گزارش بازار شنبه 20 اردیبهشت 93

گزارش بازار شنبه  20   اردیبهشت 93

موج ها خوابیده اند آرام و رام …

گزارش بازار بتاسهم :16:55  امروز شنبه ، بازار سرمایه حکایت  موج هایی بود  که  خوابیده اند … ارام و رام … دیگر کسی معاملات  هیجانی در بازار ندارد . اب ها از اسیاب افتاده است … البته  بانکی ها  نیمچه حضوری در بازار داشتند  و خودی نشان می دادند اما  انها هم  به نظر خیلی ستاره  بختشان  درخشان  نباشد  . در مجموع در بازار این  روزها  جو بسیار ارام و ملایمی را دنبال می کنیم  که نه خیلی رشد می کندو نه  کاهش اما  نکته  مهم در بازار این  است که علائم و نشانه هایی در حال  بروز است که  بازار را  رو به  رشد نشان  می دهد  . یک نکته  بسیار مهم  این  است که  چشم انداز کاهشی که همه  فکرش را می کردند در بازار وجود ندارد  . یعنی این  دژ محکم  برای بازار سرمایه  شکل گرفته است که بحران ها و سونامی منفی به داخل ان  نفوذ نکند . این  یک  اتفاق مهم  بود  که در حال حاضر در بازار شکل گرفته  یعنی بازار با جلوگیری از افت اولین گام  را  برداشته است  . این  بدان  معنی است که  وقتی سهامدار مطمئن باشد بازار و سهم ها خیلی افت  نمی کند و یا افت  ان نیز محدود  است ترغیبش به خرید بیشتر می شود  . این  ارامش را در بازار باید نشانه خوبی برای روزهای اتی دانست  . به واقع  این  نشان  می دهد که  فنر بازار کم کم در حال  جمع  شدن است و کافی است  با  یک  خبرخوب این  فنر باردیگر باز شود  . به نظر این فنر می تواند  بیش از هر چیز به دو ایتم  واکنش نشان  دهد  یکی خبرهای مثبت از تحولات  سیاسی و  دیگری تحولات  گزارش شرکت هاست که قطعاً در وضعیت  بازار موثر خواهد بود  .

امروز و روزهای دیگر پایه  گذاری بازاری گذاشته  شده است  که کمی منطقی و عقلانی تر عمل کرد  . در روزهای گذشته هیجان در بازار موج می زد و کمی هم  موج  سفته  بازی چاشنی ان  شده  بود . در این  شرایط بود  که مثلاً گروه خودرو  بی محابا رشد می کرد و در واقع  یکی پس از دیگری مشغول پیش خور شدن  خبرهای مختلف بود اما  امروز ترمز انها نیز کشیده  شد  تا  بازار به  شکل منطقی تری به  دنبال  سهم های بهتر بگردد  البته  هنوز خودرو  مرد  روزهای خوش نوسان  بازار است اما  امروز ارام  بود. البته برخی معتقدند  ارام  بودن  جو بازار  نتیجه  ارام  بودن  جو گروه خودرو بوده است که دیدم امروز یا  منفی بود و یا در لحظات  مثبت خود نیز فشار سنگین  فروش را  تجربه می کرد  .

به هر حال  بازار امروز ارام  تر از روزهای قبل بود و برای یک  روز شنبه  که معمولاً پر خبر دنبال می شود و پر تنش روز ارامی داشتیم  . در تحولات  فعلی بازار باید یک  نکته  را مد نظر داشت . اگر به هر دلیلی  و با هر قید و بندی بازار بتواند  نقاط فعلی را  با  یک  رشد 2000 واحدی پشت  سر بگذارد به  قول تکنیکالیست ها  وارد  یک  مدار تازه می شود که  می تواند دریچه ای جدید برای بازار بگشاید  اما  انصافاً کار سختی را در پیش داریم.

و اما  یک نکته …

برخی مدام از بازار گلایه  دارند  که این  چه وضعیتی است  و چرا  بازار این  چنین است  . در پاسخ  به این  امر باید گفت  که اول از همه  یک توصیه  به  شما می کنیم . ذهن  خود را  در ابتدای سال 93 ریست  کنید ! یعنی هر چه در سال 92 دیده اید  فراموش کرده و برای سال 93 انتظارات سال 92 را نداشته  باشید . انتظار نداشته  باشید  که  بازار یک تنه و چند روزه  مثبت های انچنانی را تجربه  کند . دوره این  رشد ها  گذشته است و این  بازدهی های فعلی بر مبنای منطق واقعی تری خواهد بود  . پس در محاسبات خود دقت  کنید . باردیگر تاکید می کنیم  نیاز نیست  مدام در حال نوسان  گیری از این نماد و ان نماد  باشید . بازار سال 93 بازار نوسان  گیری های خاص نیست مانند انچه در سال 92 داشتیم  . جو بازار در سال 93 بیشتر جو سهم های بنیادی خواهد بود که چاشنی ان  دید  تحلیلی ،داشتن  افق مناسب و پیش بینی چشم  انداز  و در نهایت صبر است که این  اخری از همه مهم تر است  .

