گزارش بازار شنبه ۱۵ شهریور ۹۳

گزارش بازار شنبه ۱۵ شهریور  ۹۳

شاخص پر ، بازار پر پر …

گزارش بازار بتاسهم ۱۵:۲۵ : امروز شنبه ، ۱۵ شهریور کاش اغاز نمی شد  . کاش اصلاً امروز را  اغاز نمی کردیم  . با هزار امید و ارزو  با  شنیدن  این همه خبرخوب بازار کار خود را  می توانست  مثبت  آغاز کند. البته  در ابتدای وقت هم  این  طور بود ولی دست  غارتگر سیل زد و از خونه  گذشت شاخص رو  به  زیر ۷۲ هزار  و برد و بازار را  دیوانه  کرد ! حالا  بازار مانده این ویرانه هایی که از ریزش اخیر روی دستش مانده  . حمایت هایی که  شکسته  شده و ریزرشی که  کمر بازار را  خرد کرده است  .

ریزش ۳۰۰  واحدی کم ندیدیم ، ولی وقتی بازار قرار است  با  شنیدن  این  همه خبر واکنشی نشان  دهد و نمی دهد و منفی می شود حس سرخوردگی ان در دل سهامدار می ماند . و نکته دیگر که این  ریزش را دردناک می کند نقاطی بود که  تا  به امروز حمایت  قوی بازار بوده و همه  سر ان  قسم می خوردند  شکست و این  شکست  روحیه  بازار را خراب کرد و بازهم  چارتیست ها  با  قدرت  تمام  شروع  به عرضه  سهم  کردند .

واقعاً نمی دانیم  چه  بنویسیم  ولی ۹  ماه  بازار می کوبد  و تمام نمی شود مرثیه می خوانیم و روضه می گوییم  ولی بازهم  این  مصیبت تمامی ندارد  . نمی دانیم  این  ۹ ماه رکود و ریزش تاوان  کدام  رونق است  . چرا  تمام نمی شود  . نمی دانیم  دقیقاً چه  باید بگوییم  ولی بهتر است  این  روزها بیشتر از بازار دور باشیم  تا  نزدیک  بازار گلوله اتشی شده  که  شاید هر چه در دل ان  باشی سوختنت بیشتر می شود و از دور نگاهش کنی لذت  بخش تر است  با این  که در هر دو حالت سوختن  کار اوست  .

اما  ایا  باید امیدوار باشیم  یا  نه  ؟ این که  بازار احساسی رفتار می کند  شکی نیست  . بیش از پیش به نمودارها  بها می دهد  شکی نیست  ، این که در بازار پول نیست هم  همه  قبول دارند ولی هر بازاری یک  چشم  اندازی از خود ترسیم می کند  . در شرایطی که  مسائل سیاسی بسیار خوب است و حاشیه های اقتصادی نیز کم  شده  بازار می بایست  کمی به جلو نگاه  کند ولی مقطع  فعلی یعنی پایان  سال  مالی کارگزاری ها و این  شرایط سخت  کمبود نقدینگی در بازار کار را  سخت  کرده است طوری که  حجم  بازار افتضاح و برای تسویه افراد مجبور به  رنج های فروش می شوند . به نظر این درد  را  تا  هفته اخر شهریور باید تحمل کنیم و جایی که  تلاقی خبرهای اقتصادی  و سیاسی  و بورسی است می تواند  کمکی به  بازار شود تا  حداقل جلوی این  افت  گرفته شود .

مجبوریم امیداور باشیم  … چاره دیگری نیست . نه این  قیمت ها و  این  نقاط منطقی برای فروش دارد  و نه کسی توضیه  به  فروش می کند  . حقیقتاً برخی امار جالبی را مطرح می کنند  که  قیمت ها  به  کف تاریخی خود  رسیده اند ،ف ارزش بازار ها  خنده  دار شده  ، پی به ای در کف تاریخی ۹  ساله  قرار دارد  . عمق بحران  را  با ین اعداد می توان  فهمید  .

حرف اخر را  بزنیم و به  نیمچه  گزارش بازار برسیم  . از مسئولان  بورسی دیگر کاری ساخته  نیست  انها  هر کاری می توانستند  کردند  . چشم  امید ما  به  دولت است  . واقعاً انها  این  بازار  را نمی بینند  . اقای روحانی روز قبل از انتخابات  به هیمن تالار امدید  و به  سهامداران  وعده دادید ؟ سهامداران از شما  انتظار دارند .والا  هیچ  کس از شما  انتظار معجزه  ندارد . سهامداران  این  کشور باهوش ترین  افراد  اقتصادی کشورند  که حتی ۲ سال  اتی را می توانند  پیش بینی کنند  با این  نخبگان اقتصادی چه کرده اید ؟! این  رسمش نیست . این  افراد  به  شما اعتماد کردند از ته دل به  شما رای دادند  این  دستمزد انها نیست  .

