گزارش بازار چهار شنبه 28 اسفند92

گزارش بازار چهار شنبه 28 اسفند92

نرم نرمك ميرسداينك بهار…

گزارش بازار – بتاسهم –19:35  امروز اخرين  روز بود … روز وداع و خداحافظي با  زمستان و سال 92 . روز پايان  كاري سال  92 و سوت پايان  بازار سرمايه  براي سال 92 . سوتي كه  امسال  با لحني ملايم  تر زده  شد  . سال  پيش را به خاطر داريد  بازار مثبت  بود . وضعيت  بد نبود  اما  در چهره  همه  ترس و ابهام موج مي زد كسي از چشم  انداز خبري نداشت . سال  پيش همين موقع اگر به  كسي مي گفتي چند ماه  بعد  رييس جمهور امريكا به  رييس جمهور ايران  زنگ  مي زند و حال احوال مي كند بيشتر شبيه جوك  مي امد  تا خبر ولي پيش رفتيم و در سال 92 اين موضع خبر شد  . سالي كه  نكويش ان  از بهار ان پيدا  بود . بهار 92 وضعيت  بسيار متفاوت  بود . به ياد داريد كه  جو ارديبهشت چگونه  بود  … همه منتظر انتخابات  بوديم  . خريد ها  كاهش يافته  بود  . برخي فاتحه  بازار را خوانده  بودند وپول ها  را  به سمت  طلا و مسكن و ماشين  مي بردند …

كساني ان  مقطع را  بردند كه اميد در دلشان بود و با صبر و بردباري پيش رفتند …

انتخابات  را  به  ياد داريد … چه  روزهاي سخت و پر التهابي بود . مناظره ها  و چشم  بورسي ها  به  دنبال  كانديدايي كه  بخواهد  به  بازار كمك كند . شب انتخابات  بيدار خوابي ها و صبح شيرين  و روشن  ان  روز ها  ! صبحي كه دولت  تدبير و  اميد  به  بازار رسيد . صبحي كه  آغاز يك  دريچه  جديد به  روي بازار بود … گذشت ان  روز ما هم  گذشتيم  با دل گرم ! به  ژنو رسيديم … نيمه هاي شب توافق صورت  گرفت و بازار مدارش روز به  روزسريعتر مي چرخيد پول ها از سمت  بازار هاي موازي و رقيب به  سمت  بازار سرمايه  سرازير شد . در كارگزاري ها  جاي سوزن  انداختن  نبود .

مردم  بازار سرمايه  را انتخاب كرده  بودند و هر روز از رسانه ملي مي شنيديم  كه  ركورد  شكني كرديم  …

روزهاي خوبي بود اما  پاييز  هم  طلايي براي بازار سپري شد و گزارش ها  امدند  اما  كم كم  زمستان  رسيد و فصل بودجه  . مجلسيان  تيغ  را  براي دولت از رو كشيده  بودند  و چنگ  به  صورت  بازار سرمايه  زدند . پتروشيمي ها  را با نرخ خوراك و سنگ آهني ها  را  با  بهره  مالكانه نوازش دادند  تا  بهانه  براي ريزش بازار سرمايه آغاز شود . ريزشي كه  انصافاً انقدر شدت  گرفته  بود كه كسي  نمي توانست  تصور كند . بله  خوشي تمام  شده  بود و بازار وارد  بحران  شد . بحراني كه  به جرات  مي توان گفتن نظير ان  را در چند سال  گذشته  تجربه  نكرده  بوديم  .

به هر حال  اين  بحران  هم  گذشت و تجريه هاي خوبي را داشتيم  . سال 92 هم  تمام  شد . سالي كه به نظر زشت و زيبايي هاي خاص خود را داشت  . سال شيريني بود در مجموع و خاطرات خوب ان  بيشتر از بد ها  بود  فقط اين اخري كمي در ذهن بازار تلخي را ايجادكرد كه اميدواريم  با  شيريني روز سال 93 جبران  شود .

براي سال 93 در روز هاي قبل يك  چشم  انداز كلي را  بيان  كرديم  . به نظر ميرسد سال خوبي را در اغاز داريم و بايد به خبرهاي بيشتر اقتصادي توجه كنيم  . سال خوبي در انتظار بازار سرمايه است . سالي كه مي تواند توافق شكل بگيرد  يا نگيرد . تورم كاهش يابد  و پي به اي بازار رشد كند . نفت ايران  به  سمت ظرفيت  واقعي خود پيش رود و در مجموع  شرايط براي سال 93 نمي تواند خيلي بد باشد اما به نظر ميرسد بازار سرمايه در سال 93 ان  بازدهي و رشد عجيب را در كه در سال 92 داشتيم  نخواهد داشت  .

