گزارش بازار شنبه 9 فروردين93

گزارش بازار شنبه 9 فروردين93

قحطي خريدار!

گزارش بازار – بتاسهم –17:15  امروز شنبه ، بازار عيدي كه نمي دهد  هيچ  سر كيسه  را  بسته و از جيب سهامداران  بر مي دارد . حالا  اميدواريم  پس از تعطيلات  ان  را  سر جاي خود  بگذارد  اما گاردي كه  گرفته  شده نشان  مي دهد خبري از رونق هميشگي نيست و انصافاً سال سختي را  براي بازار پيش رو داريم  .  اميدواريم ضرب المثل سالي كه  نكوست و بهار واقعيت نداشته  باشد!!

البته  حال و هواي بازار مثل اين  روزهاي تهران و خيابان هاي ان خلوت و بي سر و صداست   . در واقع تحليل بازار را مي توان  از كف خيابان  هاي تهران  هم  پيدا  كرد  . جايي كه  صبح  ان  پرنده  پر نمي زند و شب ها هم  ترافيك  نداريم و كسي نيست  . گويي سال 92 براي فعالان  بازار خيلي هم  بد نبوده  كه  اكثراً در سفر بوده و يا ان ور اب ها  مشغول ارامش و كار روي اعصب و روان هستند .

اما در مورد  بازار واقعاً اين  شدت  منفي هم از او  انتظار نمي رود و اين  در واقع  يك  چيز را نشان مي دهد و ان هم  اين  كه طرف عرضه در اين  ابتداي سال در بازار بسيار پر رنگ  عمل كرده و طرف تقاضا تقريباً در تعطيلات  به  سر مي برد . به نظر اين  شرايط براي روزهاي بعد هم  باشد  و ما  بازار بي رمقي را  خواهيم  داشت  .

نمي دانيم  واقعاً بايد از چه  بنويسيم از بازاري كه قيافه اي زشت و در هم  دارد يا  روزهايي كه هواي اكثر شهر ها حتي تهران  پاك  است و مغز و روان بازار هم  پاك  تر …

امروز با  وجود خبرهاي مناسب بازار باز هم  بي اعتنا  كار خود را مي كرد انگار نه انگار كه دلار رشد كرده و بازارهاي جهاني مثبت  هستند . انگار نه انگار كه  فصل مجامع در راه است و 3 ماه  ديگر داغ ترين  فصل بورسي سال از راه  ميرسد . و بازهم  انگار نه انگار كه  اين  دولت اولويت اول خود را كمك  به  اقتصاد  گذاشته و ايجاد  رونق …

امروز هم در بازار سرمايه  باز بود اما كركره ها  نيمه و كسي حال معامله  كردن نداشت . بيشتر افراد نظاره گر  بودند  تا معامله  گر . كارگزاران  نيز از نبود  مشتري حقوقي و در واقع اكثر مشتريان مي ناليدند . گويا  يك  پروتكل دسته جمعي امضا  شده است كه در طول عيد  كسي خريد نكند  و البته  بسياري نيز در  حال  رعايت  اين موضوع  هستند و اگر بلوك ها  را خارج  كنيم  حجم بازار به  زير 100  ميليارد ميرسد و  حتي ممكن است  كمتر از 80 تا  باشد .

اما  براي بازار فردا…

انصافاً انتظار داريم  بازار كمي منطقي تر و عاقلانه تر رفتار كند . رفتار بازار در فروش ها  عاقلانه نيست و با چشم  بسته  سهم مي فروشد . به نظر بازار نياز به  يك  شوك  دارد شوك  درماني بايد جاي رويه  فعلي بازار را  بگيرد . اين  شوك درماني جز با  رسيدن خبرهاي خوب اقتصادي و به خصوص خبرهاي خوب شركتي و گزارشي نمي تواند محقق شود .

و اما ان  چيزي كه اين  روز ها در بازار جابجا مي شود خبر است  …

بيشتر خبرها حول محور هدفمندي  و خبرهاي سياسي و اقتصادي مي چرخد  اما جور رسانه اي بازار نيز تا حدودي تعطيل است  .

