گزارش بازار شنبه 11 مرداد 93

گزارش بازار شنبه 11 مرداد  93

خستگی در چهره بازار …

گزارش بازار بتاسهم 15:55 : امروز شنبه ، بازار خسته  بود  . اوهم  انگار در ترافیک  تعطیلات  گیرافتاده و امروز خواب الود  بود . هر چند  نبودن خبری خاص در این مدت و البته  افت  بازارهای جهانی کمی فشار بر بازار را  بیشتر کرده  بود ولی در مجموع روند  بازار امروز منفی بود . امروز البته خبرهای شاوان که  هزار دور چرخید و بازگشایی حق تقدم  خودرو  نیز جز مواردی بود که  سردرگمی را در بازار دامن  زده  بود . و اما  یک  نکته  برای بازار …

بازار این  روزها  از کمبود نقدینگی رنج می برد این  به  طور واضح  مشخص و روشن  است  . البته  تنها  بازار سرمایه  این درد  را ندارد  کل بازارها  این  مشکل را دارند . در این  شرایط باید خلا نقدینگی را عامل دیگری برای حرکت دادن  بازار پر کند و ان  عامل چیزی نیست  جز خبر ها  …بازار با موج خبرها  حرکت می کند و از این پس وقتی پولی در بازاردر جریان نیست این  موج خبرها و گزارش ها و شایعات  هستند که  بازار را  حرکت  می دهند . امروز یک  قلم ان  را در شاوان دیدیم  که چطور کل بازار را  دچار شوک کرد . از این پس این  رفتار به  طرز قوی تری در بازار مشاهده خواهد شد  .

در واقع از این پس باید با ذره  بین  به دنبال خبرها و اثرات  ان در بازار باشیم و این باعث می شود  تا  نگاه  ما  به  سمت  بازار تغییر کند و نگاه دقیق تری باشد . نکته دیگر این  که  بازار با  زبان  بی زبانی به ما نکاتی را  یادآوری می کند  . اول این که نمی خواهیم  بگوییم  چه چیزی را  به  قول بعضی ها  لولو برده می گوییم  ان  سبو بشکست و ان  پیمانه ریخت . باید فکر سال 92 را از ذهن  پاک کنیم  . شاید حتی دیگر ان  سالها  تکرار  نشود . در سال  93 و البته  سال های بعد  باید کمی میان مدت تر به  بازار نگاه  کنیم . بازار سال 93 نشان  می دهد  نوسان  گیری ممکن است نتیجه ای جز ریزش بیشتر را برای پرتفوی نداشته  باشد باید با  زمان همراه  شد  و از زمان و سیاست  صبر بهره  گرفت . گزارش های 3 ماهه  امدند . بازار در درس دیگری به ما می گوید  که دنبال  سهمی باید رفت  که افق روشنی داشته و شرایط بنیادی خوبی دارد وتازه  با  پی به ای منطقی ان  را  قیمت  گذاری کرد و ای پی اس نرمال  به او  داد  . تجربه خودرویی ها  خوب بود که به همه  ثابت  کرد  با گنده گویی  و گمراه کردن  بازار با  برخی اعداد  نمی شود صورت های مالی را  مصادره  به  مطلوب کرد  . البته  موارد  دیگری هم هستند  که  بعد ها عرض می شود  .

ولی سال 93 به ما می گوید که  باید توقع خود را کم کنیم و بدانیم که  صبور تر باشیم و تحلیل های قوی تری باید داشته باشیم  .

و اما  به  سراغ بازار امروز برویم  . در بازار امروز ابتدا مثبت نسبی را داشت اما  بی رمق بود  . کم کم پیش رفت ولی یک گزارش  که  با  نام  شاوان  امده  بود ، جو منفی داد و همچنین  وضعیت  بد خودرویی ها  کار را خراب کرد و از ساعت 9:30  به  بعد هر چه  بیشتر پیش رفتیم  کار سخت تر شد  تا جایی که  فشار فروش اکثر نماد ها را در برگرفته  بود  .