در سال بعد  به  طور ضمني مي توان اين  طور استباط كرد كه اگر وضعيت خوبي را در مذاكرات  سياسي داشته  باشيم  مسير بازار به  سمت  يك  روند  مناسب بازدهي شكل بگيرد .

اما  با اين  مقدمه  به سراغ  بازار امروز برويم و اتفاقاتي كه  روي داد . در بازار امروز ابتدا  جو مبهم آغاز شد و كسي نمي دانست جو  مثبت است يا  منفي اما  منفي نبود و جو نسبتاً خوبي را  شاهد  بوديم  اما  رفته  رفته  فضا  مناسب تر شد  و حتي به  سمت  صفوف خريد و درصد  مثبت را  شاهد  بوديم  اما  كم كم منفي بودن مپنا به  سمت صف فروش رفت و كل بازار را  تحت تاثيرخود  قرارداد و سپس اين  بازار بود كه  فروشنده  بيشتري داشت  . البته  موج فروش برخي حقيقي هاي خرد  پا  براي خريد عرضه هاي اوليه نيز وجودداشت  .

اما در مجموع  بازار با  يك  ثبات  نسبي البته  با  درجه  منفي بيشتر از ديروز به كار خود پايان  داد  كه رويداد مهم  بازار امروز فارس بود كه  بالاخره اين  سهم  نيز معامله  شد وبلوك  ان به  نفت و تاپيكو رسيد  تا  هفته  بعد  از سال  اين  دو سهم يعني تاپيكو  و فارس بيشتر مورد  توجه  باشند .

در مورد  شاخص تحليل ها  تغييري نكرده است و همه  همچنان  معتقدند كه  شاخص تا  81400  مي تواند  مثبت  باشد و اين  مثبت تا  ان  زمان ادامه  يافته و پس از ان  است كه  بايد ديد  ايا  توان  عبور از 81400  را دارد  يا  خير ؟!

اميدواريم در سال 93 بانام گذاري اقتصادي  و خبرهاي خوب سياسيو اقتصادي وضعيت  بازار بهتر و بهتر باشد .

و اما  به  سراغ  حاشيه هاي بازار برويم …

چشم  خبرهاي سياسي به  مذاكرات هسته اي است  جايي كه  صحبت هاي جالبي رد و بدل شده است . ظريف و اشتون  با هم  ديدار داشتند كه مايكل مان  گفت ديدار خوب و سازنده اي بوده و اين  خبرخوبي است . پس از ان  نيز هر دو طرف گفتند مذاكرات  خيلي خوب بوده است و حتي از احتمال توافق جامع  قبل از 6 ماه خبر دادند .

محمد جواد ظریف در این نشست با تاکید بر حق استفاده صلح آمیز کشورمان از انرژی هسته ای، روند مذاکرات با طرف مقابل را مثبت و رو به جلو توصیف نمود و اظهار امیدواری کرد که تا چند ماه آینده توافق پایداری حاصل گردد.

نشست معاونان وزیران خارجه ایران و اعضای گروه 1+5 درباره راکتور اراک پایان یافت.

ديروز هم  داشتيم  كه  مایکل مان ظهر سه شنبه در نخستین نشست خبری خود در وین با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره دیدارهای اشتون در تهران گفت: دراین باره سوء تفاهم هایی ایجاد شده که در ملاقات امروز صبح اشتون و ظریف برای چند دقیقه مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت. این عادی است که نشست هایی این چنین در سفر ها داشته باشیم . این دیدارها هم در روز جهانی زن انجام شد ولی با وزارت امور خارجه ایران دراین زمینه هماهنگ نشده بود. سخنگوی اشتون مذاکرات ایران و 1+5 را تا این زمان دلگرم کننده توصیف کرد و گفت: پیشرفت خوبی در مذاکرات داشته ایم که دلگرم کننده است. می خواهیم هرچه زودتر به توافق نهایی برسیم ولی پیش بینی نمی کنم که این توافق چه زمانی خواهد بود. نكته جالب اين  است  كه او چند  بار تاكيد كرده است  كه پیشرفتی که تا این زمان حاصل شده باعث دلگرمی ما است.

امروز ظريف نيز نيز تاكيد مي كرد كه 8  مرداد ماه  مي تواند  زمان  توافق نهايي باشد . به همين خاطر بود كه  امروز شاد و خندان  بود .

دور دوم از مذاکرات ایران و کشورهای 1+5  نيز به ریاست سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان و هلگا اشمید ادامه  داشت . عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با بیان اینکه دور بعدی مذاکرات روز 18 فروردین انجام خواهد شد در خصوص مذاکرات با 1+5 در روز نخست گفت:فضای مذاکرات خوب و جدی بود و بحث ها خیلی صریح و رک و در عین حال در فضایی سالم مطرح شد.

