گزارش بازار شنبه ۵ مهر ۹۳

گزارش بازار شنبه ۵ مهر  ۹۳

نیویورک هم بازار را شارژ نکرد …

گزارش بازار بتاسهم ۱۵:۴۰ : امروز شنبه ، بازار بین  خبرهای مختلف سیاسی و اقتصادی سر در گم  بود . سرگیجه از توفان  خبرهای سیاسی باعث شد  تا  بازار برداشت  خوبی از نیویورک  نداشته باشد  و ان چیزی که  قرار بود محرکی برای بازار شود  به بازار فن  بدل زد و بازار را  منفی کرد . این  منفی امروز از چند نظر خوب نبود  اول این  که  اولین واکنش به تحولات  نیویورک  بود که نشان  می داد  برداشت بازار خوب نبوده  دوم  این  که از نظر نموداری روند پیروزی چند روز اخیر پاره  شد و بازار و شاخص با  منفی مواجه  شدند  و سوم  این  که  یکی از مهم ترین امیدهای بازار تبدیل به  یاس شد و حالا  به  مرحله  بعد  رسیدیم  . مرحله  بعد همان  گزارش هاست  . بازار نیویورک  را  بدون  تحول خاصی پشت  سر گذاشت و حالا  باید چشم  به  شرکت های بورسی داشته  باشیم  . دقت  داشته  باشید فروشنده  بسیار کم  است  ولی خریدار هم  دیده نمی شود انگیزه ندارد .

شاید گزارش ها  و یک عامل مهم  تر یعنی رشد دلار بتواند  کمی بازار را  شارژ روحی  و روانی کند ولی زمان  بر  خواهد بود .

گزارش ها  حداقل ۲ هفته دیگر تازه  حرکت خود را  به  بازار اغاز می کنند و که این نشان  می دهد  ۲ هفته  سخت و بی رمق دیگر را نیز باید داشته  باشیم  . البته  به  گزارش ها نیز خیلی نمی توان  تکیه  کرد ولی واقعاً حتی اگر شرکت ها پوشش سود خوبی را داشته  باشند  با این  پی به ای ها  یک  اتفاق مثبت است  .

اما در بین  بازار و  خبرها  بحث نرخ  رشد اقتصادی بهار گم  شد . مگر نه این  است که دولت می گوید  بازار با  بخش واقعی اقتصاد  باید رشد کند  . بازار طی این  مدت  ۵% کاهش داشته  است  و رشد اقتصاد  ۵% صعودی بوده  یعنی در واقع  بازار ۱۰% به  ما  بدهکار است  . نمی گوییم  ۷ هزار واحد  ۳ هزار واحد  باید در بهار و تابستان   رشد می کرد و نکرد و حالا  فصل پاییز شده است و خبری از رشد نیست  . در سوی دیگر نرخ  تورم  نیز به  زیر ۲۲ امده است  . تورم  نقطه  به نقطه  ۱۴% است  . به  زودی تورم  به  ۱۶ و ۱۷  درصد می رسد  . خبری از بسته هایی که می خواست  از رکود خارج  شویم  نیست  و خبری از کاهش نرخ  سود نیست  .

و اما  به  بازار برویم  جایی که  امروز هم  حرفی برای گفتن  نداشت  . نمی دانیم  واقعاً برداشت  برخی عزیزان  از مذاکرات  نیویورک  چه  بود  دقت  کنید  مقامات  کشور مان با  امریکایی ها از سال ۹۱ دیدار کرده  بودند  که  بعد  از ۱ سال  منجر به توافق ژنو شد و حالا  برخی فکر می کنند خم  رنگ  رزی است  که  یک  شبه  به  توافق برسیم و موضوع  را  صفر و  یک می بینند  . البته یک نکته  را در نظر داشته  باشید حتی قبل از مذاکرات  نیز گفته  بودیم  که معجزه  نخواهیم  داشت  چون پول در بازار نیست ولی به هر حال  این که  برخی می گویند مذاکرات  منفی است  هم  این  طور نبوده  و نخواهد بود  .

