گزارش بازار شنبه 14 تیر 93

گزارش بازار شنبه 14  تیر 93

پرواز با بالهای شکسته …

گزارش بازار بتاسهم 15:55 : امروز شنبه  ، بازار دل به دریا  زدن و از ارتفاعی بلند  شروع  به  پرواز کرد ان هم  با بال و پرهایی شکسته  که کسی جرات  این کار را نداشت  . ولی او  پرواز کرد و امروز شاهد  بودیم  هر کاری برای بالا  امدن  شاخص انجام  شد  . از بازگشایی فارس  تا  هر کاری که  فکرش را بکنید و در نهایت  نیز شاخص برگشت  به جایی که  طی این  چند روز حسابی اعصاب همه  را به هم  ریخته  بود . امروز پرواز شاخص به  3 مرحله تقسیم می شد  . مرحله اول دل و جرات  بازار را نشان  می داد . در مرحله  اول بازار خوب اوج  گرفت . مرحله دوم  محکم  شد  و کسی حتی حاضر به دادن  صف ها نشد  . اما مرحله  سوم  با  2 رویداد همراه  شد  . عدم  معامله  بلوکی شبندر  و بازگشایی فارس که  کم کم کار را  سخت تر کرد و ارتفاع  شاخص را  پایین  اورد . از همین  رو  بود که  در اخر وقت  همه  نسبت به  بازار فردا تردید  داشتند  . شک  نکنید  بازار فردا  این موج  بی خاصیت  را نداشته و فردا  بازار به  شدت درگیر موج  عرضه ها می شود  .

در مورد  بازار البته  ذکر چند  نکته  بسیار لازم و ضروری است  . اول در مورد  شدت  مثبت  شدن  بازار . این  شدت  مثبت  شدن  همان قدر تحلیل دارد  که  شدت  منفی شدن  بازار تحلیل داشت . مگر در منفی ها  کسی با تحلیل می فروخت  که  امروز صفوف خرید تحلیل داشته  باشد  ؟! برخی به  دنبال  این  بودند  برای مثبت های امروز دلیل و تحلیل داشته  باشند  که  به نظر صف نشینی های بی جا  بعضاً بیشتر جو بود  . البته  2 خبر رشد قیمت های جهانی  و خبر پتروشیمی ها برای بازار مهم بود . اما  به هر حال  انرژی بازار به نظر رفته  رفته  از ان  حالت  پر جنب و جوش کمی کمتر می شود .

به هر حال  بازار پس از یک  سقوط وحشتناک  لازم  بود تا  یک  واکنش را داشته  باشد  . ازدید ما  بحران  نه این  که تمام  شده  باشد  ولی اتش ان  فروکش کرده و دیگر ا ن ریزش سابق را ندارد . ولی نمی توان  گفت که هنوز بحران  به  طور کلی پایان  یافته است  . هنز رگه هایی از تردید  در بین  برخی افراد  وجود دارد  . البته  یک  بزنگاه مهم را نیز در پیش داریم و ان  مذاکرات  است . به واقع اگر مذاکرات  مثبت  باشد شک  نکنید  دیگر با تردید  نمی توان در مورد  برگشت  بازار گفت و تقریباً اتفاقی که  پس از ژنو 2 رخد داد در ژنو6 هم  رخ می دهد و بازار با  یک  رشد مناسب مواجه می شود  .

و اما  یک نکته  را  ذکر کنیم و به  سراغ وضعیت  بازار و پیش بینی از شرایط روزهای اتی برویم  . در روزهای گذشته در مورد  بورس و مدیران و وزارت اقتصاد  انتقاد هایی شده  بود  . همین حالا و همین جا  هنوز هم  تاکید می کنیم  برخی رفتار ها در این  مدت از سوی مدیران  بورسی  و شخص وزیر اقتصاد  قابل قبول نبود  . ولی باید از تلاش تیم  بورس نیز در جهت  کمک  به  صنایع  بورسی تشکر کرد  . مطلع  شدیم  که  طرح های بسیار مدونی را در جهت  رونق 3 صنعت پتروشیمی ، پالایش و  سنگ آهن تدوین  کردند و در حال پیشبرد انها هستند که همین  تلاش برای کمک  به  سهامداران  این  شرکت ها  جای تشکر و تقدیر دارد  . باید یا د بگیریم  که در دوران  رونق  و بحران  به هم  کمک  کنیم  . اگر هم از هم انتقاد داریم حرفمان  را  بزنیم ولی تخریب و غضنفر بازی در اوردن در این  زمین و کشتی که همه در ان  سوار هستیم  کار منطقی نیست . دیدیم  که  دودش به  چشم همه  رفت  … به خصوص انها  که  به این  کار دامن  زدند …

