گزارش بازار شنبه 21 تیر 93

گزارش بازار شنبه 21  تیر 93

یک چشم وین،یک چشم کدال

گزارش بازار بتاسهم 16:15 : امروز شنبه ، بازار در حالی که می رفت در شرایط متعادلی باشد  برخی خبرهای خاص و به خصوص رنج های منفی در برخی گروه ها  و شرکت ها  کار را کمی خراب کرد  . با این که  چهره  بازار مثبت  بود ولی عمق مثبت  انچنانی در فیس بازار مشخص نبود  . البته این  را هم  بگوییم  که  خیلی ها  انتظار داشتند  با  قیمت های یک  ساعت  پایانی کار روز چهارشنبه  بازار امروز یکدست قرمز پوش باشد و  بانوی قرمز پوش من  را  زمزمه  کند ! ولی این  طور نشد  و بازار کرم  کرد و در چند گروه  به خصوص خودرو  فقط منفی بود  .

بازار این  روزها  یک چشم خود را  به کدال بسته تا  اطلاعیه  سود  شرکت ها  در 12 ماهه و 3 ماه  را  رصد کند که  بسیار مهم و تاثیر گذار است و یک  چشم  را نیز به خبرهای وین دارد تا  ببنید چه  تحولاتی در استانه وقوع است و اثرات  توافق چقدر است و یا اصلاً بوی توافق می اید  یا خیر . نکته  بسیار مهم  این  است که این  موارد  خیلی بر رفتار بازار موثر  خواهد بود و این  ایتم ها  هستند  که  شرایط بازار را تعیین  می کنند  .

البته در داخل بازهم  غضنفر ها دست  به کار شده و یکی سربی سامان خودرو  را می شکند و دیگری نرخ  خوراک  پتروشیمی ها  را  تا هر جور شده  به  دولت و بازار سرمایه  ضربه  بزنند  . روزی که برخی عزیزان  برای نجات  بازار دست  به هر کاری می زدند  همین جا تاکید داشتیم  که بهتر است بازار سرمایه  را وارد  مسیر سیاست  نکنیم  که  حالا  برخی تازه  متوجه  شدند  ازاین  دماسنج می توان  راحت تر علیه دولت  استفاده  کرد …

بگذریم  …

اما  به  بازار میرسیم و دوراهی های متعددی که پیش روی اوست  . برخی ریسک خرید در این  مقاطع در بازار را  زیاد می دانند . دقت  کنید  بازار پس از رشد نزدیک  به  4% این  استراحت  ها  را منطقی است  که داشته  باشد  و اگر ان  طور پر حجم و خوب حرکت می کند  خود  یک خبر مناسب برای بازار است  . به نظر بازار شاید فردا را نیز به همین  شکل سپری کنیم و بازاردرجا  بزند و حجم  داشته  باشد ولی خیلی مثبت  نباشد  . اتفاقاً فردا  خرید بسیار کمتر و  فروش بیشتر می شود چرا که احتمال عرضه  برخی به دلیل مذاکرات  بیشتر است  . در واقع  مذاکرات  بازار را  شبیه  یک  بازی صفر و یک  کرده است که  ابهام در ان  زیاد و اگر نتیجه  بدهد  خریداران  برنده و نتیجه ندهد  فروشندگان  برنده می شوند . همین موضوع است  که هم خرید و هم  فروش را در بازار سخت  کرده است  .

در همین  رابطه در یک  نگاه  دو سویه عدم  توافق بیشتر حس سرخوردگی برای بازار دارد . سرعت  رشد او را  کم می کند و صنایعی مانند  خودرو  بانک و پتروشیمی را از دور توجه  کاسته و به  گروه های پالایشی ، فولاد و فلزات  و سنگ آهن میرسد  . در این  حالت  سرنوشت  بازار به  دلار گره می خورد  که  البته حقیر معتقد است رشد انچنانی را در دلار نداریم ولی دیگر افت  نیز برای او  تمام می شود  . عدم  توافق شاید برای کوتاه مدت  بازار خوب نباشد . ولی میان مدت  کمی بهتر و البته  بلند مدت  برای بازار جالب نیست  . در صورت  توافق یک  روند  سریع  رشد کوتاه مدت  داریم . پس از ان  متغییر های اقتصادی به خصوص نرخ  ارز مسیر بعدی بازار را تعیین  می کنند ولی در میان مدت  نیز نمی توان خیلی بازار را غیر صعودی دید و در نهایت در بلند مدت  بازار با  چشم  انداز بسیار روشنی مواجه می شود  . بررسی نتایج  فوق نشان  می دهد  خرید در حین  مذاکرات  شاید ریسک  داشته  باشد  اما  بازده   عدم  خرید  از خرید کمتر است . یعنی اگر سهم  بخریم شاید شرایط بهتری را داشته  باشیم  البته  گفتن  این موضوع  بسیار سخت  است ولی همین  که  بازار از یک  بحران  خارج  شده و به نوعی محدوده  خاص شاخص نیز شکسته  شده است  می تواند  الارم هایی برای بهتر شدن وضع  بازار باشد  .

