گزارش بازار شنبه ۲۲ شهریور ۹۳

گزارش بازار شنبه ۲۲ شهریور  ۹۳

مرگ تدریجی یک رویا …

گزارش بازار بتاسهم ۱۵:۱۵ : امروز شنبه ، روز سیاهی بود … واقعاً روز تلخی بود … نمی دانیم  چه  باید بگویم  . واقعاً نمی دانم چه می خواهم بگویم زبانم در دهان باز بسته است . در تنگ قفس باز است و افسوس . که بال مرغ آوازم شکسته است …نمیدانم چه می خواهم بگویم…  غمی در استخوانم می گدازد…  خیال ناشناسی آشنا رنگ…  گهی می سوزدم گه می نوازد…

دوستان بورسی . مدیران  عزیز تو را  به  مقدساتی که می پرستید  کاری بکنید . اینجا  سهامدارانی که  به  شما اعتماد کرده اند در حال  له  شدن  هستند . گوش این عده  بی گناه  از حرف ها و وعده ها  پر شده است  . چرا  باید چنین  وضع و بلایی به  سر بازار بیاید  که لحظه  لحظه ارزوی تمام  شدن  بازار و اغاز نشدن  فردا  را داشته  باشیم  . حقیقت  امر این  است که در طول چندین  سال  حضور مستمر در بازار تا  به  امروز چنین  چیزی ندیده ایم  . دوستان  دولت تدبیرو امید  … شیرینی این  بورس حسابی کام  ما را  شیرین  کرده  … رونق ان  دل ما  را  زده است  … کمی به  فکر باشید !!! واقعاً بد بختی جامعه  سهامداری را  اینجا  درک نمی کنید  . کسی نیست در این  دولت  نیم  نگاهی به  بازار سرمایه  داشته  باشد  . بازار سرمایه فقط در حد  حرف و کلمه  قرار است  در بین  شما  رواج داشته  باشد  . فقط نقش کلمه  را در طرح های رونق ایفا  کند  .

اگر امروز این  اتفاق در هر کشور دیگری رخ داده  بود و شاخص بورس اش ۲۰  هزار واحد میریخت و همه  %۵ ضرر می کردند  امروز تیتر اول رسانه های ما  بود ولی حالا  دولت  و رسانه ها  کجای این  تراژدی قرار دارند .

این  بازی را  در حالی تحمل می کنیم  که  عزیزان  بورسی هم  نمک  به  زخم  بازار و سهامداران  می پاشند . ولله این  حرکات در کم کردن  ریزش شاخص بچه گانه ترین  کاری است  که می توانست  صورت  گیرد  . این  کار را  با  شعور سهامداران  نکنید  . دردقیقه ۹۰  بلوک زدن در ۴% مثبت  فارس چه  نشانه ای در بازار می تواند داشته  باشد  . اتفاقاً این  حرکت  نشان  می دهد  دست  مدیران  بورسی ما هم  خالی است و انقدر خالی شده  که روی به چنین  رفتاری اوردند  .

ما  ۹  ماه  این  رکود  را تحمل کردیم  این  یک ماه دیگر هم  روی ان  اضافه می شود ولی این  حرکات  که  برای حفظ شاخص و جلوگیری از ریزش ۵۰۰  واحدی ان این  بلوک ها  زده  شود به  سخره  گرفتن  عقل بازار است  . واقعاً تحمل ریزش بازار شاید از این  حرکات  اسان  تر باشد  .

باور کنید  دل همه خون  است  . به مدیران بازار هم حق میدهیم  که بخواهند  به  بازار کمک کنند ولی این  راهش نیست  . نباید اینقدر به  شاخص اهمیت داد  این  بیشتر موجب بی اعتمادی می شود .

اما  به  سراغ  بازار برویم  . امروز بازار پیش بینی می شد منفی باشد  ولی نه  انقدر . تسویه  حساب های کارگزاری  و برخی خبرهای منفی از بازارهای جهانی  و خبرهای سیاسی وسیاست  صبر برای تحولات  سیاسی نشان  میداد  بازار سختی در پیش داریم  . ولی واقعاً فکر نمی کردیم  بازار این  طور با  شدت  بریزد  . بخشی ازاین  ریزش به  جو روانی باز می گردد و البته  بخشی دیگر به نبود پول در دل بازار .

