گزارش بازار شنبه 31 خرداد 93

گزارش بازار شنبه 31  خرداد 93

پایان  بهار تلخ …

گزارش بازار بتاسهم :16:45  امروز شنبه ، اخرین روز از اولین  فصل سال  یعنی بهار را در حالی به پایان  برد  که انگار کم کم  دارد  در کوچه  بازار هم عروسی می شود  . البته  در این  مدت  بهاری سخت  را پشت  سر گذاشتیم  . در بهار دولت تدبیر و امید  تابستان و پاییز ها  گرم  است اما  زمستان  و بهار سرد ! این  بهار یکی از تلخ  ترین و سخت ترین بهار های 6 7 سال  اخیر بود که برای بازار بسیار گران  و البته  با  تلخی و  اعصاب خرد کنی تمام  شد  . چه خوب که  فرض کنیم این  کابوس  و کاهش قیمت ها  تمام  شده است . در این مقدمه  امروز یک  باردیگر تاکید می شود که  نباید در حوزه بازار و دنیای سیاست  همه چیز را  به هم  گره  زد . درست  است  که  بسیاری خبرهای سیاسی را عامل برگشت  بازار می دانند  ولی به نظر بستر بازار  و واکنش قیمت ها  به  نقاطی که  رسیده و بسیار جذاب شده اند  عاملی برای این  امر بوده است  .

در بازار این  روزها  نکته ای که  برای همه مهم و جالب شده این  است که  باید مسیر خود را  انتخاب کنید… یا  به  مذاکرات  امید دارید  حالا  چه  یک  ماه  دیگر چه  4 ماه  دیگر به  نتیجه میرسدو یا امید ندارید  و بهتر است خارج  شوید  . به نظر مذاکرات  انقدرها هم  که  فکرش را  می کنیم  منفی نیست . شاید طرفین  از هم  کمی فاصله گرفته  باشند ولی هر دو طرف در پی رسیدن  به توافق است  . از سوی دیگر این  یک  ضلع همان  مثلث طلایی است که عرض شده  بود  . ضلع  بعدی دلار است  . بالا  ماندن  دلار در سطوح  بالای 3200 برای رونق کشور خوب است  همین  که  دولت  سیاست  خود را  از سیاست  های انقباضی به  سمت  رونق و افزایش رونق و  خروج از رکود  سوق داده خبر خوبی است  . و اما  این  ضلع  سوم را  باید به  کاهش نرخ  تورم  ، سپس کاهش نرخ  سود  بانکی و پس از ان  رشد پی به ای بازار است  . ببینید  بازار در حال حاضر در پی به ای زیر 6 قرار دارد و  حتی برخی سهم ها  پی به ای تحلیلی 3 دارند  این  برای بازار می تواند  یک  پرش باشد  اما  می تواند  به نیمه  دوم  سال موکول شود  .

اما در بازار یک  نکته  بسیار مهم  وجود دارد  . بازار این  روزها  کم حجم  است هیچ  کس روزهایی که  بازار 600  میلیارد تومان  میانگین معامله داشت را فراموش نمی کند حالا این  عدد  به  زیر 100  رسیده است  . حجم  کم  دو نشانه دارد . نشانه اول این  است که کسی در این  قیمت ها  فروشنده نیست و البته  نشانه مهم تر این  است  که خریداری نیز هنوز در این  قیمت ها  نیامده است  . این یک  نشانه است  که  بازار نمی تواند  بیش از این  بریزد و برای برگشت  یک  نشانه  و یک  شوک  لازم  دارد . هر لحظه  که این  شوک  به  بازار برسد  می تواند یک  برگشت  تمام  عیار را  برای بازار رقم  بزند  به خصوص این  که  حالا  چارتیست ها نیز برای این  که  بازار را به  سمت  بالا  ببینند  دلایل متعددی دارند  .

و اما  با این مختصات  به  سراغ  بازاری می رویم  که  به نظر میرسد  فردا  می تواند  کمی بهتر  باشد  . همین  که  خاطره  مذاکرات  سیاسی از یاد  او برود و کمی به  فکر روزهای بهتر و خبرهای بنیادی تر باشد  برای بازار یک  اتفاق خوب  خواهد بود . امروز بازار کمی شل گرفت  و بعد  رفته  رفته خود را  پیدا  کرد و واقعاً مثبت  بازار امروز ستودنی بود که در منفی ها فروشنده  خاصی نیست و بازار با مثبت خود ایستاده بود  .

