گزارش بازار یکشنبه 29 تیر 93

گزارش بازار یکشنبه 29  تیر 93

اتوبوس رفت وآمد  نمادها!

گزارش بازار بتاسهم 16:25 : امروز یکشنبه ، بازار سرمایه  دچار یک تضاد فکری شده  بود  . یک طرف برخی معتقد  بودند که نباید نتیجه  مذاکرات  این چنینی را  به  بازار گره  زد و هر رفتاری را  در بازار منعکس نمود و دسته دیگر اتمام حجت  می کردند  و می گفتند مذاکرات  به نتیجه نمیرسد  و وضعیت منفی خواهد بود و بازار میریزد . البته  به نظر حقیر حتی خود افراد و دسته دوم  که  بد  بین  هستند خیلی به پیش بینی خود اعتقاد ندارند و  صرفاً با نقد  شدن و سهم شدن  کمی جو جملات  را تغییر می دهند  . اما  به هر حال  امروز برخی به واسطه  این  که مذاکرات  منفی شده  بود گارد  فروش گرفتند  . نکته ای که در بازار مشخص بود این  است  که  حتی اگر مذاکرات  شکست هم می خورد  فشار فروش انقدر زیاد نبود . قیمت ها  جایی برای افت  ندارند پی به ای ها  به  سطوح غیر قابل باوری رسیده اند . این همان  چیزی بود  که  برخی را  مجاب کرد  که دیگر قیمت ها  ان  طور که  همه  فکرش را  می کنند  کم نمی شود  . در ثانی بسیاری معتقد هستند  که  بازار بی جهت از تمدید مذاکرات گلایه  مند است . مذاکرات  تمدید  شده است که  به  توافق برسد و فرصت پیش رو نیز فرصت خوبی برای خرید است  .

به هر حال  این  استرس و پارادوکس امروز در بطن  بازار به  چشم می خورد  اما به نظر حقیر بازار نباید یکجانبه  نگر باشد  . بازار ما  تنها و تنها  مسائل هسته ای نیست . درست است که  این  موضوع  اثرات  بسیار شگرفی دارد اما  تنها موضوع مهم  و اثر گذار بازار نیست . کسی این  روزها به این موضوع نگاه نمی کند  که گزارش ها ، بحث تصمیمات  ارزی و همچنین  خروج از رکود  دولت  و مجامع  بسیار حائز اهمیت هستند . این که  به مذاکرات  وزن بالا و تعیین کننده در بازار بدهیم  به نظر کار منطقی نیست . در همین  شرایط بود که  بازار امروز نیز سعی کرد  از این دیدگاه  فاصله  بگیرد  با این  که مذاکرات  تمدید  شده  بود و توافق نهایی حاصل نشده  بود بازهم جو نسبتاً مثبت  بود  . همین  که  زهر فروشنده گرفته  شد  و بازار با منفی به کار خود پایان  نداد به نظر یک  رویداد خوب است .

خب به  یاد دارید  می گفتیم  از این  پس باید چشم  در وین و چشمی دیگر در کدال  داشته  باشیم  . به نظر بازار فعلی چشم  را  روی وین  بسته  و از این  پس باید روی کدال  و متغیر های اقتصادی بیشتر دقت  کرد  . از این که  قرار است  برای خروج از رکود چه  کنیم  . نرخ  ارز کجای بودجه  سال  بعد  است  ، سیاست های پولی و مالی چگونه است و مهم تر از همه نرخ تورم  که  چشم  انداز نرخ  سود را رقم می زند . به هر حال  پیش رفتیم  و می رویم و به نظر میرسد هر چه جلو تر برویم و بازار از این  شرایط ریزشی و فاز مذاکرات  فاصله  بگیرد جنبه  عقلانیت ان  بر احساسات  می چربرد  . یک  نکته دیگر را نیز در مورد  مذاکرات  بگوییم  این که  طرفین می خواهند موضوع حل شود اگر قرار بود حل موضوع  را نداشته  باشیم  مثل دوره ای قبل از ظریف زیر میز می زدند و بلند می شدند ولی تمدید  شده و قرار است ادامه  بدهند  این  یک  نشانه مثبت  برای بازار است  . البته  این خود نشان  می دهد  فشار روی طرفین  بالاست و اختلافات  نیز زیاد است  .

اما  یک  جای ترس و تردید در برخی عزیزان  که  به جا نیز هست  …

برخی از کارشناسان  بزرگ  بازار معتقد  بودند  بازار برای فرار ازاین  شرایط نیاز به  یک  شوک و درواقع ایجاد ذوق  و شوق و شوک  مثبت دارد . تقریباً همه  توافق هسته ای را عامل این  رشد می دانستند ولی حالا  که این موضع  رفته  به نظر عاملی که  بخواهد  شوک درمانی کند وجود ندارد از همین  رو بازار نرم و اهسته  پیش می رود  و خیلی با هیجان  ممکن است  رشد نکند مگر بعضی روزها  که  اتفاق خاصی را  شاهد  باشیم  .

