گزارش بازار شنبه 23 فروردین 93

گزارش بازار شنبه  23 فروردین 93

کابوس بازگشت سونامی !

گزارش بازار بتاسهم :15:15  امروز ، شنبه 23 فروردین ماه  یکی از تلخ  ترین  روز های اخیر بود که  به چشم  دیده  بودیم . روزهای تلخ  سال 93 ان هم در ابتدای ماه  کم کم  دارد  زیاد می شود . بازار امروز انقدر منفی بود که  کسی واقعاً انتظارش را نداشت  . همه مانده  بودند که چه کنند . امروز حس ترس نیز در بین  بازار و سهامداران  دوباره  رخنه  کرده  بود  . حس ترسی که  نکند  قرار است  کابوس روزهای تلخ زمستان  دوباره  به  سراغ  بازار بیاید . نکند که سونامی ریزش در انتظار بازار باشد  . اینقدر این حس ترس جدی شد  که  خود  باعث افزایش عرضه ها در بازار شده  بود  . نکته  جالب این  است  که  شاید در هیبچ  مقطعی این قدر خبرخوب سیاسی و اقتصادی نرسیده  بود از توافق در دنیای سیاست  تا افزایش بیش از 50% فروش نفت ما که  طی 20  ماه  گذشته بی سابقه  بوده است  . انقدر وضعیت منفی و در کنار ان مبهم  بود که هیچ کس نمی دانست  برای چه منفی است و کسی هم  نمی دانست  راه  فرار و نجات از این  شرایط چیست  ؟!

به جد خدمت عزیزان  عرض می کنم  که حتی مدیران هم  از این  شرایط به ستوه امده اند، واقعاً بازار غیر قابل تحمل شده است  و نیاز به  یک شوک درمانی اساسی دارد  . خبرهای خوب هر چه  قدر می خواهند اثر گذار باشند  موفق نمی شود . به نظر باید شوک های قوی تری به  بدنه  بازار وارد  شود . شاید گزارش ها بتواند کمی موثر باشد اما بسیاری از کارشناسان  معتقدند  انگیزه و پول از بازار کوچ کرده و گزارش ها هم  موقتاً موثر خواهند  بود  . بسیاری از کارشناسان  معتقدند تا وقتی نرخ  سود  بانکی و ار اف بدون  ریسک  بیش از 24% است  بازار بازدهی سنگینی را نخواهد داد . جالب است  که  طی دو روز گذشته سری به  بازارهای موازی زدیم  . بازار سکه با  وجود کمی رشد قیمت  راکد است ، بازار مسکن رکود عمیقی را دارد و انها نیز تاکید می کردند  بازار مستعد  رشد است اما پول نیست  . بازار سرمایه نیز به همین  شکل که  ارزش معاملات  او به  یک  سوم  روز های اوج  رسیده است  . در سایر بازار نیز این  اتفاق رخ داده و بسیاری از نبود  پول و سیاست های این چنینی نالانند .

اما واقعاً بازار امروز چر ااین  چنین  بود . راه حل بازار چیست  ؟ مگر نه این  که خبرهای مثبت  رسیده است  . مگر فروش نفت  ما 60% رشد کرده  عدد کمی است و خبر کوچکی است ؟ قسط های ایران  واریز می شود و پول به حساب می آید ! نرخ دلار بالای 3000 و به  3100  نزدیک  شده ، صادرات شرکت ها  بهبود  یافته است  . پس چرا  بازهم  بازار منفی است  . این نشان  می دهد  مشکل بازار نبود  خبرهای مثبت نیست  . شاید حتی گزارش ها هم  برسد وضعیت  تغییری نکند . مشکل نبود  پول در بازار است  که اگر هم هست  یا نوسان  گیر شده و دو روزه  کار می کند و یا اصلاً خرید نمی کند .

