گزارش بازار شنبه 16 فروردین 93

گزارش بازار شنبه  16 فروردین 93

آغاز رسمی اما ضعیف …

گزارش بازار بتاسهم :16:55  امروز ، شنبه ، با این  که  بازار سرمایه می توانست وضعیت  بهتری را تجربه  کند  اما  تحت تاثیر بی حالی و بی رمقی تعطیلات  منفی بود  . او می خواست صبح  زود بیدار شود اما انقدر در تعطیلات خورده و خوابیده  بود که  امروز هم از قطار مثبت ها جا ماند … البته  دیگر نمی توان  برای فردا  بهانه  تعطیلات  را اورد  هر چند جو بازار نیز نشان  می داد که  روند  رو به  بهبود است  اما  زمان می خواهد . امروز شاید بازار به واسطه دو روز مثبت گذشته و در سود  بودن برخی نوسان  گیران  فشار عرضه ها را تحمل کرد اما از فردا  بعید است  این  فشار به  شدت امروز باشد  به هر حال  انهایی که  امروز خریده اند  با دیدی خریده و امیدواری هایی دارند  . امروز البته  بازار در حالی منفی بود که  تقریباً اکثر خبرهای حاشیه  بازار مثبت  بود از بازارهای جهانی تا خبر هسته ای و …  اما  فعلاً در بازار روند خبرها یک  مسیر و روند اخبار داخلی سمت دیگری است  .

نکته ای که مهم  است  این  بوده  که خط سیر اقتصادی  و سیاسی بازار درست  به  سمتی می رود که پیش بینی می شد و این  ناشی از خوش بینی همان  زمان  است  اما واکنش بازار ان  طور نیست . در روز های قبل در مورد برخی احوالات  بازار به خصوص در حوزه  اقتصاد کلان  صحبت  شد . در حوزه  کلان و دیدگاه  بلند مدت  گفتیم  که چشم  بازار باید به  3 عامل باشد 1-  تحولات  هدفمندی 2- نرخ تورم و 3- فروش نفت کشور . به نظر این 3 سرنوشت  بازاردر میان مدت  را تعیین می کنند  و البته  قید کردیم  که تحولات  سیاسی  و گزارش های پیش رو  نیز مهم  خواهند بود  . البته از نرخ دلار  و بازارهای جهانی هم  نباید غافل بود . اگر نگاهی به همین چند عامل داشته  باشیم می بینیم  وضعیت  مذاکرات سیاسی در بهترین حالت  خود  است  ، فروش نفت  ایران  روز به  روز بیشتر می شود و حتی امیدواری به  برگشت  به وضعیت  قبل تحریم  بیشتر شده است  و از سوی دیگر هدفمندی نیز با بررسی بیشتر نشان  می دهد خیلی بر صنایع  موثر نیست  . در مورد نرخ تورم  نیز چشم انداز ان  کاهشی است  . در نرخ دلار نیز این  شرایط نشان  می دهد  در 6 ماهه  دوم  تک  نرخی شدن  حوالی 3000 اتفاقی ممکن و محتمل است  .

یعنی اکثر خبرهایی که در حاشیه  بازار است مثبت  بوده  اما  بازار سرمایه  بدون توجه است  . برخی مشکل بازار را  خروج از بازار می دانند که به نظر میرسد تا حدودی صحیح  است  . ارزش معاملات  بازار نشان  می دهد از روزهای اوج  فاصله  گرفته ایم  . برخی دیگر رفتن  اعتماد از بازار را دلیل این  موضوع می دانند که  به نظر میرسد این موضوع نیز صحیح  باشد  . اما دوای این درد چیست ؟ دوای این درد چیزی نیست  جز یک موضوع … یک شوک  بسیار مثبت به  بازار نیاز است  تا از این  شرایط فاصله  بگیرد  . شاید برخی گزارش های 12 ماهه  شرکت ها و سیاست  گذاری های خاص بتواند این  نقش را ایفا کند ولی بی شک  این  موضوع نیز زمان  برخواهد بود  .

به هر حال  چاره ای جز صبوری کردن نیست و واقعاً بازار دیگری که  بتواند قوی تر از بازار سرمایه  بازدهی های مناسبی را  بدهد  در حال حاضر در دسترس نیست  . مگر این  که  به  گوشه ای نشسته و با وجود تروم  30% به نرخ  سود  24% بانک  راضی باشی…

اما در مورد  حاشیه های بازار بیشتر صحبت  می کنیم  اما در مورد جو بازار باید گفت  که  بازار با  وجود  بهبود نسبی در ارزش معاملات منفی بود و عرضه های زیادی داشت .خبرهایی که  بخواهد  بازار را امیدوار کند در حوزه  سیاسی و  اقتصادی وجود داشت اما در حوزه بورسی و شرکت ها خبری نمی شود  .