و اما در بازار امروز از همان  ابتدا خودرو  در دست  انداز افتاد  و کمی عقب گرد کرد .برقی ها هم  جریان  نداشتند . کمی پتروشیمی  و بانک رونق داشتند که  یکی به دلیل ماهیت خبرهای رسیده از تخفیف نرخ خوراک  بود و مجامع پیش رو و دیگری بابت  دو خبر نرخ سپرده  قانونی  و احتمال  لغو تحریم  سویفت  که  باعث شد تا  بازار به این دو صنعت اقبال  بهتری نشان  دهد .

البته این  اواخر جو چپتروشیمی ها نیز در هم  شکست و فقط می توان  گفت  که بانکی ها  مثبت  ماندند و صد البته  بار رشد شاخص نیز امروز بر دوش بانکی ها و چند  سهم  بزرگ دیگر نظیر پارسان و فارس بود  .

و اما  برای بازار فردا  به نظر کار دشوار است  . شتاب عرضه ها  نیز جدی شده است و می تواند  ذهن  بازار را درگیر خود  کند . البته  بازار شویه  جالبی را در پیش گرفته . شاخص مثبت اما  جو عمومی بازار خیلی مثبت  نیست  . به نظر فردا نیز بازاربا  کمک  بانکی ها ، فارس ، پارسان و شاید چند سهمی که  به  بازار می ایند  به خصوص مخابرات  جو مثبتی داشته  باشد اما جو عمومی بازار را نمی توان حخیلی پیش بینی کرد  . به نظر میرسد بازار فردا  ابتدا  کمی پر فشار و منفی آغاز کند و بعد  مثبت  شود و البته دو روزی نیز مثبت  بماند .

یکی از مواردی که  باردیگر ذهن  بازار را اذیت کرده است کاهش نرخ دلار بود که نرخ دلار به 32750  ریال  رسیده است  که اگر افت  ان ادامه داشته  باشد  یک  خبر بد برای بازار است  .

در مورد  شاخص اجازه  بدهید  امروز برخی نظرات  عزیزان  تحلیل گر را جمع  بندی کنیم  قطعاً برای فردا  نظرات  بهتری را خواهیم  داشت اما در مجموع امروز شاخص 178 واحد  مثبت  بود که پارسان و بانک های ملت ، پارسیان، صادرات و پاسارگاد در کنار تاپیکو  در روند  شاخص موثر بودند  . در این  بین در بین منفی ها نیز فقط شبندر کمی منفی می زد اما در مجموع جو مثبت  بود  . به نظر با  خبر های خوب از مارون و برزویه  نیز می توان  به  رشد فارس و پارسان  بیشتر امیدوار بود .

اما  یک  نکته دیگر این که  شنیده می شود در همین  هفته  ممکن است  اعلام  شود که در پایان  اردیبهشت 2 عرضه اولیه  را  در بازار شاهد  خواهیم  بود  که  فولاد  هرمزگان و برزویه از مهم ترین  انها هستند  . به نظر اعلام  این موضوع نیز کمی فشار موقت  را  در دل بازار ایجاد می کند و البته از اوایل هفته  بعد  نیز فشار فروش تسویه برخی برای کارگزاری ها نیز بیشتر به  چشم می اید  .

و اما  با این  مختصات  سری به  حاشیه های بازار بزنیم  که حسابی پر از خبرهای مثبت سیاسی است .

در بازار خبرهای سیاسی مهم ترین  خبرهای بازار هستند  که  به نظر میرسد بازار توجه ویژه ای به  آنها  داشته  باشد  . یک  تحلیل وجود دارد که این  بار توافق نامه  جدید هسته ای گروه  پتروشیمی  و به خصوص بانک  را  با  جو بهتری مواجه می کند و خودرو  کمی با  رشد اخیر جا می ماند  .