و اما  یک  راهکار و  پیشنهاد  برای مدیران  بورسی . در بازار بهتر است  اول از همه  با خود  روراست  باشیم  . حس شاخص دوستی را کنار بگذاریم  . تا  به امروز هم این  حس شاخص دوستی باعث این  رفتار شده است  . بهتر است  دامنه نوسان  را افزایش دهیم  حجم مبنا  را کم کنیم و در یک  اقدامی فوری از شرکت ها  اطلاعات  همه جانبه  بخواهیم  . کسی نمی گوید  ریز صورت سود  زیان  ماه  به ماه  بدهند.خیر  ولی چه می شود امارو اطلاعاتی که  مثلاً خودرو  ماهانه می دهد  ، فخوز می دهد ، کچاد  روی سایت  خود می گذارد  در غالب اطلاعیه ها  به  اطلاع  سهامداران  برسد  که هر شرکتی چقدر فروش داشته  . در این  شرایط وقتی قیمت ها  نیز بتوانند  ازادانه حرکتت کنند بازار به  سرعت  اصلاح  شده و شرایط می تواند  تغییر کند  .

این  بهترین  راهکار است  تا  بازار هر چه  سریعتر به  دوران  خوب خود  بازگردد  . درست  است  ممکن است  خونریزی شدیدی را  در ابتدای کار داشته  باشیم  ولی حداقل بعد  ان  بهبودی حاصل می شود نه این  که ۹  ماه  گوشه تخت  بیمارستان  خوابیده  باشی و هزار دکتر بالای سرت بیایند و نتوانند  درمانت  کنند .

و اما در بازار امروز چه خبر بود  . بازار با  شنیدن خبرها  بد  آغاز نکرد ولی دردبلای همیشگی به  سراغ او رفت با  کاهش کار خود را دنبال کرد و در اخر وقت  وقتی شاخص ۷۲ هزار را از دست دادموج  فروش و عرضه  شدت  گرفت  تا  هیچ  سهمی در بازار در امان  نباشد  و این  ترکش به  همه  اصابت  کند  .

برای بازار فردا  دو عقیده  وجود دارد عده ای میگویند اگر هم مثبت  باشد  به دو دلیلی ۱-  تحلیل های تکنیکال  و دو فشار اخر شهریور بازهم  منفی می شود و عده ای دیگر معتقدند در چنین  روزهایی زهر بازار منفی گرفته می شود  روز بعد  مثبت  است  . چه حالت  اول درست  باشد  چه دوم دردی از بازار دوا نمی کند  . بازاری که  با  هجوم این  همه خبر مثبت  سبز نشد  مثبت  یک  روزه ان  دوامی ندارد  .

و اما در شاخص که  امروز ابتدا  با  دنده نرم حرکت می کرد در ۲ ساعت اخر در سرازیری سقوط خود را  رها  کرد و با  ریزشی ۳۰۰  واحدی از قله ۷۲ هزار پایین  امد و به  ۷۱۸۲۲ واحد رسید  . امروز تقریباً همه ی  نمادها اثر منفی   داشتند  ولی اثر غدیر ، مپنا،تاپیکو  و خودرو  بیشتر بود  .

و اما  با این  مقدمه  به  سراغ  حاشیه ها برویم  که از اصل و متن  بازار مهم ترند . بازار که واقعاً چیزی برای تعریف کردن ندارد  حتی سهم های کوچک او هم  منفی شدند  .

امروز بمباران  خبرهای مختلف سیاسی و اقتصادی را داشتیم  ولی بازار چه کار  کرد . انگار این  خبرها  را  صد بار شنیده  و بی تفاوت  از کنار ان  گذشت  . واقعاً روز پر خبری را داشتیم  . ابتدا  به  حمایت رهبری از دولت  میرسیم .  که چیزی برای دولت  کم نذاشته است  .

پس از ان … از خبرهای سیاسی و هسته ای آغاز می کنیم  . روز چهار شنبه  بود که  شنیدیم  خبرهای سیاسی و مذاکرات  دو جانبه  جدی شده است . خلاصه  این  چند روز مذاکره این  بود . عراقچی: مذاکرات با آمریکایی ها خوب و مفید بود/ تا حل اختلافات هنوز فاصله داریم/ پنج شنبه آینده با ۳ کشور اروپایی دیدار یکجا خواهیم داشت. در سوی دیگر معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه که در ژنو سوئیس بسر می برد، روز جمعه و در دومین روز مذاکرات دو جانبه با آمریکا در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره ارزیابی مذاکرات انجام شده از روز گذشته تا امروز اظهار داشت: این مذاکرات که تا فردا ادامه دارد، تاکنون مفید بوده است و امیدواریم به حل اختلافات کمک کند.عراقچی در عین حال گفت: البته هنوز تا حل مسایل فاصله داریم.این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اظهار امیدواری کرد : انشاء الله تا ١٨ سپتامبر (٢٧ شهریور ماه) که دور بعدی مذاکرات ایران و ١+۵ در نیویورک خواهد بود، پیشرفت داشته باشیم.