اما  برای بازار فردا به نظر میرسد ابتدای کار جوهمچنان منفی باشد  اما  رفته  رفته  بهتر شود  . دقت  کنید  بسیاری از نماد ها  برای رشد مستعد  و اماده  هستند  . به عنوان  مثال  امروز یک  خبر از ا.س.پ از مجمع  او را از جا  بلند  کرد و یا در مورد  شرکت های دیگر نیز به همین  شکل که غبشهر نمونه ان  بود  . این نشان  می دهد  برای برگشت  بازار باید خبرهای مثبت به خصوص خبرهای شرکتی و بورسی برسد  .

و اما در حوزه حاشیه های بازار خبرهای خوب بیشتر بود و البته  یک  خبر بد هم  وجود داشت  که ان هم  بحث قطعنامه اخیر اروپایی ها  بود که خشم  مجلس را نیز برانگیخته است  . ابتدا از بحث هسته ای و مذاکرات  آغاز می کنیم  …

مذاکرات در حالی پیش می رود  که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به مذاکره جدی از جانب ایران و پایبندی تهران به تعهدات خود گفت طرفین احتمالاً بعد از دور تازه مذاکرات هسته‌ای، به مرحله پیش‌نویس توافق نزدیک‌تر می‌شوند. ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته گفت ایران و گروه 1+5 احتمالا بعد از دور بعدی مذاکرات هسته‌ای که هفته آینده در شهر وین برگزار می‌شود، وارد مرحله نوشتن پیش‌نویس توافق جامع هسته‌ای می‌شوند. وی همچنین اذعان کرد که ایران در مذاکرات کنونی بسیار جدی است.  این خبر بسیار خوبی برای بازار است .  هارف که در نشست خبری هفتگی صحبت می‌کرد، گفت: «عملکرد ایرانی‌ها نشان داده که آن‌ها پای میز جدی، سازنده و طوری که پیش از روی کار آمدن این دولت هرگز ندیده بودیم، مذاکره می‌کنند. تا الان… آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش کرده که آن‌ها به تمام تعهدات خود بر اساس برنامه اقدام مشترک (توافق ژنو) عمل کرده‌اند. در واقع  امریکایی هم فهمیده اند  که جز با میز مذاکره نمی توان  با ایران گفتگو کرد  . قرار است دور جدید مذاکرات ایران و١+٥ با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و کاترین اشتون مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ١٨ تا ٢٠ فروردین ماه در وین اتریش برگزار شود. اما گفته می شود  مذاکرات پیش رو  بسیار مهم و حساس خواهد بود  چرا که قرار است در این دور از مذاکرات کارشناسی دسترسی ایران به فناوری، بازار تجارت و منابع بانکی، نحوه نظارت و بازرسی، زمان دوره نهایی و مباحث باقی‌مانده از مذاکرات وین در دستورکار قرار گیرد.

اما  همه چیز انقدر خوب هم نبود و اتحادیه اروپا در یک حرکت عجیب کمی کار را خراب کرد  . پارلمان اروپا روز گذشته قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن آمده است که اتحادیه اروپا باید از فرصت مذاکرات هسته‌ای و توسعه داخلی در ایران بهره‌برداری کند. این قطعنامه به دنبال آنچه که ایجاد اصلاحات داخلی و روابط بهتر ایران و اتحادیه اروپا می‌خواند، است. دیروز هم  دیدیم  که چطور در نماز های جمعه  به این  موضع پرداخته  شد  . البته وزیر امور خارجه گفت: قطعنامه ضد ایرانی پارلمان اروپا سبب افزایش تحریم ها علیه کشورمان نمی شود. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از پیشنهاد نمایندگان در جلسه علنی فردای مجلس شورای اسلامی برای توقف مذاکرات هسته‌ای در قبال قطعنامه حقوق بشری پارلمان اروپا خبر داد البته هر چه این موضوع سریعتر جمع  شود  به  سود  بازار است . هر چند  بعید است چنین  فضایی ایجاد  شود چرا که مذاکرات از سطوح  بالاتر هدایت می شود نه حرف و اظهار نظر ها …

امروز یک خبر بسیار مثبت دیگر نیز منتشر شد  که امیدواری به جو بازار را بیشتر کرده است . شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا روز جمعه اعلام کرد ، از وزارت خزانه داری آمریکا مجوز فروش قطعات یدکی به 18 هواپیمای بوئینگ مسافربری ایران را دریافت کرده است. این خبری است  که شاید کشور ما بیش از 35 سال منتظر ان  بود و حالا  می بینیم  واکنش بازار رد  شدن از کنار ان  است .