همین جا  قبل از بررسی بازار و خبرها  باید گفت  که بسیاری از کارشناسان بورسی معتقدند رفع تحریم های بین المللی چشم انداز اقتصادی کشور بسیار مثبت خواهد شد، با توجه به افت قیمت ها در ماه های اخیر به نظر می رسد سهام جذاب و پر پتانسیل در بازار این روزها زیاد شده است.اما در حوزه  سیاسی سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته ایران و کشورهای 1+5 گفت‌وگوهای «موثری» درباره برنامه هسته‌ای ایران داشته‌اند؛ در همین حال یک دیپلمات گفته طرفین هنوز در حال تلاش برای رفع اخلافات بنیادین بر سر آینده توانمندی‌های هسته‌ای ایران هستند.یک سخنگوی هیئت ایرانی هم گفته که تهران به زودی از طریق رسانه‌های این کشور بیانیه مشابهی درباره مذاکرات نیویورک منتشر خواهد کرد.

ديپلمات‌هاي ايراني مي‌گويند پس از سه روز مذاکره فشرده برسر مباحث فني نتيجه اين گفت‌وگوها مفيد و ثمر‌بخش است، بعيدي‌نژاد مذاکره‌کننده اصلي ايران در مباحث فني با طرف غربي گفته است که نتيجه اين دور از مذاکرات مفيد به ظريف و اشتون انتقال داده مي‌شود، به نظر مي‌رسد شرايط رسيدن به يک توافق جامع و پايدار برسر فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران در حال شکل‌گيري است و کابوس يک دهه کشمکش و نگراني کنار مي‌رود. فهم مشترک و درک شرايط دو طرف، واقع بيني و تغيير رويکردها در سياست خارجي ايران و تلاش دولت روحاني براي رفع محدوديت‌هاي سنگين عليه ايران در عرصه بين‌المللي طرف مقابل را مجاب کرد که منطق و عقلانيت را جايگزين مشي گذشته خود کند و در چند ماه اخير از زمان روي کارآمدن دولت روحاني دو طرف مذاکراتي را که نتوانسته بودند در هشت سال گذشته به سرانجام برسانند در کمتر از ده ماه سر و ساماني دهند که در شرايط کنوني دو طرف از يک توافق جامع و براساس احترام متقابل از آن سخن مي‌گويند.

در همين شرايط و در آستانه برگزاري دور جديد مذاکرات ايران و گروه 1+5 يک مقام آمريکايي اعلام کرد که اين کشورها در ماه آينده تهيه پيش‌نويس توافق نهايي در خصوص فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران را آغاز خواهند کرد. به گزارش ايسنا، يک مقام آمريکايي در گفت‌وگو با خبرنگاران در اظهارات اميدوارکننده‌اي اعلام کرد که ايران و شش قدرت جهان تهيه پيش‌نويس توافق نهايي‌شان را در ماه آينده آغاز خواهند کرد و اين اميدواري را ايجاد کرده است که تا ماه ژوئيه (تيرماه) توافق جامع نهايي ميان اين کشورها صورت خواهد گرفت. طرفین بحث های کارشناسی و فنی خود را ادامه می دهند تا موضوعات فنی و کارشناسی را برای دور آتی مذاکرات سیاسی که هفته آینده در وین اتریش برگزار می شود، «آماده سازی» کنند.از سوی دیگر با  وجود تمام  این  خبرها شنیده می شود ایران و شش قدرت جهانی به پیشرفت‌هایی برای حل اختلافات بر سر راکتور آب سنگین اراک که می‌تواند پلوتونیوم مورد نیاز برای ساخت بمب اتم تولید کند دست پیدا کرده‌اند.یک  اتفاق مهم دیگر این  بود که طرف آمريکايي از اسرائيل خواسته اين موضوع را به رسميت بشناسد که ايران يک کشورِ هسته‌ايِ در آستانه، با توانمندي‌هاي برگشت‌ناپذير است و بايد به اين کشور اجازه داد تا برنامه هسته‌اي غيرنظامي داشته باشد.در موضوع هسته ای صدای قالیباف هم درامد  که گفت: مقام معظم رهبری برپرونده هسته‌ای نظارت دقیق و عمیق دارند و در حقیقت اداره کننده موضوع هستند.

به نظر شما  تا  به  امروز این چنین خبرهای مثبتی را برای بحث هسته ای شنیده  بودیم ؟!

اما در خبرهای اقتصادی اقساط چهارم و پنجم پول‌های ایران که پیش از این بنا بر توافق ژنو آزاد شده بود به حساب بانک مرکزی کشورمان واریز شد.  با مشخص شدن بانک و حساب مورد نظر ایران، مبلغ یک میلیارد دلار مربوط به اقساط چهارم و پنجم از دارایی‌های بلوکه شده به حساب بانک مرکزی نزد بانک مرکزی امارات متحده عربی واریز شد و اکنون قابل استفاده است.