اما در مورد  بازار امروز ابتدا  بازار کمی بهتر  بود . امیدوار به  بازار بود اما وقتی خودرو  مپنا و برخی سهم های دیگر منفی شدند فاتحه  بازار خوانده  شد  و دیگر کسی نبود که به داد او برسد . برخی هم  از ترس انچه  یک  بار تجربه  کرده  بودند  سریع  فشار فروش را  بیشتر کردند و بیشتر از قبل فروختند  و سر اخر نتیجه  چه  شد ؟ شد ان چیزی که  امروز شاهد  ان  بودیم که تقریباً 95% بازار منفی بود و منفی ان نیز با  شدت  بالا  جبران می شد  . اتفاق بد  این  بود که  امروز نقطه  حمایت  محکمی بود که  در برخی سهم ها  جواب نداد  و شکسته  شد و این  تکنیکالیست ها  را  نگران  کرده است  . همین نگرانی انها و بسط تحلیل های انها ترس از ریزش را در برخی از افراد مردد  بیشتر کرده و عاملی برای افت  بیشتر خواهد شد .

اما  برفرض همین  فردا  برخی سهم ها در منفی جمع  شوند  . باز چه ؟! می شود تکرار رویداد قبل و بازهم  برخی در منفی می خرند و در مثبت می فروشند و این  بازی تکرار می شود . درست  شبیه  یک  بازی تکراری  که  هر چند روز یک  بار سیگنال  مشخصی را داده و برخی را امیدوار می کند . به واقع بازار سخت و طاقت فرسایی شده  . وقتی مصاحبه مدیران اقتصادی و بورسی را نیزمی خوانیم  بیشتر نگران  می شویم  که انها نیز از بازار معقول و  بدون هیجان طوری حر ف می زنند  که  انگار یک  بورس بی تلاطم و بی خاصیت  را  به تصویر می کشند .

به واقع  بازار امروز خیلی ها  را  نگران  کرد  طوری که  برخی معتقد بودند  بازار دوباره  یک  مسیر ریزش سفت و سخت  را  اغاز کرده است  . ما از خدا می خواهیم  این  طور نباشد  و امیدواریم  مسئولان  این  بار زودتر دست  به  کار شوند  .

برای بازار فردا پیش بینی سخت است خسته  شدیم  بس که تاکید داشتیم قیمت ها  جذاب و منطقی است اما ادم  منطقی در این  روز ها  کمتر در بازار پیدا می شود . بازار فردا نیز به نظر وضعیت خوبی را نداشته  باشد . البته  برخی معتقدند  بازار و شاخص باردیگر به  76400  واکنش نشان  داده  و فردا  بازار بهتری داریم که البته  امیدواریم  این  طور باشد  .

در مورد  شاخص برخی معتقدند  سیگنال امروز اگر فردا  تکرار شود  یک تراژدی عمیق است  که  البته  امیدواریم این  طور نباشد اما  نظر بسیاری از تکنیکالیست ها  محدوده  76 حمایت های چند  لایه و قوی است  که اگر شکسته  شود افت  بازار جدی تر از قبل  خواهد شد .

و اما در حاشیه  بازار با این  ریزش سنگین چه خبر بود …

در خبرهای سیاسی مذاکرات  که در پیش داشتیم مهم  است  تقریباً همه  اظهار رضایت  کردند و این  نکته خوبی برای بازار است  که اکثر طرفین  از مذاکرات  راضی بوده  . البته  بازار طور دیگری نگاه می کند . چین  نیز یکی از طرفین  است  که  از مذاکرات استقبال  می کرد .سخنگوی این  کشور گفت  اخبار دریافتی از گفت وگوهای پنج به علاوه یک رضایتبخش است و نشان می دهد پیشرفت های شایانی در این دور از مذاکرات حاصل شده است. وی تاکید کرد ˈبهتر است همه این را بپذیرند و باور داشته باشند که جو مذاکرات بسیار مثبت بوده استˈ.اما در خبرهای سیاسی و اقتصادی رئيس سازمان توسعه ونوسازي معادن وصنايع معدني ايران 13 پروژه بخش معدن و صنايع معدني را به عنوان طرح هاي آماده سرمايه گذاري براي فعالان اقتصادي آلمان ارايه كرد.اما بیشتر خبرها در حوزه  هدفمندی است که  روز دوم  خود را  سپری می کند . به خاطر دارید  که  بارها و بارها  گفتیم سه  ایتم  هدفمندی، نفت و تورم در وضعیت کلان  بازار موثر است  . هدفمندی از دو منظر بحث می شود  . بحث اول حوزه  قیمت  گذاری بود که  به نظر با  قیمت  گذاری بنزین در پایان  ماه وضعیت  ان  مشخص می شود  اما  بحث دوم  به تعداد انصرافی ها باز می گردد . دقت  کنید با  قاطعیت  عرض می شود هر چه  تعداد انصرافی  ها  بیشتر باشد به  سود بازار سرمایه است . کنترل تورم  و در اختیار گذاشتن  پول به دولت دو نکته  مهم  است  . دقت  کنید  دولت  برنامه  رونق اقتصادی دارد و برنامه  ریزی کرده  با  کاهش پرداخت  یارانه ها مسیر را  سمتی ببرد  که پول ذخیره  شده  به  پروژه های عمرانی و پیمانکاران  داده  شود که در رونق اقتصادی موثر است .  این از بحث مهم  هدفمندی بود  .

