گزارش بازار شنبه 17 خرداد 93

گزارش بازار شنبه 17  خرداد 93

شاخص مثبت و بازار منفی …

گزارش بازار بتاسهم :16:05  امروز شنبه ، بازار از راه  دور امده  بود  . او در ترافیک تعطیلات گیر افتاده و امروز خواب الود  بازار را  آغاز کرد . بازاری که  رویداد  جالبی را در دل خود داشت از یک  سو اکثر شرکت های ان  یا  منفی بودند و یا  رمقی برای رشد نداشتند و از سوی دیگر شاخص مثبت  بود که در استانه  نمایشگاه  بورس  و افتتاحیه  این  مثبت نمایی شاخص لازم  بود  . به هر حال  این  رفتار در مورد شاخص و تناقص ان  با  بازار کار چندان  جالب و منطقی نیست . به وضوح در چهره  بازار مشخص است  که  به  یک  شوک  نیاز دارد . دقت  کنید  ان  رفتار به نوعی در دفعات  قبل نیز تکرار شده است  . همین جا  به مدیران  عزیز بورسی هشدار می دهیم اگر رویه ای که  امروز در بازار رخ داد  با کمی صبر برای روزهای بعد  نیز تکرار شود  باردیگر یک  ریزش عمیق مهمان  بازار خواهد شد  و مشابه انچه در چند روز قبل رخ داد . پس به جای این  شاخص سازی ها  به  فکر عمق دادن  به  بازار باشند  . البته  دوستان  بورسی مقصر نیستند اما یک  توصیه  به این  عزیزان  این  است  که در راستای منافع  ملی  و مافع  سهامداران  تلاش کنند تا  سیاست های دولت در قبال بازار سرمایه  شفاف شود و البته  هر چه  به  صنایع  بیشتر کمک  شود ماهیت  بازار قوی تر است  .

در بازار امروز نیز جو چندان  جالب نبود  . بازار با کمک  سهم هایی مانند  مپنا ،مخابرات ، همراه و تا حدودی فارس حتی تا  400  واحد  مثبت و بیشتر هم  پیش رفت اما  رفته  رفته افول کرد  . این افول ناشی از جو منفی بازار بود که  در بی خبری خبر خاصی به  بازار نمیرسد  که  نقش شوک  را در یک  یا چند  صنعت  داشته  باشد  . خیلی ها  معتقدند  تا  توافق حاصل نشود وضع بازار همین  است  اما  به نظر حتی با  توافق نیز فقط انگیزه کمی بیشتر می شود  ، انگیزه ای مالی چه در صورت های مالی 3 ماهه  شرکت ها و چه در تزریق پول می تواند  عامل مهم تری در بازار باشد  .

به خصوص در صورت های مالی 3 ماهه  چرا که  اقتصاد  به  یک  ثبات  نسبی رسیده است و روند  کاهش تورم نیز کند  شده و می تواند  چشم  انداز را  کمی واضح  تر نشان  دهد  . به نظر بازار پس از هر دوره افت  وقتی علائم و نشانه های قوی از پی به ای شرکت ها  و روند  سود سازی  و فصل مجامع  انها دریافت کند به  سراغ  خرید انها می رود  . در روزهای قبل گفتیم  همین حالا  بسیاری از شرکت ها  با دید  15 ماه  آتی یعنی حضور در 2 مجمع  امسال  و سال  بعد  بی دردسر 50% بازدهی دارند که می تواند  با  کمی صبر البته همین  بازدهی را ظرف چند ماه  پیش رو  از بازار بگیرد  .

اما  یک موضع در مورد نمایشگاه  بورس … امسال  در عید همه منتظر اغاز رشد بازار بودند  اما نشد … در فصل مجامع  بازار رشد می کرد اما  نکرد  … در زمان  نمایشگاه ها  بازار مثبت می شد  اما… باید ببنیم  واقعاً امروز این  اتفاق در بازار رخ می دهد  یا خیر ولی شکل کلی بازار نشان  می دهد بازار مثبت شاید خیلی مطرح نباشد  و بیشتر بحث شاخص مطرح است  .