امروز انقدر خبرهای مربوط به  موضوع  مذاکرات  زیاد است  که مانده این چه  کنیم  سعی می شود مهم ترین  انها  بیان  شود که به نوعی کاربردی تر باشد  . اما حضور وزرای خارجه  کشور ها  در وین نکته  مهم  این  مذاکرات  است  . حقیر تحلیل خود را می گوید  ولی به نظر میرسد 90% کار پیش رفته است  و در10% باقی مانده  طرفین سیاسی می ایند تا  تصمیم  گیری کنند. این  به منزله اتمام  مذاکرات  نیست ولی نشان  می دهد  کار توافق به مراحل نهایی خود  رسیده  .

اما در بازار امروز و چشم انداز فردا  و روزهای اتی چه خبراست . امروز بازار منفی آغاز کرد  بعد  از حدود  15 دقیقه  فشار تقاضا  بیشتر شد  و شرایط بهبود داشت و کم کم  وضعیت به سمت  مثبت  شدن  سوق پیدا  کرد . جمع  اوری صف خودرویی  ها تاثیر بسزایی در این  روند داشت  اما پس از مدتی جو دیگر ان  طور که  باید  نبود و باردیگر موج عرضه بازار را فرارگرفت و با  ریزش خودرویی ها  شرایط را کمی تحت تاثیر قرار داده و بازاردر یک  ساعت اخر فشار فروش قوی تری را تحمل می کرد  .

فردا  اگر بازار بخواهد  مثبت هم  باشد ضعیف است  . همه و همه جا از یکشنبه  بزرگ  صحبت  می کنند جایی که  قرار است  توافق شود و یا حداقل بزرگان  بنشینند  و تصمیم  گیری کنند. البته دقت  کنید  اطلاعیه های کدال واقعاً سرنوشت  ساز هستند . واقعا  این  اطلاعیه ها در شرایط بازار موثر بوده و  خواهند بود و به نظر تا  به  امروز نه خیلی دست  بالا ولی خیلی هم منفی نیستند .

در مورد  چشم  انداز بازار روز چهار شنبه نیز عرض شد . این  عین  مطالب ان  روز است  که  البته  بازار به ان  توجهی نمی کند و این  به ما  می گوید  باید  کمی بیشتر به  سهم هایی که  سود نقدی خوبی می دهند و پی به ای پایینی دارند توجه کنیم  :

در سخنرانی روحانی در حضور رهبری ایشان  تاکید کردند  که تورم  را کاهش می دهند . ببنید  برنامه دولت  برای تورم  در سال 93 حفظ ان  زیر 20% است  ، در سال 94 این  است که هر طور شده  تورم  را در طول سال  به  10% نزدیک  کنند  و ان  را  به این  سطح  برسانند . این  که موفق می شوند  یا  خیر باید گفت  کسی که تورم  45% را  به  26% میرساند  برای باقی ان  نیز برنامه  دارد  . اما در همان  سال های 94  و 95 برخی از هدف گذاری تورم  5% و فیکس کردن  ان  در اقتصاد  کشور حکایت  دارند  . نکته اول منفی است که  بازار ما  با تورم همراه  بوده و همیشه  عادت  کرده است و این شاید برای او در نگاه اول جالب نباشد  . ولی نشان  می دهد  باید سراغ  سهم هایی رفت که  افزایش ظرفیت  صادرات  و تولید دارند . اما مورد دوم  این  است که  فرض کنید  اخر سال 94 تورم  ما 8% بود . نرخ  سود  بانکی در ان  شرایط بی شک  بیشتر از 10% نخواهد بود . حالا  تصور کنید  با  نرخ  سود 8  و 9  نهایت  10% پی به ای بازار باید چند  باشد  . در ان  مقطع  حداقل و کف پی به ای بازار به  10  خواهد  رسید . در حال  حاضر به  6 نمی رسد . قصدمان از گفتن  این  حرف این  بود که  با دید  میان مدت و بلند مدت  افق بازار سرمایه  بسیار روشن  است  .

و اما  امروز در شاخص تکنیکالیست ها  معتقدند که  شکست خوبی در خط روند  رخ داده و کافی است  3 روز دیگر بازار مثبت  باشد  می توان  افق های جدید را  برای بازار ترسیم  کرد  . امروز شاخص با  رشدی 132 واحدی در 73549 واحد  قرار گرفت و در این  مسیر شبندر،تاپیکو و خارک موثر بودند و از ان  سو اثرات  منفی تجارت و خودرو  بیشتر به  چشم می آمد  . در مور د شاخص به نظر باید کمی اطمینان  مثبت  بهتری را  به او  داشت  .

و اما در حاشیه های پر رنگ  بازار که  بیشتر حول محور سیاسی می چرخد  چه خبر است  . این  روزها  شاید سهامداران  سیاسی ترین  افراد پس از تیم  مذاکره کننده  و مدیران  سیاسی باشند که  ثانیه ای خبرها  را  دنبال  می کنند . دو خبر جدید این که صالحی گفته است ایران انعطاف لازم را در مذاکرات وین نشان داده است  علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ گفته است که “ایران انعطاف لازم را از خود نشان داده و اگر این مذاکرات به نتیجه نرسد، مسئول شکست آن طرف مقابل است.

