گزارش بازار شنبه 24 اسفند92

گزارش بازار شنبه 24 اسفند92

بوي شيرين بهار!

گزارش بازار – بتاسهم –16:35  امروز شنبه ، بازار سرخوش  و خوشحال از وضعيت  پيش امده  با خود  زمزمه مي كرد  كه نرم نرمك ميرسد آخر بهار … خوش به حال  روزگار . امروز خوش به حال  بازار بود . خوش به حال  سهامداران  كه پس از مدت ها از زير خروار ها  خاك  بيرون  امده و رنگ  افتاب را ديدند .

بازار امروز شبيه همان حسي است كه از ترس يك جنگ تمام عيار به پناهگاهي تنگ و تار مي روي و اعلام مي شود كه اتش بس شده و وقتي بيرون مي آيي اندك  نور افتاب هم  چشم  شما  را آزار مي دهد  . امروز مثبتهاي بازار چنين حالتي داشت  . انقدر اين  نور مثبت  سبز را نديده  بوديم كه مثبت  امروز حسابي چشم  نواز بود و ذهن و چشم  را هر دو با هم نوازش مي داد …

اما  بوي شيرين  بهار ، امروز بازار را انقدر مثبت كرده  بود كه همه مدهوش نرخ ها شده  بودند . البته  نه  به منفي بودن  چند روز قبل و نه  به  مثبت  بودن  بدون عرضه  برخي صفوف خريد …

اما چه  شد كه  به اينجا رسيديم .

به خاطر داريد كه از 10  روز خاص گفتيم  كه  بايد تمام  شود و جو بازار بهتر شود . انتظار ما اين  بود كه هفته  قبل بازار خيلي منفي نباشد اما  شد اما ديگر منفي ان از اين  هفته هيچ  دليلي نداشت  كه همين  طور هم  شده و بازار با  يك  برگشت  تمام  عيار و يك  مثبت خوب در پايان وقت امروز مواجه  بود  . حتي برخي فروش اعتباري ها كه  امروزو  فرداست  نيز در اين وضعيت  موثر نبود چرا كه اساساً در اين مدت  كسي خيلي از اعتبار استفاده  نكرده  بود كه  بخواهد  حالا  تسويه كند و بيشتر افراد نقد بودن  تا  بدهكار …

اما مطابق روز قبل ابتدا  به دلايل مثبت  بودن  بازار اشاره اي داريم  وسپس به  فرايند  اشتي سهامداران  باز مي گرديم . يكي از عوامل بسيار مهم  براي رشد در بازار  رسيدن  قيمت ها  به نقاط بسيار مناسب براي خريدبود . واقعاً برخي سهم ها با  برخي قيمت ها  جك  شده  بودند  و هيچ  منطقي پشت  سر اين  قيمت ها نبود . اين  را در چند روز قبل مدام مي نوشتيم  اما مي ديديم كه بازار نگاهي به اين  شرايط و قيمت ها نمي كند .  عامل دوم را بايد برداشته  شدن محدوديت ها دانست كه به  گفته  برخي اشتي حقوقي ها  با  بازار بود و عاملي براي رشد بازار شد  . در كنار اين  موارد نبايد از كنار  فرمايشات  رهبري در مورد  اقتصاد  مقاومتي گذشت …  اما يكي از عوامل مهمي بازاري را مي توان به پايان يافتن  خبرهاي منفي و رسيدن خبرهاي بهتر و كاهش فشار فروش دانست كه اين عوامل يكي از عوامل موثر در بهبود  نسبي بازار بود . وقتي كسي كه فروشنده  سهم  است مي داند ان طرف سال  پول ميگيرد قطعاً ديگر اين موضوع انجام نمي شود. اين عامل مهمي در بازار است  اما  به نظر حقير همچنان مهم ترين عامل جذاب شدن  قيمت هاست .