درخبرهای اقتصادی یک  خبر جالب توجه  بود و ان هم خبر توافق ایران و روسیه  بود  . ایران و روسیه در توافق مبادله نفت با کالا به پیشرفت هایی دست یافته اند. منابع آگاه به رویترز گفته اند: ارزش این توافق به 20 میلیارد دلار می رسد و براساس آن، ایران در برابر فروش روزانه 500 هزار بشکه نفت خام به روسیه، از این کشور کالا دریافت می کند. در صورت اجرای این توافق، صادرات نفت ایران از 1.4 میلیون بشکه فعلی به رقمی نزدیک به 2 میلیون بشکه در روز افزایش می یابد.به نظر ایران در اختلافات اخیر به خوبی در حال استفاده است … امروز در مورد  نفت  نیز شنیده می شد  که  ژاپن نفت کش های خود را  که  برای ورود  به ایران ممنوع  بود از این پس ازاد  خواهد کرد و این خود عاملی برای افزایش فروش نفت ایران خواهد شد . برخی دوستان بر ما خرده می گیرند چرا  در مورد نفت اینقدر صحبت  می کنیم با این حال تاکید می کنیم  هر چه درامد این  بابای  پولدار بیشتر باشد وضعیت  بازار نیز بهتر  خواهد شد  .

اما در خبرهای اقتصادی نیز شرایط مثبت  است  .

صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود با موضوع اقتصاد ایران از بروز نشانه‌هایی از ثبات خبر داده و نرخ رشد اقتصادی در سال 92 را حدود منفی 1.7درصد ارزیابی کرده است. بهبود نرخ برابر ریال در برابر دلار و همچنین کاهش تورم 12 ماهه تا ماه ژانویه به 29 درصد از جمله دیگر مواردی است که از آن‌ها به عنوان نشانه‌های مثبت در این گزارش یاد شده است. بنا بر اعلام صندوق بین‌المللی پول، ذخایر ارزی بانک مرکزی ایران در سال گذشته به حدود 105 میلیارد دلار رسیده که این رقم نسبت به سال پیش از آن رشد نشان می‌دهد. اقتصاد ایران می‌تواند در سال آینده به رشد بین یک تا 2 درصدی دست یابد.

در سوی دیگر در مورد  تورم  شرایط بهتر شده است و چشم  انداز ها  بازهم  یک  تورم  زیر 25% را نشان می دهد  .

تورم آخرین ماه سال 1392 در حالی در ادامه روند کاهشی خود به 32.1 درصد رسید که انتظار می رود علیرغم اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در سال جاری و افزایش قیمت های ناشی از آن نرخ تورم امسال به پیش بینی 25 درصدی و حتی کمتر از آن نزدیک شود.اما در مورد  هدفمندی به خصوص نرخ  گاز امروز مفصل تر صحبت  می کنیم  . قانون بودجه به دولت اجازه می دهد تا حدود 20 هزار میلیارد تومان درآمد اضافی از محل افزایش قیمت حامل های انرژی به دست آورد، اما با توجه به شرایط کشور یعنی تورم رکودی که سالهای گذشته با آن مواجه بودیم، دولت تصمیم دارد قیمت حامل های انرژی را با شیب ملایم افزایش دهد. اما  به  طور خلاصه  تا  به  امروز قیمت  برق 25% ، گاز برای خانگی 20% و برای صنایع  به  تفکیک بوده  که در مطلب جداگانه ای در مورد  ان  صحبت  می کنیم . قیمت بنزین  نیز شنیده می شود  بنزین  ازاد 10000  و یارانه ای 7500  ریال است .