برای بازار فردا  از نظر تاریخی یکشنبه ها معمولاً روزهای خوبی نیستند ولی به نظر منفی هم  اگر فردا  باشد در ساعات پایانی جمع و جور می شود  . فردا  به نظر بازار روی گروه خاصی نمی تواند تمرکز کند ولی بازهم  توجه  بازار به  شرکت های با پی به ای کم و گزارش مناسب بیشتر است که  گروه پتروشیمی  و دارو  جز این دسته هستند  .  برخی می گویند غزه  کمی ذهن  بازار را  مشوش کرده  اما  به نظر نمیرسد این  بار این  موضوع  عامل مهمی باشد  .

در مورد  شاخص امروز یک اتفاق جالب افتاد . شاخص بوسه ای کوتاه  بر 75 هزار زد و دوباره  برگشت و بار دیگر به  زیر 75 هزار رسید . این  ریزش را  باید در گروه های مختلف جستجو  کرد ولی نجات  گر قوی که  به  داد  شاخص برسد  نیست . فعلاً در همین نقاط درجا می زند و بعد  با  یک  خبر خاص و  مثبت  باردیگر روند حرکتی مثبت  را در پیش می گیرد  . امروز شاخص با  افتی 156 واحدی و در حالی که  حکشتی و مپنا  مثبت  بودند  با منفی اخابر، خودرو ف فملی، فارس و  خساپا  جو منفی را غالب کرده  و به 74841 واحد  رسید  . تا  زمانی که  شاخص زیر 74400  نرسد  جای نگرانی نیست  .

و حالا  به  سراغ  حاشیه ها  میرویم  …

حاشیه ها در این  چند روز نیز کم  بود و انگار همه ی خبرها  خواب بودند و همه  شمال  … البته  بد  خبرها  غزه  بود کشت و کشتار که  امیدواریم  هر چه  سریعتر تمام  شود یکی از  مهم ترین  حاشیه ها  حذف 10  میایون  نفر یارانه  بگیر بود که  شرایط را می تواند  تغییر دهد  . در مورد مذاکرات  هسته ای تحلیلگران آمریکایی ضمن اشاره به برخی اختلاف ها به تبیین آخرین وضعیت گفت و گوهای هسته یی پرداختند. «رابرت اینهورن» که از مقام های پیشین وزارت خارجه آمریکا در حوزه کنترل تسلیحات است و چند بار در مذاکره با ایران نیز حضور داشت و اکنون بعد از بازنشستگی در موسسه ی «بروکینگز» تحلیل ارایه می کند، اعتقاد دارد گرچه تمدید گفت و گوهای هسته یی برای چهار ماه منطقی بوده است اما هنوز هم شرایط سختی پیش رو قرار دارد. «سوزان مالونی» از دیگر کارشناسان پیشین وزارت امور خارجه ی آمریکا نیز اعتقاد دارد: امیدواری برای رسیدن به توافق در ابتدا بیشتر بود اما به تدریج کم شد تا این که طرف ها تصمیم گرفتند توافق را برای دوره یی چهار ماهه تمدید کنند. گرچه تمدید دوره بدترین سناریو در این کارزار هسته یی نیست اما مباحث برجای مانده از آخرین دور مذاکرات وین نشان از ادامه ی چالش ها دارد. در ان  سو سید عباس عراقچی هم  اظهار نظرهای جالبی را داشته  است  .  طرف مقابل ایران تمام راه های دیگر به جز مذاکره را امتحان کرده است و می داند که هیچ راهی جز مذاکره پاسخ نمی دهد بنابراین برای رسیدن به نتیجه جدی هستند. یک عضو ارشد تیم  البته مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان هرگونه توافق بر سر آب سنگین اراک و فردو با آمریکا را رد کرد. در روزهای گذشته  وندی شرکمن  از توافق با  ایران  گفت  اما در این  سو سیدعباس عراقچی در پاسخ به اظهارات وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا درباره دستیابی به توافق در رابطه با راکتور اراک و تاسیسات غنی‌سازی فردو در کنگره آمریکا اظهار کرد: حصول هر گونه توافق درباره اراک و یا فردو تکذیب می‌شود و اصولاً هنوز هیچ توافقی در هیچ یک از موضوعات مورد مذاکره از جمله درباره این دو سایت به دست نیامده و اختلافات هم‌چنان باقی است. البته این  تایید و تکذیب ها خود نشانه بدی نمی تواند  باشد  .  البته  بحث های موشکی هم  جدی شده  اما  بعید است  موشک ها  به  مذاکرات  بیاید  .

