گزارش بازار شنبه 24 خرداد 93

گزارش بازار شنبه 24  خرداد 93

برباد رفته …

گزارش بازار بتاسهم :16:45  امروز شنبه ، باز جای شکرش باقی بود که  شب قبل تیم  ملی والیبال  کمی ما  را  خوشحال  کرده  بود وگرنه تحمل این  بازار برای ما  سخت و سخت  تر می شد  . امروز گزارش بازار ما  دو قسمت  است  . قسمت  اول بیشتر شبیه  روضه است  و گلایه    . واقعاً زبان ما  قاصر است  . تقریباً همه  ی بزرگان  بازار سرمایه از 1 ماه  قبل نست  به  روند  بازارهشدار دادند که  نگذارید  به  این  روند  دچار شود . ولی گوش کسی بدهکار نبود . کار از جایی بیخ  پیدا کرد که  برای مثبت  کردن  مصنوعی بازار جابجایی ها  را  زدند و شاخص را  مثبت کردند . این  چیزی بود که  قابل پذیرش نبود . واقعاً مدیران  باید فکری به  حال  این  بازار بکنند  . گناه  سهامدارانی که  به  دولت و بازار سرمایه  اعتماد کردند   چیست . نگذارید  این  اعتماد  از بین  برود . روی صحبت  ما  با  دولتی هاست  . نگذارید اعتماد  در این  بازار از بین  برود . برای بار چندم است  که می نویسیم  . کاسه  صبر سهامداران  لبریز شده  . اسیبی که  این  بازار به  حیثیت  کاری برخی زده  بیش از هر چیزی بوده و باید ان  را جبران  کنید  . البته  قبول داریم  سرعت  رشد بازار زیاد بوده ، ابهام  داشتیم  و … ولی این  دستمزد  اعتماد  سهامداران  به  بازار و دولت  نیست  .

و اما  یک جوالدوز اگر به  دولت و تیم  بازار سرمایه می زنیم  یک  سوزن  هم  به  خودمان  بزنیم  … واقعاً در این  بحران  چقدر خودمان موثر بودیم  . ان  روزهایی که  بازار را  بی جهت و بی دلیلی باد می کردیم  فکر امروز هم  بودیم  . ؟! ان  روزهایی که  بازار را با پول حرکت می دادیم و شب ها  سرمست  پیروزی  و غرور بودیم  به این  روزها  فکر می کردیم . ؟! به اعتماد  از دست  رفته ای که  از عملکرد برخی از نوسان  گیران و سفته  بازی ها  ناشی بود  چقدر فکر کردیم  . ؟! به  باد کردن  خیلی از سهم های پفکی با  تحلیل های ابکی  که  بعضاً 60% افت  داشتند  چقدر فکر کردیم . ؟! به این  له  شدن  برخی زیر چرخ  دنده های طمع  خودمان  چقدر فکر کردیم  ؟! بی انصافی است  که  بگوییم  ما  مقصر نیستیم  . منظور از ما  همه  ی ماست  . چون  واقعاً این دیدگاه در ما هست  که  همه  سوار یک  کشتی هستیم  درست  بر خلاف برخی دوستان  که  بزرگترین  اسیب ها  را  به  بازار زده اند  . به  یاد  دارید روزی که  نرخ خوراک  تصویب می شد ؟! برخی با خیال  خام  این که اگر گروهی در بورس منفی شود گروه دیگر رشد می کند چه طور از این  اتفاق دفاع  کردند ؟! خوب به  یا د داریم که  برای طرفداری از خودرویی ها  حاضر به  انتقاد  از همه  ی صنایع  شدند  . ؟ این  رفتار ما  بورسی ها  بوده  است  . نگوییم  نبوده که  به وضوح  طی این  6 ماه  بروز کرده است  ؟ نتیجه  ان  چه  شده  حکایت  ما  شده  همان  قایق و کسی که داخل ان  نشسته و مشغول سوراخ  کردن است با افتخار فریاد می زند  که  به  بقیه  گروه ها  چه کار دارد !! پس دقت  کنیم  همان  قدر که  سازمان در این  ریزش موثر است و البته  تا حدودی مقصر ، خود ما نیز تقصیر داریم  …

