گزارش بازار شنبه 6 اردیبهشت 93

گزارش بازار شنبه  6  اردیبهشت 93

صف بازی در ارتفاع 1400!

گزارش بازار بتاسهم :14:55  امروز شنبه بود ، بهار را  کم کم در بازار لمس می کنیم . بوی اردیبهشت  را در بازار بیش از فروردین  لمس کردیم و البته  یک موضوع دیگر را نیز به عینه  به چشم می بینیم  . اگر دوستان  ناراحت نشوند می خواهیم  امروز از بیماری صف پرستی صحبت کنیم  . چه  بسیار عزیزانی که  امروز در صفوف خرید نشسته  بودند و چشم  به دستان  حقوقی هایی که تادیروز همین  سهم ها  را از صف فروش از همین مردم  جمع  کردند و امروز با  قیمت های 12% بالاتر حاضر به  فروش نبودند !!! روی صحبتم  با عزیزانی است  که در این  چندروز منفی بازار انها  را کلافه  کرده  بود . یک  باردیگر یک  تجربه دیگر برای همه  تکرار شد  . تجربه  یک  ریزش سفت و سخت اما دو درس ویژه داشت …

درس اول این  که برای چندمین بار می گوییم  در بازار کسانی که  با  تحلیل حرکت کردند ، سراغ  سهم  بنیادی رفتند نمی گوییم  ضرر نکردند. خیر ولی ضرر انها از باقی افراد  کمتر بود . حتی برخی از انها در بازار به  ظاهر منفی که روی کاعذ  20% کم  شده  بود  در واقع  بیش از 35% سود کردند .این درس اول بود که این  بحران  به ما داد که  باید سراغ  سهم هایی رفت که در دل خود حرفی برای گفتن دارند وگرنه در دوران  بحران  درخت پوک  با  یک  ضربه می شکند و درخت تنومند ممکن است  کمی خم  شود . پس نتیجه درس اول این  بود که عزیزان  دوستان در بازار در انتخاب سهم  دقت کنید  با  استراتژی سهم  بخرید  . دوران  روزهایی که  عده ای سهم  بخرند و با پول ان  را باد  کنند  سپری شده  بازار سرمایه و جبرتاریخی ان  درس خوبی به این افراد داد …

اما درس دوم  تعیین استراتژی است  . در روزهایی که  بازار منفی بود به خاطر داریم  که تکنیکالیست ها از شاخص 68 هزار صحبت  می کردند انقدر قوی که نظرات  انها در گزارش بازار ما نیز بیان می شد . انقدر جو منفی بود که همه  یکصدا  این  تحلیل ها  را بیان  می کردند  . حالا  همین عزیزان  به  شاخص 79 هزار رسیدند … ببینید  اختلاف 68 و 79 هزار 11 هزار واحد است !!! نمی گوییم  تکنیکال بد است  خیر . به هیچ  وجه هر ابزار علمی که  به  پویا تر شدن و افزایش اگاهی ما اضافه کند برای ما مفید است  . تکنیکال  هم  مثل یک  چراغ است  که راه  را می تواند  برای ما  روشن  کند اما  همه  ی ابزار نیست و فقط بخشی از یک  راهنمایی است  .

قبل از خرید سهام  بنشینید  تکلیف خود را  با  بازار و سرمایه خود  روشن  کنید  . برای چقدر بازدهی در این  بازار امده اید  . اگر امده اید در سال 300% سود  کنید نحوه  سهم خریدن  شما  باید متفاوت  باشد . اگر امدید به  30% سود قانع باشید بازی فرق می کند  . وقتی استراتژی شما تعین شد باید به  سراغ انتخاب سهم  بروید . دوستان  بازهم  تکرار می کنیم در سال 93 شاید لازم  باشد  روی سهمی 6 ماه  صبر کنید  تا 40% بازدهی بگیرید .

اما جمع  بندی دو بخش فوق به وضوح می توان  گفت  که  به نظر در سال 93 و همچنین سال های پیش رو  هنوز هم  بازار سرمایه جذاب ترین بازار است  و به نظر بازارهای رقیب در بازدهی نتوانند  به  گرد او برسند . البته بازار سردی و گرمی های زیادی در پیش دارد و همیشه این  طور نیست  ولی از یک فاز منفی جدی فاصله  گرفته است  . این  را هم  فراموش نکنید که سال 93 به مانند  سال 92 نیست  .

و اما  به  سراغ بازار امروز برویم  که  به  روایت  بورس نیوز هفدمین  رشد بزرگ  طی 4 سال  گذشته و بیشترین  رشد طی 5 ماه  اخیر است  . البته این  را هم  فراموش نکنیم  که  ریزش اخیر نیز قوی ترین  ریزش بازار از ابتدا  تا کنون  بود  . اما  نکته  جالب این موضوع  یک  چیز است  . انگار تاریخ در حال  تکرار شدن  است  . قدیمی های بازار شاید بیشتر به خاطر داشته  باشند  . زمان  دولت  احمدی نژاد  بازار قبل از هدفمندی چنان  منفی بود که کسی سهم نمی خرید همه از ترس صنایع  نقد بودند و منتظر … بسیار جالب بود و عجیب اما  وقتی هدفمندی اجرا  شد فقط یک  روز پس از ان  بازار منفی بود و از روز بعد  انگار زیر بازار فنر گذاشته  بودند !! تاریخ  این  بارنیز تکرار شد  و پس از اجرای هدفمندی این  بار به بهانه های دیگر بازار مسیر صعودی خود را در پیش گرفت البته امیدواریم  مسیر صعودی ادامه  داشته  باشد اما این  رفتار مشابه  برایمان  جالب بود  .

