گزارش بازار شنبه 3 خرداد 93

گزارش بازار شنبه  3  خرداد  93

آغاز خرداد پرحادثه …

گزارش بازار بتاسهم :16:55  امروز شنبه ، خرداد  آغاز شد  … بازار سرمایه  هم  به خرداد پر از حادثه عادت کرده است و البته  امیدواریم این  بار این  حوادث برای بازار مثبت  باشد  . خرداد  ماه  جالبی است پر است  از روزهای تلخ و شیرین  که  یکی از انها که  امروز سالگرد ان  است بحث حماسه  ازادسازی خرمشهر است  … تا  به  حال  بورسی به  حماسه  خرمشهر نگاه  کرده اید ؟! حماسه  غیور مردانی که  با  شجاعت جنگیدند . در مقابل کسانی که  ترسو  بودند . دشمن  ما  یعنی عراقی ها  ترسو بوده و مغلوب شد . مغلوب شجاعت و انگیزه  دلاور مردان  ما. جنگ  بازار سرمایه نیز جنگ  اراده  ها و شجاعت  هاست  . کسانی در این  بازار موفق اند که  شجاعت  خرید و فروش را داشته  باشند  . حضور در بازاری  که  همانند  صحنه  نبرد  خونین  است و کشته و مجروح می گیرد کم نیست  . بازار سرمایه  جای افراد  ترسو  نیست که  با  یک  تیر در بروند و با  یک  فتح  سنگر احساس پیروزی کنند . بازار جای شجاعت هاست . البته  به  کلی حرکت  کردن  با  شجاعت  فرق می کند ولی دنبال  این  باید بود که  مسیر رشد را در این  شرایط پیدا  کرد و بازار ان  را  به هر شکل ممکن  انتخاب کند  .

اما  شب گذشته شرایط برای بازار و رشد ان  تا حدودی اماده  بود  . البته  نه این که  فکر کنیم  همه چیز فراهم و مثبت  بود خیر اما  جو مثبت  بود اما  سر صبح  اعدام  ناگهانی مه افرید  و خبر بستن  تعرفه  روی برخی کالاهای صادراتی به بهانه خام  فروشی جو بازار را تحت تاثیر قرار داد  . خبرهایی از دریافت پول از پالایشگاه ها  و بی رمقی گروه خودرو  کل بازار را  با  مشکل مواجه  کرد و در نهایت  بازار نمی توانست  انقدر رشد کند  . امروز از صبح  زمزمه  عرضه  نفت  سپاهان نیز در بازار اوج  گرفت و در نهایت  گویا  قرار شد  دوشنبه  سهم  به  بازار بیاید . سهمی که  احتماالاً 180  تا  190  میلیارد تومان پول از بازار می کند و به نظر این  دو روز را نیز برای بازار سخت  خواهد کرد  . به هر حال  عرضه اولیه  کوچکی نیست  .

در این که عرضه اولیه خوب است  یا  بد … در این  شرایط به نظربازار عرضه اولیه داشته  باشد  یا نداشته  باید فرقی به حال  او نمی کند  فقط روند  کوتاه  مدت  کمی تغییر می کند . ولی در بلند مدت  این  عرضه های اولیه  به  پویایی بازار کمک  بیشتری  خواهد کرد  .

به  سراغ  بازار امروز برویم … در بازار این  روزها  یک چیز بیش از همه خودنمایی می کند  اثر گزارشات  شرکت هاست  . البته هنوز جریان  پول  و بوق گرایی برخی در برخی سهم ها  بیداد می کند اما بازار مسیر خود را می رود .

در بازار امروز جریان بازار به  سمت  صنعت خاصی نبود . شاید لیزینگی ها  کمی بیشتر حرکت  می کردند ولی عمده  بازار یک  سکون نسبی را تجربه می کرد که خیلی در ان بحث لیدر محوری مطرح نمی شد  . حجم و ارزش بازار نیز امروز نه این  که خیلی بالا  باشد ولی خیلی کم هم نبود .

برای بازار فردا  به نظر جو منفی به دلیلی خبر عرضه اولیه  کمی در بازار بیشتر است و به نظر این  موضوع با عرضه اولیه  تشدید می شود  . کار بازار فردا  کار دشواری است و قطعاً این  فشار به  صغیر و کبیر بازار رحم نمی کند . در مورد  شاخص تحلیل های زیادی را  می خوانیم  اما  به نظر میرسد انچه  تحلیل غالب است در کوتاه مدت در جا  زدن و در بلند مدت  مسیر صعودی شاخص است  . هر چند  برخی ریزش شاخص را  طی 2 الی 3 ماه  اتی پیش بینی می کنند اما  به نظر نمیرسد چنین اتفاقی رخ دهد  .

