گزارش بازار شنبه 4 مرداد 93

گزارش بازار شنبه 4 مرداد  93

بسته ای برای بازکردن گره بازار!

گزارش بازار بتاسهم 15:35 : امروز شنبه ، 4 مرداد ماه  بازار سرمایه  یک  روز بسیار جالب را داشت . امروز واقعاً انقدر خبرها  زیاد است  که نمی دانیم  از کجا  شروع  کنیم  . از خود  بازار بگوییم  . از گزارش هایی که  رسیده و میرسد ، از بازگشایی ها ، بازارهای جهانیو  یا این  اخرین  خبر رونمایی از بسته  حمایتی در جهت  خروج از رکود . واقعاً بازار پر خبری را داشتیم  اما  بازار ما  پر رونق نبود . ابتدا  به  دنبال پر رونق نبودن  بازار و چرایی ان میرویم و سپس به  بررسی خبرها  و اثرات  ان در بازار می پردازیم  . البته در این  شرایط نباید از نیمه تعطیل بودن بازاردر این هفته نیز غافل شد  که اثرات  بسزایی را در فضای سرمایه  گذاری و سیاست  صبر سهامداران  دارد  .

این  متن  مربوط به  گزارش بازار روز چهارشنبه است . ان  را  با دقت  بخوانید :

ببینید از بازار چه  انتظاری دارید  . بیماری که تا  2 ماه پیش با  زخمی عمیق دست و پنجه نرم می کرد  قرار نیست در این  ایام  برای شما  لزگی بزند ! به هر حال  بازاردر حال  خروج از یک  کانال  طولانی مدت نزول است و لازم  است  که  سرعت  رشد او  بالا و هیجانی نباشد  و با هر دوره  رشد چند  روزه و به خصوص در مدت اخیر که  بازدهی بازار نیز بالا  بوده  نیاز به  یک  استراحت  جدی تر از قبل احساسی می شود پس حتی اگر بازار 2 روز منفی بود و یا  شدت  مثبت ان  کم بود نباید ترسید  پا پس کشید  . اتفاقاً وقت خوبی برای اصلاح  پرتفوی است  . بازار در مدت  اخیر چرخشی به  سمت  سهم های بنیادی پیدا کرده است  و به نظر این  رویداد  مثبتی است  که می تواند  ادامه ان  روند  با  ثباتی را برای بازار رقم  بزند  .

این نشان  می دهد  که در همین مسیر صعودی امروز نیز برخی سهم ها در حال استراحت  بودند و دست  به دست  شدند . این  مسیر شاید فردا نیز ادامه داشته  باشد و در ساعات  اولیه  بازار مسیر عرضه  بازهم  طی شود ولی کم کم  شرایط تغییر می کند و عرضه ها  کاهش یافته و جای خود ر ا به  تقاضا می دهند  . البته  جو تعطیلات باعث خواهد شد  تا  کمی تقاضا  هم افت  کند ولی با  توجه  به خبرهای رسیده  به نظر امیدواری به  بازار می تواند  بیشتر باشد  . به خصوص با  رسیدن  بسته  حمایتی  و خبرهایی مبنی بر لغو گرفتن  عوارض بر بخشی از محصولات می تواند  جالب توجه  باشد  .

در مورد  این  شرایط به  طور مفصل فردا  صحبت  می کنیم و مختصات  این  بسته  را نیز در قالب 17 نکته  برای شما در بخش اخبار بازار امروز  و متنی مجزا شرح دادیم . اما در شرایط فعلی بازار چه خبر است  و چه  اینده ای در انتظار بازار است  . همچنان  معتقدیم  بازار در میان مدت و بلند مدت افق بسیار روشنی دارد ولی در کوتاه مدت  مسیر کمی پر پیچ و خم و البته  کند  است و با  سرعت  پیش نمی رود ولی مثبت خواهد بود .

در حال  حاضر بازار امروز، فردا و دوشنبه  را  باید رصد کرد و به نظر با  توجه  به این  که  گفته  شده عید روز سه  شنبه است  تا هفته  بعد  تعطیلیم  . در مورد بازار امروز جو از ابتدا  مثبت اما  با عرضه  آغاز شد  . اگر بخواهیم  شمای کلی از بازار بدهیم  جو گروه  فلزات ، فولاد ، دارو  بهتر بود و بانک  نیز بد نبود . اما  بدتر از همه  لیزینگ و خودرو  بودند که خودرویی ها  با  این  گزارش های افتضاح  کار را  حسابی خراب کردند . اما در ادامه  بازار با  رونق نسبی بازارهای جهانی   و همچنین  رسیدن  خبرهای خاص امید  در دل بازار بیشتر شد  . گزارش پالایشگاهی ها هم  امیدواری را  به  بازار بیشتر کرد  . در همین  گیرو دار خبرهای خوب برداشته  شدن  برخی عوارض  و پس از ان  خبر  بسته  حمایت  و خروج از رکود می تواند انرژی خوبی برای بازار فردا  باشد  . البته  گزارش های میاندوره ای و بازگشایی نماد ها نیز امروز هیجان  خاصی را  به  بازار بخشیده  بود  .