برای بازار فردا  به نظر می توان  روی جو عمومی بازار نیز حساب کرد  . البته  شک  نکنید  که  بازی امروز نیز در روحیه  فردا موثر است  !! به هر حال  یک  مساوی حتی روحیه  بازار را نیز بهتر می کند ولی رونق نسبی بازار دلار  و رونق نسبی گزارش ها و فصل مجامع بازار را داغ تر کرده است .

و اما  شاخص …

امروز شاخص با رشدی 95 واحدی در یک  قدمی 73 هزار واحد قرار گرفت  و به نظر فردا می تواند  این  سطح  را از ان  گذر کند ولی در روزهای بعد  با چالش هایی مواجه است  . در بازار امروز پارسان ، سفارس، فولاد،خودرو  در رشد شاخص موثر بودند  ولی از ان  سو کچاد  کمی ان  را  پایین کشیده  بود  .

به نظر با این شرایط میتوان به  بازار و شاخص و گذر از قیمت های بالاتر بیشتر امیدوار بود  .

و اما  با این  مقدمه  سری به  حاشیه های بازار بزنیم … حاشیه هایی  که در ان  هسته ای و بحث سیاسی مهم  ترین چالش ان  است  .  بازار بسیار به  مذاکرات  هسته ای وزن می دهد این  خبرخوبی برای بازار نیست و  در چنین  روزهایی از این  کار پشیمان می شود  . اما  به هر حال  روز چهار شنبه  با  آغاز مذاکرات  جو بسیار مثبت  بود . پنج  شنبه  بسیار مثبت  بود انقدر که اگر بازار باز بود شرایط تغییر می کرد و صفوف خرید شکل می گرفت  اما  جمعه  ناگهان  توی ذوق بازار خورد  . با هم  مروری به  خبرها  داریم  که  حاشیه های سیاسی بازار فعلاً در بحث هسته ای خلاصه می شود . روز پنج  شنبه کم کم  شرح  بیشتری از مذاکرات  اعلام شد  .ظریف گفت :بحث های بسیار سختی داشتیم. برخی مواضع طرف مقابل کاملا غیرقابل قبول است .امیدواریم طرف مقابل با واقع بینی برخورد کند. ظریف با بیان اینکه «از امروز کار نگارش متن آغاز شده است البته با کندی»، تاکید کرد: هنوز اختلافات اساسی وجود دارد اما همچنان امیدواریم که کارها پیش رود. دقت کنید عزیزان  نوشتن و اغاز به  کار پیش نویس میتواند  کار بزرگی در عرصه سیاسی باشد و دقت  کنید  که از کجا  به  کجا در حال  حرکتیم و نمی توان  انتظارات  نابحا  داشت  .

اما  اگر بخواهیم  خلاصه جریان  فعلی مذاکرا ت را  بیان  کرد  این بود  که  ظریف با تاکید فراوان  گفت : وارد مرحله نگارش توافقنامه شدیم/اختلاف نظر درباره محتوا و نحوه نگارش وجود دارد/در موضوعات اساسی به تفاهم نرسیدیم . این  سه  جمله  بهترین  توصیف از مذاکرات است و البته  تاکید اقای ظریف که در آذرماه یا در نهایت دی‌ماه ما میتوانیم مذاکرات را ادامه دهیم. اما ما فکر می‌کنیم بهترین فرصت تا 29 تیر است. در توضیح این  بحث ها نیز ایشان  تاکید کرده  اختلاف اساسی به مقدار زیادی برروی مقدمه  وجود ندارد اما در موصوعات اساسی اختلاف نظر هم درباره محتوا است و هم نحوه نگارش و چنین وضعیتی غیرقابل پیشبینی نبود و ما هم توقع داشتیم کار دشوار باشد.تعداد پرانتزها در متن مقدمه امری بسیار طبیعی است. انشالله همزمان با ماه رمضان و به برکت این ماه طرف مقابل سر عقل بیاید

اما  ان  چیزی که  لابلای صحبت های اقای ظریف گم  شد و کسی به ان  توجه نمی کند  این است که ظریف تاکید میکند آقای برنز در دیداری که به من داشت تعهد رئیس جمهور آمریکا به دستیابی به توافق هسته ای را به من اعلام کرد. این  خود خبر بسیار مهمی است  .