امروز شاخص در عین  این که مثبت  بود  به منفی کشیده  شد و در نهایت  با  افت 63 واحدی به 76703 واحد  رسید . شبندر، مپنا، اخابر، وبصادر ،کنور  در این  ریزش اثر منفی داشته و از ان  سو شخارک و کمی هم  امید  اثر مثبت داشتند  که در نهایت  برایند  کار منفی شد  .

ادامه موج  گزارش شرکت ها نیز در این  روند  موثر است و قطعاً شرایط خاصی را  برای بازار رقم می زند .

و اما  سری به  حاشیه های پر رنگ  بازار بزنیم …

در حوزه  سیاسی اظهار نظر های رییس جمهور در سفر به  چین  کمی فضا  را تلطیف کرد  . رفته  رفته  فضا  بهتر شد و تا جایی که دیشب اواخر وقت  اژانس به داد  ما رسید و شرایط را  بهتر کرد  و البته  جو امیدواری را  به  بازار بخشید  .

اما  قبل ار هر چیز بحث اعدام  مه افرید ان هم  این  طور به  شکل ناگهانی برای بازار شوک افرین  بود  . البته  نه انقدر که  جو بازار را  بهم  بریزد ولی در مجموع موثر بود . ولی در مجموع  شاید این  اعدام  معادلات سیاسی اقتصادی برخی جناح ها  را  به هم  بریزد  .

اما  امروز صحبت های روحانی در جمع افرادی که در فتح حماسه حضور داشتند  جالب و روحیه  بخش بود  به خصوص وقتی تاکید می کند تورم  را  شکست می دهد . او امروز با انرژی می گفت  ما در این دولت بر غول تورم و رکود پیروز خواهیم شد، اظهار کرد: ما با کمک شما مردم راه اشتغال جوانان را به عنوان یک هدف برای مردم و رهبری باز خواهیم کرد. همچنین زمینه را برای رشد در بخش‌های مختلف از جمله نفت و گاز ، راه و بنادر ، کشاورزی و خود کفایی ، مواد غذایی و رونق و اقتصاد و در اخلاق و فرهنگ که به عنوان هدف بسیار مهم برای همه ملت ما مطرح است ، همچنین مبارزه با آسیب های اجتماعی آماده خواهیم کرد و اولین قدم‌ها را در همین سال 93 بر می‌داریم.روحانی گفت: خرمشهرآینده ما توسعه‌ی همه جانبه‌ی اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است و ما با رشد اخلاق ومعنویت در کنار رفاه و بهبود معیشت و حرکت به سمت مرز علم و فناوری ان شاء الله خرمشهرهای جدید را در آغوش خواهیم کشید

اما خبرهای سیاسی و هسته ای … دیشب شاهد گزارش اژانس بودیم که چند  نکته از جمله  بازرسی ها  نیز در ان جالب بود  . آژانس در گزارش خود  اعلام  کرده ایران 7 مورد از اقدامات عملی را که در ماه فوریه سال 2014 در خصوص آنها با آژانس به توافق رسیده بود، اجرا کرده است. این اقدامات در چهارچوب همکاری با آژانس صورت گرفته است و آژانس در حال بررسی و تحلیل اطلاعات دریافت شده از ایران می باشد.  فراهم سازی دسترسی کنترل شده آژانس به کارگاه های مونتاژ سانتریفیوژ، کارگاه های تولید روتور سانتریفیوژ و تأسیسات ذخیره سازی همچنان ادامه دارد. هیچ سازه اصلی جدیدی در راکتور IR-40 (راکتور 40 مگاواتی آب سنگین اراک) نصب نشده و هیچ فرایند تولید و آزمایش سوختی نیز برای این راکتور صورت نگرفته استو از سوی دیگر ایران ذخیره اورانیوم غنی شده خود را بشدت کاهش داده و به 40 کیلو رسانده . این  گزارش به  شواری امنیت می رود و به نظر گزارش بسیار خوبی برای ایران  است  .

