گزارش بازار شنبه 13 اردیبهشت 93

گزارش بازار شنبه  13  اردیبهشت 93

بی حوصله … بی رویا !

گزارش بازار بتاسهم :17:25  امروز شنبه ، اولین  روز هفته ای بود که  انتظار داشتیم  بازار مثبت  آغاز کند  اما  نه تنها  منفی آغاز کرد  بلکه ذهن  بسیاری را  باردیگر به  بازار و اینده  ان  مبهم و تا حدودی بدبین کرد  . امروز بازار بی حوصله  بود . او  همان  ابتدا  که گارد  فروش را دید  پا  پس کشید  و عقب نشینی کرد  و به گوشه ای رفت  تا  یک  روز تلخ  دیگر را  تجربه کند  . بازار شده دو روز منفی  و دو روز مثبت ، بازار به محل نوسان  گیری برخی سفته  بازها  تبدیل شده  که  سهم های بزرگ و درشت  را  به دلیل سنگین  بودن  ول کردند و به  چند گروهی چسبیده اند که جریان  پول به  راحتی انها  را تغییر می دهد .در این  فضا تحلیل یعنی کشک !  نبض بازار دست  شرکت های کوچک وزیان  ده  و با  پی به ای بالا افتاده و البته  حقوقی های بازار نیز زور انچنانی ندارند .

نمی دانیم مشکل بازار کجاست  . تقریباً هر اقدام و خبری که  لازم  است  را می شنود اما  بازهم بی نتیجه و بی رمق تصمیم  میگیرد . بازار نیاز به  محرک های خبری قوی تری هم  دارد . شاید لازم  باشد  کمی صبور بود  تا موج  قوی تری را از گزارش ها دریافت  کنیم  . رشد نرخ  دلار و  بهبود اوضاع  سیاسی و  رشد صادرات  شاید برای بازار قانع  کننده نیست و حالا  باید  تحولات قوی تری را تجربه کرد  . به  نظر سود  سال 92 شرکت ها و بودجه های خاص سال 93 در این  روند موثر بوده است  . البته  شک نکنید  که اتفاقات  تلخ  گذشته  ضربه  سنگینی را  به اعتماد  برخی سهامداران  زده است که  تا مدت ها وجود داشته و جبران  ان  سخت و دشوار است  . در این  حال و هواست  که  فضای بازار ترسیم می شود و فضایی پر ابهام و خاص ان را در بر میگیرد که  کسی قدرت  ریسک کردن  جدی را ندارد . کسی در مثبت های کامل سهم نمی خرد و در منفی ها  سهم نمی فروشد  و نتیجه این  می شود  که  بازاردر یک  سری قیمت های بینابین  دست و پا می زند .

تحمل بازار سخت  شده و روزگار بازار سخت تر … واقعاً بازار صبر ایوب می خواهد که  او را در این  شرایط تحمل کرد  . امیدواریم این  روزگار تلخ  هر چه  سریعتر برای بازار و سهامداران  سپری شود …

اما در دل همین روزهاست  که  برخی طور دیگر به  بازار نگاه می کنند  . بازار حجم  بدی ندارد  . درست است که  برخی روزها  گیر می کند و این  چنین منفی است  اما  برخی نیز در حال خرید هستند . هنوز هم  ما معتقدیم  با وجود  این  همه  ابهام و درد ، در دل بازار وضعیت و چشم  انداز اتی بازار روشن است  . هنوز ما معتقدیم  که  باید از این  فرصت  استفاده  کرد و سهم  بنیادی را  که تقسیم  سود خوبی دارد و شرایط سودآوریش هم  مشکلی ندارد انتخاب کرد  . به هر حال  بازار روزی سراغ  سود می رود در ثانی در بازار برخی سهم ها  بی دردسر رشد می کنند  بی هیاهو بالا  می روند و بازدهی بی حرف و حدیثی را نصیب سهامداران خود می کنند  . توصیه ما این  است  با  وجود  این که  بخشی از سرمایه خود را در حوزه نوسان  گیری به کار میگیرید بخش عمده ای را در خرید این  سهم ها با استراتژی مشخص به  کار ببندید . بازار سال 93 به مانند  سال 92 نخواهد بود  . بازار اهنگ  صعودی سریعی نخواهد داشت  .