اما در حوزه  دلار که تغییر خاصی را نداریم  و دلار در همان  سطح 3060  باقی مانده  اما  یک  نکته ظریف در حوزه دلار به  چشم می خورد . دولت تدبیر و امید در سال اقتصاد و فرهنگ دو برنامه مهم اقتصادی را پیاده سازی خواهد کرد که قطعا پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، دومین برنامه همان تک نرخی کردن ارز و خداحافظی با نظام ارز چند نرخی خواهد بود. در نیمه دوم امسال نظام تک نرخی ارز در بازار ارز کشور حاکم خواهد شد و باید با نظام ارز چند نرخی خداحافظی کرد. رئیس کل بانک مرکزی هم موضوع اصلی در این زمینه را ثبات اقتصادی اعلام و بیان کرد که دولت به دنبال نرخی است که بتواند تولید و اشتغال را در کشور پشتیبانی کند. در حال حاضر نیز نرخ ارز مبادله ای مرکز مبادلات ارزی برای دلار 2544 تومان و در بازار آزاد حدود 3000 تومان است، اما به راحتی می توان پیش بینی کرد که سیاست دولت در نظام تک نرخی حرکت به سمت نرخ بازار آزاد خواهد بود.

اما در حوزه بازارهای جهانی کار با  رشد اغاز شده است  که ما  را امیدوار کرده است  . البته  طلا  رشد کرده و به 1303  دلار رسیده است .که امروز اثر خود را در بازار سکه گذاشت و با رشد همراه  شد .   نفت نیز در قیمت های 101 دلار است  و گاز نیز ثابت  مانده است . هر چند  قیمت گاز را روسیه در حال  بالا  بردن  است . در فلزات  با  رشد اکثر انها مواجه هستیم . الومینیوم با  رشد به  1770 دلار رسیده است  .مس در 6650  است  و روی در قیمت های مرز 2000  بازی می کند  . البته در پتروشیمی ها  قیمت متانول تا  440 دلار سقوط کرده است و قیمت اوره نیز به  368 دلار رسیده  که خبر خوبی برای این  گروه نیست  و امروز منفی بودند . البته خبر مهم تر در مورد این  گروه قیمت های 400 دلاری و نزدیک  به  400  برای شمش بیلت و 505 دلاری بیلت در منطقه است  .

اما در مورد شاخص امروز وضعیت منفی بود . البته از مثبت  به  منفی رسید و این  برای تکنیکالیست ها  یک نشانه  بد است  . در بازار امروز شاخص با  ریزشی 193 واحدی به 78547 واحد  رسیده و در این  ریزش نقش 3 شرکت شبندر، حفاری و رمپنا بیش از بقیه  بود  . البته  اندک  مثبت تجارت و فملی کمی موثر بود اما نه به اندازه این که غم این درد  را کمتر کند  .

خودرویی تخه گاز در صدر جدول!!!

امروز خودروییها و قطعه سازان به سهام پرتوجه بازار و به نوعی به لیدر بازار تبدیل شده اند جریان نقدینگی و فعالیت گروه های خاص بر سهام این گروه کاملا مشهود و مشخص بوده و به نظر میرسد روند نوسانی مثبت این گروه 10-15 درصدی ادامه داشته باشد البته عبور از مقاومتهای پیش رو جدال مهمی در گروه خودرو را رقم خواهد زد. نکته ای را در مورد  این  گروه می گوییم و الباه  قصد نداریم  منفی بافی کنیم  اما  بسیاری از این شرکت ها  به دلیل بازی های نوسان  گیری در صف هستند  و ارزندگی خاصی ندارند. باید مراقب بود که اتفاقی که  یک  بار طعم  تلخ  ان  را  دوستان  تجربه  کرده اند  باردیگر تکرار نشود و برخی که فقط با نوسان  قصد باد کردن  برخی ازاین  شرکت ها  را دارند از این  وضعیت سو استفاده  نکنند . البته در این  شکی نیست  که جریان  پول در این  گروه جاری شده است و خبرهای خوب و چشم انداز نیز روشن  است اما  باید مراقب بود که چیزی که 10  تومان می ارزد را در این فضا  ناگهان  50 تومان نخرید …

باردیگر زمزمه هایی از معامله  بلوک  پارسیان  بالا  گرفته است  . شنیده می شود دربودجه ایران خودرو  این  بحث دیده  شده  اما قضیه  فروش همچنان در ابهام  است  . فروش بلوک  همچنان  همان  مشتری قدیمی یعنی ساتا  را دارد اما هنوز هیچ چیز قطعی نیست  و به نتیجه  نرسیده اند . از همین  رو بار دیگر مطرح  شدن  شایعه  بحث فروش بلوک  پارسیان  بیشتر بازی رسانه ای و نوسان  گیری است  . البته عزم ایران خودرو  برای فروش پارسیان  بسیار جدی است  .