اما  بخش سوم  به  قیمت ها  و دیدگاه  بازار باز می گردد  . به واقع  پول و سرمایه  به  دنبال چیست  ؟ به  دنبال  سود  . وقتی کسی ملکی را می خرد  حقیقی یا حقوقی فرقی نمی کند  حداقل برای بازه  زمانی بیش از 1 سال  روی ان  برنامه  ریزی می کند  . به واقع حقوقی های ما و حتی حقیقی ها از بازار چه می خواهند  . قیمت ها به  قدی جذاب شده اند که  باور کردن  ان  سخت  است  . روزی می رسد که  این  قیمت ها  برای همه  ارزو می شود  درست  شبیه روزهای سخت تیر و خرداد  91 ! کمی ان  تاریخ  را  با خود  مرور کنیم  . شبیه همین  روزهاست  . منتهی ان  روز ها  ناو امریکا و حمله نظامی امریکا  روی سر بازار بود بود  امروز یک  گروه  شبه نظامی و چند نیمچه مرد که  با  کوچکترین  حرکت  ایران  محو می شود ؟! به واقع  برای بازار ما افت  دارد  که از این  موارد  بترسد  .

این  3 محور را  مطرح  کردیم  که  به اینجا  برسیم  که  برای اینده  استراتژی داشته  باشیم  . یا  شما  معتقدید  که  بازار سهام  هنوز بهترین  بازار است  و قیمت ها  جذاب پس به  این  منفی های این چند روز نگاه  نکنید و تا می توانید  سهم  بخرید  . و یا این  که معتقدید  بازار بد تر می شود پس مسئولیت  فروش خود را  بر عهده  بگیرید  . تجربه  شخصی را عرض می کنیم  بیشترین  سود ها  درست پس ازاین  روزها  حاصل می شود مهم  تشخیص زمان  درست  ورود  است  .

اما  امروز بازار تقریباً حرفی برای گفتن  نداشت  . منفی و صفوف فرو بیش از 180  نماد  خود گویای همه چیز است  . افت  دلار نیز سبب شده  بود  تا  شرایط برای بازار سخت  تر شود  . از یک  سو  این  افت و خبرهای سیاسی و موارد  دیگر ابهام در بازار را  بیشتر می کرد  . به نظر برای بازار فردا  باید شاهد  مقاومت هایی باشیم  اما  به نظر هنوز هم  جو بازار برای برگشت  فراهم  و اماده نشده  .

در مورد  شاخص هر چند  افت 983 واحدی او را  به 73516 واحد  رساند ولی در مجموع  بسیاری از تکنیکالیست ها نیز معتقدند  نهایت  افت  بازار همین  است و فروش منطقی نیست  . البته  برخی نیز یک  افت  4000 هزار واحدی دیگر را مطرح می کنند  که ترجیح می دهیم  در مورد ان  حرف نزنیم . ولی امروز هر چه  نماد بزرگ  بود  با  صفوف  فروش خود در ریزش شاخص موثر بود  . اگر حجم  فارس برداشته می شد  قطعاً امروز ریزش شاخص 1100  واحد  بود  . باز جای شکرش باقی بود هر چند  سایه این  افت  200  واحدی برای این چند روز روی سر بازار است  .

برای بازار فردا  پیش بینی سخت  است  ولی به نظر در چنین  روزهایی بازار منفی اما در نیمه  دوم وضعیت  بهتر می شود  .

و اما  به  سراغ  جاشیه های بازار میرویم  که صحبت های روحانی ، تحولات  داعش ، مذاکرات  هسته ای و کاهش نرخ دلار از مهم ترین  انها  بوده است  .