در واقع در حال حاضر نیز نوسان  گیران در حال دست و پا  زن هستند که  به روزهای اوج  برگردند پس از چند  بار تکرار  و معیوب شدن  چرخه  با یک  گزارش ، همه متوجه می شوند که سهم  باید با خبرهای بنیادی و در واقع  بخش واقهی اقتصاد  جامعه پیش بورد  .

از همین  رو هنوز توصیه ما این  است  با  وجود  مبهم  بودن  اینده  بازازاز دید  برخی افراد بهتر سات  با دید میان مدت  سهم خریده و سهم هایدبنیادی قوی را که تقسیم سود مناسبی دارند  انتخاب کنید  .

و اما  به  سراغ  بازار امروز برویم  که در ان جو خرید فروکش کرده  بود و فروش بیشتر شده  بود . دلیل خاصی بر این  امر دیده  نمیشد اما  وقتی در بازار خریداری نباشد  فروشنده  شجاع می شود  . معمولاً در چنین  روزهایی فردای ان نیز بازار منفی می شود از همین  رو به نظر فشار فروش رادر بازار فردا  نیز داریم  . حتی امروز خودرویی ها  نیز پر عرضه  بودند و این  اتفاق خوبی برای این  گروه نبود. به نظر اگر به داد  بازار نرسند فردا  فشار فروش در بازار بیشتر می شود  . ذات  چنین  روزهای این چنین است که در روز بعد عرضه  از سوی برخی که ناامید شده اند  زودتر و سریعتر صورت می گیرد  .

در مورد  شاخص حالا  با  یک  روز منفی شدن و البته  شکست  شاخص به  زیر 78 هزار و قرار گرفتن در یک  کانال  نزولی باردیگر این  عده  را ترغیب کرده  که  دادن  اهداف نزولی روی بیاورند  و حالا  برخی از ریزش 1000 واحدی شاخص می گویند  . البته  برخی تحلیل می کنند که اگر این  ریزش رخ  دهد  بازار در برگشت  بعد  واکسینه  تر عمل کرده و عمل کرد  بهتری را خواهد داشت  اما  تا  زمانی که  خبرهای بنیادی قوی به  بازار روی خوش نشان  ندهد  جو بازار به همین شکل  خواهد بود  .

امروز اما  شاخص با  افتی 225 واحدی در محدوده 77939 واحد قرار گرفت  که در بازار امروز 3 نماد  خودرو، خساپا و مپنا  سعی در مثبت  کردن  بازار و شاخص را داشتند اما  سرعت  و قدرت  ریزش فارس،غدیر ،شبندر  و بهران  بیشتر بود . به هر حال در مجموع  شاخص روز خوبی نداشت و این  ریزش در روحیه  روزهای بعد  سهامداران  موثر است  .

با  این  مقدمه  به  سراغ  حاشیه های بازار می رویم … در حالی که در حال نوشتن  گزارش بودیم  خبر رسید  که وزیر صنعت دستور داده  پتروشیمی ها از بورس کالا  خارج  شده و عرضه ها خارج از بورس صورت  بگیرد  . به نظر تصمیم  جالبی نیست و نمی تواند خیلی شفاف باشد . به نظر شوک خوبی را نیز فردا  به  بازار وارد  نمی کند و بیشتر اثرات  منفی دارد  تا  مثبت  .

