گزارش بازار شنبه 17 اسفند92

گزارش بازار شنبه 17 اسفند92

آغاز هفته با طعم كاهش

گزارش بازار – بتاسهم –16:05  امروز شنبه ، ساعت  شني بازار در حالي كه مي توانست مثبت هم  باشد اما اول هفته خود را  منفي آغاز كرد . برخي 3 دليل را  براي منفي امروز مي اورند  . دليل اول مشخص است و به همان جو نقد كردن  باز مي گردد . دليل دوم  ريزش بازارهاي جهاني و دليل سوم نيز به  شايعه  عرضه  نفت  سپاهان  باز مي گرد د .

تقريباً دلايل بنيادي خاصي كه  بخواهد  شركت  يا گروهي را  منفي كند وجود نداشت و بيشتر جو بازار بود كه  به اين موضوع دامن  زده  بود . البته در اين  شكي نيست كه  برخي از افراد  از ترس اتفاقات خاص بيشتر علاقه  مندند در اين  روز هاي تعطيل سهامدار نباشند  اما  بايد قبول كرد كه  روال هر ساله  نشان مي دهد كه  شرايط در عيد و تعطيلات  ان مثبت  است  .

حقيقت  امر انتظار اين  بودكه  بازار امروز مثبت  باشد  اما اين  طور نشد و شرايط فقط در نيم  ساعت و حتي كمتر در بازار مثبت بود و سپس با  شدت  بالا  منفي شد  . بازار نيازمند  يك  شوك  خبري هم مي باشد  كه در اين  فضا  او را  به رشد تشوق كند . اگر خبر مثبتي از برخي شركت هاي ليدر برسد مي تواند  موج هاي مثبت خوبي را در بازار ايجاد كند .

اما در بازار چرا امروز هم منفي شد . بازار اين  روز ها  يكي در ميان مثبت و منفي است و همين كه بازار از اب و گل بحران  خارج  شده است خود خبر خوبي براي بازار است  . به عنوان  مثال اگر فردا ديديد كه  بازار مثبت  مي شود تعجب نكنيد  به هر حال  اين  ماهيت  بازار در چنين روزهايي است .

به خاطر داريد در ابتداي اسفند گفتيم  كه از 10  اسفند  ماه  دو هفته  و 10  روز كاري سخت  را داريم  5 روز اول ان  با  ريزش سپري شد و حالا  نوبت  به  5 روز دوم  رسيده است  . هر چه از ابتداي هفته  فاصله  مي گيريم وضعيت  بازار مي تواند  بهتر شود از همين  روست  كه منفي بازار امروز خيلي سخت و طاقت فرسا نبود .

در ان  نزديك  به  300  ميليارد تومان نيز داد  و ستدداشتيم  كه  براي بازار عدد  خوب و مناسبي است  .

و اما در مورد  چشم  انداز بازار هم  صحبت  كوتاهي داشته  باشيم و سپس به سمت حاشيه هاي اصلي و فرعي بازار بپردازيم…

به نظر در كوتاه مدت  رفته  رفته  وضعيت  بازاربهتر مي شود اما بازار دردل خود به يك  شوك هاي خبري مثبت نيز نيازدارد كه مي تواند خبرهايي از هر صنعتي كه  ليدر است  باشد  به مانند  بانك ، پالايشي، دارويي  و يا  حتي پتروشيمي كه محرك  بازار مي توانند  قرار گيرند .

در ميان مدت هنوز به نظر بهترين  بازار ، بازار سرمايه است كه مي تواند نقدينگي جذب كند  اما در اين  ميان  رخداد هاي هدفمندي  و اتفاقات  سياسي و از نظر بورسي هم  تحولات  گزارش 12 ماهه و 3 ماهه  مجامع  در بازار موثر است  .

در بلند مدت و به خصوص براي 6 ماهه  دوم  سال 93 اگر تحول خاصي را  شاهد  نباشيم  بازار نمي تواند خيلي نفس بكشد  اما اگر نرخ تورم و نرخ  سود  بانكي كاهشي شد شك  نكنيد مسير بازار تغيير مي كند.

و اما  به  سراغ  بازار امروز برويم . بازاري كه  با انرژي مثبت خوبي آغاز كرد اما  فروشنده ها امان او را  بريده و در نهايت  با  قرمزي تمام  عيار رنگ  باخت. به نظر ميرسد البته در 1 ساعت  اخر بازار برخي منفي ها  را خوب مي خريدند و با اين  كه  جو عرضه  وجود داشت ، حقيقي  و حقوقي در بازار خوب فعال  شده  بودند .