صحبت های روحانی امروز قابل توجه  بود  او روی عدد 5 هفته ای برای توافق تاکید کرد  و البته  تاکید داشت  که  حفظ غنی سازی  و رفع  کامل همه  تحریم ها  باید نتیجه این  مذاکرات  باشد  . و اما  داعش … این  گروه  کوچک که  یک  دنیا  را  با  بی رحمی مبهوت  خودش کرده و البته  امروز بازار ما نیز به  ظاهر از ظاهر این  گروه ترسیده  بود هر چند  حقیر معتقد است  که  مشکل بازار یک  گروه وحشی به دور از انسانیت  یعنی داعش نیست  . گروهی که  با  حمایت  نصف و نیمه  برخی سنی های عراق داستان  ایجاد کرده است . گروهی که  کم کم برای کشورمان  نیز حاشیه  ساز شدند  . در روزهای قبل بود که نوری مالکی نخست وزیر عراق از آمریکا درخواست کرده است به مراکز افراط گرایان اسلامی و داعش در عراق حمله هوایی کند. رئیس جمهوری آمریکا ضمن ابراز نگرانی در خصوص حوادث عراق تصریح کرد که باید اقدامات نظامی فوری و محدود در عراق صورت گیرد.اوباما نیز تاکید کرد در صورت نزدیکی داعش به بغداد حمله هوایی می کنیم . در برخی از خبرها  نیز این  طور بیان می شد  که آيا ممكن است  شاهد عمليات نظامي مشترك آمريكا و ايران در عراق باشيم يعني پشتيباني هوايي آمريكا از عمليات زميني سپاه در عراق باشیم  . به نظر میرسد این  هفته  تحولات  داعش به ائوج  خود  رسیده و در عین  حال  به  سرعت و با کمک  ایران و امریکا  در عراق فروکش کند  . اما  امروز نیویورک تایمز نوشت: ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران هفته ی گذشته همراه با دوازده نفر از افسرانش به عراق سفر کرد تا به رهبری این کشور در مورد چگونگی مقابله با شبه نظامیان توصیه هایی کند.

اما در تحولات  هسته ای بحث ها  کمی گره خورده و پیچیده شده است  . 2 بحث متفاوت  وجود دارد . وزیر امور خارجه ایتالیا در دیدار معاونان وزیر امور خارجه کشورمان ابراز امیدواری کرد که مذاکرات هسته ای با ایران تا 20 جولای (29 تیر) به نتیجه برسد.مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران گفته نگارش متن توافق جامع هسته‌ای از هفته آینده آغاز می‌شود. سید عباس عراقچی گفته نگارش متن توافق جامع هسته‌ای از هفته آینده آغاز می‌شود، اما هنوز تردیدهایی در این باره وجود دارد. معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت که دستیابی ایران و گروه 1+5 به توافق جامع هسته‌ای ممکن است، اما دو طرف هنوز در برخی موضوعات اختلافات زیادی دارند.

وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه جزئیات بسته پیشنهادی ایران به غرب محرمانه است تاکید کرد که این بسته متضمن ادامه غنی سازی اورانیوم تا ۵ درصد در خاک ایران است. در کنار ایتالیا سخنگوی وزارت خارجه آلمان با اشاره به سفر مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشوربه تهران،گفت:مذاکرات هسته ای نماینده آلمان با مقام های ایرانی در راستای برگزاری نشست های دو جانبه گروه 1+5 با این کشور برای دستیابی به یک راه حل معقول،پایدار و مورد وثوق طرفین درموضوع هسته ای انجام می شود. نماینده آلمان در ۱+۵ برای حضور در سمیناری در وزارت امور خارجه ایران و گفتگو با گروه مذاکره کننده هسته ای کشورمان وارد تهران شد.  صحبت ها و مقاله  ظریف نیز نکته  جالب دیگر این  بحث ب.د  که  گفته  بود وزیر خارجه ایران با بیان اینکه در حد معقولی اطمینان دارم که تا یک ماه آینده به راه‌حل جامع می‌رسیم، خطاب به 1+5 گفت:‌اجازه ندهید برخی توهمات، حرکت چشمگیری که برای پایان دادن به یک بحران غیرضروری و گشودن افق‌های جدید آغاز شده را از مسیر خود خارج کند. ا جدیت خود را نشان داده‌ایم. به فاصله صد روز از آغاز مسئولیت اینجانب به عنوان مذاکره کننده هسته‌ای ایران، اولین توافق هسته‌ایدر دهه گذشته با گروه ١+٥ نهایی شد. آژانس بین المللی انرژی اتمی تصدیق کرده است که ما کلیه تعهداتمان را در این توافق بطور کامل اجرا کرده‌ایم. به علاوه همکاری‌های ما با آژانس به بالاترین سطح همکاری‌ها در سال‌های اخیر رسیده است. ما آماده‌ایم که این مسیر را ادامه دهیم.

در مصاحبه  دیگر ظریف برخی موارد  را  مطرح  کرد که از دادن ضمانت‌های فنی به 1+5 برای پرهیز ایران از غنی سازی بیش از 5 درصد خبر داد. متغیرهای بسته پیشنهادی ایران به 1+5 به گونه‌ای است که متضمن ادامه غنی‌سازی ایران است ولی در عین حال، ضمانت‌های لازم برای پرهیز ایران از غنی سازی بیش از 5 درصد را نیز ارائه می‌دهد.