امروز بازار انقدر مثبت  بود که صفوف خرید حتی عرضه نمی شد  که  دوباره خرید شود . همین جا  خدمت عزیزان  عرض می کنیم  نه ان  منفی چند هفته  قبل خوب بود و نه این  مثبت  بی در و پیکر امروز که  1400  واحد  شاخص را  بالا  کشید . بهتر از بر مدار رشدی نرم و ارام  حرکت  کنیم  . نه ان  ریزش اعصاب خرد کن  1000 واحدی و فروش در قیمت های مفت خوب بود و نه این  رشد این  چنینی که سهم  گیر کسی نمی اید  و همه در صف می خرند .

بازار امروز که از مثبت  بودن  حرفی برای گفتن نداشت  . البته  نباید از جو خوب خبرها نیز غافل شد  که نرخ  سود و خبرهای خوب هدفمندی  و … از مهم ترین  انها  بود  اما به نظر بازار فردا دو دسته افراد  دست  به کار می شوند  . دسته اول افرادی هستند که حقیقی بوده و در قیمت های پایین  با تحلیل خود  سهم خریده اند و حالا با  سود 20% که  فردا می کنند  بعضاً وسوسه  شناسایی سود خواهند داشت  . دسته  دوم حقوقی ها هستند که انها نیز در همین حالت  بوده و می توانند  فردا  سهم  فروخته و دوباره  پایین انها  را جمع  کنند و سود  شناسایی کنند  . البته درست در نقطه  مقابل نموداری ها  قرار دارند که معتقدند تازه  امروز خط روند  نزولی شکسته  شده و وارد فاز جدیدی شدیم و از این پس شرایط تغییر می کند و انها  فردا  دوباره در صف خرید می روند . به هر حال هر چه جو بازار بهتر و معاملات  پر حجم  تر باشد  یک  هدف بیشتر محقق می شود و ان  بسته  شدن  کف بازار است  .

در مورد  تکنیکالی شاخص بحث می کنند که در مسیر پیش رو  ممکن است  شاخص عدد 79 هزار را  هدف گرفته باشد و با این شرایط می تواند یک  رشد خوب دیگر را نیز داشته  باشد . همین جا در مورد  رشد شاخص امروز بحث کنیم که اگر غدیر و فارس و پارسان  بوذند  قطعاً یک  روز باور نکردنی برای بازار ثبت می شد اما در مجموع همین رشد 1423 واحدی امروز باعث شد تا  شاخص از پرتگاه  72 هزار واحدی که در ان  گرفتار شده  بود طی همین چند روز به 77404 واحد  برسد  تا  احتمالاً دو روز دیگر برای رشد جا داشته  باشد  .

در بازار امروز نماد های کچاد، شبندر، فولاد، تاپیکو،ملت،پاسارگاد، فخوز  و برخی دیگر بسیار موثر بودند  که  البته  نقش عمده  برعهده  شبندر و کچاد  بود  .

و اما حرف اخر این  بخش را مقدمه  باردیگر تب تند خرید در بازار شکل گرفته است  . بخش مهمی از بازار به  دنبال خرید سهم  است  این  توصیه  را سعی می کنیم  دیگر تکرار نکنیم  که علاوه  بر خرید سهم  بنیادی در خرید سهم  حتماً تشکیل پرتفوی داده و از هر صنعت فقط یک  شرکت  را انتخاب کنید  یا نهایتاً دو شرکت و سعی کنید تنوع  سازی و نقد شوندگی را در دستور کار قرار دهید .

و اما حاشیه های خوش نقش بورسی که  هدفمندی  و دلار و نرخ  سود در ان  پر رنگ تر بود…

 در حاشیه های بازار باید قبول کرد  که  هفته  بسیار پر خبری را داشتیم  که  البته  بیشتر خبرهای ان  اقتصادی بود و نه  سیاسی … از سخنرانی خاص نماز جمعه می گذریم  … رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به کشورهای غربی گفت ایران دنبال گرفتن زمان نیست، خودتان را فریب ندهید. اگر صادق باشید دو سه ماهه می‌توانید با ایران توافق کنید. ما آمادگی حل کل ماجرا طی این مدت را داریم.

اما در مقابل دیوید ایگناتیوس در واشنگتن پست نوشت: در حالی که گفتگوهای هسته ای ایران به نیمه راه جدول زمانی شش ماهه خود برای رسیدن به یک توافق فراگیر نزدیک شده است، طرفین خبر از یک پیشرفت آهسته و یکنواخت در خصوص حل اختلافات می دهند – ولی هنوز توافقی حاصل نشده است.