از سوی دیگر عراقچی درباره 65 درصد متن مشترک،توافق بدست آمد و گفته  شده  عین  متن  صحبت های ایشان  است که  به نوعی بحث غنی سازی را تایید می کند  . او گفته شاید الان بیش از 60 الی 65 درصد متن توافق شده، البته بدان معنا نیست که ما در مسائل محتوایی پیشرفت کردیم. در نگارش متن پیشرفت داشتیم، ولی موضوعاتی که باقیمانده و هنوز نگارش نشده، وزنش زیاد است و نمی‌توان گفت در محتوای مذاکرات هنوز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای رخ داده، ولی در نگارش متن که قسمت مهمی از مذاکرات است، پیشرفت نسبتا خوبی داشتیم

در حال  حاضر مذاکرات وین به مرحله حضور تصمیم گیران سیاسی رسیده است. اکثر پرانتزهایی که داخل آن اختلاف بود حل و فصل شده است و باقیمانده آن اختلافات اساسی و اصلی است که نیاز به تصمیم گیران سیاسی ایران با ۱+۵ است. ويليام هيگ وزير خارجه انگليس روز جمعه اعلام کرد براي شرکت در مذاکرات هسته‌اي ميان ايران و گروه 1+5 راهي وين مي‌شود. همچنين «فرانک والتر اشتاين‌ماير» وزير خارجه آلمان نيز روز جمعه تائيد کرد که براي شرکت در مذاکرات هسته‌اي ايران و 1+5، راهي وين مي‌شود.یک شنبه ای حساس در راه است  . تحولات  حول محور مذاکرات جدی است  . در سوی دیگر هيات مذاکره کننده ايران و کشورهاي 1+5 تا عصر جمعه هيچ بحثي درباره پايان اين دور از مذاکرات نداشته اند و تنها زماني که در اين مورد مطرح بوده 30 تير يا پايان مهلت شش ماهه است.خبرنگار ايرنا کسب اطلاع کرد که هيات هاي مذاکره کننده ايران و کشورهاي 1+5 مي خواهند از همه فرصت هاي باقي مانده براي رفع اختلاف ها و دستيابي به متن مشترک توافق نهايي بهره ببرند.تا اين زمان از تعداد پرانتزهاي متن پيش نويس توافق نهايي کاسته شده و مذاکرات براي پاک کردن ساير پرانتز ها ادامه دارد.انتظار مي رود از روز شنبه تا صبح يکشنبه بتدريج وزيران خارجه آمريکا، انگليس، آلمان و فرانسه به وين بيايند تا به مذاکرات ايران و کشورهاي 1+5 بپيوندند.

در کنار این موارد وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که «جان کري» با  ظریف دیدار های دو جانبه ای خواهد داشت که  بسیار مهم و حیاتی است  .

اما در کنار این همه خبرهای مثبت   یک گمانه  زنی خطرناک  شنیده می شد . برخي گمانه زني ها حاکي از اين بود که با بازگشت وزيران  خارجه از وين در روز دوشنبه به پايتخت هاي کشورشان اين دور ا ز مذاکرات نيز پايان يابد و ادامه آن به تمديد دو دوره چهارهفته اي ديگر موکول شود.همچنین  به گزارش خبرگزاري فرانسه، «باراک اوباما» رئيس‌جمهور آمريکا پنج‌شنبه در تماس تلفني با «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير اسرائيل، با وي در مورد اوضاع غزه و همچنين مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 که از هفته گذشته در وين آغاز شده، گفت‌وگو کرد.بنا بر اعلام کاخ سفيد، اوباما در اين تماس به نتانياهو اطمينان داده است که واشنگتن «توافقي را که تضمين نکند که برنامه هسته‌اي ايران صرفا صلح‌آميز است، نمي‌پذيرد. البته  خبرگزاری رویترز گزارش داده است که با وجود مطرح شدن برخی درخواست‌ها از سوی نمایندگان برای توقف مذاکرات هسته‌ای، کنگره نهایتا با تمدید احتمالی مهلت مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 موافقت می‌کند.

اما در پایان شاید واقع  بینانه ترین  خبر این  بود که در پشت پرده مذاکرات پيشرفت‌هايي در برخي از مسائل اصلي حاصل شده، اما اختلافات در موضوع ظرفيت غني‌سازي ايران همچنان پابرجاست.اين پايگاه خبري با اشاره به اينکه مسئله غني‌سازي اورانيوم بايستي به گونه‌اي باشد که در محافل داخلي ايران قابل ارائه، با حفظ ظواهر احترام باشد افزوده گروه 1+5 نمي‌تواند بر کاهش ظرفيت غني‌سازي فعلي اورانيوم ايران اصرار کند و بايستي در اين مورد مصالحه کند.

در خبرهای اقتصادی روز پنج  شنبه خبر جالبی را  شنیدیم … در اولین اقدام برای خروج از رکود با تاکید بر ظرفیت‌های داخلی در هیأت امنای صندوق توسعه ملی تصمیم گیری هایی انجام شد که بر مبنای آن مصوب شد 4 میلیارد دلار برای طرح‌های پارس جنوبی، 4 میلیارد دلار برای احداث نیروگاه‌ها، 3 میلیارد دلار برای صنایع بالادستی، 2 میلیارد دلار برای فرآیند چرخه فولاد، 2 میلیارد دلار در بخش پالایشگاه و پتروشیمی، 1 میلیارد دلار در حمل‌ونقل، 500 میلیون به بخش کشاورزی تخصیص داده شد.