و اما  خبر جالب و البته  کمی نگران  کننده که  بحث دوم  ماست  این  بود که شخصیت‌ها و مقامات نزدیک به مذاکرات هسته‌ای تایید کرده اند تمدید ۶ ماهه گفتگوها بیش از پیش محتمل شده است.  به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، این خبرگزاری نوشت که مقامات نزدیک با مذاکرات هسته ای ایران تایید کرده اندبا وجود تلاش برای رسیدن به توافق در تاریخ 20 جولای، احتمال تمدید 6 ماهه گفتگوها وجود دارد.

در حوزه  خبرهای اقتصادی و بورسی در بحث نفت و پتروشیمی قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی با ارائه پیشنهادی به سران کشورهای 1+5 از آمادگی تهران به منظور امضای قراردادهای تامین فاینانس به صورت “برد- برد” طرح‌های پتروشیمی با کشورهای اروپایی خبر داد و اعلام کرد: عربستان و قطر توان رقابت با صنایع پتروشیمی ایران را ندارند. تنوع خوراک مهمترین مزیت سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی ایران است. علاوه بر خوراک گاز و مایع، دسترسی به آب‌های آزاد، خط ساحلی گسترده، نزدیکی به بازارهای مصرف بزرگی همچون چین، هند و شرق آسیا، توان بالای مهندسی و ساخت داخل از دیگر مزیت های توسعه صنعت پتروشیمی در ایران است.

امروز روحانی تاکید  بر خروج از رکود و و تورم  16% می کرد که  به نظر میرسد کم کم  اقتصاد  ما نیز به  ثبات  نسبی می رسد  .

اما در بازار اتفاق جالبی رخ  داد . نرخ  دلار در بازار با  کاهش مواجه  شد و تا  3218  نیز سقوط کمرد  که نشان  می دهد امیدواری به  دنیای سیاست  بیشتر شده است  . به خصوص وقتی اوباما و روحانی تاکید می کنند  که  چند  بار نامه  نگاری هم  کرده اند  .

در پایان  از بازارهای جهانی هم  باید گفت  که  کار را  در طلا و نفت  افزایشی و در باقی کاهش  به پایان  بردند

طلا  البته تا  این  لحظه  در 1277 با  ثبات  بوده است  . قیمت نفت  به  واسطه این  خبرها  تا  106 دلار و 107 دلار رشد کرده است . مس به  قیمت های بالای  6700  برگشت  . روی هم کاهشی بوده  و به 2080 دلار رسیده است  . به نظر بازارهای جهانی خیلی چنگی به دل نمی زنند .

و اما  سری به  بازاری می زنیم  که  هیچ حرفی برای گفتن  نداشت  …

نرخ ناکام !

در نمادهای خودرویی شاهد معاملات منفی بودیم افزایش نرخ خودرو با عدم پذیرش خودرویهیا و اعتراض به میزان ان باعث شد تا امیدها از خودروییها برگردد البته خبرهای خوبی از ماهیت گزارشات 3 ماهه این شرکتها میرسد که میتواند زمینه ساز شرایط بهتری باشد که  فردا در مورد  ان  مفصل صحبت  می کنیم  ولی فروش احتمالی بیش از 3 هزار میلیارد تومانی در ایران خودرو  برای 3 ماهه خبر جالبی است  که  می تواند  مورد توجه  باشد  هر چند  انتظار گزارش خیره  کننده  نباید داشت  . البته  افزایش نرخ ها  که  قرار بود  به  انها  کمک  کند  قاتل گروه  شده است  . خبر افزایش نرخ  که  چهار شنبه  برای گروه  بشکن  و بالا بنداز بود حالا  به  خبری بد تبدیل شده  . به خاطر دارید از دفاع  غضنفر گونه  برخی می گفتیم ؟! یکی از ان  صحبت های ما  این  بود که   سرنوشت  گروه خودرو  را  به  یک  افزایش نرخ  گره نزنید . برخی زدند  …  و حالا  این  نتیجه اش می شود . دولت  به این  سادگی روی این  کالا  که حساسیت  روی ان  است  اجازه  رشد قیمت  بی رویه نمی دهد. البته  افزایش نرخ  ها در برخی موارد  بد  نیستند  اما در مجموع  ان چیزی که خودرویی ها می خواستند  نشد  . هر چند امروز گویا  شورای رقابت  کوتاه  امده و حاضر به  بازنگری شده است  اما هنوز ان  چیزی که  می  خواستند  نشده است . اگر قرار باشد تحولی رخ  دهد در خودرو  متمرکز بودن  بهتر است  . 4 شرکت خودرو  زامیاد ورنا و خبهمن در گروه  مورد توجه هستند . در بازار به نظر یک  افت در خودرویی ها  داشته  باشیم . باید منتظر گزارش 12 ماهه  بود  تا  با  قدرت  وارد  شد که  به نظر گزارش همچنان  زیان  شرکت  را نشان  می دهد  .