اما  بااین  همه  هنوز روی یک نظر مصرانه  تاکید می کنیم  . قیمت ها  بسیار جذاب  و فرصت های خوبی برای خرید است  . درست  است  که  عصبانی هستیم  و زخم خورده ولی قرار نیست  به اینده چشم نداشته  باشیم  . کافی است  فقط صبور باشیم  برای ۳ سال  اتی شک  نکنید  بازار سرمایه  هنوز هم  بهترین  بازار است  و هنوز به  قاعده  ۱۰ ماه  ۵۰% بازدهی خود ایمان داریم منتهی زمان  ان  دیر می گذرد که  فرسایش منفی بازار همه  را  ناامید  کرده است  .

اما  به  سراغ شاخص برویم  که  امروز با  یک  عمل بچه گانه  شاخص با  چند  معامله  بلوکی روی فارس، اخابر و  معادن نرفت  که  ۵۰۰  واحد  مفنی شود و در محدوده  ۴۳۹  واحد  باقی ماند . پارسان، کچاد، مپنا،تاپیکو  و کگل سهم های منفی بازار بوده  که  بیشترین  اثر را داشتند و البته  پشت  سر انها  یک  دو جین نماد دیگر اثرات  کاهنده  سود  را نشان  می دادند .

برای بازار فردا  شاید این  فشار و شدت  منفی را نداشته  باشیم  ولی قطعاً هر مثبتی به  دلیل موعد  تسویه  با  فشار فروش مواجه می شود پس فردا  را نیز باید تحمل کنیم .

البته  به نظر حقیر امروز باید منتظر یک  واکنش جدی و سریع از سوی بدنه دولت  باشیم در غیر این  صورت  اتفاقات  بدتری را نیز ممکن است  برای بازار تا اخر هفته لمس کنیم  .

و اما در حاشیه  بازار چه خبر بود …

امروز حاشیه ها هم  تلخ  بود . بازار نه  شیرین بود و نه قابل تحمل بازخبرهای حاشیه ای کمی بهتر بود  قبل از هر چیز اظهار نظر بان کی مون جالب بود  . دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارش جدیدی درباره ایران گفت: وعده های حسن روحانی رئیس جمهور ایران برای تقویت آزادی ها در جمهوری اسلامی ایران منجر به هیچ بهبود بزرگی در زمینه حقوق بشر و آزادی اظهار نظر نشده است.این  اتفاق خوبی نیست  . این  رویداد  خوبی نیست که از هسته ای به  سمت حقوق بشر شیفت  شود این هم خبر منفی برای بازار بود  .

پس از ان  از سفر رییس  جمهور آغاز می کنیم که البته  به  تهران  بازگشت . روسای جمهوری اسلامی ایران و روسیه در دیدار دوجانبه خود در تاجیسکتان بر ضرورت توسعه هرچه بیشتر روابط سیاسی بین دو کشور و همکاری های منطقه ای و بین المللی تهران- مسکو تاکید کردند. همچنین رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار همتای چینی خود با اشاره به روابط مستحکم دو کشور، به مذاکرات خود با همتای چینی در اجلاس گذشته شانگهای و تشکیل هفت گروه کاری مشترک اشاره کرد و خواستار اجرای هرچه سریعتر توافقات فیمابین شد. شی جین پینگ رییس جمهوری چین نیز جایگاه مهم ایران در منطقه و جهان را یادآور شد و گفت: چین خواهان روابط استراتژیک با ایران است. رییس جمهوری چین همچنین از سفر خود به ایران در سال آتی خبر داد.  این هم خبرخوبی است  . در همین  بین  بود که تحریم ها  علیه  روسیه  بالا  گرفته است و این  تا حدودی به  سود ماست  . یک منبع دیپلماتیک اروپایی روز پنجشنبه اعلام کرد اتحادیه اروپا بسته تحریمی جدیدی را علیه روسیه اعمال خواهد کرد که اجرای آن از روز ۱۲ سپتامبر آغاز می شود اما این تحریم ها مرحله به مرحله و بسته به تحولات داخلی اوکراین لغو خواهند شد. به نظر برای ایران  این  تحریم ها  بد نباشد ولی نباید فراموش کرد  که فصل زمستان  از راه میرسد  و اروپا  نیازمند  گاز روسیه  خواهذ شد .