کاهش تورم  را  باید 2 الی 3 ماه  پس از هدفمندی نیز دید و اگر کنترل شده  رفتار می کرد شک  نکنید  این موضوع نیز خنثی شده است  . عامل بعدی فروش نفت  است  برای سومین  بار پیاپی اژانس انرژی تاکید کرده  فروش نفت  ایران  افزایش یافته است .افزایش قیمت  نفت نیز خبرخوب دیگری است  .

در سه سال گذشته، تحریم های شدید آمریکا و اتحادیه اروپا صادرات نفت ایران را از 2.5 میلیون بشکه به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش داد. با این حال پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران در بهار گذشته و توافق هسته ای ژنو میان تهران و گروه 1+5 ، روز به روز بر صادرات نفت ایران اضافه می شود و جدیدترین آمار رقم 1.65 میلیون بشکه در روز را ثبت می کند. رشد این  عدد در حالی است  که  بودجه  با  روزی 1 میلیون  بسته  شده است  .  اما  یکی از مهم ترین  خبرها  اظهار نظر لاگارد در مورد  اقتصاد  ایران  است که همه  را امیدوار کرده است  . مدیرعامل صندوق بین المللی پول در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی ایران روند شرایط اقتصادی در ایران را بسیار مثبت و امیدوار کننده ارزیابی کرد و گفت: ادامه سیاست‌های موجود می‌تواند تحولات اقتصادی مفید و عمده‌ای را در اقتصاد ایران ایجاد نماید. از سوی دیگر در تحولات اقتصادی  و سیاسی قسط پنجم از دارایی‌های مسدود شده ایران هفته آینده آزاد می‌شود و با فراهم شدن مجوزهای لازم برای امکان تعمیر موتور هواپیماها، بزودی این موتورها به مراکز اصلی تعمیراتی در اروپا ارسال خواهد شد. حمید بعیدی‌نژاد تصریح کرد: سازوکار ایجاد نظام پرداخت شهریه‌های دانشجویی دانشجویان خارج از کشور نیز مورد بحث قرار گرفت و تصمیم گرفته شد اجرای این سازوکارها در دور بعدی مشورت‌ها نهایی شود. نمی دانم دیگر چه خبری باید برسد که  بازار مثبت  شود ؟!!

در سوی دیگر گارد  بسته  معاون وزیر در مورد  بازار نیز جالب بود  . معاون وزیر اقتصاد در این جلسه به موضوع معقول شدن سودها در بازار سهام پرداخت و به سرمایه گذاران پیشنهاد داد در سال جدید به دنبال کسب سودهای معقول و با ثبات بوده و به دنبال حداکثر سازی سود نباشند. البته  این نشان  می دهد دولت بانک محور است  تا  بازار محوز … در مورد نرخ  سود  نیز زمزمه هایی از سقف نرخ 22% شنیده می شود اما  تکذیب شد  .

اما دلار می رفت  که  3100  را هم  لمس کند اما نشد  و در محدوده  3080 و 3090  قرار داشت  .  خبرهای دلار نیز برای بازار بد  نیست  . اما  بازارهای جهانی هم  بد نیستند …