تا  بدین جا هم خبرها خوب بود  .

مایکل مان، سخنگوی نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: گروه ۱+۵ مصمم است هر چه سریعتر به توافقی خوب با ایران دست پیدا کند. مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، رییس تیم مذاکره‌کننده ۱+۵ با ایران، در گفت‌وگو با شبکه پرس‌ تی‌وی درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای گفت: روشن است که ما نتوانستیم تا بیستم ژوئیه به توافق جامع دست پیدا کنیم اما توانستیم برنامه اقدام مشترک را تمدید کنیم.

هنوز خبرها  کامل نشده  بود  که  گزارش آژانس هم  رسید  . رویترز در گزارشی نوشت: پیش بینی می شود گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کند که پیشرفتی در تحقیقات هسته ای از ایران روی نداده است. اما خیلی زود  گزارش آژانس نیز به  بازار رسید که  این گزارش بار دیگر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تائید و بر تعهد تهران بر همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صحه گذاشته است. گزارش جدید آژانس بار دیگر ضمن اعلام عدم انحراف در برنامه هسته‌ای ایران از راستی آزمایی اجرای کامل تمامی اقدامات داوطلبانه بر اساس توافق ژنو و تمدید آن خبر داده است. مدیرکل آژانس در گزارش خود ضمن تشریح تمامی فعالیتهای هسته‌ای در سایتهای ایران که نشان از شفافیت کامل ایران دارد، بر اجرای کامل ۱۶ اقدام عملی از سوی ایران صحه گذاشته و تایید کرده است که اجرای دو اقدام عملی باقیمانده نیز شروع شده است.  این هم  خبر خوبی دیگر بود  . ولی نکات  مبهم  هم  داشت ولی در مجموع خوب بود  .

در این میان روحانی هم  که  دقیق تر در مسائل ورزشی صحبت  می کرد  گریزی به  سیاست  زد  که  گاهی گره دیپلماسی به دست ورزش باز می‌شود. ما بازی پینگ پنگ در دهه ۷۰ را دیدیدم که چگونه توانست گره دیپلماسی بین آمریکا و چین را باز کند.

در مورد  داعش نیز خبرها  جالب بود  . ابتدا  سر خبرنگار امریکایی بریده  شد . متاسفانه  اتفاق بدی بود  .در واکنش به ان   وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به کشته شدن خبرنگار این کشور به دست داعش اعلام کرد، آنچه اخیرا شاهد بودیم، چهره واقعی اسلام نبود. جان کری، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد، اقدامات تروریستی که توسط داعش صورت می‌گیرد، ربطی به دین اسلام ندارد. اسلام واقعی دین صلح است و کرامت انسان ها را محترم می‌داند. این  نکته خوبی بود  .  بی بی سی مدعی شد؛ ایران با همکاری با آمریکا علیه داعش موافقت کرده استشبکه بی بی سی به نقل از منابعی مدعی شد که ایران با همکاری با آمریکا علیه داعش در شمال عراق موافقت کرده است. سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان خبر منتشره مبنی بر موافقت ایران برای همکاری با آمریکا علیه داعش در عراق را تکذیب کرد.اما مهم ترین اظهار نظر را اوباما  داشت  که  دیشب در نشست رهبران ناتو گفت باید داعش را از بین ببریم. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم می‌گوید که ایران می تواند با کمک به ایجاد ائتلاف در عراق، به روند مقابله با داعش کمک کند. این  اخرین  خبر هم  این  بود که  گفته  شد  رهبری داعشی ها  کشته  شده و به نظر خبرخوبی برای بازار بود . به نظر داعش شری بود که  شاید تبدیل به  خیر شود ولی ارامش در عراق صنعت  سیمان را در بازار برجسته می کند  .

در خبر سیاسی و اقتصادی اقساط اول و دوم از محل ۲٫۸ میلیارد دلار منابع مسدود شده به حساب بانک مرکزی واریز شد. در چارچوب مرحله دوم توافقات ژنو مبنی بر انتقال ۲٫۸ میلیارد دلار از منابع مسدود شده بانک مرکزی، اقساط اول و دوم معادل یک میلیارد دلار از حساب بانک مرکزی در کشور ژاپن به حساب بانک مرکزی در کشور عمان واریز شد.