در تحولات  هسته ای مهم ترین  خبر مذاکره عراقچی بود  . عراقچی: گفت‌وگوها با ۳ کشور اروپایی مفید و سازنده بوداما اختلافات در موضوعات اساسی همچنان باقی استعضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای پس از پایان گفت‌وگوهای ۵ ساعته با نمایندگان ۳ کشور اروپایی، این گفت‌وگوها را مفید و سازنده خواند و در عین حال گفت اختلافات در موضوعات اساسی همچنان باقی است. در سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های حاضر در وین گزارش داد اگر مذاکرات هسته‎ای به نتیجه هم نرسد، تمدیدی در کار نخواهد بود.

اما  این  روزها  داعش  و متحد شدن  دنیا  علیه او نکات جالبی را دارد  .

رسانه ها  تحلیل می کنند  . شاید در حال نزدیک شدن به یک توافق تاریخی در خاورمیانه باشیم. منابع الاخبار یادآور شدند که سخنان اوباما بویژه استفاده او از عبارت « دولت سوریه» بجای رژیم سوریه، همه را غافلگیر و شگفت زده کرد، زیرا او معمولا در اشاره به دولت سوریه از کلمه رژیم استفاده می کرد. امریکا  جنگنده های خود را هم  به  عراق فرستاد  . این برای نخستین بار است که جنگنده های آمریکایی در کردستان عراق مستقر می شوند . گویا ۴۷۵ مشاور نظامی آمریکایی به زودی به عراق اعزام می شوند. ۱۲۵ نفر از این مشاوران آمریکایی در شهر اربیل مرکز کردستان عراق مستقر می شوند تا به عملیات های هوایی کمک کنند. در مورد  همکاری با ایران نیز جان  کری گفته  است که  وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در مصاحبه با شبکه «ای‌بی‌سی» با بیان اینکه همکاری با ایران در عراق نیازمند «دریایی از تغییرات» در سیاست‌های ایران است، گفت دستکم در کوتاه‌مدت چنین همکاری‌ای صورت نخواهد کرد. صحبت های وزیر خارجه  امریکا  جالب نبود و بازار انتظار بیشتری را داشت  .

و اما در خبرهای اقتصادی نیز خبرها خوب است  ولی نتیجه  نه  …

قرارداد صادرات نفت گاز میان ایران و عراق نهایی شده و به زودی روزانه ٢,۵ میلیون لیتر نفت گاز به این کشور صادر می شود.به گزارش شانا مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان این که پیش نویس این قرارداد به تایید طرف عراقی رسیده و قرارداد صدور نفت گاز به این کشور نیز نهایی شده است، اظهار کرد: براساس این قرارداد، بزودی صادرات روزانه ٢,۵ میلیون لیتر نفت گاز به خاک عراق عملیاتی می شود. هر چند امروز شنیده می شد  که صادرات محصولات  پتروشیمی به عراق با  مشکل مواجه  شده است  .  اما  قیمت نفت کم  شده ولی مقدار صادرات  ایران  رشد کرده است  . صادرات روزانه یک میلیون ۲۰۰ هزار بشکه نفت توسط نفتکش‌های ایرانی خبر داد وگفت: حجم صادرات نفت خام ایران در اوایل دولت یازدهم از یک میلیون ۳۰۰ هزار بشکه که در اواخر دولت دهم به مقاصد صادراتی انجام می‌شد به شدت کاهش یافت و به روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه رسید.