واقعا دنیای عجیبی است  . نباید این قدر بازار را  به  مذاکرات  گره می زدیم  ولی گره خورد  . حالا  پس از سپری شدن چند روز همه  سرگیجه  گرفته اند . یکی می گوید  خوب است ، یکی میگوید نتیجه نداشته ، یکی دیگر از تفاهم  صحبت  می کند ولی هنوز ان  چیزی که  شوک  به  بازار باشد  به دست  نیامده است . ولی با  قدرت خدمت  شما  می گوییم  به  غیر از صحبت های کامرون  همه چیز بسیار مثبت  است  . افرادی که به نوعی بهانه  می گیرند که  سفر خوب نبوده  تاریخ  را از یاد  برده اند ، احمدی نژاد در اخرین  سفری که  رفت  به  یاد دارید با چه  کشورهایی دیدار کرد ؟ احمدی نژاد در آخرین سفر خود به نیویورک تنها سه دیدار در سطح سران داشت که آن هم به دیدار با روسای جمهوری بولیوی، کومور و پادشاه سوازیرلند محدود می شد. مقایسه  کنید  با  دیدار های اخیر . مشکل اینجاست انتظار ها زیاد شده …. بازارو سهامداران ما روزی برای ضیافت نهار اقای جلیلی و برنز که ۱۵ دقیقه طول کشیده بود دو روز ذوق مرگ بود و حالا از طرز نشستن کری جلوی ظریف ایراد میگیرد . به هر حال  مشکلات  سیاسی هست ولی شک  نکنید  شرایط رو به  بهبود  است . زمان می خواهیم  . هنوز هم  معتقدیم بازار در اینده  یکی از بهترین  دوران خود را  سپری  خواهد کرد ولی زمان می خواهد .

اما در بازار امروز چه خبر بود  . شاید در بازار امروز فقط نیم  ساعت  جو مثبت نسبی را داشتیم و پس از ان بازار با  عرضه های سنگین  مواجه  شد . بازار پس از ساعت  ۹:۳۰ در واقع  حرفی برای گفتن نداشت و منفی و منفی و منفر تر می شد و کسی هم  جلودار این  ریزش نبود  . البته  حجم ها هم  ضعیف بودند . تلاش هایی برای رونق گروه خودرو  و مثبت  کردن  برخی شرکت ها  شکل گرفته  بود ولی انچنان  موثر نبود .

برای بازار فردا  به نظر جو خودرو  بد نباشد ولی شرایط همین  طور است  که  می بینیم و تغییر خاصی را در بازار نداریم  . شاید فردا  جو مثبت  دلار بر جو عمومی بازار نیز موثر است  . به واقع  برخی این  رشد نرخ  ارز را نادیده می گیرند ولی به نظر میرسد عزم  دولت  تا حدودی رشد نرخ  دلار به اندازه  تورم  است و نرخ  ۳۴۰۰  تومانی برای دلار دور از ذهن نیست  . بایددید  با این  نرخ  دلار می توان  نیمچه  تحرکی را در بازار شاهد  بود  یا خیر . ولی دقت  کنید  دلار با  ۸% رشد طی ۲ ماه  اخیر به این  نقاط رسیده است  .

و اما  امروز پرچم  شاخص نزولی و پایین  بود . شاخص امروز با افت ۸۵ واحد در محدوده  ۷۱۷۰۲ واحدی قرار گرفت   که در ریزش امروز فارس ،وپاسار و خودرو  موثر بودند و در ان  سو نیز شفن  کگل  و کچاد کمی در بازار نقش افرینی کرده و شاخص رااز این  وضع  منفی سنگین  نجات  دادند  .

و حالا  سری به  مقدمه های سراسر سیاسی بازار بزنیم  … جایی که  هم  اخبار خوب امد و هم خبرهای بد

حقیقت امر این  است  که  خبرهای سیاسی را  به  طور مفصل در بخش تحلیل شایعات  گذاشتیم  . ولی امروز صبح  قبل از بازار  یک  اظهار نظر از مذاکرات  ۳ جانبه  ظریف اشتون و کری کمی ذهن  بازار رادرگیر  خود  کرده  بود  . هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران که از ۱۰ روز پیش در نیویورک آغاز شده بود جمعه شب به وقت نیویورک (۶ صبح به وقت تهران) در حالی که اختلافات دو طرف هنوز به قوت خود باقی است پایان یافت.این مذاکرات جمعه شب با دیدار سه جانبه ظریف اشتون و کری برای دومین‌بار در دو روز گذشته ادامه یافت. اما بعد از دو ساعت رایزنی دو طرف نتوانستند به نقطه نظر مشترک برای رفع اختلاف نظرها برسند. هنوز زمان مذاکرات بعدی مشخص نشده است.بر اساس اعلام تیم مذاکراتی ایران، “مذاکرات سه جانبه ظریف با اشتون و کری در فضایی کاملا جدی و صریح صورت گرفته و ابعاد مختلف فنی، سیاسی و حقوقی برنامه هسته‌ای کشورمان و نیز تحریم‌ها را در بر گرفت.این مذاکرات در مجموع مفید و سازنده بوده اگرچه منجر به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در موضوعات مورد اختلاف نشد. با عنایت به مجموعه شرایط و بحث‌های فنی فشرده‌ای که تاکنون صورت گرفته است، دو طرف تصمیم گرفتند مشورت‌ها در آینده نزدیک از سر گرفته شود. البته  هنوز مشخص نیست  خبر تا  چه میزان  قابل اتکاست  .