و اما حوزه  اقتصادی  و بورسی …

وزیرامور اقتصادی و دارایی گفت: با شناسایی ۱۰ میلیون نفر از افراد پردرآمد جامعه به زودی فهرست جدید یارانه بگیران اعلام می شود. با افزایش صادارت غیر نفتی  و توجه به صنایع خرد پیش بینی می شود کشور تا دو سال آینده از رکود خارج  شود.همچنین در زمینه نرخ  سود نیز گفت متأسفانه رقابت نادرستی میان بانک‌ها بر سر سود بانکی بودکه سقف سود  به 22 درصد رسید.  کارشناسان اقتصادی  معتقدند هم اکنون  قیمت‌ها در بازار سرمایه به کف رسیده  و دولت با ارائه اوراق مشارکت بدون ضامن در بورس این وضعیت را بهبود می بخشد. دیروز هم  عبده در زمینه نرخ  سود  معتقد بود  که  وقتی نرخ تورم کاهش می‌یابد، نرخ سود هم متناسب با آن کاهش خواهد یافت، اما ممکن است سود بانکی متناسب با سرعت کاهش تورم کاهش نیابد و کسانی که تسهیلات دریافت کنند، آسیب ببینند.  به نظر چشم  انداز کاهشی نرخ سود  بسیار پر رنگ شده است .

به نظر با حذف 10 میلیون  تزریق پول به  پیمانکاران  به  شکل جدی تری دنبال خواهد شد  .

در دیگر حوزه ها در بخش صادرات  نفت  گفته می شود دولت در 4 ماهه  صادرات خوبی را داشته  و گفته  شده  80% از بودجه  محقق شده است  .

خبرهای بخش مسکن نیز جالب است  . طبق آنچه در اخبار و شنیده ها مطرح است، وزارت راه و شهرسازی با همکاری نهاد ناظر بازار سرمایه و نهاد ناظر بازار پول طراحی نهادها و ابزارهای پولی و مالی تقویت کننده عرضه و تقاضای مسکن را در دستور کار دارند. ابزارها و نهادهایی مثل صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات، اوراق رهنی مسکن، صندوق پس‌انداز مسکن، شرکت تأمین سرمایه در حوزة مسکن، صندوق های سرمایه گذاری نیکوکاری در بافت فرسوده و صندوق سرمایه گذاری تملک و تنظیم مجدد زمین که هر یک در تقویت عرضه و تقاضای مسکن می­توانند نقش مهمی ایفا نمایند. بنابراین برای بررسی و تحلیل بیشتر باید به کل این سیاست ها و تاثیر آنها بر عرضه و تقاضای مسکن توجه داشت و تکیه صرف بر یک راهکار برای مثال صندوق پس‌انداز مسکن برای تحلیل و تاثیر آن بر صنعت ساختمان کافی نیست.اما در ان  سو در بخش مسکن گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که نزدیک به 20 درصد از معالات طی این ماه ها افزایش داشته اما قیمت ها نسبت به سال گذشته هیچ افزایشی نیافته است. البته  قیمت  مسکن همچنان در رکود است  .

 

در حوزه  دلار …

دلار با ثبات  نسبی بین  3130 و 3120  در نوسان  است . کمی قیمت  ارز مبادله ای و ازاد  در حال نزدیک تر شدن  است  اما  بعید است  دلار زیر 3100  قرار گیرد .  خبری از کاهش نرخ  ارز نیست و دولت  قصد ندارد  نرخ  دلار را  به  طور مصنوعی کم  کند  .