براي بازار فردا  كار بسيار دشوار است  بايد در ابتدا موج هاي فروش را خنثي كند وسپس به جنگ مثبت  كردن  نماد هاي مهم  برودكه  بخشي از ان  را  امروز انجام داد و باقي را  فردا مي تواند انجام  دهد . از همين  روست كه  فردا پيش بيني مي شود اين  شدت  منفي وجود نداشته  باشد  .

و اما به  سراغ شاخص برويم  …

تقريباً اكثر تكنيكاليست ها معتقدند كه بازار از اب و گل منفي درامده و سناريو هاي كاهشي كمرنگ  شده اند . نظرات  غالب بر اين  عقيده است كه ابتدا  بايد روي 79 هزار وسپس 81400  تثبيت  شويم و گذر از 81400  يعني ورود  به  منطقه  سبزي كه  مي تواند  بسيار امن  بوده و تازه  براي اين  گروه الارم  خريد قوي صادر مي شود .

در سوي ديگر برخي در تحليل ريز موج ها معتقدند  ريزش امروز و احتمالي فردا تكميل كننده موج  2 و مي تواند  آغاز كننده  موج  3 باشد كه  طول موج  ان  بلند تر و قوي تر است  .

در مجموع همه  ي امكانات  بر روند  مثبت  شدن بازار معتقد هستند .

و اما  به  حاشيه هاي خوش نقش بازاربرسيم …

امروز  بازار حاشيه هاي جالب توجهي دارد كه پرداختن  به  انها  بسيار مهم و حياتي است . در مورد مذاكرات هسته اي رییس هیات کارشناسی ایران با اعلام پایان مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 درباره گام نهایی پس از سه روز در وین این گفت‌وگوها را “مفید” خواند و گفت: دو طرف در مذاکرات جدی بودند. حمید بعیدی‌نژاد در درباره محتوای مذاکرات تصریح کرد: در این سه روز درباره مسایل مختلف هسته‌ای از جمله غنی‌سازی، راکتور تحقیقاتی اراک و همکاری‌های هسته‌ای بحث شد.

از سوي ديگر امشب يك  مهمان  خاص داريم … کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شنبه در پاسخ به دعوت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان وارد تهران می‌شود. اشتون قرار است روز یکشنبه با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود و حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان دیدار و گفت‌وگو کند.  اميدواريم  پاقدم  ايشان براي بازار خوب باشد !!

در حوزه هاي سياسي اقتصادي …

قسط دوم دارایی‌های بلوکه شده ایران فردا واریز می‌شود. دومین قسط دارایی‌های بلوکه شده ایران اول مارس به حساب بانک مرکزی واریز می‌شود اما با توجه به این که این تاریخ مصادف با روز تعطیل کشورهای اروپایی بود، واریز 450 میلیون دلار به عنوان قسط دوم به تعویق افتاد که طبق اعلام رییس کل بانک مرکزی قسط دوم دارایی‌های بلوکه شده ایران فردا – شنبه – باید واریز شود. بر اساس گزارش رویترز، امروز – هفتم مارس – قرار است کره جنوبی 550 میلیون دلار از بدهی نفتی‌اش به ایران را به عنوان سومین قسط پرداخت کند.

در كنار ان خبر ميرسد هیات 13 نفره اقتصادی از اتاق بازرگانی، شورای شهر و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان با سفر به شهرهای برلین و هانوفر، برای توسعه و تعمیق همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور با همتایان آلمانی خود بحث و تبادل نظر می کنند. هیات اقتصادی 18 نفره از اتاق بازرگانی شهر هانوفر آلمان هفته اول اسفند ماه در سفر به شهر اصفهان با همتایان اصفهانی خود در زمینه همکاری های اقتصادی در حوزه های مختلف تبادل نظر کردند.