و اما  اين  فرايند اشتي بازار چه مراحلي را  بايد طي كند …

اين متني است كه چند روز پيش نيز در گزارش بازار  خدمت عزيزان ارائه  شد :

اين  فرايند  در شرايط جديد  3 وجه دارد . وجه اول سهامداران  هستند چه حقيقي و  چه حقوقي كه در اين  شرايط بايد ابتدا  از اين  شرايط منفي فاصله  بگيرد و بعد  يكي يكي پله هاي مقاومت خود را  بشكند . واقعاً حالا  با اين  ريزش گذر از 79  هزارو 81400  هم  سخت  شده و خود  يك  ارزو قلمداد مي شود  . (اين  مرحله اول است كه  بايد بورس با قدرت در اين  مدت  چند روز ابتدا  به  سمت 79 هزار و سپس 81400  حمله  كند  )

وجه دوم  به بورس باز مي گردد  كه  بهتر است رفته  رفته اين  قوانين  را  به حالت  اول باز گرداند و اين  حكومت نظامي را در بورس پايان  بدهد . ( اين متن در ان مقطع نوشته  شده  بود  و بورس گام  خود را برداشته است )

اما حالت  سوم  به شركت ها  باز مي گردند  كه  به نظر بتوانند  اخبار خوبي را روانه  بازار كنند در واقع  اخبار منفي تقريباً امده اند و رفته اند و حالا نوبت اخبار بهتري است  كه  بايد برسد .

در اين  شرايط در اواخر فروردين  و اوايل ارديبهشت گزارش 12 ماهه  بايد اماده شود كه  رخداد  مهمي براي بازار خواهد بود . به نظر گزارش هاي خوبي را نيز داريم و با  توجه  به چشم  انداز سال  پيش رو اگر اخبار بدي نرسد شرايط خوبي را تجربه مي كنيم  .

اما در مورد  شاخص اجازه  بدهيد كمي از بازار بگذرد و فردا  را نيز داشته  باشيم  تا  بعد در مورد  روند  شاخص اظهار نظر كنيم اما با  وجود اين كه جو منفي به پايان  رسيده است اما نبايد خيلي هم خوش بين  بود كه شاخص رشدي سرسام اور را  تجربه كند . ان  روزهايي كه  شاخص با  رشد  و پرشي هيجاني همراه  شد  به نظر در سال 93 كمتر تكرار  خواهد شد .

اما بازار امروز كه مشخص بود چه  سرو شكلي داشت  . يكي از مهم ترين مختصات بازار امروز اين  بود كه در بازار امروز صف ها  چند  باري در معرض هجوم  برخي عرضه  كنندگان كه  فكر مي كردند  امروز فرصت  فروش است قرار گرفت اما دوباره صفوف خريد چيده  شد  . اين  يكي از مهم ترين مختصات بازار امروز بود كه  صفوف خريد باقي ماند و نشانه خوبي براي بازار است  .

براي بازار فردا دو سناريو وجود دارد  برخي معتقدند  تازه  برخي تكنيكاليست ها  با  مثبت  فردا  وارد گود مي شوند اما  به نظر ميرسد نظر دومي مطرح  باشد و ان هم  اين  است كه  فردا بازار با وجود مثبت  بودن شرايط پر عرضه اي را نيز خواهد داشت و نه تنها تسويه هاي اعتباري بلكه نوسان  گيران نيز يك  موج نوسان كوتاه  را در اين مدت از دل بازار به دست مي آورند .

اما به نظر ان  سونامي به  پايان رسيده و حالا  خوش بيني جاي ضعف و تقاضا  جاي عرضه  را در بازار گرفته است  تا كم كم  بازار هم  بهاري شود …

و اما در اين  هواي خوب و بازار بهتر سري به حاشيه هاي بازار مي زنيم  كه نه خيلي بد و نه خيلي خوب هستند …

خبرهاي سياسي مختلف در بازار عاملي براي جهت  بخشيدن  به نحوه معاملات  است . خبرهايي كه نه خيلي بد  و نه خيلي خوب است  . تحولات  غزه و اسرائيل كمي نگران  كننده  شده است و اميدواريم همه چيز به خوبي به پايان برسد . شاهديم كه  وضعيت خاص روسيه و اوكراين هم  كم كم  به نقاط حساس خود مي رسد . به خصوص با همه  پرسي كريمه  كه  ممكن است  فضاي سياسي جهان  را  بارديگر به  سمت  دوقطبي شدن پيش ببرد .

در همين  راستا  بود كه روحاني با  پوتين  تلفني صحبت  كرد . البته  عمده  بحث ابتدايي حول محور هسته اي بوداما  قطعاً اوكراين هم  مورد  توجه است  . رییس‌جمهوری در تماسی تلفنی با پوتین، با تاکید بر تحرک بخشیدن به گامهایی که در راستای اجرایی شدن توافقات به عمل آمده برداشته شده است گفت:باید از مرحله اجرای توافقات عبور کرده و به مرحله اقدامات مهم‌تر در روابط دو کشور برسیم.  اگر واقعاً روسيه را بخواهند تحريم  كنند ان وقت  است  كه نقش ايران  برجسته تر از قبل  خواهد شد و روسيه و ايران قطب هاي نفت و گاز منطقه خواهند شد .