اما  در ادامه حاشیه ها  …

در بازار خبرهای مهم  سیاسی و اقتصادی را  می شنویم  که در کل وضعیت  بازار موثراست  . قبل از همه  بحث 1+5 است  . نمایندگان کشورهای عضو گروه 1+5 برای بررسی و دست یابی به استراتژی برای ادامه مذاکرات هسته ای با ایران، در شهر بروکسل نشست مشترکی را برگزار کردند. قرار است هیات های مذاکره کننده ایران و 1+5 روز 13 ماه می در وین، مرحله جدیدی از مذاکرات را آغاز کنند. منابع خبری و رسمی درباره تصمیمات نشست بروکسل چیزی نگفتند ولی یک سخنگوی کاترین اشتون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت مذاکرات مفید بود. گروه 1+5 قصد دارد در نیمه ماه می (ماه جاری میلادی) مذاکرات برای تهیه پیش نویس توافق نهایی با ایران را آغاز کند. توافقی که به نزاع 10 ساله میان ایران و غرب بر سر مسئله فعالیت های هسته ای ایران پایان خواهد داد. دیپلمات های آگاه می گویند در سه مرحله اخیر از مذاکرات هسته ای درباره یکی از پیچیده ترین بخش ها یعنی موضوع راکتور آب سنگین اراک، دو طرف (ایران و 1+5 ) توانستند به توافق دست یابند. سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤالی در خصوص مذاکرات ایران و گروه 1+5 با بیان اینکه مذاکرات به پیش می‌رود، اظهار داشت: در مذاکرات بر حقوق هسته‌ای ایران تأکید شده، ولی باید منتظر خبرهای اصلی در ماه‌های آینده باشیم که در مذاکرات به نتیجه‌ای برسیم.این نشان  می دهد می توان  در مذاکرات  جدید بیشتر امید داشت  . این  شاید مهم ترین  شوک  بازار طی هفته های پیش رو  بتواند  باشد  . البته  بازار بی تفاوت تر از این  حرف هاست  .

اما در خبرهای اقتصادی چه خبر است .

جهانگیری دو اظهار نظر جالب توجه  را داشته و البته  از پتروشیمی ها نیز انتقاد  کرد . معاون اول رئیس جمهور با انتقاد از عملکرد ارزی پتروشیمی‌ها، گفت: پتروشیمی‌ها چرا ارزشان را وارد کشور نمی‌کنند و وقتی بازار ارز با شوکی مواجه می‌شود، رئیس کل بانک مرکزی باید با آنان تماس بگیرد و بگوید ارزتان را وارد بازار کنید. برهمین اساس، از پتروشیمی‌ها می‌خواهم ارزشان را وارد کشور کنند.در سو ی دیگر گفت برای حل مشکلات کشور چاره ای جز صنعتی شدن ایران وجود ندارد و لازمه صنعتی شدن این است که بخش خصوصی باید محور کارها باشد.

و اما  مهم ترین خبرها  را در دو موضوع خلاصه می کنیم  یکی نرخ  سود  است  : گویا از امروز نرخ  سود نیز رسماً رمزگشایی شده و با  نرخ  قبلی کار می کند  . بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با صدور بخشنامه‌ای به مدیران عامل بانک‌های دولتی، غیردولتی و مؤسسات اعتباری، بر اجرای دقیق تفاهم‌نامه اخیر تاکید کرد. پیرو بخشنامه شماره29739/93 مورخ 8/2/1393و در راستای نظارت بر حسن اجرای تفاهم‌ های به عمل آمده مابین کلیه بانکها و موسسات اعتباری مجاز کشور (درخصوص تعیین نرخ های سود علی الحساب سپرده های کوتاه مدت و مدت دار)، از روز شنبه مورخ 13/2/1393 بازرسان مدیریت کل نظارت بر بانکها و موسسات اعتباری بانک مرکزی در سرتاسر کشور با مراجعه به شعب و واحدهای ذی ربط آن بانک/ موسسه بر حسن اجرای تفاهم نامه مذکور نظارت خواهند داشت. این  یعنی کار جدی شده است  . طبق تحقیق میدانی یکی از بانک های خصوصی که  پیش ازاین نرخ  را  24.5 اعلام  کرده  بود در استعلام جدید نرخ سپرده  یک  ساله  به  شرط عدم برداشت  را  22% اعلام  کرد  . همین  موضوع نیز خبر حالبی است  اما  به نظر هنوز نرخ  سود  بالاست  .