برای بازار فردا  به نظر میرسد جو کمی پر شتاب و  پر عرضه  آغاز شود ولی رفته  رفته شرایط بهبود خواهد داشت  طوری که  می توان حدس زد روز دوشنبه بازار مثبت  مناسبی را تجربه می کند  .

و اما  قبل از بررسی حاشیه ها  و رسیدن  به متن  اصلی بازار نیم  نگاهی خلاصه  وار به متن  سیاست های اصلی خروج از رکود داشته  باشیم  که  برای بازار نکات  مهمی را در برداشت  :  به  طور خلاصه  باید اذعان  داشت :

دولت اذعان  کرده به  رفع تحریم ها در سال 93 امیدی نیست و سرمایه  گذاری هم  رشدی نمی کند .

افت  تقاضا و رکود  را داریم

دولت عزم خود را  بر افزایش تقاضا متکی به افزایش صادرات (تقاضای خارجی برای محصولاتِ ایرانی) و ایجاد تحرّک در بخش‌هایی چون صنعت و مسکن مبنا قرار داده

یکی از مهم ترین اولویت های دولت در این بسته این  است  : رویکرد و جهت‌گیری اصلی دولت در تدوین سیاست‌های پولی “انضباط پولي”، “ثبات اقتصاد کلان” و “پیش‌بینی پذیری تحولات متغیرهای اقتصاد کلان از جمله نرخ تورم” است. یعنی همچنان  کنترل تورم  اولویت دولت است  .

یک نکته  در مورد  نرخ  سود و نرخ تورم  این  که . اصلاح و انعطاف در نرخ‌هاي سود بانکي متناسب با تورم انتظاری و فراهم نمودن زمینه رقابت بین بانک‌ها  يکسان‌سازي و کاهش تدریجی نسبت سپرده قانوني بانک‌ها متناسب با تحولات نرخ تورم

سیاست‌های ارزی دولت در سال 1393 بر مبنای کاهش نوسانات نرخ ارز، حفظ رقابت‌پذیری بنگاه‌های داخلی در مقابل بنگاه‌های خارجی، زمينه‌سازي براي اجراي برنامه يکسان‌سازي نرخ ارز تا پایان سال 94 و تسهيل دسترسي به خدمات ارزي استوار است. رویکرد “حفظ رقابت‌پذیری بنگاه‌های داخلی در مقابل بنگاه‌های خارجی” نیز منجر به سیاست‌گذاری ویژه‌ای در زمینه سطح نرخ ارز حقیقی خواهد شد. به وضوح  مشخص است که  دولت   برنامه ای برای کاهش مصنوعی ارز ندارد  .

حذف ماليات تكليفي فعاليت‌هاي پيمانكاري و كاهش نرخ موثر ماليات اشخاص حقوقي همچنين تعطيلي مالیاتی به مدت 3 سال براي مناطق توسعه يافته و 5 سال براي مناطق كمتر توسعه‌يافته در نظر گرفته شده است

یکی از مهم ترین  بند ها حمايت از صادرات غيرنفتي. 100% درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهاي غيرنفتي و محصولات بخش کشاورزي و 50% درآمد حاصل از صادرات مواد خام با نرخ صفر مشمول ماليات ميشود . یعنی معافیت های مالیاتی پا  برجاست  . البته  اخذ مالیات از خرید و فروش خانه نیز مهم  است .

بحث نرخ خوراک  پتروشیمی ها  و قرالداد های 10  ساله

بحث این  که  نرخ گذاری ها  تا پایان  سال 93 حدف شود و دولت  دخالتی در نرخ گذاری نکند .

برای بانک ها منطقی¬کردن سهم تسهيلات عقود غيرمشارکتي در شبکه بانکي و برای گروه  رایانه بحث  گسترش دامنه نفوذ کارت¬های اعتباری برای خرید کالاهای بادوام تولید داخل . برای گروه  لیزینگ  نیز تاکید  بر لیزینگ  کالاهای بادوام مهم  بود  .

در بازار سرمایه  بیشتر بر بحث توسعه تاکید شده  بود . همچنین در بخش انرژی نیز به موضوع افزایش تولید در پارس جنوبی  و صادرات

یک  نکته  بسیار مهم دیگر این  بود که ایجاد امکان فروش ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به نرخ بازار آزاد به نظام بانکی فراهم  اید  که این  نیز اتفاق بزرگی برای بازار است  . به خصوص شرکت های صادر کننده

در بخش مسکن نیز سیاست های دولت  بیشتر رونق بدون تورم  است  . در مجموع  امیدواریم  این  سیاست ها  اجرا  شود و هر چه  سریعتر دولت  سیاست های خود را اعمال کند  که  بی شک  هم در کوتاه مدت و هم در میان مدت  به  سود  بازار است  .