اما امروز مهم ترين خبري كه در رسانه ها تيتر شده  بود بحث سفر اوباما  به  عربستان و بيرون  امدن  يك  پيشنهاد  از دل ان  بود . شبکه المیادین گزارش داد: آمریکا ممکن است برای از بین بردن نگرانی های ریاض درباره مذاکرات هسته ای خواستار نشست سه جانبه با حضور ایران و عربستان شود. در واقع اين  بار امريكا مي خواهد ايران و عربستان  را  اشتي دهد!! تصور را  بكنيد . البته  عمان هم  نقش هاي ميانجگري را  چندي قبل به خوبي بازي كرده است . گفته مي شود باراک اوباما تلاش کرد ریاض را راضی کند که مذاکرات پرونده هسته ای ایران به ضرر شرکای واشنگتن در خلیج فارس نخواهد بود. بعضی از ناظران خوشبین پیش بینی می کنند آمریکا به عربستان پیشنهاد خواهد کرد نشست سه جانبه ای با ایران به صورت غیرعلنی برگزار شود. اين  تحول مهمي براي بازار ماست و البته  براي بازار انرژي جهان  …

در سوي ديگر وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا و رییس هیات مذاکره کننده آمریکایی در مذاکرات گروه 1+5 با جمهوری اسلامی ایران گفت : گزارش های اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید می کند که ایران به تعهدات خود عمل کرده است که این خبر بسیار دلگرم کننده ای است. مسایل زیادی وجود دارد که در جریان مذاکرات باید به آنها پرداخته شود و به دقت جزئیات آن مورد بررسی قرار گیرد. کشورهای عضو 1+5 نهایت تلاش و اهتمام خود را به کار خواهند گرفت تا در این مدت زمان تعیین شده (20 جولای) توافق نهایی با تهران حاصل شود.

اما  بيشتر تحولات  امروز براي بازار اقتصادي است  …

در مورد  هدفمندي جهانگيري تاكيد كرده است  كه  بر محوريت توليد به  هدفمندي فكر مي كند . جالب است  كه دولت تاكيد مي كند در مهار تورم موفق بوده و حالا  نوبت  به رونق بخشيدن  به  اقتصاد است .

مصاحبه  طيب نيا در مورد  فضاي اقتصادي كشور  و هدفمندي جالب توجه  بود . طیب‌نیا با اشاره به اینکه بخش قابل ملاحظه‌ای از اضافه درآمدها در روز پایانی سال صرف پرداخت هزینه‌های عمرانی شد، گفت: میزان پرداخت‌های عمرانی که اوایل اسفندماه حدود هزار میلیارد تومان بود به بالای 22 هزار میلیارد تومان رسید و درصد هزینه‌های عمرانی از میزان مصوب به بالای 71 درصد رسید. طیب‌نیا در مورد افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: بر اساس برنامه دولت که از قبل تنظیم شده است شیب افزایش قیمت بسیار ملایم‌تر از چیزی است که در قانون بودجه پیش‌بینی شده است. وی با اشاره به اینکه قانون بودجه به دولت اجازه می‌دهد که تا حدود 20 هزار میلیارد تومان درآمد اضافی از محل افزایش حامل‌های انرژی به دست آورد، افزود: با توجه به شرایط کشور یعنی تورم رکودی که در سال گذشته و سال قبل از آن داشتیم، تصمیم دولت این است که قیمت‌های حامل‌های انرژی را با شیب ملایم افزایش دهد تا تأثیر منفی روی دستاوردهای مثبت دولت نداشته باشد.

در ساير خبرها نيز داشتيم  كه رئیس جمهور دولت تدبیر و امید اعلام کرد اجرای فاز دوم این قانون از فروردین ماه سال 93 آغاز و در اردیبهشت امسال همه مراحل آن عملیاتی و اجرایی خواهد شد

اماخبرهاي نفتي  و دهن  كجي به تحريم ها نيز خوب است  .

اما يكي از مهم ترين اخبار و اطلاعات كلان  كشور فروش نفت  بود كه خبر بسيار خوب  و مناسبي بود .