در خبرهای سیاسی اقتصادی داشتیم که هند بابت طلب نفتی ایران در سه ماه آینده 1 میلیارد و 650 میلیون دلار به ایران پرداخت خواهد کرد.  ایران طلب نفتی خود از هند را در سه قسط 550 میلیون دلاری و در تاریخ 14 می ، 17 ژوئن و 20 جولای سال جاری میلادی دریافت خواهد کرد. به نظر خند گندم را  به عنوان  کالای واسطه قرار می دهد  . در خبرهای اقتصادی و سیاسی سفر روحانی به چین و ترکیه نیز مهم  است  . به خصوص ترکیه روزنامه حریت به نقل از مقامات آگاه ترکیه از سفر رئیس‌ جمهوری ایران به این کشور در اواخر ماه می یا اوایل ماه ژوئن خبر داد و نوشت: انتظار می‌رود در جریان این سفر مذاکرات در مورد مسائل مربوط به انرژی ادامه یابد.ما می توانیم  روی صادرات  محصولات فولادی و پتروشیمی به  ترکیه حساب ویژه ای باز کنیم  .

صادرات نفت ایران به چین در ماه مارس نسبت به دوره مشابه سال قبل بیش از یک سوم افزایش یافت. آمار گمرک چین حاکی از این است که واردات نفت خام چین از ایران در ماه مارس با 36.1 درصد افزایش به 555 هزار و 182 بشکه در روز رسید.از سوی دیگر مدیرعامل شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با اعلام اینکه با وجود آزادسازی صادرات پتروشیمی اما هنوز گاز مایع تولیدی پتروشیمی ها در لیست تحریم قرار دارد، تصریح کرد: از این رو به اعضای مذاکره کننده وزارت امور خارجه درخواست کرده ایم تا با گروه 1+5 برای آزادسازی گاز مایع از لیست تحریم مذاکره کنند. که این نیز خبرخوبی برای گروه  پتروشیمی است .

در خبری دیگر محمدرضا نعمت زاده در دیدار فلیپ مارینی رییس کمیسیون امور مالی مجلس سنای فرانسه افزود: سطح روابط تجاری ایران و فرانسه در سال گذشته میلادی (2013) افزون بر 600میلیون دلار بوده که این موضوع رضایت بخش نیست و باید روابط صنعتی، تجاری، فرهنگی دو طرف توسعه یابد.

اما در خبرهای اقتصادی دو خبر جالب را داشتیم . دولت با وجود تنگناهای مالی، تلاش دارد جایزه صادراتی را دوباره احیا کند، اظهار داشت: توسعه صادرات غیرنفتی خصوصا صادرات خدمات فنی ومهندسی می تواند ما را به رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی نزدیک نماید. هر موضوعی که در ابلاغیه سیاست های اقتصاد مقاومتی دنبال شود به نفع تولید و صادرات غیرنفتی است که باید برای تقویت این بخش، سرمایه بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات افزایش یابد. این  بحث خبرخوبی برای پتروشیمی ها خواهد بود  . از سوی دیگر کمک  به تولید داخل نیز جالب  بود .  فهرست ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای مشابه تولید داخل در جلسه هیئت وزیران به ریاست رئیس جمهور به تصویب رسید.

و اما در هدفمندی و رابطه  ان  با  تولید  و خبرهای خوبی که در حوزه  خودرو  منتشر شده است  . معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: هدف گذاری و تلاش دولت در سال 1393 دستیابی به رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و کاهش تورم در کشور است.پس از گزارش وزیر نفت و رئیس کل بانک مرکزی از میزان فروش نفت و درآمد ارزی کشور در سال 93 مقرر شد ارز مورد نیاز قطعات و مواد اولیه واحدهای صنعتی به ویژه صنعت خودرو و لوازم‌خانگی از این به بعد از محل ارز مبادله‌ای تأمین گردد. 1300 میلیارد تومان به وزارت نیرو برای حمایت از تولید برق ، 700 میلیارد تومان به جایگاه داران سوخت و مابقی به صورت وجوه اداره شده و کمکهای خدمات فنی و اعتباری و نیز از طریق سیستم بانکی برای طرحهای تولید و سرمایه گذاری به بخشهای تولیدی و خدماتی اختصاص می‌یابد . همچنین بخشی نیز به صورت کمک به کاهش نرخ تسهیلات بانکی برای سرمایه گذاری واحدهای تولیدی و خدماتی که در زمینه بهینه سازی انرژی اقدام نمایند اختصاص خواهد یافت.براین اساس جمع بندی شده که حدود 3 هزار میلیارد تومان در اختیار بخش تولید قرار گیرد تا عمدتا بتوانیم وجوه اداره شده در اختیار بانک ها قرار دهیم تا بانک ها نیز مقداری به این منابع بعنوان سهم خود اضافه کنند و بخش دیگری به صورت مابه التفاوت تسهیلات ریالی پرداخت شود.وی با تاکید بر اینکه بعضی از صنایع ما مثل صنعت فولاد و سیمان بسیار انرژی بر هستند از مذاکره با این صنایع در مورد کنترل قیمت ها خبر داد و گفت: مقرر شده که این صنایع بر این مبنا کار کنند که قیمت ها را در نیمه اول سال هیچ تغییری ندهند و اگر امکانپذیر نبود، حداقل در سه تا چهار ماه اول تغییری داده نشود و اگر هم تغییری پیدا کند باید بسیار ناچیز باشد.