قیمت  اونس با  ثبات به 1319 دلار رسیده است و نفت با  رشدی مناسب در این  روز ها در محدوده 104  دلار قرار دارد  . شرایط خاص قیمت های فلزات  نیز نشان  می دهد  عمدتاً افزایشی هستند  که مس با  رشد اندک  به 6672 دلار رسیده است و روی 2030 را  فتح  کرده است  . سرب هم در قیمت های 2086 و مثبت  و الومینیوم  هم  به  1834  گام  بر می دارد  . رشد قیمت فلزات  نرم و اهسته  بوده است  . در محصولات  پتروشیمی نیز اوره  بدون تغییر خاصی در محدوده  366 است  که  البته  2 دلار کم  شده و متانول نیز 440 و 430  دلار معامله می شود. قیمت وارداتی شمش بیلت  نیز روز چهارشنبه در محدوده  17300 ریال  بوده است  .  به نظر در بازارهای جهانی خبر نگران  کننده ای نیست و همه چیز رو به  راه است اما مسیر بازار و شاخص طور دیگری است  و امروز شاخص با  ریزشی 922 واحدی مواجه  بود که 7  جنگجو یعنی  شبندر، اخابر،فارس،پارسان ، تاپیکو،تجارت و مپنا  بیشترین اثرات  را داشته . منفی چند روز گذشته  بازار حسابی این عدد را  پایین کشیده و به نظر فردا  روز حساسی خواهد بود .

اما  به  سراغ  بازار برویم …  واقعاً از دست نمادها چه بگویم گله ای نیست … گر هم گله ای هست دگر حوصله ای نیست … سر گرم به خود ضرر زدن در همه عمریم … هر لحظه جز این دست مرا مشغله ای نیست .

بازار عجیبی شده  و نمی توان  به  طور دقیق هم  صحبت  کرد به عنوان  مثال تشریح  بازار امروز در چند کلمه  بیشتر خلاصه نمی شود منفی ، صف فروش اعصاب خرد کن !!

شوک خودرو به بازار!

این روزها متاسفانه یا از روی ناچاری لیدر بازار در دست خودروییهاست .خودروییهایی که فعلا روندشان اصلاحی میباشد اما تحلیلگران اعتقاد دارند زمینه برای برگشت روند این شرکتها فراهم بوده .برگشتی که شاید تاثیرات مثبتی هم بر بازار سرمایه داشته باشد

ایرانخودرو لیدر خودروییها امروز را هم با صف فروش به پایان برد ایرانخودرویی که در این گروه موقعیت خوبی داشته و وضعیت بنیادی مناسبتری را هم دنبال میکند به نظر میرسد حمایت 240 تومانی بتواند باعث برگشت روند سهم و متعادل شدن سهم شود. در روز اول هم  اعتقاد ما  این  بود که  سهم در 2400 و 2450  باز شود و بعد  رشد کند اما  برعکس شد . به نظر صندوق توسعه  بازار نیز در این  سهم ورود  کرده و امیدواریم  تجربه مپنا تکرار نشود . هر چند  بازار نشان  می دهد در حال  تکرار شدن این سناریو هستیم .

سایپا هم امروز به حمایت 200 تومانی خود رسید سایپایی که حمایت 200 تومانی را اگر بشکند وضعیتش کمی برهم خواهد ریخت سایپا در صورت برگشت روند گروه خودرو میتواند قیمتهای 220 تومانی را به خود ببیند سایپایی که پیشبینی میشد خبر خرید سهامش توسط یک شرکت خودروساز چینی بتواند وضعیتش را بهتر نماید اما اینطور نشد

گروه بهمن تنها یک گام با حمایت 220 تومانی فاصله دارد حمایتی که سهامداران گروه بهمن انتظار برگشت روند سهم را دارند خبهمنیکه شاید گزارش مثبت 12 ماهه اش بتواند کمی به او  کمک  کند . در خودروسازها  زامیاد خوراک  برخی نوسان گیران  شده است و به نظر میرسد منفی فردا نیز جالب توجه  باشد .

در کنار او ورنا نیز در منفی ها  بد نیست  . در این  گروه هنوز مهرکام برای بازار در این  شرایط منفی صف خرید است   برخی از تعدیل های سنگین در سهم می گویند در حالی که  شنیده می شود  فردا سهم  ممکن است  عرضه های جدی تری را تجربه  کند .

قندی که شیرین شد

در بازار منفی امروز قندیها در این میان با رشد قیمتی و صفوف خرید همراه شدند قندیهایی که مدتهاست از گردونه توجه بازار خارج شده بودند اما خبرافزایش تعرفه واردات شکر و خبرهایی از رشد قیمتی نسبی شکر و رسیدن قیمت فروش به سطوح قیمت مصوب 1900 تومانی باعث رونق قندیها شده است. البته  دقت کنید اکثر بودجه ها نیز 1800  است و رسیدن  قیمت  به  1900  کار خاصی نیست  .