بازارهای جهانی هم  دیشب کار خود  را  تمام  کردند  که  آمار بسیار مثبت از اقتصاد  امریکا در اوایل آغاز خود  در روزهای تعطیل ما  مهم  ترین  رویداد  بود . دقت  داشته  باشید  به  زودی اقتصاد  دنیا می تواند  از رکود خارج  شود و این خبرمهمی است  . البته  شاید کاهش تزریق ها  نکته  مهمی باشد اما در نهایت در بلند مدت  خبر بسیار مثبتی است  . در این  شرایط اما عمده  قیمت ها  کاهشی بودند .  نفت  با  کاهش به 97 دلار رسید طلا  نیز با  افت  به  1294 دلار رسیده است  تا  امروز بازهم  سکه  از رونق بیافتد .  و مس نیز به  7068 دلار معامله می شود که او  نیز افت  قیمت خوبی داشت . در روی قیمت ها  به  2346  رسیده و الومینیوم نیز در 1923 و چند  قدمی 2000 دلار قرار دارد  . قیمت  فولاد  در 420  و اوره  با کمی رشد به  340  دلار رسیده است  . فقط اوره و فولاد  کمی صعودی بودند  باقی روزهای اخر نزول کردند .  قیمت متانول در چین نیز گویا 400  دلار نزدیک  شده  البته  بدون هزینه  حمل  .

و اما در بازار چه خبر بود …

فشار دارویی ها افتاد!!!

امروز فشار داروییها افتاد اما با دید میان مدت از یک سو پی بر ای مناسب گروه و از سوی دیگر پتانسیل رشد عایدی داروییها مانع از خارج شدن شرکتهای اینگروه از گردونه توجه بازار میشود

امرزو البرز دارو به محدوده قیمتی 1000 تومان نزدیک شد شنیده میشود برخی از اقلام دارویی جدید این شرکت در زمینه داروهای قلبی به تولید انبوه رسیده و سود شرکت را به سطوح 240 تومان خواهد رساند دالبری که میتواند خریدش در قیمتهای منفی فعلی با دید میان مدت گزینه مناسبی در گروه دارو محسوب شود

دارویی امین پتانسیل تعدیل مثبت خوبی داشته و با افزایش سرمایه هم مواجه میباشد دامینی که قیمتهای 1300 تومان را پیش روی خود دارد اینسهم با رشد اخیر خود به قیمتهای مناسبی برای متعادل شدن رسیده و به نظر نمیرسد جای رشد قیمتی بالایی در مقطع فعلی داشته باشد ولی برای بلند مدت  عالی است  .

دارویی جابر جدال سختی با قیمتهای 820 تومانی خواهد داشت دجابری که اهداف میان مدتش سطوح قیمتی 900 تومان میباشد اینسهم نیز به دلیل تولید انتی بیوتیکهای خاص با قیمتهای بالا مورد توجه بازار قرار گرفته است

ابرهای سیاه خودروییها!!!

این روزها فشارهایی که  برای  کاهش قیمت خودرو به خصوص از ناحیه مجلس وارد میشود باعث شده تا ابرهای سیاه تردید خودروییها را به لاک اصلاح قیمتی و فشار فروش ببرد . طبق برخی خبرها  اخر این  هفته  نرخ  خودرو  با  کاهش اندک  به  بازار اعلام می شود . البته  امروز خبرهایی می رسید که  ممکن است حتی قیمت  محصولات  کم نشود  . اما  مشکل فعلی این  است که خودرو سازها  هنوز 6 ماهه اول تمام  نشده  به  مشکل فروش خورده اند  . سایپا  سراغ  فروش شرایطی رفته و گفته می شود ایران خودرو  نیز همین مسیر را می رود .

در مورد  این  گروه  گزارش ها  تقریباً افتضاح  بوده اند .

ایرانخودرو روزهای حساسی دارد حتی وضعیت بنیادی مناسب  و بهتر هم کمکی به این غول خودروسازی نکرده ایرانخودرویی که قصد دارد تا تولیداتش را برای سال جاری به روزانه 2700 دستگاه ارتقا دهد شکست قیمتهای 260 تومانی میتواند این سهم را تا قیمتهای 240 تومان کاهش داد . حق تقدم  هم  به نظر چالش فعلی سهم  است  و احتمالاً باعث فشار و افت  سهم  تا  2400 می شود  .