با این مقدمه  سری به  بازار امروز بزنیم که  بازار امروز از ابتدا  با  جو منفی اغاز کرد در نیم  ساعت اول 70تا80% بازار منفی بود . کم کم  خریداران  ظاهر شدند .موج  خبرهای مثبت در گروه   پالایش جو را کمی بهتر کرد  . در مجموع  بازار رفته  رفته  مثبت  شد  . البته در اواخرر بازار بود که  تعدیل منفی سنگین پردیس کار را  برای بازار و پتروشیمی ها  سخت  کرد  . بازگشایی خودرو  نیز در میانه های بازار پر حرف و جدیث بود ولی همین  که  بازار سر پا  بود و منفی سنگین نداشت  یک  پیروزی محسوب می شد  .

برای بازار فردا  سخت  است  بگوییم جو مثبت است  . جو خیلی مثبت نخواهد بود ولی منفی هم نیست . بازار فردا می چرخد  تا منفی نباشد و نیم  نگاهی عمیق هم  به  گزارش ها دارد که  به نظر روند  سهم ها  را تغییر می دهند  . اگر خبرهای خوبی از صنایع و گزارش ها  برسد  و موتور بازار روشن  شود به نظر مرداد داغی را خواهیم داشت  .

در مورد  شاخص … در حوزه  شاخص شرایط متفاوت  است  . تحلی ها  کمی به هم  نزدیک  تر شده است  تقریباً همه معتقدند  شاخص از مسیر نزولی خود  برگشته و به  زودی باید اهداف قوی تری را  لمس کند  . یکی از 74900  می گوید  یکی از 76500  و دیگری از نزدیکی های 80  هزار که  به نظر میرسد شاخص در نهایت  به همان  80 هزار باز گردد . این  توانایی در شاخص وجود دارد که  به  راحتی در یک  ماه  پیش رو  اعداد  ریخته  شده  را  پس بگیرد  . حتی 80  هزار را  …

امروز شاخص با دست و پا  زدن های فراوان با نزدیک  4واحد  کاهش در محدوده 73750 واحد  قرار گرفت که غدیر، پارسان  خساپا  منفی کننده های شاخص بودند  که غدیر و پارسان  چوب گزارش پردیس را می خوردند  . خساپا نیز به دلیل جو کلی گروه  بود  . در ان  سو  فملی ، شنفت  شخارک و وبشهر با  روند خود  اثرات  مثبتی را در شاخص به وجود  اوردند  که  به نظر فردا نیز موج  این  بازگشایی و توقف های اتوبوسی در شاخص موثر باشد  .

البته  بازار فردا  بازار خلوت تری خواهد بود  چرا که  بخش عمده ای از نماد ها در مرخصی مجمع هستند  .

و اما در حاشیه  بازار چه خبر است …

امروز یک  روزخاص برای حاشیه های بازار بود  . امروز پس از توفان  خبرها  شرایط کمی ارام  گرفته است  و حالا  همه منتظر خبرها و تحولات پس از مذاکرات  هستند . مذاکرات  تمدید  شد  و در حال  حاضر مهم ترین  دستاورد ان  نزدیک  به  3 میلیارد دلار ازادسازی پول های ایران  بوده است  .  در همین  رابطه  بود  که شبکه خبری سی‌ان‌ان پس از اعلام تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران در گزارشی تحلیلی نوشت: تمدید مذاکرات فرصتی است که نباید از آن چشم‌پوشی کرد و باید به دیپلماسی شانسی برای رسیدن به موفقیت داد. ما همچنین نمی‌توانیم اجازه دهیم که مذاکرات به دلیل خواسته‌های غیرمنطقی همان‌گونه که سناتورهای تندرو همچون باب منندز و لیندزی گراهام مطرح کرده‌اند خراب شود. اگر ما تلاش‌های دیپلماتیک را تضعیف کنیم انتظار می‌رود که ایران به فعالیت‌های هسته‌ای پیشین خود باز گردد. مهم‌تر از آن این است که در چنین شرایطی ما بازرسی‌هایی که اجازه نظارت بر این فعالیت‌ها را می‌دهد از دست می‌دهیم و هیچ چیز از این خطرناک‌تر نخواهد بود. این  اظهار نظر جالبی است که  آنها نیز متوجه  شدند  کار با تقابل پیش نمی رود  . در همین  راستا یک دیپلمات ارشد غربی گف: پیش نویس توافق دائم همچنان سر جای خودش باقی است و تمام مسائل آن در آن اشاره شده است اما نیاز به آن داریم که اختلافات اصلی در پرانتزها را حل کنیم.