در حاشیه  مذاکرات  بود کخ عراقچی اعلام  کرد مذاکرات به نقطه نفس‌گیری رسیده. عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای به نقطه نفس‌گیری رسیده و دو طرف وارد بسیاری از جزییات شده‌اند . در سوی دیگر وزیرخارجه آلمان:مواضع ۱+۵ و ایران تاکنون به این اندازه نزدیک به هم نبوده است . وزیر امور خارجه آلمان ضمن ابراز خوشبینی نسبت به دستیابی به توافق هسته ای در مذاکرات آتی ۱+۵با ایران،گفت: مذاکرات تاکنون پیشرفت های خوبی داشته است و باید بگویم طی ۱۰ سال گذشته مواضع و دیدگاه های طرفین تا به این اندازه به هم نزدیک نبوده است.در سوی دیگر به گزارش سرویس بین‌‌الملل باشگاه خبرنگاران وندی شرمن مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا از پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داد.شرمن یادآور شد که حل و فصل اختلاف هسته‌ای با ایران می‌تواند به ایجاد زمینه‌های دیگر همکاری میان آمریکا و ایران منجر شود و ابراز امیدواری کرد که بتواند حتی در مقام رسمی خود به ایران سفر کند و نتایج چنین همکاری‌هایی را از نزدیک ببیند. اظهار نظر جالب او اینجا  بود  کهدر ان  نکات  مهمی تاکید می شد .   وندی شرمن مذاکره کننده ارشد آمریکا اظهار کرد: باید بگویم، به محض انکه تحریم ها را تعلیق کنیم، دنیا مثل سیلی به سوی ایران سرازیر می شود.

معاون وزیر خارجه روسیه هم  تکرار کرد  که پیشرفت در زمینه همه مسائل هسته ای بدون استثنا حاصل شده و اکنون تنها نیاز به تصمیمات سیاسی قطعی است. البته  جالب است  که از قول همین  ادم  منتشر شد  که  مذاکرات  پیشرفت نداشته  . نمی دانیم  فابیوس  و این  فرد از جان  مذاکرات  چه می خواهند . همچینن  چینی ها نیز زبان  باز کردند  . وانگ مین مذاکره‌کننده ارشد چین در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، گفت: تمام طرف‌ها توافق کردند که دور بعدی مذاکرات را هر چه زودتر برگزار کنند.به گفته این مقام ارشد چین، در جریان مذاکرات تمام طرف‌ها بر اراده سیاسی‌شان برای رسیدن به یک توافق جامع در کوتاه‌ترین زمان ممکن تاکید داشتند و درباره مسائل اصلی شامل غنی‌سازی اورانیوم به صورت سازنده، جدی و منعطف به منظور رفع نگرانی‌های طرف مقابل رایزنی کردند.بر اساس گزارش خبرگزاری شینهوا، وانگ معتقد است که این مذاکرات به مرحله حساس و آخر خود رسیده است.وی ابراز امیدواری کرد که تمام طرف‌های مذاکره‌کننده می‌توانند روی مسائل اصلی تمرکز کنند و یک راه‌حل که برای هر دو طرف سودمند و نتیجه برد برد به همراه داشته باشد بیابند.وانگ در ادامه یادآور شد: چین همچنین آماده است تا با تمام طرف‌های مذاکره‌کننده همکاری کند و به تلاش‌هایش برای حصول یک توافق جامع، عادلانه، متوازن و دارای نتیجه برد برد ادامه دهد.

به نظر حاشیه ها  مثبت  بوده ولی بازار منتظر خبری قطعی بود  که  به او  نرسید . البته  رالی نیویورک  هنوز تمام  نشده و شاید دقیقه ۹۰  باردیگر یک  تماس تلفنی باعث بهبود  اوضاع  شود  .

اما  جالب است  یکی از بهترین  خبرهای اقتصادی را داشتیم و حاشیه ها  مثبت  بود ولی بازار بی اعتنا  .