سایپا با صف فروش سنگین به سمت قیمتهای 240 تومانی حرکت میکند احتمال تعادل این سهم در قیمتهای 240 تومان و حتی برگشت روندش برای یک نوسان مثبت بعید نمیباشد سایپایی که شنیده میشود قصد تعدیل مثبت را در عملکرد 3 ماهه داشته و احتمالا بخشی از سهام پارس خودرو را به چانگان واگذار خواهد کرد

ایرانخودرو با توجه به اظهارات شورای راقبت مبنی بر احتمال تجدید نظر در قیمت گذاری محصولات پژو به خصوص پژو 206 هم صف فروشش پابرجا ماند این روزها بازار به پتاسنیل بنیادی و حتی اخبار مثبت هم بی تفاوت شده است بازاری که فقط گیر روندهای احساسی افتاده است

گروه بهمن در حالی به کف قیمتی 200 تومانی رسیده است که تعدیل مثبت سود سال 93 این شرکت تلویحا تایید شده است در مجمع سال 92 نیز سود خوبی در انتظار سهامداران میباشد پس قیمتهای فعلی این سهم را به کم ریسکتری سهم نه تنها در گروه خودرو بلکه کل بازار تبدیل کرده است ولی خبهمن  مثل خودرو شارپ  حرکت نمی کند  وزنه  به پای او  اویزان است  .

مقاومت پتروشیمی ها!!!

امروز پتروشیمی ها سعی داشتند در مقابل سیل عرضه ها مقاومت کنند اما در این امر ناکام ماندند پتروشیمی های که بی توجه به اخبار مثبت پیرامونشان با روند منفی و کاهش قیمتی همچنان به سهامداران خود ضرر میزنند. افزایش قیمت  اوره  به  318  دلار و متوقف شدن  روند کاهشی ان  خبرخوبی بود  . در کنار ان  رشد قیمت  نفت و رشد قیمت ها در بورس کالا  نیز دیگر اخبار خوب گروه است  . تقسیم  سود  مناسب و ثبات  قیمت  دلار نیز چشم انداز تعدیل را  افزایش داده است .

چارتیست ها  نیز معتقدند  قیمت های فعلی کف قیمتی بوده و نمودار در نقطه  حمایت  بلند مدت  خود  است  .

در این  گروه  شرکت های مارون ، شازند ،جم، پارسان و فارس در این  قیمت ها  واقعاً سرامد  هستند . البته  شخارک  نیز در این  شرایط با  دید  رفتن  به  مجمع  بد  نیست که مفصل صحبت  می کنیم  .

زاگرس نیز یکی از بهترین  سهم هایی است که  احتمال پرش قیمتی او  هست .

در این  گروه  تاپیکورا  فراموش نکنید . این  سهم  تا  مرداد  به مجمع می رود و تقسیم  سود 900 ریالی محتمل است . سود  سال  بعد  نیز حداقل 1030  ریال  است  و رشد می کند  توجه  کنید  سهم  پی به ای زیر 4 دارد !! به نظر قیمت های 4400 و 4500  ریال  برای تاپیکو  نیز ریسکی ندارد  به خصوص اگر مالک  شبندر شود  . در مجموع  این  گروه  با  کمی صبر بازدهی های خوبی را  به  بازار می دهد  .

واقعاً حق پارسان  اینجا  نیست  . سهمی که  امسال  اگر 2000 ریال  داد  تعجب نکنید  به  واقع  این  سهم  از نظر تحلیلی پی به ای زیر 3 دارد  .