اما  شاید به  طور خلاصه وار بتوان  گفت  این  همه مذاکره منجر به این  شد  که  :

-مهلت 4 ماه تمدید شدتعهدات ایران

-محدود کردن اورانیوم غنی شده 5 درصدی.

-اکسید کردن مقادیر موجود.-تبدیل تمام ذخیره 20 درصدی باقی مانده به سوخت

تعهدات 1+5

-آزاد کردن مجموع 2 میلیارد و 800 میلیون دلار.

-تعلیق مجدد تحریم پتروشیمی و خودرو و طلا.

-وضع نکردن تحریم تازه علیه ایران.

کاخ  سفید نیز بسیار امیدوار بود. سخنگوي کاخ سفيد طي بيانيه‌اي تأکيد کرده چشم‌انداز روشن توافق با ايران تمديد مهلت مذاکرات را ضروري کرده است.در ان  سو البته  واشنگتن پست  نیز این  موضوع  را  تایید می کند  که ایران  بسیار منعطف بوده است  . روزنامه آمريکايي واشنگتن‌پست مدعي شده برخي از مذاکره‌کنندگان آمريکا در محافل خصوصي اذعان کرده‌اند ايران انعطاف‌پذيري بي‌سابقه‌اي در برخي از محدوديت‌هايي نشان داده‌اند که پيشتر آنها را خط قرمز قلمداد مي‌کرده‌اند.بر اساس اين گزارش، سطح غني‌سازي ايران از جمله اين موضوعات بوده است.

عراقچی معتقد است که  امیدوار است اما  خوش بین  نیست  . او  همچنین در مورد  شرایط توافق گفت ما معتقد بودیم برای چهار ماه آینده باید 2 میلیارد و 800 میلیون دلار باید آزاد شود. این در حالی بود که برخی معتقد بودند چون اقدام ایران برای تبدیل مواد 20 درصدی‌اش تمام شده مبلغ جدیدی نباید پذیرفته شود اما در نهایت پذیرفتند که این مبلغ پرداخت شود یعنی در چهار ماه آینده و در شش قسط (چهار قسط 500 و دو قسط 400 میلیون دلاری) به کشورمان پرداخت می‌شود که به صورت نقدی خواهد بود و از اول ماه اوت تقریبا هر 20 روز (یا هر سه هفته) این مبالغ پرداخت می‌شود. او همچنین  در مورد اینده نیز گفت که  در توافق نهایی باید تحریم ها یکجا لغو شود، فاصله زمانی، تعلیق و لغو تحریمها ممکن است در نظر گرفته شود.

اما  برخی نگران  رفتن نصف و نیمه اشتون  بودند که به نقل از وال استریت ژورنال، کاترین اشتون تا ماه نوامبر به نقش خود در مذاکرات هسته ای ایران به عنوان نماینده سازمان ملل ادامه خواهد داد.

اما  نکته ای که  بسیار مهم و مفید است  برای ما  این  بوده که احتمالا توافق در حاشيه اجلاس سالانه سازمان ملل در نيويورك با حضور روساي جمهور كشورهاي ٥+١ امضا شود . این  نشان  می دهد  امسال  شهریور بسیار داغ  و حساسی را داریم  . این  وسط شیرین  زبانی های الن  ایر هم  جالب است که  گفته باید بگویم که آرزو داریم روابط ما با تهران بهتر شود و بتوانیم این بی اعتمادی چند دهه را برطرف کنیم و انشاءالله که روابط بهتر شود.  بعد از حل پرونده هسته‌ای ایران می‌توان درباره سفر احتمالی اوباما به ایران صحبت کرد.

رییس جمهور نیز در مورد مذاگرات  مفصل صحبت  کرد . دکتر روحانی در اظهارات خود به مذاکرات هسته ای اشاره کرد و گفت لازم می دانم از فرزندان انقلاب که پرورش یافته دانشگاه ها هستند و در مذاکرات 17 روزه با همه قامت و قدرت نه تنها در برابر5+1 بلکه همه قدرتهای منطقه ای و غیر منطقه ای به مانند تیمی مقتدر عالم و آگاه از حقوق هسته ای کشورمان دفاع کرده اند تشکر کنم. اگر گروه مذاکره کننده کشورمان بداند که یک ملتی پشتوانه آنها است و نظارت و حمایت می کند، مصمم تر به راه خود ادامه خواهد داد و خوشحالیم بار سنگین مذاکرات را بردوش گرفته ایم و رهبری معظم انقلاب هم از آن حمایت و آن را هدایت می کنند و هم به تیم مذاکره کننده اعتماد کامل دارند.

اما در خبرهای اقتصادی

گزارش آماری سالانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) حاکی از آن است که ایران در سال 2013 روزانه 128 هزار بشکه نفت در روز به اروپا صادر کرده است. این  هم خبر خوب  و مهمی است  .