قند پیرانشهر که به قیمت و پی بر ای مناسبی رسیده است با صف خرید امروز در استانه قیمتهای 700 تومان قرار گرفت . به نظر میرسد قپیرا به دلیل افزایش تولید و فروش توانایی تعدیل مثبت سود سال جاری خود را داشته باشد به خصوص اینکه شرکت مشکلی در تامین چغندر قند مورد نیاز خود را نیز ندارد.

قند هگمتان با صف خرید امروز به سمت قیمتهای 520-540 تومانی حرکت میکند شنیده میشود قند هکمتان پتانسیل تعدیل مثبت 10 درصدی را دارا میباشد سهمی که به تازگی افزایش سرمایه خود را نیز اجرایی کرده است

قندمرودشت هم جز قندیهای با وضعیت مناسب طبقه بندی میشود اما پی بر ای دو رقمی سهم مانع از رشد قیمتی جدیش میشود قمروی که سطوح قیمتی 900-920 تومانی نهایت رشد قیمتیش میتواند باشد . در این  گروه  قند  اصفهان نیز می تواند  شرایط خوبی را  تجربه کند و لرستان نیز شرایط خوبی دارد  .

نمی دانیم  با این  که وضعیت  بنیادی گروه  قند  بد نیست  اما حس خوبی به این گروه نیست …

دارویی ها در سرازیری

در نمادهای دارویی شاهد روند منفی سهام این گروه بودیم علی رغم پتانسیلهای بنیادی سهام دارویی این شرکتها نیز اسیر دست جو منفی بازار شدند داروییهایی که شدیدا به گزارشات 12 ماهه خود نیاز دارند تا شاید بار مثبت ان گزارشات بتواند بهبودی در روندشان ایجاد نماید.

دارویی جابر امروز را مهمان صف فروش بود سهمی که مهمترین حمایتش سطوح قیمتی 980 تومانی بوده و در صورتی که زیر این قیمتها تثبیت شود وضعیت خوبی نخواهد داشت علی رغم پتانسیل تعدیل مثبت عایدی و رشد قیمتی قابل توجه محصولات انتی بیوتیکی این شرکت شاهد تاثیرات شدید سهم از جو منفی بازار و گروه دارو هستیم

شایعاتی در خصوص سود 80 تومانی سال 93 دکوثر برای سال 93 در جریان میباشد اما این شایعه مثبت هم نتوانسته است تا روند این انتیبیوتیک ساز بازار را بهبود ببخشد کوثری که این روزها در سیل نوسانی 480-520 توماین در نوسان بوده و نوسانات خوب یرا هم عایدی سهامدارانش میکند.

گزارش دالبر در هیاهوی بازار گم  شد و  کسی به  گروه دارو  توجه  نکرد . دالبر به  راحتی در مدت  3 ماه اخیر فروش خود را  بالا  بردو هزینه ها  را  کنترل کرد . طوری که در 3 ماه  اخیر 540  ریال  سود  را محقق کرده است  . به نظر در گزارش 3 ماهه  نیز پوشش 25 تا26% در دالبر را  شاهد  باشیم  . سود  شرکت  برای 93 منطقی پیش بینی شده  . در مورد  سیاست  تقسیم  سود  شرکت  1200 ریال  پیش بینی شده است  که  به نظر میرسد سیاست  تقسیم  سود  دالبر به  2000 ریال  برسد و انگاه  است که  رشد سود دسبحان و والبر و برخی دیگر از شرکت ها  را خواهیم  داشت  . امروز اکثر اعضای این  گروه  منفی شدند و به نظر میرسد یک  گزارش بهتر از برخی زیر مجموعه ها می تواند  شرایط را تغییر دهد  .

غول پالایشی ها در بند

در گروه پالایش شاهد ادامه داشتن روند منفی پالایشی ها علی رغم رفع شایعات منفی پیرامون سهام این گروه بودیم پالایشی هایی که در کف قیمتی قرار داشته و پی بر ای های غیر قابل باوری دارند

پالایش نفت بندرعباس با شکست سطوح قیمتی 1200 تومانی با صف فروش به سمت قیمتهای 1100 تومانی میرود چنان جو منفی تعدیل منفی در بازار پیچیده است که کوچکترین منفی بازار باعث تشکیل صف فروش در این سهم میشودش بندری که به سمت قیمتهای 1100 تومانی میرود سهمی که اگر گزارشی از ان منتشر نشود فعلا نمیتوان به روندش امیدوار بود