این  هم خبرخوب دیگری بود  که  بازار شنید . البته  موجبات کاهش قیمت  ارز را  رقم  زد  . اظهارات نوبخت  به دلار 2650  تومانی نیز کمی ذهن بازار را درگیر کرده هر چند  بسیار بعید است  اما  دلار را  امروز با  گارد اندک نزولی همراه  کرد .

در حوزه  دلار پیش بینی ها این  بود که  دلار کاهشی شود اما شدت  ان  بالا  نیست و در نهایت  3280  تومان  را دید  . اگر افت  دلار محدود  بماند خبرخوبی برای بازار خواهد بود .

دز حوزه  بازارهای جهانی هم  طلا  کار خود را  نزولی به  پایان  برد و به  1290 دلار رسیده است  و در سایرکالا ها مس به  6781 دلار معامله می شود و کمی نسبت  به دیروز رشد کرده است . روی در همان  محدوده  2035 است و سرب نیز در 2065 معامله می شود  . قیمت  اوره نیز بازهم  کاهش یافته و به  328  دلار رسیده است  .

غول پتروشیمی برمیخزد!!!

در بازار امروز افزایش شدید تقاضا برای برخی از محصولات پتروشیمی در بازار داخلی و تشکیل صفوف خرید در بورس کالا از یک طرف و افزایش قیمت ارز که باعث تعدیلات مثبت قابل توجه در گزارشات 3 ماهه پتروشیمی ها خواهد شد از طرف دیگر باعث توجه بازار به نمادهای پتروشیمی شده است . البته  امروز خبر تخفیف نرخ خوراک  برای انها که  سرمایه  گذاری کرده اند و یا طرح و توسعه  دارند  خبرخوبی بود

شازند همچنان در شکستن سد قیمتی 2800 تومان و هموار کردن راه خود برای رسیدن به سطوح قیمتی 3000 تومان مشکل دارد پتانسیل تعدیل مثبت سود سال 93 و تقسیم سود مناسب برای مجمع پیش رو به همراه افزایش سرمایه200 درصدی پتانسیلهایی هستند که این سهم را با دید میان مدت همچنان در گروه پتروشیمی جذاب میکند

زاگرس 2000 تومانی فرصت خوبی برای خرید این متانول ساز بزرگ بازار میباشد زاگرسی که به دلیل تسعیر نرخ ارز جای رشد عایدی را در عملکرد 3 ماهه داشته و قیمتهای 2000 تومان را کف قیمتی سهم ارزیابی میکنیم .

امروز شاهد  توقف نماد جم  بودیم  که  برخی ان  را  کاهش سود  سال 92 می دانند و برخی دیگر افزایش سود اما  به  طور کلی هنوز مشخص نیست  . اما در این  سهم سود حسابرسی شده  سال 93 جم  با  رشد مواجه  بوده و شرکت سود هر سهم خود را از 3046 ریال  به  3204 ریال افزایش داده است  . اتفاقات  خوبی در سال 93 سهم می تواند  رخ  دهد  . بودجه  سال 93 شرکت  تا حدودی متعادل است  . همین حالا  اگر دلار را  ازا د بفروشد شرکت  به  سود  3800 ریالی نیز می تواد  برسد  .

در شفن خبر میرسد که  افزایش سرمایه  300% در این  سهم  به  زودی اعلام  نهایی می شود و بخشی ازاین  افزایش سرمایه از محل اورده و بخشی انباشته است و به نظر خبرخوبی برای سهم  است  . بلند مدت ها  قیمت های این روزها  را از دست  ندهند  . احتمالاً این  افزایش سرمایه  همزمان  با مجمع عادی شرکت خواهد بود و تا  ان زمان  احتمال  رشد کوتاه مدت  نیز وجود ارد  . مارون  به  شایعات جامعه  عمل نپوشاند و سود 8420  ریالی را  که  شایعه  شده  بود محقق نکرد  اما  تعدیل سود  زده و سود خود را 7610 ریال  تاعلام  کمرده است  . البته  امروز مدیر مالی تاکید کرد  که  بذدون مجمع لاله این  سود را  محقق کرده و به نظر میرسد می توان  به تحقق سود بیش از 8000 ریالی در مارون  بسیار امیدوار بود . در حرکت  اخیر می بینیم  درواقع  سود عملیاتی مارون  500 میلیارد تومان  رشد داشته است  که این  نشان  می دهد سود  سال 93 این  شرکت نیز قطعاً تعدیل خواهد شد  .