در پایان  نیز توافق شد  2 هفته  دیگر باردیگر مذاکرات  تشکیل شود و البته  هفته  بعد  دوباره در سطح معاونان  تشکیل شود . منابع مطلع از برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 درباره گام پایانی توافقنامه ژنو از یازدهم تیر ماه در وین خبر دادند

پس از مذاکرات  نیز وزير امور خارجه آلمان، گفت: مذاکرات هسته اي ايران و 1+5 به مرحله سخت رسيده است اما همچنان براي رسيدن به توافق جامع تا 20 جولاي 30تيراميدواري وجود دارد. در یک  خبر مثبت  دیگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پنجمین گزارش ماهانه خود درباره برنامه هسته‌ای ایران بار دیگر بر پایبندی ایران به تمامی تعهدات خود در توافق ژنو تأکید کرده است نمی خواهیم  برداشت  شخصی داشته  باشیم  اما  به نظر مذاکرات  به  جاهای خوبی رسیده و با  وجود  اختلاف تصمیم  و تمایل طرفین  برای حل شدن  جدی است .

در سایر خبرهارییس جمهور ، تعامل سازنده با دنیا را از عوامل توسعه و پیشرفت کشور خواند و گفت:حرکت ما به سمت روندی است که نتیجه برد – برد برای ایران داشته باشد و دولت طی ۱۰ ماه گذشته موفق به تامین منافع ملت ایران در منطقه و جهان شده است و توانسته زمینه های تحریم را آرام آرام مرتفع کند.چهره امروز ایران در دنیا و نزد افکار عمومی کاملا متفاوت با گذشته است و این باعث شده تا کارآفرینان بسیاری برای حضور و سرمایه گذاری در ایران اعلام آمادگی کنند به نحوی که امروز ما حتی پیش نویس قراردادهایی را با آنها امضا کرده ایم

دبر سوی دیگر در بحران  عراق کسی به  اظهارات  اوباما  وزن نمی دهد ولی صحبت های بسیار مهمی کرد  که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در خصوص نقش ایران برای حل بحران کنونی عراق گفت  در صورتی که تهران بتواند نقش سازنده ای برای حل این بحران بازی کند، ما از آن حمایت می کنیم

خبرهای اقتصادی کمتر بود ولی هند 1.65 میلیارد دلار پول نفت ایران را از طریق امارات متحده عربی می‌پردازد . امروز وزیر نفت  نیز تاکید کرد  که  وزارت نفت نسبت به بازگشت شرکت هیا بزرگ نفت و گاز خارجی خوش بین است.

اما در حوزه  بازار ارز شرایط کمی متفاوت  است و چهار شنبه  که   دلار افت کرده است و به  3190  نزدیک  شده  اما  رفته  رفته  با  خبرهایی مبنی بر این  که این  دور نیز اتفاق خارق العاده  رخ نمی دهد  شرایط تغییر کرد  و پنج  شنبه  مثبت  بود  . دلار در اواخر وقت  پنج  شنبه حتی به  3220 نیز رسیده  بودو  به نظر امروز نیز سکه با  رشد جهانی رشد کرد ولی دلار کمی صعودی  و سپس در 3200  تثبیت  شد  .  . گویا  قرار نیست  دلار زیر 3200  برسد و این خبرخوبی است  .

اما در بازار جهانی کار طلا صعودی مثبت  آغاز شد و به  1314 رسیده است که  امروز اثر ان  را در بازار سکه دیدیم   . نفت  اما  با کمی افزایش  به  107 دلار رسید  . مس از 6800  گذشته و به  6828  رسیده است  . و روی 2163 دلار است . رشد قیمت  روی  و مس خبرخوبی برای گروه  روی بازار است  . امروز اکثر رویی ها  صف خرید بودند . قیمت  متانول همچنان  همان  430  است و خبرخوب این  که  اوره  با  رشد قیمتی به  332 دلار رسیده است و کم کم  گروه  اوره  هم  به  بازار نیم  نگاهی  خواهد داشت .  به نظر روند  بازارهای جهانی خوب بوده است  .