از يك سو شاهد  سفرهايي از سوي رييس جمهوركشورمان به عمان و ظريف به تركيه  و… هستيم كه  به نظر ميرسد ديپلماسي ايران  كمي فعال  تر شده است  .

اما طرف هاي مقابل لحن صحبت خود را كمي خاص تر و تند تر كرده اند  . در اخرين  اظهار نظر جان کری وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: ایران تصمیم‌های بسیار دشواری را پیش رو دارد. وی در ادامه افزود: «ایران تصمیم‌های بسیار دشواری را پیش رو دارد. تصمیم‌های بسیار مشکلی که باید در جهت همراهی با استانداردهای بین‌المللی و به منظور ایجاد اطمینان درباره صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود اتخاذ کند. ما به طور واضح به متحدانمان اعلام کرده‌ایم که راه تجارت با ایران باز نیست و آن‌ها نیز این مسئله را پذیرفته‌اند…. افرادی از این کشورها به ایران سفر کرده‌اند اما هیچ قراردادی بسته نشده است. البته  به نظر غرب بايد با ايران محتاطانه تر صحبت  كند چرا كه تنها جايگزين نفت روسيه در بلند مدت نفت و گاز ايران خواهد بود.

تمام  اين مسائل سياسي را  گفتيم  از امروز ميدان  كشتي بارديگر مي تواند  صحنه گره خوردن  زيباي دنياي سياست و ورزش باشد . مسابقات كشتي جهاني در لس انجلس مي تواند فضاي دو كشور را كمي تغيير دهد .

اما در تحولات  اقتصادي يك  خبربسيار خوشحال  كننده افزايش صادرات نفت ايران است  . سازمان بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد صادرات نفت ایران شامل میعانات گازی در ژانویه و فوریه به بالاترین رقم در یک سال گذشته معادل 1.41 میلیون بشکه در روز رسید. رویترز نيز به نقل از اداره گمرک کره جنوبی و یک منبع پالایشگاهی نوشت: واردات نفت سئول از ایران در ماه فوریه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۴ درصد افزایش یافت.

 اما  يارانه ها …

در مرحله جدید ثبت نام درسال93طبق قانون، در سال آینده یارانه صرفاً به سرپرستان خانوار که نیازمند و متقاضی دریافت یارانه باشند، تعلق می گیرد. پیش بینی می شود افرادی که بالای 3 یا 4 میلیون تومان درآمد دارند يارانه نخواهند گرفت كه  گفته مي شود اين موضوع و برخي جمع  بندي ها  جمعيت  يارانه  بگير ها  را  نصف  خواهد كرد .  امروز نيز معاون اول رييس جمهور اعلام كرد  كه مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها از اواخر فروردین‌ماه و بعد از انجام ثبت‌نام از متقاضیان نیازمند اجرایی می‌شود.

در حوزه بورس در روز هاي گذشته  مفصل توضيح  داده  شد  كه محدوديت فروش برداشته  شده است  . البته  ريسك  بزرگي است اما  به دليلي اين كه نهايت  فشار فروش بازار يكشنبه  باشد كار خيلي هم  دشوار نيست  و بازگشت  به  شرايط نرمال گزينه  قوي تري به  نظر ميرسد  . در همين  راستا مدیرعامل شرکت بورس با بیان اینکه انتظار می رود حذف محدودیت فروش به نقدشوندگی بازار کمک کند، از سهامداران خواست که حوصله کرده و در خرید و فروش عجله نکنند. قیمت سهام در کوتاه مدت دچار نوسان می شود ولی روند های بلند مدت سهم مهم است زیرا تجربه نشان داده که بازار سرمایه در بلند مدت بازدهی بالاتری از سایر بازارها کسب کرده است لذا باید سهامداران در این بازار حوصله کرده و با اقدامات کارشناسی اقدام به خرید و فروش سهام کنند.