در نماد سایپا اوضاع منفی ادامه داشت به طوری که صف فروش حاصل کار این خودروساز بود سایپایی که با وضعیت بنیادی ضعیفش میرود تا قیمتهای 120 تومانی را به خود ببیند به خصوص اینکه با افزایش سرمایهاخیر و افزایش تعداد سهامش فشار فروش نیز افزایش خواهد یافت. به نظر قیمت  خساپا کمی بالا باز شدو افت  خواهد کرد  .

امروز صف فروش پارس خودرو جمع اوری شد پارس خودرویی که وضعیت بنیادی خوبی نداشته و در عملکرد3 ماهههمچنان زیانده ماند تنها امید سهامداران این شرکت تولیدات جدید این شرکت خودرویی در نیمه دوم سال میباشد تا شاید بتواند پارس خودرو را از زیاندهی نجات دهد . البته  شاید  …

در این گروه ورنا  تقریباً زمین  گیر شده و از خاور و زامیاد  هم نمی توان چیزی گفت  …

جیب خالی بانکها!!!

جیب بانکها خالی خالی است بانکها در بازار مثبت نای رشد قیمتی چندانی نداشته و در بازار مثبت هم نوسان قیمتی بالایی ندارند بانکهایی که فعلا در برزخ گیر افتاده اند. اگر از نظر بنیادی بخواهیم  بررسی کنیم  این  گروه هنوز حرفی برای گفتن ندارد  و گزارش ها نیز متعادل بود . نه خیلی منفی و نه  مثبت  . ولی اگر از نظر قیمتی بخواهیم  بررسی کنیم  سهم های این  گروه  بیشترین  افت  را در این  مدت  تجربه  کردند  . خرید برخی سهم های این  گروه نظیر وبصادر ، ملت و تجارت  که افت خوبی را داشتند ریسک  زیادی را  نمی طلبد  ولی ممکن است  مدت  زمان  زیادی را از ما  برای بازدهی بگیرد . از همین  رو اگر امروز کسی روی گروه  بانک  حرکت می کند  باید دیدش بیش از 4 ماهه  باشد . در بین آنها نیز وبصادر و  ملت  و تجارت  شرایط بهتری دارند یعنی افت  قیمت  بهتری را داشتند .

بانک سینا به دلیل بازگشایی با قیمتهای پایین با صف خرید و اقبال بازار همراه شده بود این سهم بانکی با شایعه سود 42 تومانی همراه شده است اما امروز فشار فروش باعث شد تا این سهم بانکی نتواند پیش روی کند  به نظر در این  قیمت ها  سهم حرفی برای گفتن ندارد  .

اوضاع بانک صادرات با توجه به گزارش مثبت 3ماهه و پتانسیل تعدیل مثبت مناسب نمیباشد صادراتی که پتانسیل رشد سوداوری را داشته اما فعلا بازار به دلیل عرضه های سنگین و عدم توان نوسان بالا توجهی به این سهم ندارد

در نماد بانک ملت نیز همچنان سهم در قیمتهای 210-220 تومان در نوسان خواهد بود بانک ملت هم از سوی حقوقیهای خود کنترل و فعلا پتانسیل رشد بالایی از سهم دیده نمیشود

 

سرمایه گذاری ها زیر پای شاخص!!!

امروز بازار منفی بود و سرمایه گذاری ها زیر پای شاخص له شدند سرمایه گذاری هایی که پتانسیلهای بنیادی خوبی داشته و میتوانند در صورت مثبت شدن شاخص به صدر جدول معاملات بازگردند

سرمایه گذاری گروه توسعه ملی این روزها در قیمتهای بسایر نازلی بازگشایی شده که میتواند این سهم را در بازه میان مدت با رشد قیمتیخوبی همراه سازد وبانکی که پتانسیل تعدیلات مثبت خوبی پیش رو داشته و قصد دارد تا در سالهای اتی نیز سرمایه خود را تا سطوح 2000 میلیارد تومان افزایش دهد