در سوی دیگر خبر میرسد صادرات  ما به  روند  رو به  رشدی رسیده است  . این  همان  چیزی بود که دولت هم  دنبالش است و مهم ترین  عامل رشد نرخ  دلار می باشد . صادرات غیرنفتی ایران در نخستین ماه سال جاری با رشد 10.4 درصدی بالغ بر دو میلیارد و 824 میلیون دلار شد. براساس تازه ترین آمار گمرک در فروردین ماه سال 1393 صادرات غیرنفتی کشور با احتساب میعانات گازی و بدون احتساب نفت، گاز و تجارت چمدانی به دو میلیارد و 824 میلیون دلار رسید و این در حالی بود که در همین ماه معادل دو میلیارد و 514 میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد. اقلام عمده صادراتی در فروردین ماه امسال به ترتیب شامل پروپان مایع شده به ارزش 211 میلیون دلار، بوتان مایع شده به ارزش 131 میلیون دلار متانول به ارزش 102 میلیون دلار بودند.این  تازه  فروردین  است که نیمی از ان  تعطیل بوده است .

از هدفمندی کمتر می نویسیم ولی نکته ای جالب توجه  بود . یک هفته پس از اجرای گام دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها شاهد کاهش شدید مصرف بنزین در کشور هستیم، به طوری که در این روزها آمار تولید از مصرف پیشی گرفته است. شاید این  روند  کمی در ابتدای کار به دلیل مصرف اخیر مهم باشد اما اگر ادامه  یابد  قطعاً خبرخوبی برای پالایشی هاست کمه می توانند  بنزین  را  صادر کنند.

در سایر خبرهای اقتصادی قبل از هر چیز نامه  اسامی 112 نفر نیز جنجال افرین  شده  که  لیست  برخی شرکت های بزرگ  بورسی و لیست  بسیاری از حقیقی های کله گنده در این  لیست  قرار دارد  . این  موضوع  نیز خبرخوبی برای بازار نیست  .

اما در پایان  اظهار نظر رییس سازمان  بورس در مورد  عملکرد  صندوق نیز جالب است . صندوق توسعه بازار سرمایه، به هیچ وجه بدنبال مثبت نگه داشتن بازار بطور تصنعی نیست، خاطر نشان کرد: بازارگردانی به معنی حمایت قیمتی از سهام نیست، بلکه تقویت قابلیت نقدشوندگی سهام مبتنی بر ارزش ذاتی آنهاست، به این مفهوم که اگر قیمت سهمی بی دلیل و بدون پشتوانه منطقی، در حال افزایش است، صندوق با عرضه آن سهم مانع افزایش قیمت شود و بالعکس، اگر سهمی بی دلیل زیر قیمت ارزش ذاتی در حال معامله است، با تقویت جانب تقاضا بتواند سهم را در محدوده ارزش ذاتی کنترل کند، بدین ترتیب هم نقدشوندگی در بازار ایجاد می شود و هم از بروز نوسانات کاذب در بازار جلوگیری خواهد شـد. شاید فردا  عملکرد  این  صندوق بیشتر به  چشم  بیاید .

و اما دلار …

خبر ورود  دلار پتروشیمی ها  هم  فقط چند روز دلار را  ثابت  نگاه داشت و در بازار امروز دلار به  3325 رسیده  بود .  این  نشان  می دهد  که  قابلیت کاهش نرخ  ارز به  این  سادگی ها نیز وجود ندارد  . شرایط دلار بسیار قابل توجه است و به نظر همین یک ایتم تگر تا پایان سال در همین نرخ  باقی بماند  بسیاری از شرکت ها  قیمت های بسیار جذابی دارند  .

در بازارهای جهانی …

بازارهای جهانی هم  کار خود را  در آخرین  روز مثبت پیش بردند  تا  کمی جبران  روزهای قبل شد  . طلا  با  کمی رشد در 1300 دلار قرار داشت   و تحولات  اوکراین عاملی برای رشد این  نرخ  شده است  امروز قیمت  طلا در بازار نیز صعودی بود و به  بالای 1 میلیون  رسید  . نفت  با  قیمت 100 دلار تا حدودی ثابت  بود . اما در بازار فلزات  رشد  ها  وجود داشت  . مس در محدوده  6758 دلار قرار دارد و روی در قیمت های 2048 دلار است  . قیمت  الومینیوم  نیز 1737 دلار است  . به نظر تغییر خاصی را در این  بازار ها  شاهد  نیستیم  .