در خبرهای اقتصادی  و صنعتی …

در خبرهای سیاسی  و اقتصادی اسناد امنیتی که از اتحادیه اروپا به دست رویترز رسیده است نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا قصد دارد از یک کشور غیراروپایی مثل ایران گاز مایع وارد کند. در سوی دیگر یک  خبر مهم  نیز شنیده  می شود  که روسیه و اوکراین با میانجگری اتحادیه اروپا بر سر تحویل گاز به اوکراین به توافقی موقت دست یافتند.

در حوزه پتروشیمی صحبت های وزیر جالب بود  که  گفته است   در نرخ خوراک  مجلس ورود  نکند و از سوی دیگر زمزمه های نرخ  بالای خوراک  شنیده می شود  . طبق آمارهای موجود تا نیمه شهریور ماه ۵ درصد بر میزان تولید مجتمع های پتروشیمی افزوده شده است که افزون بر تامین نیاز داخل بخشی از آن نیز صادر شده است.

درخبرهای اقتصادی شایعه  واردات  نفت  و دوبرابر شدن  واردات  نفت  هند از ایران  نیز خبر مهمی بود  . امروز حتی خبر لغو تحریم  نفت کش ها نیز جدی تر شنیده  شد .

اما  چند  خبر داخلی بسیار مهم  بود  . در فصل بهار بازدهی بورس منفی بود ولی رشد اقتصادی بهار ۹۳ به ۴٫۶ درصد رسید.  این هم خبر مهمی بود  که در بالا  توضیح  داده  شد  .

اما  یکی از مهم ترین  خبرها  که  محو شد بحث نرخ  تورم  بود . شاخص یادشده در شهریور ماه ۱۳۹۳ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۱۴٫۴درصد افزایش داشته است. یعنی نقطه  به  نقطه  ما  ۱۴٫۴ بوده  است  . همچنین نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به شهریور ماه ۱۳۹۳ نسبت به دوازده ماه منتهی به شهریور ماه ۱۳۹۲ معادل۲۱٫۱ درصد اعلام شد. بسیاری از کارشناسان  معتقدند اگر نرخ تورم ماهانه در مهرماه نسبت به شهریور ماه ۱٫۴درصد باشد, نرخ تورم نقطه به نقطه در مهرماه ۱۴٫۶ درصد خواهد شد و نرخ تورم سالیانه به ۱۹٫۳ درصد در اخر مهرماه کاهش پیدا خواهد کرد . این  یعنی این که  دولت  به  خوبی بر نرخ  تورم  مهر زده  و حتی تا اخر سال  تورم  ۱۶ یا ۱۷% نیز ممکن است  . باید کم کم  با این  خبرها  منتظر کاهش نرخ  سود  باشیم  .

دلار شرایط خاصی به  خود  گرفته و برخی تقاضای جالب توجه  برای  نرخ  دلار را  عامل  رشد ان می دانند  حتی خبرهای خوب سیاسی نیز موثر نبوده و دلار بالای ۳۲۲۰  معامله می شد  . به نظر واضح  باشد  که  احتمال  رشد دلار در بازار این  روزها  وجود داشته  باشد  . چرا که نرخ تورم  نیز منطقی است  .

در بازارهای جهانی کار با  وجود رشد شب گذشته  بازهم  نسبت  به  چهار شنبه کاهشی بوده است   . نفت در محدوده ۹۳ دلار قرار دارد که  زدن  چاه های نفت  سوریه و پالایشگاه ها از مهم  ترین دلایل این  رشد است  .   و در کنار ان  طلا  نیز در قیمت های ۱۲۱۹ دیروز کمی بهتر رفتار کرد  . اکثر فلزات  اما  کاهشی بودند. قیمت  مس در محدوده ۶۷۶۷ دلار قرار گرفت و روی ۲۲۵۲ دلار بود  . سرب ۲۰۵۴  و الومینیوم  ۱۸۹۸ است  و به نظر میرسد افت  محسوسی را در اکثر این  فلزات  داشتیم  . قیمت اوره نیز به  ۳۴۰  دلار رسید .

و حالا  سری به  دنیای  بی رمق بورس می زنیم  .

 

عقب نشینی خودرویی

در نمادهای خودرویی شاهد برگشت و عقب نشینی نمادههای این گروه بودیم خودروییهایی که به واسطه  عدم حصول نتیجه در مذاکرات هسته ای با عدم اقبال بازار همراه شده اند.