امروز سایپا با صف خرید سنگین و بدون عرضه خود به سمت سطوح قیمتی 220 تومان گام برمیدارد البته با این اقبالی که در گروه خودرو ایجاد شده است به نظر میرسد سایپا قیمتهای بالاتر یعنی سطوح 240 تومانی را هم به خود ببیند. تکنیکال نیز این  سطح  را تایید  می کند .

زامیاد در استانه قیمتهای 160 تومانی قرار گرفته است تا با شکستن این سطوح قیمتی به سمت سطوح 180 تومانی گام بردارد زامیادی که پتانسیل تعدیل مثبت عایدی را در گزارش 12 ماهه داشته و وضعیت بنیادیش یک سر و گردن به دلیل عدم زیاندهی بالاتر از سایر خودرویی های هم گروهش میباشد

فشار عرضه بر روی سهام گروه بهمن بالا میباشد خبهمنی که حوقی هم در نمادش اقدام به عرضه میکند البته در صورت تداوم جو مثبت در گروه خودرو قیمتهای 270 تومانی برای خبهمن بعید نمیباشد . در مورد ورنا نیز به نظر جو خوبی روی سهم  ایجاد  شده  نمی خواهیم هدف 1800 را  که  برخی تکنیکالیست ها  به ان  اشاره  می کنند  قرار دهیم  ولی ممکن است در این شرایط رشد قیمت  سهم  سریعتر باشد  .

در این  گروه  برخی نوسان  گیران  روی خمهر، خمحرکه ، خشرق و برخی قطعه  سازان  کار می کنند  . بیشتر جو ابهام  است  که در این گروه موثر بوده و عاملی برای رشد شده است  .البته  برخی از انها نظیر خمهر قابلیت های بنیادی نیز دارند  .

در انتظار اخبار خوب …

در بازار امروز برخی از نمادهای دارویی به دلیل شایعاتی که از تعدیل مثبتشان در گزارشات 12 ماهه در بازار پیچیده بود با روند مثبت و رونق معاملات همراه شدند داروییهایی که گزارشات 12 ماهه اشان قطعا میتواند موجب رشد قیمتی خوبی را در سهام این گروه ایجاد نماید

داروسازی جابر ابن حیان که این روزها با شایعه تعدیل مثبت سود سال 92 خود همراه میباشد با صف خرید همراه شد دجابری که برخی از قرص های انتی بیوتیکش با افزایش قیمت قابل توجهی همراه شده و زمینه ساز تعدیل مثبتش خواهد شد . البته  باید دقت  کرد  سهم در 5 الی 6% قیمت های بالاتر عرضه های زیادی را دارد .

ظاهرا خریداران کی بی سی کوتاه نیامده و این سهم با عبور از قیمتهای 2 هزار تومانی به سمت سطوح قیمتی 2200 تومانی گام برمیدارد کی بی سی که به قیمتهای بسیار بالایی رسیده و با توجه به افزایش پی بر ای باید در این قیمتها مراقب سهم بود

دارویی کوثر در سطوح 540 تومان متوقف شد داروی یکوثر به نظر نمیرسد فعلا جای رشد قیمتی بالایی داشته باشد بازار در انتظار تعدیل مثبت در گزارش 12 ماهه این سهم دارویی و سبک و سنگین کردن میزان تعدیل مثبتش میباشد .

در این  گروه  رازک هم  زمزمه های تعدیل را دارد  و از دتماد نیز یک تعدیل مثبت  شنیده می شود  . در خبرها  داشتیم  که  تحولاتی  در اعتلای البرز در حال  وقوقع است  که  یک  معامله  بلوکی  و افزایش سرمایه از مهم ترین  انها می باشد  .

در این شرایط تیپیکو نیز کم  ریسک است و قیمت های 5800  ریالی در والبر نیز می تواند مفید باشد  .

منتظران گزارش …

خبر 10 سنتی شدن نرخ گاز پتروشیمی ها میتواند محرک خوبی برای رشد قیمتی انها باشد پتروشیمی هایی که با نرخ خوراک 10 سنتی میتوانند از همین حالا به فکر تعدیل مثبت بودجه سال 93 خود باشند.

دولت  نرخ  2650  را  برای خوراک و گاز به  طور یکپارچه در نظر گرفت در این  وادی با  بررسی بودجه های پتروشیمی ها  متوجه می شویم تقریباً در بودجه  این  شرکت ها  به  جز چند  شرکت  تغییرات  قابل توجهی نداریم و این همان  چیزی است  که  انها می خواستند .