اما  يك مصاحبه جالب ديگر از  دكتر عبده  وارد ميدان  شده است  . به گزارش ایرنا، حسین عبده تبریزی عصر جمعه در برنامه پایش با بیان اینکه در چهار سال اخیر مردم دچار سردرگمی در بازار سرمایه گذاری شده بودند، گفت: با روی کار آمدن دولت جدید، تا حدقابل توجهی از سردرگمی ها در بازار سرمایه کاسته و آرامش خوبی در این زمینه ایجاد شده است.

فقط به کسانی توصیه می کنیم وارد بازار سرمایه گذاری شوند که پول و پس انداز هایی با مبالغ قابل توجه دارند.

در كنار ان شاهد ثبات نسبي در وضعيت  دلار هستيم و در 3025 واحد  قرار گرفت كه  به نظر ميرسد با  عطش جو خريدهاي خارجي جو فروكش كرده و افت  دلار را داريم . با  وجود  رشد قيمت هاي جهاني قيمت  طلا و سكه نيز خيلي رشد نكرد .

اما  بازارهاي جهاني پايان هفته خوبي نداشتند …

در بازار ها  فقط طلاست  كه  طلايي شده و باقي  فلزات درجا مي زنند . قيمت  طلا  در پايان بازار ها  1382 دلار است و تنها چيزي كه  رشد كرده  طلاست و امروز در بازار نيز اين موضوع  با  رشد قيمت  سكه و گرم خود را نشان  مي دهد . نفت  به 99  رسيده است و كاهشي بودن  ان  متوقف شده است  . اما تغييرات  قيمت هاي جهاني فلزات  بيشتر است . مس در سطوح 6490 قرار گرفته و حالا  قيمت  مس به  زير بودجه  فملي امده است . روي هم در قيمت هاي زير 2000  و سرب در 2018 است  .قيمت اوره نيز با  كاهش به  386 دلار رسيده است اما  قيمت  شمش فولاد  400  دلاري شده  در مجموع اما وضعيت كل بازار ها  چنگي به دل نمي زند .  البته  رشد قيمت  فولاد و شمش بيلت مهم ترين اتفاقي است كه مي تواند  قابل توجه  باشد  .

اما در بازار امروز يكي از قويث ترين  پرواز هاي بورسي را در شاخص تجربه  كرديم …

امروز شاخص با رشدي 607 واحدي يكي از بهترين  روزهاي اسفند  را داشت و با اين  رشد بارديگر به كانال 77 هزار برگشت . در بازار امروز 7 شركت فولاد ،پاسارگاد، تاپيكو،اخابر، وبصادر،ومبلت و كچاد  در رشد شاخص موثر بودند و به نظر فردا نيز با خبرهاي خوب غدير و فارس اين  دو سهم  نيز به  رشد بازار كمك كنند .

فردا هم  به نظر روز خوبي براي شاخص خواهد بود .

و اما به سراغ  بازار برويم …

پتروشیمیها بازگشتند!

در بازار امروز رشد قیمتهای جهانی برخی از محصولات پتروشیمی ها و خبرهای مثبت از احتمال تخفیف در خوراک برخی از پتروشیمی ها و قرار گرفتن نرخ خوراک در سطوح 10 سنت و رسیدن به کف قیمتی سهام این گروه باعث اقبال بازار به این نمادها شد. البته  امار مثبت و خبرهاي مثبت كم نبود .

کاهش تحریم‌ها سبب شده است تا فروش محصولات پتروشیمی ایران به مشتریان آسیایی این کشور افزایش یابد آمریکا به عنوان بخشی از توافق ژنو، تحریم 14 شرکت بزرگ پتروشیمی ایران را به حالت تعلیق درآورده است؛ از این رو خریداران آسیایی محصولات پتروشیمی ایران با خطر کمتری هم به لحاظ سیاسی و هم از لحاظ حقوقی مواجه هستند.  شرکت ملی پتروشیمی ایران ایجاد ارتباط با شرکت‌های اتحادیه اروپا را آغاز کرده است و در حال برنامه‌ریزی برای دعوت از آنها برای شرکت در کنفرانس پتروشیمی در تهران در ماه ژوئن است.

پتروشیمی شازند که به قیمتهای نازل 2400 تومانی رسیده  بود و با پتانسیل بالا و ریسک پایینی همراه بود امروز روند صعودی برای رسیدن به اولین سطوح قیمتی یعنی قیمتهای 2600 تومان در پیش گرفته بود اگر چه انتظار داریم این سهم میتواند براحتی تا قیمتهای 2800 تومان با رشد قیمتی همراه شود.