و اما در بازار  و روزهای اتی  …

بازار امروز همانطور که قبلاً هم  گفتیم در شرایطی قرار داشت  که با مثبتها  عجین شده  بود  .  بحث تغییر مبنای دلار مبادله لی به  ازاد  در بورس کالا  بود که  روی فلزات و به خصوص محصولات پتروشیمی اثر گذار بود و امروز گروه  فلزات  و پتروشیمی را  مثبت  کرد . پس از ان  رشد قیمت  دلار در بازار بود  . رشد قیمت های جهانی هم  نکته  بسیار مهمی بود که رقم خورد  و در تحولات  سیاسی نیز به نظر جو مذاکرات  منفی نیست و هنوزخبر بدی منتشر نشده و این موارد دست در دست هم  باعث شد  تا  بازار امروز حداقل تا  نیم  ساعت اخر مثبت  باشد  . در نیم  ساعت اخر فشار عرضه  شدت  گرفت و به نظر میرسد فردا  فضای سختی را در بازار داریم  . به نظر بازار فردا  با  فشار عمومی عرضه و در هم  شکسته  شدن  صفوف خرید مواجه ایم  . اگر فردا  از مثبت  به  منفی ها  بیاییم  رخداد  بدی است  ولی اگر حتی چند روزی درجا  بزنیم و نرم  نرمک  مثبت  باشیم  به نظر یک  رویداد بسیار خوب برای بازار است  . هر چه از هیجانات  این  چنینی در بازار فاصله  بگیریم  برای بازار بهتر است  .

برای بازار فردا  احتمالاً جنگ  تمام  عیاری را داریم  . بهتر است  خبرهای خوبی برسد  . در هر گروه و در هر سهمی شده  . البته  امروز نقش فارس در بازگشایی ان  و ریزش بازار نیز موثر بود . در فارس این  نحوه  فروش توسط شخصی حقیقی معروف همه  را کلافه  کرده و به نظر پایان  ندارد ولی امار شرکت  پتانسیل های بسیار خوبی را نشان می دهد  . به هر حال  او فردا در بازار موثر است . به نظر 4 نماد خودرو ، فارس، پارسان و شبندر نقش قطب نمای بازار فردا  را دارند  .

یک  سناریو  . اگر بازار فردا  از مثبت  سپس به  فاز عرضه  رفت و دوباره  جو مثبت  گرفت  بدانید  که  یک  مرحله و پله  بسیار مهم  را رد کرده و بسیاری را  به  روند  اتی خود  امیدوار می کند  .

اما در مورد  شاخص … امروز شاخص با  رشدی باور نکردنی پرواز 1200  واحدی را تجربه کرد  که در این  بین  نقش سهم هایی مانند  فارس، بندر ،مپنا ،غدیر و … بسیار موثر بود . امروز شاخص با  کمک  تقریباً همه  ی نماد های بازار با  رشدی 1285 واحدی مواجه  شد  و به 72162 واحد  رسید  و همین  که  طی این سه  روز بیش از 2 هزار واحد  رشد کرد خبرخوبی است  . برخی معتقدند  شاخص تا  73400 و محدوده  حمایت  قبلی رشد کرده و در همین محدوده منتظر مذاکرات می شود  …

و اما  سری به  حاشیه های پر مغز بازار بزنیم …

امروز حاشیه ها در بازار بالاست  . از نرخ  دلار و  بازارهای جهانی و  آغاز مذاکرات  …

طی چند روز گذشته  این  مهم ترین  سر خط خبرها  بود  که  : مذاکرات ۲جانبه ویلیام برنز و عباس عراقچی تمام شد سید عباس عراقچیˈ و ˈهلگا اشمیدˈ معاونین وزیر امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، کار نگارش متن مشترک جامع توافق هسته ای را آغاز کردند.