در کرمانشاه این  مصوبه روی سود تاثیر انچنانی ندارد. روی شفن  ممکن است  در حد  3 الی 4% کاهنده  سود باشد  که تقریباً بی تاثیر است  . روی خراسان کمی بیش از 8% می تواند  سود  را کاهش دهد چرا  که میانگین  نرخ  برای خراسان 222 است  و در حال حاضر باید 265 لحاظ کند  . البته  خراسان در بودجه محافظه  کاری های زیادی را دیده است  .  در شیراز این  اثر بالاست و به نظر 70  میلیارد تومان  به هزینه های شرکت اضافه می شود و شاید با این مصوبه  شیراز بیشترین اثر منفی را  بگیرد  . البته این  شرکت نیز با  طرح و توسعه  جبران خواهد کرد  . در پردیس در حد 60 ریال  سود کمی رشد می کند  . در خارک  این  رشد بیش از 600 ریال  خواهد بود . البته  خارک  داستانی متفاوت  است  و اگر نرخ گاز ترش را گران  تر حساب کنند  بحث متفاوت خواهد بود  . با این  رویه  600تا 650  ریال  رشد  سود دارد  . اما  یکی از شرکت هایی که اثر خوبی می گیرد زاگرس است  که حداقل 450  ریال به  سود زاگرس اضافه  خواهد شد  و این  سهم می تواند  مثبت  باشد  .

امروز شازند بار دیگر به قیمتهای 2600 تومانی کف خود رسید قیمتهایی که میتواند باز هم موجب برگشت سهم شود فعلا سهامداران اعتمادی به شازند به دلیل ارائه بودجه نه چندان مطلوب سود سال 93 نداشته و تنها انتشار گزارش 12 ماهه و تعدیل مثبت احتمالی میتواند سهم را از این وضعیت نجات دهد. سهم در این قیمت ها  به همراه  مارون  جز کم  ریسک های گروه  به  شمار می رود .

پتروشیمی کرمانشاه به محدوده قیمتی 900 تومانی رسد کرمانشاهی که در صورت تعین شدن نرخ 10 سنتی خوراکش خیالش راحت می شود  . البته  گروه اوره ای ها  امروز با  کاهش نرخ اوره کمی منفی و بی رمق بود  .

امروز پتروشیمی زاگرس وضعیت بهتری داشت رسیدن به ظرفیت نهای یتولید و فروش برای سال 93 و افزایش صادرات و پرشدن خلا کاهش تولید به دلیل تحریمها و ثبات خوراک با افتتاح فاز 12 پارس جنوبی باعث چشم انداز مثبتی در زاگرس شده است زاگرسی که حرف زیادی برای سال 93 خواهد داشت.

در گروه  شوینده ها  خبرهای خوب از شکلر به گوش میرسد و پاکشو را نیز کسی نمی دهد  .

در هلدینگ های این گروه تاپیکو می تواند  مورد  توجه  باشد اما وقتی برخی زیر مجموعه ها نظیر شازند  و فارس حرکت  کنند . در این  گروه  فارس همچنان در گیر برخی خرد  بلوک هایی است  که  زده می شود  .

شوک مثبت  جهانی

رشد قیمتهای جهانی فلزات هم نتوانست کمکی به رشد قیمت سهام معدنی بازار نماید معدنیهایی که طی چند ماه اخیر با افت قیمتی شدیدی که داشته اند به خصوص در گروه روی به کف قیمتی رسیده و در انتظار یک رشد قیمتی در بازارهای جهانی برای نشان دادن پتانسیلهایشان میباشندالبته گزارشات 12 ماهه میتواند بخشی از پتانسلیهای این گروه را اشکار سازد

در نماد باما شایعاتی در خصوص سود 200 تومانی سال جاری و سود 250 تومانی سال اینده این شرکت رویی مطرح شده است باما بار دیگر به حمایت معتبر 1050 تومانی نزدیک شده و با توجه به اصلاح قیمتی بسیار عالی که از سطوح 1500 تومان تجربه کرده است میتواند مورد توجه بازار قرار بگیرد

در نماد توسعه معادن روی خبرهایی در خصوص واگذاری خاک پرعیار معدنی توسط تهیه و تولید معدنی ایران در سال 93 به توسعه معادن روی و فروش این خاک توسط کروی به کالسیمین شنیده میشود که در صورت اجرایی شدن این امر میتوان رشد سوداوری و قیمتی خوبی را برای کروی انتظار داشت کرویی که منفی های این روزهایش میتواند فرصت خرید خوبی با دید میان مدت باشد

اما ملی مس توانست امروز به واسطه رشد نسبی قیمتهای جهانی مس نوسانات مثبت را تجربه نماید اما همچنان قیمت جهاین مس با قیمت بودجه ملی مس فاصله دارد که البته بخشی از این فاصله با قیمت ارز جبران میشود فعلا فملی در همین سطوح قیمتی فعلی با نوسانات ارامی همراه  خواهد بود

رقابت منفی بانکها!

