گزارش بازار شنبه 3 اسفند92

گزارش بازار شنبه 3 اسفند92

ترافيك سود هاي 93!

گزارش بازار – بتاسهم –15:15  امروز شنبه ، اولين  روز كاري بازار را در حالي آغاز كرديم كه  شرايط كمي بهتر شده  بود و نسبت به هفته ي قبل وضعيت  بهتري را  داشتيم . موج خبرهاي منفي كاهش يافته است و طرح جديد نيز تا حدودي موفق بوده است  اما انچه در بازار امروز بيش از همه  نقش افريني مي كرد  دو ايتم  بود  . 1- تغييرو تحولات  سياسي كه  البته نقش كمرنگي را ايفا مي كردو جاي كمي در محاسبات  سهامداران  داشت و 2-  سود  سال 93 شركت ها كه  تمام  تار و پود بازار را د ر هم  گرفته  بود . حتي توقف و بازگشايي ها نيز بسيار جذاب و حساس شده است و موج  بازو بسته  شدن نماد ها  با  شدت  بيشتري در حال  پيگيري است  .

بي شك  فضاي بازار طي اين  روز ها و تا  اخر اين  هفته تحت تاثير اين  گزارشات  است و پس از ان  گزينه هاي ديگري براي بازار بايد روز ميز بيايد كه با  توجه  به ته  كشيدن  خبرهاي منفي فضاي بازار بهتر احساس مي شود .

اما در گزارش سود  سال 93دو  موضوع  احساس مي شود  . 1-  مهندسي نرم  در گرفتن انتشار، توقف و  بازگشايي برخي نماد ها  به  طوري كه هميشه خبرهاي خوب در دل اين  رويدا ها باشدو  اگر هم  خبر بدي مانند گزارش بد روي مي رسد  با خبرخوب ديگر خنثي شود تا  برايند  ان  هميشه مثبت  باشد  .

اما  ايتم  دوم  2- ايتم  دوم  به اين اشاره  دارد كه  گزارش شركت ها  جز در چند  سهم خاص كه  زهر ان هم همين  روزها  گرفته  شد خيلي منفي نيست  . شركت ها مي ايند و مي روند و سود  انها  منتشر مي شود و نشان مي دهند  كه  خيلي هم  انطور كه  فكر را مي كرديم  وضع بد نيست  به خصوص تا  بدين جا  گروه هاي دارو و خودرو گل كاشته اند  . البته خودروييها  نه  به خاطر اين  كه  سود خوبي رو كرده اند خير بلكه  فقط به اين  دليل كه از زيان  به  سود  رسيده اند .

اين موضوع در بازار موثر است و قطعاً در روزهاي بعد  صفوف خريد و فروش و عرضه و تقاضا  بر همين مبنا چيده مي شود .

و در پايان  مقدمه اين  بخش در مورد  سود  سال 93 شركت ها نكته اي را به عزيزان  تازه  وارد  بورسي عرض كنيم …

سود  سال بعد  را كه شركت ها موظف به  اعلام  ان  يك ماه  قبل از آغاز سال  مالي هستند  آغازي بر يك  دوره  مالي است . بنا  بر اصول محافظه  كاري كه در حسابداري نيز روي ان  تاكيد شده و اصول مديريتي خود  شركت ها  عمدتاً اين  سود ها  با محافظه كاري تمام  پيش بيني شده  طوري كه در طول دوره جاي رشد و تعديل سود را  باز بگذارد . اين  يك  رويه  طي سال هاي قبل بوده و امسال نيز تكرار شده و اگر به  پيشينه  خيلي از سود ها دقت كنيد مي بينيد ابتداي امر كم وسپس در پايان  دوره  رشد مي يابد . اين شرايط هر ساله  تكرار مي شود و به نظر بايد مد نظر قرار گيرد كه صرف يك اطلاعيه محافظه كارانه  عاملي براي ريزش سهم  نشود .

اتفاقاً در اين  شرايط فرصت هاي خوبي براي خريد  و تحليل فراهم  مي شود كه اهميت  كار تحليلي را مي رساند.

