گزارش بازار شنبه 27 اردیبهشت 93

گزارش بازار شنبه  27   اردیبهشت 93

بازار سیاست زده …

گزارش بازار بتاسهم :17:15  امروز شنبه ، 27 اردیبهشت  ماه  ، بازار سرمایه  یک  روز تلخ  را در پیش داشت  . تلخ از این  بابت  که واکنش بازار امروز بسیار بیشتر از انچه  فکرش را می کردیم منفی بود . بازار سرمایه  انتظار داشت که حداقل مذاکرات  نیمچه مثبت  باشد  و کمی بهتر عمل کند اما  انقدر طول نکشید  که  بازار به  این  جنگ سرد  دیروز واکنشی سرد  تر نشان  داد  و جو منفی را  دامن  زد  . امروز به نظر واکنش بازار ناشی از یک غافلگیری بود . بازار انتظار این  که  مذاکرات  ناگهان  این  طور منفی شود  را  نداشت  . و از همین  رو بود که  با  شنیدن  خبرها و واکنش ها  جو ناگهان  چرخید  و شرایط تغییر کرد  .

درست  مثل این  که کسی انتظار باران  را در هوای افتابی ندارد  و ناگهان  ریزش این  باران او را  غافلگیر خواهد کرد  . درست  شبیه  ریزش بازار که  امروز ناشی از غافلگیری او  از مذاکرات  بود  . او انقدر جو زده عمل می کرد  که حتی با  رشد نرخ  دلار نیز سراغ  گروه های دلاری نرفت و این  نشان  می داد  که  بازار بیشتر ترسیده  بود و هیجان  زده  عمل می کرد تا  تحلیل کند  و فکر داشته  باشد  . واکنش او  به خودرویی ها  نیز کاملاً طبیعی بود  . وقتی این گروه  بیش از 3 هفته در بازار جولان می دهند و رشد می کنند  این خبر ان هم  از این  نوع  مشخصاً باید عاملی برای ترمز این  گروه  باشد  . هر گروهی که  رشد بی حساب  و کتاب تری را در مقاطع این چنینی داشته  باشد در چنین  روزهایی نیز بیشترین  ضربه  را می خورد  . البته  نمی خواهیم  بگوییم  خودرویی ها  بی حساب و کتاب رشد  کرده اند  اما  سرعت  رشد انها نیز از باقی بازار بیشتر بود و حالا نیز با این  شرایط سرعت  ریزش انها  قوی تر است  .

اما  بازار انتظار یک  مذاکره  موفق را داشت و انتظارش را می کشید  که حداقل طرفین  با  لبی خندان  تر به مذاکره نگاه  کنند اما  اخر روز جمعه چهره ها درهم  رفته  بود . اما  به خاطر دارید  روز چهارشنبه در مورد  سناریوهای مذاکرات  صحبت  کردیم  : 3 حالت را  روز چهارشنبه توضیح دادیم …

حالت  اول که  بدبینانه است و همه  زیر میز بزنند  . چه  اتفاقی رخ می دهد  ؟به نظر این  اتفاق خوبی برای بازار نیست  . دلار کمی صعودی می شود  اما  نه ان  صعودی که  همه  فکرش را می کنند ولی دیگر نزول ان  رویا خواهد بود . این  اتفاقات باعث می شود در روزهای اول گروه خودرو  از دور خارج  شود  . پس از ان  دارو  و پس از ان  بانک  نیز حاشیه  نشین می شود  .پتروشیمی روزهای اول را منفی وسپس با  رشد دلار رشد می کند  . پس از ان  گروه  فلزات  و فولاد و سنگ آهن و پالایش به  صدر می ایند و ممکن است  ساختمانی ها نیز رونق بگیرند  .

اما در شکل دوم  این  طور بشود که همه  بیرون  بیایند و لبخند  بزنند  و از توافق حرف بزنند   که  بازار بسیار مثبت و وضعیت  بهتر از قبل دنبال   خواهد شد  . شک نکنید 3 صنعت  یعنی خودرو  ، بانک و پتروشیمی وضعیت  بهتری را  خواهند داشت و باقی گروه ها نیز بسته  به نرخ  دلارو شرایط گزارش ها و بازارهای جهانی شرایط شان تغییر می کند  اما  به نظر میرسد این  حالت  بهترین وضعیت  برای بازار ماست که  بتواند  از کمند 78 هزار گذر کرده و حتی سقف قبلی خود را نیز بشکند  .

و اما در حالت  سوم  وضعیت  متفاوت  است  . در حالت  سوم قیافه ها  قابل تشخصی نیست  برخی از خوب بودن  صحبت  می کنند و برخی از بد بودن  مذاکرات . در این  حالت بازار نیز به  دنبال خبرموثقی می گردد اما  خیلی خوش بین  نخواهد شد  و رفتاری شبیه  منتفی شدن  را در پیش می گیرد  . شاید دراین  حالت  اگر نرخ دلار صعودی شود مسیر پتروشیمی کمی فرق کند اما قطعاً خودرو و بانک  با چالش های بیشتری  مواجه می شوند  .