طبق اخرين خبرها صادرات نفت ایران برای پنجمین ماه پیاپی بالاتر از حد توافق شده بر اساس تحریم‌های غرب بوده و این نشانه دیگری در مورد تسهیل فروش نفت از سوی تهران هم راستا با توافق اولیه است. بر اساس توافق اولیه، قرار بود صادرات نفت ایران در دوره شش ماهه که تا ٢٠ ژوئیه ادامه دارد، به طور متوسط یک میلیون بشکه در روز باشد؛ اما بر اساس داده‌های رهگیری نفتکش‌ها، از ماه نوامبر این مقدار فراتر رفته است. صادرات نفت ایران در ماه مارس به روزانه یک میلیون و ٣٠٠ هزار بشکه رسید که نسبت به صادرات روزانه یک میلیون و ٤٠٠ هزار بشکه ماه فوریه کاهش نشان داده است؛ با این وجود این مقدار همچنان نسبت به متوسط یک میلیون ١٠٠ هزار بشکه سال ٢٠١٣ بالاتر است.رييس جمهور نيز در اولين جلسه نوروزي گفت  كه در صادرات نفت به اندازه‌ای که پیش‌بینی شده بود نفت صادر کردیم که این خیلی مهم است. در کل درآمدهای قبلی ما به رقم واقعی نزدیک است. درآمدهای مالیاتی ما خیلی بهتر و بیشتر از پیش‌بینی محقق شد. همه این‌ها نشان می‌دهد که دولت در کار خودش موفق بوده و بسیار خوشحالم که دولت در طول هفت ماهه گذشته در زمینه‌های مختلف موفقیت‌های بسیار خوبی را به دست آورد و به هر حال زمینه برای حرکت بسیار مجدانه و پرسرعت سال جدید آماده شده است.

اما در دلار به نظر روند  كمي صعودي شود … امروز دلار در قيمت هاي 3050 و 3060 قرار داشت . دولت ضمن موافقت با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، ثبت سفارش و ورود کالاهای گروه (10) به استثنای خودروهای سواری بالاتر از 2500 سی سی با ارز متقاضی را مجاز اعلام کرد ضمن آنکه سود بازرگانی این کالاها دو برابر می‌شود. اين خود مي تواند عاملي براي رشد قيمت دلار باشد . دلار با اين  مصوبه  به  3060  تومان  رسيده است و به نظر با  دلار زير 3000 بايد خداحافظي كرد .

اما  بازارهاي جهاني امروز خوش خبر هستند و با مثبت  به  كار خود  پايان  دادند .

بازارهاي جهاني كند حركت مي كنند  اما در مجموع خوب بوده اند   . قيمت  طلا  كاهش يافته  و به   1294 دلاردر هر اونس رسيده است هر چند دولت  اجازه  افت سنگين در سكه  را نداده است و دلار را  بالا برده  . گاز نيز رشد  را داشته است  و نفت در نزديكي 102  دلار لانه كرده  . مس در قيمت هاي 6680  و روي 1970 است . نسبت  به ديروز مس و روي هر دو با  رشد قيمت مواجه  شدند  . قيمت  سرب نيز 2046 دلار است و الومينيوم 1707 دلار معامله مي شود . قيمت اوره نيز 380 دلار باقي مانده  و خيلي تغييري نداشته  است .

اما در شاخص تغييرات  جدي تر بود …

امروز شاخص با نزديك  به 379  واحد كاهش در محدوده 78239  واحد  قرار گرفت كه عدد مناسبي براي يك  ريزش درست و حسابي است و البته  عمق منفي بازار را نيز نشان  مي دهد . در بازار امروز غول قديمي و سركش بازار يعني شبندر با  صف فروش و معاملات  پر حجم  خود  نقش عمده اي در اين  ريزش داشت . فارس ، تاپيكو و پارسان  نيز گزينه هاي بعدي بودند و البته  نفت  بهران و سايپا و برخي خودرويي هاي ديگر نيز در رده هاي مثبت  بوده كه  البته  بازار به انها توجهي نمي كرد . در مجموع رفتن و قرار گرفتن در دامنه 78 هزار وسقوط به دره 77 كار بازار را كمي سخت مي كند .

امروز بازار روي 3 گروه  سيمان ، خودرو و دارو  بهتر رفتار مي كرد و البته گل سرسبد بازار گروه خودرو  بود .

خودروییها امیدوار

امروز نمادهای خودروییها با توجه به اخبار مثبت از اعلام سود مناسب 9 تومانی توسط ایرانخودرو در کنار تغییر و تحولات این صنعت حتی احتمال افزایش نرخ جزیی محصولات شرکتهای این گروه باعث رونق نمادهای این گروه شد . البته  اخباري به  گوش ميرسد كه توليد  و فروش خودرو  طي 3 ماه  اخير رونق داشته  و  كم كم  اين  گروه از پيله  ركود خارج مي شود . اين  گروه  به دليل ابهامات  متعدد  مورد  توجه بيش از پيش سهامداران  است و نوسان  گيران  به دليل قيمت  كم و سهام  شناور پايين  انها  را  خوب مي خرند .