و با این  خبرها  به  سراغ بازار می رویم  …

افزایش نرخی طلایی!

افزایش نرخ فروش داخلی سیمان باعث شده تا این روزها سیمانی ها به لیدر بازار تبدیل شوند سیمانی هایی که این روزها به دو دسته تقسیم بندی شده و انهایی که افزایش نرخ را در بودجه سال 93 لحاظ نکرده اند با توقف نماد و تعدیل مثبت و رشد قیمتی بیشتری همراه خواهند شد . البته  به نظر میرسد فردا دیگر این  گروه نیز با  فشار عرضه  مواجه  شود که  می تواند موج  اول نوسان  گیران  را در سهم  با  چالش مواجه  سازد .

سیمان داراب با صف خرید به سمت قیمتهای 350-360 تومانی در حال حرکت میباشدبه نظر میرسد نماد این شرکت سیمانی کم ریسک به زودی برای تعدیل مثبت عایدی متوقف شود سارابی که در مجمع پیش رو تقسیم سود مناسبی داشته و با این پی بر ای ریسکی در گروه سمیان نخواهد داشت

غول سیمانی فارس و خوزستان به سمت اهداف قیمتی 400 تومان در حال حرکت میباشد سفارس هم پتانسیل تعدیل مثبت را دارا میباشد اما ای امر منوط به بودجه شرکتهای زیر مجموعه به خصوص سیمان ابیک میباشد اما تعدیل مثبت قطعی است

امروز سیمان تهران افزایش عرضهها را در قیمتهای 520 تومان داشت بعید نیست در قیمتهای 540 تومانی شاهد متعادل شدن این سهم سیمانی باشیم اما سیمان تهران به دلیل فروش داخلی و قرار داشتن در مرکز کشور یکیاز شرکتهای سیمانی است که بیشترین تاثیر مثبت را از این افزایش نرخ خواهد پذیرفت . در این  سهم  شنیده  شده  قرار است بنیاد  سود بالا  تقسیم کند  ولی با  تجربه  مجمع  حفاری به نظر او نیز سیاست  تقسیم  سود 85تا90% را در نهایت  خواهد داشت .

پتروشیمی ها امیدوار به اینده!!!

در نمادهای پتروشیمی  امروز شاهد رشد قیمتهای جهانی اوره و متانول بودیم پتروشیمی های این روزها منتظر یک خبر خوب بنیادی میباشند خبرهایی که تا اینجا مثبت بوده و نیاز است برای اثر گذاری در گروه پتروشیمی به حیطه عمل برسند. در این  گروه  امروز گفته  می شد لاریجانی بر نرخ خوراک  13 سنت تاکید کرده و انجمن پتروشیمی  و معاون وزیر نفت نیز تاکید کرده است  خبری از این حرف ها نیست و قیمت  خوراک  را  دولت  مشخص می کند و بهتر است  همه  یکسان  باشند  .

در نماد پتروشیمی زاگرس امروز نوسانات مثبت خوبی را شاهد بودیم افزایش قیمت جهانی متانول از یک سو و احتمال افزایش تولید و فروش به سطوح 2،8 میلیون تن برای سال جار باعث شده زاگرس در این قیمتها و این پی بر ای در یک بازه یکساله بازدهی خوبی در دل خود نهفته داشته باشد.

شیمیایی ایران در قیمتهای نازلی قرار دارد تنها مشکل سهم عدم حمایت از این سهم میباشد شیرانی که علاوه بر افزایش سرمایه 200 درصدی از محل سود انباشته پتانسیل تعدیل مثبت 15 درصدی را هم در پیش روی خود دارد اما متاسفانه حمایتی از سوی حقوقیها شاهد نیست و با نوسانات ارامی همراه میباشد

پتروشیمی کرمانشاه ارام ارام خود را به قیمتهای بالای700 تومان خواهد رساند اینده سهم بستگی به میزان افزایش نرخ فروش اوره دارد افزایشی که اگر فراتر از انتظار بازار باشد میتوان به رشد قیمتی خوبی برای این سهم خوشبین بود .

در این گروه از شازند و مارون نیز خبرهایی از پوشش سود مناسب به گوش میرسد  .