بانکیها و اخبار خوب!!!

خبر کاهش نرخ سپرده قانونی برای بانکها از 20 درصد به 12 درصد که موجب افزایش تسهیلات دهی و افزایش حاشیه سود بانکها خواهد شد باعث شد تا بانکیها پس از یک دوره رکود امروز به سمت لیدری بازار پیشروی نمایند . البته  امروز خبر کاهش احتمالی تحریم سویفت نیز موثر بود .

بانک صادرات به عنوان نماد پرطرفدار در گروه بانکی با برگشت قیمتی از سطوح حمایتی 95 تومانی همراه و راه رسیدن به قیمتهای بالای 100 تومانی را در پیش گرفته است وبصادری که پس از عبور از قیمتهای 100 تومانی در فکر بازی جدید است  . فعلاً شنیده می شود  توافقی بین  سهامداران  شکل گرفته که وبصادر به  قیمت های بیش از 1000 ریال  برسد .

اما بانک تجارت با صف خرید به سطوح قیمتی بالای 120 تومان بازگشت شایعه شده این بانک با تعدیل مثبت در عملکرد 12 ماهه همراه میباشد مضافا اینکه این شرکت همچنین قصد فروش نیروگاه تحت تملک خود را در دستور کار دارد . البته  وتجارت در این  قیمت ها  واقعاً دیگر ارزنده  شده  بود .

همانطور که بارها تاکید داشتیم قیمتهای 280 تومان فرصت خوبی برای خرید سهام بانک پاسارگاد با توجه به پتانسیل تعدیل مثبت قابل توجه اش در گزارش 12 ماهه میباشد همچنان وپاسار در سطوح قیمتی 280-300 تومان در نوسان خواهد بود .

در این گروه  فردا  در قیمت  صفر و حتی منفی پارسیان  نیز گزینه  بدی نیست  . باردیگر نیز تاکید می شود  مراقب سفته  بازی ها در نماد  دی ، ایران  زمین و سرمایه  باشید

خودروییها ترمز گرفتند!!!

در بازار امروز فشار عرضه ها و شناسایی سود توسط اکثر نوسانگیران در گروه خودرو باعث شد تا گروه خودرو ترمز رشد قیمتی خود را بکشد. البته داستان های دیگر نیز در گروه خودرو قابل لمس است  . تقریباً بسیاری از کارشناسان  از حبابی شدن  قیمت  برخی خودرویی ها  واهمه دارند  . به نظر جریان  پول و خبرها و حاشیه ها  باعث این  اتفاق شده است و باید از این هیجان  دوری کرد  . توصیه اول این  که اگر در پرتفوی خود  به  طور سنگین خودرویی دارید و روی سود هستید  کمی سبک کنید  .البته  به نظر فردا اگر صف خرید شد وقت خوبی است  . برای چندمین  بار است  که تاکید می کنیم  قضیه خودروسازی ها عملیاتی نیست  . پشت  قضیه خودرو و خبرهای این چنین که ما از نظر سود عملیاتی می شنویم  خبرهای دیگری غیر از ان  است . مثلاً در سایپا  بحث های معامله  بلوکی که حتی خود  سایپا  به  تامین  اجتماعی واگذار شود  . بابت بدهی کارکنان  فولاد… و یا در ایران خودرو  صحبت های یک  معامله  بلوکی عجیب است که در فرصت مناسب به ان  پرداخته می شود . پس در کنار نکات  منفی که ذکر شد نکات خاصی هم  وجود دارد  .

به نظر این  نشان  می دهد  هنوز رالی خودرو  برای یک  صعود موقت  دیگر ممکن است  اماده  باشد اما نشان  می دهد  کم کم  به نقاط حساس و  اوج  رسیدیم  و باید مراقب باشیم . هر چند اصلاح  صورت گرفته  امروز در وضعیت  گروه خودرو  موثر بود و فردا منفی این گروه  باردیگر انها  را  برای نوسان  گیری روی سهم  جالب و جذاب خواهد کرد  .

امروز ایرانخودرو انقدر فشار عرضه ها بر رویش فزونی یافت که تا استانه صف فروش پیش رفت ایرانخودرویی که وعده های مکرر مدیرعاملش بر افزایش تیراژ تولید و افزایش فروش و احتمال تعدیل مثبت هم نتوانست وضعیت خوبی برایش رقم بزند به نظر میرسد ایرانخودرو تا قیمتهای 245 تومان به تعادل برسد . در این  سهم خبرتولید  و تیراژ 600  هزار دستگاهی خبرجالبی است  .