خودروییها تحت فشار!!!

باز جای شکرش باقی است که خودرویی ها  کمی بهتر بودند  که جو تغییر کرد  والا هدف بازار و ریزش ان  قرمز تر از این  حرف ها  بود . در بازار امروز عرضه های بسیار سنگین باعث شد تا نمادهای خودرویی با روند نوسانی و در برخی از نمادهای با روند منفی همراه شوند خودروییهایی که حتی امار مثبت از وضعیت تولیدشان در فروردین ماه نیز مانع از کاهش قیمتیشان نشد

امروز در این گروه سایپا با فشار عرضه ها در استانه قیمتهای 240 تومانی متوقف شد سایپایی که سد قیمتی 240 تومانی سد محکمی بر سر راه رشد قیمتی سهم میباشد این روزها سایپا با وعده افزایش سرمایه 70 درصدی مواجه میباشد. گویا  امروز نفت  آغاز کننده عرضه ها  بوده  . برخی معتقدند  فروش دارایی در خساپا  نکته ای مهم  است  .

در نماد ایرانخودرو دیگر غول خودروساز که به تعدیل مثبتش میتوان خوشبین بود و امار رشد 170 درصدی تولید خودرو در فروردین ماه را به ارمغان اورده و نشان از احیا روندش داد هم با عرضه های سنگین همراه بود ایرانخودرو نیز قیمتهای 260 تومانی سطوح مهمی در پیش رویش میباشد. برخی معتقدند خودرو  روند نوزلی خود را از نظر نموداری شکسته  است ولی برخی دیگر فردا  را روز حساسی برای سهم می دانند  که اگر مثبت  شود می تواند  اغازگر یک  فصل تازه در این  نماد  باشد  .

بازهم خبرهایی در بازار پیچیده است  که  بهتر است در مورد  ان در روزهای بعد  صحبت  کنیم  .

در نماد گروه بهمن عرضه ها کمی فزونی یافته است خبهمنی که سهامدارانش کماکان در انتظار صورت های مالی 12 ماهه سهم میباشند صورت های مالی که اگر شایعات تعدیل مثبت در ان به وقوع بپیوندد میتوان وضعیت بهتری را برای خبهمن انتظار داشت. گفته می شود امسال  تقسیم  سود  خبهمن خوب است  اما  زمان  پرداخت  ان  به هیچ وجه منطقی نیست  . در یکی از سرمایه  گذاری های زیر مجموعه خبهمن فروش بخشی از سهام  ایران  دوچرخ  باعث شده  64 میلیارد ریال سود در پرتفوی فروردین خعتبار شناسایی شود . به نظر خعتبار به  سود  650  ریالی میرسد  و این  می تواند  حتی تا  700 ریال  نیز سود  شرکت  را  افزایش دهد  . به نظر قیمت های 2100 و 2200 ریال  برای نوسان در این  سهم  بد نباشد  .

امروز خگستر نیز باز شد سهم  با  فروش حق تقدم های پاسیان  تعدیل زد و به  بازار می اید . این  سهم  سود خود را  پیش ازاین 534 ریال  اعلام کرده  بود که  با  شناسایی سود  انها  سود  شرکت  به 863 ریال  رسید و  به نظر با  توجه  به  رشد تقسیم  سود  وپارس او امسال 900  ریال  سود  را در دل  خوذ دارد  . بخش مهمی از این  سود  غیر عملیاتی است و تکرار نمی شود و به نظر سهم در قیمت هایی که  امروز باز شد منطقی باشد  .