اما  یکی از مهم ترین خبرها  نرخ  سود  بود … دیروز در خبرها  نکات جالبی را داشتیم   در ابتدا  رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه های خود تاکید کرد که  نرخ سود بانکی یکی از این متغیرهایی است که باید به ثبات بازار کمک کند و متاسفانه در یک ماه اخیر، رقابت ناسالم شکل گرفته، عمدتا ریشه در موسسات غیرمجاز دارد. سیف افزود: بخش تولید نیاز به حمایت دارد و نمی تواند نرخ های سنگین سود را تحمل کند و نظام بانکی باید حتما این را درک کند و برای بانک ها هم قابل تحمل نیست زیرا بانکی که نرخ سود بالا به سپرده گذار می دهد به این معنی است که باید در جای پر مخاطره ای سرمایه گذاری کند که برای او توجیه اقتصادی داشته باشد، به همین دلیل باید بانک ها را از پذیرش مخاطرات بالا مصون کنیم. امسال پیش بینی ما این است که حتما نرخ تورم کمتر از 25درصد شود و نرخ سود بانکی نیز باید به این سمت سوق داشته باشد، وقتی تورم را زیر 25 درصد پیش بینی می کنیم نرخ سود بالای 20 و 22 درصد دیگر منطق ندارد و این جمع بندی ها و عوامل موثر در تعادل بازار و اقتصاد را باید با هم ببینیم و بانک مرکزی هم دارد با دقت این کار را می کند.

سیف در این جلسه همچنین از مدیران عامل بانک‌ها خواست که بانکها به نحوی برنامه‌ریزی کنند که در نهایت، نرخ سود سپرده‌های بانکی کاهش یابد.گفته می شود از روز دوشنبه  نرخ  سود 7% برای کوتاه مدت  و 21% برای بلند مدت  اجرا می شود  . اما  بر اساس شنیده ها کاهش نرخ سود سپرده بانکها به  زودی عملی می شود که  برخی از نرخ هخای زیر خبر می دهند  : سپرده کوتاه مدت 10 درصد ،سپرده سه ماهه 14 درصد ، سپرده شش ماهه 16 درصد ،سپرده نه ماهه 18 درصد ،سپرده یکساله 21 درصد اگر این  خبرها  صح تداشته  باشد هم  برای بازارو هم  برای گروه  بانک  یک خبرمثبت  است  . البته  هنوز چند  ساعتی نگذشته  بود که  برخی این  خبر را  حسابی تکذیب کردند باید دید  در عمل چه رخ می دهد  . اما مطرح  شدن  این  بحث ها نیز خود خبرخوبی برای بازار است …  البته  امروز تا حدودی خبر باردیگر از طرف همان کسانی که  رد  شده  بود تایید شد . کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی توافق کردند نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در محدوده ۱۰ تا ۲۱ درصد باشد. کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی توافق کردند که نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بین محدوده 10 تا 21 درصد باشد؛ البته تا زمانی که این توافق قطعی نشده، قابلیت اجرایی ندارد.

و اما دیروز دلار …

روند  دلار کمی نزولی شده و برخی از پیش بینی دلار 3100  تومانی طی روزهای اخیر خبرمی دهند  . رییس کل بانک مرکزی هم  گفته  بود براساس بررسی روزهای اخیر، بخشی از ورودی های بازار ارز بنابه دلایلی با تاخیر انجام شده و با پیگیری های صورت گرفته ورودی ها دوباره عمل می کند و تنها دلیل اقتصادی همین بوده که در روزهای آینده شاهد تعدیل واقعی این نرخ ها در بازار خواهیم بود.

به نظر این  هفته  شاهد  فروکش کردن  تب دلار خواهیم  بود  اما همین که دلار زیر 3100  هم  نیاید خبرخوبی برای بازار است . امروز دلار 3255 تومان  بود و البته  نرخ ها در مناطق مختلف تغییر می کرد  .

در حوزه  بازارهای جهانی بازهم  کار مثبت  به پایان  رسید   . اونس طلا  در 1304 دلار قرار دارد . قیمت مس هم  با کمی رشد به  6772  دلار رسیده  و روی نیز در قیمت های 2054 قرار دارد  که این  بار رشد مس بهت  بود . نفت در 100 دلار بازی می کند  و کمی افت کرده است و به نظر سکون نسبی در این  بازار حاکم  است  . قیمت اوره  نیز در سطوح  350  دلار قرار گرفت و کاهش داشت . در بازار داخلی نیز رشد قیمت  دلار باعث شده  شمش به  1800  برسد  که در بورس لندن این در همان  محدوده  380 و 390  دلار است . در مجموع حاشیه های بازار به خصوص روی نرخ  سود  مناسب است .

ارزی که  به داد خودروییها رسید!!!