پالایش نفت لاوان که وضعیت خوبی دراین گروه داشته و پتانسیل تعدیل مثبت سود سال 92 و 93 را دارد با نوسانات منفی در استانه قیمتهای 2 هزار تومانی قرار دارد قطعا افتتاح طرح های توسعه ای و تولید محصولات جدید به خصوص سوخت جت میتواند تاثیرات مثبتی بر این پالایشگاه داشته باشد . در این  گروه  وکیوم باتوم  رشد داشته است . در کنار ان  شبریز و شراز نیز منفی شدند هر چند  شراز به  شدت توسط پارسان  حمایت می شد .

واقعاً این  گروه  به  رشد قیمت  نفت  نیز بی تفاوت شد و حتی رشد قیمت  جهانی بنزین نیز در این  سهم موثر نبود .

سرمایه گذاری ها سر به زیر!

پارسان با شکست حمایت 860 تومانی خود به قیمت 820 توماین رسیده است قیمتهای 800-820 تومانی برای سهم سطوح حساسی میباشد اگر چه برخی از تکنیکالیستها احتمال اصلاح این سهم تا سطوح 780 تومان را هم بعید نمیدانند پارسانی که تنها قطعی شدن خرید بلوکی سهام پتروشیمی پارس است که میتواند از این وضعیت نجاتش دهد . این  سهم مدت ها در 8600  حمایت خوبی داشت  اما  امروز دیگر این  خط هم  شکست .

بازار حتی به هلدینگ خلیج فارسی که این روزها اماج اخبار مثبت است هم رحمی نکرده و در منفی های کامل فروشنده این هلدینگ پرپتانسلی و کم ریسک بازار میباشد هلدینگی که از سال اینده روند سوداوریش شکوفا شده و شاهد تحولات در سوداوریش خواهیم بود

گروه توسعه ملی هم به قیمتهای 700 تومان رسید قیمتهای 680 تومانی کف قیمتی وبانک محسوب میشود وبانکی که برای سال 93 با اخبار مثبتی همچون اجرای مرحله دوم افزایش سرمایه و خبرهای قطعی از ورود این شرکت به حوزهت ولید سنگ اهن و گندله خواهیم شنید. البته  فعلاً در مورد  این  سهم  روی وبشهر نیز می توان  مانور داد .

در مجمع  واتی 600  ریال  تقسیم  سود  صورت  گرفت و به نظر میرسد شرکت خود را  برای افزایش سرمایه  اماده  می کند . به نظر بورس میهد  نماد در 4300  ریال  باز شود  که به نظر قیمت  بدی نیست و می تواند جالب باشد  .

امروز بلوک 80% غمارگ  روی تابلو رفت و گویا خرید توسط وبشهر انجام  شد . شنیده می شود صافولا به نظر سهم خود را  به وبشهر واگذار می کند . در روزهای قبل گفتیم  که  از سوی دیگر وبشهر سهم خود را در صافولا صفر کرده و 20% را نیز واگذار می کند . این  موضوع  اگر تایید شود برای وبشهر خوب است  اما  فعلاً که  روند در هر دو سهم  نزولی است  .

امروز بازار مسیر منفی داشت  اما  تنها  سهمی که حتی تا  صف خرید نیز پیش رفت  غدیر بود . سهم را در بازار خوب می خرند  و گفته می شود خبرهایی در این  سهم در جریان  است  . شایعه  شده  بلوک پارس قطعی شده و به  زودی نقل و انتقال ان  انجام می شود  اما نکته جالب انتقال 10% از سهام  پارسان  به ساتا است  که  برخی از قیمت پایه  12000 ریال  برای این  معامله  صحبت  می کنند . دقت  کنید  اگر این موضوع  صحت داشته  باشد  غدیر می تواند سود  بیش از 2100  ریالی را  به  بازار اعلام کند  . هنوز هیچ چیز مشخص نیست  اما  به نظر میرسد این  موضوع به  زودی رخ می دهد و خرید های اخیر نیز این  امر را تایید می کند .در غدیر این  سود تقسیم  نمی شود و به  افزایش سرمایه می رود .

چهارگوشه بازار!