گروه  لیزینگ  نیز همراه  با  گروه خودرو  مثبت  و البته  پر عرضه  دنبال  شد . گزارش ولغدر شوک  خوبی به این گروه وارد کرد  . به نظر با  توجه  به مختصات کلی گروه می توان  اذعان  داشت که در این  گروه ولیز  و ولساپا نیز همچنان  جز سهم های مناسب گروه هستند . در این  گروه  ما  بارها  بر شرایط مناسب ولساپا  تاکید کردیم  . سهمی که در پایان  سال  93 می تواند  450  تا  500  ریال  سود  را  برای خود داشته  باشد  . امروز ولساپا حسابی با  قیمت های 199 و 200 درگیر بود .فردا  سهم  روز بسیار سختی را در پیش دارد  .

معادنی امیدوار!!

در نمادهای معدنی شاهد امیدواری نمادهای این گروه بودیم قیمت دلار در حال رشد خوبی میباشد که این امر توانسته در کنار وضعیت مناسب قیمت فلزات در بازارهای جهانی امیدها را برای سال 93 به خصوص گزارشات 3 ماهه معدنی ها افزایش دهد

امروز در نماد گلگهر که شایعات توقف نمادش به گوش میرسد شاهد معاملات مثبت اما کم حجمی بودیم کگل هم برای سال 93 میتواند تعدیل مثبت خوبی داده و قیمتهای 1100 تومانی را به ثبت برساند

اما در دیگر نماد سنگ اهنی یعنی چادرملو هم شاهد نوسانات مثبت اما ارام بود این سهم با روندی ارام به سمت سطوح قیمتی 860 تومانی میرود رشد بیشتر قیمت محصولات فولادی میتواند سبب افزایش قیمت بیشتر محصولات این شرکت شده و راه را برای صعود تا سطوح قیمتی 900 تومان برای سهم هموار سازد

اما در نماد رویی باما شاهد رسیدن سهم به سطوح قیمتی 1050 تومان بودیم فعلا باما در سیکل نوسانی 1050 تا 1150 تومانی گیر افتاده است سهمی که پتانسیل تعدیل مثبت اندکی برای گزارش 1 2ماهه اما تعدیل مثبت دو رقمی در عملکرد 3 ماهه را خواهد داشت.

فردا افزایش سرمایه  فاسمین  اماده  معامله می شود که  این خبر یعنی شدت  گرفتن  عرضه ها  روی این  سهم  . در این  گروه  قیمت های 2300 و 2350  ریال  کروی ریسک  انچنانی ندارد . در کنار ان  برخی روی تکنار در حال نوسان  گیری هستند  که  به نظر باید حسابی مراقب این  سهم  بود  .

سرمایه گذاری ها هم کم اوردند!!!

این روزها انقدر فشار فروش در بازار فزونی پیدا میکند که حتی برخی از نمادهای سرمایه گذاری که پتانسیل های بنیادی خوبی داشته و در استانه تغییر و تحولات مثبت هستند هم در مقابل این عرضه ها کم میاورند عرضههایی که این روزها به عرضههای خانمان سوز شهرت یافته است

پارسان نتوانست از سطوح قیمتی 880 تومانی عبور نماید پارسانی که ظاهرا سرمایه گذاری امید توجه ویژه ای به سهم پیدا کرده و اینطور که شنیده میشود تمایل دارد تا 10 درصد از سهام پارسان را نصیب خود نماید پارسانی که پتروشیمی پارس قدرت خوب  رشد سوداوری خوبی برایش میباشد. امروز تقسیم  سود  1900 ریالی کرمانشاه نیز نشان  داد خبری از کاهش سود  تقسیمی زیر مجموعه ها نیست  .

شنیده ها حاکی از احتمال واگذاری باقی مانده سهام پالایشکاه نفت خلیج فارس توسط دولت  به بخش خصوصی و احتمالا تاپیکو دارد تاپیکو سهمی با پتانسیل های بنیادی بالا میباشد قیمتهای 480 تومانی حمایت سهم و سطوح 520 توماین مقاومت سهم میباشد شنیده میشود تاپیک برنامه خروج از شرکت صنایع لطیف را دنبال میکند

هلدینگ معدنی معادن و فلزات هم فعلا روند خوبی ندارد ومعادن نیز به نظر میرسد اسیر رشد ارام  نوسانات اندک سنگ اهنی ها شده است ومعادنی که فعلا در قیمتهای 340-380 تومان در نوسان بوده و جر سهام ارام بازار دسته بندی میشود

در این  گروه خارزم واقعاً در حال درجا  زدن است و باید مورد  توجه  قرار گیرد  .