خب به نظر شما  چه  حالتی بود  ؟ شک  نکنید  مذاکرات  بد نبوده است  و در واقع با حالت  سوم  به  کار خود پایان  داده اما  بازار ما  چون  انتظار این  منفی بودن  را نداشته است  با دید  نوع اول به  ان  نگاه  کرده است و این  چنینی منفی شده است  . البته  همانمطو رکه  گفتیم  دلار صعودی بود و و بازار نزولی و به نظر روزهای بعد  شرایط بهتر باشد  .

اما  یک نکته در مورد  مذاکرات و واکنش بازار …

واقعاً انتظار داشتید موضعی که  دنیا  10  سال  به  دنبال  حل کردن  ان است  با  یک  دور مذاکره  حل شود  . دقت  کنید  کار انقدر پیشرفت  کرده  که  طرفین  حاضر شدند  بنشینند و پیش نویس تهیه  کنند و البته  قطعاً بر سر این  پیش نویس اشکلاتی نیز وجود دارد . این  که  برخی معتقدند  مذاکرات  شکست  خورده  صحیح  نیست و اتفاقاً امریکایی ها امروز خود  اولین کسانی بودند  که تاکید کردند مذاکرات شکست  نخورده است  . به هر حال  مذاکره  است و سختی های خودش را دارد نباید بازار انتظار داشته  باشد  این  موضوع  یک شبه تمام  شود و اتفاقاً رخداد دیروز از این نظر خوب بود که  به همه  ثابت  شود اینقدر سرنوشت  بازار را  به این مذاکرات  گره نزنند . اما رفتار شناسی بازار از مذاکرات  کمی سخت  است  اما  به نظر رشد  دلار نیز خیلی بالا  نباشد اما افت نیز نخواهد کرد و یک دلار نرمال را داریم و از ان  سو بازار نیز کم کم متوجه می شود که  اتفاق خاصی رخ نداده و قرار است  بازهم  مذاکره  صورت  گیرد و بازهم  بازار رو به  ایتم های بنیادی  خواهد اورد  . یعنی از امروز با  پشت  سر گذاشته  شدن  این  دور مذاکرات  به نظرنرخ دلار و بازارهای جهانی، گزارش های 12 ماهه  3 ماهه و مجامع اثرات  بسزایی بر این  وضعیت داشت  . یعنی بازار از این  پس بیشتر بر توان داخلی خود  باید تکیه  کند و البته  هنوز هم  طعم  لیدر محوری را می چشد و می خواهد  با این  سیستم  که  یکی لیدر بوده و بقیه  پشت  سر او حرکت  کند  پیش رود .

متاسفانه و یا خوشبخانه هنوز لیدر بازار خودرویی هستند  و تا  وقتی این  شرکت ها  صف فروش هستند  بازار نمی تواند خیلی حرکات  خاصی از خود  بروز دهد  .

در مورد  بازار امروز واکنش ها  انقدر تند و هیجانی رخ داد که  انتظار ان  نمی رفت حتی ما  انتظار داشتیم  پالایشی ها  مثبت تمام  عیار شوند و یا صف خودرویی ها اینقدر سنگین نباشد  اما چه کنیم که  بازار است و همیشه از یک سوی بام  افتاده است  .

درواقع  اگر ما  بورسی ها  امروز از وجود افراطی ها در سیاست  می نالیم  خود  بورس بیشتر به محل جولان  این  افراطی ها  تبدیل شده است که  بدون تحلیل و با  هدف نوسان  چند روزه و اگر پا  بدهد حتی چند  ساعته  سهم می خرند . البته  صرفاً چیز بدی نیست  ولی نباید تمام  پیکرده  بازار را در بر بگیرد .

برای فردا  پیش بینی می کنیم  شدت  فشار منفی مثل امروز نباشد . و از این  شرایط منفی نیز فاصله  بگیریم . حتی شنیده می شود صفوف خودرویی ها نیز فردا  جمع و جور می شود و کم کم  قضیه  به ظاهر شکست مذاکرات  برای بازار حل می شود  . البته  شک  نکنید  فردا  بازار به  شدت  منفی نیست و البته  به  شدت نیز مثبت نخواهد شد . بازار ما از روز دوشنبه می تواند  سر و شکل بهتری به  خود  بگیرد .