در این  گروه حواستان  به پترول نیز باشد  که می تواند  با  رونق نسبی قیمتی مواجه  شود . گلتاش ف شکلر  و پاکشو  نیز که  البته  پاکشو  امروز متوقف شد  با خبرهایی از رشد نرخ  محصولات خود مواجه اند که  بسیار مهم و حیاتی است  .

 

فولادیها اوج میگیریند!!!

در نمادهای فولادی امروز نوسانات مثبت خوبی را از این شرکتها شاهد بودیم خبرهای خوبی از پوشش سود فولادیها در عملکرد 3 ماهه میرسد اگر فولادیها پوشش های خوبی داشته باشند خیال بازار از عدم پوشش بودجه این شرکتها راحت و میتوان رالی صعودی خوبی برای این شرکتها انتظار داشته باشیم

فولاد مبارکه قصد دارد تا در قیمتهای بالای 400 تومانی تثبیت شود باز هم اخباری از احتمال عرضه سهام فولاد هرمزگان در صورت پایدار ماندن جو مثبت بازار شنیده میشود همچنین احتمالا شاهد تعدیل مثبت هم در عملکرد 3 ماهه فولاد باشیم فولاد در این قیمتها با دید میان مدت ریسک کمی دارد

در نماد ذوب اما وضعیت چندان جالب دنبال نمیشود ذوب این روزها با کاهش قیمتی و بی اقبالی شدید بازار همراه و تنها گزارش 3 ماهه میتواند این سهم فولادی را از این وضعیت نجات دهد سود  و رشد 600% سود  اهن و فولاد  غدیر ایرانیان  خبرخوبی برای فولاژ ، غدیر و کچاد  است . به نظر این  سهم  مورد  توجه  بازار نیز هست و طبق اخرین  خبرها  به  بازار فرابورس می آید  . در کنار این  خبر رشد 3 الی 4 تومانی را این  تعدیل برای فولاژ رقم می زند  که  البته  بسته  به  سیاست  تقسیم  سود  شرکت دارد  . در مجموع سهم قابلیت های زیادی برای تعدیل دارد که او را  برجسته  تر می کند  . بهتر است  این  سهم  را نیز بیشتر زیر نظر داشته  باشید  .

در نماد  فولاد مبارکه  یکی از زیر مجموعه ها  گزارش خوبی داد  . فولاد  هرمزگان یکی از این  شرکت ها  بود  . این  سهم نیز گزارش داد و 150  میلیارد تومان  سود  دیده است که  البته  فولاد چیزی از درامد  این  شرکت  شناسایی نکرده است و خیلی موثر نیست اما  بهتر است  بدانید  که این  شرکت  زیان  26 میلیار تومانی را  با  70% ظرفیت  به  سود 150  میلیارد تومانی تبدیل کرده است . این در حالی است که ظرفیت  اهن  اسفنجی در حال حاضل 1278000 است  که  به 1650000 تن می رسد  و ظرفیت اسلب نیز 1074000 تن  است که  به 1350000 تن  خواهد رسید  . این  سهم هم  به  زودی به  بازار می اید که  در زمان خود  بحث می شود ولی این نشان  می دهد  ارزش فولاد مبارکه با این  حجم  تولید در زیر مجموعه ها و  خود  شرکت  با  قیمت  تابلو نباید سنجیده  شود  . بارها  گفتیم  که  فخوز و  فولاد  بخرید نه  برای سال 93 بلکه تغییرو تحولات  سال 94 در این  گروه موثر است .

 