در حوزه نرخ  سود  پیشنهاد معاون بانک مرکزی برای ملاک قراردادن تورم انتظاری برای تعیین نرخ سود سپرده های بانکی در روزنامه تعادل از جمله خبرهای خوب برای بازار سرمایه است که در تعیین ان از شاخص های تورم نقطه به نقطه و تورم ماهانه کمک گرفته می شود . هر چند همه در حد حرف است و بانک ها همان نرخ  ۲۲% را می دهند .

اما  یک  خبر مهم عضو کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس عملکرد صندوق توسعه ملی را ضعیف ارزیابی کرد و گفت:‌ کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت که در لایحه خروج از رکود دیده شده می‌تواند موجب رونق اقتصاد شود. اما  بحث تسعیر ارز ۳۴ هزار میلیارد تومانی هم  داستان  شده  . در این  سو عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مجلس مخالف پرداخت بدهی دولت از مجلس تسعیر ارز است، گفت:‌ تصویب پیشنهاد ۴۰ هزار میلیارد تومانی دولت برای تهاتر بدهی‌های دولت با درآمد حاصل از تسعیر نرخ ارز موجب افزایش نرخ تورم می‌شود.

اما قبل از بررسی دلار صحبت های دبیر کل پیشین بورس هم  برای ما  التیام  بخش است  . الله وردی رجایی سلماسی- نخستین دبیرکل سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران- در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به تحلیل وضعیت فعلی بورس پرداخت و گفت:بورس تهران از اواخر سال گذشته به دلیل ابهامات موجود در اقتصاد دچار افت شده است ولی نگرانی خاصی در این مقطع وجود ندارد زیرا در سال گذشته قیمت سهام شرکتها بسیار افزایش پیدا کرد و در حال حاضر بورس تهران در حال اصلاح قیمت ها است. نگرانی از نتیجه مذاکرات هسته ای و کمبود نقدینگی موجب کاهش قیمت سهام شرکتها شده است در حالی که به اعتقاد من نگرانی خاصی در بازار سرمایه وجود نداشته و اوضاع بورس در ۶ ماه دوم سال بهبود می یابد به طوری که تصویب بسته خروج از رکود، فعالیت بخش های تولیدی و حرکت پول از بانکها به سمت شرکتهای تولیدی می تواند در آینده بازار سرمایه موثر باشد.

دلار از ۳۲۰۰  عبور نکرد ولی باردیگر به  ۳۱۹۰  بازگشت .   برخی معتقدند  افت قیمت  نفت یعنی رشد دلار  که  دولت  باید این افت  را با این  رشد جبران  کند  . خبرهای عراق نیز نشان  می دهد اگر دلار از ۳۲۰۰  گذشت جای تعجب نیست .

بازارهای جهانی هم  که کار را  با چاشنی کاهش پایان  بردند  که خبرهای اقتصادی اروپا و امریکا  این  چالش را  رقم  زد  به خصوص در طلا  .  نفت و طلا  نزولی بودند  که  نفت  در محدودت ۹۲  و طلا  در ۱۲۲۸ دلار قرار داشت  . چهار شنبه و پنج  شنبه  در این  بازارها  خون و خونریزی بود ولی دیروز  کمی وضعیت  بهتر شده است  . قیمت  روی تا  این  لحظه ۲۲۶۶  و سرب ۲۱۱۵ دلار است . مس با  کاهش اخیر هر چه  زده  بود پرید  و به  ۶۸۶۸ دلار رسیده است  و الومنیوم  نیز ۱۹۷۹ دلار است  . قیمت اوره نیز با  ۴ دلار کاهش به ۳۵۶ رسیده ولی متانول رشد کرده است  . امروز ریزش طلا باعث شد  تا  سکه  ۹۲۰ هزار تومان  و گرم  ۹۵ هزار تومان  باشد  .

به واقع  برای بازار چیزی نمی توان  گفت  جز بازاری که  یکپارچه منفی بود …

گروه  پتروشیمی امروز منفی بود ولی برخی از زیر مجموعه ها نیز مثبت  بودند  . در این  گروه  اگر بخواهیم  اجمالی به  گروه  نگاه  کنیم  شایعاتی از تعدیل زاگرس  و مارون  به  شکل قوی تر به  گوش میرسد  . گفته می شود خارک  تعدیل منفی چندانی نمی دهد . در این  شرایط از جم  به گوئش میرسد  تعدیل زیر ۱۰% را در گزارش پیش رو  اعمال می کند  . در این گروه از تعدیل شفن نیز خبرهای مثبتی به  گوش میرسد . در شازند  برخی از اورهال  شرکت  و احتمال  بودجه محتاطانه در شرکت خبر می دهند  .