بازار انتظار خوبی از بانکیها به خصوص برای سال 93 دارد شاید گزارشات 12 ماهه بانکها که مثبت نیز ارزیابی میشود بتواند روند صعودی خوبی را در نمادهای این گروه اغاز نماید بانکیهایی که با رقابت شدید در جذب سپرده بهای تمام شده منابع مالی خود را به شدت در حال افزایش هستند بازگشایی بانک  تجارت در قیمت  بدی نبود و به نظر در محدوده  1400 و 1450  ریال  کمی بازی کند و با  حمایت های جدی رشد را از این محدوده  آغاز کند  . به نظر در یک  بازه  زمانی نرم و اهسته  تجارت  می تواند  تا  1650  ریال  نیز رشد کند و از همین  رو برای افرادی که  اهل ریسک کردن نیستند و می خواهند  کوتاه مدت کار کنند  گزینه  بدی نیست  منتهی با  صبر . در کنار او  وبصادر نیز به  زودی برای اعلام  اثرات  نیروگاه  متوقف می شود  . او نیز می تواند  تا  1250  ریال  رشد کند.

علی رغم قطعی بودن تعدیل مثبت بانک صادرات به دلیل فروش بلوکی سهام نیروگاه قائم هم نتوانسته این سهم را با وضعیت معاملاتی مثبتی همراه سازد فشار فروش توسط سهامداران حقیقی در این بانک بسیار بالا بوده و اجازه مثبت شدن به سهم و روندی باثبات را نمیدهد و همچنان وبصادر در سطوح قیمتی 100-110 تومان در نوسان میباشد هر چه  به  1000 ریال  نزدیک تر شود ارزش بالاتری برای خرید دارد  .

در نماد بانک پارسیان شکار سهم در سطوح قیمتی 380 تومان میتواند یک نوسان 5-10 درصدی را به همراه داشته باشد پارسیانی که فعلا تنها پتانسیل خبری از معامله بلوکیش میباشد.

چهارگوشه بازار!!!

مپنا امروز هم اسیر فشار فروش و روند منفی بود مپنای یکه به قیمتهای 780 تومانی نزدیک میشود مپنا عمده سود خود در شرکتهای زیر مجموعه خود را با کاهش تقسیم سود مخفی میکند و رشد هزینه های مالی نیز باعث مستهلک شدن سود عملیاتیش میباشد به همین دلیل نیز بازار اعتمادش را به مپنا از دست داده است مپنایی که حقوقیها تلاش دارند تا سهم را در همین قیمتها به تعادل برسانند اما فشار فروش بالاست  . در این  گروه شاید برای نوسان  بمپنا  بهتر باشد  . امروز خبر رسید که با پیگیری های وزارت نیرو، شرکت توانیر، شرکت مدیریت شبکه برق ایران و بورس انرژی مقرر شد تا پایان برنامه پنجم توسعه، 50 درصد برق مصرفی کشور در بورس انرژی داد و ستد شود.

پارسان باز هم به حمایت 860 تومانی خود نزدیک میشود پارسانی که این روزها سهامدارانش همچنان در انتظار خبرهای مثبت سهم به خصوص معامله بلوکی سهام پتروشیمی پارس میسازند و میسوزند و در این بین نوسانگیران از سوطح قیمتی 860-920 تومان کمال استفاده را میبرند پارسانی که کف قیمتی 860 تومانیش به نظر میرسد مانع از افت جدی سهم شود

در مورد  ا.س.پ انتشار خبر مجمع  شرکت عاملی برای رشد بود . بارها در دفعات  قبل هم  گفتیم  که خرید  ا.س.پ فقط با دید  میان مدت  مناسب است  .