اما در حوزه  بازار امروز برخی معتقدند که  حرکت  امروز بازار یعنی فردا نیز بازار منفی است و آغاز منفی فردا  یک  ریزش از نوع نسبتاً متوسط را داریم . این  که این  ریزش چقدر است  فردا مشخص می شود  اما  درست دو سناریو  پیش روی بازار است  سناریوی اول معتقد است  ریزش در بازار به معنای ریزش در شاخص نیست و شاخص در همین نقاط کنترل می شود و در نهایت  با  یک  شوک  نسبتاً مناسب احتمالاً از اوایل تیر رشد  خواهد کرد ولی در  مقطع  فعلی دست و پا  زدن های ان  را  شاهدیم  . به نظر باید کمی دیگر هم  صبر کرد  . کم کم پوست  انداختن  بازار به  دمش میرسد  …

و اما  امروز رفتار شاخص در بازار جالب بود  …

شاخص امروز با  رشدی 226 واحدی در 75329  واحدی قرار گرفت که  خیلی هم  بد نبود. البته  بار مثبت  امروز شاخص بر عهده نماد های فارس، اخابر، همراه و رمپنا  بود که در کنار این  شرایط خودرو و کچاد نیز مرد های منفی بازار بوده  که البته  عمق منفی انچنانی به  شاخص نمی دادند  ولی در مجموع  امروز شاخص را مثبت  تحویل گرفتیم  ولی به  فردا خیلی امیدنیست مگر این که تغییرات  خاصی را در شاکله  بازار شاهد  باشیم  .

و اما  به  سراغ  حاشیه های بازار میرویم  …

در این  شرایط فعلی، نقش اخبار بسیار مهم وحیاتی است  همانطور که  امروز بازار به خبر افت  300  دلاری مس واکنش نشان  داد و فملی منفی بود به تحولات  سیاسی نیز نیمچه واکنشی داشت اما در حد  مس نبود و بسیار ضعیف بود .در تحولات  داخلی وخامت  حال ایت  الله  مهدوی کنی و ابهام در ریاست  مجلس خبرگان  نکته  مهم  خبرهای این  روزهاست . در سوی دیگر حمایت  رهبری از دولت  بیشتر شده است . وزیر اطلاعات  در روز های گذشته  تاکید کرد که زماني که رهبر معظم انقلاب اسلامي متوجه اين دروغ پراكني ها شدند با مسئولاني که اين رسانه هاي دروغ پراكني مرتبط با آنها هستند تذكر شديدالحن دادند و زماني که مشاهده کردند که در عمل تأثير آنچناني نگذاشته خود برخي از اين بزرگواران را احضار کرده و برخورد شديدالحن انجام دادند که چرا دولت را تضعيف مي کنيد، مگر اين دولت از کجا آمده است.  بازهم  تاکید داریم در تحولات  داخلی ریاست  مجلس خبرگان  بحث جالبی  خواهد بود  که  زمزمه  بازگشت هاشمی به  این  کرسی از نکات  مهم  ان  است  .

و اما در سایر تحولات معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری گفت: نشست خبری حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری همزمان با نخستین سالگرد تحقق حماسه سیاسی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 24 خرداد 1393 برگزار می شود. به  چه  راحتی یک  سال  گذشت و به نظر دولت کار سخت تری را طی دوره های پیش رو دارد  .

در خبرهای خارجی  زمزمه های تمدید مذاکرات  به  طور جدی به  گوش میرسد . خبرگزاری رویترز از قول دیپلمات ها و تحلیلگران گزارش داده توافق ایران و کشورهای هسته‌ای تا موعد 20 جولای (29 تیرماه) برای تدوین پیش‌نویس راهکار جامع بعید و تمدید زمان مذاکرات اجتناب‌ناپذیر خواهد بود