خبرهای اقتصادی  و نرخ  سود  جالب است  . عضو شورای پول و اعتبار از طرح موضوع تغییر نرخ سود بانکی از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی در شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی با توجه به برنامه دولت برای کاهش تورم در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفته است.سیف نیز تأکید کرد‌:‌ ‌‌قرار نیست قیمت ارز بالا رود مگر تغییرات جزئی که منوط به شرایط بازار بوده و ما هم بر این مسئله نظارت جدی داریم.  البته او  نگفته  که کاهش داریم  ولی بر افزایش تردید  گذاشته است  .

اما در خبرهای اقتصادی خبر پیشرفت های گازی بسیار مهم  بود  . به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، شهام انوشه در جمع خبرنگاران با اشاره به جزییات پیشرفت پروژه راه اندازی سکوی B فاز ۱۲، اظهار داشت: بهره برداری کامل از این سکو در نیمه آذرماه و تا پیش از فصل زمستان خواهد بود. سکوی C نیز ۱۵ روز پس از راه اندازی عرشه B با ظرفیت تولید ۲۵ میلیون مترمکعب در روز آغاز به کار خواهد کرد. با بهره برداری از دو سکوی B و C و با احتساب تولید عرشه A فاز ۱۲ که پیش از این به بهره برداری رسیده بود مجموع تولید گازی فاز ۱۲ به ۶۵ میلیون مترمکعب در روز افزایش خواهد یافت. در حوزه  مسکن نیز خبر وام  قطعی شده  ولی ابهامات  زیادی دارد . طی همکاری با‌ وزارت راه و شهر‌سازی‌ صندوق‌هایی تشکیل شده و بر اساس سرمایه‌گذاری که انجام می‌شود و طبق منابع مالی موجود، تسهیلات‌ مسکن ۸۰ میلیونی‌ بر اساس ۵۰ در‌صد متوسط مسکن و نرخ سود و قدرت پرداخت قسط، کارشناسی شده و وام پرداخت خواهد شد‌.  همه معتقدند  ماهی ۲ میلیون  بازپرداخت  تقریباً برای همه  غیر ممکن است  .

 

و اما  در دلار نرخ در بازار پنج  شنبه  تا  ۳۱۸۰ هم  رشد کرد  تا  پرش قیمت خوبی را داشته  باشد  ولی امروز کاهش داشت  به  ۳۱۷۰  رسید . برخی تقاضای زائران حج  را  برای دلار موثر می دانند  . گفته می شود  یکی از راهکار های دولت  برای خروج از رکود  افزایش نرم  قیمت  ارز عنوان  شده است .هر چند  ممکن است  با  برخی اظهار نظر ها  کمی دلار افت  کند  .

بازارهای جهانی هم  ساز ناکوک  این  چند روز بودند  . در بازار جهانی بانک مرکزی اروپا در اقدامی غیرمنتظره نرخ بهره بانکی را در منطقه یورو کاهش داد. کارشناسان اقتصادی نگرانی درباره کاهش رشد اقتصادی اروپا را علت این تصمیم بانک مرکزی اروپا دانستند. بانک مرکزی اروپا همچنین اعلام کرد برنامه ای را برای خرید اوراق بهادار اجرا می کند. در پی اعلام این تصمیمات بانک مرکزی اروپا، ارزش هر یورو در بازارهای جهانی به یک دلار و سی سنت سقوط کرد. در خبرهای اقتصادی امریکا نیز خبرهای خوبی نداشتیم  . در اشتغال  امریکا ۱۴۲  هزار شغل  ایجاد  شده  در حالی که باید حداقل ۲۲۵هزارتا ایجاد می شد  و این  خبرخوبی نبود و بازارها را کم  رمق کرد  .  در بازارها طلا  با کمی رشد به  ۱۲۶۹  دلار رسید و به نظر میرسد برخی از احتمال  نزول او صحبت  می کنند  .  نفت  البته  نزولی  بوده و در ۹۳ دلار است که  اصلاً خبرخوبی نیبست .  و روی نیز در ۲۳۹۳  قرار  داشته  . مس کمی افت کرده و به ۶۹۸۵ رسیده است و الومینیوم  نیز ۲۰۴۴ مانده   است  . در قیمت متانول گفته می شود  مسیر صعودی بوده و در اوره نیز به  ۳۶۰  دلار رسیده است  که  برای پتروشیمی ها  خبر بدی نیست ولی عین  مرغ  یخ  زده  بازار را  نگاه می کردند  .

امروز البته در خبرهای حاشیه ای بورسی خبر افزایش دامنه نوسان و کاهش حجم مبنا هم  مهم  بود ولی نه خیلی . البته خبر تشکیل صندوق برای بازارگردانی نیز مهم  بود  .