و اما در خبرهاي مربوط به قرارداد گازي ايران و تركيه … یک منبع آگاه گفت: ایران توانایی تأمین گاز مورد نیاز ترکیه به هر مقداری که آنها لازم داشته باشند را دارد اما شرط افزایش صادرات گاز به این کشور مصالحه با ایران است. با توجه به اینکه ایران از سال آینده می‌تواند به مقدار بیشتری گاز تولید کند و آن را صادر و یا در داخل مصرف کند گفت: بهترین گزینه برای ایران افزایش صادرات گاز است از این رو مشکلی برای تامین گاز ترکیه وجود ندارد و حتی می تواند رقم صادرات خود را به ترکیه افزایش دهد. براساس توافقاتی که با ترکیه شده است ایران می تواند گاز خود را از طریق خاک ترکیه به اروپا صادر کند که این موضوع برای ترکیه نیز دارای اهمیت بسیار زیادی است.

پيرو راي برائت دادگاه عمومي اتحاديه اروپا براي 11 تن از مديران ارشد شركت‌هاي گروه كشتيراني جمهوري اسلامي ايران و عدم فرجام‌خواهي از طرف مسئولين ذيربط اتحاديه اروپا و نهايتاً قطعي شدن راي دادگاه اشاري در مورخ سوم اسفندماه سال جاری، وزارت خزانه‌داري دولت انگليس نيز در هشتم اسفندماه سال جاری، ‌مبادرت به لغو تحريم‌هاي اعمالي عليه مديران ارشد كشتيراني جمهوري اسلامي ايران کرد.

در مورد هدفمندي شنيده مي شود نرخ  گاز نيز درمحدوده  25 تا30% افزايش خواهد  يافت و اين نرخ نيز محدود  رشد مي كند  اما در مورد  بنزين شرايط متفاوت  است . به احتمال زیاد برای سال آینده بهای هر لیتر بنزین نیمه یارانه‌ای از 400 تومان به 700 تومان و قیمت هر لیتر بنزین آزاد به بیش از یکهزار تومان افزایش می یابد. به نظر عمده بار هدفمندي روي دوش بنزين خواهد بود .

و اما  بازارهاي جهاني كه حسابي بازار ما  را  گلوله باران منفي و ابكش كرده اند!!

مهم ترين  دليل ريزش بازارهاي جهاني امار بيكاري در امريكا  بود كه كاهش داتشو  در واقع ما  بايد غصه  بيكاري انها  را نيز بخوريم … كمي عطش اتفاقات اوكراين فروكش كرده و همين موضوع افت قيمت نفت و طلا  را  باعث شده است   . طلا  با كاهش در قيمت هاي 1340 دلار در هر اونس است و نفت نيز در نزديكي 102 دلار معامله مي شود.

و اما در ساير كالاها و به خصوص فلزات… مس با كاهش جدي  به 6821 دلار رسيد كه اين  كاهش باوركردنش بسيار سخت  است  و امروز روي فملي فشار جدي اورده  بود . روي هم  با كاهش در محدوده 2084 است . سرب نيز در قيمت هاي 2072 دلار قرار دارد . الومينيوم هم  با  كاهش به  1714  دلار رسيده است . قيمت  متانول نيز شنيده مي  شود فروش شركت هاي متانول ساز 440 و 445 دلار بوده و اوره نيز با  افت  به  394 دلار رسيد . امروز تحليل اوره و امونياك  را در سايت بخوانيد كه  بسيار جالب است  .

و اما  شاخص …

امروز شاخص با  افت 216 واحدي در محدوده  78231 واحدي قرار گرفت كه وبملت و و بانك در اين  وضعيت  كمي اثر مثبت  داشته و از ان  سو پارسان، شخارك،شبندر،غدير و فارس عملاً در جهت منفي كردن  شاخص حركت مي كردند و درنهايت  تعداد  سهم هاي منفي بيش از مثبت و ريزش شاخص محقق شود .

به نظر فردا  بازار نبايد در شاخص اين  شدت منفي را تجربه كند .

زیر پای لیدر خالی شد!

امروز شاهد روند منفی در پالایشی ها بودیم جو منفی بازار و فشار فروش باعث شد تا زیر پای لیدر پالایشگاه ها یعنی شبندر خالی شده و کل گروه امروز مهمان نوسانات منفی باشند. صحبت هاي وزير نفت در مورد  پالايشي ها جالب بود . دست کم یک میلیون بشکه ظرفیت پالایشی ایران باید در ٤ تا ٥ سال آینده بالا برود تا بتوان جلو خام فروشی نفت را گرفت که همه این مسائل به صورت جداگانه در سیاستهای اقتصاد مقاومتی که رهبری ابلاغ کردند، آمده است.