و اما كم كم  به شرايط بازار امروز برسيم كه  ابتداي صبح  با موج توقف نماد هاي مختلف از بانك و خودرو و بقيه گروه ها  آغاز شد  و در اوج خود  مخابرات هم از بازار رفت . گزارش روزهاي قبل هم  بد نبودند و بازار نسبتاً مثبت  شد . مثبت  آغاز كرد اما  فشار عرضه  نيز وجود داشت . ماهيت  روز هاي چند روز مثبت  نشان  مي دهد در روز هاي بعد  عرضه  بيشتر است  و به نظر ميرسد از همين  رو فردا  عرضه در بازار بستشتر باشد . در مورد  شاخص نمي توان  خيلي با قاطعيت اظهار نظر كرد اما  به نظر موج هاي جديد در راه  بازار آغاز شده و برخي معتقدند  شاخص تا  84 هزار رشد  خواهد كرد .

در اين  مسير اعلام  سود  شركت هاي باقي مانده و تعيين تكليف نرخ خوراك و بهره مالكانه نكات مهم و مثبتي مي تواند  براي بازار باشد  .

و اما  سري به حاشيه هاي خوش نقش بازار بزنيم كه هم در خبرهاي اقتصادي و هم  سياسي توفاني از خبرها  برپاست  .

به نظر مذاكرات  موفق بوده و همين  كه امريكايي معتقدند مذاكرات  مثبت و سازنده بوده  خبرخوبي است  .

يكي از اولين نشانه هاي ان  را  بايد اين خبر دانست … خبرگزاری رویترز از سفر نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزهای 18 و 19 اسفند به تهران خبر داد.يعني اشتون 18 اسفند در تهران است …

مذاكرات در روز هاي اول كمي گنگ پيش رفت  اما  پس از چند روز نتيجه ها  بيشتر عيان  شد .

پس از پایان اولین دور از مذاکرات ایران و 1+5 پس از اجرای توافق ژنو در گام نخست، برای رسیدن به دستورکار مذاکرات گام نهایی که در وین برگزار شد، رییسان هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و 1+5 در کنفرانس خبری مشترک اعلام کردند که در این دور از مذاکرات شروع خوبی داشتند. کاترین اشتون، رییس هیات مذاکره‌کننده 1+5 گفت: خیلی کار برای انجام دادن داریم و آسان نخواهد بود. شروع خوبی داشتیم و باید کارهای تکنیکی را انجام دهیم.

اما  شايد مهمترين خبر اين باشد كه  ظريف گفت  كه بر روی یک چارچوب زمانی توافق کردیم تا در چهار ماه آینده بحث‌های مقدماتی را انجام دهیم و هم‌چنین به یک چارچوب کلی برای مذاکرات آینده رسیدیم.

دور بعدي مذاكرات  به  26 اسفند موكول شد

در طرف مقابل امريكايي  ها نيز گفتند كه ما به پیشرفت‌هایی رسیدیم و ما مسیری برای اینکه چگونه این گفت‌وگوها پیش برود پیدا کردیم. با توجه به جزیی شدن مباحث و نشست کارشناسان فنی و حقوقی و هسته‌ای ایران و 1+5، دو طرف در مسیر تفاهم بر سر موضوعات مدنظرشان قرار دارند.

در لابلاي خبرهاي هسته اي خبر انگليس نيز جالب بود . ایران و انگلیس در پی مذاکرات و توافقات به عمل امده، از اول اسفند ماه به وضعیت حفاظت منافع پایان داده و به صورت مستقیم و از طریق کارداران غیر مقیم روابط دوجانبه را دنبال می کنند.

