فروش داراییهای این شرکت را داده است فعلا خرید سهم حتی در این قیمتهای نیز با ریسک همراه میباشد. بازار امروز مهمان  بانک  دی هم  بود که  البته  به نظر بازگشایی او  بهتر بود ولی شاید بد نباشد  سهم  را در نوسانی بین  ۱۷۰۰  تا  ۱۸۵۰  ریال  در نظر داشته  باشیم  .

باما فعلا نوسانات بسیار خوبی را در محدوده قیمتی ۹۲۰-۹۸۰ تومانی میدهد بامایی که تعدیل مثبتش تقریبا قطعی شده و بازار در انتظار میزان سود اعلامی شرکت در عملکرد ۶ ماهه میباشد خرید باما در کف قیمتی اید شده میتواند گزینه مناسبی در بین روییها باشد . در این گروه  گفته می شود  فاسمین  فقط پوشش مناسب سود دارد  و بازهم  پنهان  کاری کرده است  .

پارسان همچنان با روند خنثی و نوسانات منفی به کار خود ادامه میدهد این غول پتروشیمی علی رغم پتانسیل های بنیادیش این روزها چوب عدم شفافیت دو صنعت اوره و پالایشی را میخورد پارسانی که روزگاری صدر نشین بازار سرمایه بوده و این روزها دوران افول خود را میگذراند. البته  قیمت های ۷۲۰۰  ریال  با  توجه  به  سود و ماهیت دقیمتی واقعاً برای سهم  افت است  . در این  گروه  فارس هم  به  زودی به  مجمع می رود  خبر عرضه  برزویه  در بازار خبرخوبی برای فارس و تاپیکواست  . از تاپیکو گفتیم  باید اذعان  داشت که سهم  به  زودی با  خبرهای خوب به  بازار باز می گردد .

در گروه  سنگ آهن  خبرها  بد  نیست . گویا  طبق اخرین خبرها  پرداخت  حقوق دولتی بهره  مالکانه  با  دستور از بالا  متوقف شده و این  خبر بسیار خوبی است  ببنید گفته می شود  کچاد  و کگل با هم  در حدود  ۱۶۰۰  میلیارد تومان  حقوق دولتی می پرداختند  که در سود  انها  اثرات  بالایی دارد  . هنوز خب رو موج  اثرات  ان در بودجه این دو مشخص نیست ولی شرایط برای این  گروه می تواند  مناسب باشد  . در این  گروه  گزارش کچاد  روی کدال  نشست و در شرکت در ۶ ماهه  امار تولید  و فروش را  رو کرد  . کچاد درتولید سنگ آهن  بسیار خوب پیش رفته و در ۶ ماهه ۵۳۸۰۰۰۰ تن  تولید داشته  و قطعاً در پایان  ۱۲ ماه  از ۱۰  میلیون  تن  عبور می کند  . بارها در مطالب می گفتیم که  کچاد  ۸۵۰  هزار تن  گندله  تولید کرده  که امار نشان  از این  داد  که این  شرکت ۸۴۵ هزار تن  تولید و کمی بیشتر فروخته است  . به نظر گزارش کچاد  با  یک  تعدیل بالای ۱۰% همراه  شود چرا که  احتمال  پوشش بیش از ۶۰% در بودجه  هست  . در این گروه  در وامید  نیز که  برای میان مدت ها و بلند مدت ها  پیشنهاد  شده  بود  باید گفت  که جلسه افزایش سرمایه در روز سه  شنبه  ۲۲ مهر ماه خواهد بود . پس توقف نماد  شرکت نیز اخر هفته  صورت می گیرد . کچاد  برای میان مدت  ، ومعادن  برای مدت  کمتر  و امید  برای نگهداری یکی از بهترین گزینه های گروه هستند .