برای شاخص امروز شکست  به  زیر 77 هزار خبرخوبی نبود . افت  714 واحدی در بازار امروز پاسخ  روشن اقتصاد  به  مذاکرات  بود  . یه  نکته در دل همین واکنش وجود دارد . شاید اگر در دولت  قبل بود امروز با  دست های نامرئی بازار را کنترل می کردند و حتی برای دهن  کجی شاخص مثبت می شد اما  دوران  این  کارها  به  سر امده و بخش واقعی اقتصاد  ما  با  بازار سرمایه  باید همگام  باشد  . با این که این  ریزش تلخ  بود  اما عدم مداخله  در بازار همه  را امیدوار می کرد  . امروز در بازار افت  708 واحدی را تجربه کردیم که فقط شبندر مثبت  بود . اخابر، مپنا، پارسان،تاپیکو ،وبصادر و وبملت در منفی ها موثر بوده و شاخص را منفی کردند  . البته در روزهای بعد  به نظر اتفاقات بهتری می تواند  برای شاخص رخ  دهد  که باردیگر حرکت  به  سمت 80 هزار برای او امیدوار کننده  تر شود  .

و اما  سری به  مقدمه  بازار می زنیم . که  بیشتر ان  را  فضای مذاکرات  پر کرده است .

همه چیز و همه  خبرها در مورد  مذاکرات  بود که  با  یک  شیب مثبت  آغاز شد  و با  شیب منفی تمام  کرد  . به  طور کلی یک  قاعده  مشخص در مذاکرات  این  دور وجود داشت که کم اطلاع بودن نمایندگان رسانه ها از جزییات مذاکرات موجب شده است تا رسانه های مختلف برداشت خود از گفت و گوهای مقام های مذاکره کننده را به عنوان اخبار منتشر کنند.

یکی منفی می گفت و دیگری مثبت  …

به  شیب خبرها در روزهای اخیر کمی دقت کنید  کم کم و رفته  رفته  وضعیت  تغییر کرد  .ابتدا خبر داشتیم  که  ایران و گروه کشورهای 1+5 شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان در آستانه توافق نهایی نگارش سند مکتوب قرار گرفتند.بعد  خبر امد که یک عضو تیم مذاکره کننده هسته‌یی ایران با اشاره به مذاکرات دو روز گذشته ایران و ۱+5 گفت که مذاکرات خوب، سخت و کند اما در فضای حسن نیت پیش می‌رود. پس از ان  فضا  واقع  بینانه  شد .  ماری هارف معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا در سومین روز چهارمین مرحله از مذاکرات ایرن و 1+5 اظهار داشت: هیات های ایرانی و آمریکایی روز جمعه سه ساعت مذاکرات جدی، صریح و بی پروا داشتند.  ایران و امریکا  حتی روبروی هم  نشستند . سید عباس عراقچی و وندی شرمن در چارچوب گفت‌وگوهای ایران و 1+5 صبح روز جمعه در هتل کوبورگ (محل اقامت هیات‌های مذاکره‌کننده) با یکدیگر دیدار کردند. اما  بی فایده  بود . نه این  که  بی فایده بی فایده  باشد  ولی منجر به نتیجه ای نشد .

در همین  بین  بود  شیطنت  خارجی ها  آغاز شد . بحث توان  موشکی پیش کشیده  شد . بر اساس گزارش محرمانه سازمان ملل که در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته است، ادعا شده است که ایران تلاش می‌کند که به طور غیرقانونی مواد لازم برای برنامه‌های موشکی و برنامه منع شده در حوزه هسته‌یی را به دست آورد که این مساله روند مذاکرات ایران و 1+5 را کند کرده است. مذاکراتی که امید می‌رود بتواند پایانی برای تحریم‌های اعمالی علیه ایران باشد. ایران اعلام کرده است که برنامه موشکی نباید بخشی از مذاکرات هسته‌ای با 1+5 باشد که در میان 6 کشور جهان (1+5) روسیه از این مساله حمایت می‌کند. اما یک مقام ارشد آمریکا اوایل این هفته آشکارا اعلام کرد که ظرفیت موشک‌های بالستیک ایران می‌تواند در گفت‌وگوها قرار گیرد.پس از این  خبرها  بود که  به  کلی فضا  تغییر کرد  . یک مقام آگاه نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در وین با بیان اینکه فشار به ملت ایران همواره نشان داده که نتیجه عکس دارد، اظهار داشت؛ غرب باید زیاده خواهی را کنار بگذارد و ارزیابی دقیقی از واقعیات موجود در صحنه داشته باشد. پس از پایان  نیز اکثرافراد  این  جمله  را  بیان  می کردند  که مذاکرات با ايران پيچيده و حساس است؛ نمي‌شود يک شبه به راه حل رسيد.درست  است  که  برخی مسائل مانند  اب سنگین  حل شده  اما  گویا مواردی هم  وجود دارد که حل نشده است .