در ساعات پس از مذاكرات نيز تحولات  خاص مصاحبه ها  و روزنامه ها  حائز اهميت  بود  به خصوص لحن وندي شرمن كه حسابي محترمانه  شده  بود !! رییس هیات مذاکره‌کننده آمریکا با ایران از تغییری در روابط دوجانبه ایران و آمریکا خبر داد. وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا و مذاکره کننده ارشد این کشور در مذاکرات هسته ای با ایران، طی مصاحبه ای با رادیو لیبرتی و صدای آمریکا، اظهار داشت: این گفتگوها همان طورکه آقای ظریف  و خانم اشتون گفتند سازنده بوده. پیشرفتهایی به دست آمده و ما اکنون یک چارچوب برای گفتگوهایمان داریم. ما برسر مدت زمان گفتگوها و رویکرد مشترک به آن توافق کرده ایم. کارمان راآغازکرده ایم و باید این مسیر بسیار دشواررا ادامه دهیم.مردم ایران خواهان عادی شدن مناسبات با آمریکا هستند. همین طور هم مردم آمریکا. ما باید گام به گام اعتماد سازی کنیم تا ببینیم می توانیم بی اعتمادی چنددهه ای را از پیش برداریم . البته دشوار است اما امید به عادی شدن مناسبات درآینده را داریم . از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی، قدم‌های مهمی برداشته شده است که ما تصور آن را نمی‌کردیم. پیشرفت‌های بسیار زیادی هم هست که باید به دست بیاید. ما از حرف‌های مفید و ترغیب کننده، به یک سری اقدامات مشخص بر اساس برنامه اقدام مشترک رسیده‌ایم.

در روزنامه ها نيز جو مثبت توصيف مي شود .

روزنامه «شانگهای دیلی» نیز به موضوع مذاکرات هسته ای وین پرداخته و از پایان یافتن این مذاکرات در جوی خوشبینانه سخن گفته است. این روزنامه می نویسد ایران و شش قدرت جهانی، نخستین دور از روند جدید مذاکرات هسته ای را در فضایی خوشبینانه به پایان رساندند و هر دو طرف اعام کردند که بر سر برنامه ای برای ادامه مذاکرات جهت رسیدن به توافق جامع هسته ای، به تفاهم رسیده اند. روزنامه «واشنگتن پست» می نویسد بنا بر اعلام آژانس، از زمان امضای توافقنامه مقدماتی هسته ای در ماه نوامبر، حجم ذخایر اورانیوم با غنای بالای ایران به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این روزنامه اشاره می کند که بر اساس توافق هسته ای ژنو میان ایران و گروه 1+5، ایران با توقف غنی سازی 20 درصدی خود و کاهش غلظت بخشی از ذخایر اورانیوم 20 درصدی خود موافقت کرده است. به گفته یک دیپلمات غربی، اقدام ایران در کاهش ذخایر اورانیوم 20 درصدی خود موضوعی بسیار مهم به شمار می رود و نشانگر آن است که امور طبق برنامه پیش می رود.

این روزها، اخبار مختلفی در خصوص رییس جدید رسانه ملی منتشر می شود که این اخبار با واکنش هایی همراه می شود، اما هنوزم گزینه قطعی جایگزینی ضرغامی مشخص نشده است. برخي معتقدند عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و عضو کابینه حسن روحانی سکان هدایت رسانه ملی را به عهده خواهد گرفت.

 اما  پايان  حصر برخي افراد نيز مي تواند  براي بازار مهم  باشد . امروز لاريجاني مدعي بود کسی به دنبال زندانی کردن کسی نیست، دلیلی ندارد که افراد را در زندان نگهداریم، یا در حصر باشند. باید اشکالات این افراد رفع شود چرا که آنها در مسیر خود درست عمل نکردند و اشتباهات بزرگی مرتکب شدند، می توانستند درست تر عمل کنند.

در حالی که با توافق به دست آمده بین دولت اوکراین و مخالفان، فشارها به کی یف برای اجرای مفاد این توافق افزایش یافته است، برخی منابع از فرار “ویکتور یانوکوویچ” رئیس جمهور به شرق این کشور خبر می دهند. برخي معتقدند  رفتن  اين  فرد ممكن است  قيمت  گاز را در كوتاه مدت افزايش دهد .