امروز پتروشیمی خارک هم با اقبال بازار همراه شد شخارکی که میتواند تا قیمتهای 2800 تومان رشد قیمتی را داشته باشد خارکی که پتانسیل تعدیل مثبت عایدی خوبی داشته و میتواند به سود بالای 600 تومان برای سال اینده دست یابد

پتروشیمی جم که با تغییر سوخت کوره های خود میتواند از افزایش نرخ خوراک خود جلوگیری نموده و ازطرف دیگر با افتتاح فاز 12 پارس جنوبی مشکل دریافت خوراکش نیز مرتفع خواهد شد با رشد قیمتی به سمت هدف 1800 تومانی گام برمیدارد.

در اين  گروه  كاهش قيمت اوره كمي ذهن  سهامداران را  ازار مي دهد اما  به نظر نميرسد مشكل خاصي بر سر راه  اين  گروه  باشد . در اين  گروه  صف خريد خراسان جالب بود . اين  سهم  بايد حداقل در قيمت هاي 10500 و 10800 ريال  قرار گيرد .

در اين  گروه از مارون  نبايد غافل شد  كه  به همراه خارك  انها بيشترين  تقسيم  سود  را خواهند داشت  .

در اين  گروه  زاگرس بسيار خوب معامله مي شود و به نظر در دوران عيد نيز اين  سهم  فرابورسي نوسانات بسيار خوبي را  شاهد  خواهد بود .

پترول نيز صف خريد بود  كه  روي اين  سهم و حق تقدم  ان  براي نوسان گيري تاكيد شده  بود  . البته در صف خريد فردا ديگر وارد  اين  سهم  براي نوسان  نشويد .

پای خودروییها بر روی گاز!

امروز خودروییها یکپارچه سبز و مثبت بودند افزایش تولید و فروش برای سال اینده از یک طرف و وعده و وعیدهای مدیران این شرکتها از طرف دیگر و افت قیمتی 40-50 درصدی نمادهای خودرویی باعث شد امروز خودروییها بر سر دوربرگردان بازار با تغیری 180 درجه ای روند مثبت را در پیش بگیرند.

در نماد ايران خودرو گفته مي شود از افزايش سرمايه  60% گويا 26% ان  تصويب شد و 34% ان در اختيار هيئت مديره  قرار گرفت  . گفته مي شود  افزايش سرمايه از محل اورده  بوده و بازهم  بايد پول پرداخت  شود . به نظر در شرايط فعلي همه منتظر بازگشايي و اعلام سود جديد در نماد ايران خودرو  هستند . در اين  بين  ورنا در قيمت هاي 1150 و 1200  ريال  واقعاً ديگر ريسكي ندارد و خبهمن  و ورنا  كم  ريسك ترين شركت هاي گروه هستند .

شرايط خبهمن از نظر نموداري شكل جالبي دارد اين  سهم خود خودرويي است و در بانك و پتروشيمي و گروه  روي حضور خوبي دارد . به نظر قيمت هاي فعلي نيز براي خبهمن منطقه جذاب و جالبي است  . مجمع وبهمن نيز اتفاق مثبتي براي بهمن  بود .  تقريباً 60% از نماد وبهمن  متعلق به  خبهمن است كه البته از طريق زير مجموعه ها  به  سود مي رسد . طبق صحبت  برخي مديران مجموعه  سياست تقسيم  سود وبهمن  براي كل گروه  بهمن  300 ريال در نظر گرفته  شده  بود كه  حالا وبهمن  400 ريال  تقسيم  سود كرده. به نظر ميرسد حداقل 14 ميليارد تومان  از اين  محل به  سود خبهمن  اضافه  خواهد شد .

سایپا هم تحت تاثیر وعده تولید 650 هزار دستگاه خودرو در سال 93 با صف خرید به قیمتهای بالای 160 تومانی پیوست تولیدات جدید در سایپا به خصوص محصولات چینی و کره ای میتواند برای سال 93 باعث بهبود عملکرد شرکت شود

سهامداران زامیاد بالاخره پس از مدتها چشمشان به صف خرید روشن شد زامیادی که به سمت سطوح قیمتی 140 تومانی گام برمیدارد .

داروییها بهاری میشوند!