 

خودروییها دنده عقب!!!

امروز خودروییها به مانند هفته گذشته همچنان دنده عقب به کار خود ادامه دادند خودروییهایی که علی رغم ترسیم چشم انداز مثبت اما این روزها مورد بی مهری بازار قرار گرفته اند

ایرانخودرو علی رغم حمایت حقوقیها زیر بار فشار عرضه کمرش خم شده است سهم خودرویی که با فروش داراییهایش موفق به تامین نقدینگی برای افزایش تولید و کنترل هزینه ها شده است امری که باعث انتشار گزارش ۳ ماه بسیار مثبت و احتمالا تعدیل مثبت دو رقمی برای گزارش ۶ ماهه خواهد شد . البته  گفته می شود  فشار روی خودرو  بیشتر می شود چرا  که  تازه  سرمایه  ثبت  شده و فشار تازه  آغاز می شود .

سایپا حمایت ۱۲۰ تومانی را شکسته تا به سمت قیمتهای ۱۰۰ تومانی حرکت نماید سایپایی که وضعیت خوبی نداشته و خبر امروزش در خصوص قصد واگذاری ۲۰ درصد از سهام پارس خودرو هم نتوانست بهبودی در اوضاع سهم ایجاد نماید سایپایی که شنیده میشود حتی با افزای شتولید و افزایش قیمت همچنان در زیاندهی قرار دارد. واقعاً خبر واگذاری ۲۰% خپارس هیچ  تاثیری نداشت  . ورنا  به  کجا می خواهد برود  سهم  به  قیمت  اسمی رسیده است  .

زامیاد اگر در قیمتهای کمتر از ۱۱۰ تومان تثبیت شود قیمتهای ۱۰۰ تومانی اسمی را هم به خود خواهد دید اوضاع این سهم خودرویی از نظر حمایت حقوقیها چندان جالب نیست در حالی که این سهم حتی در بدترین حالت نیز سوداوری خود را حفظ نموده بود

داروییهای ویروسی!!!

داروییها هم ویروس بازار را گرفته و اسیر قیمتهای منفی شده اند سهامی که قطعا گزارشات ۶ ماهه مناسب انها وضعیتشان را تغییر خواهد دادچند روز است  از این  گروه  صحبت  می کنیم  ولی بازار همچنان  به دنبال  بازی های خاص روی سهم  های کوچک  است  . به نظر گزارش های ۶ ماهه  دارویی ها  هم  بد نباشد  و تازه  بازی انها  از شش ماهه  دوم  آغاز می شود  . طبق برخی خبرها شنیده می شود طی نامه ای که از سازمان غذا و دارو امروز به شرکتهای داروسازی زده شد نرخ ۵۰ قلم دارو ۳ تا ۳۰ درصد افزایش یافت. این  خبرخوبی برای گروه است . بهتر است در این  گروه  روی دفارا ، اسوه ، دسبحا، والبر،تیپیکو، دیران، دکیمی و برخی دیگر بیشتر متمرکز باشید  . به نظر بازدهی خوبی را  امسال  این  گروه  بدهد .

 

دارویی زهراوی باشایعه تعدیل مثبت ۱۵ درصدی در گزارش ۶ ماهه همراه میباشد کف قیمتی سهم سطوح ۴۲۰۰ تومان بوده و سهم در صورت گزارش دهی مثبت میتواند رشد قیمتی خوبی را تجربه نماید

دارویی جابر با پی بر ای نازل خود در قیمتهای ۷۲۰ تومانی موقعیت خرید خوبی خواهد داشت سهمی که حتی پانسیل تعدیل مثبت را در نیمه دوم سال با فروش انتی بیوتیکهای گران قیمت خود خواهد داشت این سهم هم اکنون در کف قیمتی تاریخی خود قرار دارد

دارویی کوثر در سیکل نوسانی ۴۰۰-۴۲۰ تومان همچنان در نوسان میباشد سود ۸۰ تومانی برای سال جاری این سهم محتل میباشد داروی یکوثری که در حال افزایش کیفیت داروهای انتی بیوتکی خود برای کسب سهم بیشتری از بازار فروش میباشد.

امروز والبر هم  دیگر به  قیمت هایی رسیده  که  کسی باورش نمی شود  . دیگر مگر پی به ای چند میخواهد  باشد  .

فولادیها و یک گل بهاری!!!