این  موارد  از این  جهت  عرض سد  که  به نظر این  سیاست ها از فردا خود را در بازار نشان  می دهند  به نظر تقویت  صادرات در بطن  این  موضوع  قرار دارد  و البته توجه  به  بانک ها و پیمانکاران  هم  مهم  بود  .

و اما  سری به  شاخص بزنیم  که  امروز لب مرز قرار داشت  . شاخص امروز با  کاهشی 1 واحدی یک  روز نرم  را پشت  سرگذاشت  . البته این  کاهش نرم  لازمه اش این  بود که برخی بازگشایی های مثبت  صورت  گیرد  . در بازار امروز منفی تاپیکو، خودرو و پارسان  مهم  بودند و در مثبت ها نیز فملی  در کنار رمپنا، وبصادر  و وبانک بازگشایی های مثبت کننده  بازار بودند  . بسیاری معتقدند  گذر از این  چله حساس شاخص را  به  سمت 79 هزار رهنمون می سازد  . البته در این  شرایط  به نظر با خبرهای خوب پالایشی می توان  اتفاقات  بهتری را  برای شاخص رقم  زد  .

و اما  سری به  حاشیه های بازار بزنیم . امروز هم  خبرهای سیاسی کمتر از خبرهای اقتصادی است و به نظر میرسد تحولات خوبی را در این  حوزه  یعنی خبرهای اقتصادی داشته  باشیم  . اتش بس غزه  2 ساعت هم دوام نیاورد و بازهم  شاهد جنگ  این دو بودیم  .

در بحث هسته ای عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایستادگی تیم مذاکره کننده را در مذاکرات ستود و گفت: ۸۰ درصد از توافق هسته ای با ۱+۵ حاصل شده است و در این ۴ ماه می توان زمینه را برای توافق نهایی اماده  کرد  . به نظر صحبت  خوب و منطقی بوده  و به  بازار امیدواری می دهد  .

دیروز نهاوندیان هم  در حضور یکی از مسئولان اقتصاد  ایتالیا تاکید کرد که  آرامش فضای اقتصادی و فعالیت‌های دیپلماتیک دو عامل بازگشت سرمایه گذاران خارجی به ایران خواهد بود. اما  یکی دیگر از مهم ترین  خبرهای روزهای قبل این  بود  که به نقل از وال استریت ژورنال، شرکت هواپیمایی بویینگ آمریکا برای فروش قطعات یدکی به ایران ایر ایران به توافق رسیده است. – در اوریل سال 2014 وزارت خزانه‌داری آمریکا این اجازه را به دو شرکت بویینگ و جنرال الکتریک داد تا در راستای توافق داخلی ایران و کشورهای جهانی قطعه و خدمات به ایران بفروشند . این هم خبرمهمی بود که در هیاهو گم  شد .

اما در یک  خبر سیاسی اقتصادی بحث واریز دارایی های بلوکه  شده نیز جالب بود  . براساس توافق اخیر بین ایران و گروه ۱+۵ در وین ۶ و تمدید چهار ماهه مذاکرات، قرار است ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از درآمدهای بلوکه شده حاصل از فروش نفت ایران طی ۶ قسط به حساب بانک مرکزی واریز شود که دهم مرداد سررسید اولین قسط است. در فواصل زمانی تقریباً هر سه هفته یک بار خواهد بود . بنابر زمان‌بندی انجام شده در توافق ژنو برای دریافت 4.2 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه ایران، در روز گذشته (دوم مرداد ماه همزمان با 24 ژوئیه) آخرین قسط این دارایی‌ها واریز شد. تا  دلواپسان خیلی هم  نگران دلارهای ان  طرفی نباشند  .

در سایر صنایع  این  روزها  توجه  به پتروشیمی ها  زیاد است  . مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با بیان اینکه با افزایش میزان خوراک، تولید مجتمع های پتروشیمی کشور بزودی افزایش می یابد، اظهار داشت: بتازگی واحدهای جدید مانند، پتروشیمی ایلام و پلیمر کرمانشاه وارد مدار تولید شده اند. راه اندازی فازهای ١٥ تا ١٨ پارس جنوبی تحولی بزرگ در زمینه تامین خوراک پتروشیمی ها در بخش متان، اتان و میعانات گازی ایجاد خواهد شد، گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده امسال ١٠٠ میلیون مترمکعب گاز طبیعی یا متان از طریق این فازها به تولید کشور افزوده می شود که می تواند کمک زیادی به مجتمع های پتروشیمی مصرف کننده، کند.این  خبرخوبی برای این گروه است  . در بسته  حمایتی نیز خبرهای خوبی از انها  شده است  .

در خبرهای خوب درامدی دولت  باید به  مالیات  اشاره کرد  که  بیش از 6.8 هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده در ۴ ماه امسال وصول شده است. در خصوص مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار اظهارداشت: در تیرماه سال جاری وصولی مالیات ارزش افزوده 88 درصد بوده همچنین از اول سال تا تیرماه سال جاری بیش از 6 هزار و 800 میلیارد تومان وصول مالیات این بخش بوده است و خود تیرماه 2 هزار و 700 میلیارد تومان مالیات وصول شده است و تا تیرماه 80 درصد رشد نشان می‌دهد.