امروز کمی از صف وبیمه  برداشته  شد . در صورتی که  صف سهم  جمع  شد به نظر فرصت فروش از این  سهم  است .

بانکهایی که سودشان کم شد!!!

کاهش سود بانکی از امروز رقم خورد به واقع میتوان دید که کاهش شدید نرخ سود بانکی به خصوص در سپردههای کوتاه مدت با کاهش منابع و جذب نقدینگی توسط بانکها خواهد شد بانکیهایی که با این روش قصد کاهش بهای تمام شده پول را دارند که در بلند مدت اگر به جذب منابع انها اسیب نزند میتواند سبب افزایش حاشیه سودشان شود اما با توجه به عدم جذابیت سود های فعلی به نظر میرسد بانکها مشکلاتی را در جذب نقدینگی پیدا نمایند.

بانک صادرات که ان روزها حمایت 100 تومانیش را هم شکسته و در قیمتهای زیر 100 تومان در حال معامله میباشد با نوسانات منفی و فشار فروش از سوی سهامداران حقیقی همراه میباشد بانک صادراتی که گفته می شود خصوصی سازی حاضر به  فروش سهم  به هر قیمتی بوده است  .

بانک پارسیان هم حمایت 380 تومانی را شکسته و چشم به قیمتهای 360 توماین دوخته است وپارسی که به نظر میرسد تا زمان انتشار گزارش 12 ماهه خود وضعیتش نوسانی عمدتا رو به منفی باشد

بانک پاسارگاد به دلیل پتانسیل گزارش 12 ماهه مثبت پیش رو وضعیت بهتری داشته و حداقل دل به اصلاح قیمتی عمیق نمیدهد پاسارگادی که برای سال اینده سود بالای 60 تومانی انتظارش میکشد .

این گروه نیز گوشه نشین  شده است  . در کنار انها از انصار نیز خبرمیرسد  که  وضعیت  بنیادی خوبی دارد  .

پالایشگاه هم دوام نیاوردند!

در نمادهای پالایشگاهی نیز شاهد روند نوسانی و عمدتا منفی بودیم به نظر میرسد همچنان هاله ابهام بر سر پالایشی ها سایه افکنده وتا رفع سایه ابهام به خصوص در زمینه طرح کیفی سازی محصولات این شرکتها شاهد روند منفی شرکتهای گروه هستیم

لاوان به سمت حمایت 2200 تومانی گام برمیدارد وضعیت لاوان در بین پالایشگاه مثبتتر و مناسبتر میباشد لاوانی که میتواند در سطوح قیمتی 2200 تومان مورد توجه بازار و سهامداران قرار بگیرد

پالایش کاه نفت بندرعباس امروز با فشار فروش کمتری همراه بود شنیده میشود شبندر با افزایش صادرات نفت کوره خود از بودجه صادراتی خود جلو افتاده است و این امر باعث شده تا در این قیمتها شبندر فشار فروش بالایی را تجربه نکند اما تا تکلیف بودجه سال 92 شرکت مشخص نشود نمیتوان امید چندانی به شبندر داشت

چهارگوشه بازار!!!