اما  یکی دیگر از خبرهای مهم  بحث تعلیق مجدد  تحریم  نفتی ایران  بود که خبرخوبی برای بازار است  . همزمان با ادامه مذاکرات هسته ای که با پایان توافق موقت 6 ماهه ایران و 1+5 همزمان شده است ، رئیس جمهور آمریکا مدت تعلیق تشدید تحریم های نفتی ایران را برای مدت 6 ماه دیگر تمدید کرد.  در صورتی که باراک اوباما این مدت را تمدید نمی کرد، از چند هفته آینده بار دیگر تحریم نفتی ایران به حالت قبل از مذاکرات ژنو باز می گشت و صادرات نفت ایران با مشکلات جدی مواجه می شد. به گزارش ایندین اکسپرس، کاخ سفید علت تمدید تعلیق تشدید تحریم ایران را پایبندی تهران به تعهدات هسته ای اعلام کرده است.

برخی این موضوع  را  موتور محرک  بازار می دانند اما  به نظر این  طور نیست  چرا که  فقط از یک  اتفاق بد  جلوگیری کرده است .

در کنار این  موارد دومین روز مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 به ریاست حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و استفان کلمنت دستیار ارشد کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین پیگیری و  به  پایان  رسید .

قرار شد نشست بعدی ما با کشورهای 1+5  از شانزدهم تا بیستم ماه ژوئن (26 تا 30 خرداد) در وین برگزار شود و علاوه بر آن توافق کردیم در صورت نیاز به غیر از نشست کارشناسی در حاشیه نشست شورای حکام، نشست‌های سیاسی و یا کارشناسی هم یک یا چند دور به طور غیر رسمی برگزار شود تا بتوانیم مواضع را برای نشست پایان خردادماه آماده کنیم. البته در اخرین  لحظات  خبر رسید که مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 که از روز گذشته در سطح کارشناسان دو طرف در وین آغاز شده بود، دقایقی قبل به پایان رسید و قرار شد دو طرف نتایج جلسات دو روزه خود را به مقامات ارشد مذاکره کننده در پایتخت ها ارائه کنند.

نماینده چین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از افزایش همکاری بین این نهاد نظارتی سازمان ملل و ایران استقبال کرد و آن را «گامی مثبت رو به جلو» خواند.

باراک اوباما در کنفرانس خبری مشترک با دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، در حاشیه نشست کشورهای گروه هفت گفت که با وی درباره مسائل مختلف از جمله ایران گفت‌وگو کرده است

در سوی دیگر دولت هند برای تسویه بدهی نفتی خود به ایران قصد دارد این امکان را برای ایران فراهم کند که از طلب نفتی خود برای پرداخت بهای کالاهایی نظیر مواد غذایی و دارو که از کشورهای ثالث خریداری شده، استفاده کند. هند حدود سه تا چهار میلیارد دلار بدهی نفتی معوق به ایران دارد زیرا در مدت بیش از یک سال نتوانسته این پول را به صورت دلار یا یورو به ایران منتقل کند. این انباشت بدهی به دلیل تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران بوده است.

در خبرهای اقتصادی رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی گفت: کاهش چشمگیر تورم از دستاوردهای بزرگ دولت یازدهم است و امیدواریم روند بهبود وضعیت اقتصادی در کشور بخوبی ادامه داشته باشد. وی با بیان اینکه امروز کشور دچار رکود تورمی شده و برطرف کردن این معضل کار بسیار سخت و پیچیده ای است گفت: بر اساس برنامه ریزی ها تلاش می کنیم تا پایان سال 93 تورم متوسط به 25 درصد برسد.

در حوزه  انرژی مدير عامل شركت مديريت شبكه برق با اشاره به ثبت صادرات 2300 مگاوات برق توسط ایران از شکسته شدن رکورد صادرات برق از ابتدای سال جاری خبر داد

مشاور اجرایی مدیرعامل شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران گفت: پالایشگاه فازهای 17 و 18 پارس جنوبی با 90 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است و بر اساس برنامه، واحد نخست این پالایشگاه تا پایان شهریورماه راه اندازی می‌شود . در حوزه  سیمان و پتروشیمی نیز خبرهای خوبی به گوش میرسدو البته خودرویی ها نیز امیدوار شده اند  .