اما در حوزه  دلار …

دلار پنج  شنبه تا  زیر 3120  هم  معامله  شد  و امروز به  3110 و 3100  رسیده  بود  .  اگر به خاطر داشته  باشید قبل از مذاکرات  ژنو 2 بسیاری می گفتند  توافق باعث سقوط دلار به  2500  می شود  اما  نتیجه  چه  شد … برخی فکر می کنند  اگر مذاکرات نتیجه  بدهد  دلار نزول خواهد کرد دقت  کنید  به همان  میزان  تقاضای ارز نیز در بازار وجود دارد . ولی بسیاری بر این  عقیده اند  که  دلار زیر 3000 برای کشور مفید نیست   و چسبندگی فعلی نیز نشان  می دهد دلار و افت  ان  خیلی بعید است  که  رخ  دهد  . به نظر افت  دلار به  زیر 3000  و حتی 3100  نشان  داده  کار راحتی نیست .

بازارهای جهانی هم  اخر هفته با  صعود  آغاز کردند  طلا و روی خوش درخشیدند  و نفت  کاهشی بود . نفت  تا  101 دلار کاهش پیدا  کرده است  ولی طلا  در 1339 قرار دارد  و رشد خوبی داشته  است  . در فلزات  شاهد  رشد هستیم  و مس به  7170 رسیده است. روی نیز به  2309  رسید  و این  رشد بالای 2300  خبرخوبی برای گروه  روی است  .  .الومینیوم  هم  به  1891 دلار رسیده . امروز مس  و روی خوب عمل  خواهند کرد  . قیمت اوره نیز با  2 دلار افزایش به  346 دلار رسیده است  . زمزمه  رشد 15 دلاری متانول نیز شنیده می شود  .

به نظر بازارهای جهانی برای بازار خبرهای خوبی هستند  .

سر شما  را  زیاد درد اوردیم  به  سراغ  بازار برویم …

 

پتروشیمی ها پیشتاز!!!

این روزها پتروشیمی ها به دلیل شایعات تعدیل مثبتشان در گزارشات 3 ماهه با رونق و اقبال بازار همراه شده اند پتروشیمی هایی که در صورت اعمال تعدیلات مثبت در گزارشات 3 ماهه جای رشد قیمتی خوبی خواهند داشت. در گروه پتروشیمی با  وجود  رشد نرخ  اوره در بازارجهانی پتروشیمی ها  منفی بودند . شرایط زاگرس بد نبود و کمی مسیر رشد را طی در پیش داشت  به نظر خارک  هم  شرایط بدی نداشته  باشد  به خصوص با فروش سایر محصولات متانولی . در بازار شایعه  شده  زاگرس 1400  ریال  و در روایت  دیگر 1570 ریال  سود در 3 ماهه  محقق کرده است  با  توجه  به  آمار صادرات  این تحقق سود  بسیار محتمل است . بحث نرخ  خوراک  نیز می تواند  تغییرات  شگرفی را در سود  زاگرس به  وجود  آورد  سهم  همین حالا می تواند  سود 5300و 5400 ریالی را  به  بازار اعلام  کند . هدف کوتاه مدت  سهم  نیز پس از یک  کش  و قوس محدوده  24000 ریال  است  .

در شخارک  به نظر تعدیلات  قوی تری به  سراغ  سهم می اید . کمی در سهم  باید صبور بود ولی قیمت های 24000 ریال  هدف نهایی شخارک  است  که  محقق می شود ولی نه در 6 ماهه اول  .

در شازند  خبرهای تعدیل جدی شده است  .

گزارش مارون نیز با پوشش سود مناسب همراه است و شایعه  شده او نیز به  زودی افزایش سرمایه  100% را  رو می کند . امروز جم  نیز بین  منفیو مثبت ها  می چرخید . این  سهم  در گزارش سود خود  اعلام کرده  3110  ریال  سود محقق کرده است  . گفته می شود  3000 ریال  تقسیم  شده و از نیمه مرداد  پرداخت می شود  . شنیده  شده  مجمع  فوق العاده نیز برگزار شده و افزایش سرمایه  100% روی کدال می رود  . جم می تواند  شخارک  دوم  شود البته  سرعت  رشد او کم  است ولی در قیمت های فوق به نظر جم  برای بلند مدت و دید  بیش از 1 سال خوب است . تاکید می کنیم  بلند مدت در کوتاه مدت  قیمت های 2100 و 2200 فرصت  فروش برای نوسان  گیرهاست  .

در نماد شازند شاهد نوسانات مثبت این سهم و رسیدن به قیمتهای 840 تومانی بودیم شازند همچنان با دید پایان سال جای رشد قیمتی تا سطوح 1000 تومان را داراست اما تنها نگرانی این سهم احتمال گزارش ضعیف 3 ماهه به دلیل اورهال میباشد

خارک بازدهی خوبی به سهامداران صبور خود داده است خارکی که پتانسیل یک تعدیل مثبت دیگر و اعلام سود 360 توماین در عملکرد 6 ماهه را دارا میباشد این سهم همچنین با خبر افزایش تولید همراه میباشد این سهم اهداف قیمتی1900-2000 تومانی را پیش رو دارد.