سرمایه گذاری خوارزمی علی رغم  احتمال  رشد سود در صورتهای مالی مثبت 3 ماهه باز هم باکاهش قیمتی همراه و حمایت 160 تومانی ر هم شکست وضعیت مبهم این سهم سرمایه گذاری به خصوص در زمینه نیروگاه خریداری شده توسط این شرکت باعث شده تا بازار به این سهم بدبین شود . البته  فردا  حق تقدم های سهم  به  تعداد  بیش از 500  میلیون  قرار است  به پایان  برسد  و متعهد پذیره نویسی می خرد  ولی به نظر اتیه مسکن  فردا در این  مورد  دست  به  کار می شود  . در سهم  احتمالاً  برای سال  اتی می توان  بین 380 تا400  ریال  را به عنوان حداقل سود متصور بود  .

واتی پتانسیل رشد قیمتی خوبی دارد واتی که با تثبیت در قیمتهای بالیا 380 تومان راه خود را برای رسیدن به قیمتهای 420 تومان هموار خواهد کرد شنیده میشود شیران با رشد سود تقسیمی سود خوبی برای واتی در سال جاری رقم خواهد زد . در این  سهم  یک  افزایش سرمایه  زیر 200% نیز در جریان  است  .

ریزش در معادن!!!

امروز معدنی ها با ریزش و فشار فروش همراه شدند معدنیهایی که در بین انها سهامی که وابسته به قیمتهای جهانی هستند وضعیت بنیادی خوبی دارند اما  امروز با ریزش این  بازارها  انها نیز اسیر جو منفی و کاهش قیمت  شدند  .

در نمادهای معدنی امروز باما مهمان روند کاهشی و صف فروش بود در صو.رت رسیدن این سهم به قیمتهای 1000 تومان باز فرصت خرید خوبی فراهم خواهد ش بامایی که میتواند سود 200 تومانی را برای سال جاری به همراه داشته باشد

شنیده میشود مشکلات صادراتی ملی مس همچنان پابرحا میباشد ملی مسی که در صورت برطرف شدن مشکلات صادرات محصولاتش میتواند به روند کاهشی قیمت سهامش پایان دهد امروز این سهم  با صف فروش به کار خود پایان داد

کالسیمین به سمت قیمتهای 400 تومانی در حال حرکت میباشد این سهم رویی همجای رشد عایدی خوبی دارد به خصوص اینکه شنیدهمیشود خاک معدنی مورد نیاز شرکت بخشیش از ترکیه وارد و به سمت شرکت روانه شده است هر چند مقدار ان در مقایسه  با  نیاز شرکت کم  است  .  کالسیمین در صورت برطرف شدن نیازش به خاکمعدنی میتواند سود خوبی برای سهامداران خود به ارمغان بیاورد .

در این  گروه نگاه ها  به  فایرا  نیز کم کم نغییر می کند  ولی در حال حاضر روند  شرکت  با  افت  همراه می شود  . سهم  نزدیک  4 ماهه  است که  متوقف است  . در مجمع  سود تقسیم  نکرد و حالا  سود  سال 93 را نیز با  کش و قوس های فراوان 359  ریال  اعلام  کرده است و از هر نظر گزارش 3 ماهه  ضعیفی داده است که  کاهش سود  و کاهش فروش  و سود عملیاتی از مهم  ترین انهاست  . افزایش قیمت  برق شرکت  را در منگنه  قرار داده و کاهش سود  را  رقم  زده است  . البته  افزایش خرید و قیمت مواد اولیه نیز مهم  است  . شرکت  بودجه  را نیز تقریباً حداکثری گرفته است . وقایع  سهم  ناامید  کننده است .. تنها خبر مثبت شایعه  فروش این  سهم توسط وتوصا  به مهر است .  امروز سهم  در 4200 می خواست  باز شود  به نظر کمی قیمت  بالاست .

چهارگوشه بازار!!!