 

از سوی دیگر معاون بازار شرکت بورس با بیان اینکه گزارش 3 ماهه شرکتها فراتر از انتظار بود، تاکید کرد که بورس تهران از این پس روند مثبتی به خود گرفته و به زودی از بازدهی منفی خارج می شود. این نیز نشان  می دهد جو خوش بینی به  بازار زیاد است  .

در حوزه  دلار …

دلار با ثبات  نسبی بین  3130 و 3140  در نوسان  است . اما  به نظر در 3 روز پیش رو به دلیل جو مثبت  تقاضا  و مسافرت های خارجی روند  دلار صعودی خواهد شد . حتی به نظر اگر دلار به  3200 در این  چند روز رسید تعجب نکنید . امروز اعلام  سیاست های ارزی دولت  به نظر تا حدودی به همه  فهماند که  دلار زیر 3000 نخواهد امد  .

اما  یکی از مهم ترین  رویداد ها در بازار جهانی رخ می دهد  . جایی که  امار اشتغال در امریکا  برای اولین  بار در 8 سال  گذشته  رشد خوبی را نشان  داد و باعث رشد بازارها و سقوط طلا  شد  .

در بازارهای جهانی روزهای گذشته و البته دیشب  با تلاطم قیمت ها  همراه  بودیم  . قیمت ها  که  رشد بالایی را کرده  بود  کمی فروکش کرد  . طلا البته  کمی رشد داشت  و به  1307 دلار رسید  و نفت هم  در 101 دلاری قرار دارد  . مس در قیمت های 7142 دلار  و روی نیز در محدوده  2400 دلار قرار دارد  . الومینیوم نیز به  1943 دلار رسیده است  . اگر یک  رشد  دیگر را در بازارهای جهانی داشته  باشیم  مسیر بازار و شرکت های مرتبط نیز تغییر می کند  . در این  حوزه رشد قیمت  فولاد  نیز حائز اهمیت  است  . کاقی است  مس 2 هفته  بالای 7100 تثبیت شود و از ان  سو  روی نیز به  2400  برسد  و تثبیت  شود انگاه  شرایط بازار متفاوت  خواهد بود  . قیمت  فولاد نیز به  420  رسیده است . قیمت اوره نیز البته  کم  شده و به  333 دلار کاهش یافته و این هم  خبرخوبی نیست . البته  همین جا عرض کنیم  پردیس خبرهای خوبی از تولید و فروش در دل خود دارد .

ریزش گزارشی !

گزارشات بسیار ضعیف خودروسازان به خصوص سایپا و شرکتهای زیر مجموعه اش باعث افت شدید قیمتی سهام خودروسازان شد افتی که به نظر میرسد سهام این شرکتها به به فاز اصلاحی فرو خواهد برد.گروه خودرو  خوار و ذلیل شده است  . صف فروش ایران خودرو  اکثر گروه  را  منفی کرده است  تازه  سایپا  بیاید  که  واویلاست  . گزارش افتضاح خپارس و  خاور  نیز مزید  بر علت  شده است  . در کنار این  موارد  خبرهای بازنگری در قیمت  خودرو  نیز جالب نبود  . بهتر بود اصلاً قیمت خودرو  رشد نمی کرد چرا  که هر روز کسی چماقی برداشته و برای خودنمایی بر سر این  گروه می زند  . البته  فشار ها  به دولت  نیز گویا  کار ساز شده است  . عضو ناظر شورای رقابت گفته  در این جلسه مقرر شد قیمت خودرو و آپشن‌های آن مورد بازنگری قرار گیرد. در صورتی که شورای رقابت زیر بار بازنگری قیمت خودرو نرود، مجلس طرحی را برای قیمت‌گذاری تدوین خواهد کرد.  این  گروه بازهم زیر فشار است  با گزارش ضعیف خاور  و رشد زیان  به نظر این  سهم  از دور خارج  شود  . گزارش خساپا نیز کار را خراب تر کرد  . شرکت  نه  تنها  رشد سود نداشته  بلکه  سود  11 ریالی را  به  9 ریال  کاهش داده است  . زیان  شرکت نیز 84 ریال در 3 ماهه است  مشکل اینجاست  خساپا  سود عملیاتی نیز ندارد . باز خدا پدر گزارش خودرو را  بیامرزد که  بهتر بود .

یک  نکته  دوستانی که دراین  گروه  سود های نجومی در می آوردند  امروز کجای این  بازی هستند . شک  نکنید  در بخشی از صف فروش هیجانی خودرو  این  سود سازی ها نیز موثر بوده است . هر چیزی که  غیر معمولی رشد کند. غیر معمولی هم  میریزد .

گزارش بسایر ضعیف پارس خودرو این سهم را به کام صف فروش فرو برد پارس خودرویی که با این وضعیت خبری از احیا شدنش نیست و حتی احتمال زیانده شدنش برای سال جاری نیز دور از ذهن نمیباشد .