اما  مهم ترين  نكته  قضيه نشست  ظريف و اشتون  است . نشست خبری مشترک کاترین اشتون و محمد جواد ظریف، رییسان هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و 1+5 ، پس از پایان این دور از مذاکرات در وین برگزار شد. اشتون نوروز را هم به ایرانی ها تبریک گفت. از 7 تا 9 آوریل(18 تا 20 فروردین) مذاکرات بعدی خواهد بود و درباره موضوعات محتوایی قابل پیگری در توافق جامع صحبت می کنیم.

اما در خبرهاي مهم داشتيم  كه ژاک اودیبر نماینده ارشد فرانسه در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به پایگاه «بلومبرگ» گفته است احتمال دستیابی به توافق جامع هسته‌ای پیش از پایان ضرب‌الاجل 6 ماهه مقرر در توافق موقت، وجود دارد. .

اما  صحبت هاي روحاني نيز جالب بود  . یکی از اهداف مهم دولت این بود که تورم را بتواند مهار کند و رشد تورم کاهنده شود که این اقدام بحمدالله انجام گرفت؛ فقط شما می‌بینید که در ماه دی و بهمن که معمولاً همیشه در همه سال‌ها تورم در زمستان رشدی فزاینده داشت، هم در دی رشد تورم حدود نیم درصد بود و هم در بهمن کمتر از نیم درصد و حدود چهار دهم درصد بود که تقریباً در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

روحاني در مورد  مسائل هسته اي نيز خيلي رك  صحبت كرد . او گفت ما می‌خواهیم همه فناوری‌‌ها را داشته باشیم و در عین حال نمی‌خواهیم نگرانی برای کسی بوجود بیاوریم و این قابل جمع است و در این توافق موقت شش ماهه دیدیم این کار شدنی است و امروز بحمدالله در حال مذاکره برای توافق مرحله نهایی هستیم. البته این مرحله سخت و دشواری است اما اگر اراده کافی در طرف مقابل وجود داشته باشد ما می‌توانیم به راحتی از این مرحله که مرحله نهایی است عبور کنیم و ان‌شاءالله به توافق نهایی برسیم.

در خبرهاي خارجي نيز شاهد  قوي تر شدن ايران در منطقه هستيم  . ایران نیز در حال بازسازی محور مقاومت با حضور سوریه، قطر، ترکیه و مقاومت در لبنان و فلسطین است.

اما حاشيه هاي داخلي سياسي كمي بيشتر شده است . دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره رسوایی‌های گزارش‌های حقوق بشری برای غرب، هنرپیشگی احمد شهید، ضرورت ارائه درخواست ملاقات توسط هیأت اروپایی و تشکیل پرونده قضایی و امنیتی برای موسوی و کروبی سخن گفت. او گفت  اي كاش فتنه  روي نمي داد  تا  شاهد  ازادي اين  افراد بوديم . نكات  مثبتي است كه  مي تواند  براي فضاي اقتصادي كشور نيز جالب باشد .

در خبرهاي اقتصادي به نظر در سال 93 نيز شاهد  نام گذاري سال 93 به نام  يك  سال اقتصادي خواهيم بود .

صحبت هاي وزير اقتصاد و رييس كل بانك  مركزي نيز جالب بود . وزير اقتصاد تاكيد كرد تحولات خوبی در اقتصاد کشور به وجود آمده و در مذاکرات اقتصادی و سفرهای خارجی که داشتم، تغییر رویکرد بین المللی به کشور کاملا مشهود است. طیب نیا، بازگشت ثبات به بازارهای ارز و طلا و همچنین بازار سرمایه کشور را از دیگر دستاوردهای دولت طی ماههای اخیر برشمرد. علیرغم تلاطم یک ماهه ای که بر بازار سرمایه کشور حاکم بود، هم اکنون شاهد بازگشت ثبات و روند صعودی به این بازار هستیم.

اما يك  اظهار نظر وزير در كنار ثبات و جلوگيري از سفته  بازي در بازار مسكن مهم  بود . وزير افزود  اولویت دولت فعال سازی بازار اولیه و بازگشت ثبات و آرامش به تمام بازارهاست. يعني پول بايد يا در بازار سرمايه  باشد چه  پذيره نويسي ها و طرح ها و يا در بانك …

و اما در دلار با حرف هاي اخير به نظر بازهم  دلار در قيمت هاي 3000 ارام  گيرد  و كم كم  روند نيز به  ثبات  برسد . به نظر قيمت  سكه و طلا نيز با  افت  مواجه  شود .