امروز در گروه فولادی تنها ذوب اهن به عنوان یک گل بهاری سبز و صدرنشین مطرح بود فولادیهایی که به دلیل رکود بازار شاهد نسوانت منفی هستند.در بازار اهن  معتقدند  کمی تقاضا  به  شکل کاملاً نرم  رشد کرده است  . در مورد فولادی ها  بازار فضای معاملاتی  جالب نیست  . ولی به نظر میرسد پی به ای باعث توجه  مجدد  بازار به این  گروه  شود  . قیمت  بیلت نیز در مسیر صعودی است  . در این  بین  توجه  به  ۳ نماد  باید بیشتر مورد  توجه  باشد  . برای هر فصلی میان مدت  کوتاه مدت و بلند مدت  فولاد  مناسب است  . واقعاً سهم در ۲۴۰۰  کم  ریسک  است  . فولاد در کانال ۲۴۰ تومانی در حال نوسان است بعید است این غول فولادی که برای سال ۹۴ با افتتاح طرح های افزایش ظرفیتش میتواند متحول شود افت بیشتر قیمتی از سطوح ۲۴۰ تومان را تجربه نماید فولاد هم اکنون به گزینه خوبی برای سرمایه گذاری با دید بلند مدت تبدیل شده است

فخوز برای بیش از ۲ سال  جالب است که  به نظر پس از ۲ سال  میانگین  ۵۵% تا۶۰% بازدهی دارد  .

در گزینه  سوم  فولاژ نیز شرایط بدی در این  قیمت ها  ندارد . به نظر گزارش ۶ ماهه  نیز بازهم  تعدیل دارد و این  نکته مهم و مثبت  سهم  است  . بهتر است  هر ۳ را  زیر نظر داشته  باشید  .

 

 

امروز ذوب اهن معاملات متفاوتی به نسبت سایر همگروهیان خود تجربه کرد ذوبی که با صف خرید به سمت قیمتهای ۳۰۰ تومانی بازمیگردد بارها سیکل نوسانی این سهم را در سطوح ۲۸۰-۳۲۰ تومان عنوان کرده و توصیه به نوسانگیری در این سیکل کرده بودیم

طلای بی عیار!!!

پتروشیمی ها این روزها سهامی طلایی اما بی عیار هستند بازار به خوبی از پتاسنیل تعدیل مثبت سهام پتروشیمی ها اگاه میباشد اما توجهی این روزها به این پتانسیلها نشده و خشک و تر در بازار منفی میسوزند . به نظر این  گروه  به همراه دارو  یکی از بهترین  گزارش ها  را داشته  باشند .

در پتروشیمی زاگرس معلوم نیست چه خبر است سهمی که جای اعلام سود ۵۵۰ تومانی را دارد با نوسان منفی همراه میشود این اکر نشان از رخت بستن تحلیل از بازار سرمایه دارد زاگرسی که جای رشد قیمتی خوبی  تا پایان سال در صورت انتشار گزارش تعدیلی را خواهد داشت

ترمز افت قیمتی جم در استانه قیمتهای ۹۰۰ تومان کشیده شد سهمی که میتواند با تعدیل مثبت در گزارش ۶ ماهه روند رو به رشد تا قیمتهای ۱۰۰۰ تعومان را در پیش بگیرد جم هم اگنون در کف قیمتی خود قرار دارد

شازند امروز معاملات متفاوتی را تجربه کرد شازندی که میتواند تعدیل مثبت عایدی خوبی به همراه داشته باشد این سهم نیز مورد بی توجهی بازار قرار گرفته است سهم یهم با جای رشد عایدی بالا و هم ریسک کم که در اینده به جایگاه واقعی خود با انتشار تعدیلات مثبتش خواهد رسید .

در این  گروه  رشد قیمت  اوره چه در جهانی  و چه داخلی کم کم  شرکت هایی نظیر کرمانشاه ، شیرازو به خصوص خراسان  را جذاب می کند  .

سرمایه گذاری های همراه شاخص!!!

در نمادهای سرمایه گذاری شاخص میریزد و سرمایه گذاری ها نیز پشت سر شاخص با کاهش قیمتی همراه میشوند سرمایه گذاریهایی که پتانسیلهای بنیادی خوبی داشته اما جو منفی بازار دامان انها را نیز گرفته است

پارسان به نظر نمیرسد در قیمتهای کمتر از ۷۶۰ تومانی تثبیت شود با این جو منفی بازار پارسان هر چه قدر هم پتانسیل داشته باشد نمیتواند وضعیت خوب معاملاتی را تجربه نماید شاید افزایش قیمت اوره در این مقطع بتواند به داد این شرکت برسد

تاپیکو ۵۰۰ تومانی با توجه به نزدیکی به مجمع میتواند گزینه مناسبی در گروه باشد سهمی که در نیمه دوم سال اقدام به فرشو سهام سلولوزی خود نموده و شنیده میشود تعدیلی نیز از بابت رشد سود شرکتهای زیر مجموعه خواهد داشت اما خریداران سهم چشم امید به افتتاح فار اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس در پایان ماه را دارند

چهارگوشه بازار!!!