این روزها حمایت شدید حقوقیها باعث روند متفاوتی در زامیاد شده است این امر را در هفته گذشته به ان اشاره کردیم افزایش قابل توجه حجم معاملات و حضور حقوقیها در جمع خریداران زامیاد نشان از خبرهای مثبت پشت پرده دارد زامیادی که بارها در قیمتهای محدوده ۱۰۰-۱۱۰ تومان رویش مثبت  بودیم . در این  سهم  شایعه  افزایش سرمایه  جدی تر شده است  .

ایرانخودرو علی رغم شایعات مثبتش امروز وضعتی خوبی را دنبال نکرد این سهم نیاز دارد تاش ایعاتش به واقعیت بپیوندند تا بتواند روند صعودی ممتد و مناسبی را تجربه نماید سهمی که جای تعدیل مثبت خوبی داشته و رشد تولید و فروشش در کنار کنترل هزینه های شبه کمکش امده است.

در نماد سایپا اوضاع بهتری را شاهد بودیم این سهم خودرویی با وضعیت بهتری به کار خود ادامه داد و توانست در قیمتهای ۱۳۰ تومانی تثبیت شود سایپایی که باید دی ایا در گزارش ۶ ماهه اش از روند زیاندهی خارج خواهد شد و خواهد توانست به قیمتهای محدوده ۱۶۰ تومان بازگردد . گفته می شود  خط سراتوی شرکت  امروز راه  اندازی شد  .

در این  گروه خمحرکه  و ختور  هم  می توانند  شرایط جالبی را داشته  باشند .

 

تک داروهای مثبت!!!

امروز تک سهمهایی در داروییها مثبت بودند اما جو روانی کل گروه چندان تعریفی نداشته و منفی بود از خیر داروییها نمیتوان به همین راحتیها گذشت رالی صعودی دارویی ها همچنان در نیمه دوم سال ادامه خواهد داشت و این منفی های فعلی تنها فرصت خرید در اینگروه محسوب میشود

داروی امین در حالی به استقبال افزایش سرمایه میرود که امروز فشار عرضه سنگین و میلیونی را برای متعادل نمودن عطش بازار شاهد بودیم دامینی که پس از افزایش سرمایه میتواند سود خوبی اعلام و حتی تعدیل مثبت را اعلام نماید . این  سهم  امروز شکار خوبی برای میان مدت ها  بود .

دارویی جابر هم به سمت سطوح قیمتی ۹۰۰ تومانی بازگشت این سهم دارویی نتوانست از مقاومت ۹۲۰ تومانیخود عبور نماد دجابری که شنیده میشود احتمال تعدیل مثبتش وجود دارد اما عمده تعدیل مثبتش به دلیل نوع فروش محصولاتش در نیمه دوم سال خواهد بود

گروه دارویی سبحان در قیمتهای ۸۶۰ تومان متوقف شد این سهم دارویی هم اینده خوبی دارد به خصوص اینکه رشد قیمت دارو میتواند شدیدا بر سود و رشد بیشتر قیمتی این سهم تاثیر مثبت بگذارد در صورت برگشت دسبحا به قیمتهای ۸۰۰ تومان خریدش مناسب میباشد .

در این  گروه  شایعه  افزایش سرمایه  ۵۲۵% زهراوی شنیده می شود  جایی که در دو مرحله رخ می دهد  . در کنار ان  حواستان  جمع  باشد  که بی شک  در این  گروه دتماد نیز حرف های خوبی برای گفتن  خواهد داشت  .

سیمانیها در انتظار!!!

سیمانیها در انتظار گزارشات ۶ ماهه خود میباشند افت شدید قیمت و پی بر ای نمادهای این گروه به حدی رسیده است که دیگر نمیوان انتظار اصلاح قیمتی چندانی را از نمادهای سیمانی داشت به عبارت دیگر سیمانیها برای رشد قیمتی نیازمند یک جرقه میباشند

در نماد سیمان تهران این غول سیمانی نتوانست به قیمتهای ۴۰۰ تومانی برسد سترانی که جای رشد عایدی دارد اما به واسطه پی بر ای مناسب در صورت پوشش مناسب بودجه خود جای رشد قیمتی را خواهد داشت. این  سهم  تلفیقی خوبی را در گزارش های پیش رو  خواهد داشت و در واقع  با  درنظر گرفتن  تلفیق پی به ای او زیر ۳ است  .

در نماد سیمان شرق این سهم در اواسط روند صعودی خود متوقف شد سشرقی که فعلا روند نوسانی را بین دو سطح قیمتی ۲۰۰-۲۲۰ تومان در پیش دارد سهامداران شرکت به واسطه افتتاح خط تولید سیمان سفید انتظارات بالایی از این سهم سیمانی دارند

سیمان فارس و خوزستان نتوانست از سد قیمتی ۲۶۰ تومانی عبور نماید افزایش ظرفیت در سیمان ابیک میتواند تاثیرات مثبت خوبی بر این شرکت سیمانی در صورت برطرف شدن رکود و رونق بازار سیمان بگذارد .