از سوی دیگر دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی مدعی شده‌اند که ممکن است آمریکا برای توافق نهایی با ایران، بار دیگر کانال پشت‌پرده مذاکرات مستقیم با تهران را فعال کند.

در کنار ان جک استراو نماینده کنونی مجلس عوام  که در صدر هیأتی پارلمانی به وین رفته تا با مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مذاکرات با ایران گفتگو کند ، گفت: با وجود بی‌نتیجه ماندن آخرین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 ، درباره ادامه مذاکرات خوشبین است.

اما اظهار نظر های روحانب و ظریف جالب بود . دکتر روحانی تصریح کرد: اگر پس از پایان دوره قرارداد موقت، توافق نهایی حاصل نشود می‌توانیم قرارداد موقت را برای شش ماه دیگر تمدید کنیم. البته نشانه‌هایی از طرف مقابل وجود دارد که حاکی از دستیابی توافق تا پایان مدت اعلام شده است.رییس‌جمهور عصر پنج‌شنبه به وقت شانگهای در کنفرانس خبری با نمایندگان رسانه‌های مختلف و در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری رویترز گفت: اگر ۱+۵ حسن نیت داشته باشد و نسبت به لابی‌های پشت پرده اعتنا نکند، دستیابی به توافق تا پایان تیرماه (جولای)‌غیرممکن نیست.محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با مجله نیویورکر تاکید کرد: یک توافق هسته‌ای به طور قطع در آینده سیاسی ایران تاثیرگذار است اگر ما بتوانیم به مردم‌مان نشان دهیم و ثابت کنیم که غرب اکنون حاضر است با ایران براساس احترام متقابل، منافع مشترک و وضعیتی برابر معامله کند در این صورت این مساله تاثیری بر تمام جنبه‌های عملکرد سیاست خارجی ایران و برخی جنبه‌های سیاست داخلی ایران دارد.معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه گفت که جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات با ۱+۵ ادامه خواهد داد هر چند که سخت و نفس‌گیر باشد.

اما خبرهای اقتصادی جالبی را داشتیم . امروز صبح  خبر جالبی را  نشنیدم از حدود یک هفته پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش‌نویسی را برای وضع عوارض 24 قلم کالای صادراتی به معاون اول رئیس‌جمهور ارسال کرده است، تا تأیید و تصویب شود. وضع  تعرفه  بر مس ، فولاد ، سنگ آهن  و روی خبر خوبی برای بخش اعظمی از بازار ما نیست  که  این  شرکت ها  را  شامل می شود  . یکی در مورد  پارس جنوبی بود که  خبرخوب این  است که  امسال  از قطعی گاز شرکت ها خبری نیست  . براساس برنامه ریزی صورت گرفته نیمه نخست خرداد ماه امسال دو سکوی B و C این فاز برای نصب در موقعیت خود در خلیج فارس بارگیری خواهد شد. براساس برنامه ریزی صورت گرفته، نصب این سکوها در 40 روز آینده به اتمام می رسد و با راه اندازی کامل این دو سکو در مهر و آبان امسال، تولید گاز ترش فاز 12 به 2.5 تا 3 میلیارد فوت مکعب در روز خواهد رسید.از سوی دیگر بر اساس گزارش نهادهای مالی بین‌المللی، امسال نرخ رشد اقتصادی کشورمان به 2.8 درصد و نرخ تورم به زیر ۲۰ درصد خواهد رسید.  یک  خبر خاص دیگر نیز در رابطه  با  سرمایه  گذاری بانک ها داشتیم  . معاون نظارتی بانک مرکزی گفت:بر اساس قانون عملیات بانکی بدون ربا و درچارچوب آیین نامه فصل سوم قانون مذکور ، بانک ها می توانند با استفاده از عقود مشارکت حقوقی و سرمایه گذاری مستقیم، به سرمایه گذاری در سهام شرکت های موجود یا ایجاد شرکت جدید اقدام نمایند

اما مهم ترین  بخش نرخ  ارز است  که پنج  شنبه تا  3295  نیز رشد کرد . و امروز تا 3280  کم  شد .  طی روزهای گذشته رییس کل بانک  مرکزی مصاحبه های جالبی را داشته  اشت  . رئیس کل بانک مرکزی ضمن تحلیل وضعیت بازار ارز، گفت: افزایش میزان صادرات نفت و گاز و نیز کاهش موانع در مسیر صادرات غیرنفتی کشور طی ماه‌های اخیر، ‌سبب شده مجموع درآمدهای ارزی کشور با سیر قابل تداومی، افزایش یابد.