خبر رسیده است  که  نعمت  زاده  با افزایش قمیت مخالفت کرده امااز ان  سو  به خودرویی ها و به خصوص قطعه  سازها  نرخ ارز مبادله ای می دهند که خبر بسیار خوب و مهمی برای گروه خودرو  است  . خبر تخصیص ارز مبادله ای به شرکتهای خودرویی که موجب کاهش هزینه ها و بهای تمام شده خرید مواد اولیه در شرکتهای این گروه و افزایش سودشان خواهد شد باعث رونق و صدر نشینی خودروییها در بازار امروز شد امروز با  توجه  به نزدیک  بودن  به خصوص حمایت  شرایط طوری بود که اکثر انها  صف خرید شدند . این خبر از نظر روانی بار خبری خوبی دارد اما  ریالی انچنان موثر نیست  . طبق برخی شنیده ها  گزارش های 12 ماهه  جالب نیست و حتی 3 ماهه نیز جالب نخواهد بود . اما  برای نوسان  بد  نیستند.بازهم  همیشگی ها در این گروه  از خبهمن، خمهر، خمحرکه، خودرو ،ورنا ، زامیاد  و خپارس می توان  به عنوان  گزینه ها  یاد  کرد  .

امادر بازار امروز خپارس معجزه  کرده است  و گویا  بیشترین  اثر این  مصوبه  با بیش از 400  ریال  بر سود  این  شرکت  است  . ظاهرا یک عده از قبل خبر داشته و در بازار منفی هم به شدت در حال خرید سهام پارس خودرو بودند سهمی که دلار مبادله ای بیشترین تاثیر مثبت را در گروه خودرو بر این سهم گذاشته و در صورت تحقق تولیدات جدیدش میتوان به سود بالایی در پارس خودرو امیدوار بود

زامیاد هم با تخصیص ارز مبادله ای میتواند سود خوبی را شناسایی نماید زامیاد جای رشد تا سطوح قیمتی 160 تومانی را دارا میباشد گزارش 12 ماهه شرکت اگر با بار مثبت همراه باشد به قیمتهای بالاتر یعنی سوطح قیمتی 180 تومان برای این سهم میتوان امیدوار بود. دراین  گروه تعدیل پارسان  برای خبهمن نیز خبرخوبی  خواهد بود .

پتروشیمی ها به دنبال جبران!!!

گزارشات 12 ماهه پتروشیمی ها تا اینجای کار انطور که انتظارش هم میرفت منفی و کاهش نبوده بدین ترتیب با توجه به برطرف شدن مشکلات تامین خوراک پتروشیمی ها برای سال 93 در کنار افزایش نرخ ارز میتوان گزارشات 3 ماهه مثبتی را از این شرکتها انتظار داشت که در کنار جو مثبت بازار شاهد جبران کاهش قیمتی اخیر پتروشیمی ها هستیم

امروز پتتروشیمی شازند با قطعی کردن تعدیل مثبت 12 ماهه اش در مدار صعودی یک گام بیتشر تا اولین هدف قیمتیش یعنی سوطح 2800 تومان فاصله ندارد شازندی که تعدیل مثبت سنگینی نیز در عملکرد 3 ماهه سال جاریش انتظارش را میکشد. این  سهم  را  به خاطر داشته  باشید چرا  که  می تواند  قابلیت  سوداوی خوبی را در دل خود ایجاد کند .

افزایش قیمت ارز تاثیر بسزایی در سوداوری زاگرس دارد امری که باعث شده تا چشم انداز مثبتی در مقابل این غول متانولی بازار که تا چند روز اینده به استقبال مجمع میرود گشوده شود زاگرسی که با دیدمیان مدت شرکت در مجمع اش میتواند مناسب باشد

خرید بلوک مدیریتی سهام پترول توسط هلدینگ خلیج فارس و وعده مدیران این هلدینگ برای پیشبرد طرح های توسعه ای پتروشیمی نیمه کاره زیر مجموعه پترول امروز بازار پتروشیمی های تازه تاسیس و به بهره برداری نرسیده را داغ و مجددا امیدها را در این شرکتها زنده کرد اما توصهی میشود همچنان در این نمادها با احتیاط عمل نمایید.

در این  گروه شیراز صف بود  اما  عرضه  شد . گفت خمی شود خبرهای طرح و توسعه  بد  نیست  اما این  سهم نرخ  گاز را در بودجه  کمتر دیده است  . امروز خراسان  نیز مثبت  بود  . به نظر با  توجه  به تقسیم  سود و شرایط پرداخت  ان  کرمانشاه و خراسان  شرایط بدی نداشته  باشند .

در این  گروه  با مشخص شدن  شرایط پارسان و سود  1700 ریالی احتمالی شرایط تغییر  خواهد کرد  .

غولهای بازار بیدار شدند!!!