در نماد پاکشو شایعه شده سهامداران عمده دیگر قصد عرضه خرد سهام شرکت را نداشته و با توجه به چشم انداز روشن سوداوری شرکت تمایلی به فروش سهام خود ندارند به همین دلیل نیز فعلا سهم با صف خرید سنگین و بدون عرضه خواهد بود پاکشویی که به نظر میرسد تعدیل مثبت خوبی در انتظار سال 93 به دلیل تامین مواد اولیه با ارز مرجع باشد

ابسال بودجه محتاطانه ای را برای سال 93 پیبشینی کرده است بودچه ای که در ان قیمت محصولاتش بر اسا قیمت سال 92 در نظر گرفته شده است ابسال پتانسیل تعدیل مثبت خوبی را خواهد داشت و گزینه مناسبی با دید میان مدت میباشد که اهداف قیمتی 480-520 تومانی را پیش رو دارد

ارفع امروز با فشار سنگین عرضه به صف فروش رسید ارفعی که حقوقیها تمایل خوب برای خریدش به دلیل متصل بودن به منبع سنگ اهن چادرملو و عدم پرداخت هزینه حمل و نقل در نهایت پایین بودن هزینه های شرکت دارداما تا زمانیکه قیمت شمش بالا نرود نمیتوان به رشد بیشتر قیمتی سهم امیدوار بود. در این  سهم  به نظر با  توجه  به  شرایط سهم کمی خرید در این  قیمت ها  پر ریسک  است  . حقیقت امر اگر قرار باشد  ارفع در این  قیمت ها  و پی به ای قرار داشته  باشد  تکلیف فخوز  و فولا د نیز مشخص است  . دو سهمی که  امروز با  وجود  رشد قیمت  شمش در بنادر شمالی و جنوبی و حتی تقاضای خوب در بورس کالا بازهم منفی بودند . حتی فخوز که تیمش هم در فوتبال  موفقیت  کسب کرده  بود در بازار دستش خالی است  . گفته می شود  گزارش 12 ماهه  شرکت  این  سهم  و فولاد  بد نیستند  .

در بازار امروز حفاری هم در قیمت های باورنکردنی حدود 6000 ریال قرار داشت و واقعاض برای سهمی که  چند  وقت دیگر 900 ریال  تقسیم می کند  و سود  سال  بعدش هم  بیش از 1200  ریال  است  این  قیمت ها  منطقی نیست  .

امروز با این  که ومعادن  در منفی ها  بود اما  معاملات  بلوکی پر حجمی داشت و به نظر در منفی روزهای بعد بیشتر مورد  توجه است  . سهمی که واقعاً در بازار مظلوم  واقع  شده است  .

در نماد  ذوب خبر خرید ذغال سنگ شرقی قطعی شده و تمایل شرکت  به کاهش ریسک خود نیز مهم  است . در این  سهم  اگر در سطوح  قیمتی بالای 4000 حجم معاملات  خوبی داشته  باشد می تواند خبرهای مثبتی از راه  رسیده و او را  به  سمت  بالا  هل دهد  .

واقعاً نمی دانیم در مورد  بازار چه بگوییم  امروز گروه بانک هم  در ابتدا  کمی خوب کار می کرد اما  منفی شد . در مورد  صادرات در قیمت های 1020  ریال حسابی مورد  توجه  قرار گرفته و خوب خرید شد  . به نظر فردا و حتی همین حالا در این  قیمت ها  سهم گزینه  بدی نیست اما  بازار اصلاً به این موارد  فکر نمیکند .

امروز همراه اول منفی شد اما خوب معامله  شد . به نظر تقسیم  سود  1000 تومانی در مجمع چند روز دیگر و توزیع ان  بلافاصله پس از مجمع قیمت های فوق را جذاب کرده است  . واقعاً در این  شرایط بازار داشتن سهمی مثل همراه خیال  ادم را از عدم  زیان  کردن راحت می کند .

در کنار او در گروه  رایانه  برای نوسان  منفی های رتاپ را  زیر نظر داشته  باشید  و از ان  سو رانفور برای نگهداری بد نیست  .

بازار حرف خاصی برای گفتن نداشت جز این  که منفی و منفی و منفی بود …

امیدواریم فردا  این  سطوح  حمایتی که تکنیکالیست ها به ان  استناد می کند همچون دیواری فلزی  و بتنی عمل کرده و باد هوا نباشد  .

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

23 فروردين 93

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.