 اما اب پاکی را عراقچی روی دست  همه  ریخت. عراقچي در پایان در یک  نشست خبری که خارجی ها  را  راه نمی دادند  گفت  بحث هاي خوبي داشتيم اما پيشرفتي در نگارش متن نداشتيم . جمله  سنگین تر دیگری را نیز گفت  که  هیچ پیشرفت خاصی نداشتیمو  در همه زمینه ها اختلاف داریم . اما  تحلیل برخی این  است که ﺩﻭ ﻃﺮﻑ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﺩﺳﺖ ﺑﺎﻻﺭﺍ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻭ ﺑﺎﻻﺗﺮﯾﻦ ﺧﻮﺍﺳﺘﻪ ﻫﺎﯼ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻣﻄﺮﺡﮐﺮﺩﻩﺍﻧﺪ . ﺍﯾﻦ ﻋﺎﺩﺕ ﻃﺮﻑ ﻏﺮﺑﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺗﻼﺵ ﮐﻨﺪﺑﺎ ﻃﺮﺡ ﺧﻮﺍﺳﺘﻪ ﻫﺎﯼ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮﯼ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺗﺤﺖ ﻓﺸﺎﺭﻗﺮﺍﺭ ﺩﻫﺪ ﻭﻟﯽ ﻋﺪﻡ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﺑﻪ ﻣﻌﻨﺎﯼ ﺷﮑﺴﺖﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﻧﯿﺴﺖ ﻭ ﻭ ﻋﺰﻡ ﺩﻭ ﻃﺮﻑ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺩﺍﻣﻪﮔﻔﺘﮕﻮﻫﺎ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻣﺜﺒﺘﯽ ﺍﺳﺖ .

البته  امروز امریکایی ها نیز گویی پشیمان  شدند  که خبری در دل مذاکرات نبوده و شائبه  شکست باشد . امریکایی ها  گفتند ﻣﺎ ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺗﻮﺍﻓﻖ ﺻﺪﺩﺭﺻﺪﯼ ﺑﺎﺍﯾﺮﺍﻥ ﻫﺴﺘﯿﻢ؛ ﺗﻮﺍﻓﻖ ﺭﻭﯼ ﻫﻤﻪ ﭼﯿﺰ ﯾﺎ ﻫﯿﭻﺑﻪ ﮔﺰﺍﺭﺵ ﺧﺒﺮﮔﺰﺍﺭﯼ ﻓﺎﺭﺱ ﺑﻪ ﻧﻘﻞ ﺍﺯ ﭘﺎﯾﮕﺎﻩﺍﻃﻼﻉﺭﺳﺎﻧﯽ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺧﺎﺭﺟﻪ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ، ﯾﮑﯽ ﺍﺯﻣﻘﺎﻣﺎﺕ ﺍﺭﺷﺪ ﺩﻭﻟﺖ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺩﺭ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺑﺎ ﺩﻭﺭﭼﻬﺎﺭﻡ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﺭﺍﻩﺣﻞ ﺟﺎﻣﻊ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻭ 5+1( ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ،ﺍﻧﮕﻠﯿﺲ،ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ،ﺭﻭﺳﯿﻪ،ﭼﯽﻥ ﺑﻌﻼﻭﻩﺁﻟﻤﺎﻥ ‏) ﺩﺭ ‏« ﻭﯾﻦ‏» ﮔﻔﺖ : ﺍﯾﻦ ﮐﻪ ﺑﺨﻮﺍﻫﯿﻢ ﺩﺭ ﻫﺮﻟﺤﻈﻪ، ﺭﻭﻧﺪ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﺭﺍ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺭﺯﯾﺎﺑﯽﻗﺮﺍﺭ ﺩﻫﯿﻢ، ﮐﺎﺭ ﺩﺭﺳﺘﯽ ﻧﯿﺴﺖ ﻭ ﺩﺭ ﻣﻮﺭ ﺭﻭﻧﺪﻣﺬﺍﮐﺮﺍﺕ ﺑﻪ ﮔﻔﺘﻦ ﻫﻤﯿﻦ ﻣﻄﻠﺐ ﺑﺴﻨﺪﻩ ﻣﯽ ﮐﻨﻢﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﻣﺮﺣﻠﻪ، ﻫﻤﻪ ﮔﺰﯾﻨﻪﻫﺎﯼ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪﻣﺬﺍﮐﺮﻩ ﻣﻮﺭﺩ ﺑﺤﺚ ﻭ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽ ﮔﯿﺮﺩ.

البته در بین  این  همه خبر . خبرهایی نظیر بازگشایی سفارت  انگلستان  ، آغاز مذاکرات  از دو هفته  دیگر ،؛ تمایل طرفین  به  حل موضوع  تا تیر ماه  و همچنین بحث دعوت  ظریف به عربستان هم  مهم  بود .  در حوزه  اقتصادی خبر خاصی نبود  اما  بحث حذف برخی افراد  از یارانه ها  نیز مهم  بود  که  گویا از تیر ماه  انجام می شود .