در نماد مارون امروز سهم به هدف قیمتی 3400 تومانی رسیید تعدیل مثبت این سهم قطعی میباشد اما فعلا رشد بیشتر قیمتی منوط به اعمال تعدیل مثبت در گزارش 3 ماهه میباشد مارونی که شنیده میشود به دنبال اخذ مجوز افزایش سرمایه 100 درصدی میباشد

معدنیها و کمک های جهانی!!!

رشد بی امان و قابل توجه قیمتهای جهانی سرب و روی باعث توجه ویژه بازار به نمادهای معدنی شده است معدنی که پتانسیلهای بنیادی بسیار خوبی داشته و با دید میان مدت میتوانند مورد توجه بازار قرار بگیرند البته انهایی که پتانسیل افزایش سود خود به واسطه رشد قیمتهای جهانی را دارا هستند.

درست  است  که  گزارش های گروه  روی در 3 ماهه  چنگی به دل نمی زند اما  جو این گروه  مثبت  است  . اگر 2300  را در قیمت جهانی روی بتواند  پشت  سر بگذارد  تلاش بعدی برای 2600  است  . در این  گروه از نظر پرش سود  فراور  ، فسرب  و بافق در صد هستند ولی از نظر اطمینان  نسبی فاسمین و باما  قوی تر  خواهند بود  .

امروز همه  اعضا  مثبت بودند . گفته می شود  با  روی 2300  دلاری در ادامه  فاسمین  به  راحتی 800  ریال سود  را می سازد  و از همین  رو  هدف میان مدت  سهم  4600 تا  4800  است . در کنار ان کروی از نظر نموداری بسیار مناسب است و برای نوسان  بد  نیست  . باما نیز از نظر بنیادی شرایط خوبی دارد  . در گروه  روی بافق هم  امروز جمع  شد و باردیگر صف فروش شد  . سهم ممکن است  ناگهان  300% تعدیل مثبت  دهد  از این  سهم هیچ چیز بعید نیست ولی در حال حاضر برای گزارش افزایش سرمایه 600%  و مجمع عادی  متوقف  خواهد شد  . برای بلند مدت  شاید گزینه  بدی نباشد.

در نماد باما باما امروز در مقابل صف خرید خود تنها عرضه سهام به میزان حجم مبنا را تجربه کرد بامایی که پتانسیل تعدیل مثبت عایدی خوبی داشته و میتواند حتی سود 200 تومانی با این قیمتهای جهانی اعلام نماید در صورتی که قیمتهلای جهانی روی در سطوح بالای 2300 دلار تثبیت شود میتوان انتظار رشد سوداوری بالاتری را برای این سهم رویی داشت سهمی که در این سایت در قیمتهای 860 تومان معرفی شد

کالسمین با صف خرید سنگین به سمت هدف قیمتی 420 تومانی گام برمیدارد فاسمینی که پتاسنیل تعدیل مثبت عایدی را داشته و عملکرد 3 ماهه خوبی میتواند از خود ارائه دهد افزایش قیمت های جهانی از یک سو و افزایش قیم ارز از سوی دیکر سبب تعدیل مثبت عایدی این غول رویی خواهد شد

افتتاح دو خط تولید جدید کنسانتره در گلگهر و افتتاح خط تولید گهر زمین باعث شد تا گلگهر دیگر میلی به افت بیشترقیمتی نداشته باشد اما همچنان سایه شوم عوارض 20 درصدی بر سر این شرکت پابرجا بوده و به نظر نمیرسد گزارش 3 ماهه چندان چشمگیر باشد

سرمایه گذاری های طلایی!!!

در نمادهای سرمایه گذاری ها شاهد معاملات مثبت نمادهای این گروه به خصوص انهایی که به گروه پتروشیمی وابسته هستند بودیم هلدینگها این روزها در دل خود پتانسیلهایی دارند که بازار به این پتانسیلها روی خوش نشان میدهد

پارسان هم در قیمتهای بالای 800 تومان قرار گرفت پارسانی که پتاسنیل تعدیل مثبت عایدی و رشد سوداوری خوبی خواهد داشت به شرطی که تکلیف نهایی پالایشی ها وپتروشیمی ها روشن شود به همین دلیل فعلا به واسطه همین دو مانع پارسان ان رشدی که باید و شاید تجربه نمیکند.

وبانک  نیز امرزو مثبت  بود . در این  که  سهم در 60% ارزش ذاتی معامله می شود  حرفی نیست ولی تعدیل احتمالی در وتوسم و شازند ، وبشهر  و … می تواند  روند قیمتی خوبی برای سهم  رقم  بزند  . در این  سهم  به نظر میرسد تقسیم  سود  مجمع در محدوده  1200 ریال  باشد  . به نظر قیمت  سهم  قبل از مجمع در محدوده 6200 و 6300  ریال  است  مگر شازند  تعدیل دهد  و بیشتر شود که  احتمال  ان  قوی است . سهم  امسال  با  سرمایه  جدید به  راحتی به  سود  1400  ریالی میرسد  و هدف میان مدت  سهم  7000 ریال  است  ولی به این  قیمت  با  کندی  و سرعت  ضعیف خواهد  . در این  گروه و در سرمایه  گذاری ها  غدیر فروش بلوک وبشهر را  قطعی کرده و به  زودی این موضوع  حتی بر سود  شرکت نیز کمی بتواند  اثر گذار باشد  . در کنار انها  وامید  هم  پی به ای کمی دارد  و با  وجود خبر قطعی شدن  عوارض 20% سنگ اهن مقاومت خوبی داشت .