و اما  بازارهاي جهاني …

انگار بازارهاي جهاني دنبال اين  بود كه  بازار ما متوقف شده و بعد كاهش را آغاز كرد . اميدواريم در سال 93 بازارها  ما  را از ابتداي سال  كمك كنند . اما  اتفاقات اخير سياسي روسيه  باعث رشد قيمت  انرژي شده است  . نفت در نزديكي هاي 99 دلار است و گاز نيز با  رشد طي دو روز اخير مواجه  بوده  . البته  طلا  يك  افت  محدودداشت و بارديگر در 1340 قرار گرفت  . قيمت مس كمي نزولي شده و به  6394  روي هم در 1960  است و سرب در 2041 دلار . در الومينيوم  هم قيمت  به  1670  نزديك مي شود . افت ها  قابل ملاحظه است و به نظر در اين  شرايط بازارها اگر به  ريزش برسند  اغاز سال 93 وضعيت خوبي را نخواهيم داشت .

و اما در شاخص امروز اتفاق مهم  گذر از 79 هزار و تثبيت در اين  نقاط بود . شاخص امروز با  رشدي 47 واحدي در 79015 واحدي قرار گرفت  . امروز غدير، تاپيكو  و فارس مثبت  بودند و رمپنا،شبندر و فملي شرايطي را كمي منفي كردند  .

به نظر تاپيكو و فارس در سال 93 نيز شرايط خوبي را تجربه مي كنند .

افزایش نرخ معجزه گر!

امروز خبر تایید افزایش نرخ سیمان برای سال 93 توسط انجمن صنفی سیمان باعث شد تا نمادهای سیمانی امیدوار به سال 93 با رشد قیمتی و صفوف خرید به کار خود ادامه دهند خبر مهم و سرنوشت  ساز بود . افزایش نرخ فروش سیمان برای سال 93 امروز به تصویب انجمن صنفی کارخانجات صنعت سیمان رسید. این مصوبه (افزایش 15 تا 21 درصدی نرخ فروش داخلی سیمان) از ابتدای سال 93 اعمال می‌شود.

طبق گفته رییس انجمن صنفی کارخانجان صنعت سیمان، محدوده افزایش 15 تا 21 درصدی نرخ فروش داخلی سیمان برحسب قیمت تمام شده کارشناسی شده توسط انجمن و با همکاری هلدینگ های صنعت سیمان تعیین شد و در نهایت به تصویب هیأت مدیره انجمن رسید . نرخ هاي صادراتي نيز رشد داشته است  .

دقت  داشته  باشيد اكثر سيماني ها افزايش نرخ  را محاسبه  كرده اند . امروز يك  رشد عمومي را اين گروه تجربه كرديم اما  براي ريز محاسبه هر يك  در روزهاي بعد و در سال  بعد  به  طور كامل توضيح مي دهيم  اما  تاكيد مي كنيم اكثر شركت هاي اين  گروه اين  موضوع  را  لحاظ كرده اند. شايد خريد سفارس، سفانو  و ستران  جالب توجه  باشد .

خبر افزایش نرخ سیمان برای سال 93 باعث تشکیل صف خرید در سیمان تهران شد سترانی که با عبور از قیمتهای 560 تومانی اهداف قیمتی 600 تومانی را پیش رو خواهد داشت ستران میتواند بااین افزایش نرخ تعدیل مثبت بیشتری را برای سال 93 شاهد باشد

اما سیمان غرب هم با نوسانات مثبت همراه شد سغربی که در صورت عبور از مقاومت 820 تومانی سطوح قیمتی 860-880 تومانی را پیش رو خواهد داشت این سهم سیمانی پتانسیل تعدیل مثبت خوبی در سودسال 92 و 93 خود دارد

سیمان فارس و خوزستان این هلدینگ سیمانی با صف خرید به سمت سطوح 420 تومانی در حال حرکت میباشد سفارسی که پتانسیل تعدیل مثبت عایدی خوبی داشته و با توجه به افزایش ظرفیت سیمان ابیک به نظر میرسد بتواند سود سال اینده خود را با رشد خوبی همراه سازد.

سفانو و هگمتان هم  جالب بود . هگمتان در اين مدت  بازدهي خوبي را  نصيب سهامداران  كرد .

هرمزگان نيز متوقف شد  و به نظر ميرسد خبرخوبي براي اميد و وسپه  باشد  .

خودرویی که سرعت گرفته است!