اما در حوزه  اقتصادي صحبت هاي مختلف از شيب نرم  هدفمندي از نكات مهم  بازار است  . امروز در برخي سايت ها  شايعه  شده  بود كه نرخ برق 980و نرخ  گاز 940  ريال  خواهد بود كه  بايد ديد  خبر صحيح  است  يا خير ؟! بررسي مجدد  بهره  مالكانه و نرخ خوراك در مجمع تشخيص نيز از يگر نكات مهم  اخبار بود .  در ديگر خبرها  بحث اقتصاد  مقاومتي بايد بيشتر مورد  برسي قرار گيرد اين موضوع  به مانند  اصل 44 به  زودي به  سياست  كلان  نظام  تبديل مي شود  كه  بيشتر بر تكيه  به داخل تاكيد دارد و اين مي تواند خبرخوبي براي بازار باشد چرا  كه محدود كردن واردات  بي رويه و وابسته  كردن  كشور ها  به محصولات ما عين  كمك  به  بازار است  .

از سوي ديگر در خبرها داشتيم ايتاليا  براي همكاري بيشتر با ايران اعلام امادگي كرده است .

اما خبر خوب ديگر در مورد  نفت است  . به نقل از رویترز، گزارش های گمرک چین نشان می دهد واردات چین از نفت ایران در ماه ژانویه گذشته نسبت به ژانویه 2013 میلادی، 82 درصد افزایش یافته است. این رقم افزایش باعث شده است میزان صادرات نفت ایران به چین به قبل از تحریم های شدید دو سال اخیر برسد.

در بازار داخلي نرخ دلارو سكه كمي بارديگر ثابت  بوده و حالا ثبات  به ان  بازار برگشته است  .

اما  بازارهاي جهاني ابتدا  صعود و سپس در روز گذشته  نزولي و اين  اواخر بارديگر رشد كرد . قيمت نفت  بيش از هر چيز به  چشم مي آيد .

بازارهاي جهاني سراسر ديشب را مثبت  بودند  . نفت در 102  دلار  قرار دارد كه خبر بسيار خوبي براي كل بازار و گروه پالايش است . طلا در 1325  دلار قرار دارد امروز بازهم  كمي سكه  را صعودي كرد .  از سوي ديگر مس 7214 ، روي 2045 ، سرب 2137 و الومينيوم 1722 دلار است كه  به نظر قيمت هاي جهاني خوب هستند  و به  ثبات خوبي رسيده اند . نكته  مهم  اين  است كه روند تقاضا  در بورس كالا نيزاين  را نشان مي دهد  كه تقاضا  براي محصولات صعودي است .

و اما  شاخص …

شاخص امروز با  روندي مثبت پيش رفت و البته  جدال جالبي بين  نماد ها داشتيم  . امروز از ان  روز هايي بود كه رشد شاخص بر عهده  ساير نماد ها نيز بود و در بازار گروه  بانك  به  همراه وپخش تاثير بسزايي در روند  رو به  رشد بازار گذاشت  و در نهايت شاخص با  345 واحد  رشد و در حالي كه  شبندر ، فملي و معادن  را در اردوگاه كاهشي شاخص مي ديد در 81331 واحد  تثبيت  شد  . بسياري از تكنيكاليست ها معتقدند  اگر شاخص از 81400  بالاتر رود و تثبيت شود اولين الارم  قوي خريد براي چارتيست ها  صادر شده است .

گزارشات مثبتی که ناجی شد!

در بازار امروز شاهد رونق نمادهای بانکی بودیم بانکهایی که پتانسیلهای بنیادی به خصوص با توجه به گزارشات مثبت خود پیدا کرده اند همانطور که پیش از این نیز گفته بودیم چشم انداز بانکها برای سال 93 روشن میباشد. گزارش ونوين جالب نبوده و وكار بهترين گزارش را داشته است و به نظر متوقف شود . بايد در مورد  سود بانكي ها  ساده  صحبت كرد . گزارش هاي انها  به اندازه  كافي مشكل دارد . سود 93 بانك كارافرين  رشد خوبي داشت  . وكار موفق شده  سود  سال 92 را  كه  373 ريال  اعلام كرده  بود در سال 93 با  رشد به 501 ريال  برساند . شك  نكنيد  هدف سهم  4000 ريال  است . در اين  گروه توقف نماد  مخابرات  توجه ها  را  به سمت وسينا و پارسيان  برد . بانك  پارسيان  نيز سود خود را  با  15% رشد پيش بيني كرد و به نظر ميرسد مسير صعودي اين  سهم  نيز تا  4600  ريال  هموار باشد  . گزارش مثبت پارسیان از سود سال 93 و اعلام سود بالای 60 تومانیش باعث صف خرید و رشد قیمتی خوبی در این نماد شد امروز وپارس به هدف 420 تومانی وعده داده شده از سوی ما رسیده و در صورت رشد بیشتر قیمتی میتواند مهمان سطوح قیمتی 460 تومان باشد.