لیکن باید توجه داشت دامنه نوسان‌ها در بازار ارز که طی سه ماه اخیر تا حدودی محسوس بوده،‌ لزوماً توسط عوامل بنیادین اقتصاد حمایت نمی‌شود. برآورد می‌گردد در صورت عدم بروز این وقایع، ‌نرخ ارز که در حال حاضر در محدوده 33000 تا 32500 ریال برای هر دلار در حال نوسان است،‌ می‌باید در سطحی کمتر و در حوالی 31000 ریال قرار می‌گرفت. بر این اساس، با تغییر شرایط و اصلاح انتظارات،‌ اصلاح و کاهش نرخ ارز در بازار امری کاملاً طبیعی می‌باشد.

اما  بازارهای جهانی هم  که  باردیگر با خبرهای مثبت از اقتصاد امریکا با  رشد مواجه  شدند و البته این  رشد خود را در قیمت  مس  و نفت بیشتر نشان  داد .   در طلا  با  کاهش تنش ها در روسیه و اوکراین  قیمت  کمی افت کرد   که  طلا با کاهشی اندک  به  1293  دلار رسید . نفت  همچنان در 104 دلار است و نفت  اوپک  نزدیک  به  110 دلار معامله می شود  . این  رشد قیمت  نفت خبر خوبی برای گروه  پالایش است اما  امروز همه  با  خبر بحث کیفی سازی منفی بودند .  .  قیمت  گاز نیز افزایش  داشته  . اما در فلزات  مس با  رشدی جالب به 6990 دلار رسیده است و روی نیز 2081 دلار است که  به نظر  تحولات  بدی برای بازار به  شمار نمی رود . سرب 2129  دلاری نیز خبرخوبی بود اما  قیمت اوره  به  308 دلار رسیده  که خبر جالبی نیست  . قیمت  متانول هم  همچنان  460 دلار است .

 

سیمانی ها در انتظارخبرهای بهتر …

اگر چه اکثر شرکت های سیمانی افزایش نرخ سیمان را در بودجه خود لحاظ کرده اند اما افزایش رسمی و مشخص شدن میزان نرخ سیمان میتواند جو روانی مثبتی را در شرکتهای این گروه ایجاد نماید. هر چند  امروز نماینده دولت  به  جلسه انجمن نرفت تا  عملاً افزایش نرخ  به  روزهای بعد  موکول شود. به نظر تا اخر خرداد  خبری از افزایش نرخ  نیست .

سیمان داراب در استانه قیمتهای 360 تومانی متعادل شد سارابی که فعلا پتانسیل لازم برای شکستن مقاومت 360 تومانی را نداشته و تنها افزایش قیمت سیمان میتواند این پتانسیل را فراهم سازد

هلدینگ سیمانی فارس و خوزستان در قیمتهای 400-440 تومانی گیر افتاده است سفارسی که پتاسنیل تعدیل مثبت عایدی را دارد افزایش قابل توجه ظرفیت تولید در سیمان ابیک و رشد سود تقسیمی شرکتهای زیر مجموعه باعث این تعدیل مثبت خواهد شد

سیمان تهران هم برسر مقاومت 580 تومانی متوقف شد سترانی که پتانسیل تعدیل مثبت عایدی را دارد اما تنها در صورت افزایش نرخ سمیان میتواند این تعدیل مثبت را اعمال نماید شایعاتی در خصوص سود 100 تومانی بریا سال 93 این شرکت شنیده میشود.

در قیمت های مثبت  فردا  در گروه  سیمان  در خرید عجله نکنید  .

پتروشیمی ها و اینده ای درخشان!!!

این روزها پتروشیمی ها به دو دسته تقسیم بندی شده اند دسته اول که دارای اینده درخشانی میباشند و اکثر اروماتیکها هستند که نه تنها قیمت محصولاتشان کاهش نداشته بلکه در بازارهای داخلی محصولاتشان با افزایش تقاضا نیز همراه شده است دسته دوم اوره و متانولیها هستند که از ناحیه کاهش قیمت محصولاتشان در بازارهای جهانی کمی اذیت میشوند