در نمادهای خودرویی شاهد ادامه یافتن جو مثبت در نمادهای این گروه بودیم خودروییهایی که این روزها امیدوار به سال 93 همچنان به پیشتازی خود ادامه میدهند

امروز زامیاد با صف خرید و رشد قیمتی به سطوح بالای 140 تومانی رسید تغییر و تحولات خوبی در زامیاد در جریان است و حتی احتمال رشد عایدی سال 92 در گزارش 12 ماهه نیز وجود دارد زامیادی که با این رشد قیمتی به سمت سطوح قیمتی 160 تومانی گام برمیدارد

امروز سایپا با صف خرید سنگینش حتی به میزان حجم مبنا هم عرضه ندارد سایپایی که افزایش سرمایه و تولیدات جدیدش از چین و کره و افزای شدریافت قطعاتش و فروش سهام شرکتهای زیر مجموعه همه و همه باعث توجه بازار به این سهم خودرویی شده است

گروه بهمن نتوانست از قیمتهای 250 تومانی عبور نماید البته انتظار میرود خبهمن پس از یک استراحت کوتاه به سمت سطوح قیمتی 280 تومانی گام بردارد خبهمنی که وضعیتش در بین خودروییها به دلیل سرمایه گذاری های انجام شده بهتر میباشد.

در اين گروه ورنا  بارها صف شدو  صف ان  داده  شد اما  به نظر زمزمه هايي از قطعي شدن بحث انتقال ايران خودرو و تعديل اين  شركت شنيده مي شود .

پتروشیمی ها ارام!!!

در گروه پتروشیمی امروز همچنان نوسانات ارام مثبت نمادهای این گروه دنبال شد رشد قیمتهای جهانی محصولات پتروشمی ها از یک طرف و شایعاتی در خصوص ازاد سازی قیمت اوره داخلی از طرف دیگر و بحث ارائه تخفیف به شرکتهای پتروشیمی در زمینه خوراک این شرکتها باعث شده تا شاهد برگشتن اعتماد بازار به نمادهای پتروشیمی باشیم.

در گروه  پتروشيمي دو خبر بسيار مهم  امده است  يكي با درجه اولويت كمتر و ديگري بيشتر . ابتدا خبر قوي تر . خبر بسيار مهم  براي گروه  پتروشيمي اين  است كه قول وزیر نفت به رئیس جمهوری مبنی بر تولید گاز از فاز ١٢ پارس جنوبی تا پایان سال ٩٢ با آغاز تولید آزمایشی گاز از این فاز و تزریق آن به شبکه سراسری تحقق یافت. با بهره‌برداری و تولید آزمایشی از ردیف نخست شیرین‌سازی گاز طرح مذکور، تزریق روزانه بیش از ١٢ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به شبکه سراسری همراه با برداشت و ذخیره‌سازی ١٦ هزار بشکه میعانات گازی در روز آغاز شده است. گفته مي شود در زمستان  نيز فازهاي بعد  همراه مي شوند  تا  قطعي گاز نداشته  باشيم  .

افزايش ظرفيت شركت هايي نظير مارون و جم و پارس نيز مهم  است  .

در خبر بعدي اين  است  كه همزمان با رفع تعلیق تحریم پتروشیمی ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا پس از توافق ژنو، اولین محموله پتروشیمی ایران به ایتالیا صادر شد. گفته مي شود  امروز زاگرس اولين محموله را به اروپا  صادر كرد .  اولین محموله متانول صنایع پتروشیمی ایران به میزان 25 هزار تن به ایتالیا در اسفندماه جاری صادر شده است و پیش بینی می‌شود به زودی محموله‌های جدید پتروشیمیایی ایران به کشورهای مختلف اتحادیه اروپا صادر شود.

در بين گروه  پتروشيمي براي چندمين  بار است كه تاكيد مي كنيم مارون  را  زير نظر داشته  باشيد

پتروشیمی خارک که جای رشد عایدی خوبی هم از بابت افزایش 10 درصدی دریافت گاز ترش و هم افزایش ظرفیت صادرات و نرخ های بالای متانول دارد ارام ارام به سمت هدف قیمتی 2800 تومانی میرود شخارکی که جای تعدیل مثبت اندکی نیز برای سال 92 را دارد

پتروشیمی کرمانشاه فعل توان شکستن مقاومت 920 تومانی را ندارد کرمانشاهی که درصورت ازاد سازی نرخ فروش داخلی اوره جای تعدیل مثبت بالایی خواهد داشت البته سودسال 93 شرکت به دلیل بالا دیدن قیمت خوراک جای رشد را دارد

اقبال خوبی را در نماد پتروشیمی مارون شاهد هستیم همانطور که پیش از این نیز اشاره داشتیم مارون جای رشد عایدی خوبی داشته و میتواند حتی سودسال 93 را با تعدیل مثبت خوبی مواجه سازد اما فعلا حجم معاملات پایین مانع از رشد جدی قیمتی مارون میشود

در اين  گروه  شايعه زاگرس و صادرات ان  به ايتاليا جالب توجه  بود .