انصافا گزارش عملکرد 3 ماهه ایرانخودرو استثنایی بوده و این شرکت جای رشد سوداوری خوبی دارداما جو منفی خشک و تر را با هم میسوزاند ایرانخودرو به کام روند اصلاحی فروش رفته و فعلا هدف قیمتی 240تومانی را پیش رو دارد

نه سود 10 تومانی نه از سود 20 توماین زامیاد که روزها بر سر زبانها به صورت شایعات پراکنده بود خبری است و نه از بهبود روند این شرکت خودرویی زامیاید که تنها ایمد سهامدارانش به افزایش قیمت محصولات این شرکت خودرویی برای احیا مجدد میباشد

دست سیمانی ها خالی است!!!

گزارشات سیمانی ها نیزبا این  که  نکات  مثبتی داشت  ولی افق خوبی ندارند . گفته می شود گزارشات 6 ماهه انها نیز به خصوص در شرکتهای صادر کننده این گروه به دلیل افت شدید صادرات سیمان چنگی به دل نخواهد زد دست سیمانیها این روزها خالی است

سیمان غرب بر سر مقاومت 580 تومانی متوقف شد سغربی که تنها در صورت عبور از قیمتهای 580 تومان میتواند رشد قیمتی خوبی را تجربه نماید این سهم سیمانی اهداف قیمتی 620 تومانی را پیش رو دارد سیمان غرب به نظر میرسد با کاهش میزان صادرات امیدی برای رشد سوداوری ندارد

شاید کمتر کسی فکرش را میکرد که روزی سیمان فارس و خوزستان 400 توماین قیمتهای 300 تومان را هم ببیند و هچنان منفی باشد سهمی که روزگاری به دلیل خبر انتقال سهام سیمانی هلدینگ صبا تامین به این شرکت با رشد بالیا قیمت و پی بر ای همراه شده و این روزها دیگر خبری از ان روزهای پرفروغ نیست

حمایت 420 تومانی مانع از افت قیمتی بالای سیمان تهران میشود سیمان تهرانی که حتی میتواند در صورت رشد تولید و فروش با رشد عایدی همراه شود بازار این سهم سمیانی همچنان داغ بوده و سهم خوبی در گروه خود محسوب میشود

اتش دارویی ها موقتاً خاموش شد!!!

اتش دارویی ها خیلی زود فروکش کرد اما از کنار دارویی ها نمیتوان به راحتی گذشت حتی بدون افزایش نرخ دارو شرکتهای اینگروه بودجه های 3 ماهه بسیار خوبی ارائه داده که در برخی از انها پتانسیل رشد سوداوری کاملا مشهود میباشد

وپخش مجمع  رفته و 2200 ریال تقسیم  کرد  . حالا  با  توجه  به این  شرایط قیمت های 15000 ریال  برای او  کف است  .

این  مجمع  باعث تعدیل سود تیپیکو نیز شد  و سود  شرکت  را از 878 ریال  به  909 ریال  افزایش داد . این هم  اتفاق خوبی است و به نظر قیمت های 6200 و 6300 ریال  هدف اولیه این  سهم  باشد . گفته می شود 800 تا 850  ریال  برنامه تقسیم  سود در تیپیکو است

در گروه دارو  اسوه و امین و سبحان  صف خریدند و به نظر سبحان  فردا عرضه می شود . ولی امین  اگر عرضه  شد  برای خرید خوب است  . در اسوه سود  1964 ریالی به  1980 ریال  افزایش یافت . اسوه  هدف 12000 را  گرفه و باید به او  برسد  . به نظر در 6 ماهه  دوم  تعدیلات  خوبی در انتظار سهم  است  .

اما گروه دارویی سبحان مجددا قیمتهای 700 تومانی را فتح کرد سبحانی که میتواند تا قیمتهای 720 تومان با رشد قیمتی همراه شود این سهم دارویی به واسطه رشد سوداوری شرکتهای زیر مجموعه و افزایش قیمت این شرکتها هم جای تعدیل مثبت و هم رشد ارزش ان ای وی را دارد

البرز دارو در صورت رسیدن به قیمتهای 1000 تومانمیتواند با افزایش تقاضا همراه شود البرزداروی یکه میتواند برای سال جاری به سود 240 تومانی برسد گسترش خطوط تولید امپول سازی شرکت و تولید داروهای قلبی باعث رقم خوردن اینده ای درخشان پیش روی این سهم دارویی شده است

 

انتطارات براورده نشده!!!