البته  ظریف در بدو ورود  و در طول این  چند روز صحبت های زیادی را کرده است  . محمدجواد ظریفˈ وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در بدو ورود به وین در گفت و گو با خبرنگاران تاکید کرد: من و همکارانم با آمادگی کامل برای حضور در آخرین مرحله مذاکرات هسته ای قبل از 20 جولای با هدف دستیابی به توافق جامع به وین آمده ایم و اگر طرفین ما هم اراده سیاسی برای دستیابی به توافق جامع را داشته باشند، این هدف محقق خواهد شد.ظریف با تاکید براین که در مذاکرات زیاده خواهی ها و تحمیل را نخواهیم پذیرفت، افزود: انتظارات بیش از اندازه و زیاده خواهی ها، مانع پیشرفت مذاکرات خواهد بود و این یک اصل است.رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: ما هیچ چیزی بیشتر از حقوق خود نمی خواهیم و آماده هستیم تا نگرانی های بین المللی را هم برطرف کنیم، اما معتقدیم که تحمیل نظرات راه مذاکره نیست و هیچوقت به تحمیل تن نداده و در این دور از مذاکرات نیز هیچ تحمیلی را نخواهیم پذیرفت.ظریف، همچنین در پیام ویدیویی خود که به نام ملت ایران منتشر شده، خاطرنشان کرده است: در مدت زمان باقی مانده تا 20 جولای و مرحله ششم مذاکرات هسته ای فرصت منحصر به فردی داریم تا تاریخ ساز باشیم و به توافقی جامع در مورد برنامه هسته ای ایران دست یافته و به بحران غیر ضروری که ما را از پرداختن به چالش های مشترکی نظیر رخدادهای وحشتناک چند هفته گذشته در عراق بازداشته است، پایان دهیم.

در خبرها  داشتیم  که خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی اختصاصی از دور پایانی مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ در وین به نقل از دیپلمات‌های غربی اعلام کرد که جمهوری اسلامی با عقب‌نشینی از مواضع پیشین خود٬ کاهش تعداد سانتریفوژها در آینده برنامه غنی‌سازی خود را پذیرفته است. در همین حال در حالی که مذاکرات در جریان  است «يووال اشتاينيتز» وزير امور راهبردي کابينه صهيونيست مي‌گويد که اين دور از مذاکرات ايران و 1+5 نتيجه‌اي نخواهد داشت. وي افزود: حدس من اين است که ايران و 1+5 در اين دور به توافق نمي‌رسند زيرا ايرانيان در مذاکره از موضع خود به هيچ وجه کوتاه نمي‌آيند.

در سوی دیگر روزنامه لس آنجلس تايمز نوشت: احتمال دارد جان کري وزير امور خارجه آمريکا به مذاکرات هسته اي گروه 1+5 با ايران در وين پايتخت اتريش بپيوندد. اين رسانه ها همچنين از مذاکرات مستقيم ميان هيات مذاکره کنندگان جمهوري اسلامي ايران و آمريکا خبر دادند. احتمال دارد علاوه بر جان کري، وزراي خارجه آلمان، روسيه، انگليس، فرانسه و چين نيز براي شرکت در مذاکرات به وين سفر کنند. این  خبر جالبی برای بازار است  و البته  مثبت  .

و اما  اخرین  وضعیت  مذاکرات  به  شرح  زیر است  . کارشناسان ايران و 1+5 روزهاي شنبه و يکشنبه کار بر ريو جزئيات متن توافق‌نامه جامع هسته‌اي را ادامه مي‌دهند. به گزارش فارس و به نقل از معاون رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا، کارشناسان ايران و 1+5 روزهاي شنبه و يکشنبه کار بر ريو جزئيات متن توافق‌نامه جامع هسته‌اي را ادامه مي‌دهند. «مايکل مان» همچنين در صفحه شخصي خود در پايگاه توئيتر نوشت: در حال حاضر هنوز آقاي عراقچي و خانم اشميت در حال مذاکره بر روي جزئيات متن توافق‌نامه هستند و پس از اتمام کار کارشناسان بر روي جزئيات متن توافق‌نامه، آقاي «ظريف» وزير امور خارجه ايران و خانم «اشتون» رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا، با هم ديدار و ميزان پيشرفت حاصله را ارزيابي خواهند کرد

در ادامه رایزنی‌های هیأت مذاکره کننده ایرانی در وین در خصوص توافقنامه جامع هسته‌ای (برنامه اقدام مشترک جامع)، رایزنی هفت ساعت و نیمه سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران و هلگا اشمیت معاون کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به منظور نگارش متن توافقنامه جامع هسته‌ای که بعدازظهر جمعه به وقت محلی در هتل پله کوبورگ محل اقامت روسای هیأت‌های ایران و 1+5 آغاز شده بود، پایان یافت.

گفته می شود تیم  ایرانی تاکید کرده  تمام تلاش ما این است از این فرصتی که تا 20 جولای باقی مانده است کمال استفاده را انجام دهیم و بتوانیم هم به لحاظ کلی روی بحث‌هایی که اختلاف داریم به یک تفاهم برسیم و بعد این تفاهم را روی کاغذ بیاوریم، عبارات و ادبیات مناسب را پیدا و روی آن توافق کنیم و در نهایت به یک متنی که مورد توافق باشد برسیم و توافق نهایی شکل بگیرد.

خبر بسیار مهم  که در اینده می تواند  اثرات  بسزایی در اقتصاد کشور بگذارد  این  بود که  دادگاه عمومی اروپا تحریم شرکت ملی نفتکش ایران را لغو کرد. این  خبر به نظر بسیار برای فروش نفت ایران  خبر حیاتی  و مهم  خواهد بود  .