در گروه پتروشيمي به نظر يك  تعديل سود  را در 12 ماهه  هاي خراسان و خارك و شفن خواهيم  داشت  . اما  3 ماهه  پرديس چندان  قابل توجه نيست .

شاخص دردسر ساز!!!

این روزها خبر اجرایی شدن طرح شاخص کیفیت و قیمت گذاری محصولات پالایشگاه ها بر اساس کیفیت انها برای پالایشگاه ها علی رغم پتانسلیهای بنیادی و چشم انداز مثبت باعث دردسر شده است

پالایش نفت تهران حتی با افزایش سرمایه سنگین پیش رویش هم نتوانسته وضعیت مثبت را در پیش بگیرد و امروز به حمایت 82 هزارتومانی نزدیک شد شترانی که تعدیل مثبت خوبی برای سال 92 را پیش رو خواهد داشت

پالایش نفت بندرعباس حتی با شفاف سازی در خصوص تلاش برای تخفیفی بیشتر در زمینه نفت سنگین به عنوان خوراک هم نتوانسته وضعیت خوبی را در پیش بگیرد و یک گام بیشتر تا حمایت 1350 تومانیش فاصله ندارد شبندری که در صورت موفق شدن به دریافت تخفیف خوراکش میتواند تعدیل مثبت خوبی برای سال 92 به ارمغان بیاورد

گزارش بسیار ضعیف پالایش نفت شیراز همچنان باعث نوسانات منفی در این سهم پالایشی میشود به طوری که افت قیمتی این سهم را به سطوح 1700 تومانی شاهد هستیم شرازی که به دلیل افزایش ظرفیت تولیدش از یک طرف و احتمال خرید بخشی از مواد اولیه خود برای سال 93 از بورس کالا با قیمتهای پایینتر وضعیت بهتری به نسبت سال 92 را شاهد خواهد بود.

در اين  گروه  بارديگر نفس گروه توسط ابهامات  دولتي گرفته  شده استن  .

سرمایه گذاریها نفس میگیرند!

در نمادهای سرمایه گذاری امروز شاهد استراحت نمادهای بزرگ این گروه بودیم به نظر میرسد سرمایه گذاری ها در حال نفس گیری برای یک رالی صعودی دیگر در سال 93 میباشند

امروز عرضه های بسیار سنگین در نماد توسعه صنایع بهشهر هم نتوانست روند این سهم را متعادل نمیاد در اولین روز کاری از سال 93 شاهد جدال این سهم با مقاومت 380 تومانی خواهیم بود مقاومتی که اگر شکسته شود وبشهر 420 تومانی را شاهد خواهیم بود . در اين  گروه  صافولا فروش مارگارين را  با  قيمت  1200  اگهي كرد و به نظر معاملات  درون  گروهي باشد  و تحولات خوبي را شاهد  هستيم  .

شفاف سازی غدیر در خصوص وضعیتش و افزایش سرمایه 100 درصدی پیش رو و متحول شدنش با خرید بللوک پتروشیمی پارس باعث شده تا این روزها نوسانات مثبت را در غدیر شاهد باشیم سهمی که با افزایش 40 تومانی سودش در صورت خرید بلوک پتروشیمی پارس مواجه خواهد شد . البته  سيماني بودن  غدير نيز در اين  روند موثر بوده است  .

شنیده میشود تاپکیو یکی از شرکای خرید بلوک هلدینگ فارس میباشد که در صورت صحت این خبر میتواند به تحرکات مثبت تاپیکو در سال 93 خوشبین باشیم تاپیکویی که پتانسیل تعدیل مثبت را در صورت خرید سهام فارس را خواهد داشت.

در اين شرايط فارس نيز كم كم  از لاك  دفاعي خارج ميشود . بارها و بارها  فارس را  براي بلند مدت  توصيه كرديم و هنوز هم  ترديد نداريم كه يكي از 10 شركت بازار است  كه قابليت  دو برابر كردن  سود  خود را دارد .

در اين  گروه  پارسان  منتظر محرك هاي خبري قوي تري است و به نظر فعلاً در 9100 و 9200  درجا  بزند .