در گروه دارو شاهد نوسانات مثبت داروییها در بازار امروز بودیم خبرهایی در خصوص احتمال رشد اندک قیمت دارو برای سال 93 در جهت افزایش نرخ ارز مرجع شنیده میشود که در صورت صحت داشتن میتواند باعث تحرکات مثبت بیشتری در داروییها شود . در اين  گروه كم  ريسك هاي گروه مشخص اند و ما نيز در اين  مكدت از سهم هايي مانند  تيپيكو ، دكيمي، جابر و والبر  و سبحان زياد صحبت كرده  ايم .

کی بی سی که در قیمتهای فراتر از انتظار بازار عرضه شده بود با صف خرید میلیونی و سنگین جو مثبت عرضه اولیه را همچنان به پیش روی خود دارد به نظر میرسد قیمتهای 1400 تومانی را برای این سهم دارویی شاهد باشیم

گروه دارویی سبحان هم با نوسانات مثبت خود را به قیمتهای 900 تومانی رساند سبحان که پتانسیل تعدیل مثبت عایدی را داراست در صورت عبور از مقاومت 920 تومانی اهداف قیمتی 1000 تومانی را دنبال میکند . گفته مي شود ارزش ذاتي اين  سهم  به  1100 تومان نزديك  شده است  .

البرز دارو کمی نسبت پی بر ای بالا میباشد اما سهم پتانسیل تعدیل مثبت خوبی را به دلیل تولیدات جدیدش را دارد به نظر میرسد ارام ارام شاهد رشد قیمتی سهم تا قیمتهای 1500-1600 تومانی باشیم دالبری که میتواند به سود 240 تومانی برای سال جاری دست یابد

معادنی که از خواب برخواستند!

امروز نمادهای معدنی نیز پس از افت و خیزی که داشتند با جو مثبت بازار به گرده سهام مثبت پیوستند معدنی هایی که پتانسیلهای بنیادی خوبی در جهت رشد عایدی داشته و با دید میان مدت به خصوص روییها گزینه های مطلوبی محسوب میشوند

در گروه  سنگ آهن  رونق بورس كالا  و رونق محصول شمش فولاد خوزستان عاملي براي توجه  به  گروه  سنگ آهن  شده است  . گلگهر همچنان با معاملات کم حجمی همراه میباشد و قدرت نوسان بالایی ندارد کگلی که بودجه بسیار محتاطنه ای را برای سال 93 منتشر و میتواند با رشد عایدی و تعدیل مثبت همراه شود اما فعلا جای رشد قیمتی چندانی نخواهد داشت. در اين گروه ومعادن و كچاد نيز شرايط خوبي را دارد .

به نظر فاسمين در قيمت هاي منطقي باز شد . نه كم و نه زياد . سهم در گزارش 12 ماهه  قابليت  رساندن  سود  خود تا 850  ريال  را دارد . برفرض در بهترين  حالت  700 ريال  نيز تقسيم  كند  كه  قيمت  پس از مجمع 3300 ريال  خواهد بود . به نظر با  توجه  به  سود نزديك  به  500 ريالي براي آغاز كار در سال 93 وضعيت خيلي هم بد  نيست و به نظر قيمت هاي فوق نه خيلي بالا و نه خيلي پايين است . هر چند  سهم  امروز صف خريد هم  شد اما عرضه هاي جدي را داشتيم.

ملی مس حتی در بازار مثبت هم توانی برای شرد قیمتی نداشته و امروز هم مهمان نوسانات منفی بود فملی که برای سال 92 حرفی برای گفتن ندارد اما برای سال 93 با توجه به فروش تولیدات سال 92 در سال 93 پتانسیل رشد عایدی خوبی خواهد داشت.

در گروه  فلزات  امروز فولاد  خوب ظاهر شده و با  يك  بلوك صف خريد را  براي خود  چيد. در روزهاي قبل در مورد ارزندگي فولاد براي ميان مدت  صحبت كرده  بود . اما از ساير شركت هاي اين  گروهخبرهاي جالبي از برخي از شركت هاي مهم  اين  گروه  به  گوش ميرسد . شايعه  شده  در نماد  ذوب در گزارش 12 ماهه  اين  سهم  نزديك  به  400  ميليارد تومان  بيش از بودجه خود  فروش داشته است  . اين  خبرهنوز به  طور رسمي مورد  تاييد نيست و در حد  شنيده هايي از سهم  است اما  بايد ان  را مد نظر داشته باشيم  .