در سوی دیگر وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دنبال اصلاح نظام مالیاتی هستیم به گونه ای که اثرات سو را بر فعالیتهای اقتصادی به حداقل برساند. همچنین  تاکید  بر تورم  تک  رقمی در برنامه های دولت  .  با اجرایی شدن بسته سیاستی برای خروج از رکود، دولت مقابله با تورم را تا جایی ادامه می دهد که شاهد تورم تک رقمی باشیم.

به نظر خبرهای بورسی بهتر بودند . گزارش ها نیز همانطور از راه  میرسند و خبرهای خوبی دارند  . البته  به غیر از پردیس که افتضاح  بود !

در حوزه  دلار …

دلار با خبرهایی که رسید  مثبت  شد  و دوباره نزول کرد  برخی معتقد بودند امروز دلار تا  3200  بالا  می اید ولی بر خلاف تصور ها  دلار کم  شد  و حتی در نقطه  3130  قرار گرفت .   . اما  یک  نکته مهم  این  که دلار مبادله ای امروز هم حدود 50 ریال افزایش یافت و به 26076 ریال رسید.روند افزایشی ارز مبادله ای از 18 روز پیش آغاز شده و تا کنون بیش از 1.5% رشد داشته است. این نشان می دهد  ثبات  ارزی در دستور کار دولت  است  . یادم نمی رود در بغداد مذاکره  بود و غروب ان  برخی مطلع  شدند که مذاکرات شکست خورده ظرف 4 ساعت قیمت دلار 400  تومان  رشد کرد !!

در حوزه بازارهای جهانی رشد نفت را  شاهد  بودیم و قیمت ان تا 102  دلار  رشد کرد  و صعود اندک طلا  را داشتیم که  به  1311  بازگشت  . الومینیوم  به 1933  رسیده است و روی به 2284 که از اخرین  روز بازار تا  امروز کمی کاهش داشته  است  . مس نیز نزولی بوده  و به 6982 دلار رسیده است که  یک  باردیگر کانال 7 هزار را از دست  داد . به نظر بازار های جهانی از این  پس نقش حساس تری را ایفا می کنند .

البته  امروز در لابلای خبرها  شرایط خوبی هم  وجود داشت  . روز چهار شنبه خبری رسید  که در هیاهوی خبرها  گم  شد  و البته  فعالان  بازار باید ان  را  بسیار زیر نظر داشته  باشند  . دولت تقریباً صادرات  ها  را  ازاد کرده است  به خصوص خبرخوبی برای گروه  الومینیوم و مس  خواهد بود  . تا پیش از این، صادرات محصولات پتروشیمی طبق تصمیمات کارگروه مربوطه در قالب سهمیه‌بندی امکان‌پذیر بود اما از امروز بنا به دستور وزیر صنعت 25 قلم محصول پتروشیمی از جمله پروپلین، پلی‌استایرن، پلی اتیلن، pvc ، بنزن، واکس، اسید سولفوریک، برش سنگین نفتا و کربنات سدیم اشاره کرد. از امروز صادرات مس کاتد، مفتول مسی و شمش آلومینیوم محدودیتی ندارد و چندی پیش نیز محدودیت صادرات محصولات فولادی برطرف شده بود. به نظر امروز کمی گروه  فولاد ، سنگ  آهن  و مس  با این  خبر رونق بگیرد

 

خودرویی ها پشت به بازار!!!

امروز خودرویی ها تحت تاثیر عدم توافق هسته ای و تمدید مذاکرات قرار گرفته و با فشار فروش همراه شدند البته باید توجه داشت همچنان خودروییها میتوانند پس از پشت سر گذاشتن این جو روانی منفی مجددا به گروه خبر ساز و پرنوسان بازار تبدیل شوند . البته  دقت  داشته  باشید  گفته  بودیم  پس از گزارش های 3 ماهه  سراغ  انها  بروید به نظر فعلاً نمی توان خیلی روی گروه خودرو  حساب کرد  . دستور جلسه علني امروز مجلس نیز جالب نبود . شمخص نیست  مجلس کی می خواهد دست از سر بازار ما بردارد  .  گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره تحقیق و تفحص از عملکرد صنایع خودرو سازی و شرکت های خودرو ساز گویا  به  قوه  قضاییه  ارجاع  شد و همین  خبرخوبی برای خودرو  نبود  . البته  حاشیه  سود  زیر4% نیز خبری بود  که  ذهن خودرو را حین  بازگشایی ازار می داد  .