باد خودروییها موقت خوابید!؟

امروز میزان افزایش نرخ نهایی خودرو ان میزانی که بازار انتظار داشت نبوده و شاهد عدم اقبال چندان بازار به نمادهای خودرویی بودیم خودرویی هایی که در انتظار دو رویداد مهم هستند اولی گزارشات 3 ماهه و دومی نتایج مذاکرات هسته ای که هر یک تاثیر بسزایی در روند این شرکتها خواهد داشت . البته  فعلاً خودرویی ها  برای گزارش های 12 ماهه  یک  یک  متوقف می شوند  . در بازار البته خبرهای خوب در مورد  خودرو  کم نبود . خبرهایی که  عقب نشینی چند گام  شورای رقابت  را می رساند . البته  امروز اعلام  قیمت  206 بدون  رشد قیمت  خاصی بازهم  ذهن ها  را به  جای پرت  برد . در این  گروه  چشم  همه  به خودرو ست  . سایپا که منفی بود و فقط کمی خودرو  بود  که  مثبت  شده  بود  . شایعه  سود  210  ریالی از سوی برخی از فعالان  بازار و کسانی که  با  شرکت  ارتباط دارند  شنیده  می شود .اما در خبرها  چه می گذشت  در جدیدترین جلسه خودروسازان و شورای رقابت دو طرف به توافق نهایی در زمینه‌ قیمت خودروهای داخلی دست یافتند. به گزارش ایسنا، براساس جدید‌ترین اخبار به دست آمده در این جلسه اعلام شد که قیمت‌های تعیین شده از سوی شورای رقابت بدون احتساب هزینه‌هایی چون بیمه، شماره‌گذاری، مالیات بر ارزش افزوده و سایر عوارض مربوطه بوده و این هزینه‌ها به قیمت‌های نهایی اضافه خواهد شد. همچنین شورای رقابت هزینه مربوط به استاندارد‌های اجباری چون یورو 4 و کیسه هوا را نیز محاسبه و به قیمت‌های اعلامی اضافه خواهد کرد. نیازی به خرید در سقف و صف خرید نیست . در مورد  این  گروه  کمی صبر کنید  . افزایش نرخ  بدون هزینه  نخواهد بود  . به نظر قیمت های فعلی برای خودرو  بد نیست . ورنا  اصلاح  زیادی کرده ولی کمی صبور باشید . یک  مانع  بزرگ دیگر یعنی گزارش 12 ماهه  سر راه  این  گروه است  . امروز تامین  قطعات  یا  ساپکو نیز گزارش داد که  سود عملیاتی 3 برابر شده  بود ولی با عدم پوشش سود  غیرعملیاتی مواجه  بود  .

در این گروه   بی گدار به  اب نزنید  و در این گروه اگر قصد حضور دارید خود خودرو  از باقی سهم ها  منطقی تر است  . ولی بازهم  تاکید می کنیم  بی گدار به اب نزنید  و سنگین وارد  نشوید .

توقف خاور نیز جالب بود که  برخی معتقدند  برای تعدیل در گزارش سود  سال 92 بوده  . اتفاقی که  برای بسیاری از   اعضای خودرو  رخ می دهد .

ایرانخودرو با مقاومت 280 تومانی درگیر میباشد رشد قیمتی پژو206 اندک بوده و بازار انتظار رشد بیشتر را داشت ایرانخودرویی که شنیده میشود پوشش سود بالایی در عملکرد3 ماهه داشته و با تعدیل مثبت همراه میباشد

گروه بهمن حتی با رشد چند درصدی سود سال 92 خود و تایدی تعدیل مثبت و اعلام سود 40 تومانی بریا سال 93 باز هم نتوانست رشد قیمتی را تجربه نماید این روزها خبهمن در قیمتهای نازلی قرار گرفته که میتواند در صورت مثبت شدن و رشد بازار یک رالی صعودی دیگر را تجربه نماید

سایپا امروز با نوسانات منفی همراه شد ظاهرا رشد تولید خودرو در این شرکت کمتر از حد انتظار میباشد سایپا در انتظار فعال شدن یک پتانسیل بنیادی یا یک خبر خوب است تا بتواند از این وضعیت رهایی یابفته و روند صعودی در پیش بگیرد

لیزینگی ها احیا میشوند!!!

این روزها افزایش شدید تولید خودرو باعث شده تا شاهد اقبال بازار به لیزینگیها باشیم سهامیکه تعدیلات مثبت بسیار خوبی در دل خود نهفته داشته و خبرهای مثبت در خصوص گسترش بازار انها و احتمال ورود به لیزینگ ساختمان هم مزید بر علت شده است

لیزینگ صنعت و معدن باصف خرید میرود تا قیمتهای 220 تومانی را هم برای فتح قله 240-250 تومانی بشکند شایعه تعدیل مثبت این سهم از یک طرف و احتمال ورود بهحوزه لیزینگ مسکن باعث اقبال بازار به این سهم لیزینگی شده است

در نماد لیزینگ ایرانیان خبر اخذ قرارداد لیزینگ جدید باعث شده تااین سهم با رشد قیمتی خوبی همراه شود وایران به سمت هدف قیمتی 200 تومانی میرود احتمالا سهم با تعدیل مثبت خوبی همراه میشود اما تنها مشکل سهم شفافیت پایین میباشد . از وایران  شنیده می شود  یک  قرارداد جدید با ایران خودرو  منعقد شده  که خبرخوبی برای سهم  است  .