سایپا که این روزها به عنوان لیدر گروه خودرو مطرح میباشد با صف خرید به سمت هدف قیمتی 200 تومانی گام برمیدارد سایپایی که پتانسیلهای بنیادی خوبی داشته و تولیدات جدید ش میتواند برای سال 93 سوداوری این شرکت را تضمین کند مضافا اینکه بازار در انتظار بحث فروش شرکتهای خودرویی زیر مجموعه سایپا میباشد . در اين  سهم  افزايش سرمايه  نيز مي تواند  اثبات  كند  كه  افت  قيمتي انچناني پس از ان در انتظار سهم  نيست  .

گروه بهمن نوسانات ارام قیمتی را در پیش گرفته است خبهمن به دلیل ماهیت سرمایه گذاریش از بازارو جو بازار تبعیت میکند تا جو گروه خودرو شایعاتی در خصوص تعدیل مثبت در گزارش 12 ماهه شرکت به دلیل شناسایی سود فروش شرکتهای زیر مجموعه شنیده میشود که در صورت صجحت میتواند خبهمن 270-280 تومانی را رقم بزند

امروز قطعه سازان وضعیت خوبی داشتند شنیده میشود افزایش نرخ محصولات این شرکتها و افزایش تیراژ تولید در رساتای افزای شتولیدات خودروسازان به دلیل سرمایه های پایین سود خوبی را برای شرکتهای این گروه به ارمغان خواهد اورد در این بین خشرق که با شایعه تعدیل مثبت سود سال 92 و 93 همراه میباشد به سوی هدف قیمتی 220 تومانی پیشروی میکند .

در اين  گروه  ورنا نيز مي تواند  با خبرهاي ايران خودرو  رشد كند. از زامياد نيز به نظر ميرسد فردا با  جو كل گروه همراهي كند .

پتروشیمی ها فرصت خرید؟

امروز پتروشیمی ها وضعیت خوبی نداشتند پتروشیمی هایی که اگر چه به دلیل قطعی گازخوراکشان برای سال 92 گزارشات مثبت 12 ماهه ای نه چندان پر تعديلي نخواهند داشت.  اما برای سال 93 با توجه به افزایش قیمت جهانی محصولاتشان از یک طرف و افزایش ظرفیتشان به سطوح 100 درصدی  كه  با  رشد تزريق  گاز همراه مي شود  میتوانند با رونق معاملات همراه شوند. اين  گروه جز معدود  گروه هايي است  كه تقسيم سود  مناسب و به موقع  را نيز خواهند داشت  . با اين  قيمت  و تحولات  گاز و نرخ دلار كه  رشد نرم  نرمك به  سمت  3100  را  برداشته  اين گروه مي توانند  بارديگر از منظر سود  سازي مورد  توجه  قرار گيرند .در اين  گروه  خارك ، زاگرس، مارون،خراسان  براي مقطع  پيش رو كه مجمع وجود دارد مي توانند  مورد  توجه  باشند .

زاگرس در سطوح قیمتی 2400-2600 تومانی در نوسان میباشد گزارش مناسب 12 ماهه ای را از این سهم انتظار نداریم اما گزارش 3 ماهه سهم با توجه به افزایش تولید و فروش و رشد قیمتهای جهانی متانول گزارش مثبت و حتی با تعدیل مثبت خواهد بود

پتروشیمی شازند هم امروز دل به روند منفی داد شازند شاید کم ریسکترین گزینه در گروه پتروشیمی باشد ارزش سهم زمانی مشخص میشود که افزایش سرمایه و یا افتتاح طرح تولید بخشی از مواد اولیه توسط خود شرکت را شاهد باشیم سهم گزینه خوبی نیز برای نوسانگیری محسوب میشود

پتروشیمی پردیس امروز را با روند منفی شدیدی پیمود شپدیسی که همچنان فروش محصولات داخلیش با رشد همراه نشده و سهامدارانش از عدم افزایش قیمت فروش داخلی اوره نگران هستند در صورت ازاد سازی قیمت اوره داخلی یا تخفیف نرخ خوراک پتروشیمی پردیس میتواند به سطوح قیمتی بالای 2 هزار تومان برود.

فولادیها در رکود!!!