علی رغم عرضه های سنگین در نماد ایرانترانسفو این سهم همچنان به صف خرید خود ادامه داد بترانسی که پتانسیل تعدیل مثبت را در عملکرد 12 ماهه خود به دلیل جهش سود شرکتهای زیر مجموعه اش را دارا میباشد شنیده ها حاکی از رشد 20 درصدی سود بترانس دارد همچنین شنیده میشود این شرکت با بهبود فروش ترانس های خود وضعیت بسیار بهتری را برای سال 93 از لحاظ عملیاتی و سودسازی پیش رو خواهد داشت

قیمتهای 320 تومانی سطوح مناسبی برای شکار سیمان داراب در این گروه با دید خرداد ماه و افزایش نرخ سیمان میباشد سیمان داراب در صورتی که افزایش نرخ سیمانش تایید شود پتانسیل سودسازی بالایی برای سال 93 خواهد داشت . در این  گروه  تهران هم  خوش معامله  بود  . هر چند هنوز هم نمی توان  به  گروه  سیمان  دل بست  .

امروز ساختمانی ها نیز منفی شدند . در مورد  این  گروه  قبلاً هشدار داده  بودیم خیلی سراغ  این  گروه نروید .

انتشار گزارش های مثبت از گروه  رایانه می تواند شرایط را تغییر دهد  به نظر باید همچنان  به رانفور  بیشترین  امید را داشت  . البته  شرایط رتاپ و رکیش نیز بد نیست  .

در نماد ارفع  به نظر حجم  خوبی در این نقاط داد و ستد شد و قیمت های فعلی برای خرید و با این دید  که  قیمت  دلار و شمش نیز رشد می کند  بد نیست  .

همچنان معتقدیم  که  فولاد و فخوز نیز بسیار کم  ریسک هستند و فولاژ برای بلند مدت  گزینه  خوبی است .

در مورد حفاری واقعاً نمی دانیم  چه  بگوییم  . سهمی که انصافاً شرایط خوبی را تجربه می کند و به نظر بازار وقتی گزارش های شرکت  برسد به  اهمیت او  پی می برد . این  سهم تقسیم  سود 100% را  امسال خواهد داشت  .

امروز مپنا که انتظار میرفت با بازدید رهبری وضعیت بهتری به خود بگیرد شروع مناسب اما پایانی منفی داشت مپنایی که سال 93 در صورت دریافت مطالباتش وضعیت بهتری خواهد داشت اما ترس بازار از افزایش نرخ بهره بانکی و افزایش هزینه های مالی شرکت حالا  دیگر رهبری هم  در شرکت حاضر شده  و حالا  باید سهم  را از نظر بنیادی بیشتر مد نظر داشت . خبرخاصی که  بخواهد  سهم  را متحول کند  وجود ندارد اما  دقت کنید  که چشم  انداز این  صنعت  با  توجه  بعه  تاکید دولت  مثبت  است  . سهم  به نظر در قیمت های فعلی برای بلند مدت ها  جذاب  خواهد بود و البته  فروشندگان  بسیار زیادی را دارد .

امروز مجمع اعتلا  بود که  560  ریال  تقسیم  سود داشت . به نظر تقسیم  سود  بالایی نبود و در عوض کی بی سی 1800 ریال  تقسیم  کرد  . خبرهای هر دو  مجمع خوب بود ولی انتظار از انها  بیشتر است  .

در این  گروه  شایعه  تعدیل 33% دفارا  به  گوش میرسد  . از تیپیکو  و داروپخش نیز خبرهایی میرسد  که  با  رشد سیاست  تقسیم  سود  زیر مجموعه ها  به  تعدیل می رسند  .

امروز پتروشیمی ها  حرفی برای گفتن نداشتند . به نظربا این نرخ  دلار شرایط طوری است  این  شرکت ها  نرخ  گاز را  که افزایش یافته است  کامل هضم  کرده اند  . البته  امروز کاهش نرخ  اوره  به  340  دلار نیز خیلی جالب نبود . در مجموع  برای میان مدت  فارس  و پارسان  شرایط خوبی دارند  .

در این  گروه مارون نیز خیلی منفی نخواهد بود هر چند  مارون و شازند  به  بحث بورس کالا  بسیار وابسته اند.

امروز تایرا  نیز صف شد که  ناشی از فروش زمین و تعدیل تا  41 تومان  است  . این  موضوع  به نظر برای تایرا خبرخوبی باشد  . سهمی که حجم او نیز داده نشد .

گروه تحلیل گری بتا سهم

13 اردیبهشت 93

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.