 

داروییها تخت را پس دادند!!!

داروییها که لیدری را چند روزی در بازار از ان خود نمودند امروز تخت صدر نشینی بازار را پس داده و عقب نشستند داروییهای یکه برخی از انها در قیمتهای منفی گزینه های مناسبی با دید گزارشات ۶ ماهه محسوب میشوند

دارویی اسوه جز معدود سهام مثبت و دارای صف خرید بود سهمی که امروز با فشار عرضها نشان داد که فردا شاهد خبری از صف خرید نباشد اسوه به دلیل شایعه افزایش قیمت ۲۰ درصدی محصولات خاص به خصوص داروهای سرطانیش مورد توجه بازار قرار گرفته است

کیمیدارو هم در سطوح قیمتی ۶۴۰ تومان متوقف شد دکیمی که برای رشد قیمتی مناسب نیاز به گزارش ۶ ماهه مثبت دارد این سهم به دلیل پی بر ای گایین خهود در صورت مثبت بودن گزارش ۶ ماهه اش مستعد رشد قیمتی خوبی خواهد بود

کی بی سی گزارش ۳ ماهه خوبی منتشر کرد اما بازار انتظار تعدیل مثبت را از این سهم دارویی را داشت احتمال رشد ۱۰ درصدی عایدی این سهم وجود دارد اما فعلا روند اصلاحی کی بی سی به نظر تا سطوح ۷۴۰ تومان ادامه خواهد داشت.

 

سقوط ازاد معدنی ها

معدنیها به ته دره در حال سقوط هستند وضعیت خوبی متوجه معدنیهای نبوده و بازار فعلا توجهی به سهام معدنی ندارد معدنیهایی که باید برای توقف روند نزولیشان امیدواربه انتشار گزارشات مثبت ۶ ماهه بود

این روزها فروشندگان حقوقی در چادرملوبیشتر از حقیقی ها میباشند کچادی که به زودی قیمتهای ۵۲۰ تومان را درصورت عدم متعادل شدن خواهد دید این سهم سنگ اهنی به زودی نسبت پی بر ای ۵ رقمی را هم به خود دیده نسبتی که شاید تاریخی باشد . واقعاً سهمی که در ۳ ماه اخیر ۸۵۰  هزار تن  می توانست  گندله  را تولید کند این  وضعش شده است  .

بامای ۹۲۰ تومانی گزینه مناسبی در بین روییها محسوب میشود بامایی که جای تعدیل مثبت را داشته و شاید در همین گزارش ۶ ماهه اش تعدیل مثبتش را رونمایی نماید باما میتواند مجددا به قیمتهای بالای ۱۰۰۰ تومان بازگردد این امر مستلزم گزارش مثبت ۶ ماهه میباشد

علت صف فروش کنور افت شدید قیمتهای جهاین سنگ اهن میباشد وضعیت شرکت به هیچ وجه مناسب نبوده و دیگر انتظار بازار برای جهش سوداوری شرکت به دلیل تسعیر ارز با کاهش قیمت جهانی سنگ اهن خنثی شده است  .

خودروییها پنچر شدند!!!