امروز در نمادهای هلدینگی شاهد رونق و معاملات بسیار عالی سهام این گروه در راستای بازار مثبت بودیم هلدینگهایی که پتانسیلهای بنیادی خوبی داشته و با دید میان مدت میتوانند مورد توجه بازار قرار بگیرند به خصوص اینکه در هلدینگها شاهد تغییر و تحولاتی هستیم که میتواند منجر به رشد بیشتر سوداوری انها شود

در نماد گروه توسعه ملی جو مثبت گروه پتروشیمی و رشد قیمتی سهام شرکتهای زیر مجموعه این شرکت باعث شد تا شاهد نوسانات مثبت و تشکیل صف خرید سنگینی در این نماد باشیم وبانکی که پتانسیل رشد قیمتی تا سطوح 800 تومان را دارد

رونق معاملات سنگ اهنیها باعث شد تا وسپه امروز قیمتهیا 240 تومانی را هم پشت سر بگذارد وضعیت سنگ اهنیها برای سال 93 در صورت رونق بازار فولادیها از یک طرف و افتتاح طرح های توسعه ایشان بهبود خواهد داشت و همین امر باعث اقبال بازار به نمادهای وابسته مانند وسپه خواهد شد

سرمایه گذاری سایپا که وابستگی بالایی به سهام خودروییها دارد با رشد قیمتی و نوسانات مثبت با صف خرید سنگین به کار خود ادامه داد وساپا ارزش ذاتی 160-170 تومانی دارد .

در بازار امروز غدیر و پارسان هم متوقف شدند که غدیر گویا یک  تعدیل بابت خرید 20% از سهام  پارس و یک تعدیل بابت  فروش بخشی از سهام  پارسیان  به  ساتا  تعدیل می زند که  برخی ان  را  2460  ریال می دانند . اما  گویا  برای پارسان  فعلاً ففقط خبر خرید 20% مهم  است  . البته در ادامه  سال  پارسان 20% دیگر را نیز در قالب خرید و جابجایی دارایی  و افزایش سرمایه  با  غدیر تهاتر می کند . در حال حاضر به نظر در میان مدت  سود پارسان  با کیفیت تر است و سود غدیر در افزایش سرمایه  از محل انباشته ای که  اعلام می شود .

در این  گروه  بازار باید منتظر بازگشایی فارس باشد  .

در مورد امید و معادن در بخش دیگری توضیح می دهیم  .

مشت محکم فولادی!!!

رونق معاملات محصولات فولادی در بورس کالا و انتظار بازار برای رشد بیشتر  قیمت محصولات فولادی باعث شده تا شاهد رونق معاملات فولادیها در بازار باشیم رونقی که با افزایش قیمت شمش وارداتی در بنادر ایران میتواند افزایش نیز یابد. روز چهار شنبه در بورس کالا  شمش از 1500  به  1608 نیز رسید که  خبر بسیار جالبی برای گروه فولاد خوزستان  بود که  زیر 1600 در بودجه پیش بینی کرده  بود روی فخوز بیش از پیش اگر تاکید می کنیم  قیمت  شمش منطقه نیز از 1800  گذشته است

ذوب اهن امروز با صف خرید در استانه سطوح قیمتی 440 توماین قرار گرفت شکسته شدن مقاومت 440 تومانی و تثبیت این سهم در سطوح قیمتی بالای 440 تومانی میتواند این سهم را تا سطوح قیمتی 480 تومانی با رشد قیمتی همراه سازد ذوبی که شنیده میشود باطری شماره دو خود را نیز به کار انداخته است و ظرفیت کک سازیش افزایش بیشتری یافته است

اظهارت مقاومت بورس مبنی بر عرضه اولیه فولادهرمزگان در صورت ارسال مدارک این شرکت و احتمال عرضه در 3 ماهه اول سال باعث شده تا توجهات به سمت فولاد مبارکه سوق پیدا نماید خبرهای خوبی نیز از افزایش سودش رکت در عملکرد 12 ماهه میرسد به نظر میرسد فولاد ارام ارام راه رسیدن به قیمتهای 480 تومانی را در پیش بگیرد

در نماد فولاد ارفع شاهد نوسانات مثبت این سهم و حمایت مجدد حخقوقیها از این سهم و تشکیل صف خرید در سهم بودیم ارفعی که قیمتهای 480-500 تومانی را در پیش رو خواهد داشت عبور قیمت شمش از بودجه شرکت باعث شکل گیری خوشبینی در این شرکت شده است.

امروز فولاژ نیز صف خرید شد و به نظر یک  گزارش مثبت از وضعیت  شرکت می تواند  حرکت  شارپ گونه ای را  به این  سهم  بدهد .

معادنی طلایی!!!

در بازار امروز هم قیمتهای جهانی در سطوح مناسبی قرارداشت و هم قیمت ارز امری که باعث شد تا معدنیهای بازار با رشد قیمتی و اقبال بالایی همراه شوند

کالسیمین هم امروز در استانه قیمتهای 480 تومانی قرار گرفت کالسیمینی که پتانسیل تعدیل مثبت عایدی خوبی داشته و برای سال 93 این پتانسیل بیش از پیش نمود پیدا خواهد کزرد قیمتهای 520 تومان هدفقیمتی مناسبی برای کالسیمین میباشد

باما نیز همچنان به پیتشازی خود در این گروه ادامه میدهد بامایی که تعدیل مثبت جزیی اما تعدیل مثبت قابل توجهی برای عملکرد 3 ماهه سال 93 را خواهد داشتو در صورت ثبات قیمت دلار در سطوح بالای 3200 تومانی این پتانسیل بیش از پیش نیز فزونی خواهد یافت. در این  گروه  با این  که  گزارش بافق عجیب منفی بود  اما در منفی های 24000 ریال  می توان  باردیگر به  بافق فکر کرد که توان تعدیل را دارد . البته  اگر گزارشات  واقعی بدهد  .