شازند تنها یک گام تا حمایت 660 تومانی خود فاصله دارد شازندی که پتانسیل تعدیل مثبت و افتتاح طرح های توسعه ایش با دید یکساله اینس همرا به یکی از برترین سهام بازار تبدیل کرده است اما فعلا بازار توجهی به پتانسیلهای شازند ندارد شازندی که پیشبینی میشود برای سال 93 به سود 180 تومانی و قیمتهای 800-900 تومانی با دید میان مدت برسد

پتروشیمی زاگرسی که پتانسیل تعدیل مثبت در عملکرد 3 ماهه را دارد بدون توجه به این پتانسیل به قیمتهای 1800 تومانی رسید انتظار میرسد این سهم با گزارش 3 ماهه برگشت قیمتی خوبی را تجربه و در حال حاضر گزینه مناسبی در بین شرکتهای پتروشیمی میباشد

سهامدارانی که اقدام به شکار جم 1600 تومانی نمایند در مجمع سود 300 تومانی خواهند داشت با احتساب سود 360-380 تومانی سال اینده سهم در پی بر ای 3 مرتبه خریداری میشود جمی که برای سال 93 افزایش تولید و فروش از یک سو و افزایش قیمت محصولاتش از سوی دیگر این سهم را به سهم پرپتانسیلی در گروه تبدیل میکند

افزایش نرخی که بلای جان شد!!!

این روزها سهامداران سیمانی همچنان در تب و تاب افزایش نرخ سیمان میسوزند افزایش نرخی که قطعی میباشد اما زمان اجرایش مشخص نمیباشد این روزها سیمانیها از یک طرف با جو منف دست و پنچه نرم میکنند و از طرف دیگر با وعده هایی که تا کنون محقق نشده است

سیمان تهران قیمتهای حمایتی 500 تومانی خود را نیز شکسته به سمت قیمتهای 480 تومانی گام برمیدارد سترانی که  با دید میان مدت گزینه کم ریسکی در گروه خود محسوب میشود این سهم در صورت افزایش قیمت سیمان میتواند در صدر برگشتی های رشد قیمتی خوبی تجربه نماید

سیمان کارون هم با صف فروش به قیمتهای 700 تومانی رسید سکارونی که افزایش نرخ سمیان را در بودجه خود لحاظ نکرده و در صورت افزایش نرخ سیمان جای رشد قیمتی خوبی خواهد داشت

 

بانکها سقوط کردند!!!

در بازار امروز جو منفی و فشار فرو شبه نمادهای بانکی نیز رحمی نکرده و شاهد افت قیمتی سهام بانکیها بودیم برخی از این نمادها معلوم نیست با این افت قیمتی قصد دارند به چه قیمتهایی برسند بانکهایی که که فعلا اسیر دست روند بازار میباشند

معلوم نیست کف بانک صادرات کجاست این سهم همچنان د حال افت قیمتی است بانک صادراتی که باید هر چه زودتر گزارش12 ماهه اش را برای رهایی از این وضعیت منتشر نماید .

بانک دی یک قدم بیشتر تا حمایت 160 تومانی فاصله ندارد شنیده میشود در سال 93 سرمایه گذاریهای این بانک در شرکتهای بورسی به ثمر نشسته و شاهد افزایش خوبی در سوداوری بانک دی خواهیم بود مضافا اینکه بانک شدیدا به دنبال کسب مجوز افزایش سرمایه میباشد

بانک پاسارگاد با حمایت مستحکم 265 تومانی مواجه میباشد حمایتی که اگر شکسته شود سهم وضعیت خوبی پیدا نکرده و تا قیمتهای 240 تومانی افت خواهد کرد معاملات روزهای اتی برای وپاسار مهم میباشد

پالایشی ها پشت به نفت!!!

افزایش قیمت نفت هم نتوانست کمکی به پالایشی ها نماید اجریا طرح کیفی سازی برای برخی از سهام این گروه خبر خوبی نبوده و حتی بر شایعات تعدیل منفی این شرکتها دامن میزند

پالایش نفت بندرعباس ظاهرا قصد دارد از قیمتهای 1100 تومانی هم عبور نماید شبندر این روزها وضعیت خوبی به دلیل اجرای شاخص کیفی سازی نداشته و ابهامات  ان کمی زیاد تر شده  است ولی خبرهای دیگری را در عوض در دل خود دارد  .