امروز مارون که با حمایت مستحکم 3800 تومانی مواجه میباشد با سود 830 تومانی به مجمعی میرود که سود 800 تومانی را تا پایان خرداد ماه نصیب سهامدارانش میکند که پس از تعدیل مثبت سود سال 93 در قالب گزارش 3 ماهه انتظار برگشت قیمت سهم به سطوح 3800 تومان و شناسایی سود مجمع به عنوان سود خالص برای سهامداران مارون را داریم

همچنان افت قیمت اوره در بازارهای جهانی باعث شده این پتروشیمی کرمانشاه با نوسانات منفی مواجه شود اوره ای که حداقل افت 10 درصدی را به نسبت ودجه شرکتهای اوره ساز تجربه کرده است افتی که ازط ریق افزایش قیمت ارز تا اینجا جبران شده است

زاگرس امیدوار است تا کمی قیمتهای جهانی بهبود یابد زاگرسی که قیمتهای 1900 تومانی کف قیمتیش بوده و میتواند در صورت بهبود وضعیت بازارهای جهانی متانول با رشد قیمتی و برگشت همراه شود.

شپترو در گزارش 12 ماهه  با  کاهش سود مواجه  شده  سود خود را از 2800 به  2518 ریال  کاهش داده است  او جز معدود  پتروشیمی هایی بوده که  کاهش سود داشته  است  . روند  سهم  نزولی شده و قیمت  کاهشی بود  . در کنار ان  شفارا هنوز هم جای تعدیل دارد . سهم  سود  442 تومانی را  به  490  تومان  افزایش داده است  و سهم نیز رشد کرد . به نظر در شفارا  قیمت  در محدده  35000 و 36000 ریال محدوده  هدف قیمتی و توقف باشد  .

در این  گروه  پترول را  زیر نظر داشته  باشید  که  به نظر هم  برای نوسان و بیشتر برای سهامداری گزینه بدی نیست .

این  روزها  برخی روی پاکشو مثبت  هستند  . در مورد  این  سهم  خبرهای ضد  و نقیض زیاد میرسد اما  افراد  نوسان  گیر سهم  را  زیر نظر داشته  باشند . به نظر پاکشو پس از کمی دل دل کردن در این  قیمت ها  مسیر صعودی  خواهد داشت. امروز گزارش سهم  با  رشد چند  تومانی سود  سال 92 همراه بود که  به نظر میرسد شرایط متفاوت  خواهد شد  .

در شیران  خبرهای مثبت  به خصوص صادرات  22 میلیون دلاری شرکت در فروردین  خبرخوبی است که  به نظر شیران و اتی را  با هم  بلند می کند  .

 

 

دارویی های دوپینگی!!!

دیروز خبری دهان  به دهان می چرخید  که  قیمت دارو 30% رشد کرده است  . طبق انچه در خبرها  امده  بود 30% مربوط به  دوره  قبل است البته در حال حاضر نیز دولت  در حال  رایزنی برای افزایش قیمت داروست  اما  هنوز جدی نشده. افت شدید قیمتی و پی بر ای داروییها از یک طرف و شایعات مثبت از تعدیل مثبت این شرکتها در عملکرد 3 ماهه از طرف دیگر باعث توجه بازار به نمادهای دارویی به خصوص انهای یکه با اخبار مثبت مواجه هستند شده است البته در این بین کاهش واریز نقدی ال سی از 80-100 درصد به 20 درصد باع شده تا بازار انتظار کاهش هزینه ها و انتظار کاهش بهای تمام شده و رشد بیشتر عایدی را در سهام این شرکت ها را داشته باشد

در سوی دیگر جابر را داریم  که  باز هم  با  تعدیل سود  خود را  1717 ریال  محقق کرده است  . به نظر جابر 1400  ریال در مجمع  تصویب کند دارویی جابر همچنان با صف خرید به پیشروی خود ادامه میدهد دجابر موقعیت بنیادی خوبی داشته و جز سهام برتر این گروه میباشد تقسیم سود مناسب در مجمع و پتانسیل تعدیل مثبت سودسال 93 باعث شده تا دجابر با اقبال بازار همراه شود. در روزهای گذشته در مورد  سهم  زیادصحبت  شد و صف خرید است  . در قیمت های زیر 9500  ریال  سهم  ارزش مناسبی دارد . دابور نیز 2500  ریال  تقسیم  سود داشت که عدد خوبی است  . به نظر دابور در 19000 ریال  قیمت های منطقی  و بدی ندارد  . گروه دارویی سبحان نتوانست در سطوح قیمتی بالای 800 تومان برسد سبحانی که همچنان قیمتهای 820 تومانی را برایش انتظار داشته و قیمتهای منفی فعلی میتواند خرید خوبی در این گروه محسوب شود

زهراوی که با شایعه سود بالای 800 تومانی برای سال 93 همراه میباشد پس از رشد و بازدهی چشمگیر اخیر با نوسانات منفی همراه شده است زهراوی که به دلیل سرمایه پایین خود ابزار رشد عایدی قابل توجهی دارد اما خرید دراین قیمت ها  منطقی نیست  .