در نمادهای فولادی همچنان نوسانات ارام سهام این گروه ادامه دارد فولادیها نه دل به رشد قیمتی میدهند نه افت قیمتی بالایی را تجربه میکنند این روزها رکود در بازار مصرف باعث شده تا تا پتانسیل تعدیل مثبت فولادیها کم رنگ شود.

ذوب اهن همچنان در قیمتهای 400-420 تومانی در نوسان میباشد فعلا سهم پتانسیل تعدیل نداشته و به همین دلیل نیز بازار توجه خاصی به این سهم نشان نمیدهد . البته  گفته مي شود  فروش شركت در سال 92 و در پايان  سال از بودجه  بيشتر بوده  اما  بايد بحث بهاي تمام  شده  را نيز در نظر داشت  . اما برای سال 93 اگر کمی بازار مصرف محصولات شرکت راه بیفتد میتوان به ذوب خوشبین بود

فولاد مبارکه به حمایت 420 تومانی رسیده است افت بیشتر قیمتی در انتظار فولاد نخواهد بود فولادی که در همین سطوح 420-440 تومانی با نوسان همراه میباشد سهامداران فولاد در انتظار گزارش 12 ماهه شرکت همراه با تعدیل مثبت و عرضه سهام فولاد هرمزگان میباشد که قرار بود تا اخر فروردین ماه عرضه شود

اما فولاد ارفع یار جدید این گروه با رشد قیمتی و صف خرید سنگینی همراه میباشد ارفعی که به نظر میرسد با توجه به پتانسیلهای بنیادیش مورد توجه بیشتر بازار قرار دارد .

در پايان  بايد جمع  بندي كرد كه فولادي ها  به واسطه  طرح تحول و خبرهاي ان  منفي بودند اما  رشد بازارهاي جهاني گروه  الومينيوم و روي را مثبت كرد . در اين گروه  به نظر شركت هاي فايرا ، فاسمين ، باما و فراور هنوز هم  قابليت هايي را داشته  باشند  .

منفي فولاد و فخوز خيلي نمي تواندادامه دار باشد .

هلدینگها در راستای شاخص!!!

در نمادهای هلدینگی شاهد افت قیمتی سهام این گروه بودیم هلدینگهایی که در راستای شاخص و با توجه به بازار منفی این روزها با کاهش قیمتی همراه شده اند که میتوانند فرصت خرید خوبی به سهامداران بدهند

غدیر 620 تومانی گزینه بسیار خوبی برای خرید میباشد غدیری که به زودی افزایش سرمایه 100 درصدی را اعمال خواهد کرد اما مهمتر از ان سهامداران غدیر در انتظار نهایی شدن خرید بلوک پتروشیمی پارس میباشند امری که سکوی پرتاب غدیر میباشد

شایعه شده گروه توسعه ملی با تعدیل مثبت بیشتر گزارش 12 ماهه خود را منتشر خواهد ساخت همچنین با توجه به قرارداد منعقده توسط شرکت به منظور تولید سنگ اهن و گندله به زودی مرحله دوم افزایش سرمایه خود را نیز اجرایی خواهد کرد کف قیمتی سهم مصادف با قیمتهای 720 تومانی بوده و میتواند خرید خوبی محسوب شود.

اتیه دماوند که به زودی مهمان مجمع خواهد بود با نوسانات منفی همراه شده و قیمتهای 500 تومانی را هم شکست واتی که خریدش در طوح قیمتی 480 تومانی با دید میان مدت و شرکت در مجمع میتواند مناسب باشد.

امروز وساپا  نيز مثبت  بود كه  صف خريد سايپا به اين  سهم  كمك مي كرد . در بازار شاهد رشد قيمتي سايپا  و سپس رشد او  بوديم . در اين  گروه وتوصا نيز خبرهاي خوبي از رشد ارزش پرتفوي دارد  . سود خوبي نيز توسط وسپه در گزارش اخير شناسايي شده  بود .

به نظر در قيمت هاي منفي واتي نيز گزينه  بدي نباشد كه خيلي زود  با  وجود تعديل تا  1500 ريال  افت جانانه اي كرده است  .

امروز در بين شركت ها  فارس و  پارسان هم  منفي بودند كه  ضعف معاملاتي در خريد حسابي اين دو سهم  را  ازار مي دهد . به نظر فردا  منفي شيران  و پرديس گزينه هاي بدي نيستند .

بانکها هم کم اوردند!!!