در اين  گروه  به نظر بحث تخفيفات مي تواند  جدي باشد اما نه خيلي …

بازهم  سهامداران  روي اين  گروه  فعال  شده و ليدر گروه  يعني شبندر شرايط بهتري دارد . به نظر منفي لاوان نيز گزينه  بدي براي بازار نيست . در اين  گروه  براي بلند مدت ها  شپنا وشبريز مناسب هستند و براي نوسان  شاوان و سهم  استراتژيك  براي نگهداري شبندر است .

پالایش نفت بندرعباس با توجه به انتشار گزارش حسابرسی بودجه سال 93 و عدم رشد جدی سود كه  البته  كسي هم  انتظار رشد نداشت  با  بي توجهي بازار منفي شد  و باز هم سهم به سمت کف قیمتی 1400 تومانی برمیگردد شبندری که پتانسلی تعدیل مثبت عایدی خوبی برای سال 93 دارد اما فعلا روندش نوسانی دنبال خواهد شد. به نظر بايد شبندر را خريد و سهم ان  را هم موقتاً پاره كرد !!

در نماد پالایش نفت لاوان شاهد نوسان این سهم در سطوح قیمتی 2400-2600 تومانی بودیم شاوانی که پتانسیل های بنیادیش را فعلا مخفی کرده است در حالی که سهمی با افزایش ظرفیت پالایش نفت خام و تولید محصولات جدید باز هم سودش بدون رشد خاصی اعلام میشود و نشان از پنهان کاری در این شرکت دارد.

پالایش نفت اصفهان امروز معاملات بهتری داشته و حداقل منفی نشد شپنا هم به واسطه افزایش سرمایه سنگینش جای افت قیمتی نخواهد داشت اماظ اهرا فعلا معاملات سهم کنترل شده و نوسانات جزیی را دنبال میکند.

امروز نفت  پارس با اين كه  مثبت  بود اما  باقي اعضاي گروه  منفي شدند . در اين  گروه  شاپس هم  منفي بود . اين  شركت  درست است كه  شرايط خاصي دارد و در فروش داخلي با مشكل ركود  مواجه است اما در صادرات  خوب عمل كرده و در روز چهار شنبه نيز بيش از 100 ميليارد تومان  فروش صادراتي داشت . سياست  تقسيم سود اين  شركت معمولاً بالاست و به نظر جز شركت هايي است كه اگر در قيمت 26000 ريال  قرار گرفت  با توجه  به  امكان تقسيم  4000 تا  5000 ريالي و سود 5220  ريالي براي سال 93 شرايط خوبي را خواهد داشت . در اين  گروه  يك  مهمان تازه وارد هم داريم . طبق برخي خبرهاي رسيده  بورس تاريخ 21 اسفند  را  براي عرضه اين  سهم  به صندوق نفت  پيشنهاد داده است  سهمي كه  به نظر در قيمت هاي 18000 ريال  قيمت خورده و خيلي زود  به  رشد بيش از 24000 و 25000 ريالي ميرسد .

هلدینگها تپق زدند!

جو منفی بازار امروز و فشار فروشی که کل بازار را در برگرفت باعث عرضهای سنگین در هلدینگها و زمین خوردن نمادهای هلدینگی شد هلدینگهایی که قیمتهای منفی برخی از انها فرصت خرید خوبی با دید میان مدت تلقی میشود

نفت و گاز پارسیان انگاری قصد متعادل شدن را ندارد بازار اصلا به پتانسیل خرید بلوکی سهام پتروشیمی پارس توسط این مجموعه توجهی ندارد پارسانی که در کف قیمتی 900 تومانی فرصت خرید خوبی به منظور استفاده از جو روانی خرید پتروشیمی پارس را خواهد داد . در هفته  بعد خبرهاي خوبي از غدير و پارسان مي شنويد جايي كه حتي احتمال توقف پارسان  براي اعلام  سود  بيش از 2050  ريالي وجود دارد .

گروه توسعه ملی بر خلاف سایر هم گروهي هاي خودامروز واقعا گل کاشت وبانکی که شایعات مثبتی از ورود جدیش به صنعت معدن به خصوص سنگ اهن شنیده میشود سهمی که باز هم جای تعدیل مثبت را در سود سال 92 و 93 خود خواهد داشت و همچنان با دید میان مدت روندش صعودی میباشد اما دقت  كنيد  وبانك نه سود خوبي تقسيم مي كند و هم  كند حركت مي كند كه  بهتر است در 4% مثبت  فردا  كم كم  به  فكر فروش و تعويض با برخي هلدينگ هاي ديگر نظير تاپيكو و پارسان باشيد .