 

فولادیهای کف نشین!!!

در نمادهای فولادی شاهد نوسانات منفی نمادهای این گروه بودیم فعلا فولادیها پتانسیل رشد قیمتی نداشته و تنها در سیکل 10 درصدی در حال نوسان میباشند

فولاد مبارکه در قیمتهای 420-440 تومانی در نوسان میباشد فولادی که تعدیل مثبت سود سال 92 هم نتوانست این سهم رابا روند مثبت همراه سازد فولاد نیز برای رشد قیمتی بیشتر نیاز به افزایش قیمت ورق تولیدیش دارد

در نماد ذوب سهم برای بار دیگر به قیمتهای کمتر از 400 تومان سقوط کرد ذوبی که در صورت رسیدن به کف قیمتی 380 تومان فرصت خرید خوبی خواهد داد گزارش 12 ماهه شرکت فراتر از انتظار بوده و پیشبینی میشود گزارش 3 ماهه خوبی نیز در انتظار سهم باشد

مقاومت 820 تومانی مانع از رشد قیمتی فخوز خواهد شد فخوزی که گزارش خوبی در عملکرد 3 ماهه ارائه خواهد داد این سهم اهداف قیمتی 900 تومانی را در بازه میان مدت دنبال میکند اما فعلا حامی مناسبی برای رشد قیمتی درست و حسابی ندارد.

گزارش 12 ماهه  فولاژ نیز چنگی به دل نمی زد و نشان  می دهد  سهم  هنوز در بحران  است  . تحقق سود  474 ریالی برای شرکت بد نبود و به نظر میرسد سهم  را در 3000 ریال  تثبیت  کند  . به نظر سهم  رفته  رفته  شرایط بهتری را پیدا می کند  . اما  فعلاً امیدی به  این  سهم  نیست  .

 

پالایشگاه ها در انتظار!!!

امروز پالایشی ها همچنان در تب و تاب گزارشات 12 ماهه خود سوختند پالایشی هایی که بازار همچنان ناراحت و نگران ماهیت گزارشات 12 ماهه انها میباشد و به نظر میرسد تا تکلیف وضعیت انها در دو جبهه اجرای طرح کیفی سازی و فروش محصولات این شرکتها برای سال 93 و گزارشات 12 ماهه روشن نشود وضعیت انها همچنان با ابهام همراه خواهد بود. گزارش هایی رسیده است که  گروه  پالایش در مورد  کیفی سازی اعتراض هایی را داشتند و فعلاً بحث مسکوت مانده امروز برخی خبرها از جریمه های سنگین و بدهی ها  صحبت  می کرد  . گویا  قرار بر این  شده  درامد ها  مطابق سالیان  قبل شناسایی اما  تقسیم نشود . این  یعنی ممکن است اکثر پالایشی ها  تعدیل سود  بدهند  اما  تقسیم  سود  بالایی نداشته  باشند .

پالایش نفت بندر عباس روند فرسایشی را در سطوح قیمتی 1200 تا 1250 تومان در پیش گرفته است شبندری که گزارش 12 ماهه میتواند از این روند رهایش نماید

در لاوان کف قیمتی 2200 تومانی باز هم میتواند برگشت مجدد قیمتی را برای سهم تا سطوح 2400 تومان و 10 درصد نوسان مثبت را برای سهامداران این سهم به ارمغان بیاورد لاوانی که افتتاح طرح های توسعه ایش وضعیت دیگری برای این سهم در سال جاتری رقم خواهد زد

شایعات منفی این روزها از شراز رخت بر بسته اگر صورت های مالی 12 ماهه بدون کاهش سود باشد شراز میتواند شد 10-15 درصدی قیمتی را تجربه نماید وضعیت تولیدات شرکت چندان به روز نبوده و همین امر باعث شده بازار کمی به نسبت اجرای طرح کیفی سازی از این سهم بترسد.