چهارگوشه بازار

فولاد ارفع امروز با قیمتهای 300 تومانی به ارودی فولادیها پیوست سهمی که بودجه سال 93 خود را کمی خوشبینانه بسته است اما برای سال 94 با توجه به رسیدن شرکت به ظرفیت نهایی 800 هزارتنی قطعا پتانسیل رشد سوداوری خوبی خواهد داشت تنها نکته منفی این شرکت بدهی ارزی و نحوه تسعیر ان برای سال 93 میباشد. تفاوت  ارفع  با پاكشو در اين  است كه سهامدار عمده  او يعني كچاد  و معادن  قاعده هاي بازي بازار ر ا  بلدند .امروز سهم  با  قيمت هاي 3000 ريال عرضه  شد و به نظر در كوتاه مدت  نوسان خوبي داشت  .

در عرضه اوليه ديگر پاكشو نيز در 10500 ريال  عرضه  شد . به نظر اين  سهم  نيز رشد قيمت كوتاه مدت خوبي را داشته  باشد .

معامله بلوکی در پست بانک و شایعات حضور یک سهامدار حقیقی در ترکیب سهامداران بالای 1 درصدی پست بانک و خبهای پشت پرده مثبت از این بانک باعث شد تا پست بانک با روند مثبت به سمت اهداف قیمتی 900920 تومانی برود

در گروه رايانه  گل هميشه  بهار اين گروه رانفور  بود كه هنوز صف است  . به نظر اين  سهم  تا  مجمع  فوق العاده  بازهم  رشد مي كند. در اين  گروه  مداران  و ركيش نيز گزينه هاي خوب بازار هستند . ایرانی کیش به استقبال سالی سبز و مثبت میرود رکیشی که پتانسیل های بنیادی بسیار خوبی به خصوص با توجه به قراردادهای منعقده برای سال 93 دارد ایران کیش مقاومت سنگین 720 تومانی را پیش روی خود دارد

امروز رمپنا  صف فروش شد و جو منفي را  به  بازار وارد كرد .

در اين  گروه  رمپنا  نيز با خبرهايي مواجه  شده  كه مي تواند در اين وضعيت موثر باشد .

امروز البته  مديران  مپنا  دست  به كار شدند تا  سهم  را  براي سال 93 از صف فروش نجات  دهند . مدیر ارتباط با سرمایه‌گذاران گروه مپنا، گفت: طبق قرارداد فی مابین با شرکت توانیر، این شرکت بابت تاخیر در پرداخت مطالبات، ۱۲ درصد جریمه دیرکرد به فروشنده پرداخت خواهد کرد و تعدیل با اهمیتی را در ای‌پی‌اس سال ۹۳ شاهد خواهیم بود.

بيشتر اين  خبر جنبه  رواني دارد تا  عملياتي …

امروز در گروه  ساختمان وساخت  يك برگشت جدي را تجربه  كرد . گفته مي شود  برخي نوسان گيران  قهار بارديگر روي اين  سهم  فعال  شده اند .

گروه  بيمه  با  رشد نرخ ديه  كه  صحبتش را كرده  بوديم كمي مثبت است اما مردد  اما در اين  گروه از نظر بنيادي دو شركت كارافرين و ملت  بيشتر مورد  توجه هستند .

در گروه  ليزينگ ولساپا بالاخره  مثبت  شد  . به نظر وليز نيز در كنار ولساپا  گزينه هاي خوب بازار در اين  گروه هستند كه هر دو شرايط خوبي دارند .

در گروه  بانك  بازگشايي ايران  زمين  با  40% رشد قيمت  جالب بود اما توصيه اي به خريد در اين  قيمت ها  نمي شود .گروه  بانك  از نظر تكنيكالي با عرضه هاي جدي نيز همراه  بوده و برخي ان  را پر ريسك مي دانند  اما از نظر بنيادي وبصادر و ملت  ريسكي ندارند كه  بخواهند  سنگين  ريزش كنند .

امروز بازهم  خارزم صف خريد شد . اين  سهم در اين مدت بازدهي خوبي را داده است  و شايعه  شده خارزم سرمايه گذاري جديدي را در نيروگاه ها و بانك  صادرات انجام  داده است  .

رشد سيماني ها  امروز وصنعت  را نيز مثبت  كرد . در بوعلي با اين  كه منفي بود اما  به نظر ميرسد سود 56 توماني باعث رشد قيمت  تا  3000 ريال  شود .

امروز كهمدا نيز مثبت بود و صف شد  . به نظر در اين  گروه نوسان  گيران  روي كاذر  و برخي شركت هاي ديگر نظير كفپارس فعال  شدند .

صف خريد ابسال  مورد  توجه بود . در مورد  اين  سهم  به مانند  ساير شركت ها  به نظر در قيمت هاي فوق بتواند نوسان خوبي را شاهد  باشد  . خريد ابسال  در محدوده 4100 و 4200 ريال  بد  نيست و به نظر مي تواند حتي تا محدوده  5400 و 5500  ريال  نيز طي مدت چند هفته اي داشته  باشد .