در بازار شایعه  شده  بود نرخ  کود  اوره  به 9160  ریال  می رسد و برخی ان  را  قاطعانه  تایید کردند  ولی حالا  خبر میرسد افزایش نرخ  اوره تنها  19% است  . در حال حاضر هر کیلو کود اوره با قیمت 612 تومان محاسبه می گردد که با اعلام نرخ جدید فروش کود اوره شاهد افزایش 19 درصدی خواهیم بود و هر کیلو کود اوره با قیمتی در حدود 728 تومان محاسبه خواهد شد. بسیاری این  افزایش نرخ  را در صورت های خود  لحاظ کردند ولی از نظر روانی خبرخوبی برای کرمانشاه و خراسان  خواهد بود  .

پتروشیمی خراسان امروز با روند مثبت خود را به قیمتهای 800 تومان رساند امروز در خبرها  داشتیم  که  قیمت  اوره داخلی 20% رشد می کند . در صورتی که شاهد افزایش قیمت داخلی اوره باشمی تعدیل مثبت و اعلام سود بالای 195 تومانی و قیمتهای 1000 تومانی انتظار این سهم را میکشد . البته نه در کوتاه مدت  بلکه در یک  روند  منطقی و معمول .

در بازارهای جهانی هم  قیمت  اوره  با  رشد به  339 دلار رسیده است  .

در خبرها  داریم که  به  زودی پردیس سود  سال  مالی آتی را  به  بازار اعلام  کرده و بازگشایی می شود . همچنین این شرکت سود سال 93 خود را باز هم کم می کند و در محدوده  شاید 1000 ریال در مجمع  تقسیم خواهد کرد  . البته  وضعیت  شرکت در این  مدت  بسیار عالی بوده است .

پارسان در صورتی که بتواند از قیمتهای 780 تومانیعبور نماید تا سطوح قیمتی 820تومان رشد خواهد کرد پارسانی که از یک سو شاهد گزارشات مثبت پالایشی های زیر مجموعه و از سوی دیگر مشکل پتروشیمی پردیس را نیز با تغییر سال مالی این غول اوره ساز مرتفع کرد این روزها شایعات تعدیل مثبت زیر 10 درصدی پارسان جریان دارد . این  سهم  به  زودی اگهی  خواهد کرد  که در مجمع فوق العاده  سال مالی به  31/06 تغییر کند  . پس از ان یک  گزارش جدید منتشر می شود که  اثرات  کاهنده  مجدد سود پردیس را  بررسی می کند . سود پردیس بازهم  کم می شود .گفته می شود  در مجمع  1600  ریال  تقسیم می شود و سود  سال  بعد  را نیز 1900 ریال  اعلام می کنند  . تعدیل سود پارس، خرید بلوک  شبندر  و یک  افزایش سرمایه  100% دیگر از مهم  ترین  نکات  پارسان  است  . در حال حاضر تعدیلات اخیر پالایشی ، از محل شبریز 110  میلیارد تومان و از محل شراز حدود  85 میلیارد تومان  یعنی در مجموع نزدیک  به  200  میلیارد تومان  به  سود شرکت اضافه می شود  . اگر بخواهیم  همین حالا  حساب کنیم  بیش از 130  ریال  به ازای هر سهم  است  . ولی این  طور نیست  . سود پردیس در بودجه  کم می شود و این  اثر خنثی  خواهد شد ولی در نهایت به  سود 1700  ریالی  خواهد رسید  .

در گروه  روغنی ها بحث افزایش نرخ انها  کمی به حاشیه  رفته است  .  ترمز رشد قیمتی ایرانول در سطوح قیمتی 1300 تومان کشیده شد شرانولی که پتانسیل رشد قیمت محصولاتش باعث  اقبال بازار به سهم شد اما این شایعه تکذیب و امروز عنوان شد فعلا روانکارها افزایش نرخی دریافت نخواهند کرد. در این  گروه  باید کمی با احتیاط عمل کرد  .

در این  گروه  حاشیه های ایجاد  شده  برای مدیر نفت پاسارگاد باعث شده  سهم  به حاشیه  برود  .