 

و در پایان  در یکی از مهم ترین حاشیه ها هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه از روز یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۳ با حضور معاون اول رییس جمهوری، وزیر اقتصاد، رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران آغاز می‌شود. سخنرانی جهانگیری و وزیر اقتصاد می تواند  بسیار مهم  باشد  .

در قیمت  دلار نیز به نظر با  وجود  تمامی خبر  ها  دلار در 3280 قرار داشت  . بسیاری از تحلیل ها  نشان  می دهد  که  دلار خیلی قابلیت  کاهش نخواهد داشت  .

اما در بازارهای جهانی با ثبات  چند روزه طلا  و رشد ان در اخرین  روزها  و رسیدن  به  1253 دلار آغاز کردیم . سایر کالاها اما  تا حدودی کاهشی بود  .  نفت  در 102 دلار قرار دارد ، مس به  6720 دلاررسیده است که  افت  300  دلاری را نشان  می دهد و خبرخوبی برای فملی امروز نیست  . روی اما مسیر صعودی داشته و در 2111 دلار قرار دارد  و سرب نیز در 2088 دلار است  . روی برخلاف مس مسیر صعودی را در پیش گرفته است .

 

 

زیر پای خودروییها خالی شد!

امروز روند منفی خودروییها ادامه داشت اعتماد از خودروییها رخت بر بسته و شاهد فشار عرضه ها در خودروییها علی رغم شایعات و اخبار مثبت برای سود سال 93 این شرکتها هستیم باید دید چه زمانی باز جریانهای پولی بر روی این سهم فعال میشوند. البته  تکنیکالیست ها  معتقدند  که فردا  این  گروه نمی تواند  جو خیلی منفی داشته  باشد  .

ایرانخودرو در قیمتهای 260 تومانی مقاومت کرده تا کاهش قیمتی بیشتری نداشته باشد ایراخودرویی که این روزها به عنوان لیدر گروهچشم بازار به روند این سهم دوخته شده است

شایعات تعدیل مثبت سنگینو اعلام سود بالا برای زامیاد هم نتوانست کمکی به این سهم خودرویی نماید زامیاد مشکل تولید خاصی ندارد اما با مشکل فروش همراه میباشد اما وضعیت بنیادیش به دلیل سود ده بودن از یک طرف و نداشتن هزینه های مالی سنگین از طرف دیگر مناسبتر است

سایپا در انتظار تولیدات جدیدش و اقبال بازار به انها میباشد شنیده میشود ظرفیت تولید سایپا با تولیدات جدیدش 20-25 درصد دیگر افزایش خواهد داشت اما به دلیل افزایش نرخ بهره نمیتوان رشد سوداوری قابل توجهی را از سایپا انتظار داشت فعلا سهم با حمایت 240 تومانی مواجه میباشد . البته در این  گروه اگر شورای رقابت  کیفیت  را  ملاک قیمت گذاری قرار دهد  بعید است  چیزی عاید  سایپا  شود  .

در این  گروه  شرایط وساپا نیز منفی بود. ساختمانی دهکده پاسارگاد گویا نزدیک  به  20 میلیارد تومان  سود محقق کرده و به نظر این خبرخوبی برای وساپاست که می تواند  در این  قیمت ها  با این  شوک  خبری خوب مواجه  باشد  . این  تعدیل در این  سهم اگر سیاست  تقسیم  سود را  بر فرض 100% بگیریم  19  میلیارد تومان  به  سود  وساپا اضافه می کند که سود  شرکت  را  به  430  ریال می رساند . البته  وساپا درگیر جو منفی خودرو شده ولی به نظر تا وقتی که خود خساپا و وخودرو  حرکت  نکنند  حرکت  شرکت هایی مانند ورنا و وساپا و خگستر در حاشیه خواهد بود  .