در نمادهای خودرویی شاهد پنچر شدن و افت شدید خودروییها بودیم این روزها ترمز خودروییها نیز از کار افتاده خودروییهای یکه زمانی به دلیل فعالیت جریانهای پولی صدر نشین بازار بودند

سایپا با صف فروش مجددا به سطوح قیمتی زیر ۱۲۰ تومان رفت سایپایی که بعید نیست تا قیمتهای ۱۱۰ تومان افت داشته باشداین روزها این سهم خودرویی نوسانات خوبی نصیب سهامداران خود میکند

در نماد ایرانخودرو قیمتهای ۲۲۰ تومانی برای سهمی که شایعه سود ۴۰ تومانی و روند رو به رشد تولید و فروش وش شکسته شدن بودجه تولید ۶۰۰ هزار خودرویی را دارد .واقعا قیمت استثنایی میباشد خودرویی که میتواند در بازه میان مدت رشد قیمتی و برگشت خوبی داشته باشد . امروز اخبار بسیار مثبت از مجمع  خگستر در مورد  خودرو  لیزینگ  کار اگر در یک  بازار مثبت به  بازار میرسید  خودرو  صف خرید بود ولی امروز تنها  توانست او را از ۴% منفی به  صفر برساند  .

صف فروش پارس خودرو غیر قابل باور است سهمی که بارها بر عدم داشتن موقعیت بنیادی مناسب و. روند ریزشی ان تاکید داشتیم با این صف فروش سنگین خپارس به سمت قیمتهای نازل ۶۵ تومانی حرکت خواهد کرد سهمی که به دلیل رشد شدید هزینه ها و عدم تولیدات جدید و تبدیل شدن سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه مورد توجه بازار قرار نگرفته است .

در مورد  ورنا نیز شرایط به  زیر ۱۰۰۰ ریال  رسید  . باور کردنش سخت  است .

در خبهمن نیز ۱۴۰۰ ریال  واقعاً نقطه  مفتی برای سهم  است .

ضربه فنی شاخص!!!

شاخص امروز به واقع بازار را ضربه فنی کرد شاخصی که با افت ۳ رقمیش سرمایه گذاری ها را هم به دنبال خود به زیر اورده و با ضربات منفی شدیدی همراه ساخت

امروز تاپیکو که شاهد گزارش مجمع اش در سایت کدال بودیم با نوسانات منفی مواجه شد حتی نزدیکی به مجمع نیز نتوانسته مانع از نوسانات منفی این هلدینگ بزرگ بوسی شود . گویا  سه  شنبه  نماد تاپیکو  متوقف شده و شنبه  هفته  بعد  به  مجمع عادی  وفوق  العاده می رود  . هنوز خبری از سیاست  تقسیم  سود  نیست ولی شنیده هایی از ۱۲۳۰   ریال  سود و تقسیم  ۵۰۰ ریال  سود نقدی شنیده می شود . برخی نیز از تقسیم  ۱۰۰۰ ریال  سود  صحبت  می کنند  . امروز گفته  شد  سود  شرکت  اول اذر پرداخت می شود که  ۲ ماه  بعد  از مجمع  است و خبرخوبی است  چرا  که  دیگر برای نوسان و کوتاه مدت و میان مدت  جذاب نیست و فقط  و فقط برای بلند مدت  جذاب می شود چرا  که در گزارش سود  شرکت  گفته می شود  ۱۰۰۰ ریال  سود  تقسیمی در نظر گرفته اند و از ان  سو  افزایش سرمایه  ۱۰۰% را دیده اند  . به نظر این  اطلاعیه  موقتاً تاپیکو را نیز از دور توجه خارج  کرد .

پارسان که امروز کاملا به لاک منفی فرو رفت سهمی که در صورت عدم تعادل در سطوح قیمتی ۷۴۰ تومانی وضعتش بغرنج خواهد شد پارسان این روزها در انتظار افزایش نرخ شرکت های اوره ساز یا تعدیل مثبت زاگرس که سهمی تاثیر گذار در این شرکت میباشد است

برای جلوگیری از افت شدید و ثبت رکود افت شاخص امروز فارس مثبت بود سهمی شاخص ساز که در مواقع بحرانی مثل امروز به داد شاخص میرسد این سهم به زودی از پتانسیل های رشد سوداوری خود پرده برداری خواهد کرد.

رکودی فولادی!!!