در گروه  پالایشی گفته می شود نفت  سپاهان  دوشنبه  به  بازار می اید . به نظر با توجه  به خبرهایی که  به ما  رسیده  قیمت 18000 ریال  قیمت  عرضه  احتمالی خواهد بود و شاید 20% در کوتاه مدت  شاهد  رشد این  سهم  باشیم  .

چهارگوشه بازار!!!

تعدیل منفی سرمایه گذاری سایپا کافی بود تا سهم از صدر شنینی بازار به قعر جدول معاملات برسد وساپایی که که اگر در قیمتهای 160 تومان متعادل نشود به سمت سطوح قیمتی 140 تومانیحرکت خواهد کرد وساپایی که به دلیل جریان های پولی با رشد قیمتی بی دلیل همراه شده بود

اتیه دماوند به دلیل صف خرید شیران و شایعه تعدیل مثبتش با رشد قیمتی و صف خرید قیمتهای 400 تومانی را پشت سر گذاشت واتی پتانسیل رشد قیمتی تا سطوح 420 تومان را خواهد داشت قیمتهایی که در صورت توان پشت سر گذاشتن واتی 460 توماین را به ارمغان خواهد اورد

اذراب که این روزها با شایعه عقد دو قرارداد جدید همراه میباشد نتوسانت در قیمتهای بالای 280 تومانی دوام بیاورد فردا اگر فاذر مثبت نشود تا قیمتهای 260 تومانی با افت همراه خواهد شد

گزارش بترانس را  باید با  دقت  بیشتری خواند . سهمی که در 12 ماهه حرفی برای گفتن نداشت و روی همان  سود  431 ریالی تاکید کرد  . اما شرکت  نیز به مانند مارون  بخشی از سود های غیر عمیاتی را  لحاظ نکرده است . جالب است  در اخرین  وضعیت شرکت  و پیش بینی سود  مبلغ 664 میلیارد ریال  سود عملیاتی پیش بینی شده  بود که مبلغ 731 ریال  سود محقق شده است. نکته مهم تر تحقق بیش از 2 برابر سود عملیاتی در 3 ماهه  اخر سال  است  . یعنی در 9  ماه  اخیر سال 92 مبلغ 36 میلیارد و در 3 ماه اخر نیز 36 میلیارد تومان  ! . این  یک  رویداد خوب است . به نظر یک  رشد 20% دیگر نیز می تواند  از محل رشد سود غیر عملیاتی به دست  آید  . در پایان  انتقال  بخش مهمی از تولیدات  به  سال 93 % گزارش منطقی برای سال 93 می تواند از نکات  مثبت  شرکت  باشد  . امروز هم در تالار ها  شنیده می شد  که مدیر مالی از سود تلفیقی 1500 ریالی برای سال 93 صحبت  کرده است .

در بازار شایعه  کردند که ونوین با  تعدیل مثبت  بیش از 20% مواجه  است . این موضوع عاملی برای صف و مثبت  شدن  سهم و البته توجه  به  گروه  ساختمان و وساخت  شده است . صف ونوین  جالب توجه است و به نظر می تواند  شارژ کننده  گروه های مجاور باشد  اما  باید مراقب حرکات  احتمالی  و شایعات  مختلف روی سهم  بود  .

لغو ممنوعیت  صادرات  سنگ آهن و یا  وضع عوارض بر ان کمی گروه  سنگ آهن  را تحت  شعاع  قرار داد  حتی بازدید  امروز صبح وزیر از گل گهر نیز در این صنعت موثر نبود و فشار فروش در ان همچنان  بالاست  . امروز در بین این  گروه  امید  هم  باز شد  . این  سهم  برای میان مدت ها  پیشنهاد  شده  بود  650  ریال در مجمع  تقسیم  کرد  . امسال  امید  سود خوبی را  محقق می کند. محدوده  فعلی و قیمت های 4000 ریال  و کمتر برای امید  محدوده جذابی است  . به  زودی شاهد  تعدیل در سود  سال 94 امید هستیم  که ناشی از مجمع  کچاد  و  کگل است  . فعلاً پیش بینی درجا  زدن موقت  در محدوده  4000 را در این  سهم  داریم .

