بازار جهانی مس

بازار جهانی مس
تحلیلگران از ابتدای سال جاری پیش بینی می کردند که بازار جهانی مس طی نیمه دوم سال شرایط بدتری داشته باشد ، چرا که میزان واردات مس چین کاهش می یابد و عرضه شرکتهای معدنی نیز با قدرت در حال افزایش است . همچنین شکهایی در مورد چشم انداز تقاضای مس از جانب چین وجود داشت که ۴۰ درصد از مصرف مس جهان را در دست دارد .
این شک و شبهات به دلیل آهسته تر شدن سرعت رشد بخش مسکن کشور و همچنین اعمال سیاستهای انقباضی در بازار اعتبارات بود . دلیل اعمال سیاستهای انقباضی در بازار مبادلات مس چین این است که برخی معامله گران تخلفاتی را مرتکب شدند و همین موضوع دولت چین را وادشت تا از ماه ژوئن (۵ ماه پیش) ، این اقدامات را انجام دهد . همه این اتفاق دست به دست هم دادند تا قیمت مس طی نیمه دوم سال میلادی در روند نزولی قدرتمندی قرار بگیرد .
نمودار قیمت مس طی یک سال اخیر قابل مشاهده است .
mess93087
بررسی شرایط بازار در سال جاری
تحلیلگران معتقدند که قیمت مس طی سال جاری به میانگین ۶۸۸۷ دلار در هر تن خواهد رسید که در صورت وقوع این اتفاق ، میانگین قیمت در سال جاری شش درصد کمتر از میانگین سال ۲۰۱۳ خواهد بود . چشم انداز قیمت مس به دلیل انتظار از مازاد رو به افزایش در بازار بدتر شده است . برخی تحلیلگران پیش بینی می کنند که مازاد سال جاری به بیش از ۹۴ هزار تن برسد و ممکن است مازاد سال ۲۰۱۵ به ۳۵۰ هزار تن برسد .
هجوم عرضه طی سال آینده و فشار بر قیمت
اکثر تحلیلگران و فعالان بازار مس معتقدند که قیمت مس طی سال آینده تحت فشار نزولی قرار خواهد گرفت و دلیل این اتفاق ایجاد مازاد در بازار می باشد . بر اساس تحلیلهای فعلی ، تقاضای ضعیف چین قادر به مبارزه با عرضه رو به افزایش در بازار نخواهد بود . برخی پیش بینی می کنند که میانگین قیمت طی سال آینده به ۶۷۲۴ دلار در هر تن برسد و برخی دیگر قیمتهای کمتری را پیش بینی می کنند .
پیش بینیها و برآوردهای فعلی نشان می دهد که بازار جهانی مس طی سال آینده دچار مازاد خواهد شد و اگر این اتفاق رخ دهد ، این اولین بار طی ۵ سال اخیر است که بازار شرایط مازاد را به خود خواهد دید . به عنوان نمونه گروه “تحقیقات مس بین الملل” پیش بینی کرده که تولید مس تصفیه شده حدود ۳۹۰ هزار تن بیشتر از تقاضا در سال ۲۰۱۵ خواهد بود . پس از رشد ۸ درصدی تولید معدنی مس طی سال ۲۰۱۳ ، انتظار است که تولید معدنی در سال جاری میلادی حدود ۳ درصد رشد کند و به (۱۸٫۶) میلیون تن برسد . همچنین رشد تولید معدنی در سال ۲۰۱۵ به حدود ۷ درصد خواهد رسید .
پیش بینیها نشان می دهد که رشد تولید مس تصفیه شده نیز طی سال جاری نسبت به ۲۰۱۳ به حدود ۵ درصد برسد و کل تولید مس تصفیه شده را به (۲۲٫۱) میلیون تن برساند . این رشد در سال آینده میلادی هم برقرار خواهد ماند و رشد حدود ۴ درصدی ، کل تولید را به (۲۳٫۱) میلیون تن می رساند . جدول زیر میزان عرضه معدنی و عرضه کل را نشان می دهد .
mes930809
گروه تحقیقات مس بین الملل همچنین پیش بینی کرده که تقاضای جهانی مس تصفیه شده حدود ۵ درصد نسبت به سال قبل رشد می کند و به (۲۲٫۴) میلیون تن می رسد . همچنین رشد تقاضای چین طی سال جاری به حدود ۷ درصد خواهد رسید . برآورد رشد تقاضا برای سال ۲۰۱۵ مناسب نیست و این گروه معتقد است که رشد تقاضا در سال آینده تنها یک درصد خواهد بود . جدول زیر میزان تقاضای کل مس را نشان می دهد .  
mes930907
نمودارهای بالا به خوبی نشان می دهد که شرایط بازار طی سال جاری مناسب است ، اما ماهیت بازار طی سال آینده به کلی تغییر می کند و از شرایط کسری به مازاد تغییر جهت خواهد داد و در نتیجه فشار نزولی بر قیمت مس وارد خواهد شد .  
پیش بینی شرایط بهتر برای نیمه دوم سال آینده
با وجود پیش بینی های بد بینانه نسبت به شرایط بازار ، امّا برخی تحلیلگران معتقدند که شرایط طی نیمه دوم سال ۲۰۱۵ کمی متعادلتر خواهد شد و تاخیر در عرضه معدنی مس به همراه بهبود در تقاضا ، می تواند مازاد پیش بینی شده را کمتر کند . برخی پیش بینیها مانند پیش بینی خبرگزاری رویترز نشان می دهد که بازار ممکن است طی سال آینده دچار مازاد ۲۸۵ هزار تنی شود .
برخی تحلیلگران معتقدند که سرمایه گذاری در بخش مسکن برای طبقه متوسط چین می تواند به افزایش تقاضای مس کمک نماید و از طرف دیگر ، اقصاد امریکا نیز در حال رونق گرفتن است و بخش مسکن امریکا نیز دوباره قدرت گرفته است . لازم به ذکر است که صنعت مسکن یکی از مهمترین صنایع مصرف کننده مس در جهان می باشد .
نتیجه گیری
نکته واضح در شرایط آینده بازار مس اینست که بازار جهانی به احتمال فراوان با مازاد عرضه مواجه خواهد شد و این اتفاق می تواند بر قیمت مس فشار نزولی ایجاد کند . تحلیلگران معتقدند که سیر نزولی قیمت مس می تواند تا سال ۲۰۱۶ ادامه پیدا کند . برخی پیش بینی می کنند که میانگین قیمت مس به ۶۷۲۴ دلار خواهد رسید و برخی نیز معتقدند که قیمت ممکن است تا ۶۳۳۵ دلار نیز کاهش یابد . با این حال فشار نزولی بر قیمت ممکن است طی نیمه دوم سال آینده کمتر شود و در قیمتها ثبات ایجاد گردد .