در این  گروه  سغرب ، هگمتان و داراب نیز گزینه های بدی نیستند .

فشاری از جنس فولاد!!!

امروز فولادیها همچنان زیر بار فشار رکود کمر خم کردند فشاری که این روزها بر فولادیها وارد میشود از جنس خودشان و فولادی میباشد

فولاد مبارکه که شنیده میشود فروشش حتی فراتر از بودجه بوده و شایعاتی از گوشه و کنا مبنی بر رشد زیر ۱۰ درصدی سودش شنیده میشود اما امروز هم با عرضه های سنگین در قیمتهای منفی در حال نوسان بود فولادی که تا گزارشش خیال بازار را راحت نکند خیال رشد قیمتی را ندارد. این  روزها  فولادی ها  خبرهای جدیدی می خواهند  . این  سهم با  شایعات  مختلفی مواجه است  برخی از پوشش ۳۲۰ ریالی فولاد  در گزارش ۶ ماهه خبر می دهند  که  یک  تعدیل را  برای سهم  رقم می زند ولی تا  بدین  جا  پوشش بسیار مناسب سود  فولاد  گویا  قطعی شده است و به نظر میرسد با  انتشار این  گزارش ها  تمایل به  سمت خرید فولاد  بیشتر می شود . در این  سهم  و این  گروه  رشد نرخ  دلار خبرخوبی برای رشد قیمت  سهم  خواهد بود چرا که  به  زودی شاهد رشد قیمت  محصولات  فولادی نیز خواهیم  بود .

ذوب در قیمتهای ۲۵۰ تومان با نوسانات منفی به کار خود ادامه داد ذوبی که به نظر میرسد به سختی بتواند از کمند تعدیل منفی بگذرد و در صورت عدم تعدیل منفی گزارشی با پوشش پایین سود خواهد داشت این سهم فولادی به قیمتهایی رسیده است که نه جای افت بالا نه جای رشد قیمتی دارد . گفته می شود  گزارش ذوب اصلاً برای ۶ ماهه  جالب نیست .

امروز هم معاملات مثبت فولاژ در بازاری که کل فولادیها منفی بودند ادامه داشت فولاژی که به نظر میرسد توجه بازار را به خود جلب کرده و سهامدارانش از تعدیل مثبتش اگاهی دارند که اینطور حتی در قیمتهای مثبت نیز در حال رشد هستند.

خوراکی که سرانجام ندارد!!!

امروز خبرها در خصوص جلسات وزارات نفت با پتروشیمی ها برای عقد قرارداد بلند مدت خوراک از یک سو و مخالفت شدید وزارت جهاد کشوارزی با افزایش قیمت اوره از سوی دیگر باعث شد تا پتروشیمی ها همچنان اسیر دست شایعات باشند. صحبت های وزیر بسیار مهم  بود  . هر چند  لحن  گفتار او  نشان  می داد  که خبری از نرخ  گاز ارزان  نیست . وزیر روز چهار شنبه  گفت  که در بحث قیمت خوراک چند شب پیش جلسه ای داشتیم با تمامی تولیدکنندگان که اگر این بار دبه درنیاورند مثل دفعه قبل، به قیمت مشخصی در خوراک می رسیم، دولت باید قیمت خوراک را تامین کند و حاضریم دراز مدت باشد، قیمت گاز باید برای هر محصول به قیمت همان محصول وابستگی داشته باشد تا ما به این ترتیب تولیدکننده داخلی را در برابر نوسان جهانی قیمت محصولات بیمه می کنیم. این  البته  خیلی مورد  موافقت شرکت های پتروشیمی نبود ولی همین که  تاکید می شد  نرخ گذاری در مجلس نیست  برای این  شرکت ها خبرخوبی بود  . زنگنه گفت: توقف تولید پیکان را جشن گرفتیم و امیدوارم به زودی توقف تولید نیسان ۲۰۰۰ را هم جشن بگیریم ، این محصولات که به درد نمی خورد صنعت ایران را جهانی نمی کند، سودی که تولید کننده می برد باید از تولیدش باشد نه از رانت خوردن، ما برای شما ۲۵ درصد سود پروژه را می پذیریم ، لذا این قیمت خوراک هم اگر بحث دبه پیش نیاید تا ۲۰ روز آینده برای تا ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۵ تعین می کنیم.وی در پاسخ به پرسشی درباره دلیل دبه کردن مدیران پتروشیمی از توافق اولیه با وزارت نفت درباره قیمت خوراک گفت: کسی تا کنون از دبه ضرر نکرده است و پتروشیمی‌ها هم به دلیل اینکه تصور می‌کردند قیمت خوراک ارزان‌تر می‌شود دبه کردند.وی افزود: من درباره تأثیر نرخ خوراک بر بورس چیزی نمی‌دانم.این  نشان  می دهد خیلی خبرهای خوبی ممکن است در جریان  نباشد  . البته  یک  بار با  نرخ  ۲۵% به نرخ  ۹ سنت  رسیده اند ولی برخی نیز از ۱۱ سنت و برخی حتی از نرخ های بیشتر صحبت  می کنند  . به نظر این  گروه  باردیگر وارد  فاز ابهام  شده  و کسی تا  ان  زمان  خرید نمی کند  . در این  بین  شرکت هایی مانند  جم و پارسان در این  قیمت ها  جذاب هستند  که مجمع  مناسبی را نیز در چیش دارند . البته  این  گروه  در کنار دارو همچنان  بهترین  گزارش های ۶ ماهه  را  روانه  بازار می کنند  . که  سرامد انها  شفن ، جم ، زاگرس  و مارون  خواهند  بود  .