تاپیکو امروز در سطوح قیمتی محدوده 460 تومان با نوسانات ارامی همراه شد تاپیکویی که به نظر نمیرسد سهامداران عمده اش اجازه افت بشتز قیمتی را به سهم بدهند از طرف دیگر چشم انداز مثبت پالایشگاه نفت خلیج فارس نیز مانع از افت قیمتی جدی سهم خواهد شد .

در اين  گروه غدير هم در 6800 و 6900  ريال  واقعاً قيمت مفتي دارد . سهمي كه 600 ريال  تقسيم  سود داشته و به  زودي نيز افزايش سرمايه  100% و تعديل از محل فروش بخشي از سهام پارسان و رشد سوداو را خواهد داشت  .

سیل عرضه ها بانکها را برد!

امروز فشار فروش و عرضه انقدر در بانکها زیاد بود که حتی بانک ملت با ان صف خرید سنگین را در هم شکست متاسفانه این روزها انقدر فشار عرضه ها به خصوص در گروه بانکی بالا میباشد که حتی صفوف خرید سنگینی میلیونی نیز در عرض چند ثانیه از بین میرود . البته در بانك ملت برخي در حال جابجايي سهم هستند .

بانک ملت در سطوح قیمتی بالای 230 تومان با عرضه های بسیار سنگین مواجه و به تعادل رسید بانک ملتی که پی بر ای پایینش مورد توجه بازار میباشد اما عرضه های سنگین حتی اجازه رشد پی بر ای اینس هم تا پی بر ای متوسط گروه بانکی را هم نمیدهد . البته  بلوك هاي پي در پي در ملت مي تواند موثر واقع  شود .

در نماد  بانك  صادرات  گفته مي شود از محل فروش نيروگاه قائم 90 ريال به  سود بانك  اضافه مي شود اما در مجموع  سود  150  ريالي بدون در نظر گرفتن  اين موارد  است  . به نظر وبصادر هنوز اسير فروش برخي سهامداران  حقيقي خود است  كه اگر انها  فروش را متوقف كنند  سهم  به  راحتي تا 1200 ريال رشد دارد . توصيه ما از همان ابتدا  نگهداري سهم  بود .

در اين  سهم البته شایعات جدی شدن فروش بلوکی نیروگاه قائم و پتانسیل تعدیل مثبت سودسال 92 و 93 هم جدي است و برخي از رشد 90 و برخي نيز 150  ريالي سود ناشي از فروش نيروگاه  قائم صحبت مي كنند .  انقدر شناور این سهم افزایش یافته است که با کوچکترین روند مثبتی انقدر فشار عرضه ها افزایش میابد که صادرات هم در مقابلش کم میاورد .اما  به هر حال  شرايط اين  سهم  نرم نرمك مي تواند  به  سمت  1200  ريال  سوق يابد .

در اين  گروه تجارت نيز طي روزهاي اتي متوقف شده و به نظر اتفاقات بانك ملت طي هفته هاي اتي براي تجارت نيز رخ مي دهد . توصيه اين  است  كه  از اين  3 بانك حتماً در پرتفوي خود داشته  باشيد .

در اين  گروه  پاسارگاد نيز در منفي ها خوب حمايت مي شود و به نظر از گزينه هاي مطمئن  بازار باشد .

هر چند  انصار هم مي تواند جالب توجه  باشد چرا  كه  ذخاير و مطالبات حداقلي را دارد .

چشم انتظارپدر!

این روزها خودروییها در انتظار دو رویداد مهم هست اولی گزارش ایرانخودرو و دوم افزایش احتمالی نرخ خودرو در راستای اجرای گام دوم هدفمندی یارانه ها که این دو رویداد در صورت مثبت بودن هر کی میتواند تاثیرات مثبت بر روند این گروه داشته باشد خودروییهایی که امروز را تسلیم جو بازار شدند . البته  امروز زمزمه هايي به  گوش ميرسيد كه  فروش خودرو  در مقطع عيد ان  طور كه  انتظارش را داشتند نبوده و متاسفانه يا  شايد هم  خوشبختانه اقبال  مردم  به  ماشين هاي خارجي بيش از داخلي بوده است .