امروز خارزم  بسیار خوب معامله  شد این  شرکت  ۲۳ میلیارد کاهش ذخیره کاهش را  به  حساب ها  برگشت زد و این  خبرخوبی برای سهم  است . برخی توصیه می کنند خارزم  را  بخرید چون  قبل از مجمع  ۱۶۰۰ و ۱۶۵۰  ریال  است . امروز انرژی سپهر صورت مالی داد و به نظر همان نیروگاه  قائم  است که طی سال های بعد  با  رشد درامد و کاهش هزینه های مالی عاملی برای رشد  خواهد بود .

در این  گروه  سکاب نیز بیش از ۴ میلیارد تومان  سود  فروش سرمایه  گذاری ها  شناسایی کرده  که  به نظر بیشتر باید او را  زیر نظر گرفت  . وسپه و واتی را نیز همیشه  گفته ایم  . در واتی بحث افزایش سرمایه و فروش سهام  یک  سری از زیر مجموعه ها  جدی تر شده است  .

امروز در گروه  لاستیک  کمی بارز مثبت  بود و البته  پکویر هم  بد نبود . گزارش پکویر در این  مدت و پوشش مناسب و نزدیک  به ۸۰۵ سود نوید  یک  تعدیل دیگر در سهم  را می دهد  . کاهش قیمت  کائوچو در این  شرکت ها محسوس است و باید منتظر گزارش خوب بارز هم  بود . اما  نکته  جالب در مورد  پکویر این  است  که در مدت  ۳ ماهه  اخیر ۱۱۴ تومان  سود محقق کرده در حالی که این  رقم در دوره  قبل کمتر بوده  است  . در همین  راستا  قیمت  سهم  ارام  ارام  به  سمت  ۲۰۰۰۰ ریال  حرکت می کند . در این  گروه  بارز هم  به  زودی به تعدیل سود می رسد  .

امروز مداران  هم  خوب معامله  شد و به نظر با این  حجم معامله  و قیمت های فعلی بیشتر مورد  توجه  قرار گیرد .

گروه  ساختمان  به خصوص وساخت و ثنوسا  با  برخی شابعات  مورد  توجه  بودند . گفته می شود  شرکت های مهم  این  گروه  با  فروش برخی پروژه ها  تعدیل دارند  . ثنوسا دیگر سهمی است  که تغییر و تحولات مهمی از فروش  برخی پروژه ها  به  گوش میرسد  که  به  زودی به وساخت  نیز سرایت  می کند . در این  گروه اگر اهل نوسان  نیستید  و دنبال  نگهداری سهم  هستید به نظر ثاخت  یکی از بهترین  گزینه هاست  که از مهم ترین  تحولات  ان  این است که  غدیر دیگر به  صورت  خرد  قرار نیست  فروشنده  باشد  . البته  تحولات  این  گروه نیز نشان  داده  خیلی زود  ارام  می گیرد .

بازار به  پتروشیمی ها  خیلی توجه نمی کند  . دقت  کنید  در ۳ ماهه  دوم  سال بیش از ۶۰۰  هزار تن  اوره  صادر شده است و در متانول نیز این  عدد ۱ میلیون تن و بیش از ۴۰۰  میلیون  دلار است  . حداقل برای متانول سازها  نظیر خارک  و زاگرس گزارش خوبی است  . در مورد  اوره ها  شاید افت  قیمت اوره  کمی نگرانی داشته  باشد .این  سهم  ها  یعنی زاگرس، پارسان ، جم و ماورن  را  در مقطع  فعلی بیشتر زیر نظر داشته  باشید  .

امروز اخر وقت  رنج های مثبتی را در حکشتی شاهد  بودیم  که  به نظر میرسد می تواند در روزهای بعد  مورد توجه  بیشتری باشد  .

امروز در کنار کپشیر  و کرازی کمرجان  هم مورد توجه است  . کمرجان  اگر وضع  ساختمانی ها  خوب شود می تواند  مورد توجه  قرار گیرد .

امروز شاهد  بلوک هایی در وامید  بودیم  واقعاً این  سهم  را  باید بیشتر زیر نظر گرفت  اگر بلوک ها  از مرز ۳۰  الی ۴۰  میلیون  گذشت می تواند  بسیار مورد توجه  باشد  .

 

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

۱۲ مهر ۹۳

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.