در این  گروه  برخی در کروی روی خبر دادگاه  حساب کردند و معتقدند  600  ریال  به  سود کروی اضافه  می کند  هر چند واقعاً قیمت های 2800 و 2900  ریال  باید برای این  سهم بسیار مراقب بود  .

چهارگوشه بازار!!!

پالایش نفت بندرعباس لیدری خود را در گروه پالایشگاه حفظ و با صف خرید قیمتهای 1300 تومانی را به ثبت رساند شبندری که با این جو مثبت بازار میتواند سطوح 1400 تومانی را هم به خود ببینید . البته  امروز طرح گزارش توجیهی طرح و توسعه  نشان  می داد طرح هنوز با  مشکلاتی مواجه است و پیشرفت  سنگین نداشته است  . در این  گروه نفت  بهران  شایعه  شده 22% تعدیل سود  را اعلام می کند . شتران و شاوان هم  گفته می شوند ممکن است  به  زودی شفاف سازی در این  زمینه  بدهند  .

برخلاف انچه همه  فکر می کنند کاهش نرخ  سود  بانکی کمک  بسیار خوبی به گروه  بانک  است  از سوی دیگر مطرح  شده  بود که نرخ  جریمه  و سپرده های قانونی نیز کاهش یابد  و نرخ  عقود  مبادله ای نیز که  به  طور دستوری 14% تعیین  شده  بود  به  21% رشد کند  . این خبر اخر بسیار بر بانکی های دولتی به  ظاهر خصوصی شده  بورس موثر است  . امروز وبصادر دست و پا می زد اما  ملت  صف شدو تجارت نیز رشد خوبی داشت  . به نظر نوبت  به گروه  بانکی باشد  که  با  یک  رشد چه بسا حداقل مقطعی مواجه  باشد  . گروه  بانک شرایط خوبی را در طی این  مدت  داشته  باشد . و امروز نیز معاملات  ان  بد نباشد . در بین  خصوصی ها  انصار ، پاسارگاد  و در بین دولتی ها  هر 3 سهم  وبصادر ، تجارت و ملت مناسب هستند  . بانک پاسارگاد امروز در استانه قیمتهای 300 تومانی قرار گرفت عبور از مقاومت 300 تومانی میتواند پاسارگاد را تا قیمتهای 320-330 تومان با رشد قیمتی همراه سازد که انتشار گزارش 12 ماهه شرکت به نظر میرسد این پتانسیل را در پاسارگاد ایجاد نماید . خبر نرخ  سود  برای بانکی ها در میان مدت خبرخوبی خواهد بود . این  گروه جز گروه هایی است  که در این مدت در بازار کم نشد  اما  رشد همسان  با  بازار را نداشت  .

حفاری  شمال امروز تحت تاثیر سود 100 تومانیش برای سال جاری و سود 120 تومانیش برای سال اینده با رشد قیمتی و نوسانات مثبت همراه شد حفاری شمالی که هدف قیمتی 620 تومانی را پیش روی خود دارد

امروز تاپیکو  نیز خوب عمل کرد و صف بود و البته  محدود  باز شد . شرکت  که می رفت تعدیل منفی بدهد  با  برنامه  فروش برخی شرکت های سلولوزی خود  به  سمت  ثبات و حفظ سود در سال 94 پرداخت . سود  شرکت  برای سال 93 تغییری نکرده و برای سال 94 این  سود 1035 ریال  اعلام  شده است  . سود خلیج  فارس نیز در سال مالی فعلی که  اعلام  شده  لجاظ شده است  . به نظر تاپیکو باید محدود  باز شود و محدود  باز می شود اما در این  شرایط به هر حال  قیمت های فعلی نیز برای سهم  منطقی نیست  . سهم  طی 4 ماه  پیش رو  حدود 800 ریال  تقسیم می کند و به نظر تا  اواخر مرداد  قیمت  تاپیکو  به  نزدیکی 6000  ریال می تواند  برسد  . درست است  که  شرکت سود  سرمایه  گذاری های بالایی دارد اما این  صف خرید کمی غیر منطقی است  هر چند  تاکید ما این  است در میان مدت  نرم نرم  هدف سهم  5800  و 6000 ریال  است  .