بانک تجارت در انتظار گزارش بودجه سال 93 و گزارش 9 ماهه خود میباشد گزارشی که در صورت مثبت بودن میتواند این سهم رابه سطوح قیمتی 380-400 تومانی برساند همچنین افزایش سرمایه شرکت هم طبق وعده مسئولان این بانک باید در اسفند ماه اجرایی شود.

گزارش9 ماهه بانک صادرات بالاخره با تعدیل مثبت اندکی منتشر شد گزارشی که باعث شد تا با نوسانات اندک شاهد قیمتهای بالای 110 تومانی برای بانک صادرات باشیم سهمی که شنیده میشود برای سال 93 به دلیل افزایش سرمایه سود خوبی را اعلام خواهد کرد اما  چالش هاي زيادي دارد .

در اين  گروه  شرايط انصار و پاسارگاد  نيز گفته مي شود مناسب است و سود خوبي را اعلام مي كنند .

گزارشاتی ناامید کننده!

در گروه پالایشی گزارشات محتاطانه و مصنوعی برای سال 93 باعث شد تا سهامداران این گروه از سهام خود ناامید و بعضا شاهد عرضه های سنگین و حتی منفی شدن روند نمادهای این گروه باشیم

پالایش نفت بندر عباس در قیمتهای سطوح 1550 تومانی زمینگیر شد شبندری که گزارشش انطور که بازار انتظار داشت نبوده و مانع از رشد قیمتیش به سطوح 1800 تومان شد البته باید به نکته های مهم گزارش شبندر توجه داشت کاهش قابل توجه صادرات برای سال 93 از یک طرف و عدم اعمال اثرات طرح بنزین سازی شرکت در بودجه از نکات مهمی هستند که هر یک به تنهایی میتواند موجب رشد سوداوری شبندر را فراهم سازد . در اين گروه  شبندر حاميات خوبي دارد اما  بايد مراقب سهم  بود . ولي همچنان  سهم در ميان مدت هيچ  ريسكي ندارد . سال ديگر در همين روزها روي سود  3000 ريالي شبندر براي سال 92 بحث خواهيم  كرد .

پالایش نفت لاوان هم در سطوح قیمتی 2800 تومان ماندگار شد البته پتانسیلهای خوبی در لاوان از طریق معامله بلوکی و بودجه سال 93 نهفته میباشد بودجه ای که در صورت مثبت بودنمیتواند لاوان 3 هزار تومانی را رقم بزند. در اين  سهم نيز شنيده مي شود گزارش سود  سال 93 مثبت  است  .

البته او نيز ممكن است گزارش محافظه  كارانه اي بدهد . يكي از خوب هاي اين  گروه  نفت  بهران  است .  با اين كه  سود  سال 93 شركت با  كاهش 15% مواجه  بود  اما  به نظر سود  سازي و فرايند  سود  سال 92 و تعديل هاي 93 مثبت  باشد . مجوز افزايش سرمايه  60% شبهرن نيز صادر شده و گفته مي شود  14 اسفند  به  مجمع مي رود كه خبرخوبي براي سهم و خريد با ديد  ميان مدت  و صبر روي سهم  گزينه  بدي نيست  .

قدبلند  هاي لاغر !

در بازار امروز نمادهای ساختمانی با رونق معاملاتی خوبی همراه بودند به طوری که اکثر نمادهای ساختمانی با صف خرید و معاملات مثبت به کار خود ادامه دادند. انها شبيه افراد قدبلندي هستند  كه  دارايي زياد كرده اند  اما  لاغر مانده  وسود فربه اي ندارند .