سایپا که ارزوی لیدری گروه خودرو را در سر خود دارد با صف فروش سنگینی به کار خود پایان داد گزارش 3 ماهه سایپا به مانند ایرانخودرو نخواهد بود اما اگر این گزارش نیز با رشد عایدی همراه شود امیدها در بین سهامداران سایپا مجددا زنده خواهد شد سهمی که بعید نیت مجددا قیمتهای 220-225 تومانی را ببیند

امروز ایرانخودرو هم امد خودرویی که با گزارش 3ماهه خود نشان داد جای رشد عایدی بالاتری داشته و میتواند پزارش 6 ماهه به مراتب بهتری را ارائه دهد اما ته  سود سود شاید همان  محدوده  450 و 500  ریال  باشد  . ایرانخودرو میتواند با مثبت شدن جو بازار تا قیمتهای 290 تومان رشد نماید اما در این محدوده عرضه های فراوانی دارد  .

اما در نماد پارس خودرو شایعه افزایش دو برابری سود شرکت و رسیدن به سود 5-6 تومانی از یک سو و خبرهای مثبت از افزایش تیراژ تولید خودرو در این شرکت باعث شد تا این سهم با نوسانات مثبت به کار خود ادامه دهد اما فشار عرضه های امروز  رشد قیمتی 9 درصدی و در نهایتا متعادل شدن سهم را به همراه داشت. به نظر فعلاً بالاتر از 950  ریال  منطق انچنانی برای سهم  وجود ندارد .

در این  گروه ورنا نیز 41 ریال  سود محقق کرده  اما خبرخاصی در دل ان  نیست .

 

سرمایه گذاری ها سوار بر الاکلنگ!!!

این روزها سرمایه گراری ها سوار بر جو روانی بازار شده و روندی نوسانی را دنبال میکنند یک روز مثبت و فردایش منفی هستند حداقل بازار از نمادهای سرمایه گذاری خیالش راحت است که افت بالایی نداشته و پتانسیلهای بنیادی خوبی را هم در دل خود دارند

در نمادهای سرمایه گذاری شاهد بازگشایی نمادتوسعه صنایع بهشهر بودیم وبشهری که سود خوبی از سود انباشته تقسیم و از طرفی در مجمع وعده افزایش سرمایه داده شد وبهشری که میتواند در صورت افزایش نرخ محصولات غذای به خصوص روغن نباتی با رشد قیمتی و سوداوری خوبی همراه شود. وبشهر نیز امروز باز شد  و به نظر زیر 3000  بد  نیست  زیر نظر داشته باشیدش . در مجمع  این  شرکت  با  استفاده از انباشته  750 ریال  سود تقسیم  شد ولی نکته  مهم  این  است که وبانک ان  را در صورت های خود  لحاظ کرده  بود .ازوبانک گفتیم که  امروز 1000 ریال  تقسیم کرد و خرق عادت  کرد  . این  تقسیم  سود حرف های بسیاری با ادم  دارد و برخی ان  را نشانه خروج  بانک ملی از ترکیب سهامداری وبانک می دانند  . او امروز همه  را  سورپرایز کرد و با این تقسیم  سود نفت  بهران و وبانک  وفروش ساختمان  برزیل وتوسم نیز رونق می گیرد  . گفته می شود سود  فروش ساختمان  برزیل به ازای هر سهم  600  ریال  است و گفته  شده وتوسم امسال  1400  ریال  سود دارد .

تعدیل منفی سنگین پتروشیمی پردیس گزارش عالی پتروشیمی زاگرس را خنثی کرده و باعث شد تا پارسان به سمت قیمتهای منفی گام بردارد با تکلیف پتروشیمی های پارسان تا اینجا مشخص شده است و از این به بعد چشم سهامداران پارسان به پالایشی ها میاشد پارسان در قیمتهایی قرار دارد که نمیتوان افت قیمتی چندانی برایش متصور بود. البته  زمزمه های تغییر سال مالی او نیز هست  . شایعه  شده  تعدیل منفی پردیس 1540  ریال  سود  اعلامی پارسان  را نهایی می کند  .

اتی هم امروز در قیمت های مناسبی باز شد . در این  سهم دقت کنید  که سود اصلی شرکت با تعدیل از 542 ریال  به  740 ریال  رسیده است  . این  خبر برای شرکت  بسیار مناسب است اما  نکته  بسیار مهم  تعدیل سود  20% و سود  120  تومانی برای تلفیق شرکت  است . واتی امروز 3600  ریال  باز شدو به نظر میرسد قیمت  بدی نیست . قیمت های فعلی کف قیمتی سهم در این  شرایط است  .

تاپیکو امروز معاملات خنثی را در پیش گرفت گزارشات 3 ماهه شرکتهای زیر مجموعه تاپیکو میتواند موتو سهم برای رشد قیمتی تا سطوح 520 تومانی را روشن نماید

پالایشی ها بی تفاوت به اخبار!!!