اما مهم ترین  بخش نرخ  ارز است  که امروز تا  3320  بالا  امد و بعد  از ان  تا  3300  کم  شد . به نظر با این  شرایط سیاسی نرخ ارز تا  3200  بیشتر کم نشود و چشم  انداز کاهشی ان از بین  رفته است  . دقت  کنید  این  موضوع خبر بدی برای بازار نیست  .

اما در حوزه بازارهای جهانی … هر چه  قدر مذاکرات  منفی بود  بازارهای جهانی مثبت بود .

امیدواری به تزریق پول و سیاست  های انبساطی در بازار ها عاملی برای رشد قیمت ها  شده است  .  کار با ثبات در  طلا و رشد سایر بازارها  آغاز شد  و این  خبرخوبی برای بازار است  و طلا  در قیمت 1293  قرار دارد  و قیمت  طلا در بازار داخلی با  رشد دلار رشد کرد   .اما در ان  سو مس از 6900  عبور کرد  و به  6915 دلار رسید .  .این  خبر بسیار خوبی است و امروز فملی مثبت  بود  .  نفت  نیز بالای 102 دلار   تثبیت  شده است  و قیمت  گاز نیز صعودی بوده است   . روی در قیمت های 2060 دلار قرار دارد . سرب نیز در 2106 قیمت خورده است  . انتظار این  بود  فولادی ها  مثبت  شوند  اما دریغ از یک  روند  عادلانه …

وین شهر سقوط خودرویی ها !

عدم توافق هسته ای کافی بود تا امروز جو منفی سنگینی در بازار به خصوص گروه خودرو که این روزها به دلیل انتظار بازار از کاهش تحریمها به لیدر بازار تبدیل شده بودند

ایرانخودرو امروز با صف فروش کار خود را پایان داد بار دیگر خودرو به قیمتهای 250-260 تومانی خواهد رسید باید دید ایا جریانهای پولی باز هم در سطوح قیمتی فوق باعث برگشت روند این سهم خواهند شد یا خیر ایرانخودرویی که در حضور پژو میتواند سبب افزایش بیش از پیش تولیداتش شود اما  از همان  ابتدا  گفتیم  جریان  خودرو  جریان متفاوتی است . شایعه ای از حضور احتمالی یک  حقوقی قوی در ترکیب خودرو  وجود دارد  اما  هنوز هیچ چیز قطعی نیست و حتی از شایعه  فروش بلوک  پارسیان  نیز غیر قطعی تر است  .

سایپا دیگر سهم خودرویی بازار که به عنوان لیدر دیگر این گروه مطرح میباشد امروز با صف فروش سنگینتری همراه بود به طوری که حتی خبر ارسال افزایش سرمایه 70 درصدی این شرکت به بورس هم نتوانست زمینه ساز برگشت روند قیمتی این سهم شود. به نظر دست  سایپا  کمی خالی تر باشد  و خبر افزایش سرمایه انقدر دندان  گیر نباشد  . شنیده می شود  گزارش 12 ماهه این دو خودرو  ساز کمی بهتر است اما  زیان همچنان  باقی است  .

فشار فروش بر پارس خودرو کمتر میباشد علت این امر نیز افزایش سرمایه سنگین پیش روی پارس خودرو از یک طرف و انتظارات بازار بر کاهش بهای تمام شده این شرکت و تعدیل مثبت میباشد پارس خودرو این روزها به عنوان سهم لوکس گروه خودرو شناخته میشود. به نظر قیمت های بیش از 2850 و 2900 ریال  دیگر برای خودرو  صرف ماندن و وقت  سرف سهم کردن ندارد .

امروز زامیاد  به  واسطه  برخی شایعات و حضور برخی نوسان  گیران صف خرید شد . مراقب عرضه  برخی حقوقی ها در این  سهم  باشید  . به نظر گزارش 12 ماهه  یک  تعدیل داشته  باشد  اما نه اینقدر که  سهم  را  متحول کند . هر چند خبرمیرسد وضعیت  بنیادی زامیاد کمی از باقی گروه ها  بهتر است  .

در کنار این  گروه  ورنا و وساپا نیز منفی بودند به نظر فردا  نیز این  دو دیگر خیلی منفی نباشند و یا حداقل دیگر صف فروش نباشند .

پالایشی ها از فرصت استفاده میکنند!!!