 

 

اما  بازهم  میرسیم به خودرویی ها …  بازی روی خودرویی ها  بسیار خاص شده از یک  سو برخی افراد شناخته  شده  بازار که  سابقه خوبی هم  بعضاً در برخی سهم ها ندارند و البته  تحلیل گران  حرفه ای هستند شروع  به دفاع  جانانه از این  صنعت  پرداخته  اما  فارغ از این  که  بد دفاع  کردن خود عاملی برای ضربه  زدن  به  صنعت  است  . گره زدن  ماهیت  هست و نیست این  صنعت  به  شورای رقابت و این که  کیفی سازی مبنای قیمت  گذاری قرار گیرد فاتحه  این  گروه  را می خواند چرا که کسی نمی تواند  از نظر کیفیت روی این  گروه  بحث های مثبت داشته  باشد  . این  را در نظر داشته  باشید  که  دولت  به  شدت  روی افزایش نرخ  حساس است و به نظر در بهترین حالت  اجازه  رشد 3 تا5% قیمت  را  بدهد که  دردی را دوا نمی کند . به نظر بهتر است  روی امار تولید خودرو و فروش ان  کار شود . البته  اماری هم  که می شنویم  امار تولید است امار فروش نیست که  ممکن است  کمی چالش افرین  باشد .

حرف ها از تعدیل سنگین در زامیاد بود ! از سود بالا ولی خبری نیست و زامیاد تنها  سود  29 ریالی را  به 51 ریال افزایش داده است  . باید نکات  مثبت و منفی را  با هم دید . در 9  ماهه فروش شرکت  586 میلیارد تومان  بود که در 3 ماهه  اخر سال  رشد خوبی داشته  . سود عملیاتی جالب نیست و این  ابهام شرکت است . سود غیر عملیاتی به داد  زامیاد رسیده وگرنه  شرکت  شرایط جالبی نداشته است . نکته دیگر در تولید  و فروش است  . شرکت در 9  ماه  24 هزار دستگاه  وانت  تولید کرده  بود که  به 31400  رسیده است  . خیلی بد  نیست  ولی خیلی خاص هم  نیست  . به نظر انتظار معجزه از زامیاد نباید داشت  . به نظر حداکثر سود  زامیاد  برای سال 93 مبلغ 250  ریال  است  که  به نظر قیمت های فوق را  کمی برای سهم  غیر منطقی کرده است .

البته  بازیگران  متعدد روی سهم  مشغول کار کردن  هستند  ولی در اولین  مثبت ها به نظر فروش منطقی تر است . در گروه خودرو  عضو ناظر شورای رقابت با اشاره به اختلاف نظر اعضای این شورا بر سر قیمت‌گذاری جدید خودروها اظهار داشت: با توجه به اظهارنظر امروز سخنگوی دولت در مورد قصد دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت خودرو قیمت‌گذاری جدید خودروها از دستور جلسه شورای رقابت خارج شد. عضو ناظر شورای رقابت با تشریح جزئیات جلسه شورای رقابت گفت: در جلسه به دلیل اختلاف نظر بین اعضاء هیچ تصمیم قطعی در مورد قیمت‌گذاری‌خودروها صورت نگرفت.

از خساپا و خپارس همچنان دوری کنید  . ورنا  گزینه  بدی نیست و شاید کم ریسک  تر از همه  باشد  .

به نظر ورنا و خودرو  گزینه های بهتری خواهند بود همچنان  تاکید می کنیم فقط و فقط با دید نوسان و هنوز هم معتقدیم  سنگین نباید وارد  سهم  شد  .

مپنا  این  روزها  حسابی گوشه گیر شده  . سهم  منتظر یک  خبر مثبت  است و به نظر با  یک  خبر خوب مپنا می تواند  باردیگر جو مثبت را شاهد  باشد  . شاید قیمت های 7100 و 7200  ریال قیمت های پایانی اصلاح  سهم  باشد .

گروه  لیزینگ  تنها گروه  یکپارچه مثبت  بازار بود . به نظر بازار روی این  گروه افراطی عمل می کند  . درست است  که  روی ولساپا  ما مثبت  بودیم اما دقت کنید از فردا خرید در این  قیمت های مثبت دیگر چندان  منطقی نیست . توصیه ما این  است  که حداقل در خرید های فردا در این  گروه  حاضر نباشید  و کمی به  گروه  فرصت  بدهید  .

در گروه  سرمایه  گذاری ها وصنعت  به دلیلی سیمانی ها  مثبت است  اما  به نظر فردا او نیز با لبانی اویزان بازار را  ترک می کند  .

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

3 خرداد 93

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.