در خبرهای اقتصادی رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر اجرای سیاست‌های ضدتورمی توسط بانک مرکزی با حداقل آثار منفی، به رشد نقدینگی 25.9 درصدی نقدینگی در پایان اسفند ماه سال گذشته اشاره و اقتصاد ایران را در حال خروج تدریجی از رکود توصیف کرد.

موج خبرهای بورسی نیز کم  نیست  که  این  موضوع دیدار صالح  ابادی  و لاریجانی خود مهم  است . یادمان  باشد  اتش فتنه  بازار از مجلس و نرخ خوراک  زده  شد  .

در دیدار علی صالح آبادی با علی لاریجانی، رئیس مجلس مقرر کرد کارگروهی متشکل از نمایندگان منتخب کمیسیون های ذیربط به منظور بررسی راهکارهای تقویت بازار سرمایه در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تشکیل شده و در تدوین احکام بودجه سال 94، موضوعاتی که بر وضعیت بازار سرمایه، به ویژه موضوع سودآوری بنگاهها اثرگذار است، توسط این کارگروه مورد توجه قرار گیرد.

در کنار این  موضوع بررسی وضعیت بازار سرمایه، اقتصاد مقاومتی و نیز برنامه‌های اقتصادی دولت وزیر اقتصاد را این هفته راهی مجلس خواهد کرد، تا پاسخگوی بهارستان نشینان کند.هر چند  بازار بهتر شده ولی به هر حال  نشان  می دهد  کار جدی است .

 

اما در حوزه  دلار …

دلار پنج  شنبه از 3090  تا  3140  رشد کرد و البته  در قیمت های بالای 3100  تثبیت  شد  . به نظر امروز دلار از مثبت  به  منفی امد و این نشان  دهنده این  است که  با این که هنوز بالای 3100  است  ولی ممکن است  این سطوح  را نیز به  سمت پایین  بشکند . ولی افت  دلار انقدر نیست  .  به نظر سایه  مذاکرات  به  شدت  روی دلار سنگینی میکند  و تحولات  ان  دلار را متحول  خواهد کرد .

اما  یکی از مهم ترین  رخدادها را در بازار های جهانی شاهدیم که امار های مثبتی این هفته  منتشر شده است از کاهش ذنرخ  بیکاری تا  افزایش چشم  انداز نرخ  رشد اقتصادی …

در بازارهای جهانی قیمت ها  صعودی بودند و دیشب  کمی نزول کردند .  . قیمت  نفت  به  104 دلار رسیده است  و فلزات  نیز افزایش داشتند  که  روی در 2230 دلار قرار دارد  و مس 7133 دلار است  . قیمت  متانول کمی کم  شده است  ولی رشد قیمت  اوره  به  344 دلار را  شاهدیم . اثرات  این  تحولات  را  امروز روی فملی ، گروه  روی و شرکت های پتروشیمی دیدیم .

معجزه در پتروشیمی ها!

امروز خبر محاسبه قیمت فروش داخلی محصولات پتروشیمی در در بورس کالا از ارز مبادله ای به ارز ازاد خبری بود که پتروشیمی ها را با اقبال و صفوفخرید خوبی همراه ساخت. خبرها در گروه  پتروشیمی فوران  کرد و به نظر بورس انرژی خود را  برای بازگرداندن  بازار روی برگشت گروه  پتروشیمی گذاشت  . خبر اول که در خبرها محو شد  خبر کاهش نرخ  خوراک  گاز بود . نرخ سوخت گاز واحدهای پتروشیمی 132 تومان و نرخ خوراک نیز 13 سنت تعیین شد. با این تغییرات و شفاف سازی صورت گرفته از سوی هیئت دولت درواقع این موضوع به نفع شرکت های پتروشیمی خوراک گاز شد زیرا با یک حساب ساده به طور میانگین به جای 265 تومان 238 تومان پرداخت می شود. به نظر این  موضوع  بر کل گروه از اوره  گرفته  تا  متانول موثر است  . یعنی نرخ  خوراک  همان  8 تا 9  سنت  می شود . فقط این مدت  بورس لطمه خودرو  اسیب دید  .