در بازار این روزها شاهد استفاده نمادهای پالایشی از وضعیت فعلی بازار بودیم به طوری که مجددا اقبال بازار به پالایش یها افزایش یافته و شاهد نوسانات مثبت سهام این گروه بودیم . در این  گروه درست است  قیمت ها  به  کف رسیده  اما  تا  زمانی که  یک  خبر بنیادی و یا  از ان  مهم تر گزارش 12 ماهه  بدون  حاشیه و مثبت نرسیده  سنگین  سراغ  گروه  نروید  .

پالایش نفت لاوان از سطوح قیمتی حمایتی 2200 تومان برگشت اگر دقت نمایید لاوان این روزها نوسانات خوبی را در این سطوح میدهد لاوانی که فعلا در سطوح قیمتی 2200-2400 تومان در نوسان میباشد این سهم پتانسیل رشد عایدی و خوبی را بریا سال 92 و 93 خواهد داشت

اما از پالایش نفت شیراز خبرهای خوبی منتشر نمیشود برخی از منابع از احتمال تعدیل منفی این سهم پالایشی سخن میگویند همین امر باعث شده تا این سهم نوسانات بالایی نداشته باشد شرازی که در سطوح قیمتی 1600 تومانی گیر افتاده است

ما غول این صنعت یعنی پالایش نفت بندرعباس که همچنان در انتظار رفع ابهاماتش میباشد با نوسان مثبت به قیمتهای 1200 تومان رسید فعلا سطوح قیمتی 1250 تومان مانع از رشد جدی قیمتی این سهم خواهد شد.

چک بانکها برگشت خورد!!!

امروز عدم توافق وین باعث شد تا چک بانکیها برگشت خورده و شاهد روند منفی سهام این گروه باشیم بانکیهایی که امیدوار بودند با توافق جامع شاهد رفع تحریمها و بازگشایی مجدد سوییفیت باشند امری که میتوانست مجددا سود ناش یاز مبادلات ارزی را برای بانکها به ارمغان بیاورند

بانک دی که با شایعات افزایش سرمایه و حرکت روندهای پولی بر روی سهم مواجه شده بود امروز اماج عرضه های سنگین قرار گرفت بانک دی فعلاً در حد نوسان  است  .

بانک ملت را تنها گزارش12 ماهه مثبت میتواند نجاتش دهد بانک ملتی که در سوطح قیمتی 220-240 تومان در نوسان میباشد اگر شایعه تعدیل مثبت 12 ماهه این بانک صحت داشته باشد میتوان به رشد قیمتی سهم خوشبین بود اما فعلا وضعیت کلی این سهم به دلیل وضعیت گروه چندان مناسب نمیباشد

گویا  قرار بر این  شد تا خصوصی سازی بلوک ماهی دشت  را  به  صورت خرد  نفروشد  و در قیمت های 1000 ریال  واگذار کند  . حیف خبرهای مذاکرات  منفی است  وگرنه این  خبرخوبی برای وبصادر می شد  . به نظر خوارزمی خریدار این  بلوک  است  و می تواند برای خارزم  نیز جالب توجه  باشد  . به خصوص نوسان  روی حق تقدم  این  سهم . جو مسائل سیاسی که  خوابید  پس از پایان  این بلوک  به نظر بتوان  روی وبصادر بیشتر حساب باز کرد  . ابتدا  باید صبر کرد   جو سیاسی خنثی شود و معامله  بلوکی انجام  شود  و بعد  منتظر وبصادر بود  .

پتروشیمی های دلاری!!!

در بازار امروز پتروشیمی ها امیدوار به دلار وضعیت بهتری داشتند پتروشیمی هایی که پتانسیل رشد قیمتی و سوداوری خوبی در لوای دلار بالای 3300 تومانی را دارند

شایعه تعدیل مثبت خارک باعث رشد ارام قیمتی این متانول ساز شده است . این  روزها  خارک  خوش معامله و پر حجم  تر است و در بازار منفی مثبت  است  . البته  که نرخ  ارز در سهم هایی مثل زاگرس و  خارک  موثر است  و این  عاملی برای رشد شده است  . خارک سهمی که  امار صادرات  به غیر از متانول او  نیز رشد خوبی را در طول ماه  اخیر داشته است  . شایعه  شده  سود  یش از 8000 ریالی را  خارک  به  زودی به  بازار اعلام می کند و احتمالاً قیمت  سهم  به  سمت  4000 تومان  سوق خواهد داشت  . گزارش 3 ماهه  نیز با  تعدیل همراه می شود . دو نکته در مورد  شرکت  وجود  دارد اول این  که اگر نرخ  دلار را  مبادله گرفته و ارز ازاد بفروشد حداقل 7200  ریال  سود  را  می تواند محقق گند  . پس سهمی که  این  تعدیل جدی را دارد  و تقسیم  سود  سنگین در پیش دارد می تواند  در منفی ها  مورد  توجه  باشد . شایعه  شده  خارک  مجوز افزایش سرمایه  100% را  به زودی از بورس از محل انباشته  دریافت  می کند  که این  نیز خبرخوبی برای سهم  است