این  روزها همه مانده اند که بهمن  را خودرویی صدا  کنند یا  سرمایه  گذاری … در گروه خودرو  نوسان  گیری و  سفته  بازی روی ایران خودرو  سایپا و چند  سهم  دیگر است  . سفته  بازها و برخی بلندگو به  دست ها روی کوچکتر ها و برخی  بنیادی کارها  روی بهمن  متمرکز هستند  . امسال  گفته می شود  بهمن  یک  تعدیل در سود  تلفیقی سال 92 می دهد  که  قابل توجه است  . سهم  گویا در مجمع  350  ریال  تقسیم  سود دارد . سود  سال 93 شرکت نیز به  450  ریال  می تواند  برسد از همین  رو به نظر در قیمت های 2100  ریال  سهم  بدی نباشد اما به نظر اگر قصد نوسان  صرف دارید  با  سهم  به  مجمع نروید  .

قندی که طلا شد!!!

امروز قندی ها به سهام نایاب بازار تبدیل شدند قندیهایی که خبرهای خوبی از افزایش نرخ کارمزد تصفیه شکر از یک طرف و تعدیل مثبتشان به گوش میرسد بازار فروش شکر هم در حال بهبود و هم اکنون قیمت فروش شکر در سطوح بالای 1900 تومان قرار دارد البته نزدیک شدن به ماه رمضان و احتمال افزایش قیمت شکر به سطوح بالای 2 هزار تومان نیز در جو مثبت قندی ها بی تاثیر نیست

شایعه تعدیل مثبت و اعلام سود بالای 100 تومانی قند پیرانشهر به دلیل عقد قرارداد تامین چغندر قند و افزایش تولید و فروش باعث شده تا این سهم قندی با صف خرید به سمت قیمتهای بالای 600 تومانی حرکت نماید در صورتی که تعدیل مثبت در این سهم روی دهد میتوان اهداف قیمتی بالاتری را برای این سهم قندی انتظار داشت

قند مرودشت هم وضعت بنیادی خوبی داشته و میتوان با تعدیل مثبت محدوده 10 درصدی همراه شود البته نسبت پی بر ای سهم مانع از رشد قیمتی بالای این سهم خواهد شد فعلا میتوان قیمتهای 720 تومانی را برای این سهم قندی انتظار داشت

پتروشیمی ها و دست حمایت دولت!!!

این روزها خبرهای خوبی از قصد دولت برای توسعه صنایع پتروشیمی شنیده میشود نمونه ان بازگشایی ال سی برای طرح های توسعه ای پتروشیمی و مجوز صادرات برای این شرکتها میباشد همچنین امروز همایش پتروشیمی کار را کمی جالب تر کرد  به خصوص انجا  که تاکید روی حوزه متان  داشت و همچنین حوزه سرمایه  گذرای ها . شعری مقدم  در این  همایش صحبت های جالبی را  مطرح  کرده است  . وی تصریح کرد: در حال حاضر کشور ایران از ظرفیت تولید سالانه 60 میلیون تن محصولات پتروشیمی برخوردار است که به دلایل مختلف از جمله کمبود خوراک فقط 68 درصد از این ظرفیت به طور متوسط استفاده می‌شود. این یعنی حدود 20 میلیارد تن ظرفیت بلااستفاده در سال که می‌تواند با اعمال پاره‌‌ای از اقدامات مدیریتی به طور کامل مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

در بازار امروز مارون  باز شد  که در بین  2900و 3000 در نوسان  بود . به نظر میرسد این  سهم در گزارش 3 ماهه  و همزمان  با انتظار ان در این  قیمت ها نخواهد بود هر چند  شنیده هایی از یک تاثیر از تعمیرات  احتمالی به  گوش میرسد . برخی شرکتهای این گروه با ارائه گزارشات 3 ماهه میتوانند پتانسیلهای خود را به بازار نشان بدهند. در مجمع خبر افزایش 30 درصدی یوتیلیتی ها کمی جو. را خاص کرده  بوده .مارونی که به دلیل تعمیرات دوره ای شاید تعدیل مثبت اصلیش را موکول به سنوات اتی نماید اما خریدسهم د قیمتهای فعلی با دید میان مدت و اهداف قیمتی 3800 تومان مناسب ارزیابی میشود

پتروشیمی شازند به کف قیمتی 700 تومانی میرسد شازندی که به دلیل تعمیرات و اورهالش عرضه محصولاتش کمی کاهش داشته است اما سهم با توجه به قیمتهای فعلی  محصولاتش جای تعدیل مثبت خوبی خواهد داشت

در نماد خراسان سهم به نظر نمیرسد با این پی بر ای و این قیمت از سطوح قیمتی 700 تومان افت بیشتر قیمتی را تجربه نماید خرسانی که فعلا رشد قیمتی چندانی هم نخواهد داشت و تنها به واسطه افزایش نرخ جهانی اوره یا افزایش قیمت فروش داخلی میتواند روند برگشتی را تجربه نماید

 

شکارهای طلایی!!!