در گروه غذایی غبشهر هم  به مجمع می رود . به نظر تحولات این  گروه جالاب باشد . امروز غبشهر هم  به غمارگ در صف پیوست اما خبر اصلی را  باید در مجمع این دو شرکت جستجو کرد جایی که  قرار است در مورد تغییر و تحولات خاص جابجایی برخی از این  سهم ها در پرتفوی صافولا نیز بحث شود . 23 فروردین شرایط بلوک  غمارگ وضعیت  را  روشن تر خواهد کرد  .

امروز حفاری در گره  بازهم  صف فروش شد . از نظر بنیادی با  توجه  به  تقسیم  سود 900 ریالی در مجمع  خرداد سهم  و سود  بیش از 1200 و 1300  ریالی برای سال جدید قیمت های فعلی را جذاب می کند اما  بازار صف پرست  دنبال  صف می رود  . به نظر منفی های فردای حفاری هم خوب است  باید به  سهم  با تحلیل نگاه  کرد نه  با جو این که  صف دارد  و صف می شود و نمی شود  .

در نماد های فولادی بازار بی جهت  روی این  گروه حساس شده و هدفمندی را  وارد ماجرا  کرده است  . در فولاد مبارکه  هزینه  انرژی اعم  از برق و گاز برای سال 93 مبلغ 474 میلیارد تومان  پیش بینی شده است . دقت  کنید  تمام  اعداد  یاد  شده  کاملاً از منابع  موثق اخذ شده است  . با  فرض نسبت برق و گاز در این  انرژی  و عدم  رشد نسبت  به  سال  قبل به  طور متوسط هزینه  انرژی فولاد در سال 93 220  میلیارد تومان بیش از بودجه خواهد بود . این در حالی است  که  افزایش سیاست  تقسیم  سود  کچاد  و کگل  و یا  رشد کمتر از 2% قیمت  یکی از محصولات و یا  صرفه جویی در هزینه  غذا و یا ایاب ذهاب می تواند  این  موضوع  را  پوشش دهد ! پس شاید عدد  220 میلیارد تومان عدد  بالایی باشد  اما در بودجه هزینه ای فولاد مبارکه این  عدد گم  است  . در فولاد خوزستان سال  قبل بودجه  هزینه  برق و گاز 273 بود  برای سال 93 این  عدد 363 میلیارد تومان  پیش بینی شده است که روی فخوز اثر کمتری داشته و در بدترین  حالت 60 میلیارد تومان  به هزینه های شرکت اضافه می کند  . که این نیز به مانند  فولاد در این موضوع گم  است  . در فولاد خوزستان سال  قبل بودجه  هزینه  برق و گاز 273 بود  برای سال 93 این  عدد 363 میلیارد تومان  پیش بینی شده است که روی فخوز اثر کمتری داشته و در بدترین  حالت 60 میلیارد تومان  به هزینه های شرکت اضافه می کند  . که این نیز به مانند  فولاد در این موضوع گم  است  . در این گروه  شنیده می شود  ذوب شرکت  ذغال  سنگ  عرضه  شده از سوی خصوصی سازی را می خرد  و این  رویداد  مهمی برای ذوب خواهد بود  .

امروز گروه  پالایش نیز منفی شد . این  گروه در نزدیکی های سقف قبلی عرضه  شد و حالا  نزدیک کف قبلی احتمالاً روز دوشنبه  باردیگر به بهانه  یک  خبر مثبت می شود  . دقت کنید چشم  انداز رشد مصرف بنزین و رشد قیمت چند فراورده و رشد قیمت  ارز می تواند مهم ترین  عامل برای دید  مثبت به  گروه  باشد  . هر چند تسویه ماه  به  ماه می تواند کمی فشار مالی را  به این  گروه  بیشتر کرده و از سود های سپرده قابل توجه  بکاهد  .

در گروه  رایانه  هنوز تاکید ما  روی رانفور است و در مخابراتی ها نیز همراه  قطعاً بهتر از مخابرات  نوسان و بازدهی خواهد داد  .

در گروه  بیمه امروز ملت  پر حجم  بود در منفی ها این  سهم  را نیز زیر نظر داشته  باشید .

امروز بسیار جالب بود که همپای سایپا ولساپا و وساپا  صعودی بودند  . به نظر بازدهی هر دو در مدت  پیش رو مناسب و  قابل توجه  باشد  . در این  گروه  با توجه  به منفی های وایران و تقسیم  سود  300 ریالی در مجمع می توان  گفت  که  قیمت های 1550 و 1600  ریال  تقریباً جز گزینه های بدون  ریسک  است  .

گروه تحلیل گری بتا سهم

16 فروردين 93

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.