پالایشی ها  سبز ضعیفی بودند  . با این  که  شرکت های  این گروه  متوقف می شوند ولی به مجمع  رفته و با  تنفس مجمع  به  16 مرداد  می افتد . البته  یا  14 یا  16 مرداد  . در خبرها  اعلام  شد که وزیر امور اقتصادی و دارایی از موافقت دولت با منتفی شدن اعمال فرمول جدید کیفی سازی نفت خام و فرآورده های نفتی پالایشگاهها در سال 92 خبر داد. وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه روز چهارشنبه هیئت از موافقت دولت با منتفی شدن اعمال فرمول جدید کیفی سازی نفت خام و فرآورده های نفتی پالایشگاهها در سال 92 خبر داد. همچنین  در زمینه  خوراک نیز مذاکراتی صورت  گرفته است  . البته دقت  داشته  باشید کیفی سازی برای سال 93 سر جای خود  است و این کمی کار را دشوار می کند  . در این  شرایط است  که به نظر سود  سال 92 اکثر شرکت های پالایشی می تواند حتی کمی بیشتر شود  . گفته می شود این خبر بیشتر روی شراز  و شبندر اثر گذار  خواهد بود  . البته این  گروه  امروز مثبت  بود ولی باید دید در اتی چه می شود و صورت های مالی 12 ماهه و 3 ماهه  آنها  چه خواهد شد  .

در نماد پالایشیها خبر تصویب عدم اجرای طرح کیفی سازی در سال 92 و احتمال عدم تعدیلات منفی در بودجه سال 92 شرکتهای پالایشی تاثیری در روند شرکتهای این گروه نداشت طرحی که اگر برای سال 93 هم به تعویق بیفتد میتواند تحولی در روند پالایشی ها ایجاد نماید

امروز پالایش نفت بندر عباس که بیشترین تاثیر را از مصوبه اخیر میپذیرد بدون توجه خاصی به این خبر روند نوسانی ارامی در پیش گرفت شبندر حمایت خوبی را در سطوح 1050 تومانی تجربه میکند

پالایش نفت لاوان در قیمتهای 1800-2000 تومانیگیر افتاده است .انتظار رشد قیمتی خوب و نوسان مثبت را از این سهم انتظار داشت

معاملات شبریز همچنان کم حجم دنبال میشود عدم اجرای طرح کیفی سازی در سال 92 خبر خوبی برای سهم بود این سهم با افتتاح پروژه بنزین سازیش پتانسیلهای خوبی برای سال 93 خواهد داشت

پتروشیمی ها و مدد 3 ماهه!!!

در نمادهای پتروشیمی همچنان سهام این گروه در انتظار گزارشات 3 ماهه خود میباشند گزارشاتی که میتواند نکات مثبت خوبی داشته و جو این گروه را به کل تغییر دهد

امروز پتروشیمی زاگرس با انتشار صورت های مالی 3 ماهه تایدییه ای بر شایعه تعدیل مثبت به خصوص احتمال اعلام سود 500 تومانی داشت زاگرسی که وضعیت بنیادی بسیار خوبی داشته و حتی برای سال جاری میتواند به سود 550-600 تومانی و قیمتهای 2800-3000 تومانی برسد

شنیده میشود خارک در عملکرد 6 ماهه سود 360 تومانی را اعلام خواهد کرد خارکی که میتواند قیمتهای 2000 تومانی را ببیند اما فعلا در سطوح قیمتی 1800-2000 تومانی در نوسان میباشد

شیران در قیمتهای 800 تومانی ارام گرفت شیرانی که جای رشد سوداوری خوبی به واسطه رشد قیمت فروش محصولاتش در بازارهای داخلی را خواهد داشت این سهم فعلا جای رشد قیمیت بالایی ندارد اما در صورت اعمال تعدیل در گزارش اینده خود رشد 10-15 درصدی قیمتی دیگر در انتظارش خواهد بود.

درابتدای راه  بازار بود که  گزارش شازند  نیز روی کدال  نشست . شازند 282  ریال  سود  محقق کرده است  . گزارش جالبی نیست  . کاهش فروش را نشان  می دهد اما در مجموع  با توجه  به پوشش 25% سود  عملیاتی متعادل بود و منفی نبود  . در کنار ان  زاگرس 1453 ریال  سود  ساخته است  خبر بسیار خوب برای سهم  است  . در زاگرس .درمحاسبه بهاي تمام شده کالي فروش رفته نرخ گاز خوراک 3445ر ونرخ گاز سوخت 1320ر بر استاندارد متر مکعب در نظر گرفته شده است . فروش عالی متانول 788 هزار تن  تولید  803 هزار تن  فروش و فروش بیش از 900  میلیارد تومانی جالب توجه است  . شکبیر دیگر سهمی است که  بد نیست او را  زیر نظر داشته  باشید . این  سهم نیز از انباشته  تقسیم داشت و 1200  ریال تقسیم کرد . واقعاً تقسیم  سود خارق العاده داشت. این  سهم  را زیر نظر داشته  باشید . به نظر قیمت های 4600  ریال  قیمت  بدی برای سهم  نیست  .