باغمیشه با صف خرید میلیونی به سمت سطوح از دست رفته خود پیشتازی میکند ثباغی که اهداف قیمتی 360 تومانی را به دنبال دارد این شرکت این روزها با شایعه احتمال تعدیل مثبت عایدی به دلیل برنامه فروش بیشتر پروژه های خود مواجه میباشد

اما اس پ لیدر گروه ساختمانی هم امروز با روند مثبت خوبی همراه بود ا س پ تحت تاثری خبر ارسال افزایش سرمایه 500 درصدی خود به سازمان بورس با اقبال بازار همراه شده است به نظر میرسد به زودی شاهد قیمتهای 580تومانی در این نماد ساختمانی باشیم

خبرهای مثبت از فروش برخی از پروژههای مسکن تهران باثع شده تا این سهم ساختمانی با رونق خوبی همراه شودبه نظر میرسد این سهم بتواند براحتی به سطوح قیمتی 300-320 تومانی برسد

داروهای معجزه گر!

گزارشات بسیار عالی سود سال 93 داروییها از یک طرف و شایعات مثبت از تعدیل مثبت قابل توجه این شرکتها در گزارشات 12 ماهه باعث شده تا بازار به نمادهای دارویی روی خوش نشان داده و شاهد رونق معاملاتی خوبی در نمادهای دارویی باشیم.

در گروه دارو توفان  بازدهي برپاست و به نظر بهترين  گزارش ها در گروه دارو بود . بي شك  بهترين گزارش ها  به گروه دارو  باز مي گردد  . جايي كه داروپخش نيز شاهكار كرد و يك  گزارش مثبت  را  به  بازار فرستاد كه مي تواند زمينه  ساز رشد قيمت سهم و رشد ارزش ذاتي شود و البته  تيپيكو را نيز با خود  بالا  بكشد . جايي كه  به نظر مي رسد حداقل سود  سال 93 را  بتواند  با محدوده 900 ريال  آغاز كند . در اين  سهم به نظر شرايط خوبي را داريم و در بد بازار هم  ايستادگي خوبي داشت .

در نماد البرز دارو این سهم از قیمتهای 1500 تومان هم گذشت پتانسیل تعدیل مثبت در عملکرد 12 ماهه از یک طرف و احتمال رشد عایدی دالبر برای سال 93 تا سطوح 280 تومان از طرف دیگر میتواند این سهم را به سطوح 1600-1800 تومان برساند

هلدینگ داروپخش هم با صف خرید و تحت تاثیر گزارش مثبت سود سال 93 که با رشد خوبی همراه شده به روند صعودی خود با رشد 14 درصدی ادامه داد سهمی که پس از تعدیل مثبت در سطوح قیمتی خوبی بازگشایی شد البته  فشار فروش در اين  قيمت و سهم  كمي بالاست و سقف فعلي ان 24000 ريال  است  .

دارویی اسوه به دلیل سهام شناور پایین خود همچنان با صف خرید و بدون عرضه همراه میباشد سوطح قیمتی 3200 و سپس 3800 تومانی در صورت ارائه گزارش مثبت از سود سال 93 انتظار این شرکت دارویی را میکشد .

در اين  گروه  رازك و دفارا نيز شرايط خوبي دارند و البته  تيپيكو  سبحان همچنان  ليدرهاي كم  ريسك  اين گروه هستند .

در فکر افزایش نرخ!