اما در این گروه لاوان هم که با استاندارد یورو 4 محصولاتش میتواند رشد قیمت فروش و رشد عایدی را تجربه نماید وضعیت خوبی نداشت سهم به سمت حمایت 2000 تومانی میرود جایی که میتوان به برگشت سهم خوشبین بود

فشار فروش در نماد پالایش نفت شیراز زیاد است اما ظاهرا خبر تولید 3 محصول جدید حلال و قیر مانع از افت جدی قیمت سهم شود شرازی که صورت های مالی 12 ماهه اش سرنوشتش را تعیین خواهد کرد

چهارگوشه بازار!!!

نفت ایرانول پس از مجمع با بازدیه منفی 3 درصدی بازگشایی شد شرانولی که در قیمتهای فعلی و با این نسبت پی بر ای در کف قیمتی قرار دارد کفی که این روزها بازا توجهی به ان ندارد

مپنا به قیمتهای 700 تومان ان هم با صف فروش رسید مپنایی که فقط شایعات مثبت داشته و هیچ خبری از عملی شدن این شایعات نیست قویترین شایعه این سهم بحث وصول مطالبات 500 میلیارد تومانی است که در هاله ای از ابهام قرار داشته و در حد شایعه مانده است

ارفع با حمایت حقوقی ها که  گفته می شود  کچاد  بود در اواخروقت به قیمتهای مثبت برگشت ارفعی که با حمایت 320 تومانی مواجه و به نظر میرسد با افزایش حمایت ها در این سطوح همراه شود شنیده میشود ارفع برای سال جاری میتواند رشد عایدی و تعدیل مثبت را اعمال نماید

در قندی ها  قپیرا  خوش نقش تر بود اما  منفی . این  شرکت  موفق شده  با  رشدی 7% بودجه خود را  بالاتر اعلام  کند  . سود  سال  بعد  شرکت  871 ریال  بوده است . بودجه  شرکت  2 نکته  مهم  دارد  قیمت  خرید چغندر با  رشدی چشم  گیر به 2400 تومان  رسیده است و قیمت  شکر را نیز در بودجه  2500  در نظر گرفته است  . به نظر کمی قیمت  فروش شکر غیر منطقی است  اما در مجموع قیمت  های 5300 و 5400  ریال  برای سهم  قیمت  نرمالی است و اگر باردیگر سهم  به  محدوده  4600 و 4700  ریال  رسید . هر چند امروز گروه  قند هم  زیر بار فشار سنگین  گروه  کمر خم  کرده  بود  .

در نماد  شرانل نیز قیمت های 10400  برای خرید منطقی بود واقعاً سهم  با پی به ای واقعی زیر 5 است . نمی دانیم  چه  بگوییم  . در این  گروه  شبندر می تواند  شرایط خوبی را داشته  باشد  اگر فردا  بتواند مقاومت  کند  .

امروز تیپیکو ، سپاهان، بمپنا  و پاکشو  در قیمت عرضه  اولیه  بودند  انگار … پاکشو می تواند  شرایط خوبی را در روزهای پیش رو  داشته  باشد  . در این  سهم  مجمع  به  زودی می رسد  و سهم  در همین  روزهاست  که  متوقف شود . قرار است  گویا در مجمع  1400  تا  1450  ذریال  سود  تقسیم  شود و خبرخوبی برای سهم  است  . سود کمی دیر پرداخت می شود  اما از نظر عملیاتی سهم  با  رشد سود مواجعه است  . به نظر 10500  ریال  واقعاً دیگر جای منفی خوردن  بیشتر نیست.

خارک هم  در بین  پتروشیمی ها  منفی بود . تقسیم  سود حداقل 8000 ریال در مجمع و افزایش سرمایه  100% از تحولات  پیش روی سهم در مجمع  قریب الوقوع  است  و سهم خیلی مهمان  بازار نیست و نمادش متوقف می شود  . ساده و خلاصه می گوییم  با  دید  بیش از 4 ماه و کسب بازدهی احتمالی 40% می تواند  مناسب باشد  .