در سوی دیگر خبر رشد قیمت در بورس کالا  نیز به نظر بسیار معقول و منطقی و به موقع  بود  . پیرو جلسه نهم تیرماه 93 شورای عالی بورس و حسب نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای بازار و جلوگیری از دلالی و ملاحظه درصدی تخفیف برای مصرف کنندگان داخلی محصولات پتروشیمی، قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران براساس فرمول زیر تعیین می شود:معادل ریالی ارز آزاد (95 درصد) میانگین قیمت فوب خلیج فارس = قیمت پایه در بورس در این ابلاغیه همچنین آمده است با توجه به تعدیل نرخ های پایه و همچنین به منظور رصد نمودن مداوم بازار و تأمین نیاز داخلی، کلیه تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی، اعم از دولتی و خصوصی موظفند همه محصولات حود را از طریق بورس کالا عرضه کنندکلیه محصولات پتروشیمی و شیمیایی از قبیل پلی مرها،پلی پروپیلن ها و متانول به غیر از اوره و آمونیاک بر اساس نرخ ارز بازار آزاد در بورس کالا معامله خواهند شد. با آزاد سازی نرخ محصولات پتروشیمی در بورس کالا افزایش 10 تا 12 درصدی این محصولات را انتظار داشت اما با افزایش محصول مورد نیاز برای تولید کننده نهایی دیگر نیازی به مراجعه به بازار آزاد و قیمت های غیر واقعی نیست. لازم  است  همین جا از صالح  ابادی هم  تشکر کرد  که پیشنهاد آزاد سازی نرخ محصولات پتروشیمی در بورس کالا با پیگیری های علی صالح آبادی ،رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به هیات دولت ارایه شده است. گفتنی است اوره و آمونیاک فارغ از آزاد سازی نرخ محصولات پتروشیمی در بورس کالا خواهد بود چراکه نگرانی از بایت تبعات گرانی ها بر روی مواد غذایی را در بر خواهد داشت.موضوع آزاد سازی نرخ محصولات پتروشیمی در بورس کالا در انتظار نظر نهایی دولت است  که  گفته می شود  تمام  شده است  .

البته خبرها در گروه پتروشیمی کم  نیست  . افزایش تولید گاز در فاز های ١٢، ١٥ و ١٦ پارس جنوبی سبب افزایش خوراک مجتمع های پتروشیمی خواهد شد. امسال با بهره برداری از فاز ١٢ پارس جنوبی که تولید آن به حدود ٢٥ میلیون متر مکعب رسیده و نیز افزایش تولید در فازهای ١٥ و ١٦، حجم خوراک ارسالی به مجتمعهای پتروشیمی افزایش قابل توجهی می یابد همین  که  امسال  قطعی گاز نداشته  باشند  خبرخوبی برای اوره و امونیاک  سازها خواهد بود . این از موج  خبرهای مثبت  بود  . گفته می شود  خبر رشد نرخ ها در بورس کالا  برای شرکت هایی نظیر فارس، شازند،مارون، شکبیر، جم پتروشیمی تبریز و  برخی دیگر بسیار موثر است  .

 

غول متانولی بازار با صف خرید به سمت قیمتهای 2000 تومانی گام برمیدارد همانطور که وعده داده بودیم این سهم پتانسیل گزارش دهی خوبی در عملکرد 3 ماهه را خواهد داشت و حتی احتمال تعدیل مثبت از این سهم بعید نمیباشد زاگرسی که با کف قیمتی 1800 تومانی مواجه میباشد

پتروشیمی جم که تاثیر بسزایی در افزایش قیمت محصولاتش در بازارهای داخلی به واسهط مصوبه تغییر قیمت گذاری فروش داخلی پتروشیمی ها میپذیرد با صف خرید سنگین به سمت قیمتهای 2000 توماین گام برمیدارد جمی که پتانسسیل تعدیل مثبت قابل توجه و اعلام سود 380 تومانی انتظارش را میشکد

بارها بر خرید شازند تاکید داشتیم شازندی که افزایش نرخ فروش محصولاتش میتواند سود بالاییی را برای سهم به ارمغان بیاورد این روزها صحبت از سود 180-200 تومانی شازند میشود که با پی بر ای متوسط 5 به قیمتهای 900-1000 تومان در بازه میان مدت و تا پایان سال برای این سهم خواهیم رسید

هلدینگها به پا میخیزند!!!

بازار مثبت و سراسر سبز باعث شد هلدینگها نیز از خواب زمستانی طولانی بیدار شده و شاهد مثبت و صدر نشینی این غولهای بازار سرمایه باشیم

در نماد پارسان امروز شاهد صف خرید با بهبود وضعیت پتروشیمی ها و پالایشی ها بودیم پارسان هدف قیمتی 760-780 تومانی را در پیش دارد پارسانی که تنها منتظر مشخص شدن تکلیف قیمت فروش اوره سازان برای جهش قیمتی میباشد . کاهش نرخ گاز  و خبرهای خوب رشد اوره جهانی برای زیر مجموعه ها  مناسب است  . هر چند امروز عدم  خرید شبندر کمی جو را  برای پارسان  غریبه  کرد  .