انعقاد قرارداد با یکی از برندهای معروف خودروسازی چینی توسط سایپا برای تولید دو محصول این شرکت در ایران هم نتوانست جو مثبت را در این سهم رقم بزند همچنان بازار به خودروییها با دیده تردید مینگرد

گروه بهمن امروز وضعیت بهتری داشت خبهمنی که به نظر میرسد دل به کاهش قیمتی بیشتری نداده و از طرف دیگر بازار نیز به گزارش محتاطانه شرکت پی برده است . در اين  سهم سود هاي زير مجموعه  پنهان  شده است و امروز با رونق گروه  روي و روزهاي بعد خبرهاي خوب تجارت و پارسان مي تواند شرايط بهتري را داشته  باشد .

انقدر هزینه های پارس خودرو به خصوص هزینه های مالی این شرکت بالا میباشد که بازار امید کمی به سوداور شدن پارس خودرو برای سال 93 داد خپارسی که تنها تولیدات جدید میتواند نجاتش داده و در صورتی که تولیدات جدید در بودجه سال 93 محقق شود میتوان به سوداور شدن این سهم خودرویی خوشبین بود . مدت ها  قبل گفتيم  كه گزارشهاي خكاوه و خپارس و خاور بيشتر شبيه معجزه هاي حسابداري است تا گزارش هاي پيش بيني سود  سال 93 .

دارویی بدون عوارض!

در گروه دارو علی رغم بدون ریسک بودن نمادهای این گروه و پتانسیلهای بنیادی نظیر افزایش سود سال جاری و سال اینده و زمزمه های افزایش احتمالی برخی از اقلام دارویی تا حدود 10 درصد به دلیل افزایش نرخ ارز مرجع هم نتوانسته این گروه بدون ریسک را تکان بدهد

امروز دارویی اسوه به واسطه پتانسیل افزایش سرمایه سنگین از محل سود انباشته و تعدیل مثبت عایدی همچنان با صف خرید سنگین و بدون عرضه مواجه بود ظاهرا اسوه نیاز به گره معاملاتی برای رشد قیمتی دارد

دارویی سبحان نیازمند یک پتانسیل برای رشد قیمتی تا هدف 900-920 تومانی میباشد سبحانی که در صورت عرضه سهاک کی بی سی این توانایی را پیدا خواهد کرد با توجه به وضعیت موجود احتمالا این عرضه به سال اینده موکول خواهد شد

قیمتهای بالای دارویی اکسیر باعث عدم رشد قیمتی بیشتر سهم میشود دلری که جای تعدیل مثبت خوبی برای سال 92 را دارد مضافا اینکه اعلام سود بالا برای سال 93 توجه بازار را به این سم جلب کرده است .

دراين  گروه منفي هاي دتماد و داروپخش هم  براي روزهاي اتي مناسب اند .

به طور كلي هر قيمتي زير 6800  ريال نيز براي تيپيكو مناسب است  .

چهارگوشه بازار!

ایرانترانسفو امروز پس از اعلام سود مناسب و بالایی برای سال 93 تنها با رشد قیمتی 9 درصدی بازگشایی شد . گزارش دهي بترانس شبيه  كنتور است و معمولاً ابتداي كار را  بالا  اعلام مي كند اما گزارش شركت نشان مي دهد  كه تا حدودي سود  شركت نيز دچار تغيير تحول شده است  . فروش شركت  رشد بالايي داشته  است كه افزايش تغييردر مبلغ فروش به جهت در حجم ترانسفورماتور فروش رفته و نرخ هر MVA  آن نسبت به سال 92 مي باشد. در مقابل رشد بهاي تمام  شده  كند تر بوده تغيير در مبلغ بهاي تمام شده عمدتا به جهت افزايش در حجم ترانسفورماتور فروش رفته نسبت به سال 92 مي باشد. در مجموع  سود عملياتي شركت 92% رشد كرده و در كنار ان سود  شركت نيز از 428  ريال  به 739  ريال  ميرسد .

صنعت  برق رونق خوبي گرفته وبه نظر گزارش شركت در توليد و فروش محقق شود . در ثاني نرخ  مس را در بودجه  2600  در نظر گرفته  كه در حال جاضر 2000 است  .

سهم  امروز در 4800 و 4900 ريال خوب معامله  شد و به نظر براي نوسان خريد در 4800  ريال  بد نباشد .