این روزها بانکها هم در این بازار کم اورده و دل به روند منفی داده اند البته بانکها جای افت قیمتی چندانی نداشته و به طور کلی در یک سیکل نوسانی 10 درصدی در حال نوسان میباشند

بانک ملت به دلیل کنترل سهم توسط حقوقیهایش به خصوص گروه مالی ملت فعلا روندی با نوسانات بسیار ارام را در پیش گرفته است شاید انتشار گزارش مثبت 12 ماهه بتواند سبب حرکت سهم تا هدف قیمتی 270 تومانیش شود.

گروه  بانك گزارش هاي 12 ماهه  مهمي دارند گفته مي شود اكثر انها  با تعديل همراه هستند كه اگر اين  تعديل را  بدهند  شايد بتوانند در بازار بارديگر ليدر باشند  اما  زمزمه  كاهش نرخ  سود  سپرده ها و جلوگيري از رقابت  منفي در اين گروه از اتفاقات مهم بود .

در اين  گروه بيشترين حاشيه در وبصادر ديده مي شود . تكنيكاليست ها معتقدند كه  سهم  در عبور از قيمت هاي 1120 تا 1150  مشكل دارد و اين نقاط را  بايد با حجم  سنگين و معامله  پر حجم و خبرهاي قوي رد كند . در اين  سهم كه  امروز منفي بود  شرايط سخت  است تا  بازار دور جديد پس از تعطيلات  تكليف او را مشخص كند . بانک صادرات تا زمان انعقاد قرارداد فروش نیروگاه قائم با توقف نماد همراه نخواهد شد شنیده میشود سود این بانک در صورت انعقاد قرارداد فروش به سطوح بالای 24 تومان به ازای هر سهم خواهد رسید امری که شاید وبصادر120 تومانی را به ارمغان بیاورد.

گفته مي شود  فردا نماد  بانك  تجارت نيز به  بازار مي ايد كه  سود  سال 92 شركت با بحث تسعير ارز رشد كرده  كه  فردا دقيق تر توضيح مي دهيم اما سود  سال 92 با اين  توصيفات 178  و سود  93 نيز 162 ريال  اعلام  شده است  .

به نظر فردا در قيمت هاي 1350 و 1400  ريال اين  سهم  باز مي شود .

حجم معاملات بانک پارسیان به شدت افت کرده است پارسیانی که پتانسیلهای معامله بلوکیش و افزایش رسمایه میباشد و از نظر عملیاتی به نظر نمیرسد پتانسیل تعدیل مثبت چندانی داشته باشد پارسیان فعلا در سطوح قیمتی 380-420 تومانی در نوسان میباشد

چهارگوشه بازار!!!

در نماد پاکشو صف خرید سهم همچنان ادامه داشت پاکشویی که ظاهرا هدف قیمتی 1200 تومانی را پیش رو دارد پاکشویی که حواشی کم و کم ریسک بودنش از یک طرف و برند معتبرش به خصوص در تولید مایعات شوینده مورد توجه بازار قرار کرفته است

عرضه های سنگین در استانه قیمتهای 1800 تومان هم باعث متعادل شدن کی بی سی نشد ظاهرا این سهم رشد قیمتی بالایی را تجربه و کم کم صدای زنگ خروج و شناسایی سود از این سهم شنیده میشود

لیزینگ رایان سایپا پتانسیل رسیدن به قیمتهای 180 تومانی و سپس قیمتهای 200 تومانی را دارد برای سال 93 قطعا شاهد بهبود عملیات لیزینگ توسط این شرکت خواهیم بود اما افزایش نرخ سود بانکی که منجر به افزایش سود تسهیلات بانکی خواهد شد کمی شرکتهای لیزینگی را نگران کرده است

مپنا  امروز شايعه دريافت  1000 ميليارد تومان  را نيز دردل خود داشت اما  بازهم  بدون تحول خاصي منفي بود . سهم  صف فروش عجيبي دارد  كه  فقط و فقط با  يك  حمايت  محكم و جمع  آوري سنگين و البته  پشت  سر ان هم خبرهاي خوب مي تواند باعث جمع اوري ان  شود . گفته مي شود در هفته  اخر سال بخشي از مطالبات  مپنا  پرداخت  شده است و اين  شركت در حال  رايزني براي گرفتن  اوراق مشاركت براي طلب خود از دولت است  .

اما  با اين  صف به نظر ميرسد حتي اگر مپنادر قيمت هاي 7700 و 7800 ريال  نيز  قرار گيرد جاي تعجبي ندارد . مپنا  براي گذر از اين  گردنه  كار سختي را دارد . او  بيش از هر چيز نياز به  معامله زياد در اين  قيمت ها داشته  تا  تثبيت  شود .