مارون همچنان برای عبور از سد قیمتی 4000 تومانی با مشکل مواجه میباشد فعلا این سهم در سطوح قیمتی 3900-4000 تومان در نوسان میباشد اما تعدیل مثبت مجدد این شرکت در گزارش1 2ماهه حسابرسی شده ناشی از شناسایی سود پتروشیمی لاله وضعیت خوبی را برای سهم به ارمغان خواهد اورد

زاگرس در صورت تثبیت در قیمتهای کمتر از 2000 تومان به سطوح قیمتی 1900 تومان خواهد رسید زاگرس فردا را فرصت دارد تا مجددا به قیمتهای بالای 2000 تومان بازگردد علی رغم افزایش قیمت ارز کاهش قیمت دلار باعث شده تا شاهد کاهش پتانسیل تعدیل مثبت عایدی در زاگرس باشیم

سرمایه گذاری ها اسیر جو بازار!!!

امروز سرمایه گذاری ها با جو منفی ناشی از جو منفی بازار همراه بودند شکار سرمایه گذاری هایی که در کانون تغییر و تحولات بنیادی میباشند یا پتانسیل تعدیل مثبت عایدی را دارند میتواند در سطوح حمایتی مورد توجه باشد

تاپیکو ارام ارام به کف قیمتی 480 تومانی میرسد تاپیکویی که پتانسیل فروش سهام شرکت صنایع لطفش تنها در انتظار مشخص شدن زمان عرضه میباشد تاپیکو با خرید بلوکی سهام فارس و در پیش بودن افتتاح فاز اول پالایشگاه خلیح فارس پتانسیل و اینده خوبی دارد

ابن بین باید به وبانک افرین گفت سهمی که افت قیمتی را تجربه نکرده و به دلیل وضعیت بنیادی و خبرهای خوبی که از گزارش 12 ماهه اش منتشر میشود میتوان د در قیمتها ی820 تومانی تثبیت شود

در نماد معادن و فلزات قیمتهای 360 تومانی کف قیمتی سهم محسوب میشوند ومعادنی که در صورت توقف نماد گلگهر جای نوسانات مثبت تا سطوح قیمتی 380 تومانی را خواهد داشت

چهارگوشه بازار!!!

مپنا باز هم با کاهش قیمتی به سمت سطوح 760 تومانی حرکت میکند مپنایی که میتواند در سطوح حمایتی خود با فروکش کردن جو منفی بازار مورد توجه قرار گرفته و مجددا راه برگشت قیمتی به سطوح 800 تومانی را پیدا نماید سهامداران این شرکت در انتظار تایید شایعه دریافت 500 میلیارد تومان از مطالبات شرکت هستند

در گروه  رایانه  رانفور با  خرید ها  مثبت  شد  . گفته می شود ممکن است  مجمع  فوق العاده  به تعویق بیافتد ولی برخی از قرار گرفتن  مجور افزایش سرمایه  طی امروز و فردا  روی سایت  خبر میدادند . در این  گروه  برخی معتقدند  رتاپدر قیمت های 7500  ریال  واقعاً دیگر جایی برای افت  ندارد  . فردا در مورد  این  سهم  بیشتر صحبت  می کنیم  .

سهم  از نظر عملیاتی رونق داشت  معاملات  او نیز پر حجم  بود  اما  خبر اخیر مذاکرات  سهم  را  به  چالش می بردو  دور زوی سهم  را درگیر خود می کند  . به نظر میرسد افت  احتمالی را در به  طور موقت در بترانس داشته  باشیم  . هر چند در منفی ها  خریداران  جدی برای نماد  بترانس وجود داشت که  البته  حقوقی نیز خوب می خرید  . در این  سهم  کمی زمان  نیاز است  و گزارش عملیاتی زیر مجموعه ها  به  زودی روند  مثبت سهم  را می تواند  رقم  بزند . هر چند  شنیده می شود  سود تلفیقی رشد کرده  اما خبری از سود اصلی نیست  .

فملی امروز ابتدا  مثبت و سپس منفی شد . قیمت های زیر 3200  ریال  برای این  سهم  هیچ  ریسکی ندارد  . به خصوص حقوقیها  برای صندوق ها و پرتفوی می توانند در این  قیمت ها  خرید کنند  . بازهم  تاکید می کنیم  که  کمی صبر می خواهد اما در مجموع سهم  هم برای نوسان در قیمت های فعلی و هم  نگهداری مناسب است  . در این  گروه  فولاد  هم  از منفی4% به نزدیکی های صفر امد . واقعاً با این  نرخ دلار و این  شرایط بازار و  این  سود مجمع  قیمت های فعلی کمی عجیب است  . یا  بازار اشتباه می کند و یا  واقعاً در دل این  شرکت ها هیچ  خبری نیست  … واقعاً فردا  مفنی شرکت های ارفع ، ذوب  و فولاژ با هر دیدی گزینه های بدی نیستند  .