برخی از نمادهای معدنی به قیمتهای مطلوبی برای خرید رسیده اند و انقدر کم ریسک شده اند که به شکارهای طلایی بازار تبدیل شده اند

باما به دلیل انتقال بخش قابل توجهی از موجودی های انبار خود به سال 93 برای فروش با توجه به قیمتهای فعلی جهانی سرب و ریو و دلار سود خوبی برایش به ارمغان خواهد داشت این سهم در قیمتهای بسیار مناسبی قرار داشته و میتواند با دید میان مدت و هدف قیمتی 1000-1100 تومانی مناسب باشد

چادرملو با فشار عرضه ها همراه شد وضعیت خوبی در انتظارسنگ اهنی ها نمیباشد سنگ اهنیهایی که فعلا نسبت پی بر ای بالا مانعاز رشد قیمتیشان میشود این شرکتها تنها میتوانند با دید بلند مدت مناسب باشند

ملی مس در قیمتهای 300 تومانی جا خوش کرده است تعرفه صادرات برای کنسانتره مس سهامداران این سهم را نگران کرده است . ملی مسی که برای سال 93 دو طرح 150 هزارتنی تولید کنسانتره اش نیز به بهره برداری خواهد رسید.

معادن  امروز برای دقایقی مثبت  بود  . مجمع  کچاد  روی سهم  تاثیر مثبت دارد  هر چند  کنور نداشت . در مورد  ومعادن باید به  تغعییرو تحولات  بنیادی در کل گروه  امیدوار بود . در این  گروه  امروز کروی نیز منفی بود  به نظر کروی در قیمت های 2200  ریال  اگر قرار گرفت  برای بررسی نوسان  بد  نیست  .

 

سرمایه گذاری ها روبروی شاخص!!!

امروز سرمایه گذاری ها بر خلاف شاخص وضعیت چندان مثبتی را نداشته و این روزها نشان دادند دیگر ان همبستگی سابق را با شاخص ندارند . در غدیر فارس و پارسان  کم کم  منتظر خبرهای جدیدی از وضعیت اخرین  سود اوری زیر مجموعه های انها  باید بود .

امروز سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نشان داد خبر ورود یک حقوقی برای حمایت از سهم صحت داشته است ظاهرا وصندوق با پتانسیل تعدیل مثبت هم همراه میباشد و قرار است صندوق بازنشستگی کشوری سهامدار عمده این شرکت بخشی از سهام خود در این شرکت را واگذار نماید

سرمایه گذاری امید علی رغم تعدیل مثبت 6 درصدی از سر جایش تکان نخورد امیدی که وضعیت سنگ اهنی ها مانع از رشد قیمتیش میشود فعلا انتظا نوسان بالایی از این غول معدنی را نمیتوان داشت

توسعه صنایع بهشهر به قیمتهای 400 توماین رسید فعلا این سهم در قیمتهای 380-420 تومان در نوسان خواهد بود خرید مارگارین باعث شده تا پرتوی بورسی این شرکت به زیان برسد وبشهری که رکود در صنایع غذایی مانع از اقبال بازار به این هلدینگ غذایی بازار میشود

چهارگوشه بازار!!!