اما تاپیکو که مدتها در کف قیمتی در حال درحا زدن بود امروز با خبرهای خوبی که از ناحیه پتروشیمی ها منتشر شد صف خریدس نگینی به خود گرفت اولین هدف قیمتی سهم سطوح 460 و سپس سطوح قیمتی 480-500 تومان خواهد بود تاپیکویی که واقعا در این قیمتها از هر حیث در سطوح نازلی قرار دارد

هلدینگک خلیج فارس در حالی با اخبار مثبت بازگشایی شد که سهم با فشار های فروش عجیب  عمدتا از سوی حقوقیها نتوانست دوام اورده و روند مثبت و سپس منفی را در پیش گرفت فارسی که به دلیل سنگین بودنش فعلا نوسانگیران ترجیح میدهند از این سهم خارج شوند اگر چه هر روز خبرهای مثبت از سهم منتشر میشود . در این  سهم  فروش بسیار مناسب پارس  و برزویه  نوید  یک  تعدیل خوب را می دهد  ولی بازار فعلاً بی توجه و گوش بازار کر است .

کمر فولادیها صاف میشود!!!

در بازار امرزو فولادیها که بعضا اصلاح قیمتی عمیقی را تجربه کرده بودند با روند مثبت و صفوف خرید تحت تاثیر جو روانی مثببت بازار مواجه شدند انتظار میرود فولادیها گزارشات مثبت 3 ماهه ای را منتشر نمایند

در نماد ذوب اهن سهم به قیمتهای 320 توماین بازگشت سهم قیمتهای 340 تومانی را پیش رو دارد شایعه شده در عملکرد 3 ماهه شاهد پوشش خوبی در سود ذوب خواهیم بود ذوبی که سهامدارانش همچنان در انتظار افزایش سرمایه اش نیز میباشند

فولاد هم به قیمتهای بالای 400 تومان برگشت فولاد به نظر میرسد فعلا در قیمتهای 400-420 تومان در نوسان باشد سهمی که فعلا جای رشد عایدی بالایی ندارد اما با توجه به پیشبینی بودجه محطاطانه برای سال 93 پیشبینی میشود بتواند با تعدیل مثبت همراه شود

ارفع نیز به نظر فعلا توانایی رشد بیشتر قیمتی از سطوح 430 تومان را نداشته باشد ارفعی که با عرضه های امروز به تعادل رسیده و به نظر میسد فعلا در قیمتهای بالای 400 تومان روند نوسانی را در پیش بگیرد .

در این  گروه  فولاژ هم  صف است  شاید او  یکی از سهم های خوب گروه  باشد  .

در این  گروه  فخوز نیز مثبت  بود و البته اواخر وقت  زیر فشار عرضه  قرار داشت  . مشکلات  به وجود  امده  در خطوط تولید برای شرکت  مشکل افرین  شده است اما  انتشار امار 3 ماهه  نیز کمی جو ناامیدی را  رقم  زده است  . نرخ  فروش شرکت  در سطح  1530 و 1540 است و نکته  مهم  فروش شرکت  است که 11669 میلیارد ریال  فروش داشته است  . بلوک  سنگ  آهن مرکزی هم  که  روی هواست  و گویا  قرار است  بازگردانده  شود . به نظر سهم  با  کنترل بهای تمام  شده  سود  را در سطوح  بالای 480  ریال  در گزارش 3 ماهه  محقق می کند . نکته مهم  دیگر اگر رشد اقتصادی دنیا  با همین  فرمان  امار مثبتی را داشته  باشد شمش نیز رشد کرده و انگاه  سهم  بیشتر مورد  توجه است  .

 

پالایشی ها در مسیر جبران!!!

در نمادهای پالایشی شاهد روند مثبت پالایشی ها و قرار گرفتن نمادهای این گروه در مسیر جبران افت قیمتی اخیرشان بودیم پالایشی هایی که همچنان در انتظار مشخص شدن نتیجه نهایی جلسه با ملی پالایش و پخش در خصصو ابهامات خود میباشند

امرزو قرار بود بلوک سهام پالایش نفت بندرعباس معامله شود اما خبری از این معامله نشد از طرف دیگر شنیده میشود طرح کیفی سازی در صورت اجرایی شدن میتواند سود سال 93 شبندر را با کاهش جدی همراه سازد به همین دلیل امروز شاهد افزایش عرضه ها در این سهم پالایشی بودیم . امروز برخی این  عدم  ورود  پارسان  به  شبندر را  خبرخوبی نمی دانند و به نظر فردا  کل این  گروه  با  چالش عرضه مواجه  شود  .