در نمادهای پتروشیمی انتظارات بازار از نمادهای پتروشیمی براورده نشد اکثر پتروشیمی ها علی رغم بهبود قیمت فروش و صادرات به دلیل تعمیرات دوره ای با کاهش تولید و فروش همراه شده بودند سهامداران این گروه باید ایمد خود را بر گزارشات  6ماهه متمرکز نمایند

پتروشیمی کرمانشاه در کف قیمتی قرار دارد سهم افت قیمتی یا ریسکی ندارد اما با پتانسیل رشد سوداوری همراه میباشد رشد سوداوری که شاید در صورت افزایش قیمت اوره داخلی انجام شده و این سهم به سکوی پرتاب سهم تبدیل شود

زاگرس سعی دارد تا در قیمتهای 2200 تومانی متعادل شود زاگرسی که با صورتهای مالی 3 ماهه بسیار عالی که منتشر کرد میتواند با تعدیل مثبت خوبی همراه شود این سهم متانولی اینده خوبی از نظر سوداوری و قیمتی در سال جاری دارد . در تیر ماه  گفته می شود زاگرس به فروش بیش از 180 هزار تن  محصول رسیده است  .

پتروشیمی فن اوران گزارش چندان مناسبی ارائه نداد اما انتظار میرود وضعیت بهتری را در عملکرد 6 ماهه سهم شاهد باشیم قیمتهای 2400 تومان میتواند فرصتخرید خوبی در این سهم متانولی محسوب شود. در این  گروه  شرایط برای رشد شخارک نیز می تواند  فراهم  شود  .

اوره ای ها  با  کاهش قیمت اوره  در حاشیه هستند . البته در این  گروه می توان خبرهای خاصی از پردیس گفت  که در تیر ماه  شرایط بسیار خوبی را تجربه کرده است  و بالاتر از ظرفیت  اسمی در حال  تولید و فروش است  .

معدنی ها در تلاش!!!

در گروه معدنی گزارشات خوبی تا اینجا شاهد بودیم وضعیت قیمتهای جهانی هم مناسب میباشد که در کل معدنیها را به تلاش برای رشد قیمتی واداشته است. باما بالاخره با رشد قیمتی سنگین به قیمتهای 1150 تومانی رسید به نظر میرسد پایان روند صعودی در این سهم رویی را شاهد باشیم باما برای سال جاری در صورت ثبات شرایط فعلی میتواند سود 200 تومانی را به همراه داشته باشد که قیمتهای فعلی و یا همان  1200  که  بارها  گفتیم  به عنوان سقف قیمتی سهم محسوب میشود بامایی که در سایت در قیمتهای 850 تومان معرفی و بارها بر خریدش تاکید شد.

فملی امروز صف خرید شد و به نظر بازار اتیه  مس را مثبت می بیند  . برخی از مس 9 هزار دلاری صحبت  می کنند و این  یعنی فملی پی به ای 2 در حال حاضر معامله می شود !! در این  سهم  قبلاً هم  توضیح  دادیم  شرکت  مشکل تولید ندارد  . مشکل فروش دارد و در حال  حاضر موجودی های شرکت  در کالا  بالاست  . شاید این  عامل در کنار رشد قیمت  جهانی مس  و دلار 3200  تومانی باعث تغییرات در سود  فملی شود  . به نظر در کوتاه مدت و حتی گزارش 6 ماهه نیز وضعیت  شرکت تغییر نخواهد کرد ولی سهم  برای اینده  افق روشنی دارد .

دریافت عوارض صادرات موادمعدنی فعلا منتفی شد و البته این  تا پایان  سال  است که خبر ان می تواند تاثیرات  بسزایی را در گروه  سنگ آهن داشته  باشد  . در این  گروه  شرایط رشد برای ومعادن و کچاد  بیش از همه  اماده است .

چهارگوشه بازار!!!

در نماد مپنا شاهد معاملات مثبت بودیم مپنای یکه پی از مجمع با رشد قیمتی 3 درصدی بازگشایی شد . مپنا هم  امروز جز بازگشایی ها  بود  . در سهم خبرها از یک  قرارداد بیش از 1 میلیارد یورویی از برقی کردن  خط تهران  مشهد  شنیده می شود که  در حال  باز شدن  خط اعتباری است و به نظر بر سود  سال  بعد  مپنا موثر است  . سود همان 501 ریال  است  اما  سود تلفیقی مپنا  به نظر بیش از 1600  ریال  است  چرا که  اکثر سیاست های تقسیم  سود 10% در نظر گرفته  شده است  .در این  سهم  با خبرهای حمایت از پیمانکاران بحث ها  کمی می تواند  بهتر شود ولی سهم عرضه  کننده حقوقی هم  دارد . بهتر است کمی در مورد  سهم  صبر کنیم  و بی محابا خرید نکنیم  .

نفت سپاهان در قیمتهای مناسبی قرار گرفته سهم دارای نسبت پی بر ای پایینی میباشد همچنین این سهم پتانسیل تعدیل مثبت عایدی خوبی را هم داراست سپاهانی که میتواند در صورت برگشت ذخایر خود رشد سود غیر عملیاتی بالایی را هم داشته باشد به طور کلی در قیمتهای محدوده 1500 تومانی سهم ریسک چندانی ندارد . در این  گروه  شپاس نیز حرف های خوبی برای گفتن  دارد  و البته  شرانل نیز تعدیل سود دارد  . در گزارش نفت  بهران  با  وجود  رشد سود خبری از پوشش مناسب نبود  .