در گزارشات سیمانی ها نکته جالبی نهفته بود و ان هم افزایش نرخ 20 درصدی محصولات این شرکتها از ابتدای سال 93 در راستای افزایش نرخ حامل های انرژی امری که میتواند به جهش سوداوری بالایی در سیمانیها ختم شود از طرف دیگر خبر افزایش 10 دلاری نرخ سیمان صادراتی برای سال 93 هم باعث رونق در نمادهای صادر کننده این گروه شد

امروز سمیان غرب با توجه به احتمال افزایش نرخ سیمان صادراتی برای سال 93 و احتمال رسدین به سود 180-200 تومانی برای سال اینده با رشد قیمتی و صف خرید همراه شده است مجددا میتوان به قیمتهای 800-820 تومانی در این شرکت سیمانی خوشبین بود

اما سیمان تهران که بودجه سال 93 را با فرض رشد 20 درصدی قیمت سیمان پیشبینی و بودجه مثبتی را ارائه داد با بازدهی 12 درصدی بازگشایی شد سیمان تهرانی که به نظر میرسد نهایتا تا سطوح قیمتی 560 تومان جای رشد را داشته باشد

اگر چه سیمان داراب بودجه مثبتی را برای سال 93 ارائه نداد اما اگر افزایش نرخ 20 درصدی سیمان برای سال اینده اجرای شود این شرکت پتانسیل رشد عایدی قابل توجهی خواهد داشت به همین علت نیز امروز این سهم با نوسانات مثبت همراه شد

چهارگوشه بازار!

اذراب پس از تعدیل مثبت قابل توجه سود سال 93 با بازدهی 16 درصدی بازگشایی شد البته پی بر ای سهم بسیار بالا بوده و توجیه بنیادی برای رشد قیمتی بیشتر سهم وجود ندارد . امروز فاذر هم  با  قيمت هاي 268 تومان  صف خريد بود.  سهم واقعاً از سهامدار خاص سود مي برد كه  به  دنبال  بازي در سهم هستند . خيلي اين  شرايط منطقي ندارد اما  به نظر در كوتاه مدت  ان  را رشد دهند .

علی رغم اعلام عدم تاثیرپذیری شازند از افزایش نرخ خوراک پتروشیمی های گازی اما به دلیل ارائه بودجه ضعیف سود سال 93 و کاهش 20 درصدی سودش شاهد بازگشایی سهم با افت قیمتی بودیم . سود  سال 93 شازند  به  عنوان  يكي از پتروشيمي هاي متوقف شده  با كاهش 20% همراه  شد  كه  البته  بيشتر به دليل اور هال در نظر گرفته  شده است  . شركت  براي سال 92 بر همان  سود 4652 ريالي تاكيد كرده است  اما  سود  سال 93 را  با 20% كاهش 3711 ريال  اعلام كرده است .

امروز اين  سهم در محدوده  2500 تا  2600  باز شد  و در نوسان  بود اما  ايكاش براي جذاب تر شدن  يك  برگشت  به  2400  بزند و بعد  اوج  بگيرد . امروز مارون هم  با كاهش سود 20% ناشي از رشد قيمت  اتان  به  بازار امد كه  به نظر افت محدوده و  چند درصدي را در سهم  داشته  باشيم.

هلدینگ خلیج فارس علی رغم اخبار مثبت از شرکتهای زیر مجموعه اش و چشم انداز مثبتش همچنان با عدم اقبال همراه میباشد برخی شایعه کرده اند که حقوقیهای خریدار بلوک 17 درصدی سهم مانع از رشد قیمتی تا زمان خرید بلوکش میشوند بلوکی که با معامله اش میتواند راه سهم برای رشد قیمتی را باز نماید

بدترين  گزارش ها در گروه  روي بود كه  فراور  و فسرب و كروي با كاهش جدي سود  مواجه  شدند . فسرب نيز سود خود را  بدون تغيير اعلام كرد  . در بررسي سود ها  به  بررسي انها  پرداخته ايم  اما در مورد  فاسمين هنوز پيش بيني درامد  منتشر نشده اما  گفته مي شود  فاسمين  سود  102 و 103 توماني را  به  بازار اعلام مي كند . به نظر كروي متوقف شده و كف قيمتي او  2200 ريال  است ، فراور نيز با اين گزارش با اين  كه كه مي دانند  او سال 93 در 6 ماهه اول حداقل 550 ريال  سود مي سازد اما   او امروز در قيمت هاي نازلي باز شد  و در محدوده 4700  ريال  بود  كه  البته  قيمت  منطقي باز شد و او در كنار فايرا مي توانند  روز هاي بعد  مورد توجه  باشند . فايرا  نيز با اين  گزارش به نظر گزينه  بدي به نظر نميرسد .