در مورد  فايرا  نيز گفته مي شود پوشش كل فروش شركت  با  فروش داخلي در 3 ماهه  اخير تامين  شده و  ممكن است سود  سال 92 شركت  بازهم  با  تعديل مواجه  شود .

در كنار ان  شايعه تعديل جدي سود  سال 92 فخوز به دليل رشد فروش  و رشد قيمت  شمس در بازار بورس كالا و مبادي وارداتي نيز خبرخوبي براي گروه  سنگ آهن  و فولاد  بود .

هلدینگهای شاخص ساز!

شاخص بالاخره پس از مدتها افت و خیز امروز را با رشد خوبی پشت سر گذاشت و پایه اصلی این رشد نمادهای هلدینگی بودند سهامی که بعضا با کاهش قیمتی جز سهام کم ریسک و با چشم انداز مثبت بازار تبدیل شده اند

امروز پارسان با مثبت شدن پتروشیمی های با روند مثبت همراه شد پارسانی که میتواند تا قیمتهای 900 تومانی با رشد قیمتی همراه شود . فردا  روز مهمي براي پارسان است و مي تواند اخبار مجمع سهم  را  صف خريد سازد .يكي از مهم ترين خبرهاي مجمع  فردا  پتروشيمي پارس است  كه هم  روي فارس به خصوص روي پارسان تاثير مثبت  دارد .  پتروشيمي پارس در بدبينانه ترين حالت  خود  2000 ميليارد تومان  سود  دارد و البته برخي از تحقق سود  2300 ميليارد توماني براي شركت خبر مي دهند . دقت  كنيد  اين تازه  سودي است  كه پارس با  65% ظرفيت  به دست اورده است . اگر خبر اتان 140  دلاري براي كل سال 92 صحيح  باشد سود  شركت مي تواند  100 ميليارد تومان  ديگر رشد كند . به هر حال در مجمع تير ماه 800 ميليارد تومان  حداقل تقسيم  سود نصيب پارسان مي شود ( چرا  كه 40% مستقيم  به  پارسان مي رود ) . اين  يعني سود  پارسان در تير ماه 530  ريال  افزايش  خواهد  يافت  . از همين  روست  كه  سهم در حال حاضر پي به اي زير 5 است  .

گروه توسعه ملی تا استانه صف خرید پیشروی کرد وبانکی که همچنان انتظار رشد بیشتر عایدی را برایش داشته و با توجه به ارزش ان ای وی بالا قیمتهای 760-780 تومانی را برایش مناسب ارزیابی میکنیم اگر چه اهداف قیمتی فراتر را نیز یعنی سطوح 820 تومانی را انتظار داریم

شایعه ورود شرکتهای زیر مجموعه وبشهر به بازار فرابورس از یکسو و رشد بیشتر عایدی سال 92 این شرکت و ارزش ان ای وی بالا باعث ادامه یافتن روند مثبت این سهم شد . در نماد وبشهر شنيده مي شود كه  شركت قصد ورود  برخي زير مجموعه ها  به فرابورس را دارد و از سوي ديگر زمزمه  فروش صافولاي شركت قدرت  گرفته است  كه مي تواند  براي سهم  خبرخوبي باشد . البته هنوز اين خبر رسمي نشده و در حد تكذيب و تايئد هاي متعدد گرفتار شده .

در اين گروه  فارس خبرهاي خوبي از تعديل در دل خود دارد كه  به  زودي بازار را تحت تاثير قرار مي دهد . در اين سهم نبايد عجله كرد و بايد صبور بود تا شرايط اين  سهم تغيير كند .

چهارگوشه بازار!!!

عرضه های سنگینی در نماد بانک ملت شاهد هستیم و به نظر میرسد باز هم گروه مالی ملت سعی در کنترل این سهم دارد .بانک ملت همچنان با دید قیمتهیا 270 تومان جز سهام پرتوجه گروه خود میباشد

سیمان غرب همچنان تحت تاثیر خبر افزایش 10 دلاری نرخ سیمان صادراتی برای سال 93 با رشد قیمتی همراه شده است انتظار قیمتهای 800-820 تومانی را از این سهم را داریم سغربی که میتواند تعدیل مثبت خوبی ا هم در سود سال 92 خود اعمال نماید