امروز مپنا در صدر جدول همچنان خوش درخشدی این روزها مپنا به دلیل اخبار احتمال دریافت بخشی از مطالباتش از دولت با اقبال و رشد قیمتی همراه شده است . مپنا  با  بیش از 15 میلیون  صف نداشت اما مثبت  بود . طبق برخی خبرها  از رقم  مطالبات  شرکت های برقی شنیده می شود که بترانس حدود  110  میلیارد تومان  تا پایان  سال 92 از توزیع  طلبکار بوده است  . گفته می شود  رقم  مطالبات  مپنا در حدود 800  میلیارد تومان  است . در بمپنا  حدود  270  میلیارد تومان  است  . در کنتور سازی نیز این  عدد گویا  140  میلیارد تومان  است  . ببنید اگر قرار بر پرداخت  سود  به این  مطالبات  باشد و حتی با  ترخ 20% صورت  گیرد  برای مپنا و بمپنا  اتفاق مثبتی است و البته  بترانس نیز خبرخوبی را خواهد  شنید  . در مجموع این  خبر ، خبرقابل توجهی است ولی به نظر میرسد به این  زودی ها  رخ ندهد  . از همین  رو روی این دست  خبرها حساب خاص تعدیلی نمی توان  باز کرد .  در این  گروه  کنتور شاعهد  حضور نوسان  گیران  قهاری شده در بترانس به نظر فردا  کمی بهتر عمل کند  . چند کد در این  سهم مضغول عرضه های سنگینی هستند که  بی حساب و کتاب هم  سهم می فروشند  .

 

شایعه تعدیل مثبت 10-20 درصدی همراه اول به دلیل افزایش تعرفه و هم کد سازی تایید شده است اما فشار عرضه ها به نظر میرسد مانع رشد قیمتی بیشتر سهم از سطوح قیمتی 3000 تومان شود . در نماد همراه  علاوه  بر خبرهای افزایش تعرفه  گفته می شود  یک  افزایش سرمایه  50% دیگر باردیگر در دستور کار قرار گرفته و ان هم  از اندوخته است و باردیگر عملیاتی می شود . به نظر همراه تا  3000 رشد کرده و توقف می کند با دید  نوسان  شاید خرید ان  منطقی نباشد اما  پس از یک  اصلاح  موقت  اگر سهم در قیمت های 28000 ریال  باردیگر قرار گرفت در خرید ان  با دید  میان مدت و یک  سهم  منطقی نباید تردید  کرد  . با این  که همین حالا مخابرات  صف و همراه  بی صف است اما در قیمت های فعلی هم  بازهم  وضعیت  همراه  بهتر از خود مخابرات  است  .

در گروه  رایانه مرقام  با  شایعه افزایش سود از محل افزایش اجاره خودپرداز ها مواجه  شده است  که نکته خوب و  جالبی برای سهم  است  . تب رانفور کم  شد اما  به نظر میرسد د  کنار ان مجمع  رکیش برخی تحولات  را  روشن  تر کند  .

پگاه خراسان در گروه لبنیات با تکذیب افزایش نرخ لبنیات توسط سازمان حمایت با فشار عرضه ها همراه شد سهم با مقاومت 520 تومانی همراه میباشد روند اتی این سهم و کل گروه لبنیات به افزایش نرخ لبنیات منوط میباشد افزایش نرخی که میتواند جهش سوداوری و قیمتی را برای لبنیها به همراه داشته باشد

امروز بارز در 7960  ریال  باز شد  . سهم  اگر کمی کاهش داشته  باشد  پس از ان  با  یک  رشد می تواند مسیر بهتری را  ترسیم  کند  . در بازار همچنان پتایر در صدر  و پس از ان  پکویر مورد توجه است  . اگر قرار باشد  تولید خودرو  دو برابر شود  تولید تایر هم می تواند  رشد کند  .

 

در نماد  فولاد سود حسابرسی شده  کاهش داشت  و همین  امر منفی سهم  را  رقم  زد . هر چند  سود  سال 92 شرکت  رشد دارد . در نماد  فخوز نیز جو منفی است . هر چند  فخوز اعلام کرده  سال 95 طرح های فولاد  شایگان به  بهره  برداری رسیده و سود  رشد خوبی خواهد کرد  .

 

امروز تایرا  نیز متوقف شد  که  شنیده می شود  600  ریال  اعلام می کند  .

در کنار برخی شرکت های بازار ابسال در منفی فردا  یکی از شرکت های مناسب نوسان  است  .