اما  امروز فارس نیز منفی شد و صف فروش بود که اگر صف او جمع  میشد  حسابی بازار را روی شاخص زمین می زد .طبق برخی شنیده ها  صف فروش این  سهم  ناشی از فروش برخی حقیقی ها و عدم خرید از سوی سهامداران  حقوقی است که این  لجبازی به  ضرر سهامداران  خرد  تمام  شده است  . در این  سهم خبرهای جالبی به گوش میرسد گویا  قرار است  10% پتروشیمی برزویه  به صندوف واگذار شده و از ان  سو صندوق 10% جم  را  به  فارس بدهد . به نظر برای هر دو سهم  یعنی صندوق و  فارس خبرهای خوبی است . در سوی دیگر فارس برای خرید بلوک  شبندر اماده می شود و گویا  تنها  شرکت  کننده ای است که  نقدینگی قوی تری نسبت  به  بقیه دارد . این  سهم در این  قیمت ها منطقی برای فروش ندارد هر چند روی لج و لجبازی برخی این  وضعیت رقم  خورده است.

امروز رانفور را خوب می خریدند و به نظر میرسد در اولین  برگشت  بازار او  پیش قراول باشد  . کما  این  که  شنیده می شود  رتاپ نیز در شرایطی با  خبرهای خوبی مواجه است  .

امروز همراه و مخابرات  نیز منفی بودند . جمع  اوری صف فروش همراه  حسابی شاخص را  پایین  کشید و به نظر میرسد فردا  دیگر هم همراه و هم  اخابر منطقی برای فروش ندارد  .

امروز مجمع  فاسمین  با  هزار حاشیه  بالاخره 640  ریال  تصویب کرد . خیلی بالا  نبود  اما خیلی هم  کم نبود در مجموع  به نظر پس از مجمع  قیمت های منطقی تری را داشته  باشد  .

می خواهیم  از بازار بیشتر بگوییم  ولی واقعاً حرفی برای گفتن  نیست . به  گفتن  این  اتفاقی که  امروز رخ داد  بسنده می کنیم  … امروز به  نقل از ما در بسیاری از روم ها و سایت ها  شعری بیان  شد که بهتر است  ابتدا در مورد  حاشیه  این  شعر صحبت  شود و بعد  ان  را  بیان  کنیم  . امروز یکی از عزیزان  مدیر پرتفوی برای بنده تعریف می کرد  که  فردا  صبح برای هئیت  مدیره  شرکت  گزارش دارد ، او مدت هاست  که  از هیئت مدیره  به دلیل در کف قرار داشتن  بازار نقدینگی می گیرد  و هر بار گزارش کمتر از دفعه  قبل ارائه می شود و در واقع  هر بار پول ها  بیشتر اب رفته است  . قبل از گزارش فردا  گویا  برای رییس هیئت  مدیره  پیغام می فرستد که او را از گزارش فردا  معاف کنند … ایشان  هم که  سرد  و گرم  روزگار چشیده  اند در جواب این  شعر را می فرستد

گاهی گمان نمي كني ولی مي شود

گاهي نمي شود كه نمي شود كه نمي شود

گاهی هزار دوره دعا بي اجابت است

گاهى نگفته قرعه به نام تو می شود

گاهى گداي گداي گدايی

گاهى تمام شهر گداي تو می شود.

 

واقعاً دوره ای نگفته و چشم  بسته  سهم ها  بالا می رفت  و امروز با هزار تحلیل و دعا بازار تکان نمی خورد … بازار ما  گدای نقدینگی شده … بازاری که دقیقه ای 3 میلیارد تومان  معامله می زد  امروز کل صف فروشش 50  میلیارد بود یعنی 1 ساعت  بازی نیم  ساعته دوران  رونق !!!

این  روزها  بهتر است  صبر کنیم  چرا که فروش واقعاً جایی برای تصمیم  ندارد  و بهتر است صبور باشیم  . فکر کنیم  2 ماه  قرار است طور دیگری زندگی کنیم  …

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

24 خرداد 93

 

 

۱ پاسخ

  1. داعش یعنی تندروی اهل سنت
    داعش یک تفکر ناشی از وهابیت عربستان وتا ریشه خشک نشود مبارزه مسلحانه تمام کننده
    کار نیست درایران نیز وهابیت رشد کرده است ودر حال حاضر نیز جمعیت اهل سنت برای ثبت نام
    در مدارس ابتدایی با شیعه برابر شده است امیدوارم در سال های بعد شاهد این جنگها با همکاری عربستان
    در ایران نبا شیم

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.