امروز حجم معاملات برق عسلویه با افزایش قابل توجهی مواجه شد ظاهرا قیمتهای 1500 تومان سطوح مناسبی برای شناسایی سود سهامداران این شرکت میباشد برق عسلویه ای که به نظر میرسد حتی در این قیمتها نیز مورد توجه حقوقیها میباشد. البته دقت كنيد برق عسلويه شايد به تنهايي ارزش ذاتي بالايي نداشته باشد  اما وقتي قرار است مپنا باز شود و كم نشود بايد اين  سهم حمايت  شود.

توسعه معادن روی امروز در قیمتهای استانه 240 تومان قرار گرفت کرویی که به نظر میرسد جای تعدیل مثبت عایدی خوبی داشته و بتواند با دید میان مدت به سطوح قیمتی 300 تومان بازگردد بودجه محتاطانه ای  که شرکت برای سال 93 ارائه داده است قطعا جای رشد خوبی خواهد داشت. امروز مجمع  فاسمين بود و به نظر شرايط خوبي در انتظار اين  گروه  باشد .

امادر اين گروه  باما نيز شرايط خوبي دارد  و به نظر بازدهي مناسبي را شاهد  باشد .

در گروه  فولاد نيز ريسك ها  به حداقل رسيده و رشد ها مي تواند  محقق شود .

فولاد در بورس كالا  خوب عمل مي كند اما در بازار نه  .حقيقت امر اين  است كه  گزارش فولاد هرمزگان  سهم  را  بسيار اميدوار كرد .  با اين گزارش فولاد هرمزگان  به نظر سال  بعد سهم قطع  به  يقين 350 ميليارد تومان  را سود خواهد داشت . اگر بودجه 92فولاد هرمزگان  را در نظر داشته  باشيم كه  بخواهد از 300  ميليارد تومان  سود محقق شده  پس از كسر زيان  انباشته  250  ميليارد تقسيم  شود براي سود  سال 93 فولاد اتفاقاتي رخ مي دهد كه 61 ريال  به  سود  فولاد  به  شكل عملياتي اضافه مي شود . اين  بدان  معني است كه  سود سال 93 فولاد همين حالا  حداقل يك  تعديل 9% را دارد  . البته  تقسيم  سود كچاد، كگل و معادن  را نيز در نظر داشته  باشيد اين  عدد  بيشتر مي شود . به نظر سهم در قيمت هاي 4000 ريال  يكي از كم  ريسك ترين گزينه هاي فعلي بازار است .

در اين  گروه  ذوب و  فخوز هم  مورد توجه هستند . گزارش ذوب گزارش جالبي است  . نه خيلي دست بالا و نه خيلي محافظه  كارانه . قيمت تير اهن  شركت  نزديك  به  1900 در نظر گرفته  شده  كه كمي به  قيمت هاي دست  بالا  نزديك است  . از نظر مقدار فروش  و توليد نيز به نظر منطقي است  اما  ذوب مي تواند  با كاهش هزينه ها در طول دوره  به تعديل برسد . به نظر امسال  ذوب به  سود  800 ريالي نيز خواهد  رسيد اما  رشد قيمت  فعلي او  خيلي بالا  نيست .

در نماد فخوز … اتش فروش شركت  تند  شده است و فقط از ابتداي دي ماه  تا  تاريخ  فعلي 1460 ميليارد تومان  فروش داشته است  كه  به نظر بودجه  شركت  به  طور كامل محقق شود . در واقع در حال حاضر نيز فخوز 200 ميليارد تومان  بيش از بودجه  فروخته است  .

به نظر سود بيش از 2000 ريالي منتظر فخوز است  . به نظر اگر 1500 ريال  نيز در مجمع تقسيم  شود با  توجه  به  قيمت هاي فعلي و سود  سال بعد محدمده  8500  ريال  براي سهم  هيچ  ريسكي نداشته و قيمت  مناسبي است  .

اما  پتروشيمي ها اين روزها  يكي از گزينه هاي خاص و كم  توجه  بازارهستند كه بازار سر جريان نرخ خوراك از انها دل چركين است  . البته  قيمت ها در اين  گروه واقعاً به نقاطي رسيده اند كه جذاب و جذاب تر نشان مي دهند .