زاگرس که شنیده میشود تعدیل مثبت این مرحله ای زیر ۲۰ درصد خواهد بود همچنان در قیمتهای ۲۲۰۰-۲۳۰۰ تومان در نوسان میباشد این سهم پتروشیمی تا پایان سال توانایی رسدین به سود ۵۵۰-۶۰۰ تومان و قیمتهای فراتر از قیمتهای فعلی را خواهد داشت

امروز جم نوسانات مثبت ارامی را دنبال کرد جمی که شنیده میشود قصد اعلام سود ۱۸۰-۲۰۰ تومانی را در عملکرد ۶ ماهه خود را دارد این سهم پتروشیمی در صورت تعدیل مثبت در عملکرد ۶ ماهه ۱۰۰۰ تومانی خواهد شد

پتروشیمی خراسان با خبر مخالفت جهاد کشاورزی برای افزایش نرخ اوره به سمت قیمتهای ۷۸۰ تومان سرازی شد این سهم اوره ساز حتی در صورت عدم افزای شقیمت اوره باز هم در قیمتهای مناسبی قرار داشته و افت سود و قیمتی نخواهد داشت.

واقعاً دولت  با پتروشیمی ها  چند  چن د است  جوری رفتار می کند  که می خواهد  از انها  انتقام  بگیرد …

چهارگوشه بازار!!!

امروز در نماد بانک صادرات شکست عرضه بلوکی سهام غدیر باعث شد تا این سهم سریعا برگشت روند را تجربه و مهمان نوسانات منفی باشد به خصوص اینکه از مذذاکرات هسته ای نیز خبر چشمگیری منتشر نشده است همین امر باعث شده تا صادرات در قیمتهای ۸۰ تومان با فشار فروش و روند منفی همراه شود. در این  گروه  واقعاً قیمت ها  عجیب شده است  . هر چه می گردیم  برای رونق گروه  بانک  دلیلی را  پیدا  کنیم  دلیلی یافت نمی شود  . گفته می شود در گزارش های پیش رو  ممکن است  پوشش ها  جالب نباشد اما  کاهش سود نیز نداریم  . در این  گروه  دو سهم  انصار  و بانک  ملت  را  زیر نظر داشته  باشید . واقعاً مانده ایم که این  دو با  توجه  به  سود و دارایی هایی که  دارند  تا  کجا می خواهند  افت  داشته  باشند  . برای کسانی که اهل صبر کردن و راضی به  سود های بی دردسر هستند خرید این  دو در قیمت های یاد شده می تواند  مناسب باشد  . وبملت و انصار را در نظر داشته  باشید  .

در نماد باما این سهم به قیمتهای ۹۴۰ تومان رسیده است کمی دیگر اگر شاهد اصلاح قیمتی این سهم باشیم میتوان به قیمتهای ۹۲۰ تومانیش خوشبین بود بامایی که شنیده میشود احتمال توقف نمادش به منظور تعدیل مثبت در گزارش ۶ ماهه بعید نیست . امروز هم  گفتیم  که  کچاد  فاسمین و باما  سه  شرکتی هستند  که شرایط خاصی را دارند و می توانند  در گزارش پیش رو  با  تعدیل مواجه  باشند .