پالایش نفت لاوان اما اوضع بهتری داشت همانطور که گفتیم از یک طرف اجرای طرح های توسعه ای باعث تولید محصولات با حاشیه سود بالا در این شرکت شده از طرف دیگر شاوان با تولید محصولات یورو 4 شاهد قیمت خوردن بالای محصولاتش خواهد بود این سهم در صورت تثبیت در قیمتهای بالای 2000 تومان تا قیمتهای 2200 تومان جای رشد را خواهد داشت

در نماد پالایش شیراز شاهد نوسانات مثبت سهم بودیم اما نباید زیاد به این نوسانات دل بست شراز فعلا جای رشد قیمتی بالایی تا مشخص شدن وضعیت گزارشات 12 ماهه اش نخواهد داشت. در این  گروه  البته  اگر بحث نرخ مبادله ای و ازا د صحیح  باشد برخی از محصولات  انها می تواند در بازار مورد  توجه  باشد  .

جیب بانکها پرپول میشود!!!

امرزو جیب بانکها پرپول شده وش اهد روند صعودی بانکیها بودیم بانکهایی که مجامع و گزارشات 12 ماهه خوبی ارائه داده و در صورت انتظار گزارش مثبت 3 ماهه میتوانند شاهد تقویت روند صعودی خود باشند

بانک پاسارگاد که بارها بر خریدش تاکید داشتیم با صف خرید از سد قیمتهای 260 تومان عبور کرد سهم  برای تعدیل متوقف شده و طبق گفته  یکی ازنزدیکان  به  شرکت  به زودی هدیه خوبی با گزارش 12 ماهه اش به سهامداران خود خواهد داد . فردا  صف خارزم  با این  خبر دیدنی است  .

بانک ملت به سمت قیمتهای 240 تومانی گام برمیدارد اما فعلا به نظر نمیرسد سهم توانایی عبور از قیمتهای 240 تومان را داشته باشد ملتی که شنیده میشود تعدیل مثبت خوبی در انتظارش میباشد

نفس بانک صادرات را با فشار عرضه های بسیار سنگین بند میاورند صادراتی که قیمتهای 95 تومان را پیش رو داشته و برای رسیدن به قیمتهای 3 رقمی 100 تومان نیاز به حمایت شدید و عبور از قیمتهای 95 تومان خواهد داشت.

چهار گوشه بازار!!!

ایرانترانسفو امروز از قیمتهای 500 تومان عبور کرده تا راه خود را برای رسیدن به سطوح قیمتی 560 تومان هموار سازد بترانسی که پتانسیل تعدیل مثبت عایدی همچنان در گزارش 12 ماهه حسابرسی شده اش سهامدارانش را امیدوار ساخته است شنیده میشود وضعیت تولید و فروش شرکت نیز در سطوح مطلوبی قرار گرفته است . به نظر گزارش 3 ماهه  و سود تلفیقی خوبی در این  سهم  شاهد  باشیم  .

صف خریدس نگینی را در ایرانخودرو شاهد بودیم شنیده میشود تعدیل مثبت سهم در گزارش 3 ماهه قطعی میباشد همچنین احتمال توقف نماد شرکت به منظور کاهش زیان سال 92 نیز بعید نمیباشد خودرویی که با این جو مثبت قیمتهای 280 تومان را پیش رو دارد. امروز شورای رقابت لیست  قیمتها  را  اعلام کرد  که پژو 206 تیپ 5 به ارزش 341.146.310 ریال، پژو 206 صندوق دار وی هشت به ارزش 346.495.684 ریال، رانا به ارزش 320.316.435 ریال، پژو پارس جدید به ارزش 348.808.943 ریال، پژو پارس دوگانه سوز 364.204.227 ریال، پژو 405 مدل اس ال ایکس به ارزش 303.017.282 ریال، پژو 405 دوگانه سوز 301.179.611 ریال. به نظ قیمت ها  خیلی بالا  نیست و انتظارات  را  براورده نمی کند  اما  طبق شنیده هایی که  داریم  فردا  خودرو و خساپا  شفاف سازی کاملی را می دهند  .