 

امارهای منفی سیمانی ها!!!

سیمانی ها با امار کاهش قابل توجه صادرات 3 ماهه و ادامه داشتن این روند در ماه رمضان و احتمال کاهش قابل توجه در 3 ماهه سوم سال اوضاع خوبی را دنبال نمیکنند به خصوص اینکه گزارشات انها نیز نکات قابل توجه چندانی در پی ندارد

سیمان داراب با تعدیل مثبت سود سال 93 و دعوت به مجمع برای تقسیم سود هم نتوانست معاملات خوبی را تجربه نماید امروز شاهد نوسانات ارام این سهم سیمانی بودیم سارابی که بریا سال 93 هم پتانسیل تعدیل مثبت بیشتری داشته و اینده خوبی خواهد داشت

صف فروش سیمان غرب امروز جمع اوری شد سغربی که کاهش قابل توجه صادرات سیمان میتواند برای تحقق بودجه اش این شرکت را با مشکل همراه سازد به خصوص اینکه این روزها زمزمه های کاهش سود شرکت نیز مطرح شده است سغربی که تنها در خصوص کاهش صادرات و افزایش فروش داخلیش میتواند از ورطه کاهش سود رهایی یابد.

گزارش 3 ماهه  ستران  بد نبود  . ستران دیگر سهم  سیمانی  که  123 ریال  درامد در 3 ماهه محقق کرده است  . رشد فروش  و سود  نسبت  به  سال  گذشته  . سهم  سود غیر عملیاتی دارد . پوشش21% سود عملیاتی . گزارش بدی نیست به نظر سهم در قیمت های منطقی باز شده و به نظر محدوده  4000 ریال  برای ستران یکی از گزینه های خوب گروه  سیمان  است . اگر روی گروه  سیمان  اعتقاد دارید به نظر ستران در قیمت های فعلی و محدوده  4000 ریال  یکی از کم  ریسک  ترین گزینه های ممکن است  .

 

چهارگوشه بازار!!!

در حالی که بازار انتظار تعدیل مثبت از سرمایه گذای  رنا را در عملکرد 9 ماهه اش را داشت این سهم سرمایه گذاری بدون تعدیل مثبت و با پوشش بالایی بودجه خود را منتشر ساخت این عدم تعدیل مثبت عایدی و جو منف یخودرویی ها باعث صف فروش رنای شد رنایی که احتمالا تا قیمتهای 120-125 تومان با اصلاح قیمتی همراه خواهد شد

کالسیمین که این روزها در انتظار گزارش 3 ماهه خود می باشد با نوسانات منفی به سمت حمایت 380 تومانی گام برمیدارد فاسمینی که اگر شایعات تعدیل مثبتش صحت داشته باشد میتوان رشد قیمتی خوبی را از این سهم رویی انتظار داشت قیمتهای جهانی بالای روی و قیمت های فعلی دلار شرایط خوبی رابرای فاسمین رقم خواهد زد

کخاک  امروز صف خرید بود. واقعاً خرید این  سهم  دل و جرات می خواهد . این افزایش سرمایه  50% ظرفیت  شرکت  را افزایش می دهد  ، 8  میلیارد به  سود  سال 94  و 28 میلیارد به  سود  سال 95 اضافه می کند  . این  شرکت در مرحله اول افزایش سرمایه  400% را دارد  و البته از محل مطالبات و اورده  که  به  نظر سود مجمع است  . اگر می خواهید  با  سهم  باشید  دقیقاً باید 2 سالی صبر کنید . اگر دید  بلند مدت دارید  به نظر کخاک  یکی از بهترین گزینه هاست که  حساب خود را پس داده  . در این  گروه کهمدا نیز مثبت  بود به نظر این  سهم  قبل از توقف خود  حوالی 1200 می ایستد و به  افزایش سرمایه می رود .

در گروه  شوینده ها  گلتاش گزارش با پوشش خوبی داده و همین  باعث صف خرید او  شد . او در 6 ماهه اول سال  سود خوبی شناسایی می کند  پوشش 54% شگل در 6 ماهه  گزارش خوبی است  . به نظر پاکشو  نیز شرایط خوبی را داشته  باشد  . شکلر نیز مثبت  بود گزارش 3 ماهه  شکلر رسید  . امسال  سال  مالی شرکت  6 ماهه  است. به نظر گزارش بدی نبوده امسال  شرکت  600  ریال  سود  را در مرداد  اعلام می کند . تقسیم  سود امسال نیز 200  ریال  است  . به نظر قیمت های 4200 و 4300  ریال  خیلی قیمت های کمی نیست و جذابیت های این سهم در این  قیمت ها می تواند کمتر شود  .