توسعه معادن روی علی رغم عرضه های بسیار سنگین باز هم صف خرید بود کرویی که فردا در مواجهه با قیمتهای 260 تومان با مشکل مواجه میباشد این سهم با شایعه تعدیل مثبت و اعلام سود 40 تومانی مواجه میباشد. در کنار او  فاسمین  است . اگر فرض کنیم  دلار 3100 و قیمت  روی 2400 باشد در بدترین حالت  به نظر سود  فاسمین  به  810  ریالی میرسد . البته  مشکل خاک  در شرکت  وجود دارد  .امروز در دقایق اخر فاسمین  صف شد ولی قیمت های بالاتر از 4400  برای سهم  بسیار پر عرضه  است  . به نظر در این  گروه  کروی نیز تحولات  بدی نداشته  باشد  . امروز فرهنگیان  بلوک خود را در کروی واگذار کرد  باید دید  سهامدار عمده  جدید  کیست  .

امروز گروه  رایانه نیز عرضه  شد  ولی توجه  به این  گروه  بیشتر شده است  . همکاران  سیستم  پر حجم  بود ولی منفی . سهم  را  به  شدت  زیر نظر داشته  باشید چرا که می تواند یکی از گزینه های خوب برای بازار و برای نوسان  باشد  و البته  شرایط بنیادی خوبی نیز دارد  . در رکیش کمی گزارش شرکت  توی ذوق می زند و درامد  نسبت  به  مدت  مشابه  کمتر است . ولی با  سود 712 ریالی که  شرکت  اعلام  کرده است  تحقق سود 134  ریالی بد نیست و تقریباً همان  25% سود را  نشان می دهد  . در مورد  رکیش قیمت اگر کمی اصلاح  شود  بسیار مناسب  خواهد بود . رانفور هم  امروز منفی ضعیفی شد . در گزارش اصلی شرکت  سود 1356 ریالی شرکت  با  پوشش 188 ریالی مواجه  شده ولی بدون  سود  غیر عملیاتی  و سود عملیاتی  پوشش خوبی را دارد و نسبت  به  سال  گذشته نیز درامد و سود  رشد خارق العاده  4 برابری را داشته  و این  نشان  می دهد  مسیر شرکت در حال  تحول است . در سود  تلفیقی و گروه  شرکت  نشان  داده  30% بودجه  را پوشش داده است . به نظر در انفورماتیک کیش تعدیل داریم و موجب تعدیل سود  شرکت می شود  . شاید با این  گزارش رانفور کمی دل دل کند ولی در ماه های انی سهم در 12000 ریال  تثبیت  می شود  .

در گروه  لوازم  خانگی پارس توشه  صف خرید است  . ابسال نیز صف بود . چند  باری روی ابسال  تاکید داشتیم  فکر نمی کردیم  سهم  این  طور بازدهی بدهد  واقعاً برخی سهم ها  چراغ خاموش  و بی دردسر پیش می روند . گزارش 3 ماهه  شرکت  علاوه  بر رشد 60 تا70% سود و سود عملیاتی نسبت  به دوره  مشابه  را نشان  می دهد پوشش 35% سود عملیاتی و پوشش 38% سود  را دارد  . به نظر گزارش بسیار خوبی است و با این  وضعیت  فروش  و تولید اگر به  سود  1400   ریالی برسد تعجبی نیست . سهم  باید صف خرید شود و کم کم  به  سمت  6000 سوق می کند  . البته دقت  کنید  در 5100 و 5150  ریال  سهم  عرضه های جدی را از سوی برخی سهامداران  دارد  .

در گروه  لیزینگ  تحلیل ها  طور دیگری است و گزارش های 3 ماهه مسیر دیگر  و البته  گزارش های ضعیف  و صفوف فروش را  شکل داده است . گزارش 3 ماهه  وایران وو ولساپا  جالب نبود  . البته وایران پوشش منطقی داشته ولی نهایت  سود  شرکت  امسال حدود  400  تا 450  ریال  است

. در ولساپا در 3 ماهه اول خبری از لیزینگ نبوده و بیشتر از خرداد کار را  آغاز کرده است  . برخی معتقدند  که  ولساپا  برای سال  93 در 6 ماهه  دوم  وضعیت بهتری خواهد داشت اما با  گزارش فعلی که  سود 264 ریال  بوده و سود عملیاتی و فروش نیز کم  بوده است  شاید سهم  تا  مرز 2050 و 2100  ریال  افت  کند.