در این  روزها  برای بلند مدت  روی ومعادن هم می توان  مانور داد . هر چند  زمان  بر است  .

برای بلند مدت  نیز امید را  زیر نظر داشته  باشید . این  شرکت  واقعاً حرف های زیادی برای گفتن  دارد  . حیف که  بازیگران و مدیریت  خوبی ندارد  .

در نماد باغمیشه این سهم ارام ارام روند برگشتی را تجربه میکند رسیدن سهم به قیمتهای ۲۰۰ تومان باز فرصت خرید خوبی با هدفقیمتی ۲۲۰ تومان ایجاد خواهد کرد این سهم ساختمانی میتواند با نوسانات مثبتش بازدهی خوبی در بازه کوتاه مدت نصیب سهامدارانش نماید.

در بازار برخی نوسان  گیران  روی چافست  فعال  هستند . به نظر این  سهم  این  قابلیت  را دارد  که در قیمت های بالاتری نیز قرار گیرد . سهم  به  راحتی قادر به  لمس قیمت های ۱۶۰۰ تومان  است و برای نوسان  گیری سهم  را  زیر نظر داشته  باشید  .  گزارش های این  شرکت  برای بازار بد نیست و امروز جو بدی نداشت  .

 

گفته می شود  امروز به دلیل عدم  صدور مجوز  افزایش سرمایه  مگسال  مجمع  فوق العاده این  شرکت  لغو شد . ولی طی روزهای اخر مهر سهم  به مجمع می رود و قصد افزابش سرمایه  سنگین را دارد  که ۱۴ مهر این  سهم  به  مجمع می رود  . گفته می شود  افزایش سرمایه  سهم  ۵۰۰% است . اگر به خاطر داشته  باشید  در قیمت های ۲۲۰۰و ۲۳۰۰  چندین  بار روی این سهم  تاکید شد به هر حال  سهم  احتمالاً تا  قیمت های ۲۹۰۰ تومان  پیش روی  خواهد کرد و صف خرید خواهد داشت .  امروز هم  سهم  یک  با ر عرضه شد  ولی عطش خرید برای او  زیاد بود  .

در بین  سرمایه  گذاری ها  واتی بد نبود  . گزارش سود  این  سهم  شاید ۲ الی ۳ % رشد را  نشان می داد  اما  نکته  مهم  سود تلفیقی ان  بود  . شرکت  بیش از ۱۲۰۰  ریال  سود  تلفیقی دارد  . به نظر میرسد این  سهم  در این  قیمت ها  خیلی باقی نمی ماند . افرادی که  ۲ الی ۳ ماهه  روی سهمی کار می کنند  واتی را  زیر نظر داشته  باشند  .

در بین  برقی ها  شرایط خوبی برای بمپنا از نظر سود آوری پدید  امده است و می گویند  سهم  تعدیل خوبی دارد ولی امروز یل گروه  که  خوش معامله  ظاهر شد  بترانس بود  . بترانس در شرایط خوبی قرار دارد  و خوب معامله می شود  . سهم  در پایین  ترین  قیمت های ممکن است  . انتشار صورت های مالی چند شرکت  زیر مجموعه نیز رشد سود  را نشان  می دهد  . به نظر بهتر است  بترانس را در قیمت های ۳۹۰۰ و به  طور کلی زیر ۴۰۰۰ ریال خرید  و در پرتفوی داشته  باشید  .

در گروه  ساختمان  برخی روی ثنوسا  مثبت  هستند  . سهمی که  تحولات خوبی را  بابت  یکی از زمین های جزیره  کیش خود دارد  و از همین  بابت  است  که  مشتری پیدا  کرده است .

در بازار منفی ولساپا  مثبت  بود  . شایعاتی از احتمال توقف نماد  این  شرکت  نیز جدی تر به گوش میرسد  .

در گروه  سرمایه  گذاری ها  خارزم  واقعاً تا کجا می خواهد کم  شود  سهمی که  ۲۵۰  ریال  سود نقدی دارد فردا در قیمت های ۱۳۵۰  ریال  قرار می گیرد .

این روزها  به  سهم هایی مانند  صندوق  و پارسان و وبانک  دقت  کرده اید  ؟! واقعاً اگر قرار باشد سود مجامع پیش رو  را از انها  کم کنیم  اکثر انها  پی به های زیر ۳ دارند .

بازار عجیبی شده است  . نمی دانیم  چه  منطقی باید این  قیمت ها  را شفاف کند  .

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

۵ مهر ۹۳

 

 

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.