شایعه شده یک سوم از تولیدات سایپا برای سال اینده توسط رایان سایپا لیزینگ خواهد شد همین امر باعث تشکیل صف خرید در معاملات امروز سهم شد در صورتی که این خبر صحت داشته باشد رشد سوداوری خوبی برای سال 93 در انتظار رایان سایپا میباشد

گويا در مجمع  شپنا  تامين  اجتماعي با  افزايش سرمايه  300% مخالفت كرده  و افزايش سرمايه  با  140% راهي بازار مي شود  . مشخص نيست اگر مخالف بوده  براي چه  پاي گزارش توجيهي را  امضا كرده است و چرا اين  مخالفت  به  صحن جلسه  رسمي امده ؟! همين  موارد نشانه هاي خوبي براي سهم  نيست اما در مجموع  اين  افزايش سرمايه ان چيزي كه  بازار انتظارش را مي كشيد نبود  اما  غنيمت بود …

امروز شبندر هم  با اعلام اين كه وزارت نفت  با انها نفت  را گران حساب مي كند  گزارش 9  ماهه نداده است  . به نظر قرار نيست  ريسك هاي وزارتي و دولتي دست از سر اين  گروه  بردارد . اين  اتفاقي كه  امروز در گزارش شبندر رخ داد به نظر يك  وزنه سنگين  به پاي سهم  بست  كه حالا  اگر او هم بخواهد هم پاي بازار بدود كار سختي را خواهد داشت  .

در دو سهم بي دردسر و البته  گران  بازار نيز بايد بيشتر نظر كرد . ديدگاه  بازار پرهيز از حضور در سهم  گران  است  اما  به نظر اين دديگاه اشتباه  بوده . چرا كه  رانفور  و همراه در اين مدت كمترين افت  را تجربه  كردند. در مورد گروه  رايانه  زياد صحبت  شده است  . گفته مي شود در سال 93 با احتمال افزايش قيمت خدمات الكترونيك  مواجه هستيم  كه خبر خوبي براي اين  سهم  است. در طول مدت  اخير چه  قبل از اغاز بحران و چه  پس از ان  توصيه اكيد به  حضور در دو سهم  رانفور  و همراه  براي حضور در پرتفوي شده  بود . دقت  داشته  باشيد در بحران  اخير همراه نه تنها  كاهش نداشت كه  رشد كرد و رانفور نيز در محدوده  23000 بود كه  به 26000 رسيده است  . اين خود  نكته  بسيار مهمي است كه  بازار بايد به ان  توجه كند . در گروه  رايانه  براي نوسان حق تقدم مداران  يكي از كانديد  هاست . در روز هاي قبل در مورد همكاران  سيستم صحبت كرده  بوديم  كه  صف شد . شايد سهم  يك رشد 10% ديگر را نيز داشته  باشد  و بهتر است  كمي به  پاي او براي نوسان و بازدهي بيشتر صبر كرد .

امروز حكشتي صف بود  اما بازهم  عرضه  شد . گفته مي شود كارمنداني كه  سهمشان ازاد شده  براي رسيدن  به پول به هر قيمتي عرضه  كننده  هستند و اين خبر خوبي براي سهم  نيست  .

در گروه  بانك  شاهد توجه  بازار هستيم  از وبصادر كه  قيمت  پايه  نيروگاه دوباره  به  1700  ميليارد تومان  تغيير كرده امروز سهم  مثبت  بود اما ملت پس از يك  بلوك درجا  زد و حتي منفي شد . چند باري عرض كرديم  كه  روي سهم هايي مثل سرمايه ،گردشگري ، دي نوسان  گرفتن خوب است  اما  با ديد نگهداري خبرخاصي در دل اين  سهم ها نيست  .

حق تقدم خارزم كه در سايت  بارها  بر ان  تاكيد داشتيم  نوسان خوبي را  به  سهامداران  داده است خود سهم نيز صف خريد است  . واتي نيز امروز مثبت بود كه او نيز با توجه  به مجمع  فرداي شيران روز حساس  و خاصي را دارد .

بارديگر بازار نوساني سراغ  سهم هاي كوچك كاني هاي غير فلزي رفته اند  كه كاذر  و كفرا و اين دست  شركت ها باز اوج گرفته اند . مراقب اين  شركت ها  باشيد نه اين  كه نوسان نمي دهند ولي وقتي منفي مي شوند خروج از انها كمتر ازماموريت غير ممكن نيست  .

گروه تحلیل گری بتا سهم

24 اسفند 92

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.