در نماد  پرديس پس از يك  سال حتي با نرخ  13 سنت و اوره  350  دلاري سهم 400 تومان  تقسيم  را در مجمع داشته  است  و حتي با  پي به اي 5 هم  در نظر بگيريم  اگر سود  شركت تعييري نكند و طرح و توسعه هم  به  مشكل بخورد 4500  ريال  سود  را دارد كه برابر 2250 تومان مي شود . يعني براي يك  سال  اتي سهمي كه  400 تقسيم مي كند و 2250 تومان هدف قيمتي دارد . يعني يك  ساله حداقل 60% بازدهي …

براي شازند افزايش سرمايه  را در نظر نمي گيريم  كه موجب رشد پي به اي و سود مي شود با  شرايط فعلي و تقسيم  4500  ريال  سود در مجمع و سود 5500 ريالي كه حداقلي است  براي سال 93 به نظر سهم حداقل 50% بازدهي را طي يك  سال خواهد داشت  . ميديديم كه او امروز استقامت خوبي داشت  .

در نماد  شفن سهم  امسال 5500 ريال  تقسيم مي كند و سال  بعد  7000 ريال  سود  خواهد داشت  . با پي به  اي 6 به نظر بيش از 60% بازدهي را مي توانيم  از شفن  شاهد  باشيم .

در كرمانشاه  نيز به نظر او مسال 1800 ريال  در مجمع تقسيم مي كند . با  فرض اين  كه  شركت  تغيير سودي ندارد و 1800 ريال  سود محقق كند  با پي به اي 6 حداقل 40% بازدهي را خواهد داشت .

واقعاً بايد در فروش در اين  قيمت ها در گروه  پتروشيمي بسيار دقت  كرد . به عنوان  مثال مارون 3 هزار توماني نيز همين  شرايط را دارد  و خرداد و تير سال  بعد  همه  قدر اين  شركت  را مي دانند .

البته  اگر خيلي خوش بين  باشيم و قيمت  متانول نيز سقوط نكند  زاگرس نيز گزارش خوبي را داشته و مي تواند بازدهي خوبي را  بدهد .

اما امروز فارس هم منفي بود . دولت  يك  بارديگر در اخرين  روز سال  شانس خود را  براي فروش بلوك ازمايش مي كند . گفته مي شود اين  بار يك  خريدار براي بلوك حاضر مي شود و به نظر فروش انجام  شود . اما اين  كه  28 اسفند و اخرين  روز سال  انتحاب شده  كمي پر حرف و حديث است  .

همچنان  توصيه ما اين است كه  فارس را  به عنوان  يك  گزينه بلند مدت در پرتفوي خود داشته  باشيد. در حالي كه تاكيد مي شود اين  بلوك  مشتري ندارد اما  گويا شنيده مي شود اين  بار خود صندوق نفت  با كمك  برخي نهادهاي بالادستي خود مي خواهد  اين خريد را انجام  دهد .

در گروه  رايانه فردا  منفي رانفور براي بلند مدت و ميان مدت  مناسب است در هم گروهي هاي او  اگر مخابرات  چشمك مي زند  به نظر بهتر است به جاي اخابر سراغ همراه  برويد .

در گروه  بيمه  زمزمه هايي از افزايش سرمايه  160% بيمه ملت از محل تجديد ارزيابي دارايي ها  به  گوش ميرسد .

ونيرو  به  دليل فروش دارايي مورد  توجه  قرار گرفته  اما  بايد دقت كرد تكرار پذير نيست و البته  بعيد است تقسيم  شود .

ونيكي نيز مورد  توجه ميان مدت هاست اما از واتي با  شايعاتي از احتمال تقسيم  سود  بيشتر شيران مواجه ايم  كه مي تواند اين  سهم  را به  بالا  سوق دهد .

منفي فرداي وسپه،خارزم  و شايد هم وساپا گزينه هاي بدي نيستند .

سامان  به خوبي از زير مجموعه هاي خوش نوسان خود  حمايت مي كند  . كرازي، تپمپي  و كهمدا  بهنظر تا  پايان  سال  به دليل نگرفتن  ذخيره مثبت خواهند بود .

در پايان  بايد به  يكي از بازمانده هاي گروه  روي اشاره  كرد . به نظر فراوري مي تواند در روزهاي بعد در صورت  يك  اصلاح حتي كوچك نيز مورد  توجه  بازار قرار گيرد .

گروه تحلیل گری بتا سهم

17 اسفند 92

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.