بازار جهانی روی

بازار جهانی روی
روی یکی از فلزاتی است که به طور عمده در صنعت ساختمان و تولید اتوموبیل به کار می رود . قیمت روی طی سه ماه اول سال جاری ۵ درصد افت کرد . تحلیلگران در توضیح این افت ۵ درصدی می گویند : روی همواره به عنوان فلزی نگریسته می شود که تقاضای خوبی دارد و چینی ها از این فلز برای ذخایر استراتژیک خود استفاده می کنند . روی فلزی است که برای توسعه صنعتی مهم می باشد و مثلاً اگر کشور مورد نظر تولیدات اتوموبیل بالایی داشته باشد ، این به معنای این است که مصرف روی نیز احتمالاً افزایش خواهد یافت . از طرف دیگر فعالان بازار ، نگاه دقیقی بر ذخایر این فلز داشتند و این مسئله احتمالاً باعث شد تا قیمت روی تحت فشار نزولی قرار گیرد و افت ۵ درصدی را تجربه نماید . با این حال شرایط قیمت این فلز طی فصلهای دوم و سوم میلادی بهتر شد و طی فصل جاری نیز در شرایط نسبتاً خوبی در مقایسه با دیگر فلزات صنعتی است .
در زیر نمودار ۵ سال اخیر فلز روی قابل مشاهده است .
zink930908
شرایط چالش برانگیز طرف عرضه طی سال جاری
در طی ۱۸ ماه اخیر ، کاهش عظیمی در ذخایر روی در تمام نقاط جهان ایجاد شده است . کارخانجات و تجار فعالانه به خرید این فلز مبادرت می کنند تا بتوانند تولید اتوموبیل و ساخت و ساز را گسترش دهند . تحلیلگران همچنین پیش بینی می کنند که عرضه روی طی سالهای آینده با محدودیتهای جدّی مواجه گردد ، زیرا معادن روی ذخایرشان را خالی نموده اند و تلاشها برای اکتشاف روی طی دهه اخیر قادر به جابجا کردن سرعت استخراج نبود .
معدن روی شرکت “ام ام جی” در استرالیا که در حال حاضر سومین معدن در جهان است ، دوره گذار خود را تجربه می کند و این بدین معناست که این معدن تا سال ۲۰۱۵ قادر به تولید روی نیست . لازم به ذکر است که تولید این معدن ۴۸۰ هزار تن در سال بود . معدن “لیشین” که متعلق به بزرگترین شرکت معدنی هند است ، در حال حاضر ۱۳۲ هزار تن روی تغلیظ شده در سال تولید می کند و قرار است در سال ۲۰۱۶ بسته شود . همچنین دو معدن دیگر در کانادا نیز بسته خواهند شد .
از سوی دیگر میزان ذخایر بازار فلزات لندن افت محسوسی داشته است که نمودار ۵ سال اخیر آن در زیر قابل مشاهده است .
zinkkk930909
عرضه و تقاضا و تعادل بازار
“گروه تحقیقات سرب و روی بین الملل” در آخرین گزارش خود پیش بینی نمود که بازار جهانی دچار کسری خواهد شد . این سازمان پیش بینی کرده که تقاضای جهانی روی تصفیه شده طی سال جاری (۵٫۱) درصد افزایش یابد و به (۱۳٫۶۵) میلیون تن خواهد رسید و طی سال آینده نیز (۲٫۹) درصد رشد خواهد کرد و به (۱۴٫۰۵) میلیون تن می رسد . این افزایش تقاضا به طور عمده از جانب چین است که از این فلز برای گالوانیزه کردن تولیدات خود استفاده خواهد کرد .
همچنین پیش بینی می شود که عرضه جهانی روی تصفیه شده طی سال جاری به (۱۳٫۲۵) میلیون تن و طی سال آینده به (۱۳٫۶۸) میلیون تن برسد که در صورت تحقق این موضوع ، عرضه رشد متناسبی خواهد داشت .
zinllll930809
با این حال وقتی عرضه و تقاضا را از هم کسر می کنیم ، مشخص می گردد که تقاضا با فاصله زیادی از عرضه پیشی خواهد گرفت و این اتفاق هم در سال جاری میلادی و هم در سال آینده رخ خواهد داد . اندازه “کسری” بازار در سال جاری ۴۰۳ هزار تن و در سال آینده ۳۶۶ هزار تن خواهد بود و این مسئله توسط اکثریت تحلیلگران و فعالان بازار تائید می گردد .  
پیش بینی های مختلف از قیمت روی
برخی تحلیلگران پیش بینی می کنند که فلز روی یکی از بهترین عملکردها را در سال جاری داشته باشد . بر اساس این پیش بینیها ممکن است رشد قیمت فلز طی سال جاری ۱۴ درصد باشد و به میانگین ۲۱۸۰ دلار برسد . همچنین ممکن است رشد قیمت طی سال ۲۰۱۵ نیز ادامه پیدا کند و به میانگین قیمت ۲۳۵۰ دلار برسد . این تحلیل بر این اساس است که بازار جهانی روی طی سال جاری با کسری ۲۰۱ هزار تنی و طی سال آینده با کسری ۱۶۸ هزار تنی مواجه گردد . در حقیقت این تحلیل نسبت به تحلیل “گروه تحقیقات سرب و روی بین الملل” کمی بدبینانه تر به تعادل بازار می نگرد .
برخی تحلیلگران نیز پیش بینی می کنند که میانگین قیمت روی طی سال ۲۰۱۴ به ۲۱۸۵ دلار در هر تن و در سال ۲۰۱۵ به ۲۴۵۰ برسد . به عقیده این تحلیلگران ، روی با بهترین شرایط بنیادی وارد سال ۲۰۱۴ شد و یکی از آن عوامل کاهش ۳۸۰ تنی ذخایر این فلز طی سال ۲۰۱۳ بود و این اتفاق هم به دلیل بهبود تقاضای روی و هم به دلیل ضعف در طرف عرضه بود . تحلیلگران معتقدند که اگر سرعت رشد تقاضا به همین منوال باشد ، بازار جهانی تا آغاز سال ۲۰۱۵ منقبضتر خواهد شد .  
با این حال برخی ناظران بازار نسبت به رشد قیمت بسیار خوش بین هستند . به عنوان نمونه “پاتریشیا مور” که معاون بخش بازار کالای “اسکاتیا بانک” می باشد و در سال ۲۰۱۲ بالاترین نرخ پیش بینی درست از قیمت طلا را داشت معتقد است که فلز روی طی سال آینده رشد قیمت دراماتیکی را تجربه خواهد کرد . وی در توضیح نظرش معتقد است که عرضه روی طی سه تا چهار سال آینده منقبض خواهد شد و سرعت عرضه معدنی این فلز نمی تواند با رشد تقاضا برابری کند . “مور” همچنین به ارقام واردات چین از ماه جولای (۵ ماه پیش) تا به حال اشاره می کند که افزایش (۳۹٫۳) درصدی داشته است .  
با این حال برخی دیگر از ناظران و تحلیلگران با این باور مخالفند و می گویند که این فلز نمیتواند طی چند ماه آینده با رشد قیمت مواجه گردد ، زیرا چینیها برای سود بردن از رشد قیمت فعلی اقدام به افزایش تولید می کنند و این می تواند نشانه ای از کاهش قیمت روی باشد .