رایان سایپا که به عنوان لیدر این گروه شناخته میشود امروز عرضه های سنگینی را شاهد بود شنیده میشود ولساپا برای سال 93 پتاسنیل رشد سوداوری خوبی داشته و همچنین شرکت به دنبال یک افزایش سرمایه میباشد ولساپا اجتمالا در صورت فشار عرضه ها فردا متعادل شود . در کنار لیزینگ  شاید ربطی نداشته  باشد ولی گروه  تایر نیز می تواند  گزارش های خوبی بدهد  .

 

چهارگوشه بازار!!!

امروز باما با صف خرید و رشد قیمتی همراه شد سطوح قیمتی 920 تومان را اولین هدف قیمتی سهم ارزیابی میکنیم اما در صورت رشد بیشتر و تعدیل مثبت در گزارش 3 ماهه سطوح قیمتی 1000 تومان در انتظار بامایی خواهد بود که این روزها وضعیت خوبی را از نظر عملکردی دنبال میکند

تعدیل مثبت اندک بانک انصار چندان نمیتواند رشد قیمتی بالایی را بریا سهم به ارمغان بیاورد انصاری که به دنبال اخذ مجوز افزایش سرمایه 200 میلیارد تومانی برای سال 93 میباشد شایعه شدهاین بانک به دلیل پروژه های ساختمانی خود و سود بالای سال 93 رشد قیمتی خوبی پس از مجمع دنبال خواهد کرد

پارسان به قیمتهای 760 تومانی رسید رشد قیمتی بیشتر میتواند پارسان 800 تومانی را به ارمغان بیاورد غدیر نیز شرایط خوبی دارد و بحث افزایش سرمایه مطرح است  . در این دو سهم روزهای قبل نیز صحبت  شد  . غدیر یک  برنامه افزایش سرمایه  را  به  زودی به  بازار اعلام می کند  که از محل انباشته است  . اما  مهم ترین خبر هادر پارسان  می گذرد  فعلاً نمی توان  چیزی گفت  ولی این  سهم  را  بیشتر زیر نظر داشته  باشید  . شاید یک  تعدیل 30 تومانی در پارسان  رخ داد  و سهم  به این  رشد سود  رسید  . به  زودی پارسان ویترینی ارزشمند از صنایع  پترو پالایشی بازار می شود  .

قیمت های 7400 و 7500  ریال  برای پارسان واقعاً قیمت های منطقی است . در پارسان مهمتر از همه بحث افزایش نرخ فروش داخلی اوره میباشد که میتواند زمینه ساز رشد قیمتی و سکوی پرتاب این سهم شود.

ختور گزارش جالبی را داده است و موفق شده در سود خود که  پیش ازاین مبلغ 226 ريال اعلام نموده بود که مطابق صورتهاي مالي حسابرسي نشده مبلغ 581 ريال به ازاي هر سهم محقق کند. ضمنا مطابق صورتهاي مالي تلفيقي حسابرسي نشده سود هر سهم تلفيقي سال مالي 1392 به مبلغ 855 ريال محقق گرديد.  در این  سهم به نظر قیمت های امروز کمی تند بود ولی در مجموع به نظر این  قطعه  ساز شرایط بدی نداشته  باشد ولی قیمت  رشد بالایی کرده است  .

 

گروه  روی خوب درخشید  ولی مسی ها منتظر هنر نمایی مسی بودند  . البته  مسی نه مسی !! در مورد فملی صحبت می کنیم  . این  سهم  کاهش سود  را داشت  که  برخی انتظارش را داشتند  اما این  شدت و نزدیک  به  20% کمی غیر منتظره  بود . به هر حال  فملی برای سال 92 مبلغ احتمالاً در بهترین  حالت  300  ریال  تقسیم  شود و با  توجه  به سود  نهایت  600 در 6 ماهه اول سال احتمالاً سهم  تا 2800 ریال  افت  منطقی را داشته و پس از ان  با  یک  رشد موقت  همراه  شود  . در این  سهم  برخی تکنیکالیست ها  قیمت های زیر 2600  را  بهترین  قیمت  برای خرید توصیه می کنند پس بهتر است  کمی منتظر بمانیم  .