سایپا امروز نتوانست قیمتهای 280 تومانی را بشکند سهامداران این سهم در انتظار افزایش سرمایه سایپا میباشند سایپایی که روند رو به احیا را با افزایش تیراژ تولید به روزانه 2 هزار دستگاه و برنامه افزایش به 2500 دستگاه به خوبی طی میکند فعلا سهم در قیمتهای 260-280 تومان در نوسان خواهد بود . به نظر قیمت های نزدیک  به  3000 ریال  دیگر نقاط پایانی بر شرایط فعلی سهم  باشد  .

خاور حتی با بهبود وضعیت تولید و فروش به دلیل هزینه های سرسام اور پتانسیل سوداور شدن را ندارد این شرکت تنها امیدش به فروش سهام بانک پارسیان و تسویه بدیه های مالی خود میباشد تا زماین که مشکل بهره های سنگین تسهیلات مالی دریافتی در این شرکت حل نشود توصیه  ای به ورود به این سهم نمیشود.

دراین  گروه  گفته می شود ورنا  مشغول فروختن  ایران خودرو  برای پرداخت پول خرید بلوک ایران  خودرو  به  صندوق است  . احتمالاً صندوق نیز ازاین محل با  یک  تعدیل مواجه می شود  .

سرمایه گذاریها تفکیک میشوند!!!

این روزها سرمایه گذاریها در انتظار یک جرقه برای رشد قیمتی میباشند سرمایه گذاریهایی که این روزها به دو دسته هلدینگهای تخصصی و سرمایه گذاریهای ازاد دسته بندی شده اند

در بین  هلدینگ ها تاپیکو امروز پس از خرید 8.5 درصد از سهام  فارس به  بازار آمد  . سهم  همیشه بسیار ارام و کند  با  رشد قیمتی همراه  شده و شاید هدف 5800  را  نشانه گرفته اما در رسیدن  به ان  همه  را دق مرگ می کند . اگر عجله ای برای فروش ندارید  در سهم  بمانید  . به خصوص این که  سهم در نیمه  دوم  سال 94 با  افتتاح  خلیج  فارس مواجه می شود که در سود  شرکت  بسیار موثر است  . این  افتتاح  قطعاً در قیمت  تاپیکو بسیار موثر خواهد بود . امروز تاپیکو پس از شفاف سازی در خصوص اثرات خرید بلوکی سهام هلدینگ خلیج فارس در سطوح قیمتی 500 توماین بازگشایی شد .

در نماد  فارس نیز گفته می شود  بحث توقف نماد  شرکت  بسیار جدی شده است  . قطعی شدن  بلوک  این  سهم  می تواند  شرایط جالبی را  رقم  بزند  به خصوص این  که  شنیده می شود پارسان  نیز برای حضور در فارس ابراز علاقه  کرده است .  البته  خبر قوی تر برای فارس است  است که برزویه  طی 1 ماه  اتی حداقل دیگر در تابلو  ها  ظاهر خواهد شد . پتروشیمی برزویه  در سود  سال 93 رشد چشم  گیر درامد  داشته است . هر دو سهم برای میان مدت ها و صندوق ها با دید  بلند  مدت  عالی است  .

وصندوق تلاش دارد تا به اولین هدف قیمتی خود یعنی سطوح 380 تومانی برسد خبرهایی امروز از قبول کردن سرمایه گذاری رنا مبنی بر پرداخت مبالغ مورد اختلاف با این شرکت دارد حقوقی نیز فعالیت خوبی را در وصندقو اغاز کرده است وصندوق در صورت تثبیت در سطوح قیمتی بالیا 380 تومان به سمت سطوح قیمتی 400 و سپس 420 تومان حرکت خواهد کرد

خرید بسیار عالی حقوقی ها در نماد پارسان که شنیده میشود صندوق توسعه بازار میباشد باعث شد این سهم امروز با نوسانات مثبت همراه شود ارزش ذاتی پارسان در مقطع فعلی در سطوح 920 تومان قرار داشته و این سهم میتواند اارام ارام به ارزش ذاتی خود نزدیک شود . در این  سهم  به  زودی خبر میرسد که تعدیل مارون  یک  تعدیل و رشد سود  پارس برای سال 93 نیز شوک بعدی خواهد بود  . البته  خبراصلی در پارسان هنوز باقی مانده  که  طی هفته های اتی از ان  رونمایی می شود که می تواند یک  تعدیل 20  تومانی دیگر را  برای پارسان  به همراه داشته  باشد .

در این  گروه  فردا  روی صفر قیمتی خارزم  می توان  زوم شد . از پترول نیز خبرهای جالبی میرسد  .