 

نفت  سپاهان که اسیر حاشیه  خبرهای خسارت خود  شده است داستان دار پیش می رود . این  سهم  با  حمایت حقوقی ها  مواجه  است اما  حقیقی در حال  عرضه و فروش سهم  خود است  .

امروز والبر در قیمت های 4220 ریال  بود  . باورش سخت  است  ولی سهمی با پی به ای زیر 5 است ! جابر هم  امروز باز شد  . سهم  امروز پس از 1200  ریال  تقسیم  سود  بازگشایی شد  که  در قیمت های 7699 ریال  صف فروش شد  . انتظار از جابر بیشتر بود . سهم خیلی نمی تواند  افت کند  شاید در منفی چند روز بعد  سهم  متعادل شود .

در گروه  سیمان  خبرمیرسد فردا  قرار است  بحث قیمت  گذاری عملی شود . انجمن کارفرمایان صنعت سیمان گزارش حسابرسی کاملی را از چگونگی وضعیت صنعت سیمان کشور به مسؤلان وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه نموده است که امیدواریم براساس این اطلاعات فردا تصمیم مناسبی برای قیمت سیمان گرفته شود. گفته می شود  گارد  سیمانی ها  برای افزایش نرخ  22% بوده ولی به  15% هم  قانع می شوند  .

گزارش سود  سال 92 فاسمین از 859  ریال  سود  خبر می دهد  که خبر بسیار مهمی است  . گذر روی از 2100  نیز خبر بسیار مهمی است  . در این  گروه  با این  که  فملی منفی است  اما  قیمت های منفی فردا دیگر برای سهم خیلی کم  نیست  . سهم با  رشد قیمت  مواجه  شود و تا  قبل از مجمع  که  طی 2 هفته  اتی  خواهد بود قابلیت  رسیدن  به  قیمت های 4600 و 4700  ریال  را  خواهد داشت  .  در روزهای قبل گفته  بودیم  که حتی رفتن  به مجمع  فاسمین نیز بد نیست اما  برای نوسان  بهتر است  پس از مجمع  سراغ  سهم  رفت  .

حفاری کم و حجم و منفی است  . سهم  طی روزهای اتی به  مجمع می رود و تقسیم  سود  حدود  900 ریالی را در دستور کار دارد . به نظردر قیمت های 5350 و 5400  ریا ل با  توجه  به این  تقسیم  سود  پی به ای سهم در واقع  زیر 5 است  . در مورد  این  سهم  بارها و بارها توضیح  دادیم . به نظر زمانی حفاری بازار را  غافلگیر  خواهد کرد و بازدهی خوبی می دهد  .

امروز وبصادر دل دل می کرد مثبت  شود و بالا  رود  اما  عرضه ها  مانع از ان میشد . طبق برخی خبرها  گویا  ماهیدشت در این  نماد دیگر خرد  عرضه نمی کند و بیشتر در قالب بلوک  عرضه خواهد شد  . شایعه  شده  بلوک 1% وبصادر به  زودی از سوی خصوصی سازی عرضه می شود  برخی تاریخ عرضه  را  20  خرداد  مشتری ان  را خارزم می دانند  . به نظر خبر برای هر دو سهم  بسیار جالب و جذاب است . گزارش 12 ماهه وبصادر نیز می تواند  مثبت  باشد د رمجمع  قیمت های 910  ریال  چیزی برای از دست دادن ندارد . سهم  را در این  محدوده  زیر نظر داشته  باشید  . امروز سهم می امد که  رشد کند  اما از رشد خبری نبود و بازهم  عرضه  می شد  . در نماد دی شایعه  افزایش سرمایه  200% مطرح  شده  اما  دقت کنید  حداقل 2 ماه  تا  زمان  گرفتن  مجوز می تواند  زمان  ببرد . گزارش ایران  زمین نیز چنگی به دل نمی زد  و سهم  منفی شد  . ایران  زمین  فقط با  شایعه  خرید بلوک توسط نفت است که مثبت می شود .

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

17 خرداد 93

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.