در شرکت های سرمایه  گذاری شرایط کمی منفی شده است . شرایط وبانک و وتوسم بد نیستند . در وتوسم به نظر سهم  به  راحتی 4000 را  لمس می کند چرا که  امسال  1200   ریال  سود  را  به راحتی محقق می کند  . به نظر فردا اگر در 3200  قرار داشت  خوب است   . در وبانک  جالب است  که  با این  تقسیم  سود و پرداخت  به موقع  سهم  کم کم  رو امده است  . سهمی که 1661 ریال  سود نلفیقی را  اعلام  کرده است  .سود  شرکت  اصلی نیز با  8% رشد به 1076 ریال  رسیده است  . او  امروز در 5000 ریال و کمی بالاتر بازشد ولی به نظر نرم  نرم  مسیر صعودی دارد  .  در بین  سرمایه  گذاری ها  گزارش وسپه نیز جالب بود  . وسپه  6 ماهه 423 ریال  محقق کرده و برخی از سود 570  ریالی برای امسال  وسپه  صحبت  می کنند . این  گزارش امروز صف خرید را برای وسپه  شکل می دهد و به نظر تا  2400  برای سهم  بتوان  مسیر رشد را  ترسیم نمود  . هدف میان مدت  سهم  تا  شب قبل از مجمع نیز 3000 ریال  خواهد بود . در کنار او  برای پارسان نیز به نظر با خبرهای خوب پالایشگاه ها  بتوان  یک  رشد را  پیش بینی نمود  .

اما  فلوادی  ها می توانند  مورد توجه  قرار گیرند  به خصصو فولاز  و فولاد . فولاژ همچنان مثبت و در ان  سو فخوز نیز صف فروش است  . گفته می شود  فولاژ تعدیل مثبت خواهد داد  و درسوی دگیر قیمت شمش بیلت در منطقه در حال  افزایش است  . یکی از فعالان حوزه  اهن از قیمت  احتمالی 2000 تومان  طی هفته های اتی صحبت می کرد  . جهانی فولاد  به  420  و 430  می اندیشد . در این  سو  گزارش فولاد  هم  بد نبوده است  . به نظر قیمت های فعلی 3300 و 3400  ریالی فولاد  واقعاً هیچ  ریسکی ندارد  . صادرات  بسیار مناسب شرکت نقطه  قوی برای سهم  است  و به نظر در کوتاه مدت  حداقل قیمت سهم  به  3700و 3800 ریال  خواهد رسید  .

امروز خبرهای بسیار مثبت از جمله تعدیل بالای 33% در سود  شتران و گزارش مناسب شپنا  نکات  مثبت  سهم  بود  . در شپنا  در مجموع در 12 ماهه  سهم 1973 ریال  سود  محقق کرده است . اعلام  سود  شبندر، شاوان، شبریز و  شراز بخشی از بازار به  جنب و جوش وا می دارد  .

در گروه  بانک  امروز وسینا می رفت که  باز شود . گزارش 3 ماهه  این  شرکت  که  مجمع مخابرات  را در دل خود دارد  و سود غیر عملیاتی خوبی شناسایی می کند  . مطابق سال های قبل از 384 ریال  سود  اعلامی شرکت 155 ریال  پوشش داده  شده است  . تکیه  شرکت همچنان  به  سود  سرمایه  گذاری هاست ولی عملیاتی او  نیز بهبود  داشته  و بد نبوده است  . به نظر وسینا  450  ریال  را  محقق می کند  . به نظر وسینا محدوده  2000 و کمتر باید قیمت بخورد  . در بانک  ملت گزارش جالب بود . سهم  دیروز باز شد  و در 3140  ریال  قرار گرفت و حالا  گزارش امده است که  رشد 30% سود عملیاتی را نسبت  به دوره مشابه  نشان می دهد و در نهایت  البته کل درامد  رشد 40% را دارد  . شرکت هم  پوشش 113 ریالی را داشته و به نظر میرسد با این  شرایط امسال  وبملت  سود  600 ریالی را  خواهد داشت  .هر چند  سهم  در حاشیه  رفته است  .

در نماد  وبصادر نیز قیمت های 880 ریال  به نظر افت  بیشتری را  شاهد  نباشد  . هر چند وبصادر جز سهم هایی است که  فروشنده های افراطی زیاد دارد  .

در پایان  خبر شکر نیز قابل توجه است و به نظر میرسد نرخ  18% رشد ان  فردا  کمی گروه  شکر را مثبت کند ولی به نظر فرصت  فروش از برخی سهم های غیر بنیادی است

 

 

گروه تحلیل گری بتا سهم

4  مرداد 93

 

۲ پاسخ

 1. با سلام خبری داشتیم در مورد تکذیبیه افتتاح قطب سوم خودرو بعلت اینکه هزینه های آن زیاد است
  به نوعی این خبر می توند محرک برای گروه خودرو باشد

 2. با سلام خدمت بتا سهم عزیز
  طبق اخرین خبر ها با برگزاری مجامع خوب زیر مجموعه ها در تیر ماه

  وسپه در بازه 7 ماهه نخست 54 تومان سود ساخته

  هنوز مجامع شبندر .. فارس .. تاپیکو .. س مهر باقی مانده

  و 5 ماه توان سود حاصل از فروش سرمایه گذاری

  به نظر سود وسپه در سال 93 فراتر از 65 تومان باشد با سیاست تقسیم سود 90 درصدی به خاطر بودجه وامید

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.