حفاری شمال واقعا در قیمتهای بسایر نازلی قرار گرفته سهمی که تا پایان سال جاری پتانسیل بازدهی 30-40 درصدی را خواهد داشت سهم هم امنیت بالایی دارد و هم با پتانسیل تعدیل مثبت همراه میباشد فعلا قیمتهای 520-540 تومان انتظار سهم را مشکند

گزارش 3 ماهه دارویی ها هیچ وقت  مناسب نبوده و عمده  انها در 6 ماهه  دوم  سود و تعدیل رو می کنند  . در حال حاضر نیز گزارش دارو  و دالبر منتشر شده و خبری از رشد و تعدیل نیست  و پوشش ها در حد 20% است  . البته  نکته  بسیار مهم  رشد بیش از 35% سود عملیاتی  و سود خالص نسبت  به دوره  3 ماهه  قبل است  که نشان  می دهد  با همین  فرمان  اگر دالبر پیش برود  امسال  تحقق سود 2600 ریالی برای سهم  ممکن خواهد بود  که  می تواند  قیمت  سهم  را  به  14000 ریال  برساند  . سهم  برای مجمع  متوقف می شود ر حالی که 638  ریال  سود محقق کرده است . در سال بعد  کوثر قابلیت  تحقق سود 850 ریالی را دارد  . در این  گروه  از والبر، سبحان، جابر، تیپیکو، کیمدارو  نیز غافل نشوید  .  به نظر با توجه  به در پیش بودن  مجمع  تاپیکو و تعدیل این  سهم  شرایط خوبی را در ان  داشته  باشیم  .

رشد قیمت  محصولات  مس در حدود  13% نیز تایید شد  و به نظر میرسد اتفاق مثبتی برای فملی باشد . برخی معتقدند  رشد قیمت  مس تا  7100  دلار ، رشد قیمت  فروش دلار تا  3050  دلار و این  رشد 13% می تواند  تا  450 میلیارد تومان  به  سود  فملی در سال 93 اضافه کند . یعنی در واقع  سود  600 تا  650  ریالی دور از ذهن نیست . برای سهمی که  350  ریال  تقسیم می کند  و 600 ریال  سود می خواهد داشته  باشد حداقل قیمت های 3600و 3700 ریال  باید محقق شود که به نظر رسیدن  فملی به  2600  و خرید ان  بد  نیست  .

مجمع  بمپنا  امروز با این  که  تقسیم  سود  بدی نداشت  ولی اختلاف نظر مدیران دو  مجموعه  مپنا و بمپنا را  باید  نکته حائز اهمیت  بحث دانست . به نظر خیلی جالب نبود و همین  امر امروز عرضه ها  را در بازار بیشتر کرد  به خصوص در نماد مپنا که  باز بود  .

در گروه  رایانه رانفور و  رتاپ  مثبت هستند  . مفاخر نیز خوب نوسان  می دهد  . اگر مخابرات و همراه  را نیز در این  تیم  حساب کنیم  به  نظر این  سه سهم  یعنی رانفور ، رتاپ و همراه  را  باید خرید  و در پرتفوی داشت چرا که  کشور و اقتصاد ما  به  سمت  بازتر شدن  فضای این  صنایع  پیش می رود  .

امروز گروه  لیزینگ  یکی از معدود  گروه هایی بود  که  با  وجود جو عرضه ولی صفوف خرید خود را حفظ کرد  . البته موج عرضه نیز خیلی جدی نبود ولی خوب خود را کنترل کرد  . در این  گروه ولساپا و وایران  گزینه های مورد  توجه  سایت  هستند  . در کنار لیزینگ  همیشه از تایر سازها نیز نام  می بریم  که  به نظر باید در کنار گروه خودرو  وزن این دو گروه  را نیز حفظ کنیم  .

گروه  پالایش این  روزها  خوب عمل می کند ولی فردا همه  با  چالش مواجه اند . اگر قصد نوسان  گرفتن  را دارید  ایرانول  و قصد میان مدت  نفت  سپاهان  به نظر گزینه های خوب اصلاح  شده ای هستند  که می توانند مورد توجه  باشند  . در این  شرایط البته  شاید بازدهی نفت  سپاهان  قوی تر باشد ولی شرانل نیز اصلاح  قیمت خوبی داشته است . نکته دیگر این که  گفته می شود  محصولات  انها  به نرخ  مبادله ای فروخته می شد  و این  خبر برای انها نیز خبربسیار خوبی است . البته  رشد قیمت  مواد اولیه  نیز به همین واسطه  چالش است  اما در مجموع  به نظر به  سود  انها  شود  .

این  روزها  گروه  روی نیز مثبت  است.  به نظر هم در گزارش های 3 ماهه و هم6 ماهه در انتظار اکثر اعضای گروه  روی تعدیل خواهد بود  . توصیه ما  همیشه  روی دو گزینه  فاسمین و باما  بوده است  . به نظر میرسد فاسمین  به  راحتی با این  نرخ  روی باما  به  سود  2200  ریالی می رسد  و فاسمین نیز توانایی 800  ریالی شدن در سود  را دارد  .  به نظر تا پایان  سال  هدف قیمتی باما  14000  و فاسمین  نیز 4800 و 4900 ریال خواهد بود  .

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

14 تیر93

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.