امروز در شبندر بزن بزني به  پا بود !! در روز هاي قبل نيز گفتيم كه گروه  پالايش اسير خبرهاي منفي خاص شده است كه  برخي در بازار شايعه كردند . از اختلاف حساب هاي متعدد پالايشي ها  با وزارت  نفت  و شركت ملي پخش بگيريد تا شايعه  تعديل منفي … امروز جدال منفي ها و خريداران  جالب بود . حسابي از سهم  حمايت  شد و به نظر منفي فردا  چه از لحاظ نموداري و چه  بنيادي ديگر منطقي براي افت ندارد و مي تواند  نقطه  اخر باشد . هر چند  ابهام در اين شركت ها بسيار خاص و بالاست  .

امروز دو روايت  متفاوت  از گروه  سيمان  را در خبرها  داشتيم  . روايت اول اين  بود كه طبق خبرهاي موثق با چراغ  سبز وزارت صنعت قيمت  سيمان  رسماً گران شد  و اين  موضوع  توسط كارخانه ها نيز اعمال مي شود  و گفته مي شود  20% به  طور متوسط قيمت  سيمان  اضافه  شده است . به نظر خبر افزايش نرخ  قطعي بوده  و اين  بار ديگر نمي توانند رد كننده اين موضوع  باشند  . شايد در ابتدا كار اين گروه  كمي سخت  باشد  اما  رفته  رفته  بهبود خواهند داشت . اما  روايت  دوم  اين  بود كه  يكي از مديران انجمن صنفي تاكيد داشت  كه دولت  با افزايش نرخ  پس ازهدفمندي موافقت  مي كند  . البته  به نظر ميرسد با  توجه  به  اجراي هدفمندي از ارديبهشت  ماه شرايط براي رشد قيمت فراهم  باشد  .

گفته مي شود نيروگاه بانك  سينا  به نفت  بهران  منتقل مي شود و حتي نفت بهران  خريدار پروژه هاي ساختماني شركت هم هست . امخرو اين  سهم  دو بار صف خريد شد و با عرضه هاي جدي مواجه  گشت  كه  به نظر ميرسد مي تواند نشانه  بدي نباشد پر حجم معامله  شدن  اين  سهم …

امروز در گروه  رايانه  مداران  پر حجم  بود  . به نظر ميرسد اين  سهم  در 4% منفي فردا لحظات خوبي را  براي جمع  و جور كردن صفوف فروش  و رشد قيمت پس از ان  داشته  باشد  . نوسان گيران  با توجه  به  پايان  مهلت حق تقدم اين  سهم  ان  را زير نظر داشته باشند . در اين  گروه  فردا  همكاران سيستم هم مي تواند  در منفي هاي جالب توجه  باشد  .

امروز در همراه  اول بلوك هايي زده  شده  كه  بيشتر جابجايي درون گروهي بوده  اما  گفته مي شود  همراه اولين شركتي است كه گزارش سال مالي 92 را خواهد داد و از هفته  بعد  تحولات او مانند  برق و باد اغاز مي شود .

در گروه هاي كاني غير فلزي شيشه همدان  با حمايت هاي سامان مثبت است اما كاذر ريخت . اين  سهم  را نيز زير نظر داشته  باشيد برخي به  دنبال جابجايي هايي در سهم  هستند و ممكناست  بارديگر حركت  كند  .

در نماد  فاذر نيز معاملات پر حجم  است و گفته مي شود چند  حقيقي در پي ايجادموج روي اين نماد هستند اما  بعيد است با اين  شرايط بازار موفق باشند .

نماد هاي غصينو  و غمينو در نبود معاملات  پر حجم  اسير بازي نوسان  گيران  شده اند . اين دو سهم  هر چند  بسيار پر ريسك اما مي توانند براي نوسان  گيري حرف هايي را  براي گفتن داشته باشند .

در اين  گروه غمارگ صف خريد است و به نظر تحولات  جابجايي ها  به  زودي به  غبشهر نيز سرايت  مي كند . وبشهر نيز بارديگر پر حجم  بود و به نظر از دل تحولات  اخير براي او نيز كلاهي براي پوشش سود  بيشتر بافته مي شود .

گروه تحلیل گری بتا سهم

9 فروردين 93

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.