ذوب اهن با شکست قیمتهای 400 تومانی به سمت حمایت مستحکم 380 تومانی گام برمیدارد ذوبی که در صورت افزایشی شدن قیمت دلار میتواند برگشت قیمتی را تا سطوح 420 تومان تجربه نماید رشد قیمت محصولات شرکت میتواند حتثی باعث تعدیل مثبت در ذوب شودباما علی رغم تعدیل مثبت در عملکرد12 ماهه از یک طرف و پتانسیل تعدیل مثبت سنگین در سود سال 93 به دلیل افزایش قیمت ارز در طرف دیگر باز هم پتانسیلی برای رشد ندارد بامایی که تا نتواند در سطوح قیمتی بالای 1100 تومان تثبیت شود وضعیتش نوسانی دنبال خواهد شد

بازهم در بازار شایعه  شده  به  زودی نماد  فارس برای تعدیل سود متوقف می شود  . این  موضوع  بسیار جدی است و اخبار موثقی از تعدیل قابل توجه  سهم در بازار وجود دارد . احتمالاٌ در این  هفته  شاهد  تحولات  دقیق تر  و روشن تری از فارس باشیم  .

امروز انتظار ما  این  بود که گروه  ساختمان مثبت  باشد . هنوز هم  با  قطعیت می توان  گفت  که جو گروه  جالب نیست اما از ان  منفی سنگین  فاصله  گرفته است  . امروز ممکن است  با  جو اخیر کمی گروه  ساختمان  رونق بگیرد اما  تاکید می شود که  جو موقتی بر گروه  حاکم است  . یعنی ممکن است  جو گروه  ساختمان  با  یک  نوسان  2 الی 3 روزه  مثبت  شود اما  بعزهم  منفی  خواهد شد  . اما دقت  کنید  منفی گروه دیگر انچنان  قوی و  بالا  نیست  در واقع  احتمال  رشد بیشتر از کاهش است .

در این  گروه خوب های این  گروه نظیر ثشاهد ، ثباغ ، اس پ، ثتران  و ثاخت  را  زیر نظر داشته  باشید . ممکن است  اگر ونوین  گزارش خوبی بدهد  وساخت نیز رشد کند  .

تاگید ما این  است که  تا  زمانی که  بخش واقعی این حوزه  رشد نکند خبری از رشد سنگین  گروه نخواهد بود فضا  برای ان نوسانی پیش می رود  .

رنج های منفی در مخابرات  باعث افت  قیمت  سهم  شده است  ولی به نظر تا  2450  ربیشتر نمی تواند کم  شود و واقعاً سهم  در ان  قیمت ها  دیگر برای خرید بد نیست  . مشخص نیست  افرادی که  روزی این  سهم  را تا حد  الهی سوداوری در بازار بالا  بردند  امروز چرا ان  را  این  چنین  ذلیل کرده اند . در این  گروه  بازهم  تاکید می شود وضعیت  سهامداری کردن  با  رانفور و  همراه  بهتر است  .

برخی در بازار از شایعه  توقف حسینا  برای تعدیل خبر می دهند  . فعلاً بحث افزایش سرمایه  شرکت  جدی شده است اما در خبر تعدیل کمی تشکیک  است . کمی مراقب باشید سهم  با نوسانات عجیبی همراه می شود  .

در گروه  سرمایه  گذرای ها  منفی های خارزم و حق تقدم  ان در 750 ریال  می تواند  جذاب باشد  . وسپه 2200 ریالی نیز جالب است  .

در گروه کانی ها  کفرا  بد نبود  اما  به نظر فردا  سهم  عرضه های جدی دارد . در این  گروه  کخاک  با  وجو.د  رشد سنگین پی به ای اما  شرایط بنیادی بهتری دارد ولی توصیه نمی شود .

امروز معامله  پترول نیز انجام  شد .فارس به ترکیب پترول امد و به نظر برای سال  مالی بعد  فارس خبرخوبی باشد  . برای پترول نیز شک نکنید این  معامله عاقب خوبی خواهد داشت  .

در گروه دارو  والبر و تیپیکو واقعاً به  قیمت های خنده داری رسیده اند . دالبر نیز امروز در قیمت  عجیبی باز شد  و می توانست  بیشتر باز شود و به نظر برای خرید بد نبود  . در این  گروه سهم هایی مثل دجابر ، دکیمی  و دتماد  برای افراد  صبور گزینه های خوبی هستند  .

گروه تحلیل گری بتا سهم

27 اردیبهشت 93

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.