در گزارش دارویی ها  اسوه  گزارش خوبی داده است در کنار او  دکیمی نیز گزارشش بد  نبود . البته  باید به  انها  با ماهیت فصلی نگاه  کرد  نه دوره ای .  . نکته  بسیار مهم در گزارش این دو این است که  شاید پوشش سود نرمال  باشد  ولی با  سال  قبل باید مقایسه  شود  که در این  مقطع  وضعیت  چگونه  بوده است  . در داسوه  1964 ریال  سود پیش بینی  شده است  . پوشش بسیار مناسب سود عملیاتی  و در نهایت  پوشش 466  ریال از سود  خوب است  . اگر بدانید رشد 150% فروش و سود عملیاتی نسبت  به  سال  قبل در همین مقطع  بوده است  این  خبر بهتری  خواهد بود  . به نظر اسوه  به  راحتی به  سود  3000 ریالی می رسد و این  یعنی قیمت  سهم در اینده و در هدف سهم  18000 ریال  است  . در دکیمی رشد ها  نسبت  به  سال  قبل در محدوده  50% است پوشش او  نیز خوب نیست ولی در مجموع  بد عمل نکرده است . به نظر میرسد امروز کمی از صفوف خرید سهم  کاسته  شود ولی قطعاً هدف قیمتی سهم  نیز 9000 ریال  است  . به نظر شرایط اسوه می تواند  بهتر باشد  .  امروز دامین  برای افزایش سرمایه  400% از محل انباشته و تجدید ارزیابی ها  صف شد که  نکته  مهم  شرکت  بود  .

گزارش حسینا  یک  گزارش کاملاً نرمال  بوده است  . خبری از تعدیل های سنگین نبود و اگر هم  بود  رو نمی کردند . بیشتر جذابیت  فعلی سهم  بحث افزایش سرمایه است  . به نظر قیمت  ناگزیر به  کاهش است  چرا که  بازار انتظار پوشش سود  قوی تری را داشت  . سهم کمی کم می شود ولی بحث افزایش سرمایه  عاملی برای توجه میان مدت ها  به  سهم  است  .صف فروش این  سهم  جمع می شد ولی به نظر خیلی نباید دنبال  بازدهی های خاص باشند  .

کگل با خبر افتتاح  طرح های شرکت مورد  توجه است و از ان سو کچاد نیز مثبت  است  . در کچاد سهم  به نقاط خوبی رسیده است  . طی 4 ماه  اتی خبری از افت  دلار نیست ،رشد 24% خوبی را در قیمت فروش محصولات  داشت ، مشکل تولید  گندله حل شده است  . به نظر گزارش شرکت در 6 ماهه  نظرها  را تغییر می دهد . در ثانی حرکت  گروه  فولاد  حرکت  گروه  سنگ  آهن را نیز در پی دارد  . به نظر قیمت های فعلی  6000 تا 6200 ریال  برای سهم  و قیمت فعلی و سود  اتی بسیار کم  ریسک  است  . کم کم ارفع در بازار گل می کند  سهمی که  برای سال مالی 93 در مجموع  447  ریال  سود پیش بینی کرده  بود  با وجود پوشش 25% سود عملیاتی سود  124 ریالی را محقق کرده است . گزارش ارفع نشان  می دهد  شرایط شرکت رو  به  بهبود  است  . نکته ای که در صورت های مالی ارفع دیده نشده است است در 3 ماهه  20  هزار تن شمش فروش نرفته است و به دوره  بعد  منتقل شده . این  نکته  مثبت  سهم  است ولی کماکان قیمت های حوالی 4400  ریال  باید فروشنده  بود مگر این که ناگهان  قیمت  شمش پرش کند و یا  دلار به  3400  برسد وگرنه  فعلاً سود  ارفع نیز تحول خاصی نخواهد داشت  .

در نماد  وتوکا رشد 1400% سود  یکی از زیر مجموعه های وتوکا یعنی ایران  ذوب باعث توجه  به خود وتوکا  شده  بود هر چند تاثیر انچنانی بر سود نداشت  .

در فلزاتی  ها و فولادی ها  مصوبه اخیر به  کمک  فملی امد و سهم مثبت  است  . فولاژ نیز امروز صف شد  . گزارش فولاژ در ظاهر 3 ماهه وضعیت  فروش  و سود عملیاتی بهبود داشته است  . 84  ریال  3 ماهه محقق کرده است. وشش 58% سود عملیاتی فولاژ عاملی برای رشد 5 تومانی سود و توجه  به این  نماد  بود

گروه تحلیل گری بتا سهم

29  تیر93

 

 

۱ پاسخ

  1. با این گزارش بسیار خوب شگل باید منتظر گزارش خوب شپاکسا هم بود . این دو سهم با این گزارشات خوب و p/e زیر 5 واقعا ارزنده هستند

نظر بگذاريد

شما بايد وارد شويد تا بتوانيد نظر بدهيد.