در گروه  سرمایه  گذاری ها  وسکاب نیز بد  نیست  . سهم  به سود 713 ریالی رسیده است که  گویا  سود  به  حق تقدم ها نیز تعلق نمی گیرد  . به نظر با این  سود و تقسیم سود  احتمالی 550  ریالی در این  شرکت به نظر اگر خود  سهم  نه حق تقدم ها در قیمت های 1800 ریال  قرار گرفت نمی تواند  ریسک  آنچنانی داشته  باشد  .

سیمانیها در تب و تاب!!!

این روزها سیمانیها در انتظار تنها پتانسیل خود یعنی مشخص شدن میزان افزایش نرخ سیمان هستند سیمانیهایی که پتانسیلهای بنیادی نظیر تعدیل مثبت عایدی را در صورت افزایش نرخ سیمان رادارند فعلا روند و اینده سیمانی ها به این افزایش نرخ گره خورده است

سیمان غرب در کف قیمتی 840 تومانی قرار دارد سغربی که پتانسیل برگشت روند قیمتی را داشته و میتواند از همین سطوح برگشت قیمتی را در صورت ایجاد پتاسنیل بنیادی تجربه نماید سغرب در گروه خود با دید میان مدت و شرکت در مجمع گزینه مناسبی محسوب میشود

سیمان داراب جز سهامی است که در این گروه افت قیمتی نخواهد داشت اما فعلا رشد قیمتی چندانی را هم ندارد فعال شدن پتاسنیل افزایش نرخ سکوی رشد قیمتی بسیار خوبی برای این سهم سیمانی میباشد سارابی که در صورت افزایش نرخ میتواند بازدهی 10-20 درصدی را داشته باشد

چهارگوشه بازار!!!

حمل و نقل بندری سینا پس  از خبر تکذیب شفاف سازی شرکت توسط سازمان بنادر با رونق مجدد همراه شد همچنان ریسک این سهم بالا بوده و سهم اسیر دست جریانهای سفته بازی میباشد و روندش بستگی به قرارداد حضور شرکت در بندررجایی خواهد داشت. بارها توصیه کردیم و بازهم  می گوییم  اگر خبر درونی از تحولات  شرکت دارید وارد  شوید در غیر این  صورت دست نگاه دارید .

تایید افزایش سرمایه و تعدیل مثبت گلگهر و خبرهای مثبت از افتتاح طرح های توسعه ای در این شرکت سنگ اهنی باعث شد . خبر افزایش سرمایه  100% از محل اورده در کگل باعث شد  تا این  شرکت  امروز کمی مثبت  یاشد . این  شرکت  همزمان با مجمع عادی پیش رو  افزایش سرمایه  را نیز نهایی می کند . کگل با این حرکت  به نظر در قیمت های 6 الی 8% بالاتر کوتاه مدت  ها  را پیاده می کند  اما  بلند مدت ها و میان مدت ها  که  با این  شرکت  سنگ آهنی همراه هستند به نظر اتفاق خوبی در انتظارشان خواهد بود  . خرید کگل برای نوسان  چندان  منطقی نیست  اما  برای میان مدت و بلند مدت  گزینه  عالی خواهد بود  .

امروز حفاری شمال مهمان قیمتهای بالای 600 تومانی شد اینده خوبی در پیش روی حفاری گشوده شده است سهمی که پتانسیل شناسایی سود خوبی برای سال 93 را هم خواهد داشت شنیده میشود حفاری ارام ارام تا شب مجمع قیمتهای 660 تومانی را به خود خواهد دید

در نماد توریل  خبر خیز برخی برای نوسان  گیری روی این  سهم  را در روزهای گذشته در سایت  داشتیم  . به نظر این  رشد به  رشد وتوکا نیز منجر شود  پس این  سهم  را نیز زیر نظر داشته  باشید  . از سوی دیگر برخی از احتمال  فروش بخش کوچکی از بلوک توریل در بازار توسط وتوکا خبر می دهد که  امروز انجام  شد  و گفته می شود در روزهای بعد  نیز ادامه خواهد داشت .

فراور پس از تقسیم  سود 700  ریالی امروز به  بازار امد و مجمع  را  به  کام  سهامداران  خود  زهر کرد . سهم در قیمت های 4300 و 4400  ریال  برای بازار جذاب خواهد شد  هر چند  بحث کاهش نرخ ارز امروز به  طور کلی این گروه  را ازار می داد  . در فاسمین  نیز تبدیل شدن  حق تقدم ها  به  سهم فشار فروش را  بالا  برده است  .