در این  بین  تاپیکو نیز شرایط بدی ندارد  . این  سهم م.فق شده  با  تعدیل شرکت های زیر مجموعه نظیر خارک ، مارون و شفن و برخی دیگر از شرکت ها  به تعدیل خوبی برسد . سود  شرکت از 103 به  119  تومان  رسید  و گفته می شود  می تواند حتی 900 ریال نیز در مجمع تقسیم کند . مجمع  شرکت اخر شهریور خواهد بود . برخی ما را به دلیلی دادن  هدف قیمتی 6000 ریال در تاپیکو  به سخره گرفتند  در حالی که در ان مقطع  سهم  در قیمت های زیر 4500 ریال  بود  . به نظر حالا  به  راحتی هدف قیمتی 6000 ریال  قبل از مجمع  تاپیکو  و طی 2 ماه  اتی محقق می شود  .

پشت خودروییها خالی شد!!!

اعتراضات گسترده به افزایش قیمت خودرو چه از سوی دولت و چه از سوی مجلس باعث شد فشار فروش در خودروییها افزایش و امروز معاملات منفی را از سهام این گروه شاهد باشیم به نظر میرسد فعلا مهمان اصلاح قیمتی کوتاهی از سهام خودروییها باشیم

ایرانخودرو از یک طرف فشار عرضه ها را تحمل میکرد و از سوی دیگر بازار حسابی از خجالت عرضه ها درامد . گزارش ضعیف ایران خودرو  ضربه  سنگینی را  به  گروه خودرو  زد .این  گروه در شوک  فروش قرار دار چرا که تازه  عده ای پی به  ابعاد  وضعیت  گزارش خودرو  برده اند .در خساپا که  افزایش قیمت محصولات  اعمال  شده است خبرمیرسد گزارش توجیهی افزایش سرمایه  شرکت  تا  روز یکشنبه روی کدال می رود . مجمع  شرکت نیز اگهی شده است . خساپا نمی تواند خیلی منفی شود و در محدوده 2300 و 2350  ریال  باردیگر جمع و جور می شود  . با این که تاکید  ما  روی ورنا و خودرو  بیشتر بود ولی با دید  نگهداری خساپا هم  بد نیست  . در این  گروه در فروش وساپا و و لساپا نیز عجله نکنید . اگر در روز چهار شنبه در مثبت  فروختید  در منفی روز یکشنبه خرید برای نوسان  بد  نیست . گفته می شود افزایش سرمایه  خساپا  67% و از محل تجدید ارزیابی ها  بوده است  .

اما در این  گروه  شرایط خودرو  واقعاً خاص است  . گزارش خودرو  به نظر جالب بوده نه خیلی منفی نه مثبت  . او در فروش خراق العاده عمل کرده و هیچ  شرکتی قدرت  رشد فروش خودرو  را ندارد اما در هزینه ها نیز همه چیز را  به  سقف رسانده است . با این  شیوه  گزارش نویسی به نظر گزارش 3 ماهه نیز چیزی ندارد . سهم از نظر عملیاتی چیزی نداشت و سود  غیر عملیاتی به داد  سود  سال 92 خودرو  رسیده  بود  .

ایران خودرو سود ناخالصش نسبت به پیش بینی ۹۲ 180 میلیارد کم شده  بود اما درآمد غیر عملیاتی 520میلیارد تومن نسبت به پیش بینی رشد داشته  که  فروش برخی دارایی ها  و خالی کردن  سود انباشته  ایساکو در مجمع از دلایل ان  است  . پس در سال 93 سود غیر عملیانی خیلی بالایی  نخواهد داشت  . یکی از مواردی که  نقاط شعف شرکت در گزارش 3 ماهه  اخیر بود این  است  که  سود عملیاتی با هزینه  مالی تقریباً برابر است . بر خلاف پیش بینی برخی هزینه های مالی فراتر از چیزی است که تصور میشد . یعنی 359  میلیاد تومان  . سود عملیاتی 3 ماه  اخیر 377 میلیاد تومان  بوده است  .با این که  فروش رشد خارق العاده ای داشته ولی این موضوع  به  کاهش هزینه مالی کمک نکرده است  . البته  طبق گفته  برخی مدیران  صنعت این وضعیت از 6 ماهه  دوم و به خصوص از سال 94 بسیار بهتر می شود . اما  فراموش نکنیم  نقطه قوت  شرکت متحول شدن فروش است  . فروش شرکت  رشد بی نظیری داشته  در 9 ماه  کل سال 49898 میلیاد ریال  بوده که در 12 ماهه  به 84889 رسیده است این  یعنی فروش نزدیک  به  3500  میلیارد تومانی در 3 ماه  اخیر . گفته می شود در 3 ماهه اول سال نیز فروش 3200  میلیارد  تومان  بوده است  . در مجموع حرفی که  بسیاری از کار شناسان می زنند این  است  که این  گزارش نشان  می دهد  سود  3 ماهه نیز در بهترین حالت  شاید 70تا90  ریال  پوشش سود  باشد و سود اعلامی نیز در نهایت خود  290  و 300  ریال  .