در گروه دارو  جو نسبتاً مثبت  است  . هنوز بهترین  گزارش ها  را  انها  داده اند . شایعه  تخصیص ارز به  گروه دارو  و خودرو  خبرهای مهمی بود که  به  گوش بازار رسید  . امروز ممکن است  هر دو مثبت  باشند . در این  گروه  شنیده می شود  بی سرو صدا در هفته  جاری قیمت  داروهای مرتبط با دو حوزه  فشار خون  و دیبات  رشد می کند  که به نظر شرکت های داروپخش  و رازک تاز این خبر بیشتر خوشحال  شوند  . این دو گروه  را  زیرنظر داشته  باشید هر چند در روزهای قبل نیز از نماد های مختلف صحبت  شده  بود . امروز گفته می شود  که شرکت هایی که  موفق به این  افزایش نرخ  شدند  شامل :  داروپخش ، اسوه،سبحان دارو،دلر،دتهران و رازک  از مهم ترین  انها هستند  . البته هنوز هیچ چیز قطعی نیست و بیشتر یک  شایعه است که  به خبر نزدیک  بوده  .

خبرهای بنیادی در این  سهم  جالب است  از خبر تخصیص بودجه هدفمندی به حوزه  برق و موارد دیگر اما  شاهدیم  که چند روزی است  شایعه ای در مورد  حضور برخی مقامات در مپنا  شنیده می شود  . با درست  یا غلط بودن  این  موارد  کاری نداریم  اما تاکید می کتیم  بهتر است  با این  شایعات  کاری نداشته  باشیم و بازهم  تاکید می شود در مسیر بنیادی سهم  بخریم  تا دچار صفوف خرید وفروش نشویم  . در گروه  برق زمزمه هایی از فروش بسیار مناسب بترانس طی 3 ماه  گذشته خبر می دهند  . این  سهم  را نیز زیر نظر داشته  باشید . دراین  گروه  شرایط بموتو هم از نظر بنیادی بد نیست  . ابسال  را هم  بازی نوسان  گیری خوبی روی ان  به  راه افتاده است  .

اما امروز سیمانی ها نیز مثبت  بودند . در خبرها داشتیم وزارت صنعت بالاخره اقدام اخیر انجمن صنفی کارفرمایان سیمان در افزایش قیمت سیمان را قانونی دانسته است، گویا  با رایزنی های انجام شده با وزرات صنعت مشخص شد که افزایش قیمت ها براساس تفاهم نامه اردیبهشت ماه سال گذشته اعمال شده و انجمن هیچ گونه اقدام غیرقانونی را انجام نداده است. البته مقرر شده است با توافق تولیدکنندگان و وزارت صنعت برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها در فاز دوم هدفمند سازی یارانه ها قیمت سیمان تا حدودی تعدیل شود، تا اطلاع ثانونی قیمت های جدید اعمال خواهد شد.

در این  شرایط به نظر سیمان های دورود و از همه مهم تر سیمان  تهران  که  فروش داخلی خوبی دارد  با رشد نسبی قیمت و سود همراه می شوند  . البته دقت  کنید  سیمانی ها  عمدتاً افزایش نرخ  تا  10 تا15% را در بودجه های خود لحاظ کردند .

پیش ازاین نوشتیم  که  شایعه  سود  130  تومانی کچاد  هست   و همین  طور هم  شد و کچاد سود 1308  ریالی ر ا به  بازار اعلام  کرد  برای گزارش 12 ماهه  . در توضیحات  شرکت  قید شده است  که :

1-افزايش در مقدار فروش محصولات بميزان 10.34 درصد  2- افزايش در نرخ فروش هر تن محصولات بميزان 0.44 درصد   3-افزايش در بهاي تمام شده فروش رفته ناشي از تغييرات مقدار فروش محصولات بميزان 9.83 درصد 4-کاهش در بهاي تمام شده هر تن کالاي فروش رفته بميزان -10.20 درصد 5-کاهش در هزينه هاي عملياتي بميزان -11.25 درصد  6- افزايش در خالص ساير درآمدهاي عملياتي و غير عملياتي بميزان 255.21 درصد .  تغييران مذکور در مجموع باعث شده است سود هر سهم از مبلغ 1019 ريال به مبلغ 1308 افزايش يابد . در بازار شایعه  شده  به  زودی کگل نیز متوقف می شود او  نیز تعدیل دارد . اگر در مجمع  کچاد  1100 و 1200 ریال  تقسیم کرد  جای تعجبی نیست . اول این که خود کچاد  به  راحتی بار دیگر قیمت های 9000 را پس می گیرد  . نه در کوتاه مدت در گذر زمان  .کگل نیز این  تعدیل را دارد چرا که این  اثر عدم  پرداخت  بهره  مالکانه روی هر دو  بوده است .  در کنار او  شرکت های ومعادن  ، وسپه و به خصوص برای ریسک گریز ها  و صبور ها  امید  شرایط مناسبی را دارند  . امید کمی سنگین است  اگر سیاست  تقسیم  سود کچاد  و کگل هر یک  20% رشد کند  سود امید برای سال 93 و  سال  جدید 830  ریال  خواهد بود البته  کگل را در نظر نگرفتیم و در کنار ان  بدون  کگل  سود ومعادن نیز به  630  ریال  میرسد  . به نظر معادن  شارپ تر و  امید  مطمن تر است . در این  بین وسپه نیز برای نوسان  خوب است  . سهمی که در 3 حوزه  سنگ اهن  پتروشیمی  و ساختمان  فعال است .

گروه تحلیل گری بتا سهم

6 اردیبهشت 93

 

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.