در گروه دارو  جو  کمی بهتر شده است  . مجمع دالبر برگزار شد  و سهم  مجمع  خوب و موفقی را داشت  سهم  1900 ریال  در مجمع  تقسیم  کرد و این  تقسیم  سود  کمی سود  سبحان  را افزایش می دهد که  به او  نیز میرسیم . در نماد  دالبر به نظر با  توجه  به  سود 2541 ریالی برای سال 93  و قیمت های فعلی اگر سهم در محدوده 11500و حتی 12000 ریال  باز شد می تواند  برای نگهداری یک  سهم  کم ریسک در پرتفوی خود از گروه دارو  بد  نباشد . هر چند  رشد انچنانی را از سود  شرکت  انتظار نداریم  اما  افزایش پی به ای گروه می تواند  برای دالبر نیز موثر باشد  .

در سوی دیگر دکیمی در یک اتفاق بد 10 تومان  سود  سال 93 را که پیش بینی کرده  بود  کاهش داد . این  هم  اتفاق خوبی برای این  سهم نبود اما  امروز جبران  کرد و سهم رشدسود  را در برنامه  سال 92 خود علنی کرد تا جو منفی اخیر را حنثی کند .

و اما  سبحان و والبر … . شنیده می شود  دسبحا در مجمع  1200  ریال  تقسیم  خواهد کرد  . به نظر واقعاً سهم  در قیمت های جذابی قرار دارد  و می تواند بازدهی خوبی را  شاهد  باشد  . البته  گفته می شود  والبر هم  بودجه خود را همین  عدد گرفته است  و تعدیلی ندارد  اما  برای خود  گروه دارویی سبحان  گزینه جالبی است  .

امروز شپاس نیز مثبت  بود . مرد  قیر فروش بازار ! باردیگر فروش های صادراتی این  سهم  آغاز شده است  . سهم  را  تقریباً کسی در بازار ندارد  و شناور ان  حداقلی است  .اگر روند  فروش فعلی قیر صادراتی در بازار ادامه داشته  باشد می توان  به ادامه جو مثبت در شپاس نیز امید وار بود .

در روزهای گذشته  در مورد وامید  و تعدیل او  صحبت  کردیم  . وامید  که  برای تعدیل سود  سال 92 متوقف شده  بود  با  اعلام  سود  سال 92 خود به خصوص رشد جالب توجه در سود تلفیقی به  بازار امد اما  رشدی نکرد   . سود این  شرکت برای سال 92 مبلغ 696 ريال اعلام نموده بود که مطابق صورتهاي مالي حسابرسي نشده مبلغ 767 ريال محقق شده است. اما  نکته  مهم این  است که سود تلفیقی این  شرکت مبلغ 706 ريال اعلام نموده بود که مطابق صورتهاي مالي حسابرسي نشده مبلغ 018ر1 ريال محقق شده است.  این عامل مهمی برای تصمیم  گیری است  . در واقع  شما  سهمی با  ارزش ذاتی 8200 و 8300  ریالی و سود تلفیقی 1000 ریالی . حالا  امید  31 اردیبهشت  ماه  به  مجمع می رود و به نظر با  توجه  به این  قیمت و شرایط سنگ  آهنی ها  قابلیت های خوبی برای یک سرمایه  گذاری میان مدت  دارد  . در این  گروه  روی ومعادن نیز با دید  نوسان  می توان  دید  خوبی داشت و به نظر سهم  برای نوسان  گیری نیز شرایط جالبی را در پیش داشته  باشد  به خصوص برای سال 93 که هر 4 شرکت  فخاس، فملی، کگل و کچاد  با تعدیل مواجه می شوند  .

طبق برخی شنیده ها  رانفور بالاخره  مجوز افزایش سرمایه  را گرفت که  البته  برخی ان  را  180 و برخی 250% می دانند اما  به نظر این  مجوز و مجمع 30  اردیبهشت این  سهم  می تواند نشانه های خوبی برای رشد قیمت  سهم  شود  . البته دقایقی پیش گزارش انفورماتیک کیش چنگی به دل نمی زدو رشد خاصی نداشت  اما  به نظر میرسد همان  خبر افزایش سرمایه  برای این  سهم  به اندازه چندین و چند تعدیل موثر باشد  .

عدم  خرید نیروگاه های خصوصی سازی جو مپنا  را کمی به هم  ریخته است . مپنا اگر خبری برای بازار رو  کند حرفی نیز برای گفتن نخواهد داشت  .

گروه تحلیل گری بتا سهم

20 اردیبهشت 93

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.