مکدر شدن  برخی  و اعلام  این  که  قیمت  گذاری ها  باز بینی می شود  روی سهم  چالش ایجاد کرد . ای کاش سهامداران  واقعاً کمی نسبت  به این  رویه ها و دخالت ها  سر بلند کرده و از مسئولین بخواهند  پاسخگو باشند .

به  نظر سهم دو روزی درگیر کاهش قیمت  است و افت  خواهد داشت ولی باردیگر خودرو  به  بازار و با قدرت  بازمی گردد. در این دو روز برخی از تحلیل گران  خالی می کنند چون  صورت های مالی حرفی برای گفتن ندارد ولی سهم  باردیگر در قیمت های 2600  و 2550 ریال  برای نوسان  جذاب  خواهد شد  .

اما سایپا امروز را مهمان صف فروش بود سایپایی که در حالی سهامدارانش را به مجمع افزایش سرمایه فراخوانده که هنوز خبری از مجوز افزایش سرمایه اش نبوده و احتمال دارد مجمعش اش به تنفس بخورد.

گروه بهمن که این روزها شایعه سود 40 تومانی را برای سال 93 یدک میکشد با نوسانات منفی وخود را به قیمتهای کانال 170 تومانی رساند خبهمنیکه حمایت 165 تومانی به عنوان کف قیمتیش ارزیابی میشود

پالایشی ها به سمت امید!!!

پالایشی ها با اخبار ضد و نقیضی در خصوص به تعویق افتادن طرح کیفی سایز محصولات این شرکتها با نوسانات مثبت همراه بودند اما همچنان ریسک پالایشی ها بالا و باید در انتظار رفع ابهام از انها ماند. خبرهای ضد  و نقیض زیادی از گروه  پالایش به گوش میرسد . گفته می شود از یک  سو معاون وزیر نفت در جلسه ای با  بورس از موافقت  ضمنی برای کمک  به  گروه  پالایش خبر می دهد اما طبق برخی شنیده های رسیده  به  ما در وزارت نفت  هنوز هیچ چیز قطعی نشده  .در این  گروه  شنیده های امروز نیز حاکی از ان  بود که توافقات مثبتی شکل گرفته و می توان  به  انها  امیدوار بود . برخی می گویند مجامع  شرکت های پالایشی اخر تیر برگزار می شود ولی طبق خبرهای موثق تقریباً همه ی مجامع به تنفس خواهد خورد  . هنوز هم  معتقدیم  با این که  شبندر در شبریز و شاوان  گزینه های خوبی هستند ولی خرید زود  است  .

امروز شبندر با صف خرید در استانه قیمتهای 1100 تومانی قرار گرفت شبندری که در صورت تعویق اجرای طرح کیفی سازی ابرهای تعدیل منفی از بالای سرش عبور کرده و میتواند موقعیت گذشته خود را بازیابد

لاوان را بارها به عنوان سهم برتر گروه معرفی کردیم شاوانی که پتانسیل تعدیل مثبت و طرح های توسعه ایش از یک سو و تولید محصولات با کیفیت بالا از سوی دیگر باعث شده تا بیشترین توجه را در گروه داشته باشد تثبیت سهم در قیمتهای بالای 2000 تومان سطوح قیمتی 2200 تومانی را برای شاوان به ارمغان خواهد اورد

چهارگوشه بازار!!!

شایعه افزایش سرمایه 212 درصدی نفت بهران از محل سود انباشته برای رسیدن به سرمایه 300 میلیارد تومانی باعث شد تا این سهم با نوسانات مثبت همراه شود البته باید توجه داشت این سهم روغنی با مقاومت 2800 تومانی همراه میباشد مقاومتی که به نظر نمیرسد به همین راحتی ها شکسته شود

مپنا نتوانست از سد قیمتی 700 تومانی عبور نماید مپنایی که پتانسیل رشد عایدی را دارا میباشد اما فعلا به دلیل عدم تعدیل مورد انتظار بازار در گزارش 12 ماهه روی خوشی به سهم نشان نداد مپنا با مخفی کردن سود شرکتهای زیر مجموعه اش سود اصلی را نماین نکرده و همین امر باعث عدم رشد قیمتیش میشود. د راین  سهم  به  وضوح  مشخص است که  سود تلفیقی سال  93 مرپنا  تحولات  شگرافی را خواهد داشت و به  2000 ریال  می تواند  برسد  .

در نماد بانک ملت بار دیگر سهم در عبور از سد قیمتی 240 تومانی ناکام ماند وبملتی که تنها یک خبر خوب بنیادی از سهم میتواند باعث رشد قیمتیش شود گروه مالی ملت به شدت بر روی این سهم نوسانگیری کرده و مانع از رشد قیمتی سهم میشود . برخی به  مجمع  شرکت دل بسته اند  .