حفاری شمال در حالی امروز قیمتهای ۴۸۰ تومان را به خود دید که سطوح قیمتی مذکور به عنوان حمایت جدی سهم محسوب میشود حفاری که میتواند در گزارش ۶ ماهه تعدیل مثبت را با توجه به خبر شکستن رکورد حفقاری توسط دکل های این شرکت را به همراه داشته باشد

ا س پ حمایت ۱۶۰ تومانی را هم شکست فعلا محرک این سهم وام ۸۰ میلیونی میباشد که به دلیل اقساط سنگینش در هاله ای از ابهام قرار دارد سهمی که در گروه ساختمان وضعیت مناسبی داشته و از دید بنیادی در جایگاه خوبی قرار دارد اما فعلا بازار روی خوشی بهس هم نشان نمیدهد

الومنیوم ایران امروز را در قیمتهای ۴۸۰ تومانی مهمان صف خرید بود سهمی که با افزایش قیمت دلار جان دوباره ای گرفته و امید به جهش سوداوری افزایش یافته فایرا با شایعه تعدیل مثبت خوبی در گزارش ۶ ماهه به دلیل افزایش اخیر نرخ فروش داخلی محصولاتش در بورس کالابه واسطه رشد قیمتهای جهانی الومینیوم همراه است . در این  گروه و در کنار منفی فاسمین و باما و کروی صف خرید بافق را داشتیم  . شایعاتی از تعدیل سنگین  سود در شرکت  شنیده می شود . البته  ریسک  این  شرکت  بسیار زیاد است ولی گفته می شود  طی این  مدت  چند  محموله  فروش مناسب را داشته و اگر با نرخ  ارز بالای ۳۰۰۰ و قیمت  روزانه  روی  فروخته  باشد تاثیر خوبی در پوشش سود دارد  .

امروز گروه کانی هم  اسیر عرضه ها  شده  بود  . سهم حرفی برای گفتن نداشت و لیدر انها  یعنی کفپارس نیز صف فروش بود  . در مورد  این  سهم  بهتر است  یک  باردیگر شفاف سازی کنیم  . روزچهار شنبه  مطلب ما در مورد  کقپارس جنجال  زیادی داشت  و همه از قول ما  می نوشتند  سود  ۱۵۰۰  ریالی در می آید . ولی دوستان  نوسان  گیر فرصت  طلب کسی ننوشت  که  با  چه  شرطی می شود  ۱۵۰۰  و کسی هم  نمی نوشت  که  تاکید  ما  روی سود  ۴۰۰  ریالی بود . یک  باردیگر مطلب روز چهار شنبه  را  با هم  مرور می کنیم  .    کمتر کسی در مورد بنیادی سهم  صحبت می کند . از دعوای سهامداران  عمده  که  بگذریم سهم  از نظر نقدینگی اصلاً در شرایط خوبی نیست  . وجهی در شرکت در ۳ ماهه اخیر از نظر عملیاتی وارد  نشده و این  را جریان  وجوه  صورت های مالی نیز نشان  می دهد  . شرکت در ۳ ماهه  اخر خود  افت  فروش را داشته  و در حالی که در تولید هم  مشکل دارد که در ۳ ماهه  کمتر از ۵ هزار تن  فروخته  است  . در حالی که  باید این  عدد  نزدیک  به  ۸ هزار تن  باشد  .

به خوبی مشخص کردیم  که  شرکت از نظر تولید  و فروش با  مشکلات  عدیده ای مواجه است  .

اما  تنها  نکته  مثبتی که  می تواند ناگهان  سود  شرکت  را  به  ۱۵۰۰ ریال  برساند  بحث خرید مواد  اولیه است  . میانگین  خرید  اکسید منیزیم در بودجه  ۲۴ میلیون  ریال  است  که در واقعی ۱۵ میلیون  ریال  خرید شده است  . این  کاهش بهای تمام  شده می تواند  به  سود  شرکت  شود ولی یک  نکته  را  ما نادیده می گیریم  . بخی معتقدند  که  عیار این ماده کم  شده و مشکل تولید  و فروش  اکسید منیزیم  از همین  بابت  است . ولی اگر بحث عیار مطرح  باشد سهم  بیش از ۴۰۰  ریال  سود ندارد .

این  مطالبی بود  که  گزینشی از ان  برای امروز درج  شده است  . شرکت در مورد  عیار پاسخگو نیست  ولی برخی تحلیل گران  معتقدند  وضعیت بهای تمام  شده  و اکسید منیزیم  دقیقاً به عیار مربوط می شود  که برخی معتقدند  سال  قبل نسبت تولید  به  اکسید ۱٫۵ بوده  و در حال  حاضز ۱٫۲ شده است  یعنی برای تولید کمتری از محصول نسبت  به  دوره  قبل مقدار بیشتری از اکسید  منیزم استفاده  کرده است . به نظر بازی این  گروه نیز تمام  شده است  . بازهم  می گوییم  فضای سهم  شفاف نیست و این  از صورت های مالی بیرون  کشیده  شده  . لازم  است  سهم  شفاف سازی کند و البته  هنوز معتقدیم  که  گزارش های پیش رو  دستشان  خالی و قیمت  سهم  نیز منطقی نیست  . البته  کهمدا و کگاز بنیادی قوی تری دارند  .

امروز با  وجود خبرهای مثبت از رشد نرخ  روانکارها  بازهم  این  گروه منفی بود  . نفت  پارس اعلام  کرده  افزایش نرخ  موث  نیست  .کمی محافظه  کاری می کند و گرنه  می توانست  افزایش ۵ تا ۱۰% را در سود  شاهد  باشد  . شارنل که  گفته می شود  با  تعدیل ۲۲% به  بازار می اید  . از شسپا  نیز به دلیل صادراتی بودن  انتظار چندانی نمی توان  داشت  ولی این  سهم  نیز به  راحی امسال  سود  بالای ۴۵۰۰  ریال را  می سازو  و به  بازار اعلام می کند  . در نفت  بهران  به نظر میرسد اگر افزایش نرخ  لحاظ شود بین  ۴۸۰۰ تا  ۵۰۰۰ ریال  می تواند  سود  بسازد  . همچنان  معتقدیم  ریسک  این  شرکت  ازادسازی مواد  اولیه ان  است که  می تواند  تا ۱۵% سود  اکثر این  شرکت ها  را  کاهش دهد  .

به نظر میرسد در بین  غذایی ها  غپینو  هم  با  خبرهایی از تعدیل سود ، هم  آغاز نیم  سال  دوم و رشد فروش در مدارس  و هم  شرایط خبرهای افزایش سرمایه  مورد  توجه  قرار گرفته است و می تواند در کوتاه مدت  نوسان  بدهد  . در این گروه  روی غپاک گفته  بودیم  امروز عرضه  دارد ولی به نظر فردا  باردیگر این  سهم  جمع و جور شود  . برخی سفته  بازان  روی غاذر تاکید دارند . این  شرکت در حد  یک  شرکت محلی است  و به نظر بازهم  رفتن سراغ  شرکت هایی که فقط سهام  شناور کمی دارد و قابل دستکاری است بلایی شبیه انچه در کفپارس رخ داد برای ما  رقم می زند  .پس مراقب باشید .

امروز بازار به  حسینا نیز رحم نکرد و سهم  صف فروش شد  . شایعاتی از گزارش ۶ ماهه  ضعیف منتشر شده ولی نمی توان  به همین  راحتی اعتماد کرد  سهمی است  که نشان  داده  غیر قابل پیش بینی رفتار می کند  .

در بازار امروزواتی صف خرید شد  . گفته می شود  یک  خبر مثبت از افزایش سرمایه  از سهم  بیرون  می اید و البته  سهم  در ۴۰% ارزش ذاتی در حال معامله  است  .

امروز یکی از مثبت های بازار وبصادر بود  . شنیده می شود  مدیران  بانکی قصد حمایت  از سهم  و رشد ان  را تا  ۹۰۰  و حتی بیشتر دارند  . مدیر عامل نیز گفته  است که به سهامداران اطمینان می‌دهم با توجه به پتانسیل و ظرفیت‌های بانک صادرات به عنوان بزرگترین بانک خصوصی شده می‌توان چالشها را از پیش رو برداشت و فرصت‌ها و افق های جدیدی برای توسعه و گسترش، فعالیت ها خود در آینده ترسیم کرداما  مهم ترین  شنیده  واگذاری دو شرکت  غدیر و  سپهر انرژی است  که  شنیده می شود  برای هر  دو در حال  مذاکره  و رایزنی هستند . در کنار او  خارزم  نیز انصافاً با  توجه  به مجمع  پیش رو  و تقسیم  سود  ۲۵۰  ریالی  و قیمت  ۱۴۰۰  و ۱۴۵۰ ریالی کم  ریسک است  .

بهتر است  در مورد  بازار کمتر حرف بزنیم . بازار این  روزها  حالش خوب نیست  ذکر مصیبت شنیدن ۹  ماه است که کار هر هفته ما  شده . فقط باید دعا  کنیم  این  روزهای تلخ  سریعتر تمام  شود  .

خدایا این سفر کی می‌رسد سر…

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

۱۵شهریور ۹۳

 

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.