 

امروز مجمع  حفاری نیز برگزار شد  که  750  ریال  تقسیم  شد  . در این  سهم به نظر همانطور که  بارها  نیز تاکید  شد مجمع موفقی را داشته و سود خوبی نیز تقسیم  کرد و در گزارش پیش رو  نیز تعدیل می دهد .

 

در گروه  بانک  وبصادر با کاهش فشاز فروشنده  صف شد  ولی صفی ضعیف ولی برخی معتقدند وبصادر تا  اخر تیر به  1100  و 1120  ریال  میرسد  . در این  گروه تجارت و ملت  را  نیز باید بیشتر زیر نظر داشت  به نظر با  رشد عقود  مبادله ای این  دولتی ها  بیشتر رشد می کنند  . امروز برخی روی انصار کار می کردند  سهم  عملیاتی بد نبوده  ولی خارق العاده نیز نبوده است  .

این  روز ها  بمپنا هم  برای بازار جذاب شده است  . سود این  شرکت در گزارش 12 ماهه   از ۱۵۷۲ریال به ۱۶۲۶ریال رسیده . به نظرانتظارات  بازار از سهم  بیشتر بود اما همین نیز خوب است  . در صورت های مالی شرکت  گفته  شده  بدهی به شرکت مپنا از طریق انتقال میزان مالکیتش در نیروگاه پرند و سنندج و مابقی از طریق تهاتر بین توانیر و مپنا پرداخت کرده است و این  موضوع در سود سال 93 و  94 موثر است  . .خبرهایی که اخیراً در مورد پرداخت  مطالبات سهم  داده  می شد  گویا در سال 92 رخ نداده و در وصل مطالبات  ضعیبف عمل کرده است  .در این  سهم  بسیار خبرهای اخیر وزیر را  عامل رشد سهم می دانند  .  با توجه به خبر شروع طرح سیکل ترکیبی و هم چنین اتمام دوره باز پرداخت بدهی هایش می تواند  شرکتی جذاب به نظر برسد  . اگر بحث تقسیم سود  را دارید بمپنا از رمپنا جذاب تر بوده و برای نگهداری گزینه  قوی تری است  .  امرز این  سهم خیلی مورد  توجه نبود اما می تواند  جز سهم های خوب در بازار باشد  .

به وضوح مشخص است  که  شبندر در حال  کنترل شدن است  . طبق برخی شنیده ها  تعویق معامله  بلوک  از 2 به  14 به دلیلی عدم  امادگی برخی خریداران و بررسی بیشتر بوده است  . تا  بدین  جا  طبق شنیده های ما  دو گروه  اظهار امادگی کامل دارند که  طی روزهای اتی در مورد  انها  صحبت می شود  . در مورد  این  سهم  ریسک ها و فرصت ها  زیاد است  ولی به نظر قیمت های زیر 11500  که  به نظر تا  14 تیر و قبل از معامله نگه داشته  می شود جذاب است . کمی باید روی این  سهم  صبور باشید  با دید  نوسان  تا  14 تیر خرید منطقی نیست ولی پس از ان  شاید سهم  تا  13500 و 14000 ریال  نیز رشد کند  .

امروز بوعلی گزارش خوبی را منتشر کرد . به نظر میرسد در سرمایه  گذاری ها  خارزم  نیز بد نباشد اگر رشد گروه  سیمان  ادامه دار باشد  وبیمه و صنعت  بازهم مثبت اند ولی به نظر فردا نیز انها خیلی مثبت نباشند  .

در پایان  تا  ساعاتی دیگر تیم  ملی برابر ارژانتین  بازی  خواهد کرد  … انتظار خاصی نداریم  به امید بازی زیبا و ابرومندانه ایران  برابر این  تیم  قدرتمند که حداقل در خاطره ها  بماند …

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

31 خرداد 93

 

۱ پاسخ

  1. با سلام
    من حسینا را سنگین در قیمت 6000 تومان دارم قبل مجمع خارج شم یا با سهم بمانم؟؟
    سپاس

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.