امروز معادن در قيمت هاي 4000 ريال  باز شد اما  صف فروش شد . شركت  سود هر سهم خود را  براي سال 93 مبلغ 423 ريال  اعلام  كرده است  كه 26% نسب به دوره  قبل و با احتساب افزايش سرمايه  كمتر است . البته تلفيقي شركت  489 ريال  است . در سود  ومعادن  به  سود  1038 ريالي كگل اشاره شده است  . هيئت مديره شرکت هاي تامين مواد اوليه فولاد صبا نور و فولاد خراسان در پيش بيني سود هر سهم سال 93 خود تقسيم 50 درصد از سود خالص دوره را پيش بيني نموده اند درحالي که در اطلاعات شرکت سرمايه گذاري توسعه معادن و فلزات به ترتيب تقسيم 80 درصد و 70 درصد از سود سال 93 آن شرکت ها پيش بيني شده است. به نظر به دليلي اين كه گزارش شركت هاي  سنگ  اهني بسيار محافظه كارانه بوده گزارش اين  شركت نيز به همين شكل بوده   . دقت كنيد  ومعادن در ابتداي سال  قبل نسبت  به  فعلي دو برابر شده و اين نشان  مي دهد سود ها  محافظه كاري بوده   و در طول دوره  با تعديل سنگ آهني ها  تعديل مي دهد . در اين  سهم  قيمت هاي زير 3800  ريال  براي اين  سهم واقعاً ريسكي ندارد . در گزارش شركت  سود  تقسيمي فملي 250 ريال  ديده  شده است كه اگر اين  سود 350  ريال  شود  حدود 20 ريال  به  سود ومعادن اضافه مي شود .

امروز در گروه  فولاد  ذوب با خبرهاي اخير و خبرهاي خوب معاملات  مثبت در بورس كالا مورد توجه  بود و فخوز نيز اندكي مثبت  بود . سود  93 فخوز در محدوده 1966 ريال و حتي با  1% رشد پيش بيني شد . رشد اسلب، بيلت و گندله از نكات  مهم  پيش بيني سود  شركت است . البته  بايد اعتراف كرد  قيمت  15700ريال  براي فروش محصولات  بسيار بالا  بوده است  . از يك  سو بهاي تمام  شده نيز كمي دست  پايين گرفته  شده است  . در مجموع گزارش فخوز خيلي محافظه كارانه نيست و هدفمندي نيز در دل ان ديده نشده است  . به نظر اين  گزارش كم كم  قيمت  سهم  را  به  10000 ريال مي رساند . در اين گروه  فجر كاشان گزارش خوبي نداد . از فولاد  نيز خبرميرسد گزارش سود  سال  بعد  كاهشي است  . شايعه  شده  فولاژ با رشد سود كار خود را  آغاز مي كند .

از كگل شنيده مي شود  سود  شركت در محدوده 103 تومان  پيش بيني خواهد شد . در نماد كچاد نيز سود در محدوده 1035 ريال  بود كه در سال 93 نرخ  فروش كنستانتره 14% محصولات  فخوز در نظر گرفته  شده است  . تكليف بهره مالكانه دقيق مشخص نيست اما  گويا در بودجه لحاظ شده و 60% ان  به  فولادي ها  منتقل شده است . گزارش فروش شركت  نرمال  است و به نظر رفته  رفته  كچاد سود خود را  به  1400 ريال مي رساند  اما  سرعت  رشد خيلي بالا نيست  مگر اين  كه تغيير و تحولاتي را در مجمع  شاهد  باشيم .

توقف گسترده  خودرويي ها ايران خودرو  را نيز برجسته  كرده  بود و جز اين  كه  شايعه اي نيز وجود داشت كه  خودرو  فردا  متوقف مي شود . در اين گروه خگستر به واسطه خبر پارسيان مثبت  است و ورنا نيز صف شد  و با وجود عرضه  سنگين توسط سهامداران بازهم  مثبت باقي ماند .

گروه تحلیل گری بتا سهم

3 اسفند 92

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.