بارز جز معدود  شرکت های مثبت  بازار بود  . سهم  بالاخره تعدیل سود و این  رشد سود او نیز عملیاتی است  . شرکت پيش بيني سود هر سهم سال مالي93 را با سرمايه 833125 مليون ريالي مبلغ 1514 ریال ر و مطابق اطلاعيه حاضر مبلغ 1849   ریال  اعلام نموده است. دليل تعديل اخير از سوي شرکت عمدتاً ناشي افزايش نرخ فروش بميزان 8/1 درصد, کاهش نرخ مواد بميزان4 درصد و کاهش هزينه هاي مالي بميزان 7/3 درصد مي باشد.در مورد  سود  شرکت  به نظر بارز امسال  به  راحتی به  سود 2000 ریال  می رسد  . پوشش خوبی را نیز در سهم  داریم  . هدف 2 الی 3 ماهه  اتی سهم  تثبیت  قیمتی روی 1000 و 1100 تومان  است .

در بازار حکشتی نیز صف خرید بود . در این  سهم  شرایط جالب شده است  به خصوص با  خبر افزایش سرمایه  . سهم  با  خبر افزایش سرمایه  160% از محل تجدید ارزیابی دارایی ها  مواجه  شده است  . سهم  از مدت  ها  قبل گفتیم  سهم  بلند مدتی است و برای نوسان  قابل توجه نیست  . به نظر قیمت های فعلی نیز اگر می خواهید  حضور داشته  باشید  با دید  بلند مدت و حضور در افزایش سرمایه  بد  نیست  . حکشتی را  به نظر در قیمت های فوق برای نوسان  نمی توان  خیلی پیشنهاد  داد هر چند  ممکن است  15 تا20% قبل از مجمع  رشد کند ولی در مجموع خرید فقط با دید  بلند مدت  و البته  امید  به  بازگشایی های سیاسی می تواند  بازدهی خوبی را  رقم  بزند  .

در گروه  برق مپنا  مطابق نظر تکنیکالیست ها در 7300  ریال  متوقف شد . پرداخت  پول پیمانکاران  باعث توجه  به  یکی از طلبکارترین  شرکت ها  یعنی مپنا  شده است  . بسیاری معتقدند  که  رمپنا در قیمت های 7300  ریال  متوقف می شود ولی اگر این  محدوده  را  با  صف رد  کند هجوم خریداران  نوسان  گیر به  سمت  سهم  بیشتر می شود  . باید مراقب بازی برخی روی این  سهم  بود و زود  وارد  نشد . در این  سهم  شک  نکنید  حذف 10  میلیون  یارانه بگیر می تواند  باعث شود چاله های این گروه و پیمانکاران پر شود  .  البته  بازی قبلی این  سهم نیز درست  در سال  قبل پس از مجمع  آغاز شد  . برخی مپنای 9000ریالی را هدف گذاری می کنند ولی بهتر است  کمی محافظه  کارانه  نگاه  کنیم  . در این  بین  بمپنا نیز گزارش جالبی را داده است  . رشد قابل توجه  فروش ، سود و سود عملیاتی نسبت  به  دوره  قبل چشم  گیر است  . شرکت  449  ریال  سود  محقق کرده است و این  برای گزارش 1735 ریالی عالی است . هر چند  سهم  از این  روند  تبعیت نکرد و روند  سهم  کمی منفی است اما  به نظر در روز خوب بازار می توان  روی بمپنا حساب کرد  .

در مجموع  بازار امروز چنگی به دل نمی زد  و باید منتظر خبرهای قوی  و ترحرف های بهتری در بازار بود .

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

11 مرداد 93

۲ پاسخ

  1. سلام یک سوال راجع به وسپه داشتم با توجه این که در پرتفوی آن پتروشیمی پردیس وجود دارد آیا تعدیل منفی در شپدیس روی وسپه تاثیر داره ؟به نظر شما تا پایان سال حداقل وسپه چقدر سود محقق میکنه؟

    milad.kh پاسخ در تاريخ مرداد ۱۲ام, ۱۳۹۳:

    به نظرم چون شپدیس دو بار از وسپه سود میگیره جبران میشه

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.