همراه و اخابر امروز مثبت  بودند . البته  قدرت  رشد همراه  بيشتر بود .

افزايش سرمايه  97% تقريبي همراه از محل اندوخته اجرايي مي شود و اين  سهم قيمتش اش روان تر مي شود . نكته  جالب اين  است كه خود  شركت نيز اذعان دارد  كه ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻗﻴﻤﺖ ﻓﻌﻠﻲ ﺳﻬﺎم در ﺑـﺎزار ﺳـﺮﻣﺎﻳﻪ ، اﻓـﺰاﻳﺶ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﭘﻴﺸﻨﻬﺎدي ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﻣﺘﻌﺎرفﺳﺎزي ﻗﻴﻤﺖ ﺳﻬﺎم در ﺑﺎزار ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ و ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ اﻓـﺰاﻳﺶ ﺟـﺬاﺑﻴﺖ در ﻣﻌـﺎﻣﻼت آﺗـﻲ و رﺷﺪ ﺗﻘﺎﺿﺎ ً ورﺷﺪ ﻗﻴﻤﺖ ﺳﻬﺎم ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.نكته ديگر اين  كه  سود  سال 92 نيز احتمالاً يك  بارديگر تعديل مي شود . امروز ميديديم  كه حتي كمي اخابر منفي مي شد اما خبري از منفي هاي همراه نبود .

امروز عرضه  ارفع در كچاد  و ومعادن  موثر بود . در روزهاي بعد  به نظر صف خريد اين  سهم  به سود كچاد و ومعادن خواهد بود . در كچاد  به نظر علاوه  بر اين  كه  با عرضه  كمي سود  رشد مي كند  افزايش سياست  تقسيم  سود ارفع  سود كچاد را  28 ميليارد تومان  رشد  خواهد داد .

به نظر هم  كچاد و البته  براي نوسان  ومعادن  گزينه هاي بدي به  شمار نمي روند . امروز بلوك  كگل نيز در 14000 ريال  معامله  شد و به نظر ميرسد شرايط خوبي را در كگل داشته  باشيم  .

فولاد در شرايط خوبي است و ما همچنان  اين  سهم يكي از سهم هاي كم  ريسك بازار است  .

گفته مي شود در هفته هاي پاياني فروردين  فولاد  هرمزگان  براي عرضه در فرابورس اماده مي شود و اين خبر مهمي براي سهم  است  . در قيمت هاي 4200 و 4250  ريال  حتي فولاد مباركه  با توجه  به  شرايطي كه در پيش دارد و سود  سال  92 و 93 ريسكي نداشته و ندارد .

در وبانك  شايعه  شده در سال 93 سيدكو وارد بازار مي شود به نظر خود اين  سهم نيز گزينه  بدي نيست .

در پايان يك  بارديگر فرا رسيدن  نوروز را  به همه  عزيزان  تبريك  عرض مي كنيم و اميدواريم  سال 93 سالي پرسود و پر از موفقيت و شادي و سلامتي براي همه  ي شما  عزيزان باشد

در سال 92 لحظات خوب وبد زيادي را  با هم پشت  سر گذاشتيم و اميدواريم اگر هم دلخوري بين  خانواده بتاسهم  چه كاربران و چه تحليل گران  بوده با  آغاز سال جديد پاك  شده و جاي خود را  به نيكي و قوت  قلب و دوستي بدهد …

در پايان  با  شعري از فريدون مشيري گزارش بازار و اخرين  روز سال 92 را  به  پايان  مي بريم …

نرم نرمك ميرسد اينك بهار

بوي باران، بوي سبزه، بوي خاک    شاخه‌هاي شسته، باران خورده پاک


آسمان آبي و ابر سپيد    برگهاي سبز بيد


عطر نرگس، رقص باد   نغمه شوق پرستوهاي شاد


خلوت گرم کبوترهاي مست نرم نرمک ميرسد اينک بهار


خوش به حال روزگار

 

خوش به حال چشمه ها و دشتها


خوش به حال دانه ها و سبزه ها


خوش به حال غنچه هاي نيمه باز


خوش به حال دختر ميخک که ميخندد به ناز


خوش به حال جام لبريز ازشراب


خوش به حال آفتاب ؛


نرم نرمک ميرسد اينک بهار


خوش به حال روزگار


خوش به حال روزگار

خوش به  حال  ما كه يك  سال ديگر در خدمت  شما عزيزان  بوديم …

شاد و ثروتمند باشيد …

نوروزتان پيروز …

گروه تحلیل گری بتا سهم

28 اسفند 92

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.