به ارزش بازار همراه و مخابرات  نگاه  کنید … در یک  رویداد جالب ارزش بازار همراه از مخابرات  که  سهامدار عمده اوست  بیشتر شده  . امروز بازهم  همراه  مثبت و حتی نزدیک به  درصد معامله میشد . دقت  کرده اید  که  بی سر  و صدا  وقتی بازار 20% ریخت سهمی مثل همراه  بیش از 40% بازدهی داد!! برخی کارها  با  هیاهو و غوغاسالاری خبری  و سود  سازی پیش نمی رود باید برای سهامداری صبور بود و با استراتژی سهم خرید .

در گروه  دارو کار کمی سخت  شده و از یک  سو  گزارش ها  ان  طور که  باید باشد  نیست و البته از سوی دیگر فروش های خوبی را نشان می دهد  . امروز گزارش های وپخش کامل شد . این  سهم  موفق شده  2659 ریال  سود  محقق کند که  رشد 55 را  نسبت  به اخرین پیش بینی داشته و در مجمع نیز پیشنهاد تقسیم  سود 2000 ریالی را دارد  . در این  شرایط ممکن است  بیشتر نیز تقسیم  شود . بودجه  تیپیکو نیز همین  2000 ریال  است  . سهم  تقسیم  سود خود را  برج  8 و9 قرار داده است که جالب نیست  . سود  سال مالی 93 نیز 3019  ریال  است که  تعدیل می شود اما نه در مقطع  فعلی . به نظر قیمت های فعلی برای سهم  منطقی است و پس از مجمع  سهم  را بخرید بهتر است .

در این  گروه  زهراوی هم  گزارش داد . فروش ،سود ناخالص  و سود عملیاتی شرکت  رشد 4 برابری را  داشته است  ولی در مواجه  با  پوشش سود مطابق روند هر ساله  گزارش 3 ماهه  جالب نیست  . سهم  بیشتر 3 ماهه  پایانی سود محقق می کند ولی اگر بازار به این گزارش وزن  بدهد  افت  10% را در زهراوی داریم . به نظر کمی در خرید سهم  صبر کنید . سهم در قیمت های 36000 و 37000 برای خرید خوب است  .

در مورد  تایرا  برخی از سود های سنگین  صحبت  می کنند . تایرا موفق شده پس از تقسیم  سود 300  ریالی در مجمع با  تعدیل سود نیز مواجه  شود و س.د خود را از 325 به 461 ریال  برساند  که  عدد  بسیار مهمی است  . البته این  تعدیل در بازگشایی سهم  موثر است  اما نه خیلی  . در گزارش 3 ماهه  کمی فروش و سود عملیاتی در مقایسه  با  سال  گذشته  توی ذوق می زند اما در مجموع  وضعیت  شرکت  بد نیست  . به نظر این  سهم  نیز به  سرنوشت  خودرو  دچار شود و برخی نوسان  گیران  که  سابقه چندان  خوبی در خودرو ندارند باردیگر سود های عجیب در سهم  اعلام می کنند  . به هر حال  هر چه که هست  مراقب قیمت های 4200  ریال  باید بود  . برخی در مورد  سود  سرمایه  گذاری ها  اعداد  سنگینی را  مطرح  کرده  که  به نظر نهایت  تعدیل سود  شرکت از این محل 19 تومان  باشد و این  تازه عددی است که  بعید است  محقق شود  .

امروز فولاژ نیز بد  بازنشد  . در مجمع  تا حدودی براین  موضوع  صحه گذاشته  شد  که  وضعیت  شرکت  بد نیست و می تواند  بهتر باشد  . سهم  با  تقسیم  450  ریال  مجمع خوبی داشت . رشد 22% تولید  و فروش نسبت  به دوره  3 ماهه اول سال  احتمال تحقق 120 ریال  را در گزارش 3 ماهه می دهد . فولاژ کمی در این  قیمت ها  تند  شده و بهتر است  زیر 2500  و 2600  او را  زیر نظر داشت  .

در کنار انها  فولاد نیز مثبت  بود  . در نماد  فولاد نیز گویا  افزایش سرمایه  25% در راه است  . البته هنوز رقم  دقیق ان  مشخص نیست  ولی این  سهم نیز افزایش سرمایه  را در دستور کار خود دارد . سود این  شرکت  نیز در نهایت  به 900 ریالی که همه می گفتند  نزدیک  شد  و 862  ریال  سود  برای 12 ماهه  محقق کرد . سود تلفیقی شرکت نیز 936 ریال  است  . قیمت های زیر 4000 ریال  برای میان مدت  یک  فرصت  خوبو طلایی برای خرید  سهمی بی دردسر است  .

امروز وتوسم متوقف شد . مزایده  برگزار شده و گویا  فروش قطعی است  . با این  که  سهم از نظر غیر عمیاتی تعدیل می دهد ولی به نظر قیمت های 3500 و 3600  ریال  می تواند  تا حدودی برای شرکت محقق شود  . وضعیت  عملیاتی خود  شرکت نیز بدون  حتی فروش برج می توانست  به  سود 800 ریالی منجر شود و حالا  با این  سود قیمت می تواند  بیشتر هم  باشد  .

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

21 تیر93

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.