در نمادهای فولادی همچنان رکود شدید در بازار فولادیها باعث شده تا بازار روی خوشی به سهام این گروه نشان نداده و فولادیها اسیر جو منفی بازار شوند

ذوب اهن با شکست حمایت ۲۸۰ تومانی به کانال قیمتی ۲۶۰ تومان وارد شد سهمی که به دلیل رکود شدید بازار اهن با بی مهری بازار همراه شده است البته در این بین خبر رشد تولید و فروش چه از نظر ریالی و جه از نظر مقداری در عملکرد ۵ ماهه شرکت خبری است که نمیتوان به راحتی از کنار ان گذشته و باید در انتظار بودجه ۶ ماهه سهم بود

در قیمتهای منفی فولاد فروشنده بالایی ندارد فولادی که به مانند نهنگ این روزها در ابهای کم غمق بازار گیر افتاده است شایعات خوبی از ماهیت گزارش ۶ ماهه فولاد و احتمال تعدیل مثبت شنیده میشود.

دیگر از ان حمایتهایی که باعث عدم ریزش قیمتی ارفع میشد خبری نیست شایعه افزای شتولید و فروش این سهم نیز تکذیب شده و حتی خبرهای یدر خصوص مشکلات فروش شرکت منتشر شده است ارفعی کهفعلا امیدی به سهم نبوده و سهام دیگر فولادی پتاسنیلهای به مراتب بیتشری دارند .

در این  گروه  فولاژ نیز گزینه  بدی نیست . فخوز نیز شرایط خوبی دارد ولی به نظر میرسد در این  شرایط فخوز با  وجود پوشش مناسب سود بازهم  مورد  بی مهری بازار است  .

چهارگوشه بازار!!!

شیمیایی ایران این روزها نشان میدهد اگر کمی حمایت پشت سهمی از سوی حقوقیها باشد حتی در بازار منفی هم میتوان صدر نشین شد شیرانی که این روزها حمایتهای خوبی شده و ظاهرا خبری پشت پرده این سهم میباشد . این  روزها  حمایت از شیران و اتی جدی شده  . برخی ان  را ناشی از بالا اوردن  سهم در جهت فروش بلوکی می دانند  . خبر رسیده است که صادرات  شیران  به  عراق جدی تر شده است  . ولی گویا  بحث هایی از فروش این  سهم  توسط گروه  صنعت و معدن نیز مطرح  شده . هنوز همه چیز در حد  طرح و حرف است  . از واتی نیز باید گفت  که  به نظر رشد شیران  این  سهم  را که در ۴۰% ارزش ذاتی معامله می شود برجسته می کند  . خبر افزایش سرمایه  واتی نیز به  زودی به  بازار میرسد  . شاید برای نوسان  واتی از شیران  قوی تر باشد  . امروز هر دو سهم  برای دقایقی حتی نزدیک  به  صف خرید نیز معامله می شدند  .

حفاری فعلا در سطوح قیمتی ۴۸۰-۵۲۰ تومان در نوسان میباشد امروزمعاملات حفاری مثبت بود کف قیمتی سهم سطوح ۴۸۰ تومان بوده و با دیدی پایان سال این سهم جز کم ریسکهای بازار تلقی میشود نوسانگیری در سطوح مذکور میتواند سود خوبی به همراه داشته باشد

تعدیل منفی سنگین مارگارین امید سهامداران توسعه صنایع بهشهر که در قیمتهای سنگینی اقدام به خرید سهام مارگارین نموده است را ناامید کرد مارگارینی که میتواند سبب کاهش ارزش بازار شدید این هلدینگ غذایی شود فعلا حمایت ۲۸۰ تومانی امید سهامداران وبشهر برای جلوگیری از افت بیشتر قیمتی میباشد.

در بین  سرمایه  گذاری ها  شایعه  شده  پترول نیز به  زودی به  بازار دوم و یا اول فرابورس می رود و از توافقی فاصله  میگرد . هر چند این موضوع  خیلی هم موثر بود و بیشتر بحث گزارش ها و سود  شرکت  مطرح  است  . البته گزارش سود  این  شرکت  جالب نبود  . در این  شرکت  شاهد  اعلام  سود  سال ۹۴ هستیم  که در ظاهر با  افت  ۱۲% سود  نسبت  به  سال  ۹۳ مواجه ایم  ولی سود  حاصل از سود  سرمایه  گذاری ها  ناشی از خرید سهام  پردیس رشد کرده و به دلیلی کاهش فروش سرمایه  گذاری ها  به همان  سود ۲۵۳  ریالی رسیده است  . در بخش هایی از این  پیش بینی سود  امده است که  شرکت درصد مالکیت سهام پتروشیمی پردیس را از ۵ درصد در سال ۹۳ به ۱۷ درصد در سال ۹۴ افزایش داده است. در این خصوص شرکت اعلام نموده است که هیئت مدیره در نظر دارد علاوه بر مالکیت ۵ درصد سهام پتروشیمی پردیس، معادل ۱۲ درصد دیگر از سهام مذکور را از مجموعه بازرگانی پتروشیمی خریداری نماید. شایان ذکر است که تحقق سود حاصل از سرمایه گذاری در سهام پتروشیمی پردیس برای سال ۹۴ منوط به تملک و انتقال قطعی ۱۲درصد (باقیمانده) سهام می باشد.همچنین  شرکت  یک  افزایش سرمایه  ۵۰% دیگر را در دستور کار دارد  . به نظر سهم  به  ۱۸۰۰ ریال  رسید  برای خرید خوب است  .

امروز سیمانی ها هم  منفی بودند و حرفی برای گفتن نداشتند . این  روزها  موجودی انبار سیمانی ها  یک  چالش است ولی گروه  کم کم  از لاک  دفاعی خارج می شود  . در این  گروه  شاهدیم  که سیمانی ها به  بدترین  وضع  ممکن و افت  قیمت  رسیده اند . اگر بحث داعش جدی تر شود و این  گروه از عراق رانده  شود به نظر اتفاق مثبت  خوبی در راه  است  و باردیگر توجه  به گروه  سیمان  بیشتر می شود ولی نه  برای ۱ ماه  آتی این موضوع  به نظر پس از گزارش های ۶ ماهه خواهد بود جایی که  یک  شوک  منفی ناشی از گزارش ها  را  داریم و پس از ان  گروه  سیمان  رشد می کند  . البته  شوک  منفی در همه  اعضا  نیست  . در این  گروه  توصیه ما  حرکت  روی ستران  ، ساروم ، سغرب ، هگمتان  و داراب است  . به نظر این  شرکت ها  با توجه  به  جمیع  شرایط در این  قیمت ها  ریسک  انچنانی را ندارد  . شاید اختصاص حداکثر ۱۰% پرتفوی برای گروه  سیمان در این  قیمت ها  منطقی باشد  .  البته  افت  قیمتی  هم در این  گروه ها  کند تر شده است  .

برای بازار نوشتن  گزارش در این  شرایط سخت  است  پیدا کردن  چند سهم  مثبت  کار سختی شده و رنگ  بازار یکپارچه قرمز پوش شده است  . چشم  امید  بازار به  کجا  باشد  . به  نرخ  سود  که  ۲۲% باقی مانده  و بانک مرکزی  و دولت ژست کاهش نرخ  سود  را گرفته اند  . به گزارش هایی که  ۱ ماه دیگر به  بازار میرسد  . به تحولات هسته ای که  مشخص نیست  ضرب اهنگ  ان  برای بازار چگونه است  ؟! بازار چوب کدام عامل را بخورد . یادتان  باشد  هیچ چیز اگر نباشد  جامعه  بورسی ۳۰۰ تا  ۵۰۰  هزار نفر  را  شامل می شوند  که  در حال حاضر از سیاست  های غلط دولت و مجلس ضربه خورده اند . زمان  برای جبران  کم  است  .  خلاصه در مورد  گزارش باازر هر چه  گشتیم  خبرخاصی را  برای بازار پیدا نکردیم . واقعاً عزیزان  و مدیران . ای که دستت  می رسد  کاری بکنید . نگذارید  این  بی اعتمادی در بازار رواج  پیدا  کند  . نگذارید  سهامدار با  بازار قهر کند . برگشت  اعتماد از دست  رفته  به  بازار از اوردن  پول به ان  سخت